Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 25 Ιούλ 2019, 13:10

Και πως πηγα δεα ? Πως πηγα ελδυκ ? Με φυτεψαν ?τα ζητησα ,ο Πσι ειπε οτι απετυχε στα αθλήματα για να μην παει.
Και στον Στρατό δεν υπαρχει ευθυνοφοβια ,υπαρχει κανονισμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41296
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιούλ 2019, 13:17

perseus έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 13:10
Και πως πηγα δεα ? Πως πηγα ελδυκ ? Με φυτεψαν ?τα ζητησα ,ο Πσι ειπε οτι απετυχε στα αθλήματα για να μην παει.
Και στον Στρατό δεν υπαρχει ευθυνοφοβια ,υπαρχει κανονισμος.
Δεν ξέρω τι έκανες πριν μισό αιώνα που πήγες στρατό. Κι εμένα η νονά μου την δεκαετία του '70 έγραψε γράμμα στο υπουργείο και την έστειλαν στην εφορία Πολυγύρου. Μπορεί και να σου έπαιρναν πίπα τότε. Δεν με αφορά και δεν έχει σχέση με την σύγχρονη πραγματικότητα.

Εγώ είχα δηλώσει ειδικές δυνάμεις όταν πέρασα περιοδεύων, αλλά με έστειλαν στο πυροβολικό. Κάποια στιγμή πέρασαν από το κέντρο και ζητούσαν εθελοντές, οπότε και δήλωσα πάλι, αλλά δεν πέρασα καν εξετάσεις γιατί έχω ιστορικό χρόνιας βρογχίτιδας και με έκοψαν εκ προοιμίου. Το έχω πει πολλές φορές, άλλωστε. Θα έπρεπε να το θυμάσαι, γιατί τις έχουμε ξανακάνει αυτές τις συζητήσεις.

Ότι υπάρχει κανονισμός το ξέρουμε. Και όλοι είναι ευθυνόφοβοι και τεμπέληδες. Δεν έχουν έχουν σχέση το ένα με το άλλο. Τράβα διάβασε τι έγραψα για το φρουραρχείο και έλα να μου ξαναπείς ότι υπάρχει κανονισμός και πόσο σημασία έχει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 25 Ιούλ 2019, 13:38

Το 1987 πηγα 32 χρονια εχουν περάσει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41296
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιούλ 2019, 13:38

Πάντως δεν ήταν σ' αυτήν την χιλιετία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιούλ 2019, 15:46

Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 09:58
εγω εμαθα μονο παρασκευη και ποση φραπε. αντε, για να μην υπερβαλλω, καναμε 1 πορεια και μια φορα βολες. ολες τις υπολοιπες μερες καναμε δηθεν εκπαιδευση. γραφαμε στο χαρτι "λυση αρμολογηση g3" λυναμε ενα πανω σε ενα τραπεζι να φαινεται ετσι και ερθει κανεις, και καθομασταν τριγυρω και το κοιταζαμε, πινοντας φραπε.

και παρασκευες καναμε συντηρηση. δηλαδη παιρναμε τα οχηματα απο τον ορχο και τα πηγαιναμε σε ενα πλατωμα. ανοιγαμε τα καπω και πιναμε φραπε.
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιούλ 2019, 17:18

Εγώ πάντως ζήτησα Έβρο, και με στείλανε. Σκοπός μου ήταν να μην πάω σε νησί, οι χαμουτζήδες θέλανε να αποφύγουν την Γκατζολία, προσβλητικότατοι οι Αθηναίοι φαντάροι προς τους ντόπιους, κανονικά έπρεπε να γυρίζουν όλοι σπίτια τους με κομμένα δάχτυλα, αλλά ας όψεται η φιλοξενία των σκυθικών φύλλων. Μια δόση ένας καράβλαχος βρωμύλος από τη Βοιωτία, μεθυσμένος φώναξε γαμώ την Γκατζολία σας, δεν τον έδειρα, του έριξα ένα χαστούκι μόνο αλά Παπαμιχαήλ σε Βουγιουκλάκη, γιατί για παραπάνω δεν άξιζε. Ζήταγε συγγνώμη κλαίγοντας, άρχισε να λέει για την γκόμενά του που του έκανε πουτανιά, κλπ.
Ordem e Progresso.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2019, 17:27

perseus έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 13:38
Το 1987 πηγα 32 χρονια εχουν περάσει
To 1993 πήγα ,25 μήνες ως δόκιμος + 10 μέρες επιστρατευθείς με τα Ίμια.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιούλ 2019, 17:29

Το 1993 ήταν 23μηνη η θητεία του δόκιμου.
Ordem e Progresso.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2019, 17:35

Cavaliere έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 17:29
Το 1993 ήταν 23μηνη η θητεία του δόκιμου.
Στην Αεροπορία και με τα "σχολεία " όχι.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιούλ 2019, 17:42

Στύγιος έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 17:35
Στην Αεροπορία και με τα "σχολεία " όχι.
Εκεί πήγε μετά το μυαλό μου, ότι θα ήσουν της αεροπορίας.
Ordem e Progresso.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2019, 17:53

Cavaliere έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 17:42
Στύγιος έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 17:35
Στην Αεροπορία και με τα "σχολεία " όχι.
Εκεί πήγε μετά το μυαλό μου, ότι θα ήσουν της αεροπορίας.
Πρώην μπατζόσκυλο ΑΜΑΔ έφεδρος υπ/σγος ( πέρασα τα 50 και με αποστράτευσαν οριστικά)

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14894
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Ιούλ 2019, 17:55

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 12:15
Είναι μαθηματικά βέβαιο πως οποιοδήποτε νήμα σχετικό με στρατό καταλήγει σε ιστορίες για το πόσο άχρηστοι ήταν όλοι και ποσο δύσκολα πέρασα εγω, αλλά ήμουν γαμάτος.
:+1:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιούλ 2019, 17:57

Στύγιος έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 17:53
Πρώην μπατζόσκυλο ΑΜΑΔ έφεδρος υπ/σγος ( πέρασα τα 50 και με αποστράτευσαν οριστικά)
Όταν πέρασα περιοδεύων δήλωσα αεροπορία, αλλά δεν γαμείς... Μου ήρθε βρωμοποδαράς.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14894
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Ιούλ 2019, 18:02

hellegennes έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 02:02
Ναι, υπάρχουν και 10 άξια άτομα, σίγουρα. Δεν είναι σχήμα λόγου, πιστεύω ότι αυτός είναι ο συνολικός τους αριθμός.

Όταν με έστειλαν στο φρουραρχείο, ήμασταν δύο φαντάροι και ένας αξιωματικός. Το φρουραρχείο έχει διάφορες διοικητικές ευθύνες. Βρίσκεται σε επαφή με την στρατονομία, συντονίζει τις μεταβάσεις στρατιωτών από τα κέντρα προς τις μονάδες τους, ελέγχει τους αδειούχους, τους αξιωματικούς και υπαξιωματικούς που περνάνε από την επικράτεια του φρουραρχείου για οποιονδήποτε λόγο, τις εγκύους στρατιωτικούς, κ.α.

Για όλα αυτά είναι υπεύθυνος αξιωματικός, τουλάχιστον ανθυπολοχαγός. Ο δικός μας ήταν λοχαγός. Υποτίθεται ότι έλειπε ένας υπαξιωματικός από την θέση, αλλά δεν τον έστειλαν ποτέ, αν και προσωπικά το έθιξα πολλές φορές. Ο λοχαγός ήταν γιωτάς (κυριολεκτικά, είχε χρόνιο πρόβλημα με το έντερό του) και σε κάποια φάση πήγε και πήρε 6μηνη άδεια. Ο άλλος φαντάρος απολύθηκε γιατί ήταν ομογενής και έκανε μισή θητεία και έμεινα ξαφνικά μόνος μου. Ζήτησα να μου στείλουν βοηθό· στα παπάρια τους. Ζήτησα αντικαταστάτη αξιωματικό· δεν είχαν διαθέσιμο. Ήμουν στο φρουραρχείο από τις 8 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ. Χωρίς άδειες χωρίς εξόδους χωρίς δυνατότητα να φύγω. Δεν μου έφερναν καν φαγητό, γιατί ο διοικητής της λέσχης (στην οποία στεγαζόταν το φρουραρχείο) ήταν μουνόπανο και με μισούσε*. Βέβαια δεν είχα κανέναν πάνω από το κεφάλι μου, γιατί κυριολεκτικά ήμουν μόνος μου. Αλλά έχω υπογράψει πράγματα που υποτίθεται δεν υπογράφει φαντάρος ούτε με σφαίρες. Μάλιστα κάποια στιγμή μου την είπαν, γιατί έστελνα σήματα και υπέγραφα ως Στρ ΠΒ, απέναντι από την σφραγίδα του συνταγματάρχη (του φρούραρχου) και αυτό ομολογουμένως είναι γελοίο. «Και τι να κάνω;», ρώτησα τον γιωτά αξιωματικό (στο τηλέφωνο, γιατί σιγά μην ερχόταν ως το φρουραρχείο). Και μου είπε να βάζω τον δικό του τίτλο και να πλαστογραφώ την υπογραφή του.

Γενικεύω; Μπορεί. Δεν έχω δει και τους 50.000 μονιμάδες του ΕΣ από κοντά. Κάποιοι θα είναι νέοι τώρα και άλλοι θα έχουν απολυθεί, έτσι κι αλλιώς. Αλλά δεν ήταν ειδικές περιπτώσεις, ήταν το όλο σύστημα που τους ανέτρεφε τέτοιο. Είναι σάπιοι και ανεύθυνοι γιατί έτσι μαθαίνουν να κάνουν. Δεν έχουν πραγματικές ευθύνες και πραγματικό αντικείμενο εκτός πολέμου. Τουλάχιστον όχι οι Έλληνες μονιμάδες. Δεν υπάρχει τιμωρία και δεν υπάρχει επιβράβευση της αληθινής εργασίας. Υπάρχει επιβράβευση της αργομισθίας και της ανευθυνότητας. Μια χαρά ανεβαίνουν βαθμούς μόνο με τα χρόνια και οι κρίσεις είναι θετικές εκτός κι αν κάνουν κάτι πολύ χοντρό.


* γιατί ένα βράδυ είπα στην ΑΥΔΜ ότι θα βγω στις 2 τα μεσάνυχτα για να πάω στον σταθμό για να συντονίσω την μετάβαση στρατιωτών στις μονάδες τους και επειδή αυτή ήταν νιούφισσα, είπε «δεν ξέρω, θα ρωτήσω τον διοικητή». Εκείνος μου είπε ότι κανείς δεν βγαίνει μετά το κλείσιμο της πόρτας και εγώ του απάντησα ότι δεν έχω πρόβλημα, απλώς θα το αναφέρω στον διοικητή της διοίκησης πυροβολικού -και φρούραρχο-, γιατί θα έπρεπε να ενημερωθεί ότι το φρουραρχείο θα ήταν απόν στην παραλαβή. Εννοείται ότι ο διοικητής της λέσχης τα έκανε πάνω του, γιατί οι αξιωματικοί μεταξύ άλλων είναι και χέστες, και τελικά μου «επέτρεψε» να βγω να κάνω την δουλειά μου. Μεγάλη χάρη μού έκανε. Λες και θα έβγαινα για τσάρκα.
Έτσι είναι η ζωή ρε τύπε, έτσι είναι και η πουτάνα η κενωνία να 'ουμε. Κάποιοι βαριούνται και την βγάζουν λάδι, κάποιοι είναι ευθυνόφοβοι, κάποιοι βγάζουν το φίδι από την τρύπα, κάποιοι είναι άξιοι και ανταμείβονται γι' αυτό, κάποιοι άσχετοι αλλά βυσματίες κλπ.

Θα το καταλάβαινες καλύτερα αν εργαζόσουν στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος, κυρίως σε εταιρείες με αρκετό προσωπικό.


Υ.Γ.: Εγώ οδήγησα Στάγιερ, αλλά δεν ήμουν οδηγός!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2019, 18:18

Feindflug έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 18:02
Έτσι είναι η ζωή ρε τύπε, έτσι είναι και η πουτάνα η κενωνία να 'ουμε. Κάποιοι βαριούνται και την βγάζουν λάδι, κάποιοι είναι ευθυνόφοβοι, κάποιοι βγάζουν το φίδι από την τρύπα, κάποιοι είναι άξιοι και ανταμείβονται γι' αυτό, κάποιοι άσχετοι αλλά βυσματίες κλπ.

Θα το καταλάβαινες καλύτερα αν εργαζόσουν στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος, κυρίως σε εταιρείες με αρκετό προσωπικό.


Υ.Γ.: Εγώ οδήγησα Στάγιερ, αλλά δεν ήμουν οδηγός!

Κι εγώ οδηγούσα τζιπάκι Μερσεντέ στην πίστα της 110 ,αλλά για κακή μου τύχη ερχόταν F-4Ε για προσγείωση ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών