Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Απρ 2019, 01:25

koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:06
Αγις έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:45
koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:21
ΦΥΚΙΑ
Εσύ σε κάθε ποστ σου απαντάς συνέχεια "ΦΥΚΙΑ"...
Ή κανένα μποτ είσαι ή το λεξιλόγιο σου είναι τόσο πλούσιο. :102:
Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 16 Απρ 2019, 01:40

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:23
koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:01
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:56


Δεν υπάρχει pay gap. Είναι μια μαθηματική ασυναρτησία. Η λογική είναι ότι διαιρείς την παραγωγή χρήματος των αντρών με τον αριθμό τους και αυτό το συγκρίνεις με το αντίστοιχο νούμερο για τις γυναίκες. Δεν θέλει μεταπτυχιακό στην σωματιδιακή φυσική για να καταλάβει κανείς ότι αυτό δεν είναι μισθολογική σύγκριση αλλά κοινωνική. Υπάρχουν τρεις λόγοι που υφίσταται διαφορά ανάμεσα στα δύο νούμερα: οι γυναίκες δουλεύουν λιγότερο, διαλέγουν δουλειές που αμείβονται λιγότερο και δουλεύουν λιγότερες ώρες.

Για να εξαφανιστεί η διαφορά, θα πρέπει οι γυναίκες να πειστούν να επιλέγουν δουλειές που πληρώνουν καλύτερα, να δουλεύουν περισσότερες ώρες και λιγότερες απ' αυτές να επιλέγουν να μην δουλεύουν. Ας πούμε, στην Ελλάδα οι άνεργες είναι 100.000 περισσότερες από τους ανέργους. Οι γυναίκες όμως που ΔΕΝ αναζητούν εργασία είναι 1.000.000 περισσότερες από τους άντρες που δεν αναζητούν εργασία!

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν υπάρχει pay gap, υπάρχει έλλειψη πρόθεσης των γυναικών να εργαστούν κι όταν εργάζονται υπάρχει έλλειψη πρόθεσης να εργαστούν στις ίδιες δουλειές και τις ίδιες ώρες.

Η μόνη εξαίρεση που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Χόλιγουντ όπου όντως οι γυναίκες ηθοποιοί και σκηνοθέτες μπορεί να πληρώνονται λιγότερο.

Πηγή;
Εμμμ... η ΕΛΣΤΑΤ;
Έβαλες κάτι απλά για να βάλεις. Το είδα και δεν έχει καμία σχέση με αυτά αναφέρονται στην έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

1. Σε ποια σελίδα λέει αυτό που ισχυρίζεσαι;
2. Πού ασκεί κριτική η ΕΛΣΤΑΤ στην EUROSTAT για "μαθηματικές ασυναρτησίες";
(Γιατί αν δεν το έχεις καταλάβει τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής δεν βγήκαν από τις απόψεις μελών σε φόρουμς-καλή ώρα- αλλά από την EUROSTAT).

Οπότε επιμένω, όσον αφορά τις "μαθηματικές ασυναρτησίες" και την κριτική σου στην ετήσια έκθεση που παρέθεσα δεν έχεις απαντήσει τίποτα και εκτίθεσε:
Πηγή;

Δεν είναι ντροπή να πεις πως έκανες λάθος και ότι έμαθες κάτι, ίσα ίσα που δείχνει πως είσαι άνθρωπος που εξελίσσεσαι.
Φιλικά και ειλικρινά στο λέω.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2019, 01:46

Αναλυτικότερα, επειδή αυτό που έγραψα για άτομα που δεν αναζητούν εργασία δεν ήταν πολύ συγκεκριμένο, η ΕΛΣΤΑΤ λέει ότι περίπου 500 χιλιάδες άντρες δεν αναζητούν εργασία ανάμεσα στις παραγωγικές ηλικίες των 25-64. Στις γυναίκες αυτός ο αριθμός είναι 1 εκατομμύριο! Το τονίζω αυτό γιατί στον προηγούμενο αριθμό μπαίνουν μέσα και συνταξιούχοι και ανήλικοι. Η διαφορά στο ηλικιακό γκρουπ 15-24 είναι μικρή· περίπου 50 χιλιάδες άτομα. Μετά μεγαλώνει απότομα.

Η δε συμμετοχή των γυναικών σε τεχνικές εργασίες είναι πρακτικά μηδενική. Όταν μιλάμε γι' αυτό το ζήτημα όλοι αναφέρονται σε CEOs και διευθυντικές θέσεις, αλλά η μισθολογική διαφορά έχει περισσότερο να κάνει με το ότι οι γυναίκες επιλέγουν περισσότερο δουλειές γραφείου ή ανειδίκευτων. Καμμιά φεμινίστρια δεν φωνάζει για την χαμηλή εκπροσώπηση των γυναικών σε τεχνικές εργασίες.

Συγκεκριμένα, στην Ελλάδα οι διευθυντικές και διοικητικές θέσεις είναι 70% άντρες και 30% γυναίκες, αλλά οι ειδικευμένοι τεχνίτες είναι 90% άντρες και οι χειριστές βιομηχανικών εγκαταστάσεων και μηχανημάτων κατά 93% άντρες. 59% των αγροτών είναι άντρες και 57% των γυναικών είναι υπάλληλοι γραφείου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 16 Απρ 2019, 01:49

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:15

Πιστευω οτι ολα αυτα ειναι στο χερι των γυναικων να τα αλλαξουν αν θελουν, με εξαιρεση το να γινονται ιερεις.
Αγαπητέ Ορέστη, δεν είναι πάντα και όλα στο χέρι μας.
Αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά εδώ koukouvagia @ Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες στα αποσπάσματα που έχω παρεθέσει από την ετήσια έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Και η επικριτικοτητα σε σχεση με την εμφανιση και τη συμπεριφορα 'ειναι πουτανα', 'ντυνεται σαν ξεκωλο' προερχεται απο τις αλλες γυναικες και οχι απο εμας τους αντρες.
Είναι και από τα δύο φύλα. Ωστόσο, όπως έχω ήδη γράψει πολλές φορές σε αυτό το νήμα ο σεξισμός από γυναίκες είναι χειρότερος.
Αν κάνεις καμιά βόλτα σε άρθρα στο διαδίκτυο κάτω από βιασμούς, καταγγελίες σεξουαλικής παρενόχλησης θα διαπιστώσεις πως το βρισίδι στα θύματα είναι ενδημικό φαινόμενο και των δύο φύλων, αλλά σ' αυτή την περίπτωση περισσότερο των ανδρών.
Οι γυναίκες σε τέτοιες περιπτώσεις κάπως ταυτίζονται με το θύμα και μαζεύονται λιγάκι.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 16 Απρ 2019, 01:59

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:46
Αναλυτικότερα, επειδή αυτό που έγραψα για άτομα που δεν αναζητούν εργασία δεν ήταν πολύ συγκεκριμένο, η ΕΛΣΤΑΤ λέει ότι περίπου 500 χιλιάδες άντρες δεν αναζητούν εργασία ανάμεσα στις παραγωγικές ηλικίες των 25-64. Στις γυναίκες αυτός ο αριθμός είναι 1 εκατομμύριο! Το τονίζω αυτό γιατί στον προηγούμενο αριθμό μπαίνουν μέσα και συνταξιούχοι και ανήλικοι. Η διαφορά στο ηλικιακό γκρουπ 15-24 είναι μικρή· περίπου 50 χιλιάδες άτομα. Μετά μεγαλώνει απότομα.

Η δε συμμετοχή των γυναικών σε τεχνικές εργασίες είναι πρακτικά μηδενική. Όταν μιλάμε γι' αυτό το ζήτημα όλοι αναφέρονται σε CEOs και διευθυντικές θέσεις, αλλά η μισθολογική διαφορά έχει περισσότερο να κάνει με το ότι οι γυναίκες επιλέγουν περισσότερο δουλειές γραφείου ή ανειδίκευτων. Καμμιά φεμινίστρια δεν φωνάζει για την χαμηλή εκπροσώπηση των γυναικών σε τεχνικές εργασίες.

Συγκεκριμένα, στην Ελλάδα οι διευθυντικές και διοικητικές θέσεις είναι 70% άντρες και 30% γυναίκες, αλλά οι ειδικευμένοι τεχνίτες είναι 90% άντρες και οι χειριστές βιομηχανικών εγκαταστάσεων και μηχανημάτων κατά 93% άντρες. 59% των αγροτών είναι άντρες και 57% των γυναικών είναι υπάλληλοι γραφείου.
Ωραία, όλα αυτά.
Πώς σχετίζονται και αναιρούν την έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ;
Συγκεκριμένα πράγματα έχεις;
Μίλησες για μαθηματικές ασυναρτησίες και αναίρεσες όλη την έκθεση. Μου φέρνεις μια έρευνα της ΕΛΣΤΑΤ, η οποία για κάποιους λόγους θεωρείς πως αναιρεί αυτή που κατέθεσα εγώ. Με ποιο τρόπο το κάνει;

Σ' εμένα -και είμαι καλή αναγνώστρια- δεν είναι αντιληπτό με ποιο τρόπο γίνεται, ούτε και καταλαβαίνω αυτά που λες όπως για παράδειγμα: «Καμιά φεμινίστρια δεν φωνάζει για τη χαμηλη εκπροσώπηση των γυναικών σε τεχνικές εργασίες
Μπερδεύεις για άλλη μια φορά την επιλογή με τον αποκλεισμό. Δεν ενδιαφέρονται για τις Χ. κατηγορίες εργασίας και είναι λίγες οι εργαζόμενες εκεί. Ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα; Επιλέγουν κάτι άλλο.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Ορέστης 35

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Απρ 2019, 02:04

koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:49
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:15

Πιστευω οτι ολα αυτα ειναι στο χερι των γυναικων να τα αλλαξουν αν θελουν, με εξαιρεση το να γινονται ιερεις.
Αγαπητέ Ορέστη, δεν είναι πάντα και όλα στο χέρι μας.
Αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά εδώ koukouvagia @ Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες στα αποσπάσματα που έχω παρεθέσει από την ετήσια έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Και η επικριτικοτητα σε σχεση με την εμφανιση και τη συμπεριφορα 'ειναι πουτανα', 'ντυνεται σαν ξεκωλο' προερχεται απο τις αλλες γυναικες και οχι απο εμας τους αντρες.
Είναι και από τα δύο φύλα. Ωστόσο, όπως έχω ήδη γράψει πολλές φορές σε αυτό το νήμα ο σεξισμός από γυναίκες είναι χειρότερος.
Αν κάνεις καμιά βόλτα σε άρθρα στο διαδίκτυο κάτω από βιασμούς, καταγγελίες σεξουαλικής παρενόχλησης θα διαπιστώσεις πως το βρισίδι στα θύματα είναι ενδημικό φαινόμενο και των δύο φύλων, αλλά σ' αυτή την περίπτωση περισσότερο των ανδρών.
Οι γυναίκες σε τέτοιες περιπτώσεις κάπως ταυτίζονται με το θύμα και μαζεύονται λιγάκι.
Ειναι και θεμα ηλικιας οσον αφορα τα σχολια. Οι νεοι αντρες εχουμε πιο ευρωπαικα προτυπα, οι γεροι εχουν τα γνωστα συντηρητικα, οι γυναικες καμια φορα εκφραζουν ζηλια προς αλλες γυναικες μεταχειριζομενες σεξιστικα στεροτυπα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2019, 02:08

koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:40
Έβαλες κάτι απλά για να βάλεις. Το είδα και δεν έχει καμία σχέση με αυτά αναφέρονται στην έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

1. Σε ποια σελίδα λέει αυτό που ισχυρίζεσαι;
2. Πού ασκεί κριτική η ΕΛΣΤΑΤ στην EUROSTAT για "μαθηματικές ασυναρτησίες";
(Γιατί αν δεν το έχεις καταλάβει τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής δεν βγήκαν από τις απόψεις μελών σε φόρουμς-καλή ώρα- αλλά από την EUROSTAT).

Οπότε επιμένω, όσον αφορά τις "μαθηματικές ασυναρτησίες" και την κριτική σου στην ετήσια έκθεση που παρέθεσα δεν έχεις απαντήσει τίποτα και εκτίθεσε:
Πηγή;

Δεν είναι ντροπή να πεις πως έκανες λάθος και ότι έμαθες κάτι, ίσα ίσα που δείχνει πως είσαι άνθρωπος που εξελίσσεσαι.
Φιλικά και ειλικρινά στο λέω.
Έβαλα πηγή για το μεγεθυσμένο. Για το ότι είναι μαθηματική ασυναρτησία και από πού προκύπτει, δες έναν οποιονδήποτε ορισμό του pay gap. Η ίδια η Eurostat, που επικαλείσαι, χωρίζει την μισθολογική διαφορά σε διορθωμένη και μη διορθωμένη, όπου λογίζονται οι παράμετροι που ανέφερα στο ποστ μου. Δηλαδή η επιλογή επαγγέλματος, η εργασιακή εμπειρία, κτλ. Ακόμα και για τους διορθωμένους δείκτες, η Eurostat λέει ότι δεν αντικατοπτρίζουν αναγκαστικά διακρίσεις, καθώς υπάρχουν παράμετροι που είναι σημαντικές και δεν λαμβάνονται υπόψη γιατί δεν υπάρχουν δεδομένα και αν τα λάμβαναν υπόψη ίσως να άλλαζε άρδην η εικόνα. Κατά λέξη:

Being a residual, it is not recommended to interpret the unexplained GPG as a measurement of a possible discrimination through ‘unequal pay for equal work’. This limitation should be borne in mind when interpreting the unexplained GPG, in particular, for those countries with a low coefficient of determination. Indeed, some important variables, such as the total work experience, are not collected in the Structure of Earnings Survey. Including such additional variables in the regression analysis may substantially change the results.

Αν θέλεις μετάφραση, ευχαρίστως να βοηθήσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2019, 02:13

koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:59
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2019, 01:46
Αναλυτικότερα, επειδή αυτό που έγραψα για άτομα που δεν αναζητούν εργασία δεν ήταν πολύ συγκεκριμένο, η ΕΛΣΤΑΤ λέει ότι περίπου 500 χιλιάδες άντρες δεν αναζητούν εργασία ανάμεσα στις παραγωγικές ηλικίες των 25-64. Στις γυναίκες αυτός ο αριθμός είναι 1 εκατομμύριο! Το τονίζω αυτό γιατί στον προηγούμενο αριθμό μπαίνουν μέσα και συνταξιούχοι και ανήλικοι. Η διαφορά στο ηλικιακό γκρουπ 15-24 είναι μικρή· περίπου 50 χιλιάδες άτομα. Μετά μεγαλώνει απότομα.

Η δε συμμετοχή των γυναικών σε τεχνικές εργασίες είναι πρακτικά μηδενική. Όταν μιλάμε γι' αυτό το ζήτημα όλοι αναφέρονται σε CEOs και διευθυντικές θέσεις, αλλά η μισθολογική διαφορά έχει περισσότερο να κάνει με το ότι οι γυναίκες επιλέγουν περισσότερο δουλειές γραφείου ή ανειδίκευτων. Καμμιά φεμινίστρια δεν φωνάζει για την χαμηλή εκπροσώπηση των γυναικών σε τεχνικές εργασίες.

Συγκεκριμένα, στην Ελλάδα οι διευθυντικές και διοικητικές θέσεις είναι 70% άντρες και 30% γυναίκες, αλλά οι ειδικευμένοι τεχνίτες είναι 90% άντρες και οι χειριστές βιομηχανικών εγκαταστάσεων και μηχανημάτων κατά 93% άντρες. 59% των αγροτών είναι άντρες και 57% των γυναικών είναι υπάλληλοι γραφείου.
Ωραία, όλα αυτά.
Πώς σχετίζονται και αναιρούν την έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ;
Συγκεκριμένα πράγματα έχεις;
Μίλησες για μαθηματικές ασυναρτησίες και αναίρεσες όλη την έκθεση. Μου φέρνεις μια έρευνα της ΕΛΣΤΑΤ, η οποία για κάποιους λόγους θεωρείς πως αναιρεί αυτή που κατέθεσα εγώ. Με ποιο τρόπο το κάνει;

Σ' εμένα -και είμαι καλή αναγνώστρια- δεν είναι αντιληπτό με ποιο τρόπο γίνεται, ούτε και καταλαβαίνω αυτά που λες όπως για παράδειγμα: «Καμιά φεμινίστρια δεν φωνάζει για τη χαμηλη εκπροσώπηση των γυναικών σε τεχνικές εργασίες
Μπερδεύεις για άλλη μια φορά την επιλογή με τον αποκλεισμό. Δεν ενδιαφέρονται για τις Χ. κατηγορίες εργασίας και είναι λίγες οι εργαζόμενες εκεί. Ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα; Επιλέγουν κάτι άλλο.
Εγώ δεν έχω κανένα προσωπικό πρόβλημα. Εσύ εκφράζεις πρόβλημα. Κι εγώ σου λέω ότι το πρόβλημά σου σχετίζεται με την επιλογή. Εσύ θεωρείς ότι η μεγαλύτερη εκπροσώπηση των γυναικών σε διευθυντικές θέσεις είναι πρόβλημα, που οδηγεί σε μέσες μισθολογικές διαφορές, αλλά δεν βλέπεις την πολύ μεγαλύτερη κατηγορία των επαγγελμάτων που δεν επιλέγουν οι γυναίκες και οδηγούν σε μισθολογικές διαφορές.

Δηλαδή, ήμαρτον, οι διευθυντικές θέσεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Δεν αποτελούν καν μετρήσιμο ποσοστό των θέσεων εργασίας. Σε αυτήν την κλίμακα, το 99% των ανδρών και το 99% των γυναικών δεν είναι διευθυντικά στελέχη. Αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάμε για ένα πολύ μικρό κλάσμα του εργατικού δυναμικού; Ασχολείσαι με το δέντρο και χάνεις το δάσος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2643
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 16 Απρ 2019, 03:57

koukouvagia έγραψε:
14 Απρ 2019, 21:14
akirav έγραψε:
14 Απρ 2019, 20:41
koukouvagia έγραψε:
14 Απρ 2019, 20:16


Αναφέρομαι σε υψηλού κύρους θέσεις εργασίας. Έχεις για υψηλού να μου πεις κάπου που να βρίσκονται γυναίκες περισσότερες από τους άνδρες;. Η πραγματική ισότητα φαίνεται στην κορυφή και η κορυφή, ναι, είναι ανδροκρατούμενη!

Σε χαμηλού κύρους θέσεις εργασίας οι γυναίκες έχουν τα πρωτεία: καθαρίστριες, νταντάδες, φροντίδα ηλικιωμένων, σε σπίτια, λάντζα. κ.λπ.
Όσον αφορά για τις εργασίες που αναφέρεις, σε κάποιες προκηρύξεις αναφέρεται και το φύλο και οι γυναίκες αποκλείονται..
μονο που θελω να πω οτι σε επικινδυνες δουλειες δεν υπαρχουν γυναικες.
Γιατι?
Για πολλούς παράγοντες δύο από αυτοί είναι η επιλογή που κάνει κάθε άνθρωπος και η προσφορά που υπάρχει.
Εξακολουθώ να επιμένω πως η ισότητα δεν φαίνεται ούτε στις χαμηλού κύρους (καθώς ο καθένας για να επιβιώσει θα τσαλαπατήσει τους άλλους) ούτε στις "επικίνδυνες" δουλειές. Και εσύ έχεις δικαίωμα να επιλέξεις αν θα είσαι ένας καθωσπρέπει υπάλληλος σε γραφείο ή θα κάνεις για εκπαιδευτικούς λόγους ελεύθερη πτώση.

Στις θέσεις κύρους φαίνεται η ισότητα και περιμένω κάποιος από εδώ που συμφωνούν με το άρθρο να μου δείξει μια θέση κύρους στην οποία οι γυναίκες να είναι η πλειοψηφία.
Προς το παρόν μιλάμε απλά για να καλύψουμε το πρόβλημα της ανισότητας.
Χιντ : 500 ανδρες + 1 γυναικα = εξαφανιση του ειδους
500 γυναικες + 1 ανδρας = συνεχιση

το ερωτημα που θα επρεπε να απασχολει ολους,
ειναι το πως και γιατι εγινε η μεταβαση απο μητριαρχικη κοινωνια σε πατριαρχικη.
Μια εξηγηση (που συμφωνω σε πολλα, αλλα οχι σε ολα)
http://www.orgonelab.org/saharasia_gr.htm

Με αλλα λογια, ο αγωνας κατα της πατριαρχιας δεν εχει νοημα εφοσον δεν εξαφανιστει οποιαδηποτε μορφη εξουσιας.
Χιντ: Κοντολιζα Ραις, Μαντλιν Ολμπραιτ.

Υγ: κοψε τις χαζομαρες ρε γιδι (δεν ειναι για κουκουβαγια)
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Απρ 2019, 06:44

Δημοκράτης έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:45
Naida έγραψε:
15 Απρ 2019, 23:43
Δημοκράτης έγραψε:
15 Απρ 2019, 23:39

βασικά τυγχάνει να δουλεύω πάνω από 15 χρόνια
Τότε χρησιμοποιείς πολύ παιδιάστικό τρόπο προσέγγισης του όλου θέματος. Κάτι το οποίο σαφώς και δεν δικαιολογείται για έναν άνδρα με 15+ χρόνια εργασίας. Θα ήθελα λίγο να εμβαθύνεις στο θέμα και να μη μένεις στης επιφάνεια χρησιμοποιώντας ανώριμα τσιτάτα.
το οποίο θέμα είναι κλάψα μέχρι τέλους για την άδικη καινωνία :lol:
Άκου ζαία, δουλεύω σε πολυεθνική εταιρία με γυναίκα CEO και περίπου 3000 μηχανικούς λογισμικού όπου ενώ υπάρχουν άπειρες γυναίκες στο HR υπάρχουν μόνο 2 senior developers που είναι γυναίκες. Για τον πολύ απλό λόγο ότι οι γυναίκες δεν είναι αρκετά καλές ενώ έχω φίλους που έγιναν seniors μέσα σε ένα χρόνο στην εταιρία.
Τώρα εσύ μπορείς να φαντάζεσαι ότι για όλα αυτά φταέι ο φαλλοκρατισμός και ότι άλλη παπαριά σε κατέβει. Μπορεί βέβαια να βάλεις την κεφάλα σου να σκεφτεί και να δεις ότι οι γυναίκες που έφτιαξαν μεγάλη εταιρία είναι μετρημένες στα δάκτυλα
Όχι νδουλικο το θέμα είναι ότι δεν είναι ότι οι γυναίκες δεν είναι αρκετά καλές όπως γράφεις. Είναι ότι τοποθετούν στις θέσεις αυτές άνδρες λόγω αυτών των διακρίσεων και λόγω παρόμοιων πεποιθήσεών με τις δικές σου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

zteo
Δημοσιεύσεις: 10696
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 16 Απρ 2019, 07:00

Δημοκράτης έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:45
Naida έγραψε:
15 Απρ 2019, 23:43
Δημοκράτης έγραψε:
15 Απρ 2019, 23:39

βασικά τυγχάνει να δουλεύω πάνω από 15 χρόνια
Τότε χρησιμοποιείς πολύ παιδιάστικό τρόπο προσέγγισης του όλου θέματος. Κάτι το οποίο σαφώς και δεν δικαιολογείται για έναν άνδρα με 15+ χρόνια εργασίας. Θα ήθελα λίγο να εμβαθύνεις στο θέμα και να μη μένεις στης επιφάνεια χρησιμοποιώντας ανώριμα τσιτάτα.
το οποίο θέμα είναι κλάψα μέχρι τέλους για την άδικη καινωνία :lol:
Άκου ζαία, δουλεύω σε πολυεθνική εταιρία με γυναίκα CEO και περίπου 3000 μηχανικούς λογισμικού όπου ενώ υπάρχουν άπειρες γυναίκες στο HR υπάρχουν μόνο 2 senior developers που είναι γυναίκες. Για τον πολύ απλό λόγο ότι οι γυναίκες δεν είναι αρκετά καλές ενώ έχω φίλους που έγιναν seniors μέσα σε ένα χρόνο στην εταιρία.
Τώρα εσύ μπορείς να φαντάζεσαι ότι για όλα αυτά φταέι ο φαλλοκρατισμός και ότι άλλη παπαριά σε κατέβει. Μπορεί βέβαια να βάλεις την κεφάλα σου να σκεφτεί και να δεις ότι οι γυναίκες που έφτιαξαν μεγάλη εταιρία είναι μετρημένες στα δάκτυλα
Της μεγαλες εταιριες της εχουν ανδρες επειδη τις κληρονομησαν απο τον πατερα τους ελεου πατριαρχικου μοντελου.Οι περισσοτεροι δεν ειναι ικανοι ουτε τα κορδονια τους να δεσουν. :8)
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Απρ 2019, 07:02

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:21
Naida έγραψε:
15 Απρ 2019, 21:59
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2019, 21:43
Ρώτησες αν είναι στο ίδιο επίπεδο με τις άλλες χώρες. Στο ίδιο επίπεδο είναι και στις άλλες χώρες. Ναι, σημαντικός λόγος είναι οι μανούλες του fb.
Εσύ σαν ένας νέος άνδρας, θεωρείς αυτό το επίπεδο ικανοποιητικό από άποψη ισότητας; Ή δικαιολογημένο;
Όσον αφορά τις μανούλες του fb να σου πω ότι μπορείς να διαπιστώσεις την ίδια ελαφρότητα και σε διάφορα ανδρικά γκρουπάκια. Θα ήταν λόγος αυτός να μειωθούν τα αντίστοιχα ποσοστά στις θέσεις ευθύνης.
Δεν είναι ελαφρότητα, είναι συλλογική -μέχρι εγκληματική- μαλάκυνση. Σημαίνει ότι οι σύγχρονες γυναίκες κάθονται και αναμασούν μαλακίες και μύθους και new age γελοιότητες αντί να διαβάσουν κάνα βιβλίο ή να κοιτάξουν να δουλέψουν.

Σαν -όχι και τόσο- νέος άνδρας, θεωρώ αυτό το επίπεδο συμβατό με την καθυστέρηση της εισόδου των γυναικών στην ανώτατη εκπαίδευση και την δημιουργία εργασιακής δικτύωσης. Αυτό είναι ένα πράγμα που παίρνει πολύ χρόνο και τώρα μόλις βλέπουμε τα αποτελέσματά του. Δεν είναι προκατάληψη ή άλλου είδους κοινωνική συνέπεια η μικρότερη αντιπροσώπευση των γυναικών σε υψηλές θέσεις, είναι η έλλειψη γυναικών που έχουν την πρόθεση και τις ικανότητες για κάτι τέτοιο.

Η ύπαρξη τάσεων όπως των FB-μανούλων, που ασχολούνται με το αν ο λευκός θόρυβος κάνει καλό στο μωρό, αν πρέπει να το θηλάζουν για 5 χρόνια και αν πρέπει να αποφύγουν τα εμβόλια είναι τροχοπέδη στην εξίσωση ανδρών-γυναικών σε υψηλά ιστάμενες θέσεις.
Η καθυστέρηση της εισόδου της γυναίκας στην αγορά εργασίας και στην εκπαίδευση ήταν ένα αποτέλεσμα της ανισότητας μεταξύ των δύο φύλων. Αυτό έχει αλλάξει όμως εδώ και πολλά χρόνια και θα ίσχυε ο ισχυρισμός σου μόνο αν βλέπαμε παρόμοια ποσοστά με αυτά που ανήρτησες στις γενικότερη αγορά εργασίας. Δηλαδή πολύ μικρότερο ποσοστό γυναικών που εργάζονται ή και σπουδάζουν. Πιο πιθανό είναι λοιπόν αυτή η μεγάλη διαφορά να υπάρχει λόγω κατάλοιπων πατριαρχίας και διαφόρων στερεοτύπων σαν αυτά που αναπαράγει παραπάνω ο δημοκράτης.
Η προσκόλληση σου στην ομάδα του fb δεν αποτελεί επιχείρημα και το ξέρεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

zteo
Δημοσιεύσεις: 10696
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 16 Απρ 2019, 07:25

Προτινω το εξης κοινωνικο πειραμα.
Παιρνουμε εναν Ισλαμιστη Ταλιμπαν,εναν CEO,εναν τεχνιτη,εναν υπαλληλο γραφειου.Τους δινουμε εναν νεογεννητο παιδι και τους ζηταμε να επιβιωσουν για εναν χρονο χωρις την βοηθεια καμιας γυναικας,χωρις καμια παροχη απο το κρατος.Για προβλεπτε ποιο θα ειναι το αποτελεσμα του πειραματος. :8)
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2019, 08:24

Naida έγραψε:
16 Απρ 2019, 07:02
Η καθυστέρηση της εισόδου της γυναίκας στην αγορά εργασίας και στην εκπαίδευση ήταν ένα αποτέλεσμα της ανισότητας μεταξύ των δύο φύλων. Αυτό έχει αλλάξει όμως εδώ και πολλά χρόνια και θα ίσχυε ο ισχυρισμός σου μόνο αν βλέπαμε παρόμοια ποσοστά με αυτά που ανήρτησες στις γενικότερη αγορά εργασίας. Δηλαδή πολύ μικρότερο ποσοστό γυναικών που εργάζονται ή και σπουδάζουν.
Ναι, αλλά πριν 30 χρόνια. Συγκεκριμένα, θα πρέπει να πας 30 χρόνια πίσω να δεις αν το ποσοστό γυναικών που σπούδαζε ήταν κοντά στο 30% του συνόλου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία ανάλυση που δεν θα αρέσει στις «προοδευτικές» φεμινίστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Απρ 2019, 08:51

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2019, 08:24
Naida έγραψε:
16 Απρ 2019, 07:02
Η καθυστέρηση της εισόδου της γυναίκας στην αγορά εργασίας και στην εκπαίδευση ήταν ένα αποτέλεσμα της ανισότητας μεταξύ των δύο φύλων. Αυτό έχει αλλάξει όμως εδώ και πολλά χρόνια και θα ίσχυε ο ισχυρισμός σου μόνο αν βλέπαμε παρόμοια ποσοστά με αυτά που ανήρτησες στις γενικότερη αγορά εργασίας. Δηλαδή πολύ μικρότερο ποσοστό γυναικών που εργάζονται ή και σπουδάζουν.
Ναι, αλλά πριν 30 χρόνια. Συγκεκριμένα, θα πρέπει να πας 30 χρόνια πίσω να δεις αν το ποσοστό γυναικών που σπούδαζε ήταν κοντά στο 30% του συνόλου.
Που σημαίνει;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών