Ελληνική ποιότητα ζωής

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2024, 21:11

Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 21:15

Ερμής έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:03
Καλά αυτά που λες gobzi. Είπαμε όμως σε περίπτωση που έχεις τη δυνατότητα να ζεις άνετα και εδώ και έξω, θα προτιμούσες το έξω;
Από την άλλη συμφωνώ σε αυτό που είπε ο Ασέβαστος, πως αν έχεις μεγαλώσει στην Ελβετία πχ, το βλέπεις αλλιώς.
Δουλεύω για αμερικανική εταιρεία, δεν έχω καμία υποχρέωση να είμαι στην Αγγλία. Θα μπορούσα να είμαι Ελλάδα, Χονολουλού η στην Ρουμανία με τους Tate. :lol:

Προτιμώ να μου τα τρώει ο Charles και να μεγαλώσουν τα παιδιά μου ως άνθρωποι παρά να γυρίσω Ελλάδα. Φυσικά εάν τα βρούμε σκούρα θα γυρίσουμε, Ελλάδα έχουμε δικό μας σπίτι, οικογένεια και παιδικούς φίλους.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 18 Ιαν 2024, 21:15

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 20:59
SpoilerShow
Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 20:09
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:37


Εχω πάει τριήμερο στο Μπάνσκο για σκι.
SpoilerShow
Εάν εξαιρέσεις αυτό έχω κάνει σύνολο καμία 11αρια χρόνια Αγγλία. Είχα έρθει για σπουδές, γύρισα για στρατό και από το 2015 είμαι ξανά εδώ.
Υποθέτοντας ότι δεν μένεις ΤσέλσΙ, Μπελγκράβια κλπ, ούτε σε κάποια έπαυλη σε ελίτ περιοχή της εποαρχίας, ούτε καν σε πανέμορφο γραφικό χωριό και συνυπολογίζοντας το NHS αλλά και το κόστος ζωής, γιατί την προτιμάς από την πανέμορφη Ελλάδα;
Με τον NHS δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Η γυναίκα μου είχε επιπλοκές και στις δύο εγκυμοσύνες και η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλύτερη από ιδιωτικό στην Ελλάδα. Από μόνοι τους μας κλείνανε ραντεβού σχεδόν κάθε εβδομάδα, την βλέπανε δύο διαφορετικοί γιατροί, εξετάσεις σε κάθε ραντεβού. Ο μικρός είναι 19 μηνών τώρα και τον προηγούμενο μήνα η γυναίκα μου είχε ραντεβού με την γιατρό που είχε τα τελευταία 5 χρόνια για να δει τσεκάρει εάν όλα είναι κομπλέ (18 μήνες μετά την γέννα).

Μένουμε σε μια κωμόπολη, καμιά ώρα από το Λονδίνο. Το κόστος διαβίωσης δεν είναι και τόσο τραγικό. Σίγουρα εάν θα ήμασταν Ελλάδα θα είχαμε λιγότερα έξοδα (ενώ θα είχα ίδιο εισόδημα) αλλά δεν μας τραβάει να γυρίσουμε.

Δεν ξέρω πιο το νόημα να συγκριθεί η Ελλάδα με την Αγγλία ή την Αίγυπτο, για αυτό είπα ας επικεντρωθούμε στην Ελλάδα. :D
Γιατί δεν μου αρέσει η Ελλάδα βάσει της λίστας που έβαλα στην αρχή. Τα παρακάτω είναι προσωπικές εμπειρίες, φυσικά δεν είναι όλα τόσο χάλια. :P

Υγεία - Ο πεθερός μου πέθανε σε εγχείρηση ρουτίνας γιατί ο αναισθησιολόγος ήθελε να πάει για καφέ και ξέχασε να του δώσει το οξυγόνο που χρειαζόταν.

Παιδεία: είχα τελειώσει ΤΕΕ, οι μισοί στο σχολείο την πίνανε και οι άλλοι μισοί σκάγανε μύτη με παπί στο προαύλιο.

Ασφάλεια: μια φορά την μήνα είχαμε έναν πρεζάκια που προσπαθούσε να μπει στην πολυκατοικία (είχε μπει μερικές φορές). Η αστυνομία τον έπιανε και τον άφηνε.

Συγκοινωνίες: Δεν έχω γνωστό που δεν τον έχουν κλέψει μέσα σε λεωφορείο του ΟΑΣΘ. Το μέτρο ακόμη γίνεται.

Δημόσιες υπηρεσίες: Δεν ξέρω εάν έχουν κάτι τα μουτρα μου αλλά 7/10 ο υπάλληλος με κοιτούσε λες και του γάμησα την μάνα ή μου έκανε χάρη που με εξυπηρετεί.

Ευέλικτη αγορά εργασίας: Για το Πλαίσιο είχα πολλά πτυχία, για εταιρείες πάνω στον κλάδο μου δεν είχα εμπειρία.

Αξιοκρατία: Είχα βρει έναν συμμαθητή μου από το λύκειο το 15, μιλάμε, τον ρωτάω τι κάνει και μου λέει κάθεται σπίτι με τους δημόσιους υπαλλήλους γονείς του και περίμενε να βγει η ΝΔ για να τον βάλουν κάπου. Δεν ξέρω εάν μπήκε κάπου, αλλά ο θείος του ήταν δικηγόρος/συνεργάτης ενός βουλευτή της ΝΔ. Σίγουρα δεν χάθηκε.

Ψυχαγωγία: Η Θεσσαλονίκη είναι μια χαβούζα, δεν έχει και πολλά να κάνεις. Ο ΟΑΕΔ είχε κάποια ωραία προγράμματα για μαθήματα φωτογραφίας, βίντεο, ζωγραφικής (η γυναίκα μου τα έκανε αυτά) και το ΚΘΒΕ που είχε κάποιες καλές παραστάσεις. Ο αθλητισμός στην Ελλάδα είναι τραγικός. Άντε στην καλύτερη να πας με παρέα για 5χ5.
:+1:

Είπαμε, 10 μερες το δίμηνο μάξιμουμ και μονο λογω αναμνησεων, εκτος και εισαι άφραγκος συνταξιούχος και την βγάζεις στο καφενείο του χωριού με τσίπουρο και μεζε στα 2 ευρω.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 21:17

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
Για Ελλάδα πάει αυτό ή για εξωτερικό; Γιατί και στην Ελλάδα ο μπέμπης ο 35αρης με την μαμά και τον μπαμπά μένει.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7690
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 18 Ιαν 2024, 21:18

Ερμής έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:41
Αν βγαζεις τοσα που σου επιτρέπουν μια άνετη Ζωή στην Ελλάδα, θα πρέπει να είσαι ψυχικά ασταθης για να θες να φύγεις εκτός ελλαδος και ειδικά σε κεντρική και βόρεια Ευρώπη
Το είπε και ο εθνικογαμιστής πορνομετανάστης αυτο, ειδικά για Γερμανία ή Σουηδία. :lol:

Οντας ο ιδιος πορνομετανάστης έκανε βιντεο όπου ψιλοκράζει τους Ελληνες νεομετανάστες.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4432
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 18 Ιαν 2024, 21:20

Ο έλληνας λογικό να μην του αρέσει η συγκατοίκηση γιατί ξέρει ότι είναι ανίκανος και ανώριμος να συμβιώσει με άνθρωπους στον ίδιο χώρο. Ξέρει ότι αν μένει με άλλους σαν αυτόν η κατάσταση θα γίνει χάλια.

Τώρα η ελληνική οικογένεια έχει παίξει το ρόλο της σ αυτό. Έχει μάθει τους ανθρώπους ότι όταν συγκατοικείς με άλλους πρέπει να είσαι ένα παρεμβατικό παρτάλι που επιβάλλει τα θέλω του για να επιβιώσεις.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7690
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 18 Ιαν 2024, 21:26

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
6 άτομα απο κάθε γωνιά της γης στο ίδιο σπίτι τύπε, και μια τουαλετα για ολους.

Στα 20 οπως έγραψες το έκανες αλλά πιο μετά λίγο δύσκολο.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16218
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Ιαν 2024, 21:30

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»

Στο άλλο νήμα υπάρχει σύγκριση της Ελλάδας με άλλες χώρες, κυρίως της Δύσης. Όλος τυχαίος οι νεοδημοκτάτες του πφόρουμ δεν αλλάξουν την Ελλάδα με τίποτα, οπότε ας επικεντρωθούμε μόνο στην Ελλάδα, χωρίς να την συγκρίνουμε με την Σουηδία ή την Σομαλία.

Τι ακριβώς κάνει την Ελλάδα μια ωραία χώρα; Βασικά για να αποφύγουμε τα "ο καιρός, το φαί, υπάρχει σε άλλη γλώσσα η λέξη φιλότιμο;", μια καλύτερη ερώτηση είναι τι ακριβώς παρέχει το ελληνικό κράτος (σε ικανοποιητικό βαθμό) στον πολίτη ώστε να μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή ζωή;

Υγεία; Παιδεία; Ασφάλεια; Συγκοινωνίες; Δημόσιες υπηρεσίες; Ευέλικτη αγορά εργασίας; Αξιοκρατία; Ψυχαγωγία (πχ αθλητισμό, θέατρα, βιβλιοθήκες - όχι κωλόμπαρα);

Προσωπικά, βγάζοντας το οικονομικό από την μέση, η Ελλάδα δεν μου παρείχε τίποτα από τα παραπάνω σε βαθμό που μπορούσα να πάρω την απόφαση να ξεκινήσω οικογένεια. Οπότε το έχω απορία. Τι ακριβώς κάνει την ζωή στην Ελλάδα ποιοτική;
δεκο
ρουσφετι
λαχειο
απατη
λαδωμα
γλειψιμο
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16218
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Ιαν 2024, 21:32

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
τι μαλακιες που γραφεις...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Ιαν 2024, 21:42

Οργισμένος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:32
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
τι μαλακιες που γραφεις...
Οι εργατικές κατοικίες σε περιοχές με μουσλιμια εξαιρούνται.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Ιαν 2024, 21:45

έργο_μακέτο έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:20
Ο έλληνας λογικό να μην του αρέσει η συγκατοίκηση γιατί ξέρει ότι είναι ανίκανος και ανώριμος να συμβιώσει με άνθρωπους στον ίδιο χώρο. Ξέρει ότι αν μένει με άλλους σαν αυτόν η κατάσταση θα γίνει χάλια.

Τώρα η ελληνική οικογένεια έχει παίξει το ρόλο της σ αυτό. Έχει μάθει τους ανθρώπους ότι όταν συγκατοικείς με άλλους πρέπει να είσαι ένα παρεμβατικό παρτάλι που επιβάλλει τα θέλω του για να επιβιώσεις.
Το σπίτι είναι το "καταφύγιο" σου. Εκεί που κλείνεις την πόρτα και κάθεσαι ήσυχος.

Ούτε σα φοιτητής δε συγκατοίκουσα. Πόσο μάλλον να το έκανα μετά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 18 Ιαν 2024, 21:46

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
Γιατί στη Αθήνα μπορείς να μείνεις μόνος σου με ένα μέσο μισθό;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιαν 2024, 21:51

Ερμής έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:03
Καλά αυτά που λες gobzi. Είπαμε όμως σε περίπτωση που έχεις τη δυνατότητα να ζεις άνετα και εδώ και έξω, θα προτιμούσες το έξω;
Από την άλλη συμφωνώ σε αυτό που είπε ο Ασέβαστος, πως αν έχεις μεγαλώσει στην Ελβετία πχ, το βλέπεις αλλιώς.
Οι Ελβετοί -και όχι μόνον- έχουν και άλλη νοοτροπία.

Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί Έλληνες, ειδικώς στις νεώτερες ηλικίες, θεωρούν βαρετή τη ζωή σε μια μεγάλη επαρχιακή πόλη. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Ιαν 2024, 22:03

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
Λοιπόν μόλις άνοιξε μια θέση ντελιβερά ταμαμ!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2494
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 18 Ιαν 2024, 22:11

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»

Στο άλλο νήμα υπάρχει σύγκριση της Ελλάδας με άλλες χώρες, κυρίως της Δύσης. Όλος τυχαίος οι νεοδημοκτάτες του πφόρουμ δεν αλλάξουν την Ελλάδα με τίποτα, οπότε ας επικεντρωθούμε μόνο στην Ελλάδα, χωρίς να την συγκρίνουμε με την Σουηδία ή την Σομαλία.

Τι ακριβώς κάνει την Ελλάδα μια ωραία χώρα; Βασικά για να αποφύγουμε τα "ο καιρός, το φαί, υπάρχει σε άλλη γλώσσα η λέξη φιλότιμο;", μια καλύτερη ερώτηση είναι τι ακριβώς παρέχει το ελληνικό κράτος (σε ικανοποιητικό βαθμό) στον πολίτη ώστε να μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή ζωή;

Υγεία; Παιδεία; Ασφάλεια; Συγκοινωνίες; Δημόσιες υπηρεσίες; Ευέλικτη αγορά εργασίας; Αξιοκρατία; Ψυχαγωγία (πχ αθλητισμό, θέατρα, βιβλιοθήκες - όχι κωλόμπαρα);

Προσωπικά, βγάζοντας το οικονομικό από την μέση, η Ελλάδα δεν μου παρείχε τίποτα από τα παραπάνω σε βαθμό που μπορούσα να πάρω την απόφαση να ξεκινήσω οικογένεια. Οπότε το έχω απορία. Τι ακριβώς κάνει την ζωή στην Ελλάδα ποιοτική;
Οικογένεια ξακινάς και από ατύχημα αλλά είναι ωραία να έχεις ένα μωρό και μια σύζυγο.

Ας το δούμε από την εντελώς πρακτική πλευρά.

Υπάρχουν χιλιάδες έλληνες που έχουν φύγει τα τελευταία 10-15 χρόνια στο εξωτερικό,
εκατομμύρια που έχουν μεταναστεύσει ολόκληρο τον 20 αιώνα.
Ελάχιστοι και για πολύ συγκεκριμένους λόγους είναι οι ευρωπαίοι και αμερικανοί που παρατάνε
την χιονισμένη Νορβηγία ή την βροχερή Δανία ή την φλατ Ολλανδία για να έρθουν να ζήσουν
και να κυνηγήσουν καριέρα στην Ελλάδα. Να φύγει ας πούμε μια εγγλέζα νοσοκόμα και να έρθει
στην Ελλάδα να βρει εργασία σπίτι και να ζήσει.

Τώρα, και γω κάποτε πήγα Αίγυπτο, είδα τις πυραμίδες, την σφίγγα, την Αλεξάνδρια την έρημο,
πολύ μου άρεσε αλλά δεν θα πήγαινα ποτέ να ζήσω εκεί. Τους έλεγα "τι ωραία που περνάτε, τι ωραία ζωή"
αλλά κοίταγα και το ρολόι μη χάσω την πτήση.

Νομίζω και οι τουρίστες που έρχονται, εκτός από τα ήλιος θάλασσα, έρχονται και να δουν
πόσο μ@λ@κες είμαστε, να καπνίσουν σε μπάρ και καφετέρις, να πιουν και να μεθύσουν, να τα σπάσουν
χωρίς επιπτώσεις, για μια εκτόνωση.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών