Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
- Casper -

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Ιαν 2020, 18:26

stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 17:19

Δεν γεννήθηκαν έτσι απαραίτητα, μπορεί να έγιναν

Δεν μπορούμε γιατί διαμορφώνεται η διαταραχή στην παιδική ηλικία. Αν υπολογίσεις και το ότι προέρχονται από προβληματικό περιβάλλον, οι όποιες πληροφορίες αποκρύπτονται

Έχει πιθανότητες γιατί μπορεί να απορρίψει το πατρικό πρότυπο. Όμως για να μην γίνεται αυτό πρέπει να πιάσεις θεραπευτικά τον Πατέρα πριν κάνει παιδιά, όποτε ισχύουν τα ίδια εμπόδια.
Αυτό λέει και ο Ελληγενής, ότι μπορεί να το έπαθε από κάποιο τραύμα. Και γι' αυτό ρωτάω, εφόσον το περιβάλλον σου και το τι βιώνεις ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ τις πράξεις σου, γιατί μετά το απορρίπτουμε; Από την στιγμή που έγινε η ζημιά όλα τελείωσαν και δεν παίζει πια κανένα ρόλο το περιβάλλον; Και αν ναι, από την στιγμή που δέχεστε πως μας επηρεάζει, και από την στιγμή που παραδέχεστε πως διαμορφώνεται σε μικρή ηλίκια, γιατί μετά σηκώνουμε τα χέρια ψηλά; Γιατί εγώ όταν ανέφερα την ευθύνη που έχουν οι γονείς και πώς θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους αυτό εννοούσα. Δεν θα ενεργήσεις όταν γίνει το κακό! Το προλαβαίνεις όταν ο άλλος είναι ακόμα παιδί με το να τους δίνεις σωστά παράδειγματα για να μπορέσει να αναπτυχθεί σωστά. Όταν εδώ μέσα συνεχώς διαβάζουμε για ξέκωλα, χαρακτηρίζουμε άσχημα τις γυναίκες και εκλαμβάνουμε συνεναίσεις εκεί που δεν υπάρχουν από το ντύσιμο και μόνο, δεν νομίζετε πως πρέπει να αλλάξει αυτό; Οι άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις θα δώσουν το καλό παράδειγμα στα παιδιά τους; Δεν θα παίξεις με την πιθανότητα του να απορρίψει το παιδί λανθασμένα πρότυπα στο μέλλον, που είναι και η μικρότερη. Θα προσπαθήσεις εσύ ο ίδιος να αλλάξεις μυαλά (και αυτό είναι προτιμότερο ΠΡΙΝ καν κάνεις παιδιά) αν θες να είσαι παράδειγμα. Κάτι ακόμα πιο ακραίο. Έστω ότι εγώ σαν άνθρωπος απέρριψα λανθασμένα πρότυπα από τους γονείς μου και είμαι μια χαρά. Έστω ότι ξέρω πως 2 γενιές πριν συγγενικό πρόσωπο παρενουχλούσε σεξουαλικά άλλον συγγενή. Με το παιδί μου τι θα κάνω; Δεν θα τον προσέξω 10 φορές περισσότερο ειδικά σε ευαίσθητη ηλικία για να μην κάνει το ίδιο; Όταν το δω εγώ ή ο γείτονας στο μέλλον να μην σέβεται το αντίθετο φύλο (ο Χελ λέει με σιγουριά κιόλας πως δεν θα γίνει βιαστής) ή να κάνει κάτι χειρότερο δεν θα μου χτυπάνε καμπανάκια; Θα το θεωρήσω φυσιολογικό και θα κοιμάμαι ήσυχη; Και αν είμαι ο φίλος του απλά θα απομακρυνθώ γιατί θα τον θεωρήσω μαλάκα; Η κοινωνία είμαστε όλοι μας. Ο καθένας ξεχωριστά. Αν δεν αλλάξουμε μυαλά και καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια τι περιμένουμε να αλλάξει με αυτή την νοοτροπία; Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε;

Εμείς οι ίδιοι σαν άνθρωποι δεν πρέπει να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι ώστε να τον βοηθήσουμε να μην μιμηθεί απαράδεκτες συμπεριφορές και να του δώσουμε σωστά εφόδια;
Όχι πριν τον συλλάβουμε. Όταν διαμορφώθηκε η βλάβη δεν ήμασταν εκεί, μετά είναι αργά να δει παράδειγμα προς μίμηση.

Για πριν λέω. Σαν γονείς ή ακόμα και παρατηρητές, κατά την διάρκεια της ανάπτυξης. Εφόσον λέτε πως δημιουργείται και από τραύματα, πρέπει να είμαστε προσεχτικοί και οι ίδιοι παραδείγματα προς μίμηση. Εσείς για κάποιο λόγο το τραβάτε στα άκρα για να δείξετε πως ότι και να κάνουμε δεν θα έχει νόημα. Εσείς μιλήσατε για πρόληψη και επικεντρωθήκατε στο ντύσιμο (εσύ όχι νομίζω αλλά μιλάω γενικά). Έβαλες μάλιστα και λινκ που δείχνουν πως μόνο πρόληψη δεν θεωρείται. Ε εγώ προσπαθώ να δω το κύριο πρόβλημα και να το πιάσω από την αρχή για να μην προλάβει να διαμορφωθεί η βλάβη. Αν θεωρείται ουτοπικό κανένα πρόβλημα αλλά το προτιμώ αυτό (μαζί με την προσπάθεια) από το να σηκώνω τα χέρια ψηλά και να το βλέπω σαν χαμένη υπόθεση. Αν το δεις έτσι κιόλας, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι.

Οπότε αν οι γυναίκες σταματήσουν να είναι κακοποιητικές προς τα αγόρια τους η να είναι αμφιβόλου ηθικής, τότε θα αλλάξει ο κόσμος

Problem solved
Δεν μιλάς σοβαρά.

Σε παραπέμπω στο bold

Κλασικά. Για όλα φταίνε οι γυναίκες και είναι υπεύθυνες να τα λύσουν όλα.



Αυτή την στιγμή σηκώνω εγώ τα χέρια ψηλά. Έχετε δίκαιο. Τίποτα δεν αλλάζει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιαν 2020, 18:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:59

Οπότε αν είναι απλά αναίσθητη;
Όσο και αν προσπαθείτε να θεμελιωσετε κάτι στην άρνηση αντί για την συναίνεση πάντα θα αφήνετε περιπτώσεις έξω. Δεν είναι τυχαίο αυτό. Μόνο η ύπαρξη συναίνεσης καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.
εχεις γαμησει πολλες αναισθητες; η εχεις ακουσει πολλους να τους αρεσει να γαμουν αναισθητες; ισα ισα, που αν δεν συμμετεχει ενεργα και απλως καθεται με ανοιχτα τα ποδια (χωρις να ειναι αναισθητη) μαζευει χαρακτηρισμους οπως "κρυα" "ψοφια" κλπ, και παιρνει ποδι, κανεις δεν παει να την πηδηξει ξανα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιαν 2020, 18:46

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:28

Για να το συνδέσω με το άδικο που είπα πριν. Ένας γονέας έχει μια κόρη και έναν γιο. Ποιόν θα πρήξουν στα πρόσεξε και στα απέφυγε όταν είναι να βγουν και οι 2 έξω; Και όχι δεν είναι καθόλου ίδιος ο κίνδυνος που αντιμετωπίζει μια γυναίκα μόνη σε ένα πάρκινγκ από έναν άντρα! Οι γονείς συνεχώς σου λένε να έχεις στην παρέα σου έναν άντρα και να σε συνοδεύει μέχρι το πάρκινγκ. Γιατί άραγε; Το ίδιο θα λένε και στους γιους τους; Δεν το έχω δει πουθενά αυτό. Και ναι εγώ τρέμω και μόνο στην ιδέα να ξέρω πως θα βγω έξω και θα αναγκαστώ να παρκάρω κάπου απομακρυσμένα και πάντα φροντίζω να μην είμαι μόνη. Ζω με τον φόβο κάθε φορά που βγαίνω έξω το βράδυ και δεν υπερβάλλω καθόλου. Οι άντρες φίλοι μου δεν έχουν αυτές τις έγνοιες. Που να ήξερα κιόλας πως αν δεν άκουγα τους κακόμοιρους γονείς μου που με θέλουν γερή και μου συνέβαινε κάτι επειδή δεν ντύθηκα όπως έπρεπε και δεν κυκλοφορούσα με "ασφαλή" μέρη θα άκουγα και κριτική από πάνω, ή έστω θα ήξερα πως το σκέφτονται από μέσα τους.

Θα σου πω περιστατικό. Μέρα μεσημέρι, γυμνάσιο, με ρούχα σχολείου με συγγενικό πρόσωπο στο σπίτι. Κλωτσιά για να γλυτώσω. Αυτός ο άνθρωπος (ο θεός να τον κάνει) έχει για γονέα έναν φασιστάκο μισογύνη και τον έχει κάνει ίδιο με αυτόν. Να μισεί τις γυναίκες και να νομίζει με το θράσος που έχει πως μπορεί να κάνει ό,τι θέλει χωρίς συνέπειες. Και όλοι θα ρωτήσουν αντανακλαστικά. ΕΣΥ τι έκανες; Δεν μίλησες; Μήπως να επικεντρωθούμε πάλι στην παράλογη ντροπή του θύματος; Οκ να το δούμε κι' αυτό και να το διορθώσουμε, αλλά με το περιβάλλον των θυτών τι θα κάνουμε; Ή νομίζουμε πως όλοι οι βιαστές είναι ψυχοπαθείς με γενετική προδιάθεση και οι κοινωνία δεν μπορεί να κάνει το παραμικρό; Μίλησα για περιβάλλον και εκπαίδευση, μίλησα για την τεράστια ευθύνη που έχουν οι γονείς όταν μεγαλώνουν παιδιά (κορίτσια ΚΑΙ αγόρια) αλλά ξαφνικά όλοι πάλι σηκώνουμε τα χέρια ψηλά και ειρωνευόμαστε όποιον τολμάει να μιλήσει για λύσεις σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Από τη στιγμή που θα γίνει το κακό δεν γίνονται πολλά και ούτε μας νοιάζει τι φορούσε το θύμα ή σε τι περιβάλλον μεγάλωσε ο θύτης. Το θέμα είναι να το προλάβουμε και εγώ απλά δεν επικεντρώνομαι στην αποφυγή του "προκλητικού" ντυσίματος ή κακόφημων περιοχών αλλά και στην ευθύνη που έχει ο κάθε γονέας να μεγαλώσει σε όσο γίνεται σωστό περιβάλλον τα παιδιά του για να μην καταλήγουν δολοφόνοι ή και βιαστές. Οκ κάποιοι θα ξεφύγουν. Κάποιοι θα γλυτώσουν. Έστω και ένας να γλυτώσει, κέρδος θα είναι. Ολόκληρη η επιστήμη της ψυχολογίας και την ψυχιατρικής δίνει έμφαση στο περιβάλλον των ατόμων με διαταραχές, αλλά το φόρουμ ξέρει καλύτερα και ειρωνεύεται. Ακόμα και για τους παιδόφιλους, το κατάλληλο περιβάλλον και θεραπεία θα τους αποτρέψει από το να γίνουν παιδεραστές. Ακόμα και άτομα με ψυχιατρικές διαταραχές δικαιούνται την θεραπεία τους στο ψυχιατρείο (και όχι στη φυλακή). Γιατί να μην προσπαθήσεις να προλάβεις το οτιδήποτε με την κατάλληλη εκπαίδευση ή θεραπεία όταν βλέπεις κάποια πράγματα που σου χτυπάνε καμπανάκι; Ανεύθυνη στάση λοιπόν (εξού και το "ντροπή") θεωρώ ότι έχουν όλοι όσοι υποστηρίζουν πως πρόληψη μπορεί να υπάρξει μόνο με την αποφυγή των θυμάτων από δυσάρεστες καταστάσεις. Ο καθένας να δει τις ευθύνες του ξεχωριστά. Ο γονέας να δώσει την σωστή ανατροφή και στην μονάκριβη του κόρη αλλά και στον γιο του ώστε να σέβεται τις γυναίκες και αν δει ανησυχητικά συμπτώματα να ενεργήσει ΑΜΕΣΑ. Και όταν βλέπει ο μονάκριβος γιος κοπέλες με ελαφριά ένδυση, να μην τις θεωρεί αυτόματα εύκολες και ότι δεν αξίζουν σεβασμό. Προσωπική ευθύνη για τις επιλογές μας έχουμε όλοι και εμείς την πληρώνουμε. Μην βγάζουμε όμως απ' το παιχνίδι το πραγματικό πρόβλημα!
Kαι πάλι θέτεις ως προτεραιότητα για την αντιμετώπιση του προβλήματος, την εκπαίδευση των ανδρών από τη νηπιακή ηλικία, αφήνοντας τελείως έξω ή τελευταία την αντίστοιχη εκπαίδευση των γυναικών σ' αυτό το θέμα. Και γενικώς θέλεις το πρόβλημα να το λύσει κάποιος από μηχανής θεός για να μην φοβάσαι να κυκλοφορείς και να φέρεσαι όπως θέλεις αλλά και να μην ενοχλείσαι από τις συστάσεις των άλλων για την επικινδυνότητα μιας κατάστασης που φοβάσαι κι εσύ. Θέλεις από τους άντρες να φέρονται ως ιππότες και να σε συνοδεύουν ως προστάτες σε απόμακρα μέρη ενώ συγχρόνως τους κατηγορείς για γενική κουλτούρα βιασμού. Κάπου δεν είναι συμβατά αυτά τα δύο γιατί στην τελική, το τελευταίο που μπορεί να απαιτεί από τους άντρες μια γυναίκα που υποστηρίζει έστω και συμβολικά ότι όλοι οι άντρες είναι βιαστές, είναι ασκήσεις ιπποτισμού.

Αρχικώς, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν σήμερα οικογένειες που καλλιεργούν στα αγόρια τους κουλτούρα βιασμού (με την πραγματική και όχι την τραβηγμένη έννοια που επιχειρούν οι οργισμένες φεμινίστριες που προβάλλουν ως βιασμό το οτιδήποτε). Ξέρω απλώς ότι κάποιοι θα φροντίσουν να κρύψουν το πρόβλημα κάτω από το χαλί αν υπάρξει κρούσμα από συγγενικό ή πολύ οικείο πρόσωπο, όχι επειδή έχουν κουλτούρα βιασμού αλλά επειδή απλώς ντρέπονται να παραδεχθούν δημόσια ότι υπάρχει κάποιο προβληματικό πρόσωπο στον οικογενειακό τους ή στενό κύκλο. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό που θα προσπαθήσουν να κρύψουν το οτιδήποτε, που θα χαλάσει την εικόνα τους στο κοινωνικό περιβάλλον. Είτε είναι ψυχική ασθένεια κάποιου μέλους, είτε οτιδήποτε θα θεωρηθεί από τους άλλους ως ντροπιαστικό. Και φυσικά, παίζει παντού και πάντα ο φόβος ή αμηχανία για καταγγελία, προς οποιοδήποτε πρόσωπο έχει μεγαλύτερη εξουσία από τους ίδιους. Είναι το ίδιο μοτίβο παντού και λειτουργεί τόσο στους άντρες όσο και στις γυναίκες στον ίδιο βαθμό.

Γιατί αν υπήρχε όντως κουλτούρα βιασμού, όπως την εννοείς, θα έπρεπε να θεωρήσουμε ότι όλα τα ενήλικα αλλά και ανήλικα κοριτσάκια που κυκλοφορούν με σέξυ ντύσιμο και βαρύ για την ηλικία τους βάψιμο στις βραδυνές τους εξόδους, ποστάρουν σέξυ φωτο στα σοσιαλμίντια κλπ είναι ορφανά. Ευτυχώς, δεν είναι. Και ξέρουμε όλοι πολύ καλά, ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από την εποχή που η αυταρχική οικογένεια καθόριζε τις κινήσεις των κοριτσιών. Οπότε, για ποια νοοτροπία μου μιλάς;

Από εκεί και πέρα, το να προδιαγράφεις τι ακριβώς λένε στο “μονάκριβο γιο” οι οικογένειες και τι όχι, είναι μάλλον άστοχο. Δεν μεγαλώνουν όλοι οι γονείς τις κόρες τους σαν μικρές πριγκιπισούλες ούτε σαν μικρούς πρίγκιπες τους γιούς. Και καλώς ή κακώς, τα παιδιά ελάχιστα επηρεάζονται πλέον από τη νοοτροπία των γονιών, μετά την εφηβεία. Το φιλικό τους περιβάλλον καθορίζει σε μεγαλύτερο βαθμό την άποψη και συμπεριφορά για το άλλο φύλο. Σ’ αυτό το περιβάλλον εκπαιδεύονται ερωτικά, στις δικές τους παρέες και όχι στα οικογενειακά τραπέζια. Και ναι, αν είναι αδύνατοι χαρακτήρες θα μιμηθούν και συμπεριφορές που πιθανόν να μην τα εκφράζουν, απλώς για να δείχνουν αποδεκτά.

Μήπως λοιπόν συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο και είναι πιο συνηθισμένο να καλλιεργείται πιο έντονα στα κοριτσάκια ο ρόλος της σεξιστικής συμπεριφοράς και εμφάνισης ως κύριο χαρακτηριστικό του φύλου τους; Και τι ακριβώς θέλουν στην τελική αυτά τα κοριτσάκια; Να παίζουν με τα αγοράκια, στο βολικό πλαίσιο που τονώνει την αυτοπεποίθηση τους αλλά να αρχίζουν να διαμαρτύρονται για την υποβάθμιση της προσωπικότητας τους όταν τα αγοράκια εστιάζουν σ' αυτό που προβάλλουν; Αυτό θεωρούν ισότητα και ελευθερία; Αν ναι, να τα χαίρονται αμφότερα αλλά πακέτο θα πάρουν και τις λύπες που μπορεί να προκύψουν από αυτόν τον αγώνα.

Θα επαναλάβω λοιπόν ότι προσωπικώς δεν πρόκειται με τίποτα να ισοπεδώσω τα κορίτσια αλλά και τις μεγαλύτερες γυναίκες που είναι θύματα βιασμού, με την κάθε γυναίκα που δεν μπορεί να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θέλει από τους άντρες. Και τι ακριβώς είναι αυτό που θα ντραπεί να πει ξεκάθαρα στην καταγγελία ενός βιασμού. Για ποιο λόγο θα ντραπεί αν όντως θεωρεί ότι αυτό που έκανε ο άλλος ήταν βιασμός;

Μήπως λοιπόν η όποια ενημέρωση τόσο από την οικογένεια όσο και από την πολιτεία, θα έπρεπε να εστιάσει κυρίως σ’ αυτό;

Να σταματήσουν να προβάλλουν όλοι ως διασυρμό της γυναίκας, την καταγγελία του βιασμού; Γιατί οι παρλαπίπες στις πλατείες και οι εξομολογήσεις στα σοσιαλμίντια, δεν είναι τίποτα άλλο παρά στρουθοκαμηλισμός, που περισσότερο παραπέμπει σε υστερικές φιγούρες παρά σε υπεύθυνα άτομα.
Ουδείς θα δώσει πραγματική σημασία σ’ αυτά, αν επαναλαμβάνεται μονίμως ότι για τις γυναίκες είναι διασυρμός, απλώς γιατί δίνει περισσότερο χώρο σ’ αυτούς που θα επιχειρήσουν κάτι περισσότερο από αυτό που η γυναίκα επιθυμεί.
Αυτό που πραγματικά θα αποθαρρύνει τους “περιφερειακούς” βιαστές, θα είναι η αύξηση των καταγγελιών από γυναίκες που ξέρουν να παίρνουν την ευθύνη των πράξεων τους και δεν ντρέπονται γι’ αυτό.

Γιατί το να δείχνει η κάθε κοπελιά με το δαχτυλάκι της, τον οποιοδήποτε περαστικό ως βιαστή, δεν είναι μαγκιά.
Μαγκιά είναι να μπορεί να δείξει με το δάχτυλο της τον πραγματικό βιαστή.
Με επώνυμη καταγγελία και όχι ανώνυμα τιτιβίσματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 23 Ιαν 2020, 18:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιαν 2020, 18:49

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:28
και εγώ απλά δεν επικεντρώνομαι στην αποφυγή του "προκλητικού" ντυσίματος ή κακόφημων περιοχών
κι εμεις προσπαθουμε να μην επικεντρωθουμε εκει, αλλα μας ταχουν πρηξει ολιγον οι φεμινιστριες με το "θα φοραω οτι θελω" και μας τραβανε συνεχεια να απανταμε. το ντυσιμο ειναι ενα απειροελαχιστο ποσοστο της προσοχης που χρειαζεται.

πολυ σημαντικοτερο ειναι να προσεχει κανεις τις παρεες του, να εχει ικανοτητα κρισης για το με ποιον και ποτε θα ξεμοναχιαστει, να μην προκαλει (με πραξεις, οχι με ντυσιμο) την σεξουαλικοτητα των ανδρων αν δεν εχει σκοπο να κανει σεξ, να μη γινεται στουπι...

αλλα καλουμαστε εμμονικα να απαντουμε συνεχεια για το ντυσιμο, λες και ειναι αυτο το σημαντικοτερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 18:53

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε;
Κάνεις δεν είπε κάτι τέτοιο

κατ αρχήν να πω εκ μέρους όλων των αντρών ότι αν μια γυναίκα με ακολουθήσει μετά το μπαρ σπίτι μου χωρίς να είναι σίγουρη ότι θα πηδηχτεί, ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΑ, εκτός αν έχει ξεκαθαριστεί από πριν ότι δεν παίζει σεξ

Από εκεί και πέρα, αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν θέλει δηλαδή ξαφνικά, τι γίνεται;

Σενάριο πρώτο Ντύνεται πάει σπίτι, τον παίζεις και παραγγέλνεις σουβλάκια. Είσαι ωραίος

Σενάριο δεύτερο Πιέζεις, είναι λίγο ψυχρή αλλά στο τέλος τον βάζεις. Είσαι μαλάκας λιγούρης και δεν θα το πεις στους φίλους γιατί θα σε πάρουν στο ψιλό. Βιαστής δεν είσαι.

Σενάριο τρίτο Στα @@ σου η πουτάνα, της χώνεις δυο χαστούκια να της φύγει το κεφάλι και την πηδάς ενώ κλαίει η είναι αναίσθητη. Είσαι ψυχάκιας και εκτός από το να σε χώσει φυλακή η κοινωνία δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο για σένα, είναι αργά.


Δεν βρίσκω κάτι προσβλητικό η ότι μεταθέτω κάποια ευθύνη :102:
Προσωπικά θα έπαιζα το πρώτο σενάριο



Αυτό με της μανάδες των βιαστών δεν ξέρω γιατί μου το χρεώνεις εμένα, οι στατιστικές το λένε

Κατά τ άλλα επειδή από προβληματικές οικογένειες δεν βγαίνουν μόνο βιαστές αλλά και άλλοι ζαβοί, πολλοί το έχουν δει αυτό που λες. Αν το σκεφτείς ενώ έχουμε σχολές πχ ιχθυοκαλλιέργειας, σχολή γονέων δεν υπάρχει. Αν ομως δεν ξέρουμε τι μας γίνεται και ότι το καλύτερο είναι αυτό που λένε στο ίντερνετ, δεν θα πάμε πουθενά...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 18:56

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:28
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:24
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:05
Το να επικεντρώνεσαι στο θύμα και στην προσωπική του ευθύνη παρά στον θύτη και πώς θα λύσεις το πρόβλημα.
Πώς θα λύσεις το πρόβλημα που όλοι οι άνθρωποι δεν είναι καλοί και ψυχικά ισορροπημένοι; Για πες εσύ πώς.
Απαντώ και σε σένα με τα πιο κάτω Ελληγενή.
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2020, 10:55
Κατά τη γνώμη μου, κάνεις ένα βασικό λάθος. Αντιλαμβάνεσαι την πρόληψη για την πιθανότητα βιασμού ως μία αντιφεμινιστική άποψη που ενισχύει την κουλτούρα βιασμού. Και στηρίζεις το σκεπτικό σου πάνω σε αυτό.
Όχι. Αυτό που λέω είναι πως άμα θες να μιλήσεις για πρόληψη, δεν πρέπει να στέκεσαι ΜΟΝΟ στις ενέργειες του θύματος! Υπάρχει και ένας θύτης στην υπόθεση που άμα δεν δεις με τι κλικς ερεθίζεται και πώς κατέληξε σε αυτή την πράξη για να μπορείς να ενεργήσεις (έστω με όποιο τρόπο μπορείς, ακόμα και μικρό) και να αποτρέψεις ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ από αυτό, δεν γίνεται να ρίχνεις όλο το βάρος της πρόληψης αλλού! Επί τόσες σελίδες, ξαναλέω, μιλάτε για 100% ευθύνη θύτη αλλά αν θέλετε να μιλήσετε για πρόληψη τον βγάζετε εντελώς απ' το παιχνίδι. Παραδινόμαστε δηλαδή; Όλο το βάρος πέφτει στο θύμα και στο πώς θα προστατευτεί; Δεν είναι άδικο αυτό; Και όλο αυτό το σκεπτικό εσύ το θεωρείς ΒΟΛΙΚΟ;
Οπότε, πάμε πάλι από την αρχή. Το να θεωρεί ο οποιοσδήποτε ότι οι γυναίκες στην Ελλάδα σήμερα, ζουν με το φόβο του βιασμού και νοιώθουν τρομοκρατημένες από την πιθανότητα να βιαστούν επειδή ντύθηκαν τολμηρά ή κυκλοφορούν μόνες τους το βράδυ, είναι μάλλον υπερβολή, δε νομίζεις; Εγώ νομίζω ότι καμμία από τις γυναίκες με προκλητικό ντύσιμο δεν θεωρεί ότι κάνει αγώνα ενάντια στην κουλτούρα βιασμού. Το κάνει επειδή γουστάρει να είναι επιθυμητή. Όλοι οι άντρες και γυναίκες θέλουν ν' αρέσουν και είναι απολύτως φυσικό και υγιέστατο μέχρι κάποιο βαθμό αλλά αυτή η κατάσταση έχει πολλές βαθμίδες και από ένα σημείο και μετά μπορεί να προκαλέσει μάλλον υποτιμητική άποψη για την προσωπικότητα της γυναίκας. Ουδείς θα αντιμετωπίσει μια γυναίκα που δείχνει διαθέσιμη ως αγωνίστρια του φεμινιστικού κινήματος. Και είμαι σίγουρη ότι την ίδια ακριβώς άποψη έχουν και οι γυναίκες. Εκτός χορού μπορεί να υπερασπίζονται το γυναικείο φύλο αλλά όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο με μία αγωνίστρια θα τη δουν το ίδιο υποτιμητικά, έτσι δεν είναι; Γιατί; Επειδή έχουν και οι ίδιες την κουλτούρα βιασμού;

Αναφορικά δε με το "διεκδικώ το δικαίωμα να κυκλοφορώ μόνη μου τα βράδυα σε όποια περιοχή γουστάρω" ο κίνδυνος βιασμού παίζει στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο που παίζει και ο κίνδυνος ληστείας και σωματικής κακοποίησης ή ακόμα και φόνου. Και ισχύει για τους άντρες στον ίδιο βαθμό. Όταν υπάρχουν περιοχές, που ακόμη και για τους άντρες είναι επικίνδυνη η κυκλοφορία, το να προβάλλεται ως καταπίεση μιας κοπέλας που "θέλει να ζήσει τη ζωή της" η συγκεκριμένη πρόληψη είναι μάλλον αφελές γιατί είναι άλλο πράγμα η αγοραφοβία και άλλο ο υπαρκτός κίνδυνος.

Θα συνεχίσω λοιπόν να υποστηρίζω ότι τις γενικολογίες τύπου "πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία του κόσμου αναφορικά με την κουλτούρα βιασμού" τις θεωρώ αφελείς προσεγγίσεις και κυρίως ανεύθυνη στάση. Αν αντικατασταθούν τα άσματα τύπου Imagine, με σαφή και διαρκή παρότρυνση και ενημέρωση στις γυναίκες αναφορικά με τις καταγγελίες για βιασμό, τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο απλά και θα επιφέρουν πολύ πιο θετικά αποτελέσματα. Θα επιμείνω σ' αυτό.
Για να το συνδέσω με το άδικο που είπα πριν. Ένας γονέας έχει μια κόρη και έναν γιο. Ποιόν θα πρήξουν στα πρόσεξε και στα απέφυγε όταν είναι να βγουν και οι 2 έξω; Και όχι δεν είναι καθόλου ίδιος ο κίνδυνος που αντιμετωπίζει μια γυναίκα μόνη σε ένα πάρκινγκ από έναν άντρα! Οι γονείς συνεχώς σου λένε να έχεις στην παρέα σου έναν άντρα και να σε συνοδεύει μέχρι το πάρκινγκ. Γιατί άραγε; Το ίδιο θα λένε και στους γιους τους; Δεν το έχω δει πουθενά αυτό. Και ναι εγώ τρέμω και μόνο στην ιδέα να ξέρω πως θα βγω έξω και θα αναγκαστώ να παρκάρω κάπου απομακρυσμένα και πάντα φροντίζω να μην είμαι μόνη. Ζω με τον φόβο κάθε φορά που βγαίνω έξω το βράδυ και δεν υπερβάλλω καθόλου. Οι άντρες φίλοι μου δεν έχουν αυτές τις έγνοιες. Που να ήξερα κιόλας πως αν δεν άκουγα τους κακόμοιρους γονείς μου που με θέλουν γερή και μου συνέβαινε κάτι επειδή δεν ντύθηκα όπως έπρεπε και δεν κυκλοφορούσα με "ασφαλή" μέρη θα άκουγα και κριτική από πάνω, ή έστω θα ήξερα πως το σκέφτονται από μέσα τους.

Θα σου πω περιστατικό. Μέρα μεσημέρι, γυμνάσιο, με ρούχα σχολείου με συγγενικό πρόσωπο στο σπίτι. Κλωτσιά για να γλυτώσω. Αυτός ο άνθρωπος (ο θεός να τον κάνει) έχει για γονέα έναν φασιστάκο μισογύνη και τον έχει κάνει ίδιο με αυτόν. Να μισεί τις γυναίκες και να νομίζει με το θράσος που έχει πως μπορεί να κάνει ό,τι θέλει χωρίς συνέπειες. Και όλοι θα ρωτήσουν αντανακλαστικά. ΕΣΥ τι έκανες; Δεν μίλησες; Μήπως να επικεντρωθούμε πάλι στην παράλογη ντροπή του θύματος; Οκ να το δούμε κι' αυτό και να το διορθώσουμε, αλλά με το περιβάλλον των θυτών τι θα κάνουμε; Ή νομίζουμε πως όλοι οι βιαστές είναι ψυχοπαθείς με γενετική προδιάθεση και οι κοινωνία δεν μπορεί να κάνει το παραμικρό; Μίλησα για περιβάλλον και εκπαίδευση, μίλησα για την τεράστια ευθύνη που έχουν οι γονείς όταν μεγαλώνουν παιδιά (κορίτσια ΚΑΙ αγόρια) αλλά ξαφνικά όλοι πάλι σηκώνουμε τα χέρια ψηλά και ειρωνευόμαστε όποιον τολμάει να μιλήσει για λύσεις σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Από τη στιγμή που θα γίνει το κακό δεν γίνονται πολλά και ούτε μας νοιάζει τι φορούσε το θύμα ή σε τι περιβάλλον μεγάλωσε ο θύτης. Το θέμα είναι να το προλάβουμε και εγώ απλά δεν επικεντρώνομαι στην αποφυγή του "προκλητικού" ντυσίματος ή κακόφημων περιοχών αλλά και στην ευθύνη που έχει ο κάθε γονέας να μεγαλώσει σε όσο γίνεται σωστό περιβάλλον τα παιδιά του για να μην καταλήγουν δολοφόνοι ή και βιαστές. Οκ κάποιοι θα ξεφύγουν. Κάποιοι θα γλυτώσουν. Έστω και ένας να γλυτώσει, κέρδος θα είναι. Ολόκληρη η επιστήμη της ψυχολογίας και την ψυχιατρικής δίνει έμφαση στο περιβάλλον των ατόμων με διαταραχές, αλλά το φόρουμ ξέρει καλύτερα και ειρωνεύεται. Ακόμα και για τους παιδόφιλους, το κατάλληλο περιβάλλον και θεραπεία θα τους αποτρέψει από το να γίνουν παιδεραστές. Ακόμα και άτομα με ψυχιατρικές διαταραχές δικαιούνται την θεραπεία τους στο ψυχιατρείο (και όχι στη φυλακή). Γιατί να μην προσπαθήσεις να προλάβεις το οτιδήποτε με την κατάλληλη εκπαίδευση ή θεραπεία όταν βλέπεις κάποια πράγματα που σου χτυπάνε καμπανάκι; Ανεύθυνη στάση λοιπόν (εξού και το "ντροπή") θεωρώ ότι έχουν όλοι όσοι υποστηρίζουν πως πρόληψη μπορεί να υπάρξει μόνο με την αποφυγή των θυμάτων από δυσάρεστες καταστάσεις. Ο καθένας να δει τις ευθύνες του ξεχωριστά. Ο γονέας να δώσει την σωστή ανατροφή και στην μονάκριβη του κόρη αλλά και στον γιο του ώστε να σέβεται τις γυναίκες και αν δει ανησυχητικά συμπτώματα να ενεργήσει ΑΜΕΣΑ. Και όταν βλέπει ο μονάκριβος γιος κοπέλες με ελαφριά ένδυση, να μην τις θεωρεί αυτόματα εύκολες και ότι δεν αξίζουν σεβασμό. Προσωπική ευθύνη για τις επιλογές μας έχουμε όλοι και εμείς την πληρώνουμε. Μην βγάζουμε όμως απ' το παιχνίδι το πραγματικό πρόβλημα!
Αυτό είναι αλήθεια.
Το πρόβλημα της διαπαιδαγώγησης στην Ελλάδα (και Κύπρο) που ζούμε και μιλάμε την ίδια γλώσσα με ήθη και έθιμα, είναι ότι θεωρούμε τον θύτη (που κυρίως είναι αρσενικό) ανεπηρέαστο προσβολής και εκεί είναι το πρόβλημα. Το επιτήδευμα εδώ είναι "αφού δε φέρνει ανεπιθύμητους απογόνους δεν είναι επικίνδυνο" και μάλλον επιβάλλεται. Δεν ξέρω για το εξωτερικό.
Σίγουρα ο βιαστής δεν φύτρωσε αλλά μεγάλωσε σε οικογένεια και σε πολλές περιπτώσεις να έχει και αδελφή που την προστατεύει.

Να σου πω μια ιστορία μιας και ο έκδηλα ψυχικά άρρωστος δεν είναι το μεγάλο πρόβλημα αλλά ο κοινωνικά αποδεκτός.
Μου είχε πει κάποτε (πριν 30 χρόνια) μια πιτσιρίκα που τα είχαμε, ότι ο γείτονάς της που ήταν τότε 70 όταν ήταν αυτή 10 την έβαζε να τον χαϊδεύει. Από τις καμιά 10ρια σχέσεις που είχα πριν φτάσω αυτά να τα θεωρώ εμπειρίες (μετά τα 20+ χρόνια), οι 3 μου εκμυστηρεύτηκαν παρόμοιες και χειρότερες καταστάσεις μέχρι και εκδόσεις, που σε 2 φίλες προσπάθησα να βοηθήσω να σταματήσει αυτό. Οι ιστορίες τους είναι παρόμοιες με της πρώτης. Αντιλαμβάνεσαι ότι το πρόβλημα είναι ευρύτερο από όσα τουλάχιστον γνωρίζω εγώ..

Είναι αλήθεια ότι δεν δίνεται η ανάλογη προσοχή σε ευθύνες που φέρουν ανάλογοι φορείς ευθυνών.
Δεν ξέρω αν φέρεσαι στο πχόρουμ ως κάτι που υπερασπίζεται κάποια μονόπλευρα δικαιώματα αλλά οι ιστορίες έτσι έχουν.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14863
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Ιαν 2020, 19:01

Alien666 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:01
Η προ-πρώην μου, με είχε ζητήσει πρωκτικό πάνω στη πράξη. Δεν είχα πρόχειρο κάποιο λιπαντικό, αλλά ενέδωσα υπό πίεση.

Μία βδομάδα μετά, δεν μιλιότανε. Τη ρώτησα "τι έχεις" και άρχισε να τσιρίζει: "Κτήνος, εσύ φταις που χέζω αίμα!"

Αμέσως μετά, με χώρισε.
Brutal, τύπε!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιαν 2020, 19:02

stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:18
Μια μικρή παρατήρηση

Αν ένα αγόρι δει τον πάτερα να χτυπάει την μάνα, όπως αναφέρθηκε πριν, δεν θα υιοθετήσει αυτή την συμπεριφορά γιατί την βλέπει να υποφέρει και να κακοποιείται. Μεταξύ τους έχουν πολύ ισχυρό δεσμό, οπότε το αγόρι θα μισήσει τον πατέρα. Αντίθετα η παθολογία του βιαστή γεννιέται από προβληματική σχέση με την μητέρα όπως έλεγε και το λινκ που παρέθεσα πριν, αυτό που δεν διαβάσατε.

Δομικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του βιαστή ωστόσο είναι το έντονο μίσος του προς τις γυναίκες. Πώς όμως γεννήθηκε το μίσος αυτό; Η πλειονότητα των βιαστών έχουν μεγαλώσει σε οικογένειες, στις οποίες η στάση της μητέρας ενθάρρυνε και τροφοδότησε την περιφρόνηση προς τις γυναίκες. Οι μητέρες των βιαστών περιγράφονται από τους ίδιους είτε ως σκληρές και κακοποιητικές, είτε ως «αμφιβόλου ηθικής». Έτσι σταδιακά το παιδί αρχίζει να αναπτύσσει μίσος προς την μητέρα η οποία αποτελεί το πρότυπο πάνω στο οποίο στηρίζονται όλες οι μετέπειτα σχέσεις.

http://dikepsy.gr/index.php?view=view_a ... 89&lang=el


Οπότε αν οι γυναίκες σταματήσουν να είναι κακοποιητικές προς τα αγόρια τους η να είναι αμφιβόλου ηθικής, τότε θα αλλάξει ο κόσμος

Problem solved
να μια καλη ιδεα.

επισης οι πατεραδες να μην αφηνουν τις μαναδες να γινονται κακοποιητικες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14863
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Ιαν 2020, 19:05

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε;


Μπάλα είναι και γυρίζει ρε τύπισσα, αλλά ειλικρινά, Ρεάλ Μαδρίτης - Πλατανιάς, θα το έπαιζες διπλό;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιαν 2020, 19:05

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε; [/b]
αν εχει παει στο σπιτι του 99 ξεκωλα απο μπαρ και εδωσαν ολες συναινεση, γιατι να μην υπολογιζει οτι το ιδιο θα κανει και η 100στη;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14863
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Ιαν 2020, 19:07

Ασέβαστος έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:05
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε; [/b]
αν εχει παει στο σπιτι του 99 ξεκωλα απο μπαρ και εδωσαν ολες συναινεση, γιατι να μην υπολογιζει οτι το ιδιο θα κανει και η 100στη;
Όχι πολύ βαθιά, Τάκη, μην με πούνε και πουτάνα...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 19:11

Ασέβαστος έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:02


επισης οι πατεραδες να μην αφηνουν τις μαναδες να γινονται κακοποιητικες.
Συνήθως αυτές οι μανάδες είναι κακοποιητικές και προς τους συζύγους τους

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 19:14

Συνήθως οι γυναίκες μιμούνται κάτι που τις κάνει να νιώθουν αντεργράουντ χωρίς να γνωρίζουν τον κίνδυνο
stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:18
Μια μικρή παρατήρηση

Αν ένα αγόρι δει τον πάτερα να χτυπάει την μάνα, όπως αναφέρθηκε πριν, δεν θα υιοθετήσει αυτή την συμπεριφορά γιατί την βλέπει να υποφέρει και να κακοποιείται. Μεταξύ τους έχουν πολύ ισχυρό δεσμό, οπότε το αγόρι θα μισήσει τον πατέρα. Αντίθετα η παθολογία του βιαστή γεννιέται από προβληματική σχέση με την μητέρα όπως έλεγε και το λινκ που παρέθεσα πριν, αυτό που δεν διαβάσατε.

Δομικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του βιαστή ωστόσο είναι το έντονο μίσος του προς τις γυναίκες. Πώς όμως γεννήθηκε το μίσος αυτό; Η πλειονότητα των βιαστών έχουν μεγαλώσει σε οικογένειες, στις οποίες η στάση της μητέρας ενθάρρυνε και τροφοδότησε την περιφρόνηση προς τις γυναίκες. Οι μητέρες των βιαστών περιγράφονται από τους ίδιους είτε ως σκληρές και κακοποιητικές, είτε ως «αμφιβόλου ηθικής». Έτσι σταδιακά το παιδί αρχίζει να αναπτύσσει μίσος προς την μητέρα η οποία αποτελεί το πρότυπο πάνω στο οποίο στηρίζονται όλες οι μετέπειτα σχέσεις.

http://dikepsy.gr/index.php?view=view_a ... 89&lang=el


Οπότε αν οι γυναίκες σταματήσουν να είναι κακοποιητικές προς τα αγόρια τους η να είναι αμφιβόλου ηθικής, τότε θα αλλάξει ο κόσμος

Problem solved
Μπαρούφες λέει το λινκ
Μεγάλωσα σε οικογένεια που ο πατέρας όντας αλκοολικός χτυπούσε τη μάνα μου που με συμπεριφερόταν με στοργή που εκπληρούσε και πατέρα και μητέραα.
Όταν μια γκόμενα που τα είχα μου την έβρισε "γαμώ τη μάνα σου", τής έβαλα το κεφάλι στη χέστρα μετά από κλωτσιά που της έσπασε το σαγόνι. Την πήγα στο ΚΑΤ και τής έβαλαν λάμα. Φυσικά τής συμπαραστάθηκα και έκανα τα δέοντα.
Ντρέπομαι αλλά έτσι έγινε πριν 27 χρόνια, κάτι που δεν θα ξανα-έκανα με την καμία και για καμένα λόγο αλλά δυστυχώς έτσι ήταν η ψυχολογία μου τότε και ντρέπομαι γι αυτό αλλά αυτό για κάποιους που βλέπουν τον άνθρωπο ως στιγμή τής ιστορίας του είναι ανεπανόρθωτο..

Μπαρούφες

Για την ιστορία
Με τη γυναίκα αυτή διατηρώ φιλική σχέση και με έχει συγχωρέσει για το σφάλμα τής κακοποίησης καταλαβαίνοντας το λάθος της να μου βρίσει έτσι αισχρώς και μάλιστα μπροστά της, σε μένα τη μάνα μου που σ' εκείνα τα δύσκολα χρόνια ήταν το στήριγμά μου.
Τα είπαμε και κατάλαβε
Παρόμοια και εγώ δεν έχω συγχωρέσει τον εαυτό μου γι' αυτή μου την αντίδραση αλλά ο χρόνος δε γυρνάει πίσω όμως όπως διαπίστωσα οι σχέσεις των ανθρώπων διορθώνονται και είναι λάθος αυτά που διαβάζω από διάφορες στατιστικές ή απόψεις όπως και την ανωτέρω

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιαν 2020, 19:17

stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:11
Ασέβαστος έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:02


επισης οι πατεραδες να μην αφηνουν τις μαναδες να γινονται κακοποιητικες.
Συνήθως αυτές οι μανάδες είναι κακοποιητικές και προς τους συζύγους τους
επειδη αυτο νομιζω δεν ειναι πολυ ευκολο, λογω διαφορετικης μυικης δυναμης, θα μαντευα οτι πιο συχνο ειναι να ειναι single moms.

και εδω ισως πρεπει να επανεξεταστει το οτι τυπικα η μανα παιρνει το παιδι σε εναν χωρισμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

- Casper -

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Ιαν 2020, 19:19

Η πριγκιπισσούλα που θεωρεί όλους τους άντρες βιαστές αλλά ψάχνει για ιππότη, παραδίνεται. Να' στε καλά.

:wave:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών