Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11623
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιαν 2019, 14:22

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 11:40
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 04:13
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:58


Δεν πήρα απάντηση στο αν υπάρχουν νόμοι σεξουαλικής παρενόχλησης στην Γαλλία. Αν υπάρχουν, τι ακριβώς αφορά αυτός ο νόμος;
"Η σεξουαλική παρενόχληση στους δρόμους δεν τιμωρούνταν στο παρελθόν. Από εδώ και στο εξής θα τιμωρείται"
Κάτσε, δηλαδή ο νόμος περί σεξουαλικής παρενόχλησης στην Γαλλία έλεγε πουθενά «εκτός κι αν είναι σε δημόσιο χώρο, οπότε είναι οκέι»; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 04:13
Ένα προσχέδιο νόμου ανέφερε ότι οι ανήλικοι κάτω των 15 ετών θα θεωρείται ότι δεν συναινούν σε σεξουαλική επαφή με μεγαλύτερο ηλικιακά πρόσωπο. Αλλά ο νέος νόμος αναφέρει ότι το σεξ ανάμεσα σε έναν ενήλικα και σε ένα πρόσωπο 15 ετών και κάτω μπορεί να χαρακτηριστεί βιασμός αν ο νεότερος από τους δύο θεωρείται ότι δεν είναι σε θέση να έχει συναινέσει.
Dafuq? Δηλαδή ο παλιός νόμος εξαιρούσε τους κάτω των 15 από τον βιασμό υπό αδυναμία συναίνεσης, π.χ. υπό μέθη; Είναι στ' αλήθεια έτσι η νομοθεσία στην Γαλλία ή τρολάρουνε;
μάλλο βρε Χέλι δεν ίσχυαν τι να πώ!
και υποτιθεται οτι το ποινικό δίκαιο της Γαλλίας είναι αυστηρότερο(έχουν και παρελθόν,γκιλοτίνες κτλ) ε μάλλον στο αστικό δίκαιο ήταν πίσω.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιαν 2019, 14:29

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 13:17
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 12:54
Όταν θα συμβεί το παρακάτω στην αδελφή μάνα ή γυναίκα σου (dare i say) ξαναέλα να μας κάνεις κήρυγμα για τη γυναικοκρατία.

Χμμ... και σε σένα θα μπορούσε να συμβεί αν σου έκανε κάποιος κωλοδάχτυλο στον δρόμο και εσύ γυρνούσες να του πεις «άντε γαμήσου, ρε μαλακισμένο πουτσοπαίδι, σκατά στον τάφο των γονιών σου». Πιστεύεις ότι θα ήταν έξυπνη αντίδραση, άσχετα αν οι λέξεις δεν δικαιολογούν βία;
Όχι. Δεν θα μπορούσε. Εγώ θα προσπαθούσα να καταλάβω γιατί ένα πουτσοπαίδι μου κάνει κωλοδάχτυλο χωρίς λόγο και θα αργούσα να στροφάρω. Θα αναρωτιόμουν αν ήταν κανα νόθο παιδί μου κτλ. Στο τέλος και μόνο όταν θα απέκλεια κάθε άλλου είδους αφορμή θα πλακωνόμουν. Όπως έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν και θα κάνω και αρκετές φορές στο μέλλον.
Η κοπέλα φαίνεται συνηθισμένη σε σεξιστικά σχόλια και αντέδρασε γρήγορα και ορθά ότι κι αν του είπε. Τι θα ήταν έξυπνο; Να κάτσει να ακούει τον κάθε αγάμητο χωρίς να αντιδράσει γιατί μπορεί να την δείρουν; Ίσως αυτό να ισχύει στην Υεμένη και στη Σαουδική Αραβία αλλά όχι στην Ευρώπη.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19388
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 17 Ιαν 2019, 14:31

Πιο παλιά , για μια λάθος ματια σε μια γυναικα που συνοδεύονταν γινόταν μακελειό σε κάποια μέρη νυχτερινής διασκέδασης
Η υπήρχε η νοοτροπία το οτι η γυναίκα χορεύει τσιφτετέλι πάνω στο τραπέζι αλλά ο σύνοδος της παιζει ξύλο με όσους την κοιτάνε να χορεύει !!!

Ολοι οι άντρες και όλες οι γυναίκες δεν είναι ίδιοι καο δεν έχουν τις ίδιες νοοτροπίες ιδέες και μυαλά ..
Αν πιάσω τον κώλο σε μια γυναικα , μπορεί να διαμαρτυρηθεί , σε αλλη γυναίκα όμως μπορεί να της αρέσει !!
Με αυτά που γράφω δεν δικαοολογω καφριλες πανω στο καμάκι στον δρομο , αλλά θέλω να πω οτι η ποινικοποίηση των ανθρωπίνων σχέσεων σε τέτοια θέματα είναι λάθος , η ερωτική ζωή ολων των ανθρώπων , αντρών και γυναικών δεν μπορεί να μπει σε κανόνες , και πλην ειδικών εξαιρέσεων για κακουργηματικες πράξεις όπως είναι πχ ο βιασμός κλπ δεν θα πρέπει να εμπλέκεται ο νόμος

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιαν 2019, 14:41

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 14:31
Πιο παλιά , για μια λάθος ματια σε μια γυναικα που συνοδεύονταν γινόταν μακελειό σε κάποια μέρη νυχτερινής διασκέδασης
Η υπήρχε η νοοτροπία το οτι η γυναίκα χορεύει τσιφτετέλι πάνω στο τραπέζι αλλά ο σύνοδος της παιζει ξύλο με όσους την κοιτάνε να χορεύει !!!

Ολοι οι άντρες και όλες οι γυναίκες δεν είναι ίδιοι καο δεν έχουν τις ίδιες νοοτροπίες ιδέες και μυαλά ..
Αν πιάσω τον κώλο σε μια γυναικα , μπορεί να διαμαρτυρηθεί , σε αλλη γυναίκα όμως μπορεί να της αρέσει !!
Με αυτά που γράφω δεν δικαοολογω καφριλες πανω στο καμάκι στον δρομο , αλλά θέλω να πω οτι η ποινικοποίηση των ανθρωπίνων σχέσεων σε τέτοια θέματα είναι λάθος , η ερωτική ζωή ολων των ανθρώπων , αντρών και γυναικών δεν μπορεί να μπει σε κανόνες , και πλην ειδικών εξαιρέσεων για κακουργηματικες πράξεις όπως είναι πχ ο βιασμός κλπ δεν θα πρέπει να εμπλέκεται ο νόμος
Ναι αρχιτρόλαρχε, ξεκίνα να γραπώνεις κώλους και πες μας όταν πέσεις σε πρόθυμο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 14:43

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 14:22
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 11:40
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 04:13

"Η σεξουαλική παρενόχληση στους δρόμους δεν τιμωρούνταν στο παρελθόν. Από εδώ και στο εξής θα τιμωρείται"
Κάτσε, δηλαδή ο νόμος περί σεξουαλικής παρενόχλησης στην Γαλλία έλεγε πουθενά «εκτός κι αν είναι σε δημόσιο χώρο, οπότε είναι οκέι»; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 04:13
Ένα προσχέδιο νόμου ανέφερε ότι οι ανήλικοι κάτω των 15 ετών θα θεωρείται ότι δεν συναινούν σε σεξουαλική επαφή με μεγαλύτερο ηλικιακά πρόσωπο. Αλλά ο νέος νόμος αναφέρει ότι το σεξ ανάμεσα σε έναν ενήλικα και σε ένα πρόσωπο 15 ετών και κάτω μπορεί να χαρακτηριστεί βιασμός αν ο νεότερος από τους δύο θεωρείται ότι δεν είναι σε θέση να έχει συναινέσει.
Dafuq? Δηλαδή ο παλιός νόμος εξαιρούσε τους κάτω των 15 από τον βιασμό υπό αδυναμία συναίνεσης, π.χ. υπό μέθη; Είναι στ' αλήθεια έτσι η νομοθεσία στην Γαλλία ή τρολάρουνε;
μάλλο βρε Χέλι δεν ίσχυαν τι να πώ!
και υποτιθεται οτι το ποινικό δίκαιο της Γαλλίας είναι αυστηρότερο(έχουν και παρελθόν,γκιλοτίνες κτλ) ε μάλλον στο αστικό δίκαιο ήταν πίσω.
Δεν ξέρω, μου φαίνεται αδιανόητο να υπάρχει νόμος περί σεξουαλικής παρενόχλησης και να ορίζει ρητά ότι αφορά αποκλειστικά πράξεις που εκδηλώνονται σε μη δημόσιο χώρο. Όπως μου φαίνεται αδιανόητο να εξαιρούνται οι ανήλικοι από τον ορισμό της μη συναίνεσης. Ή η νομοθεσία στην Γαλλία είναι 400 χρόνια πίσω, κυριολεκτικότατα, ή επανακαθορίζει πράγματα που ήδη καλύπτονται από την ισχύουσα νομοθεσία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 14:49

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 14:29
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 13:17
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 12:54
Όταν θα συμβεί το παρακάτω στην αδελφή μάνα ή γυναίκα σου (dare i say) ξαναέλα να μας κάνεις κήρυγμα για τη γυναικοκρατία.

Χμμ... και σε σένα θα μπορούσε να συμβεί αν σου έκανε κάποιος κωλοδάχτυλο στον δρόμο και εσύ γυρνούσες να του πεις «άντε γαμήσου, ρε μαλακισμένο πουτσοπαίδι, σκατά στον τάφο των γονιών σου». Πιστεύεις ότι θα ήταν έξυπνη αντίδραση, άσχετα αν οι λέξεις δεν δικαιολογούν βία;
Όχι. Δεν θα μπορούσε. Εγώ θα προσπαθούσα να καταλάβω γιατί ένα πουτσοπαίδι μου κάνει κωλοδάχτυλο χωρίς λόγο και θα αργούσα να στροφάρω. Θα αναρωτιόμουν αν ήταν κανα νόθο παιδί μου κτλ. Στο τέλος και μόνο όταν θα απέκλεια κάθε άλλου είδους αφορμή θα πλακωνόμουν. Όπως έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν και θα κάνω και αρκετές φορές στο μέλλον.
Η κοπέλα φαίνεται συνηθισμένη σε σεξιστικά σχόλια και αντέδρασε γρήγορα και ορθά ότι κι αν του είπε. Τι θα ήταν έξυπνο; Να κάτσει να ακούει τον κάθε αγάμητο χωρίς να αντιδράσει γιατί μπορεί να την δείρουν; Ίσως αυτό να ισχύει στην Υεμένη και στη Σαουδική Αραβία αλλά όχι στην Ευρώπη.
Κάθε νοήμων άνθρωπος αποφεύγει να εμπλακεί σε καβγά με άτομα που προκαλούν. Εκτός κι αν είσαι νταγλαράς, θερμοκέφαλος και έχεις μειωμένη αντίληψη του κινδύνου, δεν πιστεύω με τίποτα ότι αυτό που περιέγραψες είναι ο τρόπος που λειτουργείς. Πολύ περισσότερο, αποφεύγεις να απαντήσεις με τρόπο που ξέρεις ότι μπορεί να εξοργίσει αυτόν που σε προκάλεσε.

Το έξυπνο για κάθε άνθρωπο είναι να αποφύγει την εμπλοκή σε καβγά και αν γίνεται και το απαιτεί η περίσταση να καλέσει την άμεσο δράση (π.χ. αν πρόκειται προβληματική οδηγική συμπεριφορά). Αυτό θα σου έλεγε και κάθε δικαστικός. Ποτέ δεν θα σε επιβράβευε που ανταπάντησες «άντε γαμήσου, πουτάνας γιε» και έφαγες μπουκέτο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 922
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 17 Ιαν 2019, 14:58

alekhine έγραψε:
17 Ιαν 2019, 11:39
Otto Weininger έγραψε:
17 Ιαν 2019, 11:36
alekhine έγραψε:
17 Ιαν 2019, 11:35


δεν ξερεις οτι η γαλλια εχει ακομα υπερποντια εδαφη ?
Λολ

Οκ, να πάνε πίσω στα υπερποντια εδάφη. Κράτος είναι, ας βγάλουν νομο για τους παραβατικους.
δεν καταλαβες
και τα υπερποντια εδαφη κρατος ειναι και μαλιστα βγαζουν και βουλευτες
καλη τυχη λοιπον στο να απαγορεψεις σε πολιτη να μετακινηθει εντος της επικρατειας :wave:
σιγά μωρέ, τα υπερπόντια είναι η Réunion πάνω από τη Μαδαγασκάρη, η Γαλλική Γουιάνα στριμωγμένη ΒΑ στη Νότια Αμερική και η Νέα Καληδονία* στην Πολυνησία.

δε νομίζω να εξάγουν οι συγκεκριμένες περιοχές τις πιο προβληματικές ομάδες ανδρών στο συγκεκριμένο ζήτημα.

(*στην περίπτωση του Καρεμπέ δε, μάλλον το αντίθετο :8) )

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιαν 2019, 15:19

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 14:49
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 14:29
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 13:17


Χμμ... και σε σένα θα μπορούσε να συμβεί αν σου έκανε κάποιος κωλοδάχτυλο στον δρόμο και εσύ γυρνούσες να του πεις «άντε γαμήσου, ρε μαλακισμένο πουτσοπαίδι, σκατά στον τάφο των γονιών σου». Πιστεύεις ότι θα ήταν έξυπνη αντίδραση, άσχετα αν οι λέξεις δεν δικαιολογούν βία;
Όχι. Δεν θα μπορούσε. Εγώ θα προσπαθούσα να καταλάβω γιατί ένα πουτσοπαίδι μου κάνει κωλοδάχτυλο χωρίς λόγο και θα αργούσα να στροφάρω. Θα αναρωτιόμουν αν ήταν κανα νόθο παιδί μου κτλ. Στο τέλος και μόνο όταν θα απέκλεια κάθε άλλου είδους αφορμή θα πλακωνόμουν. Όπως έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν και θα κάνω και αρκετές φορές στο μέλλον.
Η κοπέλα φαίνεται συνηθισμένη σε σεξιστικά σχόλια και αντέδρασε γρήγορα και ορθά ότι κι αν του είπε. Τι θα ήταν έξυπνο; Να κάτσει να ακούει τον κάθε αγάμητο χωρίς να αντιδράσει γιατί μπορεί να την δείρουν; Ίσως αυτό να ισχύει στην Υεμένη και στη Σαουδική Αραβία αλλά όχι στην Ευρώπη.
Κάθε νοήμων άνθρωπος αποφεύγει να εμπλακεί σε καβγά με άτομα που προκαλούν. Εκτός κι αν είσαι νταγλαράς, θερμοκέφαλος και έχεις μειωμένη αντίληψη του κινδύνου, δεν πιστεύω με τίποτα ότι αυτό που περιέγραψες είναι ο τρόπος που λειτουργείς. Πολύ περισσότερο, αποφεύγεις να απαντήσεις με τρόπο που ξέρεις ότι μπορεί να εξοργίσει αυτόν που σε προκάλεσε.

Το έξυπνο για κάθε άνθρωπο είναι να αποφύγει την εμπλοκή σε καβγά και αν γίνεται και το απαιτεί η περίσταση να καλέσει την άμεσο δράση (π.χ. αν πρόκειται προβληματική οδηγική συμπεριφορά). Αυτό θα σου έλεγε και κάθε δικαστικός. Ποτέ δεν θα σε επιβράβευε που ανταπάντησες «άντε γαμήσου, πουτάνας γιε» και έφαγες μπουκέτο.
To υπεραπλουστεύεις. Δεν υπάρχουν τρεις ή τέσσερις τρόποι για δύο ή τρεις χαρακτήρες να εμπλακούν σε καβγά. Προσωπικά δεν είμαι τίποτα από τα τρία που αναφέρεις. Δεν μου αρέσει να περιορίζεται η ελευθερία μου όμως με κανένα τρόπο. Γι' αυτό θα με βρεις να πλακώνομαι με δυο γύφτους σε ένα πάρκινγκ επειδή μου έκλεισαν τον δρόμο, προφανώς για να μου αποσπάσουν χρήματα. Αυτό που περιγράφεις σαν έξυπνο είναι ο τρόπος των προβάτων που έχουν μάθει να τρώνε φάπες μια ζωή οπότε ακόμα μία δεν θα τους πείραζε. Είναι ο τρόπος αυτών που δεν έχουν αίσθηση αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού.
Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως. Στην προκειμένη εσύ θα έλεγες ότι η κοπέλα θα έπρεπε να καταπιεί οποιαδήποτε μαλακία της πετούν στο δρόμο και να το εντάσσει σε ένα χαριτωμένο c' est la vie ή να απαντάει καταλλήλως σε κάθε μουνόπανο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 15:51

Τι δεν είναι κατανοητό από το «αποφεύγω να εμπλακώ σε καβγά» που είναι το modus operandi κάθε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ανθρώπου; Εσύ αν θέλεις κάποτε να σε βρούνε τάβλα, πρόβλημά σου. Δεν είναι φυσιολογικό όμως να προκαλείς τον κάθε βλαμμένο που συναντάς στον δρόμο. Ελπίζω να μην έχεις παιδιά και τα θέτεις σε κίνδυνο με την συμπεριφορά σου, αν όντως αντιδράς έτσι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Ιαν 2019, 16:09

Naida έγραψε:
16 Ιαν 2019, 22:24
Juno έγραψε:
16 Ιαν 2019, 22:19
Naida έγραψε:
16 Ιαν 2019, 21:59


Νομίζω το θέτετε στην υπερβολή του για να απενοχοποίησετε ετσιθελικές συμπεριφορές και νοοτροπίες. Αλλιώς δε θα ταυτίζατε την σεξουαλική παρενόχληση με την καλημέρα.
Οι μουρλές όμως δεν ορίζουν τι είναι το σωστό και τι είναι η υπερβολή. Και έτσι ο άλλος φοβάται να εκδηλωθεί.
Δεν πειράζει, αν κάποιες γαβγίζουν, περισσότεροι διαθέσιμοι άντρες για τις υπόλοιπες.
Μην αγχώνεσαι Ίρμα, όρμα. Όλοι αυτής της νοοτροπίας για πάρτι σου. Στους υπόλοιπους ούτε βλέφαρο όμως. Δεν σου αξίζουν :wink
Τώρα προβληματίστηκα! :-? Να μου το λέει αυτό εκείνη που έχει κάνει ακόμα και διαχωρισμό ανά πολιτική παράταξη και ξέρει πως πχ οι αριστεροί βγάζουν τρελά γούστα στο σεξ! :c040: Κάτι θα ξέρει παραπάνω, πρέπει να αναθεωρήσω μου φαίνεται!
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Ιαν 2019, 16:10

Naida έγραψε:
16 Ιαν 2019, 22:59
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
16 Ιαν 2019, 22:58
lolek1 έγραψε:
16 Ιαν 2019, 22:56


:) εχει τρελαθει ο κοσμος,
ενα ενα τα μαθαινω ολα αυτα
ενταξου στους mgtow

ειμαστε οι μοναδικοι ανθρωπιστες

θα μας ακολουθησουν και οι πραγματικες μη συστημικες γυναικες
Πάρτε την Ίρμα μεταγραφή.
Εμένα δεν με ρωτάς, Ξαβιέρα μου;
Θα το σκεφτώ και θα ανακοινώσω την απόφασή μου.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Ιαν 2019, 16:13

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
16 Ιαν 2019, 20:47
Αν και η αρχική πρόταση μιλούσε για πρόστιμο 90 ευρώ

Πρόστιμο 750 ευρώ θα επιβάλεται σε όσους κάνουν «καμάκι» σφυρίζοντας ή γενικότερα παρενοχλούν γυναίκες στο δρόμο στη Γαλλία μετά τον τελευταίο νόμο που ψηφίστηκε στο κοινοβούλιο της χώρας.

Στόχος της κυβέρνησης Μακρόν είναι με το νόμο αυτό οι γυναίκες να μην φοβούνται να κυκλοφορήσουν στους δρόμους.

Το πρόστιμο πάντως είναι εντυπωσιακά αυξημένο σε σχέση με τις αρχικές προτάσεις που είχαν κατατεθεί πριν από έναν χρόνο όταν άρχισε να συζητείται το θέμα καθώς τότε η γαλλική κυβέρνηση μιλούσε για πρόστιμο 90 ευρώ.

Το νομοσχέδιο καλυπτει οτιδήποτε «παραβιάζει την ελεύθερη κυκλοφορία των γυναικών σε δημόσιους χώρους και υπονομεύει την αυτοεκτίμηση και το δικαίωμα στην ασφάλεια».

Στο απόσπασμα μπαίνουν «σχόλια, συμπεριφορές ή πίεση σεξουαλικής ή σεξιστικής φύσης που υποβαθμίζουν, ντροπιάζουν, απειλούν ή είναι επιθετικές».

Στη Γαλλία το τελευταιό διάστημα είχε γίνει πολύς λόγος για επιθέσεις σε βάρος γυναικών σε μέσα μαζικής μεταφοράς που οδήγησαν αρκετές από αυτές να υποχρεώνονται να φορούν παντελόνια αντί για φούστες προκειμένου να προστατευτούν από επίδοξους εφαψίες.

Το νομοσχέδιο αποτελεί «πνευματικό παιδί» της υπουργού Ισότητας Μαρλέν Σιάπα. «Μιλάμε για τη στιγμή που ο άνδρας πλησιάζει από πίσω μια γυναίκα, της μιλάει και η γυναίκα δεν μπορεί να κάνει τίποτε γιατί είναι μόνη της. Δεν καλεί σε βοήθεια γιατί πιστεύει ότι "θα συνεχίσω να περπατάω και θα ξεφύγω". Οι άνδρες πιστεούν ότι είναι οι "Γάλλοι εραστές" και ότι "σιγά μωρέ, απλά σπάμε πλάκα". Εμείς λέμε "όχι"» λέει η υπουργός.

Οι επικριτές του νομοσχεδίου υποστηρίζουν, πάντως, ότι θα αποτελέσει ταφόπλακα στον έρωτα αλά γαλλικά προσθέτοντας ότι οι διατάξεις του δεν θα εφαρμοστούν ποτέ στην πράξη.





https://www.protothema.gr/world/article ... ti-gallia/

πολεμηστε διπλα στους mgtow και τους incels τον γυναικοκεντρικο καζινοκαπιταλισμο :g030:


Εικόνα
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 17 Ιαν 2019, 16:13

Γι' αυτό εγώ δεν κάνω καμάκι αλλά μου κάνουν (οι γυναίκες για να μην παρεξηγούμαστε).
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11623
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιαν 2019, 16:21

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Ιαν 2019, 16:13



Εικόνα
αυτός είναι λίγο πιο γλυκούλης..
Εικόνα
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιαν 2019, 16:58

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 15:51
Τι δεν είναι κατανοητό από το «αποφεύγω να εμπλακώ σε καβγά» που είναι το modus operandi κάθε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ανθρώπου; Εσύ αν θέλεις κάποτε να σε βρούνε τάβλα, πρόβλημά σου. Δεν είναι φυσιολογικό όμως να προκαλείς τον κάθε βλαμμένο που συναντάς στον δρόμο. Ελπίζω να μην έχεις παιδιά και τα θέτεις σε κίνδυνο με την συμπεριφορά σου, αν όντως αντιδράς έτσι.
Σου είπα ήδη δύο φορές πως αντιδρώ όταν προκαλούμαι. Όχι ότι προκαλώ. Ούτε σου είπα ότι πλακώνομαι με κάθε βλαμμένο. Είναι εξαιρετικές οι στιγμές που θα το κάνω και κάτω από εξαιρετικές περιπτώσεις και όντως ισχύει ότι δεν είναι η συνηθισμένη αντίδραση μα στο εξήγησα και αυτό. Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πρόβατα που τρώνε φάπες από μπούληδες μια ζωή. Έτσι έχουν μεγαλώσει. Να τρώνε φάπες και να το βουλώνουν. Δεν είναι όμως ούτε φυσιολογικό ούτε ιδιαίτερα υγειές. Είναι καταπίεση.
Μύθος είναι επίσης ότι με μερικές μπουνιές μπορεί να βρεθείς τάβλα. Η αλήθεια είναι ότι μερικές μπουνιές που θα φας και θα δώσεις μπορεί να είναι απελευθερωτικές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών