Υπερήλικες οδηγοί

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13792
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Δεκ 2022, 09:31

Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 08:47
Πασιφάη έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 12:20


Α, μάλιστα. Θες να με πείσεις πως η αντιληπτική ικανότητα και τα αντανακλαστικά, παραμένουν ίδια, σε κάθε ηλικία. Λυπάμαι, δεν..
Επίσης, όταν βλέπεις εκατοντάδες ανθρώπους που διδάσκεις ακατούρηγος για πολλές ώρες σερί, λες να μη γίνεται σαφής ο τρόπος που κινούνται ή ο τρόπος οδήγησης που θα χρησιμοποιήσουν κάποια στιγμή. Εκεί αν είσαι μάγκας και σωστός λες, ''λυπάμαι, ασχολήσου με τα φυτά εσωτερικού χώρου, ή με κάποια καλλιτεχνική δραστηριότητα, δεν είναι κακό.''

Όπως επίσης δεν καταλαβαίνεις έναν παππού που σου σκάει μύτη και σου λέει, ''ψιτ ανανέωση'' και είναι 80 φεύγα. Ρε, θα με τρελλάνετε εδώ μέσα.
δηλαδη δεν εχεις πετυχει 25αρη με αντανακλαστικα πτωματος σε αποσυνθεση, και αντιληπτικη ικανοτητα αγελαδας που κοιταζει το τραινο;

η 80αρη μια χαρα ικανο να οδηγησει;

για μενα το χειροτερο δεν ειναι να εισαι σε κακη κατασταση. ειναι να μην ξερεις σε τι κατασταση εισαι. καποιος που ειναι 5 με αριστα το δεκα σε ικανοτητα οδηγησης και το ξερει, το αναγνωριζει, ειναι καλυτερος οδηγος απο αυτον που ειναι 9 αλλα νομιζει οτι ειναι 10.
1. Το επισήμανα παραπάνω.

2. 80άρη ικανό να οδηγήσει, όχι. Ασχέτως πως μπορεί να σου φαίνεται. Και για να'χουμε καλό ρώτημα, εσύ θα έβαζες το παιδί σου μέσα σε αυτοκίνητο που το οδηγεί γέροντας, για ταξίδι επί παραδείγματι;

3. Κάποιος που είναι 5 στα δέκα, ασχέτως αν το αναγνωρίζει, είναι εξίσου κακός με κάποιον που νομίζει πως είναι δεκάρι. Άσε που και το 9 που νομίζει πως ''κατέχει'',ενίοτε είναι πολύ. Τα ''νομίζω'' και τα ''πιστεύω'', εμένα προσωπικά δεν μου λένε κάτι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Δεκ 2022, 09:39

Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:31


2. 80άρη ικανό να οδηγήσει, όχι. Ασχέτως πως μπορεί να σου φαίνεται. Και για να'χουμε καλό ρώτημα, εσύ θα έβαζες το παιδί σου μέσα σε αυτοκίνητο που το οδηγεί γέροντας, για ταξίδι επί παραδείγματι;
ναι.

σιγουρα οχι με οποιονδηποτε, αλλα εχω 2 στο μυαλο μου, που ναι, ανετα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13792
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Δεκ 2022, 09:43

Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:39
Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:31


2. 80άρη ικανό να οδηγήσει, όχι. Ασχέτως πως μπορεί να σου φαίνεται. Και για να'χουμε καλό ρώτημα, εσύ θα έβαζες το παιδί σου μέσα σε αυτοκίνητο που το οδηγεί γέροντας, για ταξίδι επί παραδείγματι;
ναι.

σιγουρα οχι με οποιονδηποτε, αλλα εχω 2 στο μυαλο μου, που ναι, ανετα.
Επιλογή σου, αν και διαφωνώ. Τόσα χρόνια έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου για πολλές των περιπτώσεων.
Αν θες πάντως, άκου τη συμβουλή μου και μην το κάνεις. Με αγάπη στο λέω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Δεκ 2022, 09:56

Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:39
Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:31


2. 80άρη ικανό να οδηγήσει, όχι. Ασχέτως πως μπορεί να σου φαίνεται. Και για να'χουμε καλό ρώτημα, εσύ θα έβαζες το παιδί σου μέσα σε αυτοκίνητο που το οδηγεί γέροντας, για ταξίδι επί παραδείγματι;
ναι.

σιγουρα οχι με οποιονδηποτε, αλλα εχω 2 στο μυαλο μου, που ναι, ανετα.
Εγώ θα τον έβαζα ευκολότερα απ ότι θα τον έβαζα στο δικό μου αμάξι όταν ήμουν 18-20 :102:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13792
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Δεκ 2022, 09:58

Ρε μαλάκες ειλικρινά δεν παλεύεστε. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Δεκ 2022, 10:07

Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:58
Ρε μαλάκες ειλικρινά δεν παλεύεστε. :lol:
Εγώ το λέω με ειλικρίνεια. Ήμουν επικό μαλακιστηρι τόσο με το αμάξι όσο και με μηχανάκι. Αλλά απ όσο θυμάμαι και ο μέσος φίλος μου δεν ήταν καλυτερος ασχετα τι πιστευε ο καθενας για τις οδηγικες του ικανότητες. Τι να το κανεις οταν ο καθενας μας ειχε αγορασει 2-3 οικόπεδα; Από την άλλη ο πατέρας μου που είναι 75 δεν έχει γρατζουνισει αμάξι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Είχα καλύτερα αντανακλαστικα τότε από αυτά που έχει ο πατέρας μου σήμερα; Σαφώς. Ήμουν πιο ασφαλής οδηγός; Σε καμία περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13792
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Δεκ 2022, 10:11

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2022, 10:07
Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:58
Ρε μαλάκες ειλικρινά δεν παλεύεστε. :lol:
Εγώ το λέω με ειλικρίνεια. Ήμουν επικό μαλακιστηρι τόσο με το αμάξι όσο και με μηχανάκι. Αλλά απ όσο θυμάμαι και ο μέσος φίλος μου δεν ήταν καλυτερος ασχετα τι πιστευε ο καθενας για τις οδηγικες του ικανότητες. Τι να το κανεις οταν ο καθενας μας ειχε αγορασει 2-3 οικόπεδα; Από την άλλη ο πατέρας μου που είναι 75 δεν έχει γρατζουνισει αμάξι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Είχα καλύτερα αντανακλαστικα τότε από αυτά που έχει ο πατέρας μου σήμερα; Σαφώς. Ήμουν πιο ασφαλής οδηγός; Σε καμία περίπτωση.
Κι εγώ ήμανε επικό μαλακιστήρι ρε παιδί μου, δεν αντιλέγω. Απλά εκεί στα 20 ας πούμε που μέστωσε το μυαλό έπαιρνα το αμάξι με τον πατέρα μου μέσα και το έφτανα πχ Ορμένιο, (δανείζομαι..), με απόλυτη ασφάλεια.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14837
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Δεκ 2022, 14:35

hellegennes έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 22:38
Feindflug έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 18:30
hellegennes έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 13:15


Ακριβώς, τα περισσότερα ατυχήματά τους γίνονται σε ώρες που έχει φως. Και παρότι είναι μειοψηφία σαν οδηγοί και σαν χιλιόμετρα, αποτελούν τουλάχιστον το 20% των νεκρών οδηγών σε δυστυχήματα (δεν μετράω καν τραυματίες).

Όσον αφορά το αν είναι πελάτες των αυτοκινητοβιομηχανιών, να μια πρόσφατη έρευνα από τις ΗΠΑ:

62% of all new cars that are purchased in the United States are being bought by Baby Boomers. In 2001, this age group was responsible for just 39% of all new cars that were sold.

Με λίγα λόγια, οι 60+ αποτελούν τουλάχιστον το 60% των νέων αγοραστών αυτοκινήτων.
Εσύ, τύπε, ποιες ώρες οδηγείς;
Τις μικρές ώρες της νύχτας.
Η νύχτα το ξέρει, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8223
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 01 Δεκ 2022, 15:16

.


Κάπου είδα τελευταια οτι έχουν αυξηθεί οι έλεγχοι ικανότητας σε κάθε 1 χρόνο για τους υπέργηρους.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών