Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Οκτ 2021, 15:22

Καραμελίτσα έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:20
Βασικά οι ΒορειοΕλλαδίτες είναι πιο μορφωμένοι από όλες τις στατιστικές.

Εικόνα
Στα τέτοια τους. Αυτοί που θάβουν με τοπικιστικό κριτήριο, δεν πείθονται με τέτοια.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4680
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 26 Οκτ 2021, 15:33

πατησιωτης έγραψε:
26 Οκτ 2021, 13:20
Bλακώδεις θεωρίες πασόκων είναι αυτές από την εποχή που εκνευρίζονταν επειδή δεν μπορούσαν να κερδίσουν τη δημαρχία και την περιφέρεια Θεσσαλονίκης και δημιούργησαν ολόκληρο κίνημα για να εκτοπίσουν τον Παπαγεωργόπουλο και τον Ψωμιάδη,κατόρθωσαν και έβγαλαν τον Μπουτάρη και έκαναν μια τρύπα στο νερό.
Τώρα φυσικά όπως και σε άλλα θέματα τη θέση των πασόκων την πήραν οι συριζαίοι,άλλωστε σε μεγάλο βαθμό οι ίδιοι άνθρωποι είναι.
Ισχύει 100%, φαίνεται άλλωστε και από τον γραφικό νηματοθετη, αν και δυστυχώς υπάρχει και αντίστοιχο "κεντροδεξιό" αφήγημα ("Γιατί βγάλατε Μπουτάρη;" "Γιατί ακόμη κάποιοι ψηφίζετε ΣΥΡΙΖΑ;" "Γιατί έχετε κορωνοϊο;" κτλ) που τα τελευταία χρόνια έχει προεκτάσεις και στον αθλητισμό (" Γιατί ομάδα από τη Βόρεια Ελλάδα πήρε πρωτάθλημα επί ΣΥΡΙΖΑ; ") . Άντε τώρα να εξηγήσεις ότι πχ η Βόρεια Ελλάδα έχει σταθερά επισκέπτες από τα Βαλκάνια, οι δημόσιες συγκοινωνίες σε όλες σχεδόν τις πόλεις και ιδίως στη Θεσσαλονίκη είναι απαράδεκτες, έχουν κλείσει νοσοκομεία κτλ. Όχι, φταίει ένα απροσδιόριστο κόμπλεξ - """συντηρητισμός""" κτλ. Αν όμως ο ιός πήγαινε πακέτο με τα κόμπλεξ, θα είχε ερημώσει όλη η Ελλάδα. Δεν βαριέσαι.

Όλες αυτές οι τοπικιστικές χαζομάρες προβάλλονται για συγκεκριμένο λόγο. Ο συγκεντρωτισμός είναι το βασικό αφήγημα του ελλαδικού κράτους και βολεύει μια κρατικοδιαιτη κρίσιμη μάζα που ζει από τις ενέσεις της ΕΕ: τι πιο βολικό από το να φταίνε κάποιοι γραφικοί εκεί στα βόρεια, μείγμα Τούρκων και Βουλγάρων (κυρίως για την Αριστερά αλλά όχι μόνο) ή τελοσπαντων μειωμένης εθνικής συνείδησης (για κομμάτια της Δεξιάς) για όλα τα υποτιθέμενα ή πραγματικά κακά της κοινωνίας; Όσοι είναι δυσαρεστημένοι από αυτό δεν ασκούν πίεση γιατί όποιος θέλει φεύγει και πάει Αθήνα ή εξωτερικό. Το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει σοβαρό αποκεντρωτικο αίτημα στην πολιτική σκηνή: χάθηκε στη λήθη του χρόνου μαζί με την αξία της αποταμίευσης, την ανάγκη να ζωντανέψει ξανά η ύπαιθρος και τις βλαβερές συνέπειες του DDT στην τρύπα του όζοντος. Τι να κάνουμε, ο Βενιζέλος έφερε τους Κρήτες στην καρδιά του μηχανισμού του ελλαδικού κράτους, και καλά έκαναν, αλλά ο Καραμανλής δεν έφερε τους Μακεδόνες.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 26 Οκτ 2021, 15:36

Καραμελίτσα έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:20
Βασικά οι ΒορειοΕλλαδίτες είναι πιο μορφωμένοι από όλες τις στατιστικές.

Εικόνα
Κι αυτό μαλακία είναι, το ίδιο είναι παντού.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Οκτ 2021, 15:47

Rakomelofronas έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:33
Ο συγκεντρωτισμός είναι το βασικό αφήγημα του ελλαδικού κράτους και βολεύει μια κρατικοδιαιτη κρίσιμη μάζα που ζει από τις ενέσεις της ΕΕ: τι πιο βολικό από το να φταίνε κάποιοι γραφικοί εκεί στα βόρεια, μείγμα Τούρκων και Βουλγάρων (κυρίως για την Αριστερά αλλά όχι μόνο)
Μια κουβέντα, χίλιες λέξεις. Τα είπες όλα με αυτό. :D

Να σημειώσω επίσης μια προσωπική εμπειρία. Δεν είμαι βέρος Σαλονικιός, με την έννοια ότι πέρασα την παιδική μου ηλικία σε άλλη πόλη της Μακεδονίας. Οταν ήμουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, υπήρχε η περιρρέουσα αντίληψη ότι "οι Σαλονικείς κράζουν την πρωτεύουσα γιατί δεν έχουν τα ίδια προνόμια". Το οποίο ακόμη κι αν ίσχυε, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πάντα ο αδύναμος, έχει κόμπλεξ έναντι του ισχυρού.

Τα πράγματα άλλαξαν μετά το 2000 (ακόμη περισσότερο, μετά το 2005). Τότε άρχισε να εμφανίζεται το αντίστροφο φαινόμενο. Από "ερωτική πόλη", γίναμε ξαφνικά "οι βούλγαροι που χαλάνε την πιάτσα". Για μένα το ποτήρι ξεχείλισε όταν βρισκόμουν σε ένα φόρουμ για σινεφίλ και εκεί είδα να διαδραματίζεται η εξής κουνέντα μεταξύ δύο Αθηναίων σινεφίλ (που ήταν κιόλας "σοβαροί", όχι καράμπαμπες). Είπε ο ένας στον άλλον: "Λες να μπορέσουμε να τους "φάμε" και το φεστιβάλ κινηματογράφου"; Τότε επικρατούσε η κίνηση "κινηματογραφιστές στην ομίχλη", όπου κάποιοι δημιουργοί αποφασίσανε να μη στείλουν τις ταινίες τους στο φεστιβάλ, γιατί -και καλά- διαμαρτύρονταν για το κέντρο κινηματογράφου.

Ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν να "φτωχύνει" το φεστιβάλ και αντίθετα να δημιουργηθει στην Αθήνα "οι νύχτες πρεμιέρας" που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Εχασε η Θεσσαλονίκη την αποκλειστικότητα που είχε.

Τότε ήταν που κατάλαβα ότι όσα παράπονα κι αν έχω από την πόλη μου -που έχω πολλά- οφείλω να την υπερασπιστώ, γιατί κάποιοι εκεί κάτω, απλά δεν νιώθουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 26 Οκτ 2021, 15:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 3075
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 26 Οκτ 2021, 15:49

Αυτή την απορία έχω κι εγώ. Όλα τα ακροδεξιά ψεκομορφωματα εδώ είχαν και έχουν την μεγαλύτερη τους δύναμη
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11630
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 26 Οκτ 2021, 15:50

Τα λενε γιατί οι νότιες είναι χαμηλοκώλες κ άσκημες.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1596
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 26 Οκτ 2021, 15:52

Στην Νότια Ελλάδα δεν είχαμε μόνο Έλληνες και Αλβανούς που έριχναν το επίπεδο αλλά και Φράγκους, Ενετούς, Βαυαρούς, και μια παράδοση στη ναυτιλία, υπήρχε με άλλα λόγια περισσότερη Ευρώπη. Εκεί πάνω είχανε από πλευράς εξουσίας μόνο ασιάτες γυφτοβυζαντινούς και γυφτοθωμανούς, με μεγάλο ποσοστό επί του πληθυσμού να είναι Βλάχοι και Σλάβοι και σήμερα θρησκόληπτοι Πόντιοι.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Οκτ 2021, 15:53

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:50
Τα λενε γιατί οι νότιες είναι χαμηλοκώλες κ άσκημες.
Γιατί, οι βόρειες πώς λες να είναι; Οι ωραίες, μικροπαντρεύονται ή καταφεύγουν στο εξωτερικό (για σπουδές, δουλειά ή ακόμη και βίζιτες).
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11630
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 26 Οκτ 2021, 15:54

AlienWay έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:53
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:50
Τα λενε γιατί οι νότιες είναι χαμηλοκώλες κ άσκημες.
Γιατί, οι βόρειες πώς λες να είναι; Οι ωραίες, μικροπαντρεύονται ή καταφεύγουν στο εξωτερικό (για σπουδές, δουλειά ή ακόμη και βίζιτες).
Φίλε Ελλάδα ζεις;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Οκτ 2021, 15:54

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:54
AlienWay έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:53
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:50
Τα λενε γιατί οι νότιες είναι χαμηλοκώλες κ άσκημες.
Γιατί, οι βόρειες πώς λες να είναι; Οι ωραίες, μικροπαντρεύονται ή καταφεύγουν στο εξωτερικό (για σπουδές, δουλειά ή ακόμη και βίζιτες).
Φίλε Ελλάδα ζεις;
Ναι.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 26 Οκτ 2021, 15:55

πατησιωτης έγραψε:
26 Οκτ 2021, 13:20
Bλακώδεις θεωρίες πασόκων είναι αυτές από την εποχή που εκνευρίζονταν επειδή δεν μπορούσαν να κερδίσουν τη δημαρχία και την περιφέρεια Θεσσαλονίκης και δημιούργησαν ολόκληρο κίνημα για να εκτοπίσουν τον Παπαγεωργόπουλο και τον Ψωμιάδη,κατόρθωσαν και έβγαλαν τον Μπουτάρη και έκαναν μια τρύπα στο νερό.
Τώρα φυσικά όπως και σε άλλα θέματα τη θέση των πασόκων την πήραν οι συριζαίοι,άλλωστε σε μεγάλο βαθμό οι ίδιοι άνθρωποι είναι.
δεν θα τους έλεγα ανθρώπους, κρίνοντας από τον σοσιαλιστ, μάλλον ανθρωπολύματα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11630
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 26 Οκτ 2021, 15:59

Antipnevma έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:52
Στην Νότια Ελλάδα δεν είχαμε μόνο Έλληνες και Αλβανούς που έριχναν το επίπεδο αλλά και Φράγκους, Ενετούς, Βαυαρούς, και μια παράδοση στη ναυτιλία, υπήρχε με άλλα λόγια περισσότερη Ευρώπη. Εκεί πάνω είχανε από πλευράς εξουσίας μόνο ασιάτες γυφτοβυζαντινούς και γυφτοθωμανούς, με μεγάλο ποσοστό επί του πληθυσμού να είναι Βλάχοι και Σλάβοι και σήμερα θρησκόληπτοι Πόντιοι.
Όταν οι Μακεδόνες έκαναν εμπόριο με τη Βιέννη και ιδρυαν βιβλιοθηκες και σχολεια, οι Ρουμελιωτες και οι Μωραιτες κυνηγούσαν να πηδήξουν καμια γίδα ρε κουραμπιέ.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6733
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 26 Οκτ 2021, 16:00

AlienWay έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:47
Rakomelofronas έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:33
Ο συγκεντρωτισμός είναι το βασικό αφήγημα του ελλαδικού κράτους και βολεύει μια κρατικοδιαιτη κρίσιμη μάζα που ζει από τις ενέσεις της ΕΕ: τι πιο βολικό από το να φταίνε κάποιοι γραφικοί εκεί στα βόρεια, μείγμα Τούρκων και Βουλγάρων (κυρίως για την Αριστερά αλλά όχι μόνο)
Μια κουβέντα, χίλιες λέξεις. Τα είπες όλα με αυτό. :D

Να σημειώσω επίσης μια προσωπική εμπειρία. Δεν είμαι βέρος Σαλονικιός, με την έννοια ότι πέρασα την παιδική μου ηλικία σε άλλη πόλη της Μακεδονίας. Οταν ήμουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, υπήρχε η περιρρέουσα αντίληψη ότι "οι Σαλονικείς κράζουν την πρωτεύουσα γιατί δεν έχουν τα ίδια προνόμια". Το οποίο ακόμη κι αν ίσχυε, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πάντα ο αδύναμος, έχει κόμπλεξ έναντι του ισχυρού.

Τα πράγματα άλλαξαν μετά το 2000 (ακόμη περισσότερο, μετά το 2005). Τότε άρχισε να εμφανίζεται το αντίστροφο φαινόμενο. Από "ερωτική πόλη", γίναμε ξαφνικά "οι βούλγαροι που χαλάνε την πιάτσα". Για μένα το ποτήρι ξεχείλισε όταν βρισκόμουν σε ένα φόρουμ για σινεφίλ και εκεί είδα να διαδραματίζεται η εξής κουνέντα μεταξύ δύο Αθηναίων σινεφίλ (που ήταν κιόλας "σοβαροί", όχι καράμπαμπες). Είπε ο ένας στον άλλον: "Λες να μπορέσουμε να τους "φάμε" και το φεστιβάλ κινηματογράφου"; Τότε επικρατούσε η κίνηση "κινηματογραφιστές στην ομίχλη", όπου κάποιοι δημιουργοί αποφασίσανε να μη στείλουν τις ταινίες τους στο φεστιβάλ, γιατί -και καλά- διαμαρτύρονταν για το κέντρο κινηματογράφου.

Ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν να "φτωχύνει" το φεστιβάλ και αντίθετα να δημιουργηθει στην Αθήνα "οι νύχτες πρεμιέρας" που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Εχασε η Θεσσαλονίκη την αποκλειστικότητα που είχε.

Τότε ήταν που κατάλαβα ότι όσα παράπονα κι αν έχω από την πόλη μου -που έχω πολλά- οφείλω να την υπερασπιστώ, γιατί κάποιοι εκεί κάτω, απλά δεν νιώθουν.

'Οντως να μην κάνουμε κάτι που να μην υπάρχει στην Αθήνα . Πρόσφατα είχα διαβάσει ακριβώς ένα άρθρο που έλεγε αυτό το πράγμα. Φταίει όμως ότι σαν πόλη δεν έχουμε στην ουσία πια τζάκια να ενδιαφερθούν για την πόλη .Φαντάσου έσκασε ένας από το εξωτερικό λεφτάς χωρίς προηγούμενη σύνδεση με την πόλη και παραλίγο να κάνει τσιφλίκι του την πόλη .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Οκτ 2021, 16:03

hades έγραψε:
26 Οκτ 2021, 16:00
AlienWay έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:47
Rakomelofronas έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:33
Ο συγκεντρωτισμός είναι το βασικό αφήγημα του ελλαδικού κράτους και βολεύει μια κρατικοδιαιτη κρίσιμη μάζα που ζει από τις ενέσεις της ΕΕ: τι πιο βολικό από το να φταίνε κάποιοι γραφικοί εκεί στα βόρεια, μείγμα Τούρκων και Βουλγάρων (κυρίως για την Αριστερά αλλά όχι μόνο)
Μια κουβέντα, χίλιες λέξεις. Τα είπες όλα με αυτό. :D

Να σημειώσω επίσης μια προσωπική εμπειρία. Δεν είμαι βέρος Σαλονικιός, με την έννοια ότι πέρασα την παιδική μου ηλικία σε άλλη πόλη της Μακεδονίας. Οταν ήμουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, υπήρχε η περιρρέουσα αντίληψη ότι "οι Σαλονικείς κράζουν την πρωτεύουσα γιατί δεν έχουν τα ίδια προνόμια". Το οποίο ακόμη κι αν ίσχυε, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πάντα ο αδύναμος, έχει κόμπλεξ έναντι του ισχυρού.

Τα πράγματα άλλαξαν μετά το 2000 (ακόμη περισσότερο, μετά το 2005). Τότε άρχισε να εμφανίζεται το αντίστροφο φαινόμενο. Από "ερωτική πόλη", γίναμε ξαφνικά "οι βούλγαροι που χαλάνε την πιάτσα". Για μένα το ποτήρι ξεχείλισε όταν βρισκόμουν σε ένα φόρουμ για σινεφίλ και εκεί είδα να διαδραματίζεται η εξής κουνέντα μεταξύ δύο Αθηναίων σινεφίλ (που ήταν κιόλας "σοβαροί", όχι καράμπαμπες). Είπε ο ένας στον άλλον: "Λες να μπορέσουμε να τους "φάμε" και το φεστιβάλ κινηματογράφου"; Τότε επικρατούσε η κίνηση "κινηματογραφιστές στην ομίχλη", όπου κάποιοι δημιουργοί αποφασίσανε να μη στείλουν τις ταινίες τους στο φεστιβάλ, γιατί -και καλά- διαμαρτύρονταν για το κέντρο κινηματογράφου.

Ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν να "φτωχύνει" το φεστιβάλ και αντίθετα να δημιουργηθει στην Αθήνα "οι νύχτες πρεμιέρας" που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Εχασε η Θεσσαλονίκη την αποκλειστικότητα που είχε.

Τότε ήταν που κατάλαβα ότι όσα παράπονα κι αν έχω από την πόλη μου -που έχω πολλά- οφείλω να την υπερασπιστώ, γιατί κάποιοι εκεί κάτω, απλά δεν νιώθουν.

'Οντως να μην κάνουμε κάτι που να μην υπάρχει στην Αθήνα . Πρόσφατα είχα διαβάσει ακριβώς ένα άρθρο που έλεγε αυτό το πράγμα. Φταίει όμως ότι σαν πόλη δεν έχουμε στην ουσία πια τζάκια να ενδιαφερθούν για την πόλη .Φαντάσου έσκασε ένας από το εξωτερικό λεφτάς χωρίς προηγούμενη σύνδεση με την πόλη και παραλίγο να κάνει τσιφλίκι του την πόλη .
Τρομάζω στη σκέψη ότι αν ποτέ υπάρξουν συμφέροντα που να ευνοήσουν τη Θεσσαλονίκη ώστε -επιτέλους- να προκόψει, η τσιρίδα και το κράξιμο που θα φάμε από "κάτω", θα είναι χειρότερη από τα παράπονα που κάναμε εμείς, όλα αυτά τα χρόνια. :e040:
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4680
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Γιατί η Βόρεια Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη μορφωτικά σε σχέση με την Νοτια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 26 Οκτ 2021, 16:06

AlienWay έγραψε:
26 Οκτ 2021, 15:47

Να σημειώσω επίσης μια προσωπική εμπειρία. Δεν είμαι βέρος Σαλονικιός, με την έννοια ότι πέρασα την παιδική μου ηλικία σε άλλη πόλη της Μακεδονίας. Οταν ήμουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, υπήρχε η περιρρέουσα αντίληψη ότι "οι Σαλονικείς κράζουν την πρωτεύουσα γιατί δεν έχουν τα ίδια προνόμια". Το οποίο ακόμη κι αν ίσχυε, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πάντα ο αδύναμος, έχει κόμπλεξ έναντι του ισχυρού.
Να πω την αλήθεια, αυτό μόνο από Λαρισαίο το έχω ακούσει. Κατά τ' άλλα, ισχύει ότι υπάρχει η αντίληψη πως η Βορεια Ελλάδα δεν είναι "αξια" να έχει κάποια πράγματα που υπάρχουν στην Αθήνα. Σε αυτό φταίμε κυρίως εμείς που ακόμα και το μέλλον του τόπου μας το βλέπουμε υπό το πρίσμα της κεντρικής αντίληψης. Το βασικότερο παράδειγμα είναι το μετρό. Δεν λέω ότι δεν θα βοηθήσει ή ότι δεν έπρεπε να γίνει αλλά η βασική του χρησιμότητα είναι να εξαγγέλλεται κάθε χρόνο στη ΔΕΘ. Λογικά την επόμενη εικοσαετία θα έχουν να εξαγγέλλουν τον flyover (LOL).

Έστω κι έτσι, η Θεσσαλονίκη έχει θεμελιώδη μεγέθη για κάτι αυτοτελές, έστω και δυνητικά, όπως πχ και η Καβάλα. Τα πραγματικά ζόρια τα τραβάνε η Δυτική Μακεδονία και η Θράκη. Ειδικά η Θράκη, με τα ως τώρα δημογραφικά δεδομένα, σε λίγες δεκαετίες θα είναι κυριολεκτικά ξένο σώμα. Ίσως το ΚΙΕΦ φροντίσει για την περιοχή, ποιος ξέρει...
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών