Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Φεβ 2023, 12:54

Το έχω διαβάσει και θα διαβιβάσω τις πληροφορίες αν πετύχω ποτέ την γύφτισσα μόνη. Προς το παρόν περιμένω ενημέρωση από την αστυνομία για το αν έχει ξεκινήσει διαδικασία έξωσης από τον μπούλη γιο της ιδιοκτήτριας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 02 Φεβ 2023, 12:54

Πρώτον: Τσέκαρε τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου, λογικά θα περιγράφονται οι υποχρεώσεις των ιδιοκτητών και εκεί θα υπάρχει κάποια αναφορά στις υποχρεώσεις σας σχετικά με το θόρυβο, τις ώρες κοινής ησυχίας κλπ. Επίσης, λογικά θα αναφέρει ότι σε περίπτωση υπενοικίασης, διατηρεί τις ίδιες υποχρεώσεις ο ιδιοκτήτης έναντι των άλλων ιδιοκτητών, με λίγα λόγια, για τις μαλακίες του ενοικιαστή φέρει ευθύνη συμμόρφωσης ο ιδιοκτήτης.
Δεύτερον, απευθυνθείτε σε δικηγόρο συλλογικά ως πολυκατοικία να σας ενημερώσει για τη δυνατότητα αίτησης ασφαλιστικών μέτρων. Άμεσα θα πάρετε δικάσιμο για έκδοση προσωρινής διαταγής που θα έχει ισχύ ήδη από την έκδοσή της (μερικές ημέρες) και τουλάχιστον μέχρι την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Φεβ 2023, 16:47

Ευχαριστώ, θα το κάνω αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Φεβ 2023, 16:47

vatraxos έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:54
Πρώτον: Τσέκαρε τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου, λογικά θα περιγράφονται οι υποχρεώσεις των ιδιοκτητών και εκεί θα υπάρχει κάποια αναφορά στις υποχρεώσεις σας σχετικά με το θόρυβο, τις ώρες κοινής ησυχίας κλπ.
Πιστεύεις πως υπάρχει κάποια ασάφεια στο ποιος έχει δίκιο , ο Χελης ή ο Γύφτος;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Φεβ 2023, 16:52

vatraxos έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:54
Πρώτον: Τσέκαρε τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου, λογικά θα περιγράφονται οι υποχρεώσεις των ιδιοκτητών και εκεί θα υπάρχει κάποια αναφορά στις υποχρεώσεις σας σχετικά με το θόρυβο, τις ώρες κοινής ησυχίας κλπ. Επίσης, λογικά θα αναφέρει ότι σε περίπτωση υπενοικίασης, διατηρεί τις ίδιες υποχρεώσεις ο ιδιοκτήτης έναντι των άλλων ιδιοκτητών, με λίγα λόγια, για τις μαλακίες του ενοικιαστή φέρει ευθύνη συμμόρφωσης ο ιδιοκτήτης.
Δεύτερον, απευθυνθείτε σε δικηγόρο συλλογικά ως πολυκατοικία να σας ενημερώσει για τη δυνατότητα αίτησης ασφαλιστικών μέτρων. Άμεσα θα πάρετε δικάσιμο για έκδοση προσωρινής διαταγής που θα έχει ισχύ ήδη από την έκδοσή της (μερικές ημέρες) και τουλάχιστον μέχρι την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων.
Ερώτηση. Χρειάζεται νομικό αυτή η διαδικασία ή μπορώ να καταθέσω αίτηση ασφαλιστικών μέτρων μόνος μου;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Φεβ 2023, 16:54

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 16:47
Ευχαριστώ, θα το κάνω αυτό.
Βρε πλήρωσε κάνα φοιτητή θεατρικής σχολής να παίζει το σαμάνο ένα δίωρο κάθε ΣΚ στους διαδρόμους. Σίγουρα αποτελέσματα σου λέει.

“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Φεβ 2023, 16:59

vantono έγραψε:
02 Φεβ 2023, 11:27
Ο ηχος "μπαινει" κυρίως απο το πάτωμα και τους τοιχους, δυστυχως. Πρεπει να καθεσαι να ντυνεις τους τοιχους με αφρολεξ.
Δεν θα του κάνει πολλά πράγματα το αφρολέξ. Εξαρτάται δηλαδή. Αυτό που κόβεται εύκολα είναι οι υψηλές συχνότητες. Αυτές μειώνονται με το κλείσιμο της πόρτας και των τζαμιών, ακόμα περισσότερο με διπλά τζάμια κοκ. Οι χαμηλές συχνότητες είναι ζόρικες και ταξιδεύουν μέσα από το σκελετό του κτιρίου. Το να ντύσει τον ενδιάμεσο τοίχο μπορεί να έχει μικρό ως μηδενικό αποτέλεσμα. Αν ο γείτονας έχει κάποια μεγαλύτερη τηλεόραση με έστω ένα υποτυπώδες subwoofer θα εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί να μην διακρίνει τα λόγια των τραγουδιών αλλά θα ακούει τη μπότα και το μπάσο από τη μουσική.

Ζω σε περιοχή με έντονο πρόβλημα λόγω γειτονικής επιχείρησης σε βαθμό που να φοράω ωτοασπίδες κάποιες φορές μέσα στο σπίτι. Για κάτι τέτοια θα ήθελα να ζω σε ένα πιο οργανωμένο κράτος. Εδώ η παράκαμψη ελέγχων και των μηχανισμών της πολιτείας είναι παιχνιδάκι. Με λαδάκι ή χωρίς.

hellegennes εύχομαι όλα να τελειώσουν σύντομα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Φεβ 2023, 17:04

Τα μπάσα ακούγονται κυρίως, αν και πρέπει να έβαλε κάποιου είδους ενίσχυση γιατί την τελευταία φορά έπαιζε τόσο δυνατά που ήταν σαν να είχα βάλει μουσική στο σπίτι μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9628
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 02 Φεβ 2023, 17:13

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:36

Πάντως τις τελευταίες 2 μέρες είναι ήσυχος. Δεν είμαι σίγουρος τι συνέβη...
Μήπως μπαίνει στο φόρουμ;
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 02 Φεβ 2023, 17:16

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:54
Το έχω διαβάσει και θα διαβιβάσω τις πληροφορίες αν πετύχω ποτέ την γύφτισσα μόνη. Προς το παρόν περιμένω ενημέρωση από την αστυνομία για το αν έχει ξεκινήσει διαδικασία έξωσης από τον μπούλη γιο της ιδιοκτήτριας.

χέλλη μην μπλέξεις με την γύφτισσα, δεν είναι αξιόπιστος σύμμαχος αν αυτά που λέει σήμερα θα τα λέει και αύριο, δεν ξέρεις αν θα σε στοχοποιήσει σε αυτόν ή σε τρίτους, δεν ξέρεις αν γλιτώνοντας από αυτόν θα φέρει άλλον τρισχειρότερο και κυρίως αν καταφέρετε να τους διώξετε όλους μαζί και όχι αυτόν μόνο του, θα το πάρει λιγότερο προσωπικά ή έχεις ελπίδες τέλος πάντων να μην το πάρει τόσο προσωπικά

γενικά οτιδήποτε έχεις να πεις σε αυτόν, καλό είναι να το λέει δικηγόρος που θα συστήνεται ως δικηγόρος όλης της γειτονιάς
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 02 Φεβ 2023, 17:21

γενικώς όταν μπλέκεις με ζώα***, δεν σκέφτεσαι το επόμενο βήμα αλλά όσο πιο μακρυά μπορείς


***ζώα εννοώ τους οποιοδήποτε ασεβείς γείτονες γενικώς, stavmanr μην εξάπτεσαι
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 02 Φεβ 2023, 17:37

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 16:52
vatraxos έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:54
Πρώτον: Τσέκαρε τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου, λογικά θα περιγράφονται οι υποχρεώσεις των ιδιοκτητών και εκεί θα υπάρχει κάποια αναφορά στις υποχρεώσεις σας σχετικά με το θόρυβο, τις ώρες κοινής ησυχίας κλπ. Επίσης, λογικά θα αναφέρει ότι σε περίπτωση υπενοικίασης, διατηρεί τις ίδιες υποχρεώσεις ο ιδιοκτήτης έναντι των άλλων ιδιοκτητών, με λίγα λόγια, για τις μαλακίες του ενοικιαστή φέρει ευθύνη συμμόρφωσης ο ιδιοκτήτης.
Δεύτερον, απευθυνθείτε σε δικηγόρο συλλογικά ως πολυκατοικία να σας ενημερώσει για τη δυνατότητα αίτησης ασφαλιστικών μέτρων. Άμεσα θα πάρετε δικάσιμο για έκδοση προσωρινής διαταγής που θα έχει ισχύ ήδη από την έκδοσή της (μερικές ημέρες) και τουλάχιστον μέχρι την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων.
Ερώτηση. Χρειάζεται νομικό αυτή η διαδικασία ή μπορώ να καταθέσω αίτηση ασφαλιστικών μέτρων μόνος μου;
E όχι :) Θα χρειαστείς δικηγόρο.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 02 Φεβ 2023, 17:38

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 16:47
vatraxos έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:54
Πρώτον: Τσέκαρε τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου, λογικά θα περιγράφονται οι υποχρεώσεις των ιδιοκτητών και εκεί θα υπάρχει κάποια αναφορά στις υποχρεώσεις σας σχετικά με το θόρυβο, τις ώρες κοινής ησυχίας κλπ.
Πιστεύεις πως υπάρχει κάποια ασάφεια στο ποιος έχει δίκιο , ο Χελης ή ο Γύφτος;
Όχι καμία ασάφεια. Αναφέρομαι στις υποχρεώσεις της ιδιοκτήτριας που έχει νοικιάσει το σπίτι της στον ταραξία.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 02 Φεβ 2023, 17:40

vatraxos έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:54
Δεύτερον, απευθυνθείτε σε δικηγόρο συλλογικά ως πολυκατοικία να σας ενημερώσει για τη δυνατότητα αίτησης ασφαλιστικών μέτρων. Άμεσα θα πάρετε δικάσιμο για έκδοση προσωρινής διαταγής που θα έχει ισχύ ήδη από την έκδοσή της (μερικές ημέρες) και τουλάχιστον μέχρι την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων.
Ασφαλιστικά μέτρα μπορεί να κάνει η κυρία Ρομά εναντίον του άντρα της επειδή την ξυλοφορτώνει, ώστε να μην μπορεί αυτός να την πλησιάσει στα 150 μέτρα.

Μπορεί να πάρει η πολυκατοικία ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του Ρομά, επειδή αυτός κάνει συνεχώς φασαρία; Ώστε ο τελευταίος να μην μπορεί να πλησιάσει την πολυκατοικία;

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 02 Φεβ 2023, 17:42

vatraxos έγραψε:
02 Φεβ 2023, 17:38
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 16:47
vatraxos έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:54
Πρώτον: Τσέκαρε τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου, λογικά θα περιγράφονται οι υποχρεώσεις των ιδιοκτητών και εκεί θα υπάρχει κάποια αναφορά στις υποχρεώσεις σας σχετικά με το θόρυβο, τις ώρες κοινής ησυχίας κλπ.
Πιστεύεις πως υπάρχει κάποια ασάφεια στο ποιος έχει δίκιο , ο Χελης ή ο Γύφτος;
Όχι καμία ασάφεια. Αναφέρομαι στις υποχρεώσεις της ιδιοκτήτριας που έχει νοικιάσει το σπίτι της στον ταραξία.
Τέτοιες υποχρεώσεις έχει η ιδιοκτήτρια μόνο αν είναι καταγεγραμμένες στον κανονισμό πολυκατοικίας;
Δεν έχει υποχρεώσεις για ζημιές και όχληση που δημιουργεί το διαμέρισμα που αυτή υπενοικιαζει ούτως ή άλλως;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών