Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 17:51

epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:48
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:43

Αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως ή είναι η ιδέα μου; Στην περίπτωση της δική σου που όπως είπες δεν έδωσες συναίνεση, και ακολούθως το σεξ δεν ήταν συναινετικό. Το μη συναινετικό σεξ είναι βιασμός;

ρε Γουιλι
με το ίδιο αντικοινωνικό σκεπτικό
το αγκάλιασμα στον ύπνο είναι σεξουαλική επίθεση;
Ρε Μπόμπι Ντικ ,έχουμε φύγει από το αρχικό του νηματος. Αναλύουμε άλλη περίπτωση.
Αδιάβαστος μας ήρθες :011:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

epouranio toxo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Ιαν 2020, 16:57

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epouranio toxo » 15 Ιαν 2020, 17:54

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:51
epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:48
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:43

Αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως ή είναι η ιδέα μου; Στην περίπτωση της δική σου που όπως είπες δεν έδωσες συναίνεση, και ακολούθως το σεξ δεν ήταν συναινετικό. Το μη συναινετικό σεξ είναι βιασμός;

ρε Γουιλι
με το ίδιο αντικοινωνικό σκεπτικό
το αγκάλιασμα στον ύπνο είναι σεξουαλική επίθεση;
Ρε Μπόμπι Ντικ ,έχουμε φύγει από το αρχικό του νηματος. Αναλύουμε άλλη περίπτωση.
Αδιάβαστος μας ήρθες :011:
ρε πες

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2020, 17:58

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:17
Πριν που σε ρώτησα να θα σήμαινε ότι έχει την συναίνεση σου ήσουν κάθετος πως όχι.
Το προχωράω ένα βήμα πιο κατω και σε ρωτάω καθαρότατα αν σεξ χωρίς συναίνεση είναι βιασμός. Δεν σε ρώτησα τι εννοείς συναίνεση. Ξαναρωτάω λοιπόν, είναι βιασμός το σεξ χωρίς συναίνεση;
( όπως στην περίπτωση σου που είπες κάθετα όχι)
Αν δεν έχει σημασία το τι θεωρεί αυτός συναίνεση, το ερώτημα είναι άτοπο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 15 Ιαν 2020, 17:59

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:43


Αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως ή είναι η ιδέα μου; Στην περίπτωση της δική σου που όπως είπες δεν έδωσες συναίνεση, και ακολούθως το σεξ δεν ήταν συναινετικό. Το μη συναινετικό σεξ είναι βιασμός;
Η ιδέα σου είναι, γιατί επιμένεις να ζητάς ένα ναι η ένα όχι για πράγματα τόσο περίπλοκα όπως οι ανθρώπινες σχέσεις.

Η συναίνεση είναι απαραίτητη άλλα η απουσία της πρέπει να γίνεται σαφής και στον απέναντι, ειδικά όταν έχεις φτάσει σε σημείο να μην φοράς ρούχα. Και αν φτάσεις εκεί ενώ είσαι ντεμί στο τι θες, έχεις ήδη πάρει μεγάλο ρίσκο ειδικά αν δεν γνωρίζεις τον άλλον.

Θα στο πω αλλιώς, όταν το όχι είναι ψόφιο και θα μπορούσε να είναι κομμάτι ερωτικού παιχνιδιού, δεν είναι βιασμός.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 18:28

epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:54
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:51
epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:48



ρε Γουιλι
με το ίδιο αντικοινωνικό σκεπτικό
το αγκάλιασμα στον ύπνο είναι σεξουαλική επίθεση;
Ρε Μπόμπι Ντικ ,έχουμε φύγει από το αρχικό του νηματος. Αναλύουμε άλλη περίπτωση.
Αδιάβαστος μας ήρθες :011:
ρε πες
Δεν είναι σεξουαλική επίθεση.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 18:31

stargazer έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:59
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:43


Αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως ή είναι η ιδέα μου; Στην περίπτωση της δική σου που όπως είπες δεν έδωσες συναίνεση, και ακολούθως το σεξ δεν ήταν συναινετικό. Το μη συναινετικό σεξ είναι βιασμός;
Η ιδέα σου είναι, γιατί επιμένεις να ζητάς ένα ναι η ένα όχι για πράγματα τόσο περίπλοκα όπως οι ανθρώπινες σχέσεις.

Η συναίνεση είναι απαραίτητη άλλα η απουσία της πρέπει να γίνεται σαφής και στον απέναντι, ειδικά όταν έχεις φτάσει σε σημείο να μην φοράς ρούχα. Και αν φτάσεις εκεί ενώ είσαι ντεμί στο τι θες, έχεις ήδη πάρει μεγάλο ρίσκο ειδικά αν δεν γνωρίζεις τον άλλον.

Θα στο πω αλλιώς, όταν το όχι είναι ψόφιο και θα μπορούσε να είναι κομμάτι ερωτικού παιχνιδιού, δεν είναι βιασμός.
Μα σε ρωτάω συγκεκριμένα βρε καμάρι μου για αυτή την περίπτωση που ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ είχε την συναίνεση σου . Για όνομα καμιά φορά να συνεννοηθούμε. Θεωρείς συναινετικό το σεξ μεταξύ σας;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

epouranio toxo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Ιαν 2020, 16:57

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epouranio toxo » 15 Ιαν 2020, 18:33

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 18:28
epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:54


ρε πες
Δεν είναι σεξουαλική επίθεση.
τσίμπα το

SpoilerShow
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2020, 18:45

epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 18:33
Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 18:28
epouranio toxo έγραψε:
15 Ιαν 2020, 17:54


ρε πες
Δεν είναι σεξουαλική επίθεση.
τσίμπα το

SpoilerShow
Εικόνα
Αρνούμαι να παραλάβω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 15 Ιαν 2020, 19:13

Naida έγραψε:
15 Ιαν 2020, 18:31

Μα σε ρωτάω συγκεκριμένα βρε καμάρι μου για αυτή την περίπτωση που ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ είχε την συναίνεση σου . Για όνομα καμιά φορά να συνεννοηθούμε. Θεωρείς συναινετικό το σεξ μεταξύ σας;
Aν εννοείς την υπόθεση της "περίεργης φίλης" είπα ότι δεν ήταν συναινετικό

Άρα τι; Με βίασε; Tο μερίδιο της προσωπικής ευθύνης δεν μπορώ να το παραλείψω.

Και τα σχόλια θα αποδεχτώ και δεν θα ρίξω την ευθύνη σε κανέναν, θα εστιάσω περισσότερο στο ότι πήγαινα γυρεύοντας μπλέκοντας λιώμα με την κάθε τρελή δεξιά και αριστερά.

Ότι δηλαδή έκανα και στην πραγματικότητα όταν κάποτε ήμουν όπου γης και πατρίς. Που μπορεί να μην με βίασαν αλλά πρόχειρα θυμάμαι μια να βγάζει το παπούτσι και με το τακούνι και να μου κάνει το αυτοκίνητο σαν πίστα μότο κρος, η την άλλη που έφερα σπίτι και για να δει πόσο θέλω να την πηδήξω, έσπασε το 45αρι του Whole Lotta Love που είχα βρει σε ένα καταγώγι στο Λονδίνο. Για να μην πω και για εκείνη που αυτοπροσδιοριζόταν ως μάγισσα και μου άφηνε κόκαλα και αποφάγια επί 6 μήνες έξω απ την πόρτα μου. Όποιος νύχτα περπατεί λάσπες και σκατά πατεί, συνηθίζω να λέω σε γυναίκες που παραπονιούνται για την "ανδρική βια". Είναι βγαλμένο απ την δική μου εμπειρία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stargazer την 15 Ιαν 2020, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Ιαν 2020, 19:25

Γουίλι;
Ψάρια;
Τι παίχτηκε; Καήκατε τελείως;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιαν 2020, 19:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2020, 13:38
stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:17
hellegennes έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:13


Απαγορεύεται να βάλουμε μεταξύ μας στοίχημα; Έχεις σαλέψει;
Μεταξύ σας κάντε ό,τι θέλετε. Δεν θα σταματήσετε επειδή το είπα εγώ. Απλά όταν πας μεθαύριο στο δικαστήριο, από μία τέτοια περίπτωση "σεξουαλικού στοιχήματος" προσπάθησε να αποδείξεις ότι δεν υπήρχε αναγκασμός εναντίον της σεξουαλικής αυτοδιάθεσης της άλλης, η οποία μπορεί όταν έβαζε το στοίχημα να το έκανε εννοώντας το ως ερωτικό παιχνίδι, αλλά να άλλαξε άποψη αργότερα κι επομένως να μην υπήρχε η στιγμιαία συναίνεση που απαιτεί ο νόμος.
Ok, η εξέλιξη γίνεται όλο και καλύτερη.

Κύριε πρόεδρα, εγώ συμφώνησα να βάλω το στοίχημα γιατί νόμιζα ότι ήταν ερωτικό παιχνίδι, όταν το έχασα δεν διαμαρτυρήθηκα, όταν γινόταν το παιχνίδι δεν διαμαρτυρήθηκα (όπως δεν είχα διαμαρτυρηθεί και στο παρελθόν) αλλά καταγγέλω τον συμπαίκτη μου και το σταρτσάνελ γιατί αγνόησαν το δικαίωμα στη σεξουαλική μου αυτοδιάθεση και με ανάγκασαν να υποκύψω αστυστόλως σε έναν ακόμη βιασμό. Μπορεί να είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος και να συναινώ στα πάντα αλλά αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.



Απλώς φαντάζομαι την έκφραση του πρόεδρα, τίποτα άλλο.
Ο πρόεδρας δεν θα ασχοληθεί με τα στοιχήματά σας ή τα παιχνίδια σας. Θα ασχοληθεί με το γεγονός ότι μία κοπέλα είχε σεξουαλική δραστηριότητα χωρίς τη συναίνεσή της, τη στιγμή που συνέβαινε η πράξη. Κι ο Χελ θα προσπαθεί να αποδείξει την ηθική της πρότασης "δώσαμε χέρια σε ένα στοίχημα για να την πηδήξω και δέχτηκε", προσπαθώντας να δικαιολογήσει πώς αντιλαμβάνεται την δέσμευση μίας γυναίκας σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη (υποχρέωση) την οποία εκείνη, τη στιγμή που συνέβαινε, δεν ήθελε.

Βέβαια, το ζήτημα, πέρα από νομικό είναι και θεμελιωδώς απάνθρωπο: να επιθυμείς να δεσμεύσεις έναν άνθρωπο σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη, ονομάζοντάς το "στοίχημα". Λες και πρέπει να υπογράψει συμβόλαιο μία κοπέλα για να καταφέρεις να συνευρεθείς μαζί της.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19484
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Ιαν 2020, 20:03

stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2020, 19:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2020, 13:38
stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:17


Μεταξύ σας κάντε ό,τι θέλετε. Δεν θα σταματήσετε επειδή το είπα εγώ. Απλά όταν πας μεθαύριο στο δικαστήριο, από μία τέτοια περίπτωση "σεξουαλικού στοιχήματος" προσπάθησε να αποδείξεις ότι δεν υπήρχε αναγκασμός εναντίον της σεξουαλικής αυτοδιάθεσης της άλλης, η οποία μπορεί όταν έβαζε το στοίχημα να το έκανε εννοώντας το ως ερωτικό παιχνίδι, αλλά να άλλαξε άποψη αργότερα κι επομένως να μην υπήρχε η στιγμιαία συναίνεση που απαιτεί ο νόμος.
Ok, η εξέλιξη γίνεται όλο και καλύτερη.

Κύριε πρόεδρα, εγώ συμφώνησα να βάλω το στοίχημα γιατί νόμιζα ότι ήταν ερωτικό παιχνίδι, όταν το έχασα δεν διαμαρτυρήθηκα, όταν γινόταν το παιχνίδι δεν διαμαρτυρήθηκα (όπως δεν είχα διαμαρτυρηθεί και στο παρελθόν) αλλά καταγγέλω τον συμπαίκτη μου και το σταρτσάνελ γιατί αγνόησαν το δικαίωμα στη σεξουαλική μου αυτοδιάθεση και με ανάγκασαν να υποκύψω αστυστόλως σε έναν ακόμη βιασμό. Μπορεί να είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος και να συναινώ στα πάντα αλλά αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.



Απλώς φαντάζομαι την έκφραση του πρόεδρα, τίποτα άλλο.
Ο πρόεδρας δεν θα ασχοληθεί με τα στοιχήματά σας ή τα παιχνίδια σας. Θα ασχοληθεί με το γεγονός ότι μία κοπέλα είχε σεξουαλική δραστηριότητα χωρίς τη συναίνεσή της, τη στιγμή που συνέβαινε η πράξη. Κι ο Χελ θα προσπαθεί να αποδείξει την ηθική της πρότασης "δώσαμε χέρια σε ένα στοίχημα για να την πηδήξω και δέχτηκε", προσπαθώντας να δικαιολογήσει πώς αντιλαμβάνεται την δέσμευση μίας γυναίκας σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη (υποχρέωση) την οποία εκείνη, τη στιγμή που συνέβαινε, δεν ήθελε.

Βέβαια, το ζήτημα, πέρα από νομικό είναι και στοιχειωδώς απάνθρωπο: να επιθυμείς να δεσμεύσεις έναν άνθρωπο σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη, ονομάζοντάς το "στοίχημα".
Απο νομικης πλευρας στο δικαστηριο ΔΕΝ αποδεικνυεται κατι τετοιο

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιαν 2020, 20:47

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:03
stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2020, 19:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2020, 13:38


Ok, η εξέλιξη γίνεται όλο και καλύτερη.

Κύριε πρόεδρα, εγώ συμφώνησα να βάλω το στοίχημα γιατί νόμιζα ότι ήταν ερωτικό παιχνίδι, όταν το έχασα δεν διαμαρτυρήθηκα, όταν γινόταν το παιχνίδι δεν διαμαρτυρήθηκα (όπως δεν είχα διαμαρτυρηθεί και στο παρελθόν) αλλά καταγγέλω τον συμπαίκτη μου και το σταρτσάνελ γιατί αγνόησαν το δικαίωμα στη σεξουαλική μου αυτοδιάθεση και με ανάγκασαν να υποκύψω αστυστόλως σε έναν ακόμη βιασμό. Μπορεί να είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος και να συναινώ στα πάντα αλλά αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.



Απλώς φαντάζομαι την έκφραση του πρόεδρα, τίποτα άλλο.
Ο πρόεδρας δεν θα ασχοληθεί με τα στοιχήματά σας ή τα παιχνίδια σας. Θα ασχοληθεί με το γεγονός ότι μία κοπέλα είχε σεξουαλική δραστηριότητα χωρίς τη συναίνεσή της, τη στιγμή που συνέβαινε η πράξη. Κι ο Χελ θα προσπαθεί να αποδείξει την ηθική της πρότασης "δώσαμε χέρια σε ένα στοίχημα για να την πηδήξω και δέχτηκε", προσπαθώντας να δικαιολογήσει πώς αντιλαμβάνεται την δέσμευση μίας γυναίκας σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη (υποχρέωση) την οποία εκείνη, τη στιγμή που συνέβαινε, δεν ήθελε.

Βέβαια, το ζήτημα, πέρα από νομικό είναι και στοιχειωδώς απάνθρωπο: να επιθυμείς να δεσμεύσεις έναν άνθρωπο σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη, ονομάζοντάς το "στοίχημα".
Απο νομικης πλευρας στο δικαστηριο ΔΕΝ αποδεικνυεται κατι τετοιο
https://www.amnesty.gr/en/node/22080
Περισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19484
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Ιαν 2020, 20:55

stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:47
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:03
stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2020, 19:57


Ο πρόεδρας δεν θα ασχοληθεί με τα στοιχήματά σας ή τα παιχνίδια σας. Θα ασχοληθεί με το γεγονός ότι μία κοπέλα είχε σεξουαλική δραστηριότητα χωρίς τη συναίνεσή της, τη στιγμή που συνέβαινε η πράξη. Κι ο Χελ θα προσπαθεί να αποδείξει την ηθική της πρότασης "δώσαμε χέρια σε ένα στοίχημα για να την πηδήξω και δέχτηκε", προσπαθώντας να δικαιολογήσει πώς αντιλαμβάνεται την δέσμευση μίας γυναίκας σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη (υποχρέωση) την οποία εκείνη, τη στιγμή που συνέβαινε, δεν ήθελε.

Βέβαια, το ζήτημα, πέρα από νομικό είναι και στοιχειωδώς απάνθρωπο: να επιθυμείς να δεσμεύσεις έναν άνθρωπο σε αναγκαστική σεξουαλική πράξη, ονομάζοντάς το "στοίχημα".
Απο νομικης πλευρας στο δικαστηριο ΔΕΝ αποδεικνυεται κατι τετοιο
https://www.amnesty.gr/en/node/22080
Περισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία.

4. Δηλαδή η Αμνηστία λέει ότι οι άνθρωποι πρέπει να υπογράψουν συμβόλαιο για να κάνουν σεξ;

Όχι. Η ιδέα της συναίνεσης είναι απλή: Για να κάνεις σεξ, πρέπει να γνωρίζεις ότι το άτομο που θέλεις να κάνεις σεξ, θέλει να κάνει σεξ μαζί σου.

Αυτό σημαίνει απλώς ότι επικοινωνείτε, τόσο λεκτικά όσο και μη-λεκτικά με τον/την σύντροφο/ισσα σας και διασφαλίζετε ότι όλες οι σεξουαλικές δραστηριότητες πραγματοποιούνται με πλήρη αμοιβαία συμφωνία. Θα πρέπει να είναι σαφές ότι η σιωπή ή η μη ρητή δήλωση της λέξης "όχι", δεν είναι το ίδιο με το να δοθεί συναίνεση. Ένας γενικός κανόνας είναι: σε περίπτωση αμφιβολίας, ρωτήστε. Εάν εξακολουθείτε να αμφιβάλετε, σταματήστε. Δεν είναι ντροπή να ρωτήσετε, και δεν πρέπει να προχωρήσετε εκτός αν το άλλο πρόσωπο συναινεί.





ΕΡΩΤΗΣΗ
ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ;;;;!!!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιαν 2020, 20:58

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:55
stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:47
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:03


Απο νομικης πλευρας στο δικαστηριο ΔΕΝ αποδεικνυεται κατι τετοιο
https://www.amnesty.gr/en/node/22080
Περισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία.

4. Δηλαδή η Αμνηστία λέει ότι οι άνθρωποι πρέπει να υπογράψουν συμβόλαιο για να κάνουν σεξ;
Αυτό διάβασες στο κείμενο που σου έστειλα; :lol:

Έλεος ρε συ.
Διάβασε.

Όπως γράφω παραπάνω, δεν είναι δυνατό να υπογραφεί ένα τέτοιο συμβόλαιο που να δεσμεύει (αναγκασμός, υποχρέωση) έναν άνθρωπο σε σεξουαλική πράξη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 15 Ιαν 2020, 20:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών