Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Al Bundy

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 09:14

Ίφιδα έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:12
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:57
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 19:51


¨Εχει να κάνει με την αύξηση ροής αίματος στον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Με την κατανάλωση ψημένου κρέατος.
Και την κατανάλωση λίπους και μυελού των οστών
Αυτά να τα μαθαίνουν οι βίγκαν.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14740
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Απρ 2019, 09:16

Γουρουνάκια που μιλάνε και χτίζουν σπίτια; Νεαρές κοπέλες που πάνε σε βασιλικούς χορούς με την βοήθεια καλών νεράιδων; Κοριτσάκια που συνομιλούν με λύκους; Μυθολογικά τέρατα και ήρωες;

Τι αίσχη είναι αυτά; Αντί για παραμύθια διαβάστε στα παιδιά σας Άνταμ Σμιθ, Καρλ Μαρξ, Hawking και λοιπά απτά για να κατανοήσει το σύμπαν και τους νόμους του από νωρίς.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 19 Απρ 2019, 09:19

:lol: Ο λύκος είναι ο αγαπημένος του ήρωας όλων των εποχών

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32974
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2019, 09:24

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
φυσικα και ειναι κακο να λεει κανεις ανεδαφικα ψεμματα στο παιδι του. οχι μονο για τη θρησκεια, ειναι εξισου κακο να του λεει οτι η γη ειναι επιπεδη, οτι θα του περασει ο πονοκεφαλος με ξεματιασμα, οτι η μαιρουλα δεν ειναι καλο κοριτσι γιατι ειναι κριος με οροσκοπο στον ταυρο, οτι μπορει να ζησει μια πληρη και καλη ζωη βεγκαν, και αλλα.

το να του λεει την αληθεια, οτι οι παπαδες ειναι παπατζηδες, φυσικα και δεν ειναι κακο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14740
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Απρ 2019, 09:26

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:24
Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
φυσικα και ειναι κακο να λεει κανεις ανεδαφικα ψεμματα στο παιδι του. οχι μονο για τη θρησκεια, ειναι εξισου κακο να του λεει οτι η γη ειναι επιπεδη, οτι θα του περασει ο πονοκεφαλος με ξεματιασμα, οτι η μαιρουλα δεν ειναι καλο κοριτσι γιατι ειναι κριος με οροσκοπο στον ταυρο, οτι μπορει να ζησει μια πληρη και καλη ζωη βεγκαν, και αλλα.

το να του λεει την αληθεια, οτι οι παπαδες ειναι παπατζηδες, φυσικα και δεν ειναι κακο.
Άρα έχεις πρόβλημα με τις θρησκείες, όχι με το να διαπαιδαγωγεί κανείς τα παιδιά του σύμφωνα με τα δικά του πιστεύω;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Al Bundy

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 09:29

Ίφιδα έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:19
:lol: Ο λύκος είναι ο αγαπημένος του ήρωας όλων των εποχών
:o

Υγιέστατο παιδάκι...τον βλέπω μέχρι πρωθυπουργό.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 09:33

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
Όχι. Για μένα είναι εξίσου καλά ή κακά και τα δυο. Καλά ή κακά ανάλογα με την οπτική.

Κι εγώ έχω βαφτίσει τα παιδιά μου (εντάξει, θα μου πεις ότι αν ήθελα ας έκανα κι αλλιώς) παρ' όλο που δεν πιστεύω πια σε τίποτα απ' αυτά που πρεσβεύει η επικρατούσα θρησκεία ή και όποια άλλη θρησκεία, αλλά το έκανα καθαρά και μόνο για κοινωνικούς λόγους. Και άντε, στο πρώτο παιδί μου είχα ακόμα κάποιες αμφιβολίες γιατί το παρελθόν μου ήταν 100% χριστιανικό (και λόγω οικογένειας αλλά και από προσωπική μου επιλογή), αλλά στο δεύτερο, μερικά χρόνια μετά, ήδη δεν πίστευα καθόλου. Αλλά όπως δεν γούσταρα να τους κάνουν κανονική πλύση εγκεφάλου περί Χριστού κλπ, αλλά να πάρουν μόνο κάποιες γνώσεις και να αποφασίσουν μόνα τους, την ίδια στάση κράτησα και σε ό,τι αφορά τις δικές μου απόψεις πάνω στο θέμα.


ΤΣΟΛΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 05 Μαρ 2019, 15:51
Phorum.gr user: sofos

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΣΟΛΙΑΣ » 19 Απρ 2019, 09:35

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
Θα μπορούσες να κάνεις πιο συγκεκριμένο το τι θα μπορούσε να είναι διαπαιδαγώγιση περι αθεΐας ; Δεν χρειάζεται διαπαιδαγώγιση για κάτι που δεν υπάρχει στα αλήθεια. Είναι σα να λες διαπαιδαγώγιση για το αν τα Rabbids είναι υπαρκτά. Κάθε παιδάκι απ το προνήπειο και πάνω καταλαβαίνει από μόνο του ότι είναι ψεύτικα. Διαπαιδαγώγιση χρειάζεται για να πειστεί ότι οι ζωγραφιές που βλέπει στην εκκλησία το παρακολουθούν και ότι ο Χριστούλης ακούει τον παπά που του ζητάει διάφορα. Απλά δεν μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία και τέλος.
Τα έθιμα είναι άλλο κεφάλαιο. Εξ άλλου τα περισσότερα απλά ενσωματώθηκαν στη θρησκεία με την πάροδο των αιώνων. Πχ η πομπή του επιταφίου έρχεται απ την Ελληνική αρχαιότητα. Τα ευαγγέλια περιγράφουν την ταφή του Ιησού σχεδόν μυστική σε τάφο που παραχωρήθηκε. Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Ακόμη και με τη βάφτιση ή τον γάμο στην εκκλησία , η πλειοψηφία το κάνει για το έθιμο ,τις φωτογραφίες και το κοινωνικό γεγονός. Έχουμε άλμπουμ φωτογραφιών απ τη βάφτιση μας ,οπότε θέλουμε και τα παιδιά μας να έχουν άλμπουμ φωτογραφιών απ τη βάφτιση τους. Βάζουμε καλά ρούχα , κάνουμε τραπέζι ,γίνεται γλέντι. Δεν συμβαίνει κάτι κακό. Κανένας δεν πιστεύει ότι γίνεται κάτι μαγικό με το μπλουμ στο νερό.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32974
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2019, 09:40

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:26

Άρα έχεις πρόβλημα με τις θρησκείες, όχι με το να διαπαιδαγωγεί κανείς τα παιδιά του σύμφωνα με τα δικά του πιστεύω;
εχω προβλημα με τα ψεμματα, απο οπου κι αν προερχονται.

επισης, δεν αναγνωριζω "δικα του πιστευω". η γνωση, η αληθεια, ειναι κοινη για ολους, οχι διαφορετικη για τον καθενα.

αν τα δικα του πιστευω ειναι επιβλαβη για το κοινωνικο συνολο, φυσικα και δε θελω να τα περναει και στην επομενη γενια. σκεψου καποιον που πιστευει στην αιμομιξια, στον κανιβαλλισμο, στη δουλεια, στο ναζισμο, τον κομμουνισμο, τον βιασμο, την παιδοφιλια....

δε λεω οτι τα παραπανω ειναι ιδιας βαρυτητας με τε θρησκευτικα ψεμματα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΤΣΟΛΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 05 Μαρ 2019, 15:51
Phorum.gr user: sofos

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΣΟΛΙΑΣ » 19 Απρ 2019, 09:40

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:24
Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
φυσικα και ειναι κακο να λεει κανεις ανεδαφικα ψεμματα στο παιδι του. οχι μονο για τη θρησκεια, ειναι εξισου κακο να του λεει οτι η γη ειναι επιπεδη, οτι θα του περασει ο πονοκεφαλος με ξεματιασμα, οτι η μαιρουλα δεν ειναι καλο κοριτσι γιατι ειναι κριος με οροσκοπο στον ταυρο, οτι μπορει να ζησει μια πληρη και καλη ζωη βεγκαν, και αλλα.

το να του λεει την αληθεια, οτι οι παπαδες ειναι παπατζηδες, φυσικα και δεν ειναι κακο.
Ναι ,ακομη κι αν θες να κοροιδέψεις τα παιδιά στην εποχή μας το πιο πιθανό είναι να γελανε μαζί σου. Εχεις δικιο. Ομως για τους παπάδες ή οτι αλλο ,καλύτερα να κρινουν απο μονα τους. Δεν ξερω παιδι που να το ελκουν οι παπαδες απο μονοι τους.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 09:44

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:40
Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:26

Άρα έχεις πρόβλημα με τις θρησκείες, όχι με το να διαπαιδαγωγεί κανείς τα παιδιά του σύμφωνα με τα δικά του πιστεύω;
εχω προβλημα με τα ψεμματα, απο οπου κι αν προερχονται.

επισης, δεν αναγνωριζω "δικα του πιστευω". η γνωση, η αληθεια, ειναι κοινη για ολους, οχι διαφορετικη για τον καθενα.

αν τα δικα του πιστευω ειναι επιβλαβη για το κοινωνικο συνολο, φυσικα και δε θελω να τα περναει και στην επομενη γενια. σκεψου καποιον που πιστευει στην αιμομιξια, στον κανιβαλλισμο, στη δουλεια, στο ναζισμο, τον κομμουνισμο, τον βιασμο, την παιδοφιλια....

δε λεω οτι τα παραπανω ειναι ιδιας βαρυτητας με τε θρησκευτικα ψεμματα.
Επειδή όμως, όπως ακριβώς λες κι εσύ, τα παραπάνω δεν είναι ίδιας βαρύτητας (δεν πλησιάζουν καν, πιστεύω) γι' αυτό και προσωπικά έχω ανοχή στο θέμα και είμαι της άποψης ότι ας πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει. Τώρα, αν το παιδί μου έρθει και μου πει "μπαμπά, μ' αρέσει η θρησκεία της Κάλι και θ' αρχίσω να τρώω ζωντανά μωρά" ξέρω 'γω, ε... τότε αλλάζει το πράμα.


Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 19 Απρ 2019, 09:46

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:29
...τον βλέπω μέχρι πρωθυπουργό.
Όχι ρε, γιατί το λες αυτό για το παιδάκι μου; :cry

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
Η βάφτιση ειναι ομολογία πίστης. Ένα βρέφος δεν ομολογεί τίποτα. Αν μελλοντικά έρθει και μου πει ότι θέλει να γίνει Χριστιανός, η μόνη μου ένσταση θα είναι ως προς το άν ξέρει τί κάνει. Αν δηλαδή έχει διαβάσει τη διδασκαλία και όσα αυτή πρεσβεύει και είναι έτοιμος να τα ακολουθήσει και να ομολογήσει την πίστη του σ αυτά. Όχι να θελήσει να γίνει Χριστιανός δηλαδή επειδή τέτοιος είναι ο φίλος του ο Κωστάκης και δε θέλει να μείνει στην απέξω ή επειδή έτσι κάνουν όλοι. Αν θέλει να γίνει Χριστιανός επί της ουσίας, δε θα χαρώ, αλλά θα τον στηρίξω στην απόφασή του.

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 19 Απρ 2019, 10:33

foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:46
Οι μη θρησκευάμενοι δε σκεφτόμαστε με τον ίδιον τρόπο που σκέφτεστε εσείς. Δεν υπάρχουν Αλήθειες με κεφαλαίο Α.

Εν πάση περιπτώσει κάποια από τα πράγματα που λέει ο Χριστιανισμός με κυριότερο το πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος και ο άνθρωπος όντως αντιφάσκουν με ό,τι διδάσκεται στα πανεπιστήμια. Και κάποια άλλα ξέρουμε όχι μόνο ότι είναι αποκυήματα φαντασίας αλλά ακόμα και πώς εμπνεύστηκε η φαντασία (κορυφαίο παράδειγμα το δόγμα της παρθενογένεσης επειδή 250 χρόνια πριν τους ευαγγελιστές οι Ο' μετέφρασαν την εβραϊκή λέξη Almah = "νεαρή γόνιμη γυναίκα" σαν "παρθένος").

Δε σου λέει κάτι τρελό ο Ασέβαστος. Απλώς ότι ο Χριστιανισμός όπως όλες οι άλλες θρησκείες έχει κι αυτός ισχυρή δόση από πράγματα που κυριολεκτικά έτυχε να κατεβάσει η γκλάβα του καθενός λες και το "δεν ξέρω" θα τιμωρούνταν με θάνατο.
και που το ξέρεις αν υπάρχει η Αλήθεια;

αναφέρεις δύο λέξεις, «κυριότερο» και «κορυφαίο παράδειγμα», φαντάζομαι ότι αν σου απαντηθούν αυτά τα δύο αφού είναι κυριότερο και κορυφαίο τα άλλα παραδειγματα και «αντιφάσεις» που είναι υποδεέστερα έχουν ελάσσονα σημασία μπροστά σε αυτά και θα πιστέψεις :roll:

Almah δεν σημαίνει μόνο νεαρή κοπέλα σημαίνει και παρθένα, στις τότε εποχές ή θα ήσουν παρθένα ή αν πήγαινες με άντρα έστω και μία φορά θα ήσουν πόρνη, δεν είναι όπως σήμερα που υπάρχει και η ενδιάμεση κατάσταση που έχουν ελεύθερες σχέσεις οι νέοι.
Μάλιστα στον Ησαΐα.ζ.14 που το αναφέρει λέει ότι θα δώσω «σημείο», δηλαδή κάτι αξιοθαύμαστο, το να γεννήσει μια κοπέλα δεν είναι σημείο, αυτό γίνεται κάθε δευτερόλεπτο, άρα το Almah είναι παρθένα, μάλιστα αυτό υπονοούσαν οι φαρισαίοι για τον Χριστό, ότι είναι καρπός αμαρτίας
Δηλαδή μας λες ότι αυτό είναι το «κορυφαίο». Ένας απλός αναχρονισμός

Πως δημιουργήθηκε ο κόσμος και άνθρωπος και αντιφάσκουν με ό,τι διδάσκεται στα πανεπιστήμια
αν λες για τα πανεπιστήμια του 1850 δεν ξέρω μπορεί να έχεις και δίκιο, με αέναη απολυτότητα του χρόνου και χώρου, τα δισεκατομμύρια χρόνια, την εξέλιξη κλπ. κλπ. (καλά λέω ότι έχετε διαφορά φάσης δύο αιώνων)
Στα πανεπιστήμια του τώρα εγώ βλέπω, σύγχρονη φυσική, σχετικότητα, κβαντομηχανική, υπέρθεση, κατάρρευση κυματοσυνάρτησης, σύμπλεξη χωροχρόνου αλλά και εξέχουσα θέση του παρατηρητή που με την παρατήρηση του καταρρέουν οι κυματοσυνάρτησεις και δημιουργείται η Πραγματικότητα όπως την βλέπουμε, δηλαδή όταν σου λέει κάποιος ότι ο κόσμος είναι 6000 ετών απο τότε που υπάρχει ο άνθρωπος (ο παρατηρητής) και κατέρρευσε η κυματοσυνάρτηση του σύμπαντος είναι πιο Πραγματικό απο το να σου λέει ότι ο κόσμος είναι 13δις χρόνια (επίσης πραγματικό)
η Αγια Γραφή έγινε για όλους τους αιώνες και κυρίως για όλους του ανθρώπους, από τον πιο «χαζό» μέχρι τον πιο «έξυπνο»
για ξανακοίτα με διαφορετική ματιά και θα δεις δεν αντιφάσκει πουθενά, μάλιστα ειναι σύγχρονη πάντα

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 19 Απρ 2019, 11:08

urbilum έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:33
αν λες για τα πανεπιστήμια του 1850 δεν ξέρω μπορεί να έχεις και δίκιο, με αέναη απολυτότητα του χρόνου και χώρου, τα δισεκατομμύρια χρόνια, την εξέλιξη κλπ. κλπ. (καλά λέω ότι έχετε διαφορά φάσης δύο αιώνων)
Στα πανεπιστήμια του τώρα εγώ βλέπω, σύγχρονη φυσική, σχετικότητα, κβαντομηχανική, υπέρθεση, κατάρρευση κυματοσυνάρτησης, σύμπλεξη χωροχρόνου αλλά και εξέχουσα θέση του παρατηρητή που με την παρατήρηση του καταρρέουν οι κυματοσυνάρτησεις και δημιουργείται η Πραγματικότητα όπως την βλέπουμε, δηλαδή όταν σου λέει κάποιος ότι ο κόσμος είναι 6000 ετών απο τότε που υπάρχει ο άνθρωπος (ο παρατηρητής) και κατέρρευσε η κυματοσυνάρτηση του σύμπαντος είναι πιο Πραγματικό απο το να σου λέει ότι ο κόσμος είναι 13δις χρόνια (επίσης πραγματικό)
Και να έστεκαν αυτά που έγραψες, δεν βλέπω πως κάνουν πιο έγκυρες τις όποιες θρησκευτικές δοξασίες που κατά κανόνα αποτελούνται από συγκεκριμένες παραδοχές και αφηγήσεις.

Το «επειδή τα ηλεκτρόνια καμιά φορά συμπεριφέρονται περίεργα» δεν απαντάει π.χ. στο γιατί θα έπρεπε ποτέ να πάρει κανείς στα σοβαρά την σωτηριολογία του προπατορικού αμαρτήματος, δεδομένου ότι δεν υπήρξε ποτέ Αδάμ και Εύα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40864
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2019, 14:00

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:16
Γουρουνάκια που μιλάνε και χτίζουν σπίτια; Νεαρές κοπέλες που πάνε σε βασιλικούς χορούς με την βοήθεια καλών νεράιδων; Κοριτσάκια που συνομιλούν με λύκους; Μυθολογικά τέρατα και ήρωες;
Αν διδάσκεις την Βίβλο σαν παραμύθια, σαν λογοτεχνία κανένα πρόβλημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών