Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 11:58

urbilum έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:01

δεν εξαρτάται η «μόρφωση» από το αν θα πιστεύεις, αν στηρίζεσαι εκεί κακό του κεφαλιού σου
Φυσικά και εξαρτάται. Οι θρησκείες λένε ένα σωρό πράγματα που αντικειμενικά δεν ισχύουν και κυρίως μέχρι να αποδειχτεί ότι αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν τείνουν να είναι πάρα πολύ σαφείς ότι τα λένε κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά. Εγώ θυμάμαι στο σχολείο να μας παρουσιάζεται η φάση με το Άγιο Πνεύμα ως απόδειξη ότι η Ορθοδοξία είναι αληθινή θρησκεία αφού καμία άλλη θρησκεία δεν έχει προβλεπόμενο επαναλαμβανόμενο θαύμα (παρεμπιπτόντως αυτό είναι ψέμα σε δύο επίπεδα). Τώρα ξαφνικά όλοι είναι "μα είναι αλληγορία" και "κανείς ποτέ δεν ισχυρίστηκε". Ρε δε πα να χεστούνε.

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ και παίζει μεγάλο ρόλο να είσαι μορφωμένος και να το ξέρεις ότι ο άλλος σου λέει βλακείες, η συσχέτιση ανάμεσα σε μόρφωση και αθεϊα είναι πάρα πολύ ισχυρή ειδικά σε κλάδους που άπτονται των ζητημάτων για τα οποία η θρησκεία έχει χαζές απαντήσεις. Οι μαθηματικοί που είπε ο παράφρων τείνουν να έχουν πιο πλατωνική αντίληψη του κόσμου. Οι βιολόγοι όμως που ξέρουν πολύ καλά τι μαλακίες είναι η ιστορία δημουργίας με την οποία ξεκινά κάθε αβρααμική θρησκεία, είναι άθεοι σε ποσοστό από 60% (στο μέσο όρο) μέχρι 90% (στην ελίτ). Και οι ένθεοι σπανιότατα ακολουθούν κάποια οργανωμένη θρησκεία γιατί βασικά είναι αδύνατο να ξέρεις στοιχειωδώς πώς είναι στ' αλήθεια ο κόσμος και να μην καταλαβαίνεις ότι όλες μα όλες οι οργανωμένες θρησκείες λένε τουλάχιστον 100 πράγματα που είναι αποκυήματα φαντασίας και αποτυχημένες εξηγήσεις. ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε θα κατευθυνθώ στη θρησκεία για να δω πώς λειτουργεί ο κόσμος (γιατί δεν είμαι άνθρωπος της εποχής του σιδήρου), όμως το γεγονός ότι ψεύδεται με τόση άνεση ότι το ξέρει μου επιτρέπει να αναρωτιέμαι πάρα πολύ βάσιμα για ποιον ακριβώς λόγο να λέει αλήθεια σε οτιδήποτε άλλο.

Γι' αυτό ακόμα και σήμερα οι οργανωμένες θρησκείες ξοδεύουν πάρα πολλή ενέργεια για να αποτρέπουν την επιστημονική γνώση και τη μόρφωση του πληθυσμού. Η Εξέλιξη διδάσκεται στην τελευταία τάξη του Λυκείου, στο τελευταίο κεφάλαιο που συνήθως δε φτάνει εκεί η διδακτική χρονιά. Είδαμε πρόσφατα πώς αντέδρασαν οι παπάδες (και οι θρησκευόμενοι δικαστές) όταν έγινε απόπειρα τα θρησκευτικά να περιγράφουν απλά άλλες θρησκείες αντί τη μία και μοναδική αλήθεια τους. Στην Αμερική οι θρησκευάμενοι έχουν κατασκευάσει ολόκληρο ψευδοεπιστημονικό κλάδο (intelligent design) ώστε να υποσκάψουν την διδασκαλία της εξέλιξης στο όνομα δήθεν του πλουραλισμού (και καλά υπάρχουν 2 επιστημονικές σχολές)!

Από εκεί και πέρα συμφωνώ πως η θρησκεία γατζώνεται στον άνθρωπο κυρίως με ανορθολογικούς μηχανισμούς. Ιδιαίτερα η ψύχωσή τους να προσηλυτίζουν σε όσο το δυνατόν πιο τρυφερή ηλικία είναι εντελώς ξεχού κατά τη γνώμη μου, όπως και το ότι όλες μα όλες μου έχουν εύκολες απαντησούλες για το θάνατο, όλες έχουν μηχανισμούς ενσωμάτωσης του τελετουργικού τους (και άρα του οργανισμού τους) στην κοινωνική ζωή και εξοστρακισμού όποιου αποκλίνει π.χ. παντρευόμενος με αλλόθρησκο κλπ, όλες προσπαθούν να ελέγξουν το σεξ και την αναπαραγωγή κλπ.

Τώρα αν κάποιος για ψυχολογικούς λόγους μολονότι ξέρει πως οι δοξασίες του αντιφάσκουν στην πραγματικότητα τις εκλογικεύει και αρχίζει τα "συμβολικά", "υπερβατικά" και δεν ξερωγω τι, αυτό μοιάζει πολύ με το γιατρό που καπνίζει με ένα σωρό δικαιολογίες τύπου "με χαλαρώνει". Και είναι βασικά ένδειξη ατομικής αδυναμίας, όχι ένδειξη ότι όντως λειτουργεί σε κάποιο ανώτερο επίπεδο.

Σε κάθε περίπτωση το ότι γιατροί καπνίζουν δε σημαίνει ότι η γνώση πως το τσιγάρο βλάπτει δεν είναι (κατ' αρχήν) κάτι που μειώνει τη χρήση τσιγάρου στο γενικό πληθυσμό.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 12:06

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 02:33
Έχει 2 βδομάδες τώρα που κανουν κατήχηση στο 3μισησάχρονο στον παιδικό, για τον Χριστούλη που σταυρώθηκε για να μας σώσει απ τις αμαρτίες μας. Για τον Άι Βασίλη η πλύση εγκεφάλου είναι ακόμα πιο έντονη από σχολεία, τηλεοράσεις, παραμύθια ακόμα και διαφημίσεις.
Θέλω να πω, εμείς μπορεί να μη ξοδεύουμε χρόνο για να τα πείσουμε, αλλά άλλοι ξοδεύουν και μάλιστα πολύ.
Ωραία εκεί του λες την αλήθεια: ότι όλα αυτά δεν υπάρχουν, αλλά δυστυχώς τα πιστεύουν πάρα πολλοί καλοί άνθρωποι επειδή τους ξεγέλασαν κάποιοι κακοί. Οπότε εμείς κρατάμε χαμηλό προφίλ γιατί οι καλοί άνθρωποι έτσι κι αλλιώς δε μας ενοχλούν και δεν έχουμε λόγο να τους πληγώσουμε, ενώ οι κακοί άνθρωποι είναι απολύτως ικανοί να μας βλάψουν επειδή τους χαλάμε τη δουλειά.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9628
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 18 Απρ 2019, 12:09

Nandros έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:28
Airman68 έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:24
Εγώ προτίμησα να αφήσω τις κόρες μου να προβληματιστούν από μόνες τους γιατί δεν ήθελα να τις επηρεάσω.
Η αλήθεια είναι πως από μόνες τους διαμόρφωσαν μια δική τους άποψη, αποστασιοποιημένες από τη χριστιανική διδασκαλία...
Για τον ΑηΒασίλη ή τον Χριστό, που για τον 2ο σίγουρα έμαθαν στο σχολείο, τί τους είπες;
'Οσο ήταν μικρές, συντηρούσα το παραμύθι για τον ΑηΒασίλη. Ποιος ο λόγος να στερήσουμε τα παραμύθια από τα παιδιά;
Για τον Χριστό, τους έλεγα τη ρομαντική βερζιόν, ότι τον έστειλε ο θεούλης και δίδαξε πως πρέπει να αγαπάμε τους ανθρώπους.
Προς τις τελευταίες τάξεις του δημοτικού, από μόνες τους αντιλήφθηκαν τις αντιφάσεις της θρησκείας...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 18 Απρ 2019, 12:23

foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:58
urbilum έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:01

δεν εξαρτάται η «μόρφωση» από το αν θα πιστεύεις, αν στηρίζεσαι εκεί κακό του κεφαλιού σου
Φυσικά και εξαρτάται. Οι θρησκείες λένε ένα σωρό πράγματα που αντικειμενικά δεν ισχύουν και κυρίως μέχρι να αποδειχτεί ότι αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν τείνουν να είναι πάρα πολύ σαφείς ότι τα λένε κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά. Εγώ θυμάμαι στο σχολείο να μας παρουσιάζεται η φάση με το Άγιο Πνεύμα ως απόδειξη ότι η Ορθοδοξία είναι αληθινή θρησκεία αφού καμία άλλη θρησκεία δεν έχει προβλεπόμενο επαναλαμβανόμενο θαύμα (παρεμπιπτόντως αυτό είναι ψέμα σε δύο επίπεδα). Τώρα ξαφνικά όλοι είναι "μα είναι αλληγορία" και "κανείς ποτέ δεν ισχυρίστηκε". Ρε δε πα να χεστούνε.

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ και παίζει μεγάλο ρόλο να είσαι μορφωμένος και να το ξέρεις ότι ο άλλος σου λέει βλακείες, η συσχέτιση ανάμεσα σε μόρφωση και αθεϊα είναι πάρα πολύ ισχυρή ειδικά σε κλάδους που άπτονται των ζητημάτων για τα οποία η θρησκεία έχει χαζές απαντήσεις. Οι μαθηματικοί που είπε ο παράφρων τείνουν να έχουν πιο πλατωνική αντίληψη του κόσμου. Οι βιολόγοι όμως που ξέρουν πολύ καλά τι μαλακίες είναι η ιστορία δημουργίας με την οποία ξεκινά κάθε αβρααμική θρησκεία, είναι άθεοι σε ποσοστό από 60% (στο μέσο όρο) μέχρι 90% (στην ελίτ). Και οι ένθεοι σπανιότατα ακολουθούν κάποια οργανωμένη θρησκεία γιατί βασικά είναι αδύνατο να ξέρεις στοιχειωδώς πώς είναι στ' αλήθεια ο κόσμος και να μην καταλαβαίνεις ότι όλες μα όλες οι οργανωμένες θρησκείες λένε τουλάχιστον 100 πράγματα που είναι αποκυήματα φαντασίας και αποτυχημένες εξηγήσεις. ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε θα κατευθυνθώ στη θρησκεία για να δω πώς λειτουργεί ο κόσμος (γιατί δεν είμαι άνθρωπος της εποχής του σιδήρου), όμως το γεγονός ότι ψεύδεται με τόση άνεση ότι το ξέρει μου επιτρέπει να αναρωτιέμαι πάρα πολύ βάσιμα για ποιον ακριβώς λόγο να λέει αλήθεια σε οτιδήποτε άλλο.

Γι' αυτό ακόμα και σήμερα οι οργανωμένες θρησκείες ξοδεύουν πάρα πολλή ενέργεια για να αποτρέπουν την επιστημονική γνώση και τη μόρφωση του πληθυσμού. Η Εξέλιξη διδάσκεται στην τελευταία τάξη του Λυκείου, στο τελευταίο κεφάλαιο που συνήθως δε φτάνει εκεί η διδακτική χρονιά. Είδαμε πρόσφατα πώς αντέδρασαν οι παπάδες (και οι θρησκευόμενοι δικαστές) όταν έγινε απόπειρα τα θρησκευτικά να περιγράφουν απλά άλλες θρησκείες αντί τη μία και μοναδική αλήθεια τους. Στην Αμερική οι θρησκευάμενοι έχουν κατασκευάσει ολόκληρο ψευδοεπιστημονικό κλάδο (intelligent design) ώστε να υποσκάψουν την διδασκαλία της εξέλιξης στο όνομα δήθεν του πλουραλισμού (και καλά υπάρχουν 2 επιστημονικές σχολές)!

Από εκεί και πέρα συμφωνώ πως η θρησκεία γατζώνεται στον άνθρωπο κυρίως με ανορθολογικούς μηχανισμούς. Ιδιαίτερα η ψύχωσή τους να προσηλυτίζουν σε όσο το δυνατόν πιο τρυφερή ηλικία είναι εντελώς ξεχού κατά τη γνώμη μου, όπως και το ότι όλες μα όλες μου έχουν εύκολες απαντησούλες για το θάνατο, όλες έχουν μηχανισμούς ενσωμάτωσης του τελετουργικού τους (και άρα του οργανισμού τους) στην κοινωνική ζωή και εξοστρακισμού όποιου αποκλίνει π.χ. παντρευόμενος με αλλόθρησκο κλπ, όλες προσπαθούν να ελέγξουν το σεξ και την αναπαραγωγή κλπ.

Τώρα αν κάποιος για ψυχολογικούς λόγους μολονότι ξέρει πως οι δοξασίες του αντιφάσκουν στην πραγματικότητα τις εκλογικεύει και αρχίζει τα "συμβολικά", "υπερβατικά" και δεν ξερωγω τι, αυτό μοιάζει πολύ με το γιατρό που καπνίζει με ένα σωρό δικαιολογίες τύπου "με χαλαρώνει". Και είναι βασικά ένδειξη ατομικής αδυναμίας, όχι ένδειξη ότι όντως λειτουργεί σε κάποιο ανώτερο επίπεδο.

Σε κάθε περίπτωση το ότι γιατροί καπνίζουν δε σημαίνει ότι η γνώση πως το τσιγάρο βλάπτει δεν είναι (κατ' αρχήν) κάτι που μειώνει τη χρήση τσιγάρου στο γενικό πληθυσμό.
μπορούσα να τα δεχτώ αυτά τα επιχειρήματα γεμάτα ετεροπροσδιορισμούς, strawman fallacies και γενικεύσεις, αν ήμασταν στο 1850 μ.Χ.
όμως όλη η αμφισβήτηση του Θεού που έγινε μέσα από τη φυσική[*] είναι σαθρή, γιατί η φυσική έχει αλλάξει, στη σύγχρονη φυσική γίνεται της μουρλής, ελάτε στο παρόν, μη ζείτε με μύθους που σας δίδαξαν για «αλήθειες»

[*] δεν έγινε μέσα από την φυσική, αλλά μέσα από την σφαλερή κοσμοθεωρία του υλισμού που έβγαλαν μέσα από τη φυσική που θέλει να εξαγάγει συμπεράσματα του Ολου από το Μέρος

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 12004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 18 Απρ 2019, 12:35

Έχει αλλάξει η φυσική λέει :smt005:

Περιμένω απάντηση φοσίλη τώρα.
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 12:39

Παρατηρώ ότι του αρέσει η ιστορία με την Ανάσταση κι αυτό γιατί δε του αρέσει ό θάνατος. Ήρθε αντιμέτωπος με το θάνατο της προγιαγιάς του το καλοκαίρι κι έτσι οι σχετικές ερωτήσεις ήρθαν νωρίτερα απ ότι τις περίμενα και ήμουν κάπως απροετοίμαστη
- Μαμά τί γίνεται όταν πεθαινουμε; Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε να του πω είναι "τροφή για τα σκουλικια". Τελικά του είπα ότι σταματάει η καρδούλα και διαλυομαστε σιγά σιγά μέχρι να γινουμε πολυ μικρά κομματάκια και να ενωθούμε με το Συμπαν
-Εσύ θα πεθάνεις; με ρωτάει γεμάτος ανησυχία. Όλοι θα πεθάνουμε κάποτε, του λεω αλλά μην ανησυχείς, θα είσαι μεγάλος τότε και δε θα με χρειάζεσαι.
-Εγώ δε θέλω να πεθάνεις μου λέει, άμα πεθάνεις εγώ θα τα ενώσω όλα τα κομματάκια και θα τα βάλω μέσα στο σώμα σου. Ούτε εγώ θέλω να πεθάνω, θέλω να μείνω για πάντα παιδί, σα τον Πήτερ Παν.
Ε δεν άντεξα, λιγοψυχησα, δε το συνέχισα, μπήκα σε σκέψεις μήπως του κανω κακό μ όλη αυτή την αλήθεια σε τόσο μικρη ηλικία και του είπα ότι θα το ξανασυζητήσουμε στο μέλλον.

Το καλό είναι ότι με τον σύζυγό είμαστε στο ιδιο μηκος κυμματος όποτε δε λαμβάνει αντικρουόμενα μηνύματα, απο εμας τουλάχιστον.

Σας ευχαριστώ για την ωραία συζήτηση

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 12:47

parafrwn έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:06
Βινόσαυρος έγραψε: Εμείς οι μαχητικοί άθεοι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας
βορα στην χριστιανική ακόρεστη όρεξη για νέο αίμα. Αυτό το
απόστημα πρέπει να διαλυθεί και με το ναμην κάνουμε τίποτα,
να περιμένουμε σαν ώριμο φρούτο να πέσει, απλα διαιωνίζουμε
την κατάσταση.
Συμφωνώ εν μέρει. Γιατί μπορεί από αντίδραση το παιδί να γίνει θρήσκο/θρησκόληπτο.
Ασέβαστος έγραψε:
18 Απρ 2019, 08:51
μικρος ειναι ακομη, θα μορφωθει, και φυσιολογικα θα ξεκοψει εντελως απο τετοιες βλακειες.
Η μόρφωση δεν σχετίζεται απαραίτητα με την αθεΐα. Ξέρω αρκετούς μορφωμένους (ένας πχ με ΜΔΕ στα μαθηματικά είναι παλαιοημερολογήτης), που είναι θρήσκοι ή το παίζουν ότι είναι θρήσκοι. Μαθηματικοί οι περισσότεροι.

Συγνώμη για την παρέμβαση.

Συνεχίστε.
Εσύ τι θα έκανες;

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 18 Απρ 2019, 12:48

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:39
- Μαμά τί γίνεται όταν πεθαινουμε; Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε να του πω είναι "τροφή για τα σκουλικια". Τελικά του είπα ότι σταματάει η καρδούλα και διαλυομαστε σιγά σιγά μέχρι να γινουμε πολυ μικρά κομματάκια και να ενωθούμε με το Συμπαν
Αν θες να μεγαλωσεις σωστο ανθρωπο του λες οτι αν ειναι καλος ανθρωπος στη ζωη του θα παει στον παραδεισο.Αν ειναι σκατανθρωπος θα παει στην κολαση.Του λες την αληθεια δλδ.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 12:52

under έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:48
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:39
- Μαμά τί γίνεται όταν πεθαινουμε; Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε να του πω είναι "τροφή για τα σκουλικια". Τελικά του είπα ότι σταματάει η καρδούλα και διαλυομαστε σιγά σιγά μέχρι να γινουμε πολυ μικρά κομματάκια και να ενωθούμε με το Συμπαν
Αν θες να μεγαλωσεις σωστο ανθρωπο του λες οτι αν ειναι καλος ανθρωπος στη ζωη του θα παει στον παραδεισο.Αν ειναι σκατανθρωπος θα παει στην κολαση.Του λες την αληθεια δλδ.
Επειδή θέλω να μεγαλώσω σωστό άνθρωπο θα του πω να είναι καλός άνθρωπος όχι γιατί θα πάει στην κόλαση ή στον παράδεισο, αλλά γιατί ειναι το καλύτερο για τον ίδιο και τους ανθρώπους γύρω του.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 18 Απρ 2019, 12:52

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 02:33
Cloud87 έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:53
Εγώ θέλω το γιό μου ελεύθερο πνεύμα.
Κι εγώ έτσι τονε θέλω
On an unrelated note για να γίνει αυτό πρέπει να αγαπιούνται οι γονείς. Εστω και λίγο. Και να μην κοιτάει η μία να βγάλει συνεχώς τα μάτια του άλλου. Από κει και πέρα ελεύθερο πνεύμα σημαίνει οτι έχεις το ελεύθερο να σκεφτείς, να πατήσεις πάνω στις σκέψεις σου και να καταλήξεις ελεύθερος απο δεσμα και πνευματικές αγκυλώσεις, στην αλήθεια.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 18 Απρ 2019, 12:52

under έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:48
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:39
- Μαμά τί γίνεται όταν πεθαινουμε; Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε να του πω είναι "τροφή για τα σκουλικια". Τελικά του είπα ότι σταματάει η καρδούλα και διαλυομαστε σιγά σιγά μέχρι να γινουμε πολυ μικρά κομματάκια και να ενωθούμε με το Συμπαν
Αν θες να μεγαλωσεις σωστο ανθρωπο του λες οτι αν ειναι καλος ανθρωπος στη ζωη του θα παει στον παραδεισο.Αν ειναι σκατανθρωπος θα παει στην κολαση.Του λες την αληθεια δλδ.
Τον γεμίζεις με φοβίες δηλαδή, αρκεί να μην σπάσει η αλυσίδα κάποτε.


Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 18 Απρ 2019, 12:53

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:52
under έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:48
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:39
- Μαμά τί γίνεται όταν πεθαινουμε; Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε να του πω είναι "τροφή για τα σκουλικια". Τελικά του είπα ότι σταματάει η καρδούλα και διαλυομαστε σιγά σιγά μέχρι να γινουμε πολυ μικρά κομματάκια και να ενωθούμε με το Συμπαν
Αν θες να μεγαλωσεις σωστο ανθρωπο του λες οτι αν ειναι καλος ανθρωπος στη ζωη του θα παει στον παραδεισο.Αν ειναι σκατανθρωπος θα παει στην κολαση.Του λες την αληθεια δλδ.
Επειδή θέλω να μεγαλώσω σωστό άνθρωπο θα του πω να είναι καλός άνθρωπος όχι γιατί θα πάει στην κόλαση ή στον παράδεισο, αλλά γιατί ειναι το καλύτερο για τον ίδιο και τους ανθρώπους γύρω του.
Το παιδι σε ρωτησε τι θα γινει οταν πεθανει.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 12:54

under έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:53
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:52
under έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:48


Αν θες να μεγαλωσεις σωστο ανθρωπο του λες οτι αν ειναι καλος ανθρωπος στη ζωη του θα παει στον παραδεισο.Αν ειναι σκατανθρωπος θα παει στην κολαση.Του λες την αληθεια δλδ.
Επειδή θέλω να μεγαλώσω σωστό άνθρωπο θα του πω να είναι καλός άνθρωπος όχι γιατί θα πάει στην κόλαση ή στον παράδεισο, αλλά γιατί ειναι το καλύτερο για τον ίδιο και τους ανθρώπους γύρω του.
Το παιδι σε ρωτησε τι θα γινει οταν πεθανει.
Και του απάντησα.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 18 Απρ 2019, 12:55

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:54
under έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:53
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:52


Επειδή θέλω να μεγαλώσω σωστό άνθρωπο θα του πω να είναι καλός άνθρωπος όχι γιατί θα πάει στην κόλαση ή στον παράδεισο, αλλά γιατί ειναι το καλύτερο για τον ίδιο και τους ανθρώπους γύρω του.
Το παιδι σε ρωτησε τι θα γινει οταν πεθανει.
Και του απάντησα.
Του απαντησες λαθος.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 18 Απρ 2019, 12:56

Κατά τη γνώμη μου, το αν υπάρχει θεός, χριστούλης, αη βασίλης, μπαμπούλας, βελζεβούλης κλπ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα σημαντικό για ένα παιδί, γιατί ακόμα κι αν σαν παιδί πιστεψει σε αυτά, όπως π.χ. πιστεύει στον σπαηντερμαν, ε μεγαλώνοντας θα σταματήσει να πιστεύει. Ακομα και σαν θρησκος, συμβολικα θα πιστευει. Πράγματι βεβαια όλα αυτα μπορούν να το επηρεάσουν σαν παιδί, και αρνητικα και θετικα, όπως ενα μαμρα καρτουν ή σκηνες βιας στη τιβι, και ειναι λογικο δεν ειναι ετοιμο το πιτσιρικι ουτε πολλες αληθειες να λαβει ουτε και πολλα ψεμματα, χρειαζεται μετρο στη ροή και των δυο.

Το σημαντικό κατά τη γνώμη μου, που γινεται αυτη τη στιγμη από την κατεστημένη κατάσταση είναι σε πρωτο επιπεδο το να περνιέται στο παιδί υποσυνείδητα πως όλα αυτά (χριστουληδες, σταυρώσεις, θεούληδες, εκκλησιες κλπ) είναι ΕΤΣΙ και είναι στο απυροβλητο, και απαγορεύεται να αμφιβάλλει για αυτα, να τα αγγίζει, να τα αμφισβητήσει με την νηπιακη λογική του, τώρα ή μετά, και εν συνεχεία σε δευτερο επιπεδο σε μεγαλύτερη ηλικια πως όλα αυτά είναι μέρος της εθνικο-πολιτικης του ταυτότητας και ιστοριας.

Οπότε αυτό κατά τη γνώμη μου είναι που πρεπει να αντιστρεψεις (η δευτερη παραγραφος).
Εξάλλου διαχρονικά η επέμβαση των θρησκειών στην παιδεία δεν ήταν με σκοπό να παράγει ενσυνείδητους γνησιους πιστους θρήσκους, αλλά εντελώς ασυνείδητους κατονομα θρήσκους, οπαδούς, που έχουν το ελεύθερο στη ζωή τους να πράξουν κάθε λογής πουστιά, αλλά με τον απαράβατο όρο να μην αμφισβητήσουν ποτέ εκείνο το απυρόβλητο και το ιερατείο του.

Δηλ. δεν ξερω αν ακριβως το σωστο ειναι αυτο με τους καλους και τους κακους, αλλα το να αρχισεις σιγα σιγα να περνας στο πιτσιρικι πως αυτο και πολλα άλλα, πρεπει να τα αγγιζει και να αμφιβαλλει αν δεν κολλανε με ολα τα υπολοιπα που μαθαινει, να μην αφησεις δηλ. υποσυνειδητα να τα βαλει σε απυροβλητο.
under έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:48
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 12:39
- Μαμά τί γίνεται όταν πεθαινουμε; Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε να του πω είναι "τροφή για τα σκουλικια". Τελικά του είπα ότι σταματάει η καρδούλα και διαλυομαστε σιγά σιγά μέχρι να γινουμε πολυ μικρά κομματάκια και να ενωθούμε με το Συμπαν
Αν θες να μεγαλωσεις σωστο ανθρωπο του λες οτι αν ειναι καλος ανθρωπος στη ζωη του θα παει στον παραδεισο.Αν ειναι σκατανθρωπος θα παει στην κολαση.Του λες την αληθεια δλδ.
Ξεχασες να της πεις να πει στο πιτσιρικι πως θα παιζει και στην ομαδα του παραδεισου επιθετικος και καθε κυριακη το ματς παραδεισος - κολαση θα ληγει 5 - 0 και θα κοροιδευουνε συνεχεια τα αμπαλα διαβολακια.

βασικα ιφιδα μπορεις να χρησιμοποιησεις κάλλιστα ως παραδειγμα προς αποφυγη το βλακαντερ, και ολα θα πανε καλα θα δεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 18 Απρ 2019, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών