Ελληνική ποιότητα ζωής

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2024, 00:06

foscilis έγραψε:
18 Ιαν 2024, 23:18
Γενικά οι υπηρεσίες είναι γελοιωδώς φθηνές στην Ελλάδα, πράγμα στο οποίο συνεισφέρει η παραοικονομία και το οποίο τελικά ΔΕΝ είναι καλό.

Γιατί όντως δουλεύει καλύτερα μια κοινωνία σαν την αγγλική (ή οποιαδήποτε μη τριτοκοσμική). Παίζει πολύ λιγότερο "έλα μωρέ" και από τις δύο πλευρές αν πληρώνεις 200 ευρώ για μια υπηρεσία (π.χ. δικαίωμα να παρκάρεις ένα αυτοκίνητο στο δρόμο έξω από το σπίτι σου) αντί για 0.
Μπορεί. Ωστόσο η οικονομία της Ελλάδας δεν δίνει μισθούς ανάλογους. Τέτοιου είδους χρεώσεις εδώ θα σήμαιναν μετανάστευση και εξαθλίωση για μεγάλες μερίδες πληθυσμού.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2024, 00:20

Το θέμα της ποιότητας ζωής έγκειται τόσο σε αντικειμενικά στοιχεία αλλά και υποκειμενικές προσδοκίες.

Από την πολύ μικρή μου πείρα από άλλες χώρες θα έλεγα για την Ελλάδα:

+
καιρός
θάλασσα και γενικά φυσικές ομορφιές
δωρεάν σπουδές
πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας
οικογένεια
βοήθεια από τρίτα άτομα (πχ να σου κρατήσουν το μωρό, να σε συντρέξουν όταν είσαι άρρωστος)
χαμηλά κόστη κάποιων υπηρεσιών
δυνατότητα να λύσεις προβλήματα με την βοήθεια γνωστών
πρόσβαση σε νωπά τρόφιμα
καλή κουζίνα
ζωή εκτός σπιτιού
λογική συμπεριφορά της αστυνομίας έναντι του τυχαίου πολίτη

-
κακοί εργοδότες
χαμηλοί μισθοί
δυσκολία να βρεις το δίκιο σου
άνθρωποι που δεν σέβονται τον κοινό χώρο
κουτσομπολιό, παρεμβάσεις στη ζωή σου
παραβατικότητα και εγκληματικότητα
σκουπίδια
δυνατότητα των άλλων να σου φάνε θέση, προαγωγή κλπ εξαιτίας μέσου
αδιαφορία των δημόσιων υπηρεσιών και γρήγορη τακτοποίηση θεμάτων μας


Τώρα εξαρτάται τι θέλει ο καθένας και τι του λείπει ώστε να φτάσει να αξιολογήσει την ποιότητα ζωής του εδώ περισσότερο θετικά ή αρνητικά. Όταν μας λείπει κάτι βασικό σπανίως αξιολογούμε τα άλλα θετικά αφού προτεραιότητά μας είναι η αποκατάσταση αυτού που μας λείπει.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1593
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 19 Ιαν 2024, 00:36

Η αλήθεια είναι πως για τα χάλια της χώρας δεν φταίνε και απόλυτα οι κυβερνήσεις. Κάποιοι συγκρινουν πχ την Νορβηγία με τα τόσα πετρέλαια με την Ελλάδα. Άτοπη σύγκριση.
Ούτε Κύπρος μπορούμε να γίνουμε που ξεπλένει το χρήμα όποτε είμαστε ψιλό καταδικασμένοι.
Είμαστε ένα φτωχό ξενοδοχείο της περιφέρειας της Ευρωπαϊκής και της ΝΑΤΟικης αυτοκρατορίας.
Δεν υπάρχει κανένα μέλλον εδώ.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Ιαν 2024, 07:43

Ξέρω ότι αν είχα αρχίσει δουλειά στην Γερμανία (σαν υπάλληλος γραφείου, αφού δεν τελείωσα τις σπουδές μου εκεί) θα είχα καλύτερη ποιότητα ζωής από την αρχή θα είχα πτυχίο στα πληροφοριακά συστήματα (αφού σου πληρώνουν ιδιωτικό πανεπιστήμιο) θα είχα από καιρό αυτοκίνητο και σπίτι και σήμερα ο μισθός θα κυμαίνονταν στα 5000-6000 ευρώ καθαρά.
Δεν θα είχα ασθενήσει από τα ακατανόμαστα που ζουν στην Ελλάδα και αν είχε κανείς πρόβλημα με τα πτυχία και τον μισθό μου δεν θα έφτανε καν στα αυτιά μου. :102:
Tα σιχάματα θα φαγώνονταν μεταξύ τους όπως τους αξίζει στην Ελλάδα χωρίς λόγο, αφού προφανώς δεν ζουν αποκλειστικά με τον μισθό τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 19 Ιαν 2024, 07:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Ιαν 2024, 07:48

micmic έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:51
1) Υπάρχουν χώρες και περιοχές (πχ στη Βραζιλία ή στην Κένυα ή στην Αυστραλία) που έχουν αντικειμενικά πολύ καλύτερο καιρό, δηλαδή όλο το χρόνο 10-30 βαθμούς. Ούτε χιόνια, ούτε καύσωνες.
:smt005:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Ιαν 2024, 08:06

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»
Έχω ζήσει στην Ιρλανδία τη γαμημένη και δούλεψα κιόλας πάρτ τάιμ σαν φοιτητής, βέβαια ήταν '95-96 αλλά ιδέα την πήρα. Και έχω ζήσει κι αλλού και προφανώς στην Αυστραλία τώρα. Και παντού είχε Έλληνες, και παντού γκρινιάζουνε, και γι'αυτό τους αποφεύγω. Γκρίνια, μίρλα.
Νιενιενιε πού θα δω τον ΠΑΟΚ, νιενιενιε απαγορεύεται το κάπνισμα νιενιε δεν έχει φραπε το μαγαζί νιενιε με γράψανε που καβάλησα λίγο πεζοδρόμιο νιενιε κοίτα δω νέκρα παρασκευιάτικα, νιενιε τι τρώνε οι μαλάκες νιανιανια κωλόκαιρος, νιενιε δεν έχει ξαπλώστρες, νιενιε ακριβά, νιανιανια όλες χοντρές είναι.
Νιανιά.

Να σου πώ τι έχω καταλάβει; ότι αυτό που εννοούν οι Έλληνες "ποιότητα ζωής" δεν το εννοεί κανένας άλλος. Και σου υπογράφω ότι ο μέσος Έλληνας θα ήταν πιό ευτυχισμένος στην Γάζα και τη Δαμασκό παρά στην Κοπεγχάγη.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2655
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 19 Ιαν 2024, 09:10

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 07:48
micmic έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:51
1) Υπάρχουν χώρες και περιοχές (πχ στη Βραζιλία ή στην Κένυα ή στην Αυστραλία) που έχουν αντικειμενικά πολύ καλύτερο καιρό, δηλαδή όλο το χρόνο 10-30 βαθμούς. Ούτε χιόνια, ούτε καύσωνες.
:smt005:
Το Sydney δεν έχει 10-30 όλο το χρόνο; Τους 3 πιο ζεστούς μήνες έχει mean daily maximum 25-28 βαθμούς, την ίδια στιγμή που η Αθήνα στους 3 πιο ζεστούς της μήνες έχει mean daily maximum 31-34. Και στους πιο κρύους μήνες του δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 0.

ETA: Και υπάρχουν ένα σωρό πόλεις με κλίμα καλύτερο απ'αυτό της Αθήνας, τα παραπάνω ήταν ενδεικτικά. Βασικά ένα σωρό πρωτεύουσες κάτω απ'τον ισημερινό έχουν καλύτερο κλίμα από την Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Ιαν 2024, 09:18

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2024, 00:06
foscilis έγραψε:
18 Ιαν 2024, 23:18
Γενικά οι υπηρεσίες είναι γελοιωδώς φθηνές στην Ελλάδα, πράγμα στο οποίο συνεισφέρει η παραοικονομία και το οποίο τελικά ΔΕΝ είναι καλό.

Γιατί όντως δουλεύει καλύτερα μια κοινωνία σαν την αγγλική (ή οποιαδήποτε μη τριτοκοσμική). Παίζει πολύ λιγότερο "έλα μωρέ" και από τις δύο πλευρές αν πληρώνεις 200 ευρώ για μια υπηρεσία (π.χ. δικαίωμα να παρκάρεις ένα αυτοκίνητο στο δρόμο έξω από το σπίτι σου) αντί για 0.
Μπορεί. Ωστόσο η οικονομία της Ελλάδας δεν δίνει μισθούς ανάλογους.
Επειδή είναι υποτιμημένες οι υπηρεσίες. Γιατί να πάρει καλό μισθό ο λογιστής και όλοι όσοι δουλεύουν σε ένα λογιστικό γραφείο αν η φορολογική δήλωση χρεώνεται 30 ευρώ (και δώρο οτιδήποτε άλλο χρειαστείς στη διάρκεια της χρονιάς ακόμα και αίτηση για dentist pass) αντί για 1500;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Ιαν 2024, 09:21

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 08:06

Να σου πώ τι έχω καταλάβει; ότι αυτό που εννοούν οι Έλληνες "ποιότητα ζωής" δεν το εννοεί κανένας άλλος. Και σου υπογράφω ότι ο μέσος Έλληνας θα ήταν πιό ευτυχισμένος στην Γάζα και τη Δαμασκό παρά στην Κοπεγχάγη.
1000%.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Ιαν 2024, 09:23

micmic έγραψε:
19 Ιαν 2024, 09:10
Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 07:48
micmic έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:51
1) Υπάρχουν χώρες και περιοχές (πχ στη Βραζιλία ή στην Κένυα ή στην Αυστραλία) που έχουν αντικειμενικά πολύ καλύτερο καιρό, δηλαδή όλο το χρόνο 10-30 βαθμούς. Ούτε χιόνια, ούτε καύσωνες.
:smt005:
Το Sydney δεν έχει 10-30 όλο το χρόνο; Τους 3 πιο ζεστούς μήνες έχει mean daily maximum 25-28 βαθμούς, την ίδια στιγμή που η Αθήνα στους 3 πιο ζεστούς της μήνες έχει mean daily maximum 31-34. Και στους πιο κρύους μήνες του δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 0.

ETA: Και υπάρχουν ένα σωρό πόλεις με κλίμα καλύτερο απ'αυτό της Αθήνας, τα παραπάνω ήταν ενδεικτικά. Βασικά ένα σωρό πρωτεύουσες κάτω απ'τον ισημερινό έχουν καλύτερο κλίμα από την Αθήνα.
Είναι καλά μερικές φορές, αλλά συνήθως όχι.
Στη Μελβούρνη φέτος κοντεύει να τελειώσει το καλοκαίρι και 4 στις 5 μέρες βρέχει, όποιος πήρε άδεια την έφαγε μέσα να βλέπει τηλεόραση. Πρώτον αυτό.
Δεύτερον η Αυστραλία έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά στον κόσμο καρκίνου του δέρματος, για να κάτσεις λίγο στον ήλιο πρέπει να βάλεις αντιλιακό με το μυστρί. Δύο στους 3 Αυστραλούς θα διαγνωστεί με κάποιο είδος καρκίνου του δέρματος μέχρι τα 70. Είναι τελείως άλλο πράμα ο ήλιος εδώ από αυτό που ξέρεις.
Και τρίτον να τους χέσω τους μέσους όρους όταν κλείνεις ξενοδοχείο την πέμπτη και δεν ξέρεις τι καιρό θα κάνει το Σάββατο γιατί αλλάζει συνέχεια. Στην Ελλάδα αν μπει το καλοκαίρι συνήθως ξαναβλέπεις σύννεφο τον Οκτώβρη και άμα.

Υπάρχει λόγος που θέλει να πάει ο κόσμος Ελλάδα το καλοκαίρι, δεν είναι τυχαίο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 19 Ιαν 2024, 09:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2524
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 19 Ιαν 2024, 09:24

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 08:06
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»
Έχω ζήσει στην Ιρλανδία τη γαμημένη και δούλεψα κιόλας πάρτ τάιμ σαν φοιτητής, βέβαια ήταν '95-96 αλλά ιδέα την πήρα. Και έχω ζήσει κι αλλού και προφανώς στην Αυστραλία τώρα. Και παντού είχε Έλληνες, και παντού γκρινιάζουνε, και γι'αυτό τους αποφεύγω. Γκρίνια, μίρλα.
Νιενιενιε πού θα δω τον ΠΑΟΚ,

Με συγκινησες τώρα
Εσύ δεν ήθελες να δεις ΠΑΟΚ;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Ιαν 2024, 09:30

Νετο Γκουερινο έγραψε:
19 Ιαν 2024, 09:24
Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 08:06
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»
Έχω ζήσει στην Ιρλανδία τη γαμημένη και δούλεψα κιόλας πάρτ τάιμ σαν φοιτητής, βέβαια ήταν '95-96 αλλά ιδέα την πήρα. Και έχω ζήσει κι αλλού και προφανώς στην Αυστραλία τώρα. Και παντού είχε Έλληνες, και παντού γκρινιάζουνε, και γι'αυτό τους αποφεύγω. Γκρίνια, μίρλα.
Νιενιενιε πού θα δω τον ΠΑΟΚ,

Με συγκινησες τώρα
Εσύ δεν ήθελες να δεις ΠΑΟΚ;
μπα, το ξεπέρασα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2524
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 19 Ιαν 2024, 09:31

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 09:30
Νετο Γκουερινο έγραψε:
19 Ιαν 2024, 09:24
Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 08:06

Έχω ζήσει στην Ιρλανδία τη γαμημένη και δούλεψα κιόλας πάρτ τάιμ σαν φοιτητής, βέβαια ήταν '95-96 αλλά ιδέα την πήρα. Και έχω ζήσει κι αλλού και προφανώς στην Αυστραλία τώρα. Και παντού είχε Έλληνες, και παντού γκρινιάζουνε, και γι'αυτό τους αποφεύγω. Γκρίνια, μίρλα.
Νιενιενιε πού θα δω τον ΠΑΟΚ,

Με συγκινησες τώρα
Εσύ δεν ήθελες να δεις ΠΑΟΚ;
μπα, το ξεπέρασα
Είσαι όμως παοκτσακι

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Ιαν 2024, 09:34

ναι ρε
παοκ νασαι και μη φοβασαι
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2524
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 19 Ιαν 2024, 09:36

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 09:34
ναι ρε
παοκ νασαι και μη φοβασαι
Χαιρετίσματα στην ασπρόμαυρη Αυστραλία και στο καγκουρό τον Τζόνι Αναστασιάδη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών