τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Ιούλ 2018, 18:18

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:47
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:03
Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί του, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Αν μάθει - διδαχθεί να υπερασπίζεται - επιδιώκει το καλύτερο για τον εαυτό του ισχυροποιηθεί πνευματικά και σωματικά - αθλείται και αντιμετωπίζει ανετα τυχόν αποπειρες λεκτικής η σωματικής βίας εναντιον του - τι προβλημα υπάρχει :smt017
Αυτό που περιγράφεις είναι το θεμιτό αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού. Eίναι διαδικασία που περνει χρόνο και εντωμεταξύ το μπουλινγ θα συνεχίζεται. Επίσης μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα- τα κωλόπαιδα να κλιμακώσουν βλέποντας αυτή την 'αλλαγή' του θύματος.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2018, 18:28

nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:18
Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:47
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:03
Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί του, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Αν μάθει - διδαχθεί να υπερασπίζεται - επιδιώκει το καλύτερο για τον εαυτό του ισχυροποιηθεί πνευματικά και σωματικά - αθλείται και αντιμετωπίζει ανετα τυχόν αποπειρες λεκτικής η σωματικής βίας εναντιον του - τι προβλημα υπάρχει :smt017
Αυτό που περιγράφεις είναι το θεμιτό αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού. Eίναι διαδικασία που περνει χρόνο και εντωμεταξύ το μπουλινγ θα συνεχίζεται. Επίσης μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα- τα κωλόπαιδα να κλιμακώσουν βλέποντας αυτή την 'αλλαγή' του θύματος.
Αυτο που έχω είναι περιπτώσεις γονέων που αναθρέφουν παιδιά σε γυάλα - απο βρέφη - πιστεύοντας οτι το προετοιμάζουν σωστά και ότι είναι δια αγροίκους η αντίσταση η η προσπάθεια για αντισταση με οποιονδήποτε τρόπο και αρκεί η περιφρόνηση - η ανωτερότητα το κροκέ και το μπρίτζ.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιούλ 2018, 18:42

nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:18
Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:47
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:03
Δεν είναι συμμετρική η σχέση θύματος θύτη, ούτε φταίνε όλοι το ίδιο.
Τα αλλά παιδιά πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά - χαρακτήρα, όχι το θύμα.
Ως πατέρας μπορώ να σταματήσω ευκολότατα το παιδί μου να πειράζει τα άλλα.
Aν όμως πειράζουν το δικό μου δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν μπορώ να το κάνω εξπέρ στης πολεμικές τέχνες, ούτε αρχηγό της τάξης, ούτε μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί του, ούτε θα έπρεπε να το επιδιώκω.
Αν μάθει - διδαχθεί να υπερασπίζεται - επιδιώκει το καλύτερο για τον εαυτό του ισχυροποιηθεί πνευματικά και σωματικά - αθλείται και αντιμετωπίζει ανετα τυχόν αποπειρες λεκτικής η σωματικής βίας εναντιον του - τι προβλημα υπάρχει :smt017
Αυτό που περιγράφεις είναι το θεμιτό αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού. Eίναι διαδικασία που περνει χρόνο και εντωμεταξύ το μπουλινγ θα συνεχίζεται. Επίσης μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα- τα κωλόπαιδα να κλιμακώσουν βλέποντας αυτή την 'αλλαγή' του θύματος.
Εννοειται θα κλιμακωσουν. Η πλακατζιδικη διαθεση θα γινει οργη. Σηκωσε κεφαλι αυτος που ειχαμε απο κατω.

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιούλ 2018, 18:47

lyna έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:32
Κ μόνο που θα βγουν τα ονόματα των παιδιών στη φορά, αν δεν είναι παραβατικά στοιχεία , την έχουν ψωνισει από σβέρκο . Στιγματισμός φουλ . Κ οι γονείς τους .

Αν είναι τύπου γυφτακια , Κλάιν .

Ένα κατσάδιασμα αξίζει κάθε γονιός με παιδί εκτός Ορίων .
Θα πουν οι γονεις ηταν ψυχοπαθης αυτος που αυτοκτονησε και ηθελε να καταστρεψει τα παιδια μας απο κακια

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2018, 18:53

Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:42
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:18
Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:47


Αν μάθει - διδαχθεί να υπερασπίζεται - επιδιώκει το καλύτερο για τον εαυτό του ισχυροποιηθεί πνευματικά και σωματικά - αθλείται και αντιμετωπίζει ανετα τυχόν αποπειρες λεκτικής η σωματικής βίας εναντιον του - τι προβλημα υπάρχει :smt017
Αυτό που περιγράφεις είναι το θεμιτό αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού. Eίναι διαδικασία που περνει χρόνο και εντωμεταξύ το μπουλινγ θα συνεχίζεται. Επίσης μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα- τα κωλόπαιδα να κλιμακώσουν βλέποντας αυτή την 'αλλαγή' του θύματος.
Εννοειται θα κλιμακωσουν. Η πλακατζιδικη διαθεση θα γινει οργη. Σηκωσε κεφαλι αυτος που ειχαμε απο κατω.
Ενω αν κάνουν ( εκπαιδευτούν) τα πρόβατα και τις κότες θα τα πάνε περίφημα στην ζωή τους,
Δεν θα αντιδράσει παράδειγμα η κόρη αν της βαζουν αγριο χερι στο μετρό - ουτε θα το κάνει καλοκαιρινο μην τσαντιστεί ο μαλάκας και της την στήσει οταν τον ξεμπουζουριάσουν - και ο γιός θα τρώει σφαλιάρες θα ανέχεται τα πάντα αδιαμαρτύρητα στο σχολείο - ουτε καν θα το αναφέρει - γιατι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα .
Δλδ πόσο χειρότερα; - και πως θα ζήσει ; Φοβισμένος μια ζωή μέχρι τέλους ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 09 Ιούλ 2018, 18:59

Πάνας έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:34


Βασικά για την συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω, στις φώτο που είδα δεν είναι χοντρούλης κλπ όσον αφορά την εμφάνιση για να προσελκύσει ανάρμοστες συμπεριφορές.
Το μόνο που μένει είναι οι συμπεριφορά που υπήρχε μεταξύ τους και ελπίζω να το μάθουμε στην συνέχεια. Από το σημείωμα που άφησε πάντως προκύπτουν πολλά για τον χαρακτήρα του... και αυτό με βάζει σε σκέψεις.
Δεν έχει σημασία να ναι χοντρός κάποιος ή όχι, για να δεχτεί bullying. Η εμφάνιση παίζει ελάχιστο ρόλο. Δείτε το Odd Girl Out.

Έχουν περάσει χρόνια, αλλά σαν μαθητής θυμάμαι χοντρούς μαθητές σε διάφορα σχολεία που δεν τόλμαγε κάποιος να τους μιλήσει, και το παίζαν ηγέτες, αλητάμπουρες και έτσι. Ήταν χοντροί, αλλά το πάχος τους δεν έπαιζε ρόλο.

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 09 Ιούλ 2018, 19:00

Naranjita έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:16
σε αυτες τις περιπτωσεις, πρεπει να αποκλείονται απο τα ανωτερα ιδρυματα οι υπαιτιοι.
α, δηλαδή να συναινέσει το κράτος να τα ωθήσει να γίνουν απόκληροι της κοινωνίας; Αντί να κοιτάξουμε πως θα βελτιωθούν σαν άνθρωποι, πρέπει να τα ρίξουμε στην πυρά;
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:12
Αν αποδειχτεί ότι αυτοκτονωνησε από bullying τι ποινές προβλέπονται για τους γονείς των κωλοπαίδων;
:fp:

Και γιατί πρέπει να προβλέπεται κάποια ποινή δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Ιούλ 2018, 19:01

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:53
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:42
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:18

Αυτό που περιγράφεις είναι το θεμιτό αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού. Eίναι διαδικασία που περνει χρόνο και εντωμεταξύ το μπουλινγ θα συνεχίζεται. Επίσης μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα- τα κωλόπαιδα να κλιμακώσουν βλέποντας αυτή την 'αλλαγή' του θύματος.
Εννοειται θα κλιμακωσουν. Η πλακατζιδικη διαθεση θα γινει οργη. Σηκωσε κεφαλι αυτος που ειχαμε απο κατω.
Ενω αν κάνουν ( εκπαιδευτούν) τα πρόβατα και τις κότες θα τα πάνε περίφημα στην ζωή τους,
Δεν θα αντιδράσει παράδειγμα η κόρη αν της βαζουν αγριο χερι στο μετρό - ουτε θα το κάνει καλοκαιρινο μην τσαντιστεί ο μαλάκας και της την στήσει οταν τον ξεμπουζουριάσουν - και ο γιός θα τρώει σφαλιάρες θα ανέχεται τα πάντα αδιαμαρτύρητα στο σχολείο - ουτε καν θα το αναφέρει - γιατι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα .
Δλδ πόσο χειρότερα; - και πως θα ζήσει ; Φοβισμένος μια ζωή μέχρι τέλους ;
Μα πάντα κάποιοι θα είναι πιο αδύναμοι από τους άλλους.
είναι σαν να λες ότι φταίνε επειδή έχουν αθηναϊκές πινακίδες

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιούλ 2018, 19:02

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:53
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:42
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:18

Αυτό που περιγράφεις είναι το θεμιτό αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού. Eίναι διαδικασία που περνει χρόνο και εντωμεταξύ το μπουλινγ θα συνεχίζεται. Επίσης μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα- τα κωλόπαιδα να κλιμακώσουν βλέποντας αυτή την 'αλλαγή' του θύματος.
Εννοειται θα κλιμακωσουν. Η πλακατζιδικη διαθεση θα γινει οργη. Σηκωσε κεφαλι αυτος που ειχαμε απο κατω.
Ενω αν κάνουν ( εκπαιδευτούν) τα πρόβατα και τις κότες θα τα πάνε περίφημα στην ζωή τους,
Δεν θα αντιδράσει παράδειγμα η κόρη αν της βαζουν αγριο χερι στο μετρό - ουτε θα το κάνει καλοκαιρινο μην τσαντιστεί ο μαλάκας και της την στήσει οταν τον ξεμπουζουριάσουν - και ο γιός θα τρώει σφαλιάρες θα ανέχεται τα πάντα αδιαμαρτύρητα στο σχολείο - ουτε καν θα το αναφέρει - γιατι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα .
Δλδ πόσο χειρότερα; - και πως θα ζήσει ; Φοβισμένος μια ζωή μέχρι τέλους ;
Εγω λεω τι θα προκαλεσει η καθυστερημενη αντιδραση του θυματος. Αν απο την αρχη δεν εκπεμπεις σημαδια δειλιας και αντιδρας αγρια οταν σε τεσταρουν δε σε πειραζει κανεις. Αν εχεις φαει τη σφαλιαρα και δεν ειπες τιποτα η καλυτερη αμυνα ειναι να εξαφανιστεις αθορυβα. Αν σηκωσεις κεφαλι θα συνεργαστουν και θα σε τσακισουν.

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιούλ 2018, 19:06

geospun έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:59
Πάνας έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 17:34


Βασικά για την συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω, στις φώτο που είδα δεν είναι χοντρούλης κλπ όσον αφορά την εμφάνιση για να προσελκύσει ανάρμοστες συμπεριφορές.
Το μόνο που μένει είναι οι συμπεριφορά που υπήρχε μεταξύ τους και ελπίζω να το μάθουμε στην συνέχεια. Από το σημείωμα που άφησε πάντως προκύπτουν πολλά για τον χαρακτήρα του... και αυτό με βάζει σε σκέψεις.
Δεν έχει σημασία να ναι χοντρός κάποιος ή όχι, για να δεχτεί bullying. Η εμφάνιση παίζει ελάχιστο ρόλο. Δείτε το Odd Girl Out.

Έχουν περάσει χρόνια, αλλά σαν μαθητής θυμάμαι χοντρούς μαθητές σε διάφορα σχολεία που δεν τόλμαγε κάποιος να τους μιλήσει, και το παίζαν ηγέτες, αλητάμπουρες και έτσι. Ήταν χοντροί, αλλά το πάχος τους δεν έπαιζε ρόλο.
Ριχνουμε ανθρωπους στην πυρα για μικροτερα παραπτωματα. Εγω νομιζω οτι ολοι εχουμε κανει λιγο μπουλιγκ. Μια συμμαθητρια μου στο φροντιστηριο οταν ημουν 12 χρονων την ελεγα βλητο. Σε σοβαρες περιπτωσεις μπουλιγκ οι δραστες πρεπει να κλεινονται στο αναμορφωτηριο.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2018, 19:07

θα σου πω ενα ''μυστικό'' Nick- δεν έχει σημασία αν είσαι πιο αδύναμος αλλά αν αντιδράς και αντιστέκεσαι δεν εισαι εύκολος στόχος και το να καταλαβαίνουν οτι δεν θα υποχωρήσεις οσο και να σε τουλουμιάζουν και θα συνεχίσεις να ανταποδίδεις σε κάθε ευκαιρία και με οποιονδήποτε τρόπο. :wave:
Ισχυει γενικά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 09 Ιούλ 2018, 19:11

Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 19:06


Ριχνουμε ανθρωπους στην πυρα για μικροτερα παραπτωματα. Εγω νομιζω οτι ολοι εχουμε κανει λιγο μπουλιγκ. Μια συμμαθητρια μου στο φροντιστηριο οταν ημουν 12 χρονων την ελεγα βλητο. Σε σοβαρες περιπτωσεις μπουλιγκ οι δραστες πρεπει να κλεινονται στο αναμορφωτηριο.
Εγώ πάντως δεν βρίσκω το λόγο να κλείσεις μερικά παιδιά μέσα σε φυλακή με κακοποιούς οι οποίοι θα τα κάνουν εγκληματίες μόλις βγουν έξω. Εκεί μέσα βρίσκονται δολοφόνοι, ληστές, βιαστές, και θα βάλεις και αυτά τα παιδιά; Για ποιο λόγο; Για να ικανοποιηθεί το αίσθημα της κάθε μανδάμ του facebook που βγαίνει και ζητάει κεφαλές επί πίνακι;

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Ιούλ 2018, 19:37

Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 19:06
Εγω νομιζω οτι ολοι εχουμε κανει λιγο μπουλιγκ.
Νομιζεις. Ουτε εκανα, ουτε δεχτηκα. Υπηρχαν ατομα στο σχολειο που τα πειραζαν, δε συμμετειχα ποτε, το θεωρουσα ηλιθιο και απαραδεκτο να κοροιδευεις καποιον για καποιο χαρακτηριστικο του, ακομη το θεωρω. Πραγματικα μου ηταν αδυνατο να δω την πλακα σε αυτα τα θεματα.

Τα παιδια δεν ειναι μικρα. Ειναι 15 χρονων. Ηξεραν τι εκαναν. Ηξεραν ποσο στοιχιζε στο παιδι αυτο που του εκαναν κ οχι απλως συνεχιζαν, αλλα το διασκεδαζαν κιολας. Καμια συναισθηση. Δεν ξερω τι ποινη αξιζει. Θα πρεπει να υπαρξει μια, καποια ποινη, ομως. Ετσι και γλιτωσουν ατιμωρητα, θα θεωρηθει πως οποιοσδηποτε μπορει να κανει οτιδηποτε στον αλλο και να τη γλιτωνει. Ενα παιδι οδηγηθηκε στην αυτοκτονια. Δεν υπαρχει πια. Το λιγοτερο που μπορουν να κανουν ειναι να τιμωρησουν οσους φταινε, με καποιο τροπο.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιούλ 2018, 19:38

geospun έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 19:11
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 19:06


Ριχνουμε ανθρωπους στην πυρα για μικροτερα παραπτωματα. Εγω νομιζω οτι ολοι εχουμε κανει λιγο μπουλιγκ. Μια συμμαθητρια μου στο φροντιστηριο οταν ημουν 12 χρονων την ελεγα βλητο. Σε σοβαρες περιπτωσεις μπουλιγκ οι δραστες πρεπει να κλεινονται στο αναμορφωτηριο.
Εγώ πάντως δεν βρίσκω το λόγο να κλείσεις μερικά παιδιά μέσα σε φυλακή με κακοποιούς οι οποίοι θα τα κάνουν εγκληματίες μόλις βγουν έξω. Εκεί μέσα βρίσκονται δολοφόνοι, ληστές, βιαστές, και θα βάλεις και αυτά τα παιδιά; Για ποιο λόγο; Για να ικανοποιηθεί το αίσθημα της κάθε μανδάμ του facebook που βγαίνει και ζητάει κεφαλές επί πίνακι;
Ε να καταργησουμε τις φυλακες τοτε. Να βρουμε αλλους τροπους αναμορφωσης.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2018, 19:41

Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 19:37
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 19:06
Εγω νομιζω οτι ολοι εχουμε κανει λιγο μπουλιγκ.
Νομιζεις. Ουτε εκανα, ουτε δεχτηκα. Υπηρχαν ατομα στο σχολειο που τα πειραζαν, δε συμμετειχα ποτε, το θεωρουσα ηλιθιο και απαραδεκτο να κοροιδευεις καποιον για καποιο χαρακτηριστικο του, ακομη το θεωρω. Πραγματικα μου ηταν αδυνατο να δω την πλακα σε αυτα τα θεματα.

Τα παιδια δεν ειναι μικρα. Ειναι 15 χρονων. Ηξεραν τι εκαναν. Ηξεραν ποσο στοιχιζε στο παιδι αυτο που του εκαναν κ οχι απλως συνεχιζαν, αλλα το διασκεδαζαν κιολας. Καμια συναισθηση. Δεν ξερω τι ποινη αξιζει. Θα πρεπει να υπαρξει μια, καποια ποινη, ομως. Ετσι και γλιτωσουν ατιμωρητα, θα θεωρηθει πως οποιοσδηποτε μπορει να κανει οτιδηποτε στον αλλο και να τη γλιτωνει. Ενα παιδι οδηγηθηκε στην αυτοκτονια. Δεν υπαρχει πια. Το λιγοτερο που μπορουν να κανουν ειναι να τιμωρησουν οσους φταινε, με καποιο τροπο.
:smt023
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών