Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21527
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιούλ 2019, 15:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:22
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 12:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 11:07

Πίστεψες ότι ο Εμπεδοκλας είχε υφιστάμενο; :lol:
Πρόσεχε αγαπητέ μου διότι ο κόσμος είναι μικρός και οι θέσεις εργασίας δυσεύρετες...
Σήκωσε το τηλ να μην ξαναβρώ ποτέ.
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26439
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Ιούλ 2019, 16:08

Feindflug έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:19
Antares έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:55
Τετράωρο δουλεύουν οι υπάλληλοι γραφείου εργολάβου σε ΔΕΚΟ. Είχαμε μια (πρέπει να δουλεύει ακόμη, εδώ και κάμποσα χρόνια). Αλλά ο μισθός απ' ότι μου είχε πει ήταν 500 ευρώ καθαρά. Βέβαια δεν είναι άσχημα για 4 ώρες. Απλά γιατί δεν υπήρχε δουλειά για παραπάνω. Ούτε σε εμάς υπάρχει.
Εκτός και αν πρέπει να είσαι στο πόστο λόγω βάρδιας που είναι οκτάωρη. Αλλά να δουλεύεις σερί οκτάωρο σε word, excel, τηλέφωνα, πελάτες, προισταμένους, δεν γίνεται.
Ενώ γίνεται να δουλεύεις 8 ώρες σε βαριές, χειρωνακτικές δουλειές.
:smt023
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Ιούλ 2019, 22:17

Αγις έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:08
Feindflug έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:19
Antares έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:55
Τετράωρο δουλεύουν οι υπάλληλοι γραφείου εργολάβου σε ΔΕΚΟ. Είχαμε μια (πρέπει να δουλεύει ακόμη, εδώ και κάμποσα χρόνια). Αλλά ο μισθός απ' ότι μου είχε πει ήταν 500 ευρώ καθαρά. Βέβαια δεν είναι άσχημα για 4 ώρες. Απλά γιατί δεν υπήρχε δουλειά για παραπάνω. Ούτε σε εμάς υπάρχει.
Εκτός και αν πρέπει να είσαι στο πόστο λόγω βάρδιας που είναι οκτάωρη. Αλλά να δουλεύεις σερί οκτάωρο σε word, excel, τηλέφωνα, πελάτες, προισταμένους, δεν γίνεται.
Ενώ γίνεται να δουλεύεις 8 ώρες σε βαριές, χειρωνακτικές δουλειές.
:smt023
Antares έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:37
Έχω δουλέψει σε εργοστάσιο στη Γερμανία. Οι καθαρές ώρες είναι 7, η μία ώρα μοιράζεται για διαλείμματα ενδιάμεσα. Τέτοιες δουλειές έκαναν οι μετανάστες του 1960-70. Φυσικά με αυστηρή τήρηση της εργατικής νομοθεσίας και με αρκετά μεγάλο μισθό. Πολλές φορές προάγονταν σε άλλα πόστα (επιστάτες κυρίως).
Σήμερα είναι διαφορετικά. Η αυτοματοποίηση προχωράει και οι νέοι έχουν τουλάχιστον απολυτήριο λυκείου ή abitur εκεί.
Για δουλειές όπως οικοδόμος, τεχνίτης κλπ. δεν γνωρίζω.
Eξάλλου ο εργάτης πληρώνεται έως και 50% παραπάνω από τον υπάλληλο γραφείου και ο τεχνίτης έως και 100%. Στην ΔΕΗ οι εργάτες/τεχνίτες έπαιρναν παραπάνω και από μηχανικούς προισταμένους. Μόνο οι υψηλές θέσεις (manager, διευθυντές κλπ.) παίρνουν υψηλούς μισθούς.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14888
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Ιούλ 2019, 22:20

Antares έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 22:17
Αγις έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:08
Feindflug έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:19


Ενώ γίνεται να δουλεύεις 8 ώρες σε βαριές, χειρωνακτικές δουλειές.
:smt023
Antares έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:37
Έχω δουλέψει σε εργοστάσιο στη Γερμανία. Οι καθαρές ώρες είναι 7, η μία ώρα μοιράζεται για διαλείμματα ενδιάμεσα. Τέτοιες δουλειές έκαναν οι μετανάστες του 1960-70. Φυσικά με αυστηρή τήρηση της εργατικής νομοθεσίας και με αρκετά μεγάλο μισθό. Πολλές φορές προάγονταν σε άλλα πόστα (επιστάτες κυρίως).
Σήμερα είναι διαφορετικά. Η αυτοματοποίηση προχωράει και οι νέοι έχουν τουλάχιστον απολυτήριο λυκείου ή abitur εκεί.
Για δουλειές όπως οικοδόμος, τεχνίτης κλπ. δεν γνωρίζω.
Eξάλλου ο εργάτης πληρώνεται έως και 50% παραπάνω από τον υπάλληλο γραφείου και ο τεχνίτης έως και 100%. Στην ΔΕΗ οι εργάτες/τεχνίτες έπαιρναν παραπάνω και από μηχανικούς προισταμένους. Μόνο οι υψηλές θέσεις (manager, διευθυντές κλπ.) παίρνουν υψηλούς μισθούς.
Houston καλεί Antares, λαμβάνεις;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Ιούλ 2019, 22:31

Feindflug έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 22:20

Houston καλεί Antares, λαμβάνεις;
Τι σημαίνει αυτό; Εκτός αν εννοείς τον ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας όπου γίνεται παράβαση κάθε εργατικής νομοθεσίας στις περισσότερες περιπτώσεις. Φυσικά και στις ΔΕΚΟ ο κλέψας του κλέψαντος γίνεται. Απλώς στήθηκαν με βάση ξένες εταιρείες και μέχρι ένα σημείο λειτουργούσαν σωστά, επίσης είναι δύσκολο να παραβιάσουν απροκάλυπτα την εργατική νομοθεσία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 09 Ιούλ 2019, 00:18

Antares έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 22:31
Feindflug έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 22:20

Houston καλεί Antares, λαμβάνεις;
Τι σημαίνει αυτό; Εκτός αν εννοείς τον ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας όπου γίνεται παράβαση κάθε εργατικής νομοθεσίας στις περισσότερες περιπτώσεις. Φυσικά και στις ΔΕΚΟ ο κλέψας του κλέψαντος γίνεται. Απλώς στήθηκαν με βάση ξένες εταιρείες και μέχρι ένα σημείο λειτουργούσαν σωστά, επίσης είναι δύσκολο να παραβιάσουν απροκάλυπτα την εργατική νομοθεσία.
Νομίζω Antares μιλάει για την κόπωση :smt017
SpoilerShow
κι εγώ ξέρω εργολάβους που παίρνουν 120-150 ευρώ μεροκάματο καθαρά, αλλά είναι άλλο θέμα...
:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Ιούλ 2019, 11:32

O I έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 00:18

Νομίζω Antares μιλάει για την κόπωση :smt017
SpoilerShow
κι εγώ ξέρω εργολάβους που παίρνουν 120-150 ευρώ μεροκάματο καθαρά, αλλά είναι άλλο θέμα...
:wave:

Ο.Ι.
Θα του έλεγα εγώ γιατί μιλάει. Αναλόγως με την κόπωση και το χρήμα (τουλάχιστον στην Β.Ευρώπη, ΗΠΑ κλπ.). Κανείς δεν είναι σκλάβος. Δεν υπήρχε μια εποχή στην Ελλάδα που οι Δ.Υ. ήταν με 3 και 60; Εγώ φταίω που «Τ΄αγγειά γινήκαν θυμιατά και τα σκατά λιβάνι οι γύφτοι γίναν δήμαρχοι κι οι κλέφτες καπετάνιοι»;
Επίσης είναι πολύ προχωρημένη και η αυτοματοποίηση.
Ακόμη μπορούσε κάποτε να πάει κανείς στα ορυχεία της ΔΕΗ για εργάτης (χωρίς μέσο) με μισθό ΔΕΗ (καλό μισθό) και ασφαλίσεις για την γυναίκα και τα παιδιά (σύνταξη χηρείας, εφάπαξ) αλλά με κίνδυνο να μην ζήσει πάνω από τα 60.
Αν μετά από κάποιο διάστημα έβαλαν εργολάβους να χρησιμοποιούν αλλοδαπούς και ημεδαπούς με τον τρόπο που αυτοί ξέρουν δεν φταίω εγώ ξανά.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 09 Ιούλ 2019, 11:56

Antares έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 11:32
O I έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 00:18

Νομίζω Antares μιλάει για την κόπωση :smt017
SpoilerShow
κι εγώ ξέρω εργολάβους που παίρνουν 120-150 ευρώ μεροκάματο καθαρά, αλλά είναι άλλο θέμα...
:wave:

Ο.Ι.
Θα του έλεγα εγώ γιατί μιλάει. Αναλόγως με την κόπωση και το χρήμα (τουλάχιστον στην Β.Ευρώπη, ΗΠΑ κλπ.). Κανείς δεν είναι σκλάβος. Δεν υπήρχε μια εποχή στην Ελλάδα που οι Δ.Υ. ήταν με 3 και 60; Εγώ φταίω που «Τ΄αγγειά γινήκαν θυμιατά και τα σκατά λιβάνι οι γύφτοι γίναν δήμαρχοι κι οι κλέφτες καπετάνιοι»;
Επίσης είναι πολύ προχωρημένη και η αυτοματοποίηση.
Ακόμη μπορούσε κάποτε να πάει κανείς στα ορυχεία της ΔΕΗ για εργάτης (χωρίς μέσο) με μισθό ΔΕΗ (καλό μισθό) και ασφαλίσεις για την γυναίκα και τα παιδιά (σύνταξη χηρείας, εφάπαξ) αλλά με κίνδυνο να μην ζήσει πάνω από τα 60.
Αν μετά από κάποιο διάστημα έβαλαν εργολάβους να χρησιμοποιούν αλλοδαπούς και ημεδαπούς με τον τρόπο που αυτοί ξέρουν δεν φταίω εγώ ξανά.
Ξέρω ανθρώπους που εργάζονταν στο "Μαντεμ λάκο" ή στο Αλουμίνιο στη Βοιωτία που δεν πρόλαβαν να πάρουν σύνταξη λόγω προβλημάτων, κυρίως στους πνεύμονες. Καρκίνο.
Άστα :011:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Ιούλ 2019, 12:09

O I έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 11:56

Ξέρω ανθρώπους που εργάζονταν στο "Μαντεμ λάκο" ή στο Αλουμίνιο στη Βοιωτία που δεν πρόλαβαν να πάρουν σύνταξη λόγω προβλημάτων, κυρίως στους πνεύμονες. Καρκίνο.
Άστα :011:

Ο.Ι.
Ακόμη και στα γραφεία καρκίνους έχουμε. Μεταφορικούς και κυριολεκτικούς. Εγώ δεν έγινα θυμιατό, ούτε καπετάνιος με μια θέση υπαλλήλου από τον ΟΑΕΔ σαν παιδί πολύτεκνης οικογένειας. Άλλοι και άλλες έγιναν. Γι' αυτό λυσσάνε να μπουν στο δημόσιο.
Στον μοναδικό διαγωνισμό που έγινε το 2004 για θέσεις διοικητικών πήρα μια θέση στην κατηγορία ΔΕ (το πτυχίο μου είναι πτυχίο φυσικής, οπότε δεν είχα χρόνο να προετοιμαστώ για λογιστικά, οικονομικά κλπ.). Μου έλεγε μια της ΑΣΟΕΕ "α εγώ πάω για τους γραμματιζούμενους" και δώστου φροντιστήρια. Φυσικά δεν πέρασε, ούτε για δευτεροβάθμια εκπαίδευση δεν θα πέρναγε δηλαδή. Δεν πήγα τότε, γιατί δεν γνώριζα. Μου έχουν πρόβλημα με τον διπλανό, πως να τον εξουδετερώσουν (δυστυχώς βρήκαν και τα μέσα). Έγιναν οι σκ..ες καπετάνιοι. Δυστυχώς αυτή είναι η νοοτροπία, το εντελώς αντίθετο του ελληνισμού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 09 Ιούλ 2019, 13:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26439
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2019, 12:13

Δεν υπάρχει προβληματισμος , εργασία κ σοσιαλμιντια δεν πανε μαζί.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 09 Ιούλ 2019, 12:36

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 12:13
Δεν υπάρχει προβληματισμος , εργασία κ σοσιαλμιντια δεν πανε μαζί.
:+1:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 09 Ιούλ 2019, 14:38

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 12:13
Δεν υπάρχει προβληματισμος , εργασία κ σοσιαλμιντια δεν πανε μαζί.
Με αυστηρά αντικειμενικά κριτήρια, δε μπορεί να σε πληρώνει ένας οποιοσδήποτε εργοδότης για συγκεκριμένη εργασία και να "λουφάρεις" χαζεύοντας στο κινητό ή τον υπολογιστή.
Αν συγκαταβαίνει κατά περίπτωση, είναι άλλο θέμα που αφορά σχέση εργοδότη - εργαζομένου.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26439
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2019, 14:44

O I έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:38
Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 12:13
Δεν υπάρχει προβληματισμος , εργασία κ σοσιαλμιντια δεν πανε μαζί.
Με αυστηρά αντικειμενικά κριτήρια, δε μπορεί να σε πληρώνει ένας οποιοσδήποτε εργοδότης για συγκεκριμένη εργασία και να "λουφάρεις" χαζεύοντας στο κινητό ή τον υπολογιστή.
Αν συγκαταβαίνει κατά περίπτωση, είναι άλλο θέμα που αφορά σχέση εργοδότη - εργαζομένου.

Ο.Ι.
Υπάρχουν πολλες περιπτώσεις οχι απαραίτητα επαγγελματικες.
Παράδειγμα - μπορει ο Σπύρος να αισθάνεται οτι η Ναιδα αδιαφορει για το φορουμ που την φιλοξενει γιατι κανει μικροδιαλειμματα απο το ανεβασμα μηνυμάτων και συμμετοχη στις συζητησεις και ασχολειται για λιγο με τα θέματα της επιχείρησης στην οποία εργάζεται.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 09 Ιούλ 2019, 14:48

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:44
O I έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:38
Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 12:13
Δεν υπάρχει προβληματισμος , εργασία κ σοσιαλμιντια δεν πανε μαζί.
Με αυστηρά αντικειμενικά κριτήρια, δε μπορεί να σε πληρώνει ένας οποιοσδήποτε εργοδότης για συγκεκριμένη εργασία και να "λουφάρεις" χαζεύοντας στο κινητό ή τον υπολογιστή.
Αν συγκαταβαίνει κατά περίπτωση, είναι άλλο θέμα που αφορά σχέση εργοδότη - εργαζομένου.

Ο.Ι.
Υπάρχουν πολλες περιπτώσεις οχι απαραίτητα επαγγελματικες.
Παράδειγμα - μπορει ο Σπύρος να αισθάνεται οτι η Ναιδα αδιαφορει για το φορουμ που την φιλοξενει γιατι κανει μικροδιαλειμματα απο το ανεβασμα μηνυμάτων και συμμετοχη στις συζητησεις και ασχολειται για λιγο με τα θέματα της επιχείρησης στην οποία εργάζεται.
:smt005:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών