Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 20 Ιουν 2020, 14:48

Μεταξύ μας, ο Αντετοκούνμπο ακολουθεί το κλασικό επικοινωνιακό μοτίβο ενός σταρ που ανοίγει το στόμα του
για να μοιράσει γλυκές κοινοτοπίες στο κόσμο, οπότε είναι λίγο χλωμό να έχει κάνει αυτές τις δηλώσεις ή να
τις κάνει στο μέλλον. Το μόνο για το οποίο μπορεί να κατακριθεί κάπως είναι το γεγονός πως από τη στιγμή
που πήγε στις ΗΠΑ ξέθαψε και την αφρικανική του καταγωγή, κάτι λογικό αν σκεφτούμε πως μόνη της η Νιγηρία
έχει κάπου στα 100 εκατομμύρια κατοίκους- εν δυνάμει πελάτες(απορώ πως οι Αμερικανοί δε το στείλαν στην Εθνική αυτής της χώρας)
Σα προσωπικότητα πάντως, ο Αντετοκούνμπο είναι πολύ τίμιος άνθρωπος και το λέω αυτό γιατί τον ήξερα πριν γίνει διάσημος.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14307
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 20 Ιουν 2020, 14:49

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:37
Λοιπόν έχουμε έναν μαύρο που πήγε σχολείο τζάμπα στην Ελλάδα, του έδωσε ιθαγένεια ο ίδιος ο πρωθυπουργός της χώρας για να έχει την ευκαιρία να παίξει στο NBA, τα μίντια του έκαναν Μπραντ το greek freak, τα αδέλφια του παίζουμε νλμε μέσο αυτόν στην εθνική και δηλώνει ότι δυστυχώς γεννήθηκε στην Ελλάδα και όχι στην αφρικη
Τι συμπέρασμα βγάζουμε από όλο αυτό;
Ότι διάβασες μόνο το πρώτο ποστ.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:49

elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:47
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:44
Και τα ιντερνετικα μπουλιγκ να τα αφησετε..
Το ότι σου υπενθυμίζει η πλειονότητα των χρηστών ότι είσαι λειτουργικά αμόρφωτος βλαξ με μένος για τους Ελ, δε θεωρείται ιντερνετικό μπουλινγκ
Πρωτα μαθε να ξεχωριζεις τις εννοιες και μετα τα ξαναλεμε..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 20 Ιουν 2020, 14:49

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33
Ποια νοηματα αλλαξανε; Εκτος του δυστυχως δεν βλεπω να αλλαξε κατι...
1. Αντικαθιστώντας το "προφανώς" με το "δυστυχώς" αλλάζει παντελώς το νόημα, μη γράφεις παπαριές για ελεύθερη μετάφραση και μη μας θεωρείς άπαντες ηλίθιους.
2. Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα. Το ξαναγράφω, το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.
3. Όποιος δε βαριέται ας διαβάσει το πρωτότυπο άρθρο (δεν είναι μεγάλο) για να δει ότι το νόημα του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να περάσει ο Πίθηκας.
God.exe is missing. Universe will restart.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 14:51

panos291 έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:49
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:37
Λοιπόν έχουμε έναν μαύρο που πήγε σχολείο τζάμπα στην Ελλάδα, του έδωσε ιθαγένεια ο ίδιος ο πρωθυπουργός της χώρας για να έχει την ευκαιρία να παίξει στο NBA, τα μίντια του έκαναν Μπραντ το greek freak, τα αδέλφια του παίζουμε νλμε μέσο αυτόν στην εθνική και δηλώνει ότι δυστυχώς γεννήθηκε στην Ελλάδα και όχι στην αφρικη
Τι συμπέρασμα βγάζουμε από όλο αυτό;
Ότι διάβασες μόνο το πρώτο ποστ.
Οκ νέα κόλπα αυτο
Αν και έχει ενδιαφέρον η λογική του νορθςρν απιριτ

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:53

Ηράκλειτος έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:49
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33
Ποια νοηματα αλλαξανε; Εκτος του δυστυχως δεν βλεπω να αλλαξε κατι...
1. Αντικαθιστώντας το "προφανώς" με το "δυστυχώς" αλλάζει παντελώς το νόημα, μη γράφεις παπαριές για ελεύθερη μετάφραση και μη μας θεωρείς άπαντες ηλίθιους.
2. Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα. Το ξαναγράφω, το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.
3. Όποιος δε βαριέται ας διαβάσει το πρωτότυπο άρθρο (δεν είναι μεγάλο) για να δει ότι το νόημα του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να περάσει ο Πίθηκας.
Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 14:53

Για να καταλάβω αν πραγματικά έλεγε ότι δυστυχώς γεννήθηκε στην Ελλάδα θα έπρεπε να τα βάψουμε μαύρα δηλαδή;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 14:55

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53
Ηράκλειτος έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:49
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33
Ποια νοηματα αλλαξανε; Εκτος του δυστυχως δεν βλεπω να αλλαξε κατι...
1. Αντικαθιστώντας το "προφανώς" με το "δυστυχώς" αλλάζει παντελώς το νόημα, μη γράφεις παπαριές για ελεύθερη μετάφραση και μη μας θεωρείς άπαντες ηλίθιους.
2. Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα. Το ξαναγράφω, το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.
3. Όποιος δε βαριέται ας διαβάσει το πρωτότυπο άρθρο (δεν είναι μεγάλο) για να δει ότι το νόημα του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να περάσει ο Πίθηκας.
Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15733
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 20 Ιουν 2020, 14:57

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53
Για να καταλάβω αν πραγματικά έλεγε ότι δυστυχώς γεννήθηκε στην Ελλάδα θα έπρεπε να τα βάψουμε μαύρα δηλαδή;
ρε άνθρωπε, δε φτάνει που έφαγες αμάσητα τα fake news to πίθηκα γιατί είχαν ωραία γεύση, αντί να πεις ένα "συγνώμη λάθος" και να την κάνεις διακριτικά απο το νήμα, επιμένεις κιόλας και θες να κάτσουμε να συνεχίσουμε να συζητάμε το αρχικό, ψεύτικο σενάριο αλλά να το βαφτίσουμε υποθετικό.

χέσε μας ρε φίλε
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Zhukov
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: 17 Μάιος 2020, 10:07

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zhukov » 20 Ιουν 2020, 14:57

Λογική η απάντηση του.Κανένας δεν θα ήθελε να γίνει Έλληνας.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:58

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:55
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53
Ηράκλειτος έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:49
1. Αντικαθιστώντας το "προφανώς" με το "δυστυχώς" αλλάζει παντελώς το νόημα, μη γράφεις παπαριές για ελεύθερη μετάφραση και μη μας θεωρείς άπαντες ηλίθιους.
2. Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα. Το ξαναγράφω, το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.
3. Όποιος δε βαριέται ας διαβάσει το πρωτότυπο άρθρο (δεν είναι μεγάλο) για να δει ότι το νόημα του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να περάσει ο Πίθηκας.
Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;
Πρεπει να νοιαζει αυτους που θεωρουνε του Αντετοκουμπο "ελληναρα".
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 14:58

Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:57
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53
Για να καταλάβω αν πραγματικά έλεγε ότι δυστυχώς γεννήθηκε στην Ελλάδα θα έπρεπε να τα βάψουμε μαύρα δηλαδή;
ρε άνθρωπε, δε φτάνει που έφαγες αμάσητα τα fake news to πίθηκα γιατί είχαν ωραία γεύση, αντί να πεις ένα "συγνώμη λάθος" και να την κάνεις διακριτικά απο το νήμα, επιμένεις κιόλας και θες να κάτσουμε να συνεχίσουμε να συζητάμε το αρχικό, ψεύτικο σενάριο αλλά να το βαφτίσουμε υποθετικό.

χέσε μας ρε φίλε
Τον νηματοθερη ρωτάω να κι αν απαντήσεις να κι αν δενναπαντησεις

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 20 Ιουν 2020, 14:59

Αντετοκούνμπο: είμαι Αφρικανός και δεν έχω καμία σχέση με την Ελλάδα

Είσαι σίγουρος John?? Ή μήπως να σε λέω....ΓΙΑΝΝΗ;;

HLA Genes in Macedonians and the sub-Saharan Origin of the Greeks
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11260506/
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 14:59

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:58
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:55
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53


Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;
Πρεπει να νοιαζει αυτους που θεωρουνε του Αντετοκουμπο "ελληναρα".
Θεωρείς ότι είναι σκέτο Αφρικανός;

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25594
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Ιουν 2020, 15:00

Ωραίο το αηδόνι του Κολωνού
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών