Disney - go woke go broke

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 11 Ιαν 2024, 22:35

Το μεγαλυτερο εγκλημα της disney ειναι οτι σταματησε να γυριζει ταινιες cartoon. Μιλαμε για εγκλημα τωρα οχι αστεια. Κατεδαφισαν την εταιρια που εθετε καθε φορα καινουρια στανταρ στις ταινιες κινουμενων σχεδιων για εναν αιωνα. Τα αλλα ειναι απλα σφαλματα για τα οποια ακομα το south park τους εβαλε καλα στη θεση τους.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23683
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 12 Ιαν 2024, 01:16

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 22:14
AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:37
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19

Έχω Disney+.
Εικόνα
Γιατί;
Έχει όλο το σύμπαν Marvel, όλα τα Star Wars, όλα τα X Files, ένα σκασμό άλλες σειρές και ταινίες συν όλα με όλα τα παιδικα της Disney :D
Το γεγονός ότι η disney έχει στο κανάλι της τα X-files είναι σαν να δείχνει το Ρεμο ντυμένο με λαμέ να τραγουδάει I wanna be goth.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Φεβ 2024, 01:52

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:25
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19
Μόλις το έβαλα να παίξει, έβγαλε ένα disclaimer στους τίτλους αρχής, που ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγε ότι η ταινία εκφράζει απόψεις από μια άλλη εποχή που δεν ήταν αποδεκτοί σήμερα αλλά προτιμούμε να μην την λογοκρίνουμε αλλά να παραδειγματιστουμε κλπ κλπ ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Συνεχίζει η ταινία και παρατηρώ πλέον ότι έχουν κάνει άλλη μεταγλώτιση από εκείνη που υπήρχε και έχουν αλλάξει σχεδόν κάθε ατάκα και διάλογο. Αλλού λιγότερο και αλλού εντελώς.

Στην Λαίδη και τον Αλήτη, ξαναλέω.
Σιγά μην κάνει η Ντίσνευ τη μεταγλώτιση. Outsource γίνεται σε εταιρίες οι οποίες και αυτές την κάνουν outsource σε freelancers συνήθως.
True, αλλά επειδή έχω κάνει στο παρελθόν τέτοια δουλειά και ξέρω προσωπικά άτομα που κάνουν, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν οδηγίες και κατευθυντήριες γραμμές, ειδικά σε παραγωγές μεγάλων εταιρειών.
Αυτό βγάζει πριν αρχίσει η Λαίδη και ο Αλήτης


Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24900
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Φεβ 2024, 02:14

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 22:14
AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:37
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19

Έχω Disney+.
Εικόνα
Γιατί;
Έχει όλο το σύμπαν Marvel, όλα τα Star Wars, όλα τα X Files, ένα σκασμό άλλες σειρές και ταινίες συν όλα με όλα τα παιδικα της Disney :D
Και εγώ για αυτό το έχω αλλά πόσο μακριά μπορούν να πάνε όταν δεν έχουν βγάλει τίποτα καλό εδώ και ποιος ξέρει πόσα χρόνια;
Το mcu έχει πεθάνει το star wars κάπως κρατιέται λόγω Φελονη.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Φεβ 2024, 02:22

Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2024, 02:14
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 22:14
AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:37


Εικόνα
Γιατί;
Έχει όλο το σύμπαν Marvel, όλα τα Star Wars, όλα τα X Files, ένα σκασμό άλλες σειρές και ταινίες συν όλα με όλα τα παιδικα της Disney :D
Και εγώ για αυτό το έχω αλλά πόσο μακριά μπορούν να πάνε όταν δεν έχουν βγάλει τίποτα καλό εδώ και ποιος ξέρει πόσα χρόνια;
Το mcu έχει πεθάνει το star wars κάπως κρατιέται λόγω Φελονη.
Το MCU δεν έχει πεθάνει, έχουν υλικό για 457 ταινίες ακόμα.
Απλά ο Iron Man πέθανε, ο Captain "έγινε" 95 χρονών κλπ και το κενό είναι τρελό.

Spiderman ακόμα μια ταινία σίγουρα, Doctor Strange επίσης, Thor ακόμα έχει περιθώρια συν τις σειρές.

Τεσπα, το θέμα είναι ότι έχουν αγοράσει τα πάντα και τα μολύνουν με woke όσο μπορούν.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24900
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Φεβ 2024, 02:29

Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 02:22
Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2024, 02:14
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 22:14


Γιατί;
Έχει όλο το σύμπαν Marvel, όλα τα Star Wars, όλα τα X Files, ένα σκασμό άλλες σειρές και ταινίες συν όλα με όλα τα παιδικα της Disney :D
Και εγώ για αυτό το έχω αλλά πόσο μακριά μπορούν να πάνε όταν δεν έχουν βγάλει τίποτα καλό εδώ και ποιος ξέρει πόσα χρόνια;
Το mcu έχει πεθάνει το star wars κάπως κρατιέται λόγω Φελονη.
Το MCU δεν έχει πεθάνει, έχουν υλικό για 457 ταινίες ακόμα.
Απλά ο Iron Man πέθανε, ο Captain "έγινε" 95 χρονών κλπ και το κενό είναι τρελό.

Spiderman ακόμα μια ταινία σίγουρα, Doctor Strange επίσης, Thor ακόμα έχει περιθώρια συν τις σειρές.

Τεσπα, το θέμα είναι ότι έχουν αγοράσει τα πάντα και τα μολύνουν με woke όσο μπορούν.
Όταν λέω πέθανε εννοω οτι πλέον δεν βλέπεται
Είχα μια ελπίδα για το echo και βαρέθηκα να δω ακόμα και το 3ο επεισόδιο . Αο ταινίες το guardians of the galaxy 3 ήταν μια αναλαμπή αλλά ότι άλλο έχει βγάλει μετά τον thanos ήταν από μέτριο (doctor strange) έως μια μαλάκια και μισή (ant man)

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23683
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Φεβ 2024, 02:58

Πριν τον πόλεμο στην Παλαιστίνη.

Εικόνα

Μετά τον πόλεμο στην Παλαιστίνη

Rachel Zegler and Gal Gadot on Collision Course

https://www.newsweek.com/rachel-zegler- ... se-1864882






Ε... Βρες εσύ την άκρη.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 01 Φεβ 2024, 03:03

Mεγάλη ευλογία ο πόλεμος στην Παλαιστίνη.
Τους έκανε να πάθουν κολούμπρα που θα πάρει χρόνια να ξεμπλέξουν τα μπούτια τους.
Χρόνια.
Ποιος λέει ότι δεν υπάρχει Θεός;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 01 Φεβ 2024, 03:22

hellegennes νομίζω ότι κάναν μεγάλο λάθος στην εκτίμηση του κοινού της αγοράς τους. Δεν είναι ΗΠΑ πια. Είναι αστοί Μουσουλμάνοι της Αραβίας, του Κατάρ και της Μαλαισίας, Ινδοί της Μπενγκουλουρου, του Γκουργκάον και του Μπόλυγουντ και Κινέζοι αστοί των εμπορικών τάξεων.

Σε καμία περίπτωση δεν θα συγκινηθούν από τον Πρίγκηπα Γκέη η την Πριγκίπισσα Τρανς. Ούτε κι απ τον αξιαγάπητο σκύλο τους, τον Νον-Μπαΐναρι.
Και φυσικά ούτε λόγος να ξοδέψουν τα εκατομμύρια που ξόδευαν κάποτε για εκείνα τα άθλια merchandise (σχολικες τσάντες, κασετίνες, κλπ) που ήταν τόσο αγαπητά στα μούλικά τους.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 01 Φεβ 2024, 06:05

AlienWay έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:16
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 22:14
AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:37


Εικόνα
Γιατί;
Έχει όλο το σύμπαν Marvel, όλα τα Star Wars, όλα τα X Files, ένα σκασμό άλλες σειρές και ταινίες συν όλα με όλα τα παιδικα της Disney :D
Το γεγονός ότι η disney έχει στο κανάλι της τα X-files είναι σαν να δείχνει το Ρεμο ντυμένο με λαμέ να τραγουδάει I wanna be goth.
Νομίζω η Disney αγόρασε τα δικαιώματα της σειράς από το Fox μαζί με την συμφωνία για την 20th Century Fox.

Εάν έχεις καλές αναμνήσεις με την παρακάτω φωτογραφία τότε το Disney+ είναι μονόδρομος.

Εικόνα
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16394
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Φεβ 2024, 07:09

Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:36
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:28
Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:24
Hollywood accounting. Είναι ολόκληρη επιστήμη
Ακόμη κι αν έβγαζαν κρυφά κέρδη*, δεν ανακάλυψαν αυτές τις μεθόδους τώρα, θα ίσχυαν και πριν. Η σύγκριση με το προηγουμένως επιτυχημένο στούντιο των προηγούμενων δεκαετιών είναι που έχει σημασία. Όταν είχες ένα στούντιο που έβγαζε επισήμως δισεκατομμύρια πριν και τώρα χάνει επισήμως δισεκατομμύρια, ε, κάτι τρέχει.

Επίσης δεν μιλάμε εδώ για μερικές ταινίες που πάτωσαν, συστηματικά εδώ και 4 χρόνια όλες ανεξαιρέτως οι ταινίες τους έχουν πατώσει.


* που δεν θα μπορούσαν να τα μοιράσουν, οπότε για τι πράγμα μιλάμε δεν ξέρω.
Έχει να κάνει με το ότι το στούντιο και οι ταινίες του δεν είναι προτεραιότητα εδώ και αρκετές δεκαετίες, οι ταινίες και τα πάρκα, που χάνουν απίστευτα λεφτά κάθε χρόνο, είναι απλά legacy, τα κρατάνε γιατί είναι το μπραντ της εταιρίας, όπως πάλευαν για δεκαετίες να κρατήσουν τον Μίκυ εκτός public domain και σπρώχνανε συνεχώς χρήματα σε πολιτικούς για να αλλάξουν οι νόμοι σχετικά με το public domain, μόνο και μόνο για τον Μίκυ, παρότι έχει σταματήσει να έχει σοβαρή οικονομική αξία εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Το στούντιο έφτιαξε την αυτοκρατορία με τα αριστουργήματα που έβγαλε στα 90'ς, αλλά πλέον δεν έχει σημασία αν βγάζει λεφτά ή όχι
+1 Η Δισνεφ είναι πλέον νομική εταιρία - όλο το ζουμάκι είναι τα ΙΡ που είναι γαντζωμένα στο ποπ καλτσουρ σα μικρα ρεμορα

Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Φεβ 2024, 09:04

AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:28
ωπ. ωραιος ο μασκ. :smt023
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2244
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Φεβ 2024, 09:17

Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 01:52
Αυτό βγάζει πριν αρχίσει η Λαίδη και ο Αλήτης


Εικόνα
Μόνο και μόνο για να αποφεύγεις τέτοιου είδους μαλακίες αξίζει να τα κατεβάσεις όλα από τορεντάδικα. Παρεμπιμπτόντως, ξέρω τύπους που έχουν Disney+/HBO/Netflix κτλ χωρίς να βλέπουν αθλητικά κτλ, μόνο για ταινίες/σειρές/ντοκιμαντέρ/παιδικά. Αυτοί οι ίδιοι τύποι έχουν ΗΔΗ κατεβασμένα κάτι άπειρα TB (μιλάμε για κούτες με σκληρούς) από ταινίες/σειρές/ντοκιμαντέρ/παιδικά. Υλικό δηλαδή που δεν φτάνουν 5 ζωές να το δεις, ακόμα κι αν βλέπεις 24 ώρες το 24ωρο. Αλλά όοοοοχι, πρέπει να έχουμε και τα συνδρομητικά μην τυχόν βγει μια καινούρια μαλακία και τη χάσουμε (που και πάλι δηλαδή, αν την ήθελαν τόσο πολύ θα μπορούσαν να την είχαν κατεβάσει ταυτόχρονα με την κυκλοφορία της).

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23683
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Φεβ 2024, 11:17

GoBzi έγραψε:
01 Φεβ 2024, 06:05
AlienWay έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:16
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 22:14


Γιατί;
Έχει όλο το σύμπαν Marvel, όλα τα Star Wars, όλα τα X Files, ένα σκασμό άλλες σειρές και ταινίες συν όλα με όλα τα παιδικα της Disney :D
Το γεγονός ότι η disney έχει στο κανάλι της τα X-files είναι σαν να δείχνει το Ρεμο ντυμένο με λαμέ να τραγουδάει I wanna be goth.
Νομίζω η Disney αγόρασε τα δικαιώματα της σειράς από το Fox μαζί με την συμφωνία για την 20th Century Fox.

Εάν έχεις καλές αναμνήσεις με την παρακάτω φωτογραφία τότε το Disney+ είναι μονόδρομος.

[img]https://i.postimg.cc/T1PK0yTv/intr ... .jpg[/img]
Καλά το είπες. Αναμνήσεις. Γιατί από δω και πέρα, όλες οι σειρές και οι ταινίες του εν λόγω στούντιο θα έχουν συνέχειες κατώτερες των προσδοκιών.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 01 Φεβ 2024, 11:28

AlienWay έγραψε:
01 Φεβ 2024, 11:17
GoBzi έγραψε:
01 Φεβ 2024, 06:05
AlienWay έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:16


Το γεγονός ότι η disney έχει στο κανάλι της τα X-files είναι σαν να δείχνει το Ρεμο ντυμένο με λαμέ να τραγουδάει I wanna be goth.
Νομίζω η Disney αγόρασε τα δικαιώματα της σειράς από το Fox μαζί με την συμφωνία για την 20th Century Fox.

Εάν έχεις καλές αναμνήσεις με την παρακάτω φωτογραφία τότε το Disney+ είναι μονόδρομος.

[img]https://i.postimg.cc/T1PK0yTv/intr ... .jpg[/img]
Καλά το είπες. Αναμνήσεις. Γιατί από δω και πέρα, όλες οι σειρές και οι ταινίες του εν λόγω στούντιο θα έχουν συνέχειες κατώτερες των προσδοκιών.
Ναι ρε, ότι καινούργιο βγάζουν είναι κατάντια. Φαντάσου εμένα μου το δίνει η τράπεζα δωρεάν για έναν χρόνο και τα μόνα που έχω δει είναι παλιές ταινίες της 20th Century Fox και στα παιδιά μου έχω βάλει Ηρακλή, Αλαντίν (το παλιό) κτλπ.

Η πιο καινούργια ταινία που έχω δει παίζει να είναι το Kingsman 3, από εκεί και πέρα όλες είναι 80/90s.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών