Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Οκτ 2021, 23:11

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:06
Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:04
Cecily Anne έγραψε:
27 Οκτ 2021, 21:29

:p2: Μα αυτό είναι το σωστό ρε συ, αφού από'κει είναι. Τί σχέση έχουν τα Καλύβια και τα Σπάτα με την Αθήνα;
μεταξυ τους τα λενε

και στην Θεσσαλονικη λεει ο ενας στον αλλο ειμαι/μενω καλαμαρια,σταυρουπολη,πανοραμα κ.ο.κ
αλλα δεν θα παρουσιαστει στην κρητη και θα πει ειμαι απο...τουμπα,με εξαιρεση τον sid :lol:
Αυτό λέμε, πως δεν το λένε μεταξύ τους.
δεν θυμαμαι να εχω πετυχει τετοια σκηνικο

δηλαδη θα παει καποιος κρητη θα τον ρωτησουν απο που ειναι και θα απαντησει ηρακλειο(της αττικης εννοωντας)!! :lol:

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10354
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Οκτ 2021, 23:14

Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:11
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:06
Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:04


μεταξυ τους τα λενε

και στην Θεσσαλονικη λεει ο ενας στον αλλο ειμαι/μενω καλαμαρια,σταυρουπολη,πανοραμα κ.ο.κ
αλλα δεν θα παρουσιαστει στην κρητη και θα πει ειμαι απο...τουμπα,με εξαιρεση τον sid :lol:
Αυτό λέμε, πως δεν το λένε μεταξύ τους.
δεν θυμαμαι να εχω πετυχει τετοια σκηνικο

δηλαδη θα παει καποιος κρητη θα τον ρωτησουν απο που ειναι και θα απαντησει ηρακλειο(της αττικης εννοωντας)!! :lol:
Κάπως έτσι.

Αν έχεις παρατηρήσει οι Αθηναίοι λένε πάντα «Ηράκλειο Κρήτης» και όχι Ηράκλειο. Γιατί νομίζεις;
Επίσης, σου έχει τύχει. Πιάσε οποιαδήποτε εφημερίδα, ή οποιοδήποτε βοθροκαναλο της χαβουζας και θα δεις ότι έτσι μιλάνε ακόμη κι επισήμως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λίνο Βεντούρα την 27 Οκτ 2021, 23:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Οκτ 2021, 23:17

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:14
Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:11
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:06

Αυτό λέμε, πως δεν το λένε μεταξύ τους.
δεν θυμαμαι να εχω πετυχει τετοια σκηνικο

δηλαδη θα παει καποιος κρητη θα τον ρωτησουν απο που ειναι και θα απαντησει ηρακλειο(της αττικης εννοωντας)!! :lol:
Κάπως έτσι.
Επίσης, σου έχει τύχει. Πιάσε οποιαδήποτε εφημερίδα, ή οποιοδήποτε βοθροκαναλο της χαβουζας και θα δεις ότι έτσι μιλάνε ακόμη κι επισήμως.
ισως επειδη ειναι λιγο φυρδη μιγδη η ρυμοτομια των περιοχων και προ μετρο δεν μπορουσαν να εχουν πολλα παρε δωσε με το κεντρο να τους εμεινε αυτο το συνοικιακο καποιους

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43658
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Οκτ 2021, 23:17

Εγώ όλα Αθήνα τα λέω πάντως. Τώρα κάποιος που αυτοπροσδιορίζεται σαν Χαλανδριώτης ξέρω γω οκ θα χρησιμοποιήσω τη λέξη μπροστά του για λόγους πολιτικής ορθότητας αλλά δεν θα το πάρω σοβαρά ούτε θα το συγκρατήσω στη μνήμη μου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10354
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Οκτ 2021, 23:19

Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:17
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:14
Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:11


δεν θυμαμαι να εχω πετυχει τετοια σκηνικο

δηλαδη θα παει καποιος κρητη θα τον ρωτησουν απο που ειναι και θα απαντησει ηρακλειο(της αττικης εννοωντας)!! :lol:
Κάπως έτσι.
Επίσης, σου έχει τύχει. Πιάσε οποιαδήποτε εφημερίδα, ή οποιοδήποτε βοθροκαναλο της χαβουζας και θα δεις ότι έτσι μιλάνε ακόμη κι επισήμως.
ισως επειδη ειναι λιγο φυρδη μιγδη η ρυμοτομια των περιοχων και προ μετρο δεν μπορουσαν να εχουν πολλα παρε δωσε με το κεντρο να τους εμεινε αυτο το συνοικιακο καποιους
Όχι, απλά ζουνε στην φούσκα τους και νομίζουν πως ο μικρόκοσμος τους είναι ο πραγματικός κόσμος. Δες και το Εντίτ παραπάνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λίνο Βεντούρα την 27 Οκτ 2021, 23:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10354
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Οκτ 2021, 23:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:17
Εγώ όλα Αθήνα τα λέω πάντως. Τώρα κάποιος που αυτοπροσδιορίζεται σαν Χαλανδριώτης ξέρω γω οκ θα χρησιμοποιήσω τη λέξη μπροστά του για λόγους πολιτικής ορθότητας αλλά δεν θα το πάρω σοβαρά ούτε θα το συγκρατήσω στη μνήμη μου.
Εσυ είσαι καλό παιδί και οικουμενιστης, γι αυτό
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Οκτ 2021, 23:21

αυτο με το ηρακλειο κρητης εχεις δικιο δεν το ειχα προσεξει :lol:

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11630
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 27 Οκτ 2021, 23:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:10
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:04

Όμως να λέει ο άλλος είμαι από Αμπελόκηπους και Παπάγου και Ζωγράφου και Κολλιατσου ...λες και υπάρχει έστω και κάτι το ενδιαφέρον και διαφορετικό αναμεταξύ των...πάει πολύ κύριοι
Ε ναι τι Εκάλη τι Πέραμα, τι Βουλιαγμένη τι πλατεία Κολιάτσου :g018:
Καλά μωρέ...Υπάρχουν διάφορες ταξικές ..Αλλά συγγνώμη τι landmarks έχει η Εκάλη ...τι μνημεία η Κηφισιά , τι ιστορικά κτίρια η Νέα Σμύρνη;

Και στο Παρίσι που είναι διπλάσιο της Αθήνας υπάρχουν μεγαλύτερες διάφορες μεταξύ των περιοχών , αλλα μια πόλη είναι.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Οκτ 2021, 23:32

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:24

Καλά μωρέ...Υπάρχουν διάφορες ταξικές ..Αλλά συγγνώμη τι landmarks έχει η Εκάλη ...τι μνημεία η Κηφισιά , τι ιστορικά κτίρια η Νέα Σμύρνη;
Ρε δικέ μου, έγραψες ότι δεν υπάρχουν διάφορες. Ε υπάρχουν χαοτικές διάφορες. Τα βόρεια προάστια έχουν άλλο κλίμα καταρχάς, δεν ξέρω πώς κ γιατί μένει εκεί κόσμος βασικά. Με ανώμαλους δεν ασχολούμαι. :102: οτιδήποτε πάνω από Συγγρού Καλλιρρόης και τα σχετικά τους θεωρώ για δέσιμο.

Η Νέα Σμύρνη αδερφέ έχει τον Πανιώνιο, τι άλλο θες;

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Οκτ 2021, 23:37

μια και ανεφερες κλιμα κ.λπ

εκεινοι οι σοφοι ανθρωποι που σχεδιασαν το αεροδρομιο Μακεδονια στην Μικρα,περιοχη με τοση ομιχλη λογικα να ηταν απο Αθηνα και δεν ειχαν πολλα παρε δωσε με την πολη;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21326
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Οκτ 2021, 23:46

Ο σημερινός ελιδημιολογικός χάρτης έχει όλη την Πελοπόννησο κόκκινη με εξαίρεση την Ηλεία και τη Λακωνία. Τί έγινε; Έγινε υπανάπτυκτη και η Πελοπόννησος με εξαίρεση την Ηλεία και τη Λακωνία;

Ή τελικά οι γνωστοί άγνωστοι συνεχώς γράφουν μαλακίες; :smt047

Εικόνα

Φταίει η γιορτή του Αγίου Δημητρίου... :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Οκτ 2021, 23:49

Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:04
Cecily Anne έγραψε:
27 Οκτ 2021, 21:29
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Οκτ 2021, 21:20

Καλά, ποιος άλλος; Εδώ βγαίνουν φορά παρτίδα και μιλάνε έτσι από επίσημοι φορείς μέχρι πειρατικά βοθροκαναλα.
:p2: Μα αυτό είναι το σωστό ρε συ, αφού από'κει είναι. Τί σχέση έχουν τα Καλύβια και τα Σπάτα με την Αθήνα;
μεταξυ τους θα τα λενε

και στην Θεσσαλονικη λεει ο ενας στον αλλο ειμαι/μενω καλαμαρια,σταυρουπολη,πανοραμα κ.ο.κ
αλλα δεν θα παρουσιαστει στην κρητη και θα πει ειμαι απο...τουμπα,με εξαιρεση τον sid :lol:
Ισχύει.

Κατα τα αλλα, παλιότερα που ανέβαινα πολύ συχνά στη Θεσσαλονίκη, θυμάμαι ότι για μια περίοδο με το που έμπαινα στο κέντρο της πόλης, πάντα διαπίστωνα κάτι διαφορετικό από την Αθήνα αλλά είχα αυτήν την περίεργη αίσθηση ότι το ήξερα, το "έβλεπα" αλλά δεν μπορούσα να το σχηματοποιήσω ως κάτι συγκεκριμένο, έπαιζε στο αόριστο επίπεδο που δεν μπορούσα να εντοπίσω. Μετά ξεχνιόμουν μέχρι την επόμενη φορά. Και μια μέρα, μου ήρθε ξεκάθαρη η φλασιά. Στο κέντρο της Αθήνας, στα φανάρια, στα πεζοδρόμια, στις στάσεις, παντού, οι άνθρωποι έδειχναν πάντα να βιάζονται, η κίνηση τους, η στάση τους, το ύφος τους, έδινε πάντα μια αίσθηση άγχους, ακόμη και αν απλώς χάζευαν τις βιτρίνες ή ήταν αραχτοί σε καφέ. Αντίθετα στη Θεσσαλονίκη, ακόμη κι αυτοί που περπατούσαν ή οδηγούσαν για να πάνε στη δουλειά τους, έδειχναν πάντα πολυ πιο χαλαροί.

Φυσικά, με την πάροδο των χρόνων και η Θεσσαλονίκη ανέβαζε ρυθμούς. Αλλά η διαφορά της με τους ρυθμούς και την επίκτητη ένταση της Αθήνας, παραμένει σταθερή.

Και νομίζω, ότι αυτή η διαφορά μεταξύ των δύο πόλεων, παίζει και σε τοπικό επίπεδο μεταξύ των περιοχών της κάθε μεγάλης πόλης. Και δημιουργεί την αντίστοιχη διάθεση προς αυτές.
Gavalas for President! :grfl:


Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1581
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 27 Οκτ 2021, 23:57

Γενικεύσεις. Εννοείται ότι στο κέντρο της Αθήνας αν είσαι πεζός έχεις δουλειά. Εκτός αν είσαι σε καμιά Αρεοπαγίτου ή Ερμού, που δεν νομίζω να βιάζεται κανείς. Στην Θεσσαλονίκη το κέντρο είναι εμπορικό, πας για καφέ και για ψώνια. Ανούσια η σύγκριση.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10354
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Οκτ 2021, 23:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:49
Κόκκορας έγραψε:
27 Οκτ 2021, 23:04
Cecily Anne έγραψε:
27 Οκτ 2021, 21:29

:p2: Μα αυτό είναι το σωστό ρε συ, αφού από'κει είναι. Τί σχέση έχουν τα Καλύβια και τα Σπάτα με την Αθήνα;
μεταξυ τους θα τα λενε

και στην Θεσσαλονικη λεει ο ενας στον αλλο ειμαι/μενω καλαμαρια,σταυρουπολη,πανοραμα κ.ο.κ
αλλα δεν θα παρουσιαστει στην κρητη και θα πει ειμαι απο...τουμπα,με εξαιρεση τον sid :lol:
Ισχύει.

Κατα τα αλλα, παλιότερα που ανέβαινα πολύ συχνά στη Θεσσαλονίκη, θυμάμαι ότι για μια περίοδο με το που έμπαινα στο κέντρο της πόλης, πάντα διαπίστωνα κάτι διαφορετικό από την Αθήνα αλλά είχα αυτήν την περίεργη αίσθηση ότι το ήξερα, το "έβλεπα" αλλά δεν μπορούσα να το σχηματοποιήσω ως κάτι συγκεκριμένο, έπαιζε στο αόριστο επίπεδο που δεν μπορούσα να εντοπίσω. Μετά ξεχνιόμουν μέχρι την επόμενη φορά. Και μια μέρα, μου ήρθε ξεκάθαρη η φλασιά. Στο κέντρο της Αθήνας, στα φανάρια, στα πεζοδρόμια, στις στάσεις, παντού, οι άνθρωποι έδειχναν πάντα να βιάζονται, η κίνηση τους, η στάση τους, το ύφος τους, έδινε πάντα μια αίσθηση άγχους, ακόμη και αν απλώς χάζευαν τις βιτρίνες ή ήταν αραχτοί σε καφέ. Αντίθετα στη Θεσσαλονίκη, ακόμη κι αυτοί που περπατούσαν ή οδηγούσαν για να πάνε στη δουλειά τους, έδειχναν πάντα πολυ πιο χαλαροί.

Φυσικά, με την πάροδο των χρόνων και η Θεσσαλονίκη ανέβαζε ρυθμούς. Αλλά η διαφορά της με τους ρυθμούς και την επίκτητη ένταση της Αθήνας, παραμένει σταθερή.

Και νομίζω, ότι αυτή η διαφορά μεταξύ των δύο πόλεων, παίζει και σε τοπικό επίπεδο μεταξύ των περιοχών της κάθε μεγάλης πόλης. Και δημιουργεί την αντίστοιχη διάθεση προς αυτές.
Αυτό είναι επειδή η Θεσσαλονίκη είναι εργατούπολη. (Ήταν, δηλαδή. Τώρα είναι άνεργουπολη). Οι βιαστικοί που πάνε στην δουλειά πήγαιναν έξω, στα εργοστάσια κτλ. Στο κέντρο κατεβαίνανε οι χασομέρηδες για να πάνε στην αγορά και στα ουζερί και αυτοί που δουλεύουν σ’ αυτά. Δεν υπήρξε πότε η στρατιά των χαρτογιακάδων ΔΥ που υπάρχει στην Αθήνα (και ζει εις βάρος όλης της χώρας) που δημιουργεί ένα μεγάλο μέρος της κίνησης.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών