Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26028
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Νοέμ 2023, 11:47

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 11:01
τα μαζεύω και φεύγω πριν έρθει ο αγις :-?
Γιατι να φυγεις;
Συνηθιζεται στα ορεινα ο συνδυασμος - κοκκινιστη ειναι βεβαια οχι βραστη
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9349
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 14 Νοέμ 2023, 12:20

Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:41
Κανόνισε, να ανακαλύψω μετά από τόσα χρόνια, ότι είσαι η γυναίκα μου... :011:


:lol:
:o
:smt005:
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Νοέμ 2023, 13:48

Esperos έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 08:45
Στο Κόστος 42 ευρώ ή 5,25 ανά μερίδα., πρέπει να υπολογίσεις και την ενέργεια, π.χ. νερό ρεύμα,
νερό σαπούνια για να πλύνεις τσουκάλια πιάτα κλπ. Συν ασφάλιστρα διότι μπορεί και να μην το φάνε
το φαί ους οι άλλοι και να πετάξεις τις 7 μερίδες.
Κανονικά πρέπει, αλλά αναλογικά είναι μικρό το κόστος. Πες ένα ακόμη ευρώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Νοέμ 2023, 13:51

foscilis έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:35
Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:29
foscilis έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 08:19


Το γνωστο φτωχικο φαγητο "φασολακια με κρεας"
Για κάποιον παράξενο λόγο, ποτέ δεν κάνουμε τον συνδυσασμό στο σπίτι.
Επειδή και τα δύο έχουν πρωτεϊνη. Είναι κλασική υπερβολή που μετατρέπει 2 υγιεινά (από μόνα τους) φαγητά σε μια βόμβα θερμίδων και χοληστερίνης.
Lol. Σιγά την χοληστερίνη και σιγά τις θερμίδες. Το μεγαλύτερο μέρος είναι νερό και το κρέας είναι κρέας, όχι λίπος με λίγο κρέας που είναι σαφώς φθηνότερο.

Αυτό είναι το όλο νόημα, ξαναλέω. Το καλό κρέας είναι ακριβό. Το φθηνό κρέας είναι διατροφικά άθλιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Νοέμ 2023, 14:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:36
Εγώ ας πούμε χθες έκανα κοτόσουπα, το κόστος ήταν σίγουρα κάτω από 10 ευρώ.
Πρέπει να μας πεις και μερίδες. Γιατί και φτερούγες να βάλεις, έχουν 3 ευρώ το κιλό περίπου. Ρύζι, λάδι, λεμόνι, αβγό, χρόνος μαγειρέματος. Για να είναι σίγουρα κάτω από 10 ευρώ θα πρέπει να είναι 4-5 μερίδες. Ψωμί; Σαλάτα;

Το φθηνότερο υγιεινό φαγητό που μπορώ να σκεφτώ είναι φακές σούπα, που μπορείς να κάνεις με περίπου 6-8 ευρώ. Αλλά πόσες φορές θα φας φακές; Συν λίγο τυρί, ψωμί, ελιές, ταραμά, ή κάτι άλλο συνοδευτικό, σίγουρα σύνολο 18-20 ευρώ για 6-8 μερίδες και δεν έχω βάλει σαλάτα.

Εκτός κι αν αγοράζεις ό,τι πιο σκουπίδι υπάρχει σε ποιότητα, μπορεί να σου βγει λίγο φθηνότερα, ίσως και κάτω από 15 ευρώ. Αλλά εδώ συζητάμε αν είναι ακριβότερη η καλή διατροφή.

Όταν συγκρίνεις ένα πλήρες γεύμα όπως είναι η πίτσα ή το πιτόγυρο με μόνο το κόστος του κοτόπουλου, π.χ., λογικό είναι να φτάνεις σε λανθασμένα συμπεράσματα. Ξεχνάτε όλα τα άλλα που μπαίνουν στο φαγητό και όλα τα υπόλοιπα που μπαίνουν στο τραπέζι για να γίνει πλήρες γεύμα. Αν φας σκέτο ένα πιάτο φακές, χωρίς ψωμί, σαλάτα, ελιές ή έστω κάτι άλλο να σε κρατήσει, θα πεινάσεις ξανά σε 1 ώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Νοέμ 2023, 14:13

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:36
Εγώ ας πούμε χθες έκανα κοτόσουπα, το κόστος ήταν σίγουρα κάτω από 10 ευρώ.

Πρέπει να μας πεις και μερίδες. Γιατί και φτερούγες να βάλεις, έχουν 3 ευρώ το κιλό περίπου. Ρύζι, λάδι, λεμόνι, αβγό, χρόνος μαγειρέματος. Για να είναι σίγουρα κάτω από 10 ευρώ θα πρέπει να είναι 4-5 μερίδες. Ψωμί; Σαλάτα;


Το φθηνότερο υγιεινό φαγητό που μπορώ να σκεφτώ είναι φακές σούπα, που μπορείς να κάνεις με περίπου 6-8 ευρώ. Αλλά πόσες φορές θα φας φακές; Συν λίγο τυρί, ψωμί, ελιές, ταραμά, ή κάτι άλλο συνοδευτικό, σίγουρα σύνολο 18-20 ευρώ για 6-8 μερίδες και δεν έχω βάλει σαλάτα.

Εκτός κι αν αγοράζεις ό,τι πιο σκουπίδι υπάρχει σε ποιότητα, μπορεί να σου βγει λίγο φθηνότερα, ίσως και κάτω από 15 ευρώ. Αλλά εδώ συζητάμε αν είναι ακριβότερη η καλή διατροφή.

Όταν συγκρίνεις ένα πλήρες γεύμα όπως είναι η πίτσα ή το πιτόγυρο με μόνο το κόστος του κοτόπουλου, π.χ., λογικό είναι να φτάνεις σε λανθασμένα συμπεράσματα. Ξεχνάτε όλα τα άλλα που μπαίνουν στο φαγητό και όλα τα υπόλοιπα που μπαίνουν στο τραπέζι για να γίνει πλήρες γεύμα. Αν φας σκέτο ένα πιάτο φακές, χωρίς ψωμί, σαλάτα, ελιές ή έστω κάτι άλλο να σε κρατήσει, θα πεινάσεις ξανά σε 1 ώρα.
'Ασ' το ρε χέλι. Πάω ό,τι στοίχημα θες ότι δεν έχεις ιδέα από σπιτικό μαγείρεμα και σχετικό προγραμματισμό.

Είτε αφορά σε μεμονωμένο άτομο είτε σε οικογένεια.

Συνέχισε λοιπόν με τα σωστά και όχι λανθασμένα συμπεράσματα σου για μυρωδιάδες ή άσχετους αντιδραστικούς σαν και σένα. :e045:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 14 Νοέμ 2023, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Νοέμ 2023, 14:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:13
'Ασ' το ρε χέλι. Πάω ό,τι στοίχημα θες ότι δεν έχεις ιδέα από σπιτικό μαγείρεμα και σχετικό προγραμματισμό.
Έχω πολύ καλύτερη ιδέα από σένα αν μου λες ότι μια κοτόσουπα χορταίνει μια οικογένεια με λιγότερα από 10 ευρώ. Ή δεν ξέρεις πόσο κοστίζει το φαγητό που μαγειρεύεις ή δεν μαγειρεύεις συχνά. Ένα απ' τα δυο.

Εμένα η διατροφή μου είναι κυρίως όσπρια, μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκυθάκι, μαρούλι, ζοχιές, αγγούρι, ντομάτα, αβγά, ελιές, τυρί, κοτόπουλο, ψάρι, ρύζι, ξηροί καρποί (συν ενίοτε μανιτάρια, χοιρινό και μοσχάρι). Ξοδεύω περίπου 300 ευρώ τον μήνα μόνο για φαγητό και είμαι 1 άτομο. Δεν είναι γιατί δεν έχω καλό προγραμματισμό, είναι γιατί κάνω ποιοτική διατροφή που είναι ΑΚΡΙΒΗ. Χωνέψτε το.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Νοέμ 2023, 14:22

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:13
'Ασ' το ρε χέλι. Πάω ό,τι στοίχημα θες ότι δεν έχεις ιδέα από σπιτικό μαγείρεμα και σχετικό προγραμματισμό.
Έχω πολύ καλύτερη ιδέα από σένα αν μου λες ότι μια κοτόσουπα χορταίνει μια οικογένεια με λιγότερα από 10 ευρώ. Ή δεν ξέρεις πόσο κοστίζει το φαγητό που μαγειρεύεις ή δεν μαγειρεύεις συχνά. Ένα απ' τα δυο.

Εμένα η διατροφή μου είναι κυρίως όσπρια, μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκυθάκι, μαρούλι, ζοχιές, αγγούρι, ντομάτα, αβγά, ελιές, τυρί, κοτόπουλο, ψάρι, ρύζι, ξηροί καρποί (συν ενίοτε μανιτάρια, χοιρινό και μοσχάρι). Ξοδεύω περίπου 300 ευρώ τον μήνα μόνο για φαγητό και είμαι 1 άτομο. Δεν είναι γιατί δεν έχω καλό προγραμματισμό, είναι γιατί κάνω ποιοτική διατροφή που είναι ΑΚΡΙΒΗ. Χωνέψτε το.
Ε, όταν λέω "ασ' το" κάτι ξέρω. :smt005:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21516
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Νοέμ 2023, 14:24

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:13
'Ασ' το ρε χέλι. Πάω ό,τι στοίχημα θες ότι δεν έχεις ιδέα από σπιτικό μαγείρεμα και σχετικό προγραμματισμό.
Έχω πολύ καλύτερη ιδέα από σένα αν μου λες ότι μια κοτόσουπα χορταίνει μια οικογένεια με λιγότερα από 10 ευρώ. Ή δεν ξέρεις πόσο κοστίζει το φαγητό που μαγειρεύεις ή δεν μαγειρεύεις συχνά. Ένα απ' τα δυο.

Εμένα η διατροφή μου είναι κυρίως όσπρια, μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκυθάκι, μαρούλι, ζοχιές, αγγούρι, ντομάτα, αβγά, ελιές, τυρί, κοτόπουλο, ψάρι, ρύζι, ξηροί καρποί (συν ενίοτε μανιτάρια, χοιρινό και μοσχάρι). Ξοδεύω περίπου 300 ευρώ τον μήνα μόνο για φαγητό και είμαι 1 άτομο. Δεν είναι γιατί δεν έχω καλό προγραμματισμό, είναι γιατί κάνω ποιοτική διατροφή που είναι ΑΚΡΙΒΗ. Χωνέψτε το.
Νόμιζα ότι είσαι παντρεμμένος.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Νοέμ 2023, 14:25

foscilis έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:35
Isildur έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 09:29
foscilis έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 08:19


Το γνωστο φτωχικο φαγητο "φασολακια με κρεας"
Για κάποιον παράξενο λόγο, ποτέ δεν κάνουμε τον συνδυσασμό στο σπίτι.
Επειδή και τα δύο έχουν πρωτεϊνη. Είναι κλασική υπερβολή που μετατρέπει 2 υγιεινά (από μόνα τους) φαγητά σε μια βόμβα θερμίδων και χοληστερίνης.
Αυτό γινεται οταν τρως υδατάνθρακα με υδατάνθρακα (μακαρόνια με ψωμί πχ, ή ψωμί με πατάτες). Η πρωτείνη με την πρωτείνη ειναι απλά ένας διατροφικός πλεονασμός. Σιγουρα θα παρεις περισσότερες θερμίδες αν τα φας μαζί, απ'οτι αν ετρωγες το καθενα απ'αυτα μόνο του, αλλά το κακό που θα σου προξενήσει η υπερμπόμπα υδατάνθρακα με υδατάνθρακα δεν νομιζω οτι θα στο κάνει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Νοέμ 2023, 14:31

sharp έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:24
Νόμιζα ότι είσαι παντρεμμένος.
Όχι, θέλω να παραμείνουν έγχρωμες οι τρίχες μου όσο πάει.

Η παρακάτω λίστα είναι όλα φαγητό, όλα ενός μήνα:


Εικόνα

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Νοέμ 2023, 14:34

sharp έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:24
hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:13
'Ασ' το ρε χέλι. Πάω ό,τι στοίχημα θες ότι δεν έχεις ιδέα από σπιτικό μαγείρεμα και σχετικό προγραμματισμό.
Έχω πολύ καλύτερη ιδέα από σένα αν μου λες ότι μια κοτόσουπα χορταίνει μια οικογένεια με λιγότερα από 10 ευρώ. Ή δεν ξέρεις πόσο κοστίζει το φαγητό που μαγειρεύεις ή δεν μαγειρεύεις συχνά. Ένα απ' τα δυο.

Εμένα η διατροφή μου είναι κυρίως όσπρια, μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκυθάκι, μαρούλι, ζοχιές, αγγούρι, ντομάτα, αβγά, ελιές, τυρί, κοτόπουλο, ψάρι, ρύζι, ξηροί καρποί (συν ενίοτε μανιτάρια, χοιρινό και μοσχάρι). Ξοδεύω περίπου 300 ευρώ τον μήνα μόνο για φαγητό και είμαι 1 άτομο. Δεν είναι γιατί δεν έχω καλό προγραμματισμό, είναι γιατί κάνω ποιοτική διατροφή που είναι ΑΚΡΙΒΗ. Χωνέψτε το.
Νόμιζα ότι είσαι παντρεμμένος.
Εγώ νομίζω ότι έχει μπλέξει τα φαγητά με τις σαλάτες και τα γλυκά, σνακς κλπ
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Νοέμ 2023, 14:34

vantono έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:25

Αυτό γινεται οταν τρως υδατάνθρακα με υδατάνθρακα (μακαρόνια με ψωμί πχ, ή ψωμί με πατάτες). Η πρωτείνη με την πρωτείνη ειναι απλά ένας διατροφικός πλεονασμός. Σιγουρα θα παρεις περισσότερες θερμίδες αν τα φας μαζί, απ'οτι αν ετρωγες το καθενα απ'αυτα μόνο του, αλλά το κακό που θα σου προξενήσει η υπερμπόμπα υδατάνθρακα με υδατάνθρακα δεν νομιζω οτι θα στο κάνει.
για ποιο λόγο; θερμίδες είναι το ένα, θερμίδες και το άλλο.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21516
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Νοέμ 2023, 14:41

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:31
sharp έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:24
Νόμιζα ότι είσαι παντρεμμένος.
Όχι, θέλω να παραμείνουν έγχρωμες οι τρίχες μου όσο πάει.

Η παρακάτω λίστα είναι όλα φαγητό, όλα ενός μήνα:


Εικόνα

Εικόνα
Τι 'ν' αυτά, απ' έξω ψωνίζεις; Τις άλλες μαγειρεύεις; 50+ ευρώ ένα άτομο απ' έξω; Και γιατί είναι ποιοτικό, πού ξέρεις τι βάζει ο σπιτικός μέσα;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Νοέμ 2023, 14:43

foscilis έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:34
vantono έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 14:25

Αυτό γινεται οταν τρως υδατάνθρακα με υδατάνθρακα (μακαρόνια με ψωμί πχ, ή ψωμί με πατάτες). Η πρωτείνη με την πρωτείνη ειναι απλά ένας διατροφικός πλεονασμός. Σιγουρα θα παρεις περισσότερες θερμίδες αν τα φας μαζί, απ'οτι αν ετρωγες το καθενα απ'αυτα μόνο του, αλλά το κακό που θα σου προξενήσει η υπερμπόμπα υδατάνθρακα με υδατάνθρακα δεν νομιζω οτι θα στο κάνει.
για ποιο λόγο; θερμίδες είναι το ένα, θερμίδες και το άλλο.
Δεν είναι όλες οι θερμίδες το ίδιο. Οι υδατάνθρακες και ειδικά οι γλυκοί διασπώνται ταχύτερα και πεινάς γρηγορότερα, οπότε έχεις καταναλώσει έναν σκασμό θερμίδες χωρίς να κορέσεις την πείνα σου για ικανό διάστημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών