τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Ιούλ 2018, 00:43

papspyro-exarabagian έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 21:25
Πρώτιστα έπρεπε νά τό είχαν πάρει χαμπάρι οι γονείς
μετά έχουμε τούς καθηγητάδες πού κάτι θά έβλεπαν στά διαλλείματα στούς περιπάτους,εκδρομές καί σέ άλλες εκδηλώσεις αλλά δέν
έδωσαν τή προσοχή πού έπρεπε,άν είχαν ενεργήσει μέ τή βοήθεια κοιν.λειτουργών, αλλά νά πιάσουν καί τά μαγκάκια πού έκαναν αυτό,
ίσως νά είχαν προλάβει....έβλεπαν οί καθηγητάδες δέν μπορεί νά μήν έβλεπαν τίποτα,ξέρετε πόσες μαθητοώρες χάνονται γιά πολλές εκδηλώσεις;
καί μετά είναι οί διάφοροι παρατηρητές πού κάνουν γαργάρα τέτοιες καταστάσεις καί δέν μιλάνε δέν έχουν τό σθένος νά κάνουν τίποτα.
στό πάρτυ δηλ. δέν υπήρχαν άλλοι παρατηρητές(παρατηρήτριες); υπήρχαν αλλά τό έκαναν γαργάρα.
τά σημερινά μαγκάκια δηλ.οί αυριανοί νταβάδες ή ρουφιάνοι ή φουσκωτοί,αυτή είναι ή κοινωνία πού θέλουμε νά ζήσουμε.

ΥΓ άλλα 20 μνημόνια ρέ
πολύ σωστά

Τα σχολεία είναι ΤΡΑΓΙΚΑ
Διάβασα και κάποια σχόλια του μπιζελιού παραπάνω (όχι όλο το κατεβατό, οκ), αν και είναι χρόνια που τελείωσα το σχολείο, από ό,τι θυμάμαι και από ό,τι ακούω, απλώς οι καθηγητές στην πλειοψηφια, γενικότερα και όχι μόνο σε θέματα μπούλινγκ, τον παίζουν, αδιαφορούν, έχουν οι ΊΔΙΟΙ ΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ ΤΟΥΣ για να καλοπερνάνε, αδιαφορούν, το βουλώνουν ή δεν μπορούν πλεον να αντιδράσουν γιατί τα κακομαθημένα με τους γονείς τους κάνουν τα ίδια μπουλινγκ στον δάσκαλο (ξέρω περίπτωση σε πανακριβο ιδωτικό σχολείο με μαθητές ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ακόμα και να ασκούν σωματική βία σε δασκάλους..)

Είναι άμεση ευθύνη των γονέων το τί κάνουν τα μπουμπούκια τους (τα παιδιά βλέπουν και κάνουν) αλλά είναι και στην άμεση αρμοδιότητα και υποχρέωση των παιδαγωγικών ιδρυμάτων (λέμε τώρα..) να διαμορφώνουν το περιβάλλον σύμφωνα με κανόνες και μέσω της εκπαίδεσης (και όχι εκμάθησης).
Όχι βέβαια οτι στα κατ'ονομα "καλά σχολεία" δεν συμβαίνουν τέτοια, παντού και πάντα θα συμβαίνουν αλλά ο συνδυασμός μαλακισμένης οικογένειας + σχολείου θηριοτροφείου είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί.


Για τις τύψεις που γράφτηκε παραπάνω, οι τύψεις ενδέχεται να αγριέψουν ακόμα πιο πολύ τον άλλο ενίοτε εφόσον του προκαλέσουν υπέρμετρο άγχος το οποίο εφόσον δεν καταφέρει να "ταπεινωθεί" και να δεχθεί ως πραγματικότητα του εαυτού του και συνέπεια των πράξεών του, θα το βγάλει ως εξτρα επιθετικότητα για να το απωθήσει.

Ένα 15χρονο επίσης, όντως καταλαβαίνει τί κάνει παίρνοντας ευχαρίστηση και ικανοποίηση από αυτό, υπάρχει δηλαδή όντως το μελανό σημείο στον χαρακτήρα του ατόφιο - αλλά ειναι ακόμη χειρότερα γιατί δεν έχει την ωριμότητα καν να το αξιολογήσει μέσω κριτικής σκέψης ως προς τις προεκτάσεις του -δεν λειτουργεί σε επιπεδο πολιτισμένου ανθρώπου με αυτοπεριορισμούς των ορμών, λειτουργεί περισσότερο με ένστικτο και ορμόνες.

Είναι πολύ θλιβερό και τραγικό όλο αυτό, εγώ δεν μπορώ πια να διαβάζω για τέτοιες ειδήσεις, η αγριότητα, η μαλακία και η κακία του ανθρώπου είναι θέματα που με κουράζουν αφάνταστα, αλλά είναι επίσης θλιβερό και τέρμα υποκριτικό κάποιοι ή μια ολόκληρη κοινωνία να κλαίγεται, την στιγμή που όλοι γνωρίζουμε σε τί μεγάλα ποσοστά οι ίδιοι γονείς καλλιεργούν στα παιδιά τους -και μέσα από το παράδειγμά τους το ίδιο-την τακτική και την ψυχολογία του μπούλινγκ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 10 Ιούλ 2018, 00:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 10 Ιούλ 2018, 00:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 23:49


Ε, όχι και συγγνώμη.

Εμείς πρέπει να πούμε ευχαριστώ. :smt023
Δεν είναι το θέμα να μου πείτε ευχαριστώ.
Ας μπει και ο Νταρνάκας και ο Ηράκλειτος να πουν τη γνώμη τους και αν δεν ισχύει ή ισχύει κάτι από αυτά που λέω.
Βασικά ο Ηράκλειτος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει καλύτερα για το τι συμβαίνει σήμερα στα γυμνάσια και στα λύκεια όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Ιούλ 2018, 00:45

Υδράργυρος έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:41
Οι καθηγητες ειναι τελειως ασχετοι απο μπουλινκ. Οχι μονο δε δινουνε μια, αλλα δεν ξετουν ουτε καν τι ειναι.
Παντως τα παιδια που κανουν μπουλινκ πασχουν απο στρες ή δεχονται πιεση και ενταση απο το περιβαλλον
το πιο γελοίο της κατάστασης είναι οτι μιλάμε για "μπούλινγκ" σαν να υπάρχει η έννοια, σαν να την καταλαβαίνουμε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Ιούλ 2018, 00:46

Οι καθηγητες του γυμνασιου/λυκειου κατα κανονα ειναι απλα η ανωτατη βαθμιδα μαθητη που ειναι τελειως ανικανη να λειτουργησει εξω απο το εκπαιδευτικο συστημα αλλα εντος του πληρωνεται και εχει τρομερα καλυτερα ωραρια κλπ απο αυτους που συμμετεχουν υποχρεωτικα.

Ειναι δλδ σαν τον μονιμα στρατιωτικο (και οι μαθητες αντιστοιχοι των κληρωτων).

Στα μειον: δε μπορει να διαταξει.
Στα συν: δε χρεωνεται αυτοκτονιες και τετοια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιούλ 2018, 00:57

bizeli έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:36
hellegennes έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:17
Εκτός κι αν όλα άλλαξαν μέσα σε 20 χρόνια, αυτό που περιγράφεις έχει ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα.
Άλλαξαν μέσα σε 20 χρόνια.
bizeli έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 23:55
Περιπτωσιολογείς. Επειδή έχω επαφή με πολύ κόσμο, λόγω επαγγέλματος, έχω τελείως διαφορετική εικόνα. Και ναι, ένας μαθητής μπορεί να καλυτερεύσει απότομα ή τούμπαλιν. Άσε που δεν μπορείς να κρίνεις το μετέπειτα επίπεδο ενός μαθητή, όταν αυτά που διδάσκεις είναι πιο απλοϊκά κι έχουν διαφορετική φιλοσοφία.
Χέλη τώρα μιλάς σαν κάποιον που λέει "εμένα ο κουμπάρος του μπατζανάκη του φίλου μου είναι εκπαιδευτικός και ξέρω". Άσε με να ξέρω καλύτερα. Σου λέω όλο το σόι μου είναι στην εκπαίδευση και τα συζητάμε αυτά και έχω feedback από όλες τις βαθμίδες.
Άσε που τα βλέπω κι εγώ η ίδια.

Αναλογικά το βλέπω το θέμα για κάθε βαθμίδα. Το ξέρω ότι διδάσκονται άλλα και είναι διαφορετική φιλοσοφία αλλά δεν γίνεται ένας μαθητής που στην έκτη δεν ξέρει ακόμα πρόσθεση και αφαίρεση και μετράει με τα δάχτυλα ή δεν ξέρει ούτε το όνομά του να γράψει σωστά να προχωρούν στο γυμνάσιο και να τελειώνουν και με βαθμό κιόλας. Ούτε την τάξη δεν είναι να περάσει κανονικά.
Όσο και να μην το πιστεύεις υπάρχουν μαθητές που φτάνουν στην έκτη και δεν ξέρουν ούτε τα βασικά για διάφορους λόγους (ας μην το αναλύσουμε τώρα) και λες πώς θα προχωρήσει στο γυμνάσιο ρε γαμώτο;
Και κάθεσαι και ιδρώνεις μπας και σώσεις τίποτα αλλά τι να κάνεις τελευταία στιγμή;
Αφενός, δεν δουλεύεις στην δευτεροβάθμια, άρα και η δική σου άποψη είναι του μπατζανάκη. Κι εγώ έχω άτομα που δουλεύουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Φίλους ΚΑΙ συγγενείς. Επίσης 100 πελάτες που έχουν παιδιά.

Αφετέρου, αν κάνετε τόσο καλά την δουλειά σας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, είναι απορίας άξιον πώς υπάρχουν μαθητές που φτάνουν στην έκτη τάξη και δεν ξέρουν να μετράνε. Ή δεν κάνετε τόσο καλά την δουλειά σας ή δεν κάνετε τόσο καλά την δουλειά σας (όχι, δεν υπάρχει τρίτη εξήγηση).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10148
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Ιούλ 2018, 01:08

bizeli έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:37
vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:19
Ρε bizeli, μιλάς για κουφά στην δευτεροβάθμια, λες και δεν έχεις περάσει απ' αυτήν. :lol:
Και τι σχέση έχει αυτό;
Με το θέμα του νήματος, σίγουρα δεν έχει.
Μιλάς όμως για ασυνέχεια ανάμεσα στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, απορώντας για το πως περνάνε τις τάξεις στο γυμνάσιο, όταν εσείς αφήνετε παιδιά 6ης Δημοτικού να περάσουν στο γυμνάσιο, χωρίς να ξέρουν να γράφουν το όνομά τους.
Μια χαρά συνέχει βλέπω εγώ. :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιούλ 2018, 01:14

hellegennes έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 22:31
nick έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 22:25
Τα 15 χρονα ειναι πανέξυπνα, ξέρουν πόσο πειράζει αυτό που κάνουν.
Προσπερνώ ταχέως το αφοριστικό «τα 15χρονα είναι πανέξυπνα», λες και όλοι έχουμε τον ίδιο βαθμό αντίληψης και μάλιστα γινόμαστε πανέξυπνοι στα 15 μας, σαν ας πούμε πριν και μετά να είμαστε βλάκες.

Και το προσπερνώ γιατί το ουσιώδες εδώ είναι ότι είσαι 100% λάθος. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει: στην εφηβεία τους οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται πολύ λιγότερο από πριν ή από μετά τις συνέπειες των πράξεών τους. Τα πάντα περιστρέφονται τόσο πολύ γύρω από τον κόσμο τους, το εγώ τους, που πρακτικά ο βαθμός συμπόνοιας που νιώθει κάθε φυσιολογικός άνθρωπος φτάνει στο ελάχιστό του κατά αυτήν ακριβώς την περίοδο της ζωής του.
Ξερουν και ηδονιζονται απο τη γνωση. Ειναι το ενστικτο της ζουγκλας.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 10 Ιούλ 2018, 01:28

foscilis έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:46
Οι καθηγητες του γυμνασιου/λυκειου κατα κανονα ειναι απλα η ανωτατη βαθμιδα μαθητη που ειναι τελειως ανικανη να λειτουργησει εξω απο το εκπαιδευτικο συστημα αλλα εντος του πληρωνεται και εχει τρομερα καλυτερα ωραρια κλπ απο αυτους που συμμετεχουν υποχρεωτικα.

Ειναι δλδ σαν τον μονιμα στρατιωτικο (και οι μαθητες αντιστοιχοι των κληρωτων).

Στα μειον: δε μπορει να διαταξει.
Στα συν: δε χρεωνεται αυτοκτονιες και τετοια.
ναι σαφώς όπως λεει και ένα ρητό: αυτοι που μπορούν κάνουν αυτοί που δεν μπορούν διδάσκουν ...είναι αλήθεια' έξω από τον σχολικό χωρο δεν μπορεί να επιβιώσει εύκολα ένας εκπαιδευτικός γιατί για παράδειγμα ας πουμε και αν ακόμα έχουν κτήματα οι δεξιότητές τους είναι επίπεδο δημοτικού και πολύ λέω ενδεχομένως ...βεβαίως υπάρχουν κι εξαιρέσεις οι πολυτεχνειάδες για παράδειγμα χαχα.με πιάνεις;
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιούλ 2018, 01:42

bizeli έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 23:13
Athina__P έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 22:53
Το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον και είχε πολλές πληροφορίες δοσμένες με ευαισθησία που καλό είναι οι ενδιαφερόμενοι να γνωρίζουν. Φαντάζομαι στο γυμνάσιο έχει δοθεί περισσότερη ελευθερία γενικότερα στα παιδιά, με το σκεπτικό, ότι εδώ γυρνάνε μόνα τους σπίτι με τους γονείς τους να εργάζονται σε άλλη γειτονιά, σε θέματα επίβλεψης όπως αυτά που αναφέρεις θα κολλήσουμε; Και όμως είναι άλλου τύπου τα ρίσκα στα παραδείγματα που αναφέρεις.
Άσε με ρε Αθηνά, τα έχω πάρει τώρα. Δεν υπάρχει καμιά συνοχή ανάμεσα στην πρωτοβάθμια και στην δευτεροβάθμια σε τίποτα. Λες και μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά εκπαιδευτικά συστήματα. Καμιά συνέχεια.
Αλλιώς τα μαθαίνουμε εμείς τα παιδιά στο δημοτικό και μετά πάνε στο γυμνάσιο και τους φεύγει το σκαρπέλο.
Οι βαθμοί μπαίνουν αβέρτα, όλοι τελειώνουν με 19-20, με άλλον τρόπο διδάσκουμε εμείς, με άλλον αυτοί, υποβάθμιση και απαξίωση των πάντων στο γυμνάσιο και στο λύκειο.
Αφού έρχονται παλιοί μου μαθητές αλλά και οι γονείς τους και μου λένε ότι στο δημοτικό πιο πολύ διάβαζαν. Ό,τι έμαθαν ,λένε, τα έμαθαν από το δημοτικό.
Αφού ξέρω κι από δικούς μου μαθητές που πήγαν γυμνάσιο λύκειο και έρχονται και μας βλέπουν στο δημοτικό και ξέρω πολύ καλά τι μαθητές ήταν ... ο χειρότερος δικός μου ... είναι του 18 στο γυμνάσιο.
Μου πέφτουν τα μαλλιά.
Κι εγω ο,τι ξερω στο Δημοτικο το χρωσταω. Στο Γυμνασιο με ελεγαν φυτο, οχι στο σχολειο ομως αλλα σε ενα φροντιστηριο αγγλικων που ειχε αλητες, και εχασα την ικανοτητα να διαβαζω. Στο Δημοτικο ημουν αριστος και ελεγαν οτι θα γινω μεγαλος επιστημονας.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 10 Ιούλ 2018, 01:46

hellegennes έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:57
Αφενός, δεν δουλεύεις στην δευτεροβάθμια, άρα και η δική σου άποψη είναι του μπατζανάκη. Κι εγώ έχω άτομα που δουλεύουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Φίλους ΚΑΙ συγγενείς. Επίσης 100 πελάτες που έχουν παιδιά.
Εντάξει ας πει ο Ηράκλειτος τότε τι ισχύει.
hellegennes έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 00:57
Αφετέρου, αν κάνετε τόσο καλά την δουλειά σας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, είναι απορίας άξιον πώς υπάρχουν μαθητές που φτάνουν στην έκτη τάξη και δεν ξέρουν να μετράνε. Ή δεν κάνετε τόσο καλά την δουλειά σας ή δεν κάνετε τόσο καλά την δουλειά σας (όχι, δεν υπάρχει τρίτη εξήγηση).
Είχα και μια παρένθεση που έλεγε (για διάφορους λόγους που δεν πρόκειται να αναλύσω). Την είδες ή έβγαλες αμέσως το συμπέρασμα;
Ναι, μπορεί κατά τη διάρκεια της φοίτησης ενός μαθητή στο δημοτικό να έσπασε κάπου ο κρίκος εξαιτίας ενός κακού δασκάλου και να έφτασε στην έκτη και τα κενά να διογκώθηκαν και να μην μαζεύεται μετά αλλά η επιτυχία ενός παιδιού δεν εξαρτάται μόνο από το δάσκαλο.
Όσο τέλειος και να είναι ένας δάσκαλος, δεν είναι μάγος.
Έναν μαθητή που είναι στο 1 άντε να τον πάει στο 3 ... στο 5. Δεν μπορεί να τον πάει κατευθείαν στο 10 όσο τέλειος δάσκαλος και να είναι γιατί δεν περνάνε όλα από το χέρι του και παίζουν ένα σωρό παράγοντες ρόλο για την σχολική επιτυχία ή αποτυχία ενός παιδιού.
Χρέωσε στο δάσκαλο όσο μερίδιο ευθύνης θέλεις αλλά σίγουρα δεν είναι όλο δικό του και αυτοί οι "γνωστοί σου εκπαιδευτικοί" έπρεπε να στο πουν για να το ξέρεις αφού δεν το καταλαβαίνεις από μόνος σου τόσο έξυπνος που είσαι.

Δεύτερον, αν όλοι οι δάσκαλοι ήμασταν κακοί ή καλοί και υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πατέντα, μια συγκεκριμένη φόρμουλα, κάτι το μαγικό, κάτι το τόσο εύκολο γιατί να μην το εφαρμόζουμε ώστε όλοι οι μαθητές μας να βγαίνουν τζιμάνια και αριστούχοι και να είμαστε όλοι χαρούμενοι;
Σε όλα τα σχολεία υπάρχουν και "κακοί" μαθητές. Ξέρεις εσύ κάποιο τμήμα που να έχει 100% αριστούχους μαθητές; Δεν το καταλαβαίνω αυτό το επιχείρημα που μου λες ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους οι εκπαιδευτικοί.
Έναν μαθητή μπορεί να μην τον φτάσει στο 10 αλλά αν ήταν στο 1 και τον πήγε στο 3 δεν είναι επιτυχία; Μπορούν να φτάσουν όλοι στο 10 πιστεύεις εσύ; Αντικειμενικά.

Και τέλος, στο παλιό φόρουμ είχα γράψει ολόκληρα κατεβατά για τα στραβά και τα λάθη του εκπαιδευτικού συστήματος. Επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω θα σου πω μόνο ότι φτάσαμε στο σημείο ο επόμενος να κατηγορεί τον προηγούμενο στο εκπαιδευτικό σύστημα και να αναρωτιόμαστε όλοι τις πταίει ...αντί να κάτσουμε όλοι μαζί οι εκπαιδευτικοί και να δούμε τελικά ότι το εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο υπηρετούμε μπάζει από παντού και δεν φταίει ούτε ο προηγούμενος ούτε ο επόμενος.
Διότι αν έφταιγα μόνο εγώ, που είμαι η κακιά δασκάλα, τότε μόνο οι δικοί μου μαθητές θα έβγαιναν κακοί. Αλλά πώς γίνεται και όλοι διαμαρτύρονται για το χαμηλό επίπεδο που επικρατεί σε όλα τα σχολεία; Παντού εγώ διδάσκω;
Λοιπόν, άκου.
Εκτελούμε εντολές και συγκεκριμένους στόχους που έρχονται από πάνω.
Εδώ που φτάσαμε καλός εκπαιδευτικός είναι να μπορεί να κρίνει ποιες από αυτές τις εντολές είναι ουσιαστικές και ποιες είναι για τον κάλαθο των αχρήστων και να μπορεί να προσαρμόζει το μάθημα στις ανάγκες των μαθητών του.
Αν εφαρμόζαμε κατά γράμμα όσες φαεινές ιδέες είχαν οι από πάνω μας τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα. Πίστεψέ με.
Δλδ σε φτάνουν σε ένα σημείο που φωνάζεις, φωνάζεις χρόνια ότι αυτό που γίνεται δεν είναι σωστό ... κάτι δεν λειτουργεί σωστά, δεν ιδρώνει το αυτί κανενός, οι υπουργοί αλλάζουν σαν τα πουκάμισα, κάθε υπουργός θέλει να φανεί πιο καινοτόμος από τον προηγούμενο στις πλάτες των παιδιών που τα αντιμετωπίζουν σαν πειραματόζωα και στο τέλος λες "ας κάνω εγώ αυτό που νομίζω σωστό" γιατί μέχρι να αποφασίσουν αυτοί τι θέλουν τα κάψαμε τα παιδάκια.
Και πάλι καλά να λες που βαστάμε τα πράγματα εμείς οι εκπαιδευτικοί ώστε να μην εκτροχιαστούν τελείως.
Τα έχουν κάνει σαλάτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bizeli την 10 Ιούλ 2018, 02:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 10 Ιούλ 2018, 01:58

Εν κατακλειδι bizeli ισχύει κάτι σαν και αυτό δλδ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρρηνmax41postspermonth την 10 Ιούλ 2018, 02:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 10 Ιούλ 2018, 01:59

vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 01:08


Με το θέμα του νήματος, σίγουρα δεν έχει.
Μιλάς όμως για ασυνέχεια ανάμεσα στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, απορώντας για το πως περνάνε τις τάξεις στο γυμνάσιο, όταν εσείς αφήνετε παιδιά 6ης Δημοτικού να περάσουν στο γυμνάσιο, χωρίς να ξέρουν να γράφουν το όνομά τους.
Μια χαρά συνέχει βλέπω εγώ. :roll:
Εγώ δεν μπορώ να αφήσω στην ίδια τάξη μαθητή ρε τζιμάνι.
Επαναλαμβάνουν την τάξη μόνο οι μαθητές που φοιτούν στην πρώτη και εκτός των άλλων μέχρι πρόσφατα (νομίζω άλλαξε αυτό την τελευταία διετία τριετία) ήθελε και συγκατάθεση των γονέων για να αφήσεις μαθητή στην ίδια τάξη.
Λες πολλοί γονείς να έδιναν την συγκατάθεσή τους;

Μπορεί να μείνει μαθητής και σε άλλη τάξη σε εξαιρετικές περιπτώσεις πχ να είναι ελλιπής η φοίτησή του στο σχολείο... να απουσιάζει τη μισή χρονιά πχ.
Πάντως για να αφήσεις μαθητή πρέπει να συμφωνήσει δάσκαλος - γονέας -σχολικός σύμβουλος και σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις.
Τι νόημα έχει να τον αφήσω εγώ στην έκτη όταν αυτός πρέπει να ξαναγυρίσει στην πρώτη;
Γίνεται ένας 11χρονος να ξαναγυρίσει στα 6χρονα και να πάει τόσο πίσω;

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 10 Ιούλ 2018, 02:00

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 01:58
Εν κατακλειδι bizeli ισχύει κάτι σαν και αυτό δλδ
https://www.google.gr/url?sa=t&source=w ... OD4xbU2nov
Τι είναι αυτό;
Δεν μου εμφανίζει τίποτα.

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιούλ 2018, 02:18

Στην πρωτη Λυκειου δε με αφηναν σε χλωρο κλαρι. Θυμαμαι οτι με επιανε ταχυκαρδια οταν πλησιαζα το σχολειο, αλλα τις αλλες μνημες τις εχω απωθησει. Ασχολουνταν ακαταπαυστα μαζι μου αλλα δε θυμαμαι τι ελεγαν και αισθανομουν ενα πολυ ασχημο αφορητο συναισθημα απο ολη αυτη την κατασταση αλλα δε μπορω να θυμηθω τι συναισθημα ακριβως. Κατι σαν να ξερεις οτι θα σε βασανισουν και να μη μπορεις να το αποφυγεις. Φυσικα οι αλλοι εβλεπαν στο προσωπο μου το ψυχολογικο αποτελεσμα των πραξεων τους σε real time και αυτο τους καθοδηγουσε να τσιγκλανε ολο και περισσοτερο με το σωστο τροπο. Μετα απο μερικους μηνες σταματησα να προσεχω τον εαυτο μου και να πλενομαι και με ελεγαν βρωμιαρη επιπλεον. Αυτο δε με πειραζε τοσο.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 10 Ιούλ 2018, 02:22

μιά στιγμή bizeli μιλάμε γιά τό τραγικό γεγονός καί ανέφερες πολλά πράγματα.κατ'αρχήν νά σού πώ ότι καί εγώ έχω υποστεί
bulling καί μιλάμε σέ θέση ΠΕ03 σέ λυκ.μέ σκληρές καταστάσεις,δηλ νά στό πώ απλά όταν έλθεις σέ σύγκρουση μέ τή συμμορία
τών νταϊδων θά τό φάς καί σύ τό bulling καί μή πάμε μακριά, νά θυμηθούμε τόν χημικό στό ΕΠΑΛ στό κιλκίς πού τό χειμώνα
παραιτήθηκε καταγγέλοντας bulling εναντίον του.
μίλησες γιά βαθμούς καί θά σού πώ τί γίνεται πάνω κάτω.
έχεις σέ ένα τμήμα π.χ. 18 μέ 20 μαθητές,απ'αυτούς οί 4 τό πολύ 5 είναι σχετικοί μέ τό αντικείμενο,άς πούμε μαθ.γενικής βλυκ.πού
είναι σαφώς πιό δύσκολο από τά αντίστοιχα Μαθ.κατ/νσης(περίεργο έεε),οί υπόλοιποι είναι τελείως άσχετοι καί πρέπει νά κινηθείς μέ
ενναλακτική διδασκαλία(άν σέ αφήσουν) καί θά τούς βάλεις ένα 10 ή 11(στόν πολύ ζόρικο 09).οί γονείς τών μαθητών πού δέν ενδιαφέρονται
δέν έρχονται ποτέ, όμως θά περάσει τή τάξη καί μάλιστα θά διαλέξει τήν ίδια κατ/νση διότι απλά ισχύει τό 9.5 πού είναι ό ΜΟ όλων τών
γραπτώς εξεταζομένων μαθημάτων δηλ. θά πάρει 18 μέ 20 στά θρησκ.,17 ή 18 ή 20 στό πρότζεκτ(γιά τό Α κ' Β τετράμηνο εννοώ) καί σέ
μιά σειρά άλλα μαθήματα πού δέν θέλω νά αναφέρω(καταλαβαίνεις γιατί),εγώ οί συνάδελφοι ΠΕ04 στά γραπτά θά ρίξουμε κανονικά τά ασόδυα
αλλά γιά νά μείνεις μ'αυτό τό σύστημα πρέπει νά βάλεις μέσον.φέτος ίσως θά έμαθες ότι δέν είχαμε γιά σεπτέμβρη, αλλά επαναληπτικές
μεταξύ 20 έως 25 Ιουν οπότε ένας π.χ πού είχε γράψει άς πούμε 2 στά αρχαία ή στή φυσική,ήλθε καί έγραψε 5 ή 6 καί τελικά έπιανε
τό 9.5(εννοείται τετραμήνων+γραπτά)......αυτά δέν τά θεσπίσαμε εμείς αλλά κάποιοι πού τούς χαϊδεύουν τά αφτιά γιά ψηφάκια.
ξεφύγαμε όμως απ'τό τραγικό γεγονός καί φταίμε καί οί δύο...άστο.
δέν βγαίνει από τή τάξη ό μαθητής παρά μόνο άν υπάρχει πολύ ανάγκη καί άν δέν έρθει σέ 2 λεπτά παίρνει απουσία,ούτε τή κοπανάει παρά
μόνο μέ άδεια δ/ντη πού ενημερώνει γονέα.
πολλές φορές έπεσε στήν αντίληψή μας κατάσταση bulling καί κάναμε σύλλογο,διώξαμε 2 μέ 3 μέ αλλαγή περιβάλλοντος καί γιά τό θύμα ερχοταν
τακτικά ψυχολόγος,αλλά καί γιά τούς νταϊδες καί συζητούσαν,τώρα εκεί στήν αργυρούπολη δέν ξέρω τί έκαναν γιατί τό bulling θά τό δείς είτε
στά διαλλείματα είτε περιπάτους είτε εκδρομές(..δέν γίνονται όπως περιγράφεις) είτε σέ αθλητικές εκδηλώσεις είτε στήν εκδήλωση τής
τσικνοπέμπτης είτε σέ αποχές είτε σέ καταλήψεις είτε,είτε...αρκεί νά έχεις τά μάτια σου 14 καί λάβε υπόψη καί τόν απροσδιόριστο
παράγοντα όπως κάποιος εξωσχολικός νά πηδάει τή μάντρα καί νά τή πέφτει σέ μαθητή καί νά τόν κτυπά άσχημα νά τρέχω μαζί μέ τόν γυμναστή
νά προσπαθούμε νά τόν κρατήσουμε εντός τού χώρου καί νά τρώω 2 μπουκέτα ένα δεξί κροσέ καί ένα αριστερό ντιρέκτ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Who is The 4th man την 10 Ιούλ 2018, 04:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών