Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
epouranio toxo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Ιαν 2020, 16:57

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epouranio toxo » 15 Ιαν 2020, 16:59

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:49
Να νιώσω και εγώ ταπεινός άνθρωπος με ελαττώματα.

είσαι χοντρή,άσχημη και έκανες πρωτοχρονιά μόνη σου

δεν έχει πιο κάτω

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 15 Ιαν 2020, 17:06

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:55

Θα μου τα πεις μετά τα υπόλοιπα.
Σεξ χωρίς συναίνεση είναι βιασμός;
όταν η απουσία συναίνεσης είναι σαφής έντονη και σταθερή είναι βιασμός


όταν το ίδιο εκφράζεται αφού έχουν προηγηθεί όλα τα λάθος μηνύματα και η αντίσταση απ την γυναίκα περιορίζεται σε "όχι μμμμμμ σταμάτα" ενώ κάθεται με ανοιχτά τα πόδια, δεν είναι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 17:11

epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:59
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:49
Να νιώσω και εγώ ταπεινός άνθρωπος με ελαττώματα.

είσαι χοντρή,άσχημη και έκανες πρωτοχρονιά μόνη σου

δεν έχει πιο κάτω
Εικόνα

Πάω να κλάψω στη γωνία μου. Στην αριστερή θα είμαι, αν θες να έρθεις να μου πεις συγνώμη. Αριστερή όπως κοιτάμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

epouranio toxo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Ιαν 2020, 16:57

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epouranio toxo » 15 Ιαν 2020, 17:12

stargazer έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:06

όταν η απουσία συναίνεσης είναι σαφής έντονη και σταθερή είναι βιασμός


όταν το ίδιο εκφράζεται αφού έχουν προηγηθεί όλα τα λάθος μηνύματα και η αντίσταση απ την γυναίκα περιορίζεται σε "όχι μμμμμμ σταμάτα" ενώ κάθεται με ανοιχτά τα πόδια, δεν είναι.
πχ εδω



του λεει στοπ αλλα και δε κανει κατι να τον σταματησει και καθεται να τον φαει

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Ιαν 2020, 17:13

Βιασμός ως νομικό παράπτωμα θεωρείται μόνον όπως ο νόμος ορίζει
Και με αυτό το κριτήριο σε δικάζει ένα δικαστήριο
Όλα τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες

epouranio toxo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Ιαν 2020, 16:57

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epouranio toxo » 15 Ιαν 2020, 17:14

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:11
epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:59
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:49
Να νιώσω και εγώ ταπεινός άνθρωπος με ελαττώματα.

είσαι χοντρή,άσχημη και έκανες πρωτοχρονιά μόνη σου

δεν έχει πιο κάτω
Εικόνα

Πάω να κλάψω στη γωνία μου. Στην αριστερή θα είμαι, αν θες να έρθεις να μου πεις συγνώμη. Αριστερή όπως κοιτάμε.

ήθελες να νιώσεις ταπεινός άνθρωπος με ελαττώματα
σου υπενθύμισα μερικά

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 17:17

stargazer έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:06
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:55

Θα μου τα πεις μετά τα υπόλοιπα.
Σεξ χωρίς συναίνεση είναι βιασμός;
όταν η απουσία συναίνεσης είναι σαφής έντονη και σταθερή είναι βιασμός


όταν το ίδιο εκφράζεται αφού έχουν προηγηθεί όλα τα λάθος μηνύματα και η αντίσταση απ την γυναίκα περιορίζεται σε "όχι μμμμμμ σταμάτα" ενώ κάθεται με ανοιχτά τα πόδια, δεν είναι.
Πριν που σε ρώτησα να θα σήμαινε ότι έχει την συναίνεση σου ήσουν κάθετος πως όχι.
Το προχωράω ένα βήμα πιο κατω και σε ρωτάω καθαρότατα αν σεξ χωρίς συναίνεση είναι βιασμός. Δεν σε ρώτησα τι εννοείς συναίνεση. Ξαναρωτάω λοιπόν, είναι βιασμός το σεξ χωρίς συναίνεση;
( όπως στην περίπτωση σου που είπες κάθετα όχι)
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 17:21

epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:14
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:11
epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:59



είσαι χοντρή,άσχημη και έκανες πρωτοχρονιά μόνη σου

δεν έχει πιο κάτω
Εικόνα

Πάω να κλάψω στη γωνία μου. Στην αριστερή θα είμαι, αν θες να έρθεις να μου πεις συγνώμη. Αριστερή όπως κοιτάμε.

ήθελες να νιώσεις ταπεινός άνθρωπος με ελαττώματα
σου υπενθύμισα μερικά

Γλυκούλη μου ευχαριστώ για την προσπάθεια :hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Ιαν 2020, 17:23

stargazer έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:06
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:55

Θα μου τα πεις μετά τα υπόλοιπα.
Σεξ χωρίς συναίνεση είναι βιασμός;
όταν η απουσία συναίνεσης είναι σαφής έντονη και σταθερή είναι βιασμός


όταν το ίδιο εκφράζεται αφού έχουν προηγηθεί όλα τα λάθος μηνύματα και η αντίσταση απ την γυναίκα περιορίζεται σε "όχι μμμμμμ σταμάτα" ενώ κάθεται με ανοιχτά τα πόδια, δεν είναι.
Όλα αυτά όμως , στο δικαστήριο που δικάζει μια υπόθεση βιασμού πως αποδεικνύονται ;
Γιατί , όπως νομίζω εκεί βρίσκεται το ζήτημα στην δικαστική διερεύνηση μιας υπόθεσης βιασμού ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Ιαν 2020, 17:25

Και τελικά να το κριτήρια θα κρίνει ένας δικαστής την συναίνεση η μη συναίνεση ;
Πως ορίζονται αυτές ΝΟΜΙΚΑ;

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 15 Ιαν 2020, 17:25

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:17

Πριν που σε ρώτησα να θα σήμαινε ότι έχει την συναίνεση σου ήσουν κάθετος πως όχι.
Το προχωράω ένα βήμα πιο κατω και σε ρωτάω καθαρότατα αν σεξ χωρίς συναίνεση είναι βιασμός. Δεν σε ρώτησα τι εννοείς συναίνεση. Ξαναρωτάω λοιπόν, είναι βιασμός το σεξ χωρίς συναίνεση;
( όπως στην περίπτωση σου που είπες κάθετα όχι)
Και εγώ σου είπα ότι εξαρτάται το τι εννοείς συναίνεση. Δεν σκέφτονται όλοι μονολιθικά ξέρεις.


Στο δικό μου παράδειγμα είπα ότι δεν θα ήταν βιασμός αλλά μαλακία μου. Ασχέτως συναίνεσης.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Ιαν 2020, 17:27

Από εκεί και πέρα παρατηρώ μια ξύλινη ιδεολογική γλώσσα η οποία κατασκευάζει και ερμηνεύει ορισμούς όπως βιασμός κλπ έτσι όπως βολεύει την ιδεολογική προπαγάνδα ..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71644
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2020, 17:32

Γιάννης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:46
Να το θέσω όσο πιο απλά γίνεται:

Όσο περισσότερο άργησε μια περιοχή να απελευθερωθεί από την Οθωμανική κυριαρχία και να προσαρτηθεί στην Ελληνική επικράτεια, τόσο περισσότερο τείνει να διατηρεί ήθη, έθιμα και νοοτροπίες που οθωμανομουσουλμανίζουν.

Πάρε παράδειγμα το χωριό μου στην Πιερία, αμιγώς Ελληνικό και Ορθόδοξο. Και όμως, τέλη δεκαετίας του 60 που παντρεύτηκε ο μεγαλύτερος σε ηλικία θείος μου, η νύφη την ημέρα μετά του γάμου της έπλυνε τα πόδια όλων των αρσενικών της οικογένειας και εφεξής τα αποκαλούσε με την προσωνυμία "αφέντη". Ακόμα και τον πατέρα μου που ήταν τότε ακόμη ανήλικος.

Αυτό ήταν τελείως νορμάλ τότε σε εκείνα τα μέρη, όπως ήταν νορμάλ μια βιασμένη ανύπαντρη να θεωρείται αυτομάτως τελειωμένη και να ζει στο όριο της φτώχιας.

Αυτά όχι 30-40 χρόνια πριν την αλλαγή του νόμου, αλλά πολύ αργότερα, λίγα χρόνια πριν γεννηθώ εγώ. Και θυμάμαι να έχω δει αυτοπροσώπως σκηνικά μέχρι και κατά την εφηβεία μου, π.χ. δράματα με ξαδέρφη που έχασε (συναινετικά) την παρθενιά της ανύπαντρη και την είχαν κλειδωμένη σπίτι δύο μήνες με κλάμα και οδυρμούς ωχπαναγιάμ' τιθακάνουμιτώρα π'ατ'μάστ'κε του κουρίτσ'...
Αυτό ακριβώς, είχα γράψει κι εγώ. Ναι, έτσι ήταν οι πατριαρχικές συνήθειες και κυρίως στην επαρχία. Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά. Στα πιο κοσμοπολίτικα κέντρα, φυσικά και δεν ίσχυαν αυτά. Αλλά το θέμα είναι, ποια είναι η βαρύτητα της απώλειας της παρθενιάς σήμερα, ακόμη και στην επαρχία, σε όποιο συσχετισμό προκύπτει για τον βιασμό, στη σημερινή εποχή.

Δεν κάνουμε ιστορική ανάλυση της πατριαρχίας. Αντιθέτως.
Αυτό που συζητάμε είναι κατά πόσον μπορεί να θεωρείται "πατριαρχικό" σήμερα κάτι, που έχει μηδενική σχέση με πραγματικές πατριαρχικές εφαρμογές.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 17:43

stargazer έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:25
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:17

Πριν που σε ρώτησα να θα σήμαινε ότι έχει την συναίνεση σου ήσουν κάθετος πως όχι.
Το προχωράω ένα βήμα πιο κατω και σε ρωτάω καθαρότατα αν σεξ χωρίς συναίνεση είναι βιασμός. Δεν σε ρώτησα τι εννοείς συναίνεση. Ξαναρωτάω λοιπόν, είναι βιασμός το σεξ χωρίς συναίνεση;
( όπως στην περίπτωση σου που είπες κάθετα όχι)
Και εγώ σου είπα ότι εξαρτάται το τι εννοείς συναίνεση. Δεν σκέφτονται όλοι μονολιθικά ξέρεις.


Στο δικό μου παράδειγμα είπα ότι δεν θα ήταν βιασμός αλλά μαλακία μου. Ασχέτως συναίνεσης.
Αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως ή είναι η ιδέα μου; Στην περίπτωση της δική σου που όπως είπες δεν έδωσες συναίνεση, και ακολούθως το σεξ δεν ήταν συναινετικό. Το μη συναινετικό σεξ είναι βιασμός;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

epouranio toxo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Ιαν 2020, 16:57

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epouranio toxo » 15 Ιαν 2020, 17:48

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:43

Αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως ή είναι η ιδέα μου; Στην περίπτωση της δική σου που όπως είπες δεν έδωσες συναίνεση, και ακολούθως το σεξ δεν ήταν συναινετικό. Το μη συναινετικό σεξ είναι βιασμός;

ρε Γουιλι
με το ίδιο αντικοινωνικό σκεπτικό
το αγκάλιασμα στον ύπνο είναι σεξουαλική επίθεση;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών