Έλλειψη προσωπικού

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7504
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 16 Ιουν 2022, 09:46

mrbingbang έγραψε:
15 Ιουν 2022, 11:22
Τους χαμηλους μισθους τους φερνει ο ανταγωνισμος προς τα κατω, που πολλες φορες ειναι αθεμιτος: εαν ενα ποσοστο εργοδοτων, εστω χαμηλο, πχ 10%, καταφερουν και λειτουργουν με χαμηλους μισθους, χωρις ασφαλιση κλπ, αποκτουν πλεονεκτημα εναντι των ανταγωνιστων τους. Ετσι και οι ανταγωνιστες τους αναγκαζονται να ακολουθησουν το ιδιο μοντελο, με συνεπεια την συμπιεση των μισθων.

Το προσωπικο που μεχρι τωρα τα κουτσοβολευε με αυτους τους χαμηλους μισθους πλεον δεν μπορει, λογω ακριβειας/πληθωρισμου, να ανταπεξελθει, και ψαχνεται να φυγει.

Για να λυθει το προβλημα των μισθων, θα πρεπει να ανεβει το ΑΕΠ, και μαλιστα κατα πολυ. Αλλα το ΑΕΠ δεν μπορει να ανεβει γιατι η χωρα ουσιαστικα δεν παραγει τιποτα που να της αποφερει κερδη (ως χωρα). Χρονια πριν, οταν οι μισθοι ηταν καλυτεροι, η γενικη ευημερια βασιζονταν στον δανεισμο ή στο τυπωμα δραχμης...πλεον και τα δυο ειναι αδυνατα, και ετσι η οικονομια εχει μπει σε πορεια αργου θανατου, στην οποια οσο πεφτει το ΑΕΠ τοσο μειωνονται οι μισθοι επειδη συμπιεζονται τα κερδη των εταιρειων/μαγαζιων...
:+1::goodpost::bravo:
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιουν 2022, 09:47

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:42
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:34
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:15

Έχω ξαναγράψει ότι έχω βρεθεί κατά κάποιο τρόπο κι από τις δυο πλευρές του φράχτη. Προφανώς για τους περισσότερους είναι καθημερινή πάλη και μάλιστα σε συνθήκες μη ευνοϊκές. Και όλοι οι γνωστοί μου πήγαν με το σταυρό στο χέρι, αργά ή γρήγορα έκλεισαν. Όλοι.

Ωστόσο έχω δει και επιχειρηματίες με μαγαζιά των 3-5 ατόμων που νομίζουν ότι είναι ο Μπιλ Γκέιτς και το καλάμι εκφράζεται κυρίως με κακή συμπεριφορά. Το σύνηθες πχ να ξεσπάνε τα νεύρα τους στους υπαλλήλους ακόμα κι όταν αυτοί δεν έφταιγαν. Κάποιοι μάλιστα θεωρούσαν ότι αν προσφέρουν δουλειά σε κοπελίτσα θα πρέπει να τους κάτσει για το ευχαριστώ.

Ακόμα και πιο ισορροπημένες περιπτώσεις υπάρχει η νοοτροπία ότι το μαγαζί είναι τσιφλίκι. Ότι αυτός βάζει τους κανόνες και τους καταπατά όποτε γουστάρει. Και η κακοδιαχείριση πάει σύννεφο με ένα σωρό προσωπικά έξοδα να συγκαταλέγονται στα της επιχείρησης. Πως να σε σεβαστεί υπάλληλος ή να κάνει υπομονή όταν του λες ότι δεν βγαίνεις να τον πληρώσεις ενώ την ίδια στιγμή σκορπάς τα λεφτά της εταιρείας σε προσωπικά γούστα;

Κατά την γνώμη μου σπανίζουν τα καλά πρότυπα και η κουλτούρα του σοβαρού επιχειρείν. Μπορεί να υπάρχουν σε αφθονία και να μην προβάλλονται επαρκώς. Αλλά δεν το πιστεύω. Ακόμα και σε συζητήσεις σπάνια ακούς ένα καλό λόγο επειδή κάποιος είναι συνεπής, τυπικός και έντιμος. Θαυμασμό για "επιτυχημένους" ψιλοαπατεώνες βλέπω.
Συνεχίζεις να γράφεις μόνο για τη μία ...πλευρά του φράχτη. :102:

Πες μας για τις εμπειρίες σου και για την άλλη πλευρά του φράχτη. Για τους εργαζόμενους.
Πόσοι ήταν κοιμισμένοι; Πόσοι προσπαθούσαν να λουφάρουν με κάθε ευκαιρία; Πόσοι νοιάζονταν μόνο για το μισθό και τις διακοπές;
Γενικά, ποια η εμπειρία σου από τους συναδέλφους;
Κι όλα αυτά πως αποτελούν δικαιολογία για να μην πληρώνει ο εργοδότης τα συμφωνηθέντα, να μην πληρώνει δώρα, υπερωρίες, Κυριακές. Πως δικαιολογείται να σου λέει δεν βγαίνω μάνα μου και να κυκλοφορεί με Πόρσε; Πως αποτελούν δικαιολογία για να συμπεριφέρεται ως άνθρωπος των σπηλαίων;
Δεν δικαιολογείται. Όπως δεν δικαιολογείται κι ο εργαζόμενος που λέει δεν βγαίνω με το μισθό μου και κυκλοφορεί με Μερσέντες.

Δικαιολογείται όμως να είναι καχύποπτος απέναντι στον εργαζόμενο, δύσκολος και να προσπαθεί να πάρει το μέγιστο της εργασίας που ο εργαζόμενος αρνείται να δώσει, ενώ έχει υπογράψει σύμβαση παροχής της υπηρεσίας προς την επιχείρηση.
Συμφωνείς ή διαφωνείς;

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 16 Ιουν 2022, 09:49

ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:44
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:42
Κι όλα αυτά πως αποτελούν δικαιολογία για να μην πληρώνει ο εργοδότης τα συμφωνηθέντα, να μην πληρώνει δώρα, υπερωρίες, Κυριακές. Πως δικαιολογείται να σου λέει δεν βγαίνω μάνα μου και να κυκλοφορεί με Πόρσε; Πως αποτελούν δικαιολογία για να συμπεριφέρεται ως άνθρωπος των σπηλαίων;
Υποθέτω ότι θέλει να πει πως γενικά μας λείπει ο επαγγελματισμός από όποιο πόστο κι αν βρισκόμαστε κάτι που δεν απέχει της πραγματικότητας.
Βέβαια, το να πληρώνονται οι εργαζόμενοι δεν είναι μόνο θέμα επαγγελματισμού. Είναι θέμα νομιμότητας.

Εγώ όταν έμεινα απλήρωτος, έφυγα και διεκδίκησα τα χρήματα μου με τον νόμιμο, προβλεπόμενο τρόπο, δεν πήρα λεφτά από το ταμείο. Διότι δεν είμαι κλέφτης. Αντίθετα, αυτοί που δεν με πλήρωναν ήταν κλέφτες.

Ωστόσο, για αδιευκρίνιστους,μεταφυσικούς λόγους μόνο η δεύτερη περίπτωση θεωρείται ως κλοπή.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2022, 09:51

mrbingbang έγραψε:
15 Ιουν 2022, 11:22

Για να λυθει το προβλημα των μισθων, θα πρεπει να ανεβει το ΑΕΠ, και μαλιστα κατα πολυ. Αλλα το ΑΕΠ δεν μπορει να ανεβει γιατι η χωρα ουσιαστικα δεν παραγει τιποτα που να της αποφερει κερδη (ως χωρα).
Υπάρχει ο τουρισμός που φέρνει συνάλλαγμα

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 16 Ιουν 2022, 09:53

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:47
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:42
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:34


Συνεχίζεις να γράφεις μόνο για τη μία ...πλευρά του φράχτη. :102:

Πες μας για τις εμπειρίες σου και για την άλλη πλευρά του φράχτη. Για τους εργαζόμενους.
Πόσοι ήταν κοιμισμένοι; Πόσοι προσπαθούσαν να λουφάρουν με κάθε ευκαιρία; Πόσοι νοιάζονταν μόνο για το μισθό και τις διακοπές;
Γενικά, ποια η εμπειρία σου από τους συναδέλφους;
Κι όλα αυτά πως αποτελούν δικαιολογία για να μην πληρώνει ο εργοδότης τα συμφωνηθέντα, να μην πληρώνει δώρα, υπερωρίες, Κυριακές. Πως δικαιολογείται να σου λέει δεν βγαίνω μάνα μου και να κυκλοφορεί με Πόρσε; Πως αποτελούν δικαιολογία για να συμπεριφέρεται ως άνθρωπος των σπηλαίων;
Δεν δικαιολογείται. Όπως δεν δικαιολογείται κι ο εργαζόμενος που λέει δεν βγαίνω με το μισθό μου και κυκλοφορεί με Μερσέντες.

Δικαιολογείται όμως να είναι καχύποπτος απέναντι στον εργαζόμενο, δύσκολος και να προσπαθεί να πάρει το μέγιστο της εργασίας που ο εργαζόμενος αρνείται να δώσει, ενώ έχει υπογράψει σύμβαση παροχής της υπηρεσίας προς την επιχείρηση.
Συμφωνείς ή διαφωνείς;
Το ζήτημα δεν είναι αν βγαίνει ή δεν βγαίνει. Το ζήτημα είναι ότι έχει υπογραφεί μια συμφωνία και το ένα μέρος δεν την τηρεί.

Αν δεν παίρνει το μέγιστο της εργασίας μπορεί να τον απολύσει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιουν 2022, 09:54

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:47
Δικαιολογείται όμως να είναι καχύποπτος απέναντι στον εργαζόμενο, δύσκολος και να προσπαθεί να πάρει το μέγιστο της εργασίας που ο εργαζόμενος αρνείται να δώσει, ενώ έχει υπογράψει σύμβαση παροχής της υπηρεσίας προς την επιχείρηση.
Συμφωνείς ή διαφωνείς;
Καχύποπτος ας είναι. Ή μάλλον ας ελέγχει αν, πως και πόσο εργάζεται ο εργαζόμενος. Επίσης αν στήνει παραμάγαζο μέσα στην εταιρεία κλπ.

Το να πάρει το μέγιστο έχει πολλές αναγνώσεις. Κανονικά θα έπρεπε να σημαίνει το μέγιστο της απόδοσης για τον δεδομένο χρόνο που έχουν συμφωνήσει να απασχολεί τον εργαζόμενο. Στην Ελλάδα σημαίνει κάτι διαφορετικό. Να βάλει ο εργαζόμενος λεφτά από τη τσέπη του για χάρη της επιχείρησης. Με πολλούς τρόπους αλλά συνήθως με απλήρωτες υπερωρίες, μειωμένα ένσημα, μη πληρωμή επιδομάτων/δώρων, με χρήση οχήματος του εργαζομένου για δουλειά της εταιρείας, με χρήση εξοπλισμού του εργαζομένου ("αγόρασε ρε ένα καλύτερο κινητό. Δεν μπορεί να πηγαίνεις στους πελάτες μ'αυτό το πράγμα"), με ανάθεση καθηκόντων πέρα από τα συμφωνημένα (θα στήσεις το περίπτερο στη έκθεση και θα είσαι εκεί όλο το τετραήμερο).
Και όλα τα παραπάνω δεν λέγονται σχεδόν ποτέ κατά την πρόσληψη γιατί προφανώς θα ζητούσε και κάτι παραπάνω ο υποψήφιος ή θα έφευγε. Τα βλέπεις στο δρόμο.

mrbingbang
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 11:08

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrbingbang » 16 Ιουν 2022, 09:56

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:51
mrbingbang έγραψε:
15 Ιουν 2022, 11:22

Για να λυθει το προβλημα των μισθων, θα πρεπει να ανεβει το ΑΕΠ, και μαλιστα κατα πολυ. Αλλα το ΑΕΠ δεν μπορει να ανεβει γιατι η χωρα ουσιαστικα δεν παραγει τιποτα που να της αποφερει κερδη (ως χωρα).
Υπάρχει ο τουρισμός που φέρνει συνάλλαγμα
Θα μπορουσαμε να βελτιωσουμε πολυ τον τουρισμο, φτιαχνοντας υποδομες. Αντι δλδ για 15-30 εκατομμυρια τουριστων να εχουμε 30-50.

Αλλα ειναι μονοκαλλιεργεια...μια πανδημια, ενας πολεμος και τσουπ παει....

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Ιουν 2022, 09:58

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:49
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:44
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:42
Κι όλα αυτά πως αποτελούν δικαιολογία για να μην πληρώνει ο εργοδότης τα συμφωνηθέντα, να μην πληρώνει δώρα, υπερωρίες, Κυριακές. Πως δικαιολογείται να σου λέει δεν βγαίνω μάνα μου και να κυκλοφορεί με Πόρσε; Πως αποτελούν δικαιολογία για να συμπεριφέρεται ως άνθρωπος των σπηλαίων;
Υποθέτω ότι θέλει να πει πως γενικά μας λείπει ο επαγγελματισμός από όποιο πόστο κι αν βρισκόμαστε κάτι που δεν απέχει της πραγματικότητας.
Βέβαια, το να πληρώνονται οι εργαζόμενοι δεν είναι μόνο θέμα επαγγελματισμού. Είναι θέμα νομιμότητας.

Εγώ όταν έμεινα απλήρωτος, έφυγα και διεκδίκησα τα χρήματα μου με τον νόμιμο, προβλεπόμενο τρόπο, δεν πήρα λεφτά από το ταμείο. Διότι δεν είμαι κλέφτης. Αντίθετα, αυτοί που δεν με πλήρωναν ήταν κλέφτες.

Ωστόσο, για αδιευκρίνιστους,μεταφυσικούς λόγους μόνο η δεύτερη περίπτωση θεωρείται ως κλοπή.
και τα δύο είναι κλοπές γιαυτό και διώκονται ποινικά.
Πήρες τίποτα απο τα δεδουλευμένα;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 16 Ιουν 2022, 10:08

Ερμής έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:49
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:44


Υποθέτω ότι θέλει να πει πως γενικά μας λείπει ο επαγγελματισμός από όποιο πόστο κι αν βρισκόμαστε κάτι που δεν απέχει της πραγματικότητας.
Βέβαια, το να πληρώνονται οι εργαζόμενοι δεν είναι μόνο θέμα επαγγελματισμού. Είναι θέμα νομιμότητας.

Εγώ όταν έμεινα απλήρωτος, έφυγα και διεκδίκησα τα χρήματα μου με τον νόμιμο, προβλεπόμενο τρόπο, δεν πήρα λεφτά από το ταμείο. Διότι δεν είμαι κλέφτης. Αντίθετα, αυτοί που δεν με πλήρωναν ήταν κλέφτες.

Ωστόσο, για αδιευκρίνιστους,μεταφυσικούς λόγους μόνο η δεύτερη περίπτωση θεωρείται ως κλοπή.
και τα δύο είναι κλοπές γιαυτό και διώκονται ποινικά.
Πήρες τίποτα απο τα δεδουλευμένα;
Ναι. Ευτυχώς με ξόφλησαν. 3000€ μου χρωστούσαν.

Ναι. Διώκονται. Το θέμα είναι ότι για να εφαρμόζεται σε αρκετά μεγάλη κλίμακα, φαίνεται ότι αξίζει το όποιο ποινικό ρίσκο.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιουν 2022, 10:19

ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:54
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:47
Δικαιολογείται όμως να είναι καχύποπτος απέναντι στον εργαζόμενο, δύσκολος και να προσπαθεί να πάρει το μέγιστο της εργασίας που ο εργαζόμενος αρνείται να δώσει, ενώ έχει υπογράψει σύμβαση παροχής της υπηρεσίας προς την επιχείρηση.
Συμφωνείς ή διαφωνείς;
Καχύποπτος ας είναι. Ή μάλλον ας ελέγχει αν, πως και πόσο εργάζεται ο εργαζόμενος. Επίσης αν στήνει παραμάγαζο μέσα στην εταιρεία κλπ.
Παραμάγαζα στήνουν κι εργαζόμενοι σε διάφορες εταιρίες. Πχ. φροντιστήρια αγγλικών, λογιστικά κλπ.

Γιατί αποφεύγεις επιμελώς να αναφερθείς καί στις δύο πλευρές;
Το να πάρει το μέγιστο έχει πολλές αναγνώσεις. Κανονικά θα έπρεπε να σημαίνει το μέγιστο της απόδοσης για τον δεδομένο χρόνο που έχουν συμφωνήσει να απασχολεί τον εργαζόμενο. Στην Ελλάδα σημαίνει κάτι διαφορετικό. Να βάλει ο εργαζόμενος λεφτά από τη τσέπη του για χάρη της επιχείρησης. Με πολλούς τρόπους αλλά συνήθως με απλήρωτες υπερωρίες, μειωμένα ένσημα, μη πληρωμή επιδομάτων/δώρων, με χρήση οχήματος του εργαζομένου για δουλειά της εταιρείας, με χρήση εξοπλισμού του εργαζομένου ("αγόρασε ρε ένα καλύτερο κινητό. Δεν μπορεί να πηγαίνεις στους πελάτες μ'αυτό το πράγμα"), με ανάθεση καθηκόντων πέρα από τα συμφωνημένα (θα στήσεις το περίπτερο στη έκθεση και θα είσαι εκεί όλο το τετραήμερο).
Και όλα τα παραπάνω δεν λέγονται σχεδόν ποτέ κατά την πρόσληψη γιατί προφανώς θα ζητούσε και κάτι παραπάνω ο υποψήφιος ή θα έφευγε. Τα βλέπεις στο δρόμο.
Και συνεχίζεις να το βλέπεις μονομερώς.
Στη Ελλάδα, εκτός από τον κακό εργοδότη έχουμε και τον κακό εργαζόμενο. Εργαζόμενος σε τέτοια περίπτωση θα πει ότι κρύβομαι πίσω από μία συλλογική σύμβαση και προσπαθώ να αποδώσω όσο το δυνατό λιγότερο. Το ρίχνω στην τυπικότητα και στη λευκή απεργία και περιμένω από τον εργοδότη να μου πει πότε ακριβώς να πιάσω το στυλό, το δίσκο ή οτιδήποτε άλλο αφορά την εργασία μου. Δεν έχω καμία υπευθυνότητα στην εργασία που ανέλαβα και απλά δυσκολεύω τη ζωή του εργοδότη και των γύρω μου.
Αυτά γιατί τα παρεβλέπεις;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Ιουν 2022, 10:22

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 10:08
Ερμής έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:49


Βέβαια, το να πληρώνονται οι εργαζόμενοι δεν είναι μόνο θέμα επαγγελματισμού. Είναι θέμα νομιμότητας.

Εγώ όταν έμεινα απλήρωτος, έφυγα και διεκδίκησα τα χρήματα μου με τον νόμιμο, προβλεπόμενο τρόπο, δεν πήρα λεφτά από το ταμείο. Διότι δεν είμαι κλέφτης. Αντίθετα, αυτοί που δεν με πλήρωναν ήταν κλέφτες.

Ωστόσο, για αδιευκρίνιστους,μεταφυσικούς λόγους μόνο η δεύτερη περίπτωση θεωρείται ως κλοπή.
και τα δύο είναι κλοπές γιαυτό και διώκονται ποινικά.
Πήρες τίποτα απο τα δεδουλευμένα;
Ναι. Ευτυχώς με ξόφλησαν. 3000€ μου χρωστούσαν.

Ναι. Διώκονται. Το θέμα είναι ότι για να εφαρμόζεται σε αρκετά μεγάλη κλίμακα, φαίνεται ότι αξίζει το όποιο ποινικό ρίσκο.
Παλιά άξιζε γιατί τα πρόστιμα ήταν μικρότερα. Πλέον κάθε μια τέτοια παρασπονδία μπαίνει στα κατάστιχα και εισαι μονίμως στο στοχαστρο.
Όπως παλιά έκλεβαν το ΙΚΑ γιατι το πρόστιμο ήταν 500€, πλέον που ειναι 10500€ σπάνια θα παίξει εντελώς μαύρη εργασία.
Δε χρειάζεται να ξαναπώ πως το να κλέβεις το ψωμι του εργαζομένου προϋποθέτει να εισαι σκουπίδι
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιουν 2022, 10:27

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2022, 10:19
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:54
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:47
Δικαιολογείται όμως να είναι καχύποπτος απέναντι στον εργαζόμενο, δύσκολος και να προσπαθεί να πάρει το μέγιστο της εργασίας που ο εργαζόμενος αρνείται να δώσει, ενώ έχει υπογράψει σύμβαση παροχής της υπηρεσίας προς την επιχείρηση.
Συμφωνείς ή διαφωνείς;
Καχύποπτος ας είναι. Ή μάλλον ας ελέγχει αν, πως και πόσο εργάζεται ο εργαζόμενος. Επίσης αν στήνει παραμάγαζο μέσα στην εταιρεία κλπ.
Παραμάγαζα στήνουν κι εργαζόμενοι σε διάφορες εταιρίες. Πχ. φροντιστήρια αγγλικών, λογιστικά κλπ.

Γιατί αποφεύγεις επιμελώς να αναφερθείς καί στις δύο πλευρές;
Το να πάρει το μέγιστο έχει πολλές αναγνώσεις. Κανονικά θα έπρεπε να σημαίνει το μέγιστο της απόδοσης για τον δεδομένο χρόνο που έχουν συμφωνήσει να απασχολεί τον εργαζόμενο. Στην Ελλάδα σημαίνει κάτι διαφορετικό. Να βάλει ο εργαζόμενος λεφτά από τη τσέπη του για χάρη της επιχείρησης. Με πολλούς τρόπους αλλά συνήθως με απλήρωτες υπερωρίες, μειωμένα ένσημα, μη πληρωμή επιδομάτων/δώρων, με χρήση οχήματος του εργαζομένου για δουλειά της εταιρείας, με χρήση εξοπλισμού του εργαζομένου ("αγόρασε ρε ένα καλύτερο κινητό. Δεν μπορεί να πηγαίνεις στους πελάτες μ'αυτό το πράγμα"), με ανάθεση καθηκόντων πέρα από τα συμφωνημένα (θα στήσεις το περίπτερο στη έκθεση και θα είσαι εκεί όλο το τετραήμερο).
Και όλα τα παραπάνω δεν λέγονται σχεδόν ποτέ κατά την πρόσληψη γιατί προφανώς θα ζητούσε και κάτι παραπάνω ο υποψήφιος ή θα έφευγε. Τα βλέπεις στο δρόμο.
Και συνεχίζεις να το βλέπεις μονομερώς.
Στη Ελλάδα, εκτός από τον κακό εργοδότη έχουμε και τον κακό εργαζόμενο. Εργαζόμενος σε τέτοια περίπτωση θα πει ότι κρύβομαι πίσω από μία συλλογική σύμβαση και προσπαθώ να αποδώσω όσο το δυνατό λιγότερο. Το ρίχνω στην τυπικότητα και στη λευκή απεργία και περιμένω από τον εργοδότη να μου πει πότε ακριβώς να πιάσω το στυλό, το δίσκο ή οτιδήποτε άλλο αφορά την εργασία μου. Δεν έχω καμία υπευθυνότητα στην εργασία που ανέλαβα και απλά δυσκολεύω τη ζωή του εργοδότη και των γύρω μου.
Αυτά γιατί τα παρεβλέπεις;
Δεν τα παραβλέπω και δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά. Ούτε θα τριμπλάρω λέγοντάς σου αν είναι κακός ο εργαζόμενος ας τον απολύσει. Γιατί και αυτό έχει σημαντικό κόστος. Σου έγραψα όμως σε προηγούμενη σελίδα ότι πιο εύκολα ρίχνει στα βράχια το καράβι ένας κακός καπετάνιος παρά 10 κακοί καμαρότοι. Εξουσία και ευθύνες πάνε χέρι χέρι.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21235
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Ιουν 2022, 10:49

Εικόνα

Εικόνα
https://www.lifo.gr/now/greece/xenodohe ... gazomenoys

Σε κάθε εργαζόμενο που θα προσελκύσει έναν καινούργιο, πολλές επιχειρήσεις του κλάδου έχουν ξεκινήσει να προσφέρουν μπόνους έως και 200 ευρώ.


Ωστόσο, πρόσφατα έχει προστεθεί ως προϋπόθεση η παραμονή του νέου εργαζομένου για τουλάχιστον ένα μήνα, καθώς υπήρξαν περιπτώσεις που εργαζόμενοι έφεραν ανθρώπους, πήραν τα 200 ευρώ και οι τελευταίοι έφυγαν μετά από μερικές μέρες.

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10303
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Ιουν 2022, 10:57

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:51
mrbingbang έγραψε:
15 Ιουν 2022, 11:22

Για να λυθει το προβλημα των μισθων, θα πρεπει να ανεβει το ΑΕΠ, και μαλιστα κατα πολυ. Αλλα το ΑΕΠ δεν μπορει να ανεβει γιατι η χωρα ουσιαστικα δεν παραγει τιποτα που να της αποφερει κερδη (ως χωρα).
Υπάρχει ο τουρισμός που φέρνει συνάλλαγμα
?
Tο συνάλλαγμα είχε κάποια έννοια όταν κράταγε ο κόσμος ξένο νόμισμα για να επωφεληθεί αργότερα απ'τις ισοτιμίες όταν έπιανε η δραχμή πάτο (ή στη μαύρη), τώρα δεν το κάνει κανείς αυτό, ούτε καν η Κεντρική τράπεζα δεν κρατάει ξένο νόμισμα. Τώρα εμείς είμαστε αυτοί που δίνουμε συνάλλαγμα σε άλλους γιατί εμείς είμαστε αυτοί με το βαρύ νόμισμα.

Και το ΑΕΠ δεν έχει καμμία σχέση με κέρδη, το ΑΕΠ είναι τζίρος. Μια χαρά μπορείς να έχεις τζίρο χωρίς κέρδη (όχι για πολύ, και μετά αναπόφευκτα έρχεται καρπαζιά, αλλά μπορείς πάντως)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2022, 11:10

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Ιουν 2022, 10:57
?
Tο συνάλλαγμα είχε κάποια έννοια όταν κράταγε ο κόσμος ξένο νόμισμα για να επωφεληθεί αργότερα απ'τις ισοτιμίες όταν έπιανε η δραχμή πάτο (ή στη μαύρη), τώρα δεν το κάνει κανείς αυτό, ούτε καν η Κεντρική τράπεζα δεν κρατάει ξένο νόμισμα. Τώρα εμείς είμαστε αυτοί που δίνουμε συνάλλαγμα σε άλλους γιατί εμείς είμαστε αυτοί με το βαρύ νόμισμα.
Έχεις δίκιο, εννοούσα βασικά τη συμβολή του τουρισμού στο ισοζύγιο. Αγνόησε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών