Έλλειψη προσωπικού

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Ιουν 2022, 19:15

BillSeism έγραψε:
13 Ιουν 2022, 14:38
Πάντως η ανεργία έχει πέσει αρκετά σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία. Είναι γύρω στο 12% η και πιο κάτω. Όιχ ότι είναι λίγο αλλά πολύ λιγότερη να τα λέμε όλα.
Απλώς ένα μεγάλο μέρος των ατόμων που δούλευαν στον τουρισμό, εστίαση στα χρόνια της κρίσης τώρα βρίσκουν αλλού δουλειές ή στο αντικείμενό τους έιτε όχι απλά καλύτερες (το που δεν το ξέρω). Δεν έχουν την ανάγκη πλεον δεν τους ενδιαφέρει δουλειά στον τουρισμό. Τότε το έκαναν από ανάγκη.
Κάποιοι από τους παραπάνω έφυγαν και αυτοι για άλλες πολιτέιες (έχουν σπουδές)
Πολλοί δυσαρεστήθηκαν με τις συνθήκες εργασίας και δεν ξαναπατάνε.
Άλλοι που το σκέφτονται επιφυλλάσονται πλέον, λόγω της κακής φήμης που έχει δημιουργηθεί, δηλαδή γαλέρα οι συνθήκες σε τουρισμό εστίαση, οι χειρότεροι εργοδότες κλπ. Κακά τα ψέματα αυτή την εικόνα έχει σχηματίσει πλεόν ένας υποψήφιος εργαζόμενος στον κλάδο. Πάει προκατειλημμένος.

Υ.Γ.1. Όχι ότι δεν είναι οι συνθήκες γαλέρας πραγματικότητα είναι και παραείναι απλά τώρα τους τσουβαλιάσαμε όλους.
και στην βουλγαρια πεσμενη ειναι :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Ιουν 2022, 19:21

Chilloutbuddy έγραψε:
13 Ιουν 2022, 16:49
Οι μικροεπιχειρηματίες είναι όλων των ειδών και τρέχουν το μαγαζί τους όπως νομίζει ο καθένας, άλλοι καλά άλλοι άσχημα.
Αλλά η εταιρική κουλτούρα της μεγάλης ελληνικής επιχείρησης, αυτές οι λίγες που έχουμε τέλος πάντων, είναι κατά κανόνα μεσαιωνική με ελάχιστες εξαιρέσεις. Η ΕΒΓΑ της γειτονιάς σας απλά μεγαλύτερη. Ο μπαμπάς με τα παιδιά του στο ΔΣ και εμπορικές συμφωνίες βασισμένες σε βύσματα και κολλητιλίκια.
κομμουνι :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιουν 2022, 12:38

Ερμής έγραψε:
13 Ιουν 2022, 19:01
Ανάθεμα και αν έστω και ένας από όσους γράφουν έχουν διοικήσει επιχείρηση* Με πάνω από 10 άτομα προσωπικό. Μια εταιρεία που θέλει να έχει και συνέχεια μετά από κάποια χρόνια ούτε αλλάζει τον κόσμο κάθε τρεις και λίγο, ούτε δίνει μισθούς των 500 ευρώ. Επίσης μια τέτοια εταιρεία δε συμφέρει με την καμία να έχει ανασφάλιστος εργαζόμενο μέσα. Ειδικά σε κλάδους που είμαστε λίγο πολύ όλοι γνωστοί και σε περιμένουν στη γωνία ούτως ώστε να σου φορτώσουν τις αμαρτίες όλου του κλάδου. Στις δε εξαγωγικές επιχειρήσεις δε μπορείς ούτε μαύρα να κάνεις για λόγους που ξέρει και ένας 18χρονος ανειδίκευτους εργάτης.

*μετά είδα πως στο 90% των περιπτώσεων μιλάμε για καφετέριες, τυροπιτάδικα και ρουμτουαλετ
Μην κρίνεις από κλάδο που είστε τρεις και ο κούκος.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 12:45

ST48410 έγραψε:
13 Ιουν 2022, 18:34

Δεν λέω το αντίθετο. Και η δική μου αίσθηση είναι ότι κάπως έχει μειωθεί. Αλλά οι μαζικές θέσεις εργασίας που προσφέρει ο τουρισμός δεν άνοιξαν σε κανένα άλλο κλάδο για να συμπεράνουμε ότι βρήκαν δουλειές αλλού. Πόσο μάλλον καλύτερες όπως αναφέρεται παραπάνω. Που ρε παιδιά;
Γιατι να πας σε ένα νησί της κακιάς ώρας, να γαμιεσαι στη ζέστη με 12ωρα κ να μένεις σε μια τρωγλη για ένα μετριο μισθο, ενώ στο δίνει η wolt με τις ίδιες ώρες δουλειάς κ μενεις κ στο σπιτι σου? Α, και έβρεξε? Δε δουλεύεις, στ αρχιδια σου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Ιουν 2022, 12:54

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:45
ST48410 έγραψε:
13 Ιουν 2022, 18:34

Δεν λέω το αντίθετο. Και η δική μου αίσθηση είναι ότι κάπως έχει μειωθεί. Αλλά οι μαζικές θέσεις εργασίας που προσφέρει ο τουρισμός δεν άνοιξαν σε κανένα άλλο κλάδο για να συμπεράνουμε ότι βρήκαν δουλειές αλλού. Πόσο μάλλον καλύτερες όπως αναφέρεται παραπάνω. Που ρε παιδιά;
Γιατι να πας σε ένα νησί της κακιάς ώρας, να γαμιεσαι στη ζέστη με 12ωρα κ να μένεις σε μια τρωγλη για ένα μετριο μισθο, ενώ στο δίνει η wolt με τις ίδιες ώρες δουλειάς κ μενεις κ στο σπιτι σου? Α, και έβρεξε? Δε δουλεύεις, στ αρχιδια σου.
Δεν ξέρω τι μπορεί να δώσει η wolt. Σε ξενοδοχείο μπορεί να βγάλεις και πάνω από 1000 καθαρά αλλά αν είναι να δουλεύεις 7 x 10ώρες τη βδομάδα δεν τα λες και πολλά. Βασικά για να συμφέρει να φύγεις να πας σε νησί πρέπει να μην τρέχουν λογαριασμοί πίσω (να μένεις πχ με τους γονείς σου και να μη συντηρείς δικό σου σπίτι). Σε ξενοδοχείο σου μένουν λεφτά μόνο αν είσαι διατεθειμένος να ζήσεις σα φοιτητής, και να ξοδεύεις ελάχιστα ή αν είσαι τυχερός και σου δίνει κάνα σάντουιτς ο ξενοδόχος. Κάποιοι που λόγω ηλικίας και αντοχών μπορούν, κυνηγάνε και δεύτερη δουλειά παράλληλα με το ξενοδοχείο, ιδίως τις χαμηλές σεζόν. Αλήθεια τι παίρνουν αυτοί στη wolt;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 13:12

ST48410 έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:54
Αλήθεια τι παίρνουν αυτοί στη wolt;
Ανάλογα πόσο δουλεύεις. Αν το κυνηγάς και δουλεύεις 10ωρα και πσκ και με βροχές θα βγάλεις. Πληρώνεσαι με την παραγγελία κ δουλεύεις όσο θες θεωρητικά, με άλλη τιμή ανάλογα τα χλμ κ αν βρέχει. Οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι στάνταρ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24001
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιουν 2022, 13:18

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:38
Ερμής έγραψε:
13 Ιουν 2022, 19:01
Ανάθεμα και αν έστω και ένας από όσους γράφουν έχουν διοικήσει επιχείρηση* Με πάνω από 10 άτομα προσωπικό. Μια εταιρεία που θέλει να έχει και συνέχεια μετά από κάποια χρόνια ούτε αλλάζει τον κόσμο κάθε τρεις και λίγο, ούτε δίνει μισθούς των 500 ευρώ. Επίσης μια τέτοια εταιρεία δε συμφέρει με την καμία να έχει ανασφάλιστος εργαζόμενο μέσα. Ειδικά σε κλάδους που είμαστε λίγο πολύ όλοι γνωστοί και σε περιμένουν στη γωνία ούτως ώστε να σου φορτώσουν τις αμαρτίες όλου του κλάδου. Στις δε εξαγωγικές επιχειρήσεις δε μπορείς ούτε μαύρα να κάνεις για λόγους που ξέρει και ένας 18χρονος ανειδίκευτους εργάτης.

*μετά είδα πως στο 90% των περιπτώσεων μιλάμε για καφετέριες, τυροπιτάδικα και ρουμτουαλετ
Μην κρίνεις από κλάδο που είστε τρεις και ο κούκος.
Τρεις και ο κούκος ειναι οι χονδρεμπορικές των νωπών; :lol:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Ιουν 2022, 13:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:12
ST48410 έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:54
Αλήθεια τι παίρνουν αυτοί στη wolt;
Ανάλογα πόσο δουλεύεις. Αν το κυνηγάς και δουλεύεις 10ωρα και πσκ και με βροχές θα βγάλεις. Πληρώνεσαι με την παραγγελία κ δουλεύεις όσο θες θεωρητικά, με άλλη τιμή ανάλογα τα χλμ κ αν βρέχει. Οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι στάνταρ.
Πιθανόν. Αυτούς δεν τους είχα λάβει υπόψη αν και πάλι δεν ξέρω αν μιλάμε για μερικές εκατοντάδες άτομα ή αρκετές χιλιάδες ώστε να έχει νόημα να προκλήθηκε έλλειψη στον τουρισμό. Επίσης δεν βλέπω πολλές γυναίκες στη wolt (δεν θυμάμαι να έχω δει καμία) και οι ρεσεψιονίστς ήταν σε μεγάλο βαθμό κοπέλες.

ΥΓ. Αυτό που προσπαθώ να πω εδώ και αρκετά ποστς είναι πως μάλλον πρόκειται ΚΑΙ για κλάψα των ξενοδόχων για να τους γίνει κάποιου είδους διευκόλυνση.
Εκεί που συνεργαζόμουν προ δεκαετίας είχε δωμάτια από 200 έως 400 Ευρώ. Τώρα βλέπω στη Booking ότι κάποια λίγα που αυτά που του έμειναν αδιάθετα τα δίνει κοντά στο χιλιάρικο. Ναι, δεν σημαίνει ότι θα καταφέρει να τα πουλήσει τόσο, αλλά ίσως είναι ενδεικτικό ότι υπήρξε μια πραγματική αύξηση στις χρεώσεις. Προφανώς έχει κάνει ανακαινίσεις από τότε και έχει ρίξει χρήμα και φυσικά τα κόστη σήμερα είναι αρκετά μεγαλύτερα σε οτιδήποτε πληρώνει ή αγοράζει. Ωστόσο δεν θα έπρεπε παράλληλα να μπορεί να δίνει έναν μισθό 20-30% καλύτερο από αυτόν που έδινε πριν 10 χρόνια για να μην έχει πρόβλημα εξεύρεσης προσωπικού; Όπως θυμάμαι εγώ την κατάσταση το μισθολογικό κόστος δεν ήταν το μεγάλο βαρίδι για μια τέτοια επιχείρηση ενώ σε άλλους κλάδους είναι πολύ σημαντικό.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιουν 2022, 13:58

Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:18
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:38
Ερμής έγραψε:
13 Ιουν 2022, 19:01
Ανάθεμα και αν έστω και ένας από όσους γράφουν έχουν διοικήσει επιχείρηση* Με πάνω από 10 άτομα προσωπικό. Μια εταιρεία που θέλει να έχει και συνέχεια μετά από κάποια χρόνια ούτε αλλάζει τον κόσμο κάθε τρεις και λίγο, ούτε δίνει μισθούς των 500 ευρώ. Επίσης μια τέτοια εταιρεία δε συμφέρει με την καμία να έχει ανασφάλιστος εργαζόμενο μέσα. Ειδικά σε κλάδους που είμαστε λίγο πολύ όλοι γνωστοί και σε περιμένουν στη γωνία ούτως ώστε να σου φορτώσουν τις αμαρτίες όλου του κλάδου. Στις δε εξαγωγικές επιχειρήσεις δε μπορείς ούτε μαύρα να κάνεις για λόγους που ξέρει και ένας 18χρονος ανειδίκευτους εργάτης.

*μετά είδα πως στο 90% των περιπτώσεων μιλάμε για καφετέριες, τυροπιτάδικα και ρουμτουαλετ
Μην κρίνεις από κλάδο που είστε τρεις και ο κούκος.
Τρεις και ο κούκος ειναι οι χονδρεμπορικές των νωπών; :lol:
Το υπέθεσα από τα λεγόμενα σου ότι όλοι γνωρίζουν όλους.

Πόσο πληρώνει ο κλάδος σου;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24001
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιουν 2022, 14:53

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:58
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:18
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:38


Μην κρίνεις από κλάδο που είστε τρεις και ο κούκος.
Τρεις και ο κούκος ειναι οι χονδρεμπορικές των νωπών; :lol:
Το υπέθεσα από τα λεγόμενα σου ότι όλοι γνωρίζουν όλους.

Πόσο πληρώνει ο κλάδος σου;
Ναι όλοι γνωρίζουν όλους και αν θεωρηθείς μλκς μια φορά, δύσκολα επανέρχεσαι.
Πες μου θέση εργασίας, εμπειρια κλπ να σου πω.
Στο παλιό είχα ανεβάσει (με σβησμένα ονόματα βέβαια) την κατάσταση μισθοδοσίας της εταιρείας.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιουν 2022, 15:54

Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:53
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:58
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:18


Τρεις και ο κούκος ειναι οι χονδρεμπορικές των νωπών; :lol:
Το υπέθεσα από τα λεγόμενα σου ότι όλοι γνωρίζουν όλους.

Πόσο πληρώνει ο κλάδος σου;
Ναι όλοι γνωρίζουν όλους και αν θεωρηθείς μλκς μια φορά, δύσκολα επανέρχεσαι.
Πες μου θέση εργασίας, εμπειρια κλπ να σου πω.
Στο παλιό είχα ανεβάσει (με σβησμένα ονόματα βέβαια) την κατάσταση μισθοδοσίας της εταιρείας.
Δεν ξέρω ακριβώς ποιες θέσεις εργασίας έχεις. Τέλος πάντων, πληρώνεις τον βασικό ή ποιο πάνω από αυτόν ακόμη και κάποιον που δεν έχει ξαναδουλέψει στον κλάδο ή γενικά;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24001
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιουν 2022, 16:02

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 15:54
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:53
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:58


Το υπέθεσα από τα λεγόμενα σου ότι όλοι γνωρίζουν όλους.

Πόσο πληρώνει ο κλάδος σου;
Ναι όλοι γνωρίζουν όλους και αν θεωρηθείς μλκς μια φορά, δύσκολα επανέρχεσαι.
Πες μου θέση εργασίας, εμπειρια κλπ να σου πω.
Στο παλιό είχα ανεβάσει (με σβησμένα ονόματα βέβαια) την κατάσταση μισθοδοσίας της εταιρείας.
Δεν ξέρω ακριβώς ποιες θέσεις εργασίας έχεις. Τέλος πάντων, πληρώνεις τον βασικό ή ποιο πάνω από αυτόν ακόμη και κάποιον που δεν έχει ξαναδουλέψει στον κλάδο ή γενικά;
Δεν υπάρχει ούτε ένας εργαζόμενος στην εταιρεία με τον βασικό. Δεν ειμαι η Google εννοείται, εχει τρέξιμο η ιστορία.
Κατα μέσο όρο οι εργαζόμενοι εδώ είναι μια πενταετία, ενώ υπάρχει και άνθρωπος με 24 χρόνια και συνεχίζει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10148
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 14 Ιουν 2022, 16:04

Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 16:02
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 15:54
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:53

Ναι όλοι γνωρίζουν όλους και αν θεωρηθείς μλκς μια φορά, δύσκολα επανέρχεσαι.
Πες μου θέση εργασίας, εμπειρια κλπ να σου πω.
Στο παλιό είχα ανεβάσει (με σβησμένα ονόματα βέβαια) την κατάσταση μισθοδοσίας της εταιρείας.
Δεν ξέρω ακριβώς ποιες θέσεις εργασίας έχεις. Τέλος πάντων, πληρώνεις τον βασικό ή ποιο πάνω από αυτόν ακόμη και κάποιον που δεν έχει ξαναδουλέψει στον κλάδο ή γενικά;
Δεν υπάρχει ούτε ένας εργαζόμενος στην εταιρεία με τον βασικό. Δεν ειμαι η Google εννοείται, εχει τρέξιμο η ιστορία.
Κατα μέσο όρο οι εργαζόμενοι εδώ είναι μια πενταετία, ενώ υπάρχει και άνθρωπος με 24 χρόνια και συνεχίζει.
Αφού στο παλιό ανέβασες μισθοδοσία, ανέβασε στο καινούργιο έστω τον χαμηλότερο.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιουν 2022, 16:08

Ερμής έγραψε:
13 Ιουν 2022, 19:01
Ανάθεμα και αν έστω και ένας από όσους γράφουν έχουν διοικήσει επιχείρηση* Με πάνω από 10 άτομα προσωπικό. Μια εταιρεία που θέλει να έχει και συνέχεια μετά από κάποια χρόνια ούτε αλλάζει τον κόσμο κάθε τρεις και λίγο, ούτε δίνει μισθούς των 500 ευρώ.
αν βασίζεται στην ανειδίκευτη φθηνή εργασία επιβάλλεται να τα κάνει όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24001
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιουν 2022, 16:18

vagabondo έγραψε:
14 Ιουν 2022, 16:04
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 16:02
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 15:54


Δεν ξέρω ακριβώς ποιες θέσεις εργασίας έχεις. Τέλος πάντων, πληρώνεις τον βασικό ή ποιο πάνω από αυτόν ακόμη και κάποιον που δεν έχει ξαναδουλέψει στον κλάδο ή γενικά;
Δεν υπάρχει ούτε ένας εργαζόμενος στην εταιρεία με τον βασικό. Δεν ειμαι η Google εννοείται, εχει τρέξιμο η ιστορία.
Κατα μέσο όρο οι εργαζόμενοι εδώ είναι μια πενταετία, ενώ υπάρχει και άνθρωπος με 24 χρόνια και συνεχίζει.
Αφού στο παλιό ανέβασες μισθοδοσία, ανέβασε στο καινούργιο έστω τον χαμηλότερο.
Ενα μερος της μισθοδοσίας.
Δε θα κάτσω τώρα να βαλω και τις 6 σελιδες.

Εικόνα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών