Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16789
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Αύγ 2022, 17:20

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 14:27
.


Ενα θέμα με αυτά τα μουνόπανα τούς ομπρελοξαπλώστρες είναι οτι το 95 % είναι παράνομοι.

Αυτο ειναι θεμα που αμα το καταγγειλεις εγγραφως θα βοηθησεις να μπει περισσοτερο χρημα στο δημοσιο ταμειο, αφου μαζι με την ενοικιαση θα πλερωσει και προστιμο για παραβαση των μετρων συμφωνιας... Με το μετρο νοικιαζει τις παραλιες το κρατος... τοσα m2, τοσα ευρα..


βάζοντας τις ξαπλώστρες δίπλα στό κύμα ενω ο νόμος λέει 5 μέτρα απο κύμα αν θυμάμαι καλά.....


Μία και άλλη καμμία φορα στην Κατερίνη ειδα νοικιασμένες ξαπλώστρες ΜΕΣΑ στη θάλασσα.....


Αλλά μιλάμε γιά Ελ.....τα Αρπακτικά τους Γυφτοπρόξενους και τη Κιτσαρία της Ευρώπης.....


.
μηπως το λεγανε το Κιτσόbar; η μηπως «Του kitsου η μανα λιαζεται στο κυμα»
:smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 20 Αύγ 2022, 17:21

Τα απανταχού κοάλα και τα δρώμενά τους μου είναι εξίσου απωθητικά με την "εμπορευματοποιημένη" παραλία. Και κάπως έτσι καταλήγει κάμποσος κόσμος, ως άλλη φυλή του Αμαζονίου, να αποσύρεται στα ενδότερα μέχρι να τον φτάσει το κύμα της ανοησίας, της ανίας και της άνοιας.
Αυτό που τους μεταμορφώνει όλους σε δέσμιους μιας ανομολόγητης υποχρέωσης να μας ενημερώνουν για κάθε ανάσα και κάθε κλάσιμο της αχρείαστης παρουσίας τους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2022, 17:22

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 15:18

Εικόνα

Η κατι τέτοιο με γυάλινο πάτο αν εχεις πελάτες εξωγήινους.....

Εικόνα
.
Αυτά είναι η απόλυτη μη πρακτική κιτσαρία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 20 Αύγ 2022, 17:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 20 Αύγ 2022, 17:22

taxalata xalasa έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:20
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 14:27
.


Ενα θέμα με αυτά τα μουνόπανα τούς ομπρελοξαπλώστρες είναι οτι το 95 % είναι παράνομοι.

Αυτο ειναι θεμα που αμα το καταγγειλεις εγγραφως θα βοηθησεις να μπει περισσοτερο χρημα στο δημοσιο ταμειο, αφου μαζι με την ενοικιαση θα πλερωσει και προστιμο για παραβαση των μετρων συμφωνιας... Με το μετρο νοικιαζει τις παραλιες το κρατος... τοσα m2, τοσα ευρα..


βάζοντας τις ξαπλώστρες δίπλα στό κύμα ενω ο νόμος λέει 5 μέτρα απο κύμα αν θυμάμαι καλά.....


Μία και άλλη καμμία φορα στην Κατερίνη ειδα νοικιασμένες ξαπλώστρες ΜΕΣΑ στη θάλασσα.....


Αλλά μιλάμε γιά Ελ.....τα Αρπακτικά τους Γυφτοπρόξενους και τη Κιτσαρία της Ευρώπης.....


.
μηπως το λεγανε το Κιτσόbar; η μηπως «Του kitsου η μανα λιαζεται στο κυμα»
:smt005:
εκεί λοιπόν, αν έκανε μια επακούμβηση το ορούτς ρεις, εγώ όχι δεν θα 'λεγα :102:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16789
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Αύγ 2022, 17:32

waldorf έγραψε:
20 Αύγ 2022, 15:06
Έχω ιδιαίτερη αντιπάθεια στις ξαπλώστρες και την κατάχρηση της δημόσιας παραλίας έτσι κι αλλιώς.
Όμως αυτό που πραγματικά δεν χώνεψα ποτέ μου είναι η χρέωση του καθίσματος ουσιαστικά.
Σαν να πας σε καφετέρια και να σου πουν:"3 φράγκα ο καφές και άλλα 4 η καρέκλα που κάθεσαι".
Δεν μιλάμε για μιά παροχή "αυτούσια",δηλαδή μιά ξαπλώστρα και μιά ομπρέλα.
Πληρώνεις την καρέκλα που κάθεσαι σε μαγαζί που κάνεις κατανάλωση έτσι κι αλλιώς.
Οκ είμαι περίεργος,αλλά δεν έχω πληρώσει ποτέ την καρέκλα σε μαγαζί που κάθομαι και κάνω κατανάλωση.
για την καρεκλα που καθεσαι. H τιμη του ενοικιου της επιχειρησης, ειναι μεσα στην τιμη.

για την ξαπλωστρα ειναι αλλο ενοικιο, εποχικο, που πληρωνεις για το κρατος, τον υπαλληλο που καθαριζει την ξαπλωστρα σου απο τον ιδρωτα του προηγουμενου, γι αυτον που κανει γοπινγκ τα αποτσιγαρα που πετανε ολοι κατω και αλλα διαφορα.... αν σου εβαζε το κοστος αυτο στο καφε, ο καφες θα ηταν πανακριβος... δηλαδη.. θες καφε στο χερι; εχει αλλη τιμη... τον θες σε ψαθινη καρεκλα... αλλη τιμη.... σε δερματινη καρεκλα.... αλλη τιμη.... θες πανω στο κυμα με ομπρελα και ξαπλωστρα καθαρισμενη και ολα στην πενα... αλλη τιμη ... αφου πληρωνει αλλο ενοικιο και αλλα εξοδα που δεν εχει κανονικα οπως εχει στην καρεκλα που ειναι μεσα στην επιχειηρηση...

μη τα θεμε ολα δικα μας... 3 φραγκα και πολυτελεια με ξαπλωστρα και ομπρελα και σερβις και τατοιαυτα;... η πολυτελεια πλερωνεται... αλλιως σαν και εμενα, το ποτο σου σε τσαντουλα και πας εκει που μπορεις να εισαι ξεβρακωτος και Ροβινσώνας Κρούσος... ευτυχως εχομεν παμπολλες καβατζες ανα την επικρατεια...

μη τρωγεσται με τα ρουχα σας ανευ λογου...



που ειναι τ ο περίεργο;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Αύγ 2022, 17:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:27
Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι ουδείς είχε πρόβλημα όταν η τουριστική αξιοποίηση ήταν έρμαιο του οποιουδήποτε έκτιζε ότι ήθελε πάνω στο κύμα από σπίτια έως ξενοδοχεία ή ταβέρνες, χωρίς πολεοδομικό ή αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και μηδαμινό ενδιαφέρον για την...αισθητική της περιοχής :lol: και τώρα που όλα έπηξαν, ενοχλούν οι ξαπλώστρες.

Και αυτό το γράφω εγώ που ποτέ δεν συμπάθησα τις παραλίες με ξαπλώστρες. Με τον ίδιο ακριβώς σκεπτικό, που δεν συμπάθησα τις πολύχρωμες και θορυβώδεις παραλίες χωρίς ξαπλώστρες.
Οκ καταλάβαμε. Δεν συμπαθείς παραλίες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 20 Αύγ 2022, 17:34

waldorf έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:13
...

Επειδή πληρώνεται ο κάθε Δήμος. Όπως πληρώνεται και για όλους τους χώρους που νοικιάζει σε καφέ, μπαρ και επιχειρήσεις εστίασης για τα "τραπεζάκια έξω" ακόμη και όταν δεν είναι σε παραλία.
H μόνη διαφορά είναι ότι ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού δεν πληρώνεις την καρέκλα που κάθεσαι.
ΠΟΥΘΕΝΑ!
Και οι καφετέριες και οι ταβέρνες και τα κέντρα και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ νοικιάζουν δημόσιο χώρο απ`τον Δήμο.
Κανένα γαμημένο μαγαζί δεν σου χρεώνει την καρέκλα που κάθεσαι.ΚΑΝΕΝΑ!
Μόνο τα μπιτσόμπαρα σας έχουν μάθει να πληρώνετε νταηλίκι και την καρέκλα που κάθεστε.
Άντε λοιπόν κάτσε σε μιά ταβέρνα που έχει τραπεζάκια σε δημόσιο χώρο (τον οποίο σαφώς πληρώνει) και στον λογαριασμό να πληρώσεις και 5 ευρώ για την καρέκλα.
Άντε ντε να σε δώ...
Δεν έχω εικόνα από τα 3 τελευταία καλοκαίρια αλλά προ πανδημίας ήξερα πολλά μπιτσόμπαρα που χρησιμοποιούσες ξαπλώστρες και ομπρέλα με την κατανάλωση στο μπαρ, ελάχιστη κατανάλωση ένας καφές.
Δεν ξέρω αν τώρα είναι παντού επί πληρωμή.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14746
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Αύγ 2022, 17:37

waldorf έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:13
...

Επειδή πληρώνεται ο κάθε Δήμος. Όπως πληρώνεται και για όλους τους χώρους που νοικιάζει σε καφέ, μπαρ και επιχειρήσεις εστίασης για τα "τραπεζάκια έξω" ακόμη και όταν δεν είναι σε παραλία.
H μόνη διαφορά είναι ότι ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού δεν πληρώνεις την καρέκλα που κάθεσαι.
ΠΟΥΘΕΝΑ!
Και οι καφετέριες και οι ταβέρνες και τα κέντρα και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ νοικιάζουν δημόσιο χώρο απ`τον Δήμο.
Κανένα γαμημένο μαγαζί δεν σου χρεώνει την καρέκλα που κάθεσαι.ΚΑΝΕΝΑ!
Μόνο τα μπιτσόμπαρα σας έχουν μάθει να πληρώνετε νταηλίκι και την καρέκλα που κάθεστε.
Άντε λοιπόν κάτσε σε μιά ταβέρνα που έχει τραπεζάκια σε δημόσιο χώρο (τον οποίο σαφώς πληρώνει) και στον λογαριασμό να πληρώσεις και 5 ευρώ για την καρέκλα.
Άντε ντε να σε δώ...
Ε μην πληρώνεις ρε δικέ μου. Πάνε αλλού, που δεν την χρεώνουν. Δεν είναι και ΕΝΦΙΑ, να μην μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Αύγ 2022, 17:39

Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:34
waldorf έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:13
...

Επειδή πληρώνεται ο κάθε Δήμος. Όπως πληρώνεται και για όλους τους χώρους που νοικιάζει σε καφέ, μπαρ και επιχειρήσεις εστίασης για τα "τραπεζάκια έξω" ακόμη και όταν δεν είναι σε παραλία.
H μόνη διαφορά είναι ότι ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού δεν πληρώνεις την καρέκλα που κάθεσαι.
ΠΟΥΘΕΝΑ!
Και οι καφετέριες και οι ταβέρνες και τα κέντρα και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ νοικιάζουν δημόσιο χώρο απ`τον Δήμο.
Κανένα γαμημένο μαγαζί δεν σου χρεώνει την καρέκλα που κάθεσαι.ΚΑΝΕΝΑ!
Μόνο τα μπιτσόμπαρα σας έχουν μάθει να πληρώνετε νταηλίκι και την καρέκλα που κάθεστε.
Άντε λοιπόν κάτσε σε μιά ταβέρνα που έχει τραπεζάκια σε δημόσιο χώρο (τον οποίο σαφώς πληρώνει) και στον λογαριασμό να πληρώσεις και 5 ευρώ για την καρέκλα.
Άντε ντε να σε δώ...
Δεν έχω εικόνα από τα 3 τελευταία καλοκαίρια αλλά προ πανδημίας ήξερα πολλά μπιτσόμπαρα που χρησιμοποιούσες ξαπλώστρες και ομπρέλα με την κατανάλωση στο μπαρ, ελάχιστη κατανάλωση ένας καφές.
Δεν ξέρω αν τώρα είναι παντού επί πληρωμή.
Δεν είναι επί πληρωμή όλα. Ήμουν σήμερα σε ένα από τα μεγαλύτερα της Χαλκιδικής. Ανάλογα πού ήσουν, είχε και το αντίστοιχο αντίτιμο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14746
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Αύγ 2022, 17:43

Gherschaagk έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:39
Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:34
waldorf έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:19


H μόνη διαφορά είναι ότι ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού δεν πληρώνεις την καρέκλα που κάθεσαι.
ΠΟΥΘΕΝΑ!
Και οι καφετέριες και οι ταβέρνες και τα κέντρα και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ νοικιάζουν δημόσιο χώρο απ`τον Δήμο.
Κανένα γαμημένο μαγαζί δεν σου χρεώνει την καρέκλα που κάθεσαι.ΚΑΝΕΝΑ!
Μόνο τα μπιτσόμπαρα σας έχουν μάθει να πληρώνετε νταηλίκι και την καρέκλα που κάθεστε.
Άντε λοιπόν κάτσε σε μιά ταβέρνα που έχει τραπεζάκια σε δημόσιο χώρο (τον οποίο σαφώς πληρώνει) και στον λογαριασμό να πληρώσεις και 5 ευρώ για την καρέκλα.
Άντε ντε να σε δώ...
Δεν έχω εικόνα από τα 3 τελευταία καλοκαίρια αλλά προ πανδημίας ήξερα πολλά μπιτσόμπαρα που χρησιμοποιούσες ξαπλώστρες και ομπρέλα με την κατανάλωση στο μπαρ, ελάχιστη κατανάλωση ένας καφές.
Δεν ξέρω αν τώρα είναι παντού επί πληρωμή.
Δεν είναι επί πληρωμή όλα. Ήμουν σήμερα σε ένα από τα μεγαλύτερα της Χαλκιδικής. Ανάλογα πού ήσουν, είχε και το αντίστοιχο αντίτιμο.
Πάλι Sahara ήσουν, δικιά μου, πρώτη μούρη ξαπλώστρα, ελάχιστη κατανάλωση 30 ευρώ το άτομο;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2022, 17:46

Gherschaagk έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:27
Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι ουδείς είχε πρόβλημα όταν η τουριστική αξιοποίηση ήταν έρμαιο του οποιουδήποτε έκτιζε ότι ήθελε πάνω στο κύμα από σπίτια έως ξενοδοχεία ή ταβέρνες, χωρίς πολεοδομικό ή αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και μηδαμινό ενδιαφέρον για την...αισθητική της περιοχής :lol: και τώρα που όλα έπηξαν, ενοχλούν οι ξαπλώστρες.

Και αυτό το γράφω εγώ που ποτέ δεν συμπάθησα τις παραλίες με ξαπλώστρες. Με τον ίδιο ακριβώς σκεπτικό, που δεν συμπάθησα τις πολύχρωμες και θορυβώδεις παραλίες χωρίς ξαπλώστρες.
Οκ καταλάβαμε. Δεν συμπαθείς παραλίες.
Σαφώς και συμπαθώ πολύ τις παραλίες. Αλλά ποτέ δεν έχω συνδυάσει τον παράγοντα παραλία/θάλασσα με τις πηγμένες και θορυβώδεις παραλίες. Με καλή παρέα θα πάω για την παρέα και όχι για την παραλία. Το πολύ πολύ να μην βουτήξω. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Αύγ 2022, 17:50

Feindflug έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:43
Gherschaagk έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:39
Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:34


Δεν έχω εικόνα από τα 3 τελευταία καλοκαίρια αλλά προ πανδημίας ήξερα πολλά μπιτσόμπαρα που χρησιμοποιούσες ξαπλώστρες και ομπρέλα με την κατανάλωση στο μπαρ, ελάχιστη κατανάλωση ένας καφές.
Δεν ξέρω αν τώρα είναι παντού επί πληρωμή.
Δεν είναι επί πληρωμή όλα. Ήμουν σήμερα σε ένα από τα μεγαλύτερα της Χαλκιδικής. Ανάλογα πού ήσουν, είχε και το αντίστοιχο αντίτιμο.
Πάλι Sahara ήσουν, δικιά μου, πρώτη μούρη ξαπλώστρα, ελάχιστη κατανάλωση 30 ευρώ το άτομο;
Εγώ δεν ξέρω τπτ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Αύγ 2022, 17:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:46
Gherschaagk έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:27
Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι ουδείς είχε πρόβλημα όταν η τουριστική αξιοποίηση ήταν έρμαιο του οποιουδήποτε έκτιζε ότι ήθελε πάνω στο κύμα από σπίτια έως ξενοδοχεία ή ταβέρνες, χωρίς πολεοδομικό ή αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και μηδαμινό ενδιαφέρον για την...αισθητική της περιοχής :lol: και τώρα που όλα έπηξαν, ενοχλούν οι ξαπλώστρες.

Και αυτό το γράφω εγώ που ποτέ δεν συμπάθησα τις παραλίες με ξαπλώστρες. Με τον ίδιο ακριβώς σκεπτικό, που δεν συμπάθησα τις πολύχρωμες και θορυβώδεις παραλίες χωρίς ξαπλώστρες.
Οκ καταλάβαμε. Δεν συμπαθείς παραλίες.
Σαφώς και συμπαθώ πολύ τις παραλίες. Αλλά ποτέ δεν έχω συνδυάσει τον παράγοντα παραλία/θάλασσα με τις πηγμένες και θορυβώδεις παραλίες. Με καλή παρέα θα πάω για την παρέα και όχι για την παραλία. Το πολύ πολύ να μην βουτήξω. :lol:
Ε μη μου το γυρνάς τώρα.


Σχετικό με πηγμένες παραλίες, πρόλαβα του Εγκρεμνούς στην Λευκάδα πριν γίνει πηγμένη και οργανωμένη παραλία. Ήταν ο παράδεισος επί γης.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 20 Αύγ 2022, 17:55

Αυτή η παραλία ανέκαθεν έτσι ήταν.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ηταν καποτε μια παραλια που θελε να γινει.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Αύγ 2022, 17:59

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:55
Αυτή η παραλία ανέκαθεν έτσι ήταν.
Οι Εγκρεμνοί, όχι. Πρόλαβα το μπιτσόμπαρο με τον τρεμάμενο μπάρμαν αλλά χωρίς ξαπλώστρες και χωρίς ομπρέλες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών