Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Νοέμ 2023, 09:09

Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:51

Πάντα οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη θα έχουν αυτά. Ξέρεις κανέναν βλάκα με κατάθλιψη ή αγχώδη διαταραχή;
Ξέρω. Και αυτό που λες μάλλον μύθος μου φαίνεται.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21620
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Νοέμ 2023, 09:09

Το 6% της Γροιλανδίας είναι ένα άτομο :lol:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21620
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Νοέμ 2023, 09:11

foscilis έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:34
talaipwros έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:00


Δαφακ;
Αυτος ο λογαριασμος ποσταρει τελειως του κωλου στοιχεια για οτιδηποτε.

Να μια αληθινη μετρηση
Εικόνα
:+1:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Νοέμ 2023, 09:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:09
Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:51

Πάντα οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη θα έχουν αυτά. Ξέρεις κανέναν βλάκα με κατάθλιψη ή αγχώδη διαταραχή;
Ξέρω. Και αυτό που λες μάλλον μύθος μου φαίνεται.
Ο χαζός δε μπορεί να κάνει αναλύσεις που θα τον οδηγήσουν στην κατάθλιψη ή στο στρες.
Είναι πολύ σπάνιο και μπορεί να προκληθεί μόνο από πολύ άσχημα βιώματα, σε αντίθεση με έναν έξυπνο που δεν έχει στεγανά ακριβώς γιατί δεν μπορεί να παραμυθιάζει τον εαυτό του.

Γενικά τον τελευταίο καιρό, έχεις πάρει αμπάριζα τις μαλακιες και δεν αφήνεις καμία.
Τι σου πήγε στραβά τελευταία;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Νοέμ 2023, 09:21

sharp έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:09
Το 6% της Γροιλανδίας είναι ένα άτομο :lol:
Σαν την 107η θεση στην ελευθερία τύπου, όπου χώρες δικτατορία και πολέμαρχους να σφάζουν αβέρτα εμφανίζονται με μεγαλύτερη ελευθερία τύπου από την Ελλάδα αλλά και άλλες δυτικές χώρες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24685
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Νοέμ 2023, 09:23

Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:51
vantono έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:36
nostromos έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:30
στο φιλικο μου περιβαλλον τουλαχιστων 5-6 ατομα ... ειδικα παιδια σε μετεφηβικη ηλικια ... οι ψυχολογοι δεν βρισκουν χρονο για ραντεβου
Στους ψυχολόγους έχετε μείνει ακόμα? Τυχεροί είστε. Στο δικό μου περιβάλλον γνωστών και κυρίως συναδέλφων, η φάση έχει προχώρησει σε ψυχιάτρους. Και φαρμακευτικές αγωγές. Οι οποίοι ψυχίατροι είναι σαν τους ψυκτικούς το καλοκαίρι μιλάμε, τίγκα στα ραντεβού, κανένα κενό και πρέπει να κλείσεις ίσα με 2 μήνες πριν ραντεβού.

Και για τα άτομα που ξέρω που έχουν κατάθλιψη και άλλου τύπου ψυχολογικά γενικώς, τι να πρωτοσχολιασω. Όλοι πανέξυπνοι και με θέσεις ευθύνης στην εργασία τους, με καλές δουλειές και οι περισσότεροι με πολλά λεφτά.
Είναι απορίας άξια κάποια πράγματα.
Πάντα οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη θα έχουν αυτά.
Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι υπάρχει επιδημία χρήσης αντικαταθλιπτικών και ηρεμιστικών ναρκωτικών κυρίως ανάμεσα στις γυναίκες 35+ και η "κατάθλιψη" είναι απλά κομμάτι της σχετικής υποκουλτούρας.

Εικόνα

Κοινώς το "παθαίνουν" κυρίως βλαμμένες με επίπεδο συγκρότησης μαθητή Γυμνασίου όταν η πραγματικότητα της ενηλικίωσης γίνει αναπόδραστη. Και είναι κάτι που μεταδίδουν η μία στην άλλη μέσω του peer pressure. Και πάλι καλά, σε μικρότερες ηλικίες σκέψου αλληλοπείθονται ότι πρέπει να κόψουν τα βυζιά τους και να βάλουν μούσια για να γίνουν άντρες.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7498
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 16 Νοέμ 2023, 09:27

Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:07
Αλιόσα έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:35
Μαδουραίος έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 05:39
Λογικά αποτελέσματα με την κυβέρνηση του Κούλη και ζόμπι ψηφοφόρους γίδια ζητιάνους των pass.
Θα δώσουμε το μήνυμα στις ευρωεκλογές μην ανησυχείς.
Έτσι.
Βγάλετε πρώτους τους ζαίους να σωθείτε. Μετά θα κλαίτε πάλι όπως το 2015.

Ντάξει, δε θα γίνει αυτό, θα σώσουμε τον κωλο σας πάλι. Και έτσι θα το παίζετε επαναστάτες εκ του ασφαλούς.
Δε νομιζω τύπε να υπάρξει ελευθερος επαγγελματιας που θα ξαναψηφίσει ΝΔ στις ευρωεκλογές. Θα χάσει παρα πολλές ψήφους απο εκεί. Οπως και απο τους ιδιοκτήτες Airbnb δωματίων. Δημοκρατία έχουμε, ο κόσμος ό,τι θέλει ψηφιζει και πιστεύω πως καλο είναι να πέσουνε τα ποσοστά της ΝΔ γιατι σίγουρα απέκτησαν αλαζονεία εξαιτίας αυτών και αυτό είναι ολοφάνερο. Θα προσγειωθούνε απότομα στις ευρωκλογές.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Νοέμ 2023, 09:31

Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:09
Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:51

Πάντα οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη θα έχουν αυτά. Ξέρεις κανέναν βλάκα με κατάθλιψη ή αγχώδη διαταραχή;
Ξέρω. Και αυτό που λες μάλλον μύθος μου φαίνεται.
Ο χαζός δε μπορεί να κάνει αναλύσεις που θα τον οδηγήσουν στην κατάθλιψη ή στο στρες.
Είναι πολύ σπάνιο και μπορεί να προκληθεί μόνο από πολύ άσχημα βιώματα, σε αντίθεση με έναν έξυπνο που δεν έχει στεγανά ακριβώς γιατί δεν μπορεί να παραμυθιάζει τον εαυτό του.

Γενικά τον τελευταίο καιρό, έχεις πάρει αμπάριζα τις μαλακιες και δεν αφήνεις καμία.
Τι σου πήγε στραβά τελευταία;
Σκέφτηκες ποτέ να δοκιμάσεις με περισσότερη ευγένεια στο διάλογο; δε σου φταίει κανένας για τα ψυχολογικά σου


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Νοέμ 2023, 09:36

foscilis έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:23
Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:51
vantono έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:36

Στους ψυχολόγους έχετε μείνει ακόμα? Τυχεροί είστε. Στο δικό μου περιβάλλον γνωστών και κυρίως συναδέλφων, η φάση έχει προχώρησει σε ψυχιάτρους. Και φαρμακευτικές αγωγές. Οι οποίοι ψυχίατροι είναι σαν τους ψυκτικούς το καλοκαίρι μιλάμε, τίγκα στα ραντεβού, κανένα κενό και πρέπει να κλείσεις ίσα με 2 μήνες πριν ραντεβού.

Και για τα άτομα που ξέρω που έχουν κατάθλιψη και άλλου τύπου ψυχολογικά γενικώς, τι να πρωτοσχολιασω. Όλοι πανέξυπνοι και με θέσεις ευθύνης στην εργασία τους, με καλές δουλειές και οι περισσότεροι με πολλά λεφτά.
Είναι απορίας άξια κάποια πράγματα.
Πάντα οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη θα έχουν αυτά.
Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι υπάρχει επιδημία χρήσης αντικαταθλιπτικών και ηρεμιστικών ναρκωτικών κυρίως ανάμεσα στις γυναίκες 35+ και η "κατάθλιψη" είναι απλά κομμάτι της σχετικής υποκουλτούρας.

Εικόνα

Κοινώς το "παθαίνουν" κυρίως βλαμμένες με επίπεδο συγκρότησης μαθητή Γυμνασίου όταν η πραγματικότητα της ενηλικίωσης γίνει αναπόδραστη. Και είναι κάτι που μεταδίδουν η μία στην άλλη μέσω του peer pressure. Και πάλι καλά, σε μικρότερες ηλικίες σκέψου αλληλοπείθονται ότι πρέπει να κόψουν τα βυζιά τους και να βάλουν μούσια για να γίνουν άντρες.
Ισχυει αυτό ως ένα σημείο, όπως επίσης υπάρχουν ψυχίατροι κομπάρσοι που ας πολλές περιπτώσεις θα μπορούσαν να λύσουν το θέμα με ψυχοθεραπεία, αλλά αντίθετα, προτιμούν να γράψουν αμέσως φάρμακα.
Αν πας σε ψυχίατρο και με το καλημέρα σου γράψει συνδυασμό SSRI + βενζοδιαζεπινη, πες του "φχαριστω" και πήγαινε σε άλλον για δεύτερη γνώμη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24685
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Νοέμ 2023, 09:38

Στο μεταξύ μιλάμε για κάτι που συμβαίνει 5 φορές πιο συχνά (!) σε συγκεκριμένη δημογραφική κατηγορία συγκεκριμένης κουλτούρας και κάθονται και ψάχνουν αν φταίει το intelligence ή η οικονομική κρίση. Αναρωτιέμαι αν έκαναν το ίδιο και για τη σχιζοφρένεια όταν ήταν της μόδας το LSD στα φοιτητρόνια.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Νοέμ 2023, 09:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:31
Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:09


Ξέρω. Και αυτό που λες μάλλον μύθος μου φαίνεται.
Ο χαζός δε μπορεί να κάνει αναλύσεις που θα τον οδηγήσουν στην κατάθλιψη ή στο στρες.
Είναι πολύ σπάνιο και μπορεί να προκληθεί μόνο από πολύ άσχημα βιώματα, σε αντίθεση με έναν έξυπνο που δεν έχει στεγανά ακριβώς γιατί δεν μπορεί να παραμυθιάζει τον εαυτό του.

Γενικά τον τελευταίο καιρό, έχεις πάρει αμπάριζα τις μαλακιες και δεν αφήνεις καμία.
Τι σου πήγε στραβά τελευταία;
Σκέφτηκες ποτέ να δοκιμάσεις με περισσότερη ευγένεια στο διάλογο; δε σου φταίει κανένας για τα ψυχολογικά σου
Ευγένεια υπάρχει στην αρχή. Την δέκατη φορά που μου γράφεις μαλακίες, τελειώνει.
Όσο για τα ψυχολογικά, άσε τα δικά μου και πιάσε τα δικά σου που σε έχουν οδηγήσει να γράφεις όλες αυτές τις πίπες τελευταία και να συμφωνεί μαζί σου μόνο ο Εθνι.
Βασικά θα πρέπει να σε τρομάζει αυτό.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Νοέμ 2023, 09:40

Αλιόσα έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:27
Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:07
Αλιόσα έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:35


Θα δώσουμε το μήνυμα στις ευρωεκλογές μην ανησυχείς.
Έτσι.
Βγάλετε πρώτους τους ζαίους να σωθείτε. Μετά θα κλαίτε πάλι όπως το 2015.

Ντάξει, δε θα γίνει αυτό, θα σώσουμε τον κωλο σας πάλι. Και έτσι θα το παίζετε επαναστάτες εκ του ασφαλούς.
Δε νομιζω τύπε να υπάρξει ελευθερος επαγγελματιας που θα ξαναψηφίσει ΝΔ στις ευρωεκλογές. Θα χάσει παρα πολλές ψήφους απο εκεί. Οπως και απο τους ιδιοκτήτες Airbnb δωματίων. Δημοκρατία έχουμε, ο κόσμος ό,τι θέλει ψηφιζει και πιστεύω πως καλο είναι να πέσουνε τα ποσοστά της ΝΔ γιατι σίγουρα απέκτησαν αλαζονεία εξαιτίας αυτών και αυτό είναι ολοφάνερο. Θα προσγειωθούνε απότομα στις ευρωκλογές.
Φυσικά και θα υπάρξει. Αυτοί που πληρώνουν φόρους και αυτοί που δεν πληρώνουν αλλά κάνουν τον σταυρό τους που θα την σκαπουλαρουν με ένα χιλιάρικο μόνο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 16 Νοέμ 2023, 09:41

αυξηθηκαν οι ψηφοφοροι της κνδ οποτε λογικη η αυξηση :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24685
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Νοέμ 2023, 09:45

Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:36
foscilis έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 09:23
Otto Weininger έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 08:51


Πάντα οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη θα έχουν αυτά.
Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι υπάρχει επιδημία χρήσης αντικαταθλιπτικών και ηρεμιστικών ναρκωτικών κυρίως ανάμεσα στις γυναίκες 35+ και η "κατάθλιψη" είναι απλά κομμάτι της σχετικής υποκουλτούρας.

Εικόνα

Κοινώς το "παθαίνουν" κυρίως βλαμμένες με επίπεδο συγκρότησης μαθητή Γυμνασίου όταν η πραγματικότητα της ενηλικίωσης γίνει αναπόδραστη. Και είναι κάτι που μεταδίδουν η μία στην άλλη μέσω του peer pressure. Και πάλι καλά, σε μικρότερες ηλικίες σκέψου αλληλοπείθονται ότι πρέπει να κόψουν τα βυζιά τους και να βάλουν μούσια για να γίνουν άντρες.
Ισχυει αυτό ως ένα σημείο, όπως επίσης υπάρχουν ψυχίατροι κομπάρσοι που ας πολλές περιπτώσεις θα μπορούσαν να λύσουν το θέμα με ψυχοθεραπεία, αλλά αντίθετα, προτιμούν να γράψουν αμέσως φάρμακα.
Αν πας σε ψυχίατρο και με το καλημέρα σου γράψει συνδυασμό SSRI + βενζοδιαζεπινη, πες του "φχαριστω" και πήγαινε σε άλλον για δεύτερη γνώμη.
Ισχυρίζομαι ότι οι περισσότερες γυναίκες πάνε ΓΙΑ αυτό και θα αλλάξουν γιατρό αν ΔΕΝ τους γράψει SSRI ή κάτι παρόμοιο. Δεν πάνε επειδή έχουν κάτι αληθινό, πάνε για να γίνουν. Στο βαθμό που έχουν κάτι, αυτό είναι άλλες, ήδη εξαρτημένες γυναίκες γύρω τους και χαμηλή ανοχή στο peer pressure που κανονικά συναντάς μόνο στις μικρές τάξεις του Γυμνασίου, σε γενικές γραμμές οφειλόμενη στο ότι η ζωή τους όντως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

Η γιαγιά μου καταστράφηκε από Ταβόρ που της "έγραψε" η Ρούλα η κομμώτρια (δεν κάνω πλάκα, στ' αλήθεια την κομμώτριά της λέγανε η Ρούλα η Κομμώτρια) επειδή δυσκολευόταν να κοιμηθεί. Οι καθαρίστριες εκεί που δουλεύει η Γονέας Α είναι μονίμως πρεζωμένες και κάνουν και ανταλλαγές στα χάπια που γράφουν στην καθεμιά τους οι γιατροί. Δε μπορείς να διανοηθείς τι έκταση έχει το φαινόμενο αν δεν είσαι "γυναικούλα".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών