Ποιός πληρώνει την εφορία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2018, 23:42

Χωριστές δηλώσεις μπορούν να υποβάλλουν οι σύζυγοι


Χωριστές φορολογικές δηλώσεις εισοδήματος μπορούν εφεξής να υποβάλλουν οι σύζυγοι, με απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, ενώ στη συνέχεια θα εκδίδονται και ξεχωριστά εκκαθαριστικά.

Το Β΄ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας, με πρόεδρο την αντιπρόεδρο Μαίρη Σαρπ και εισηγήτρια την πάρεδρο Κωνσταντία Λαζαράκη, στην υπ’ αριθμ. 330/2018 απόφασή του επισημαίνει ότι «δεν συντρέχει λόγος, και μάλιστα προφανής λόγος δημοσίου συμφέροντος, που να δικαιολογεί την υποχρεωτική υποβολή κοινής δήλωσης φόρου εισοδήματος των συζύγων».

Μέχρι σήμερα, ξεχωριστή φορολογική δήλωση μπορούσαν να υποβάλλουν τα ζευγάρια που ήταν σε διάσταση, καθώς και εάν εις εκ των συζύγων βρισκόταν επισήμως σε κατάσταση πτώχευσης.

Με την απόφαση του ΣτΕ, πλέον, όσοι επιθυμούν μπορούν να ενημερώσουν την εφορία ότι θα υποβάλλουν ξεχωριστή δήλωση και κάθε μέλος θα λαμβάνει το δικό του εκκαθαριστικό σημείωμα. Η απόφαση αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική, δεδομένου ότι τα έγγαμα ζευγάρια ή τα ζευγάρια με σύμφωνο συμβίωσης μπορούν να υποβάλλουν ξεχωριστά δήλωση και να πληρώνουν ξεχωριστά τους φόρους ή να εισπράττουν την επιστροφή φόρου.

Σήμερα, για παράδειγμα, εάν μετά την εκκαθάριση της κοινής δήλωσης προέκυπτε για τον σύζυγο φόρος 1.000 ευρώ και για τη σύζυγο επιστροφή φόρου 1.000 ευρώ, τότε το εκκαθαριστικό θα ερχόταν μηδενικό αφού η εφορία θα συμψήφιζε το ποσό.

Με την απόφαση του ΣτΕ, ο σύζυγος θα λάβει χρεωστικό σημείωμα πληρώνοντας τον φόρο σε τρεις διμηνιαίες δόσεις, ενώ η σύζυγος θα λάβει την επιστροφή φόρου κανονικά. Ωστόσο, με την ξεχωριστή δήλωση δεν θα μεταφέρεται τίποτα από τον ένα σύζυγο στον άλλο. Συγκεκριμένα, εάν για παράδειγμα η σύζυγος έχει μερικές αποδείξεις λιγότερες για το χτίσιμο του αφορολόγητου ορίου, δεν θα μπορεί να «πάρει» από τις αποδείξεις του συζύγου.

Το σκεπτικό

Οι σύμβουλοι Επικρατείας έκριναν ότι «η διάταξη του άρθρου 67 παράγραφος 4 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (ΚΔΕ) ερμηνευμένη υπό το φως των διατάξεων των άρθρων 2 παρ. 1, 4 παρ. 1, 2 και 5, 5 παρ. 1 και 25 παρ. 1 του Συντάγματος και τα άρθρα 8 και 14 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, έχει την έννοια ότι ο σύζυγος υποβάλλει κατ’ αρχήν κοινή δήλωση και για το εισόδημα της συζύγου του εφόσον αμφότεροι οι σύζυγοι συναινούν, συναίνεση η οποία μπορεί να αποτυπώνεται και στην υποβολή της κοινής δήλωσης, ενώ στην αντίθετη περίπτωση, όταν δηλαδή διατυπώνεται ρητώς η έλλειψη τέτοιας συναίνεσης από έναν έστω από τους συζύγους, οι σύζυγοι διατηρούν το δικαίωμά τους να υποβάλουν αυτοτελώς δήλωση φόρου περί εισοδήματός τους».

Αναφορικά με τις περιπτώσεις διαζυγίων και πτώχευσης ενός εκ των δύο συζύγων, οι σύμβουλοι Επικρατείας επισημαίνουν πως είναι αυτονόητο εκ των πραγμάτων ότι εκλείπει η συναίνεση για ανεξάρτητη υποβολή φορολογικής δήλωσης σε περιπτώσεις διακοπής της έγγαμης συμβίωσης και στις περιπτώσεις πτώχευσης ενός εκ των δύο συζύγων, καθώς στην τελευταία περίπτωση υπόχρεος προς υποβολή δήλωσης είναι ο σύνδικος ή ο δικαστικός συμπαραστάτης.

Η απόφαση του ΣτΕ εκδόθηκε έπειτα από προσφυγή δικαστικού λειτουργού, ο οποίος αφού κατέθεσε ηλεκτρονικά κοινή με τη σύζυγό του δήλωση εισοδήματος για το περασμένο έτος, υπέβαλε στη ΔΟΥ στην οποία υπάγεται δήλωση με την οποία υποστήριζε ότι είναι αντισυνταγματική και αντίθετη στην ΕΣΔΑ η σχετική διάταξη (άρθρο 67 παρ. 4) του ΚΦΕ η οποία τον υποχρεώνει στη φορολογική του δήλωση να περιλάβει τα εισοδήματα της συζύγου του. Παράλληλα, ζήτησε να του επιτραπεί να υποβάλλει ανεξάρτητες φορολογικές δηλώσεις.

http://www.kathimerini.gr/952180/articl ... oi-syzygoi

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2018, 23:46

μπράβο στον άνθρωπο, λογικός νομίζω, εγώ το κάνω 10 χρόνια έτσι, απλά δεν τους το είπα ποτέ. Υποχρεωτικό, λέμε τώρα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2018, 23:52

Υποχρεωτικό ήταν το μαζι, τώρα κατά προτίμηση

Ειδικά εκει που λεει το σκεπτικο
Οι σύμβουλοι Επικρατείας έκριναν ότι «η διάταξη του άρθρου 67 παράγραφος 4 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (ΚΔΕ) ερμηνευμένη υπό το φως των διατάξεων των άρθρων 2 παρ. 1, 4 παρ. 1, 2 και 5, 5 παρ. 1 και 25 παρ. 1 του Συντάγματος και τα άρθρα 8 και 14 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου

:102: Τα καταλαβα πλήρως.




Δλ τι συμφαίρει υπο προυποθέσεις, να πληρώσει ο καθένας τα δικά του;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluerose την 22 Απρ 2018, 23:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2018, 23:53

δεν ξέρω πώς σε υποχρέωσαν εσένα, εμένα δεν με υποχρέωσε κανείς να το κάνω πάντως, και δεν το έκανα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2018, 23:55

Αρα πληρωνεις τα δικά σου

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Απρ 2018, 23:57

ναι, κάνω δύο διαφορετικές εντελώς δηλώσεις, δύο φυσικά πρόσωπα, όπως πριν τον γάμο.

άσχετα ποιος πληρώνει, απλά μου έμοιαζε λογικό, οικονομικά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν καταλάβαινα τον λόγο, δεν μου άρεσε αυτό το μπλέξιμο σε αυτό το επίπεδο.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2018, 23:59

Το σπιτι ποιος το φορτώθηκε;

Από μισο; Κι αρα πληρωνεται 2 σχεδόν ολοκληρα ενφια;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2018, 00:00

enaon έγραψε:
22 Απρ 2018, 23:57
ναι, κάνω δύο διαφορετικές εντελώς δηλώσεις, δύο φυσικά πρόσωπα, όπως πριν τον γάμο.

άσχετα ποιος πληρώνει, απλά μου έμοιαζε λογικό, οικονομικά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν καταλάβαινα τον λόγο, δεν μου άρεσε αυτό το μπλέξιμο σε αυτό το επίπεδο.
Από δω και πέρα εισαι νομιμότατος

Αλλα μηπως σε συμφαιρει αλλιως;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Απρ 2018, 00:01

έχουμε διακριτή περιουσία ο κάθε ένας, εγώ έχω το σπίτι, δεν αλλάξαμε τίποτα.

γενικά πάντως απλά μου μοιάζει μπέρδεμα χωρίς κοινωνικό όφελος. Συνήθως τα ακίνητα τα διανέμεις για να μην περνάς τα όρια, το ίδιο είχε κάνει ο πεθερός μου στα κορίτσια του κλπ, δεν έβρισκα τον λόγο να πρέπει να τα μπλέξουμε και άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 23 Απρ 2018, 00:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2018, 00:02

Σε λιγο θα θέλει κάθε ανθρωπος οικονομικο συμβουλο για οικονομικα 1 αυτοκ. 1 μισθου και κατι τις αν είναι επι 2

Ή εγω τα μπερδεύω δε ξέρω

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2018, 00:03

enaon έγραψε:
23 Απρ 2018, 00:01
έχουμε διακριτή περιουσία ο κάθε ένας, εγώ έχω το σπίτι, δεν αλλάξαμε τίποτα.
Τζέντλεμαν πληρώνεις τον ενφια


Διαφορετικά δε θα τον πλήρωνες;

Τεσπα. Δε ξερω

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Απρ 2018, 00:05

ναι οκ, εγώ δεν λέω να μην πληρώσει εκείνος που έχει ή ο άνδρας αν του αρέσει, απλά λέω οτι δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μπει στον φάκελό μου και η περιουσία του άλλου ανθρώπου, μου μοιάζει κατάλοιπο.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 23 Απρ 2018, 09:05

enaon έγραψε:
22 Απρ 2018, 23:57
ναι, κάνω δύο διαφορετικές εντελώς δηλώσεις, δύο φυσικά πρόσωπα, όπως πριν τον γάμο.

άσχετα ποιος πληρώνει, απλά μου έμοιαζε λογικό, οικονομικά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν καταλάβαινα τον λόγο, δεν μου άρεσε αυτό το μπλέξιμο σε αυτό το επίπεδο.
Δεν σου κλείδωνε το σύστημα;
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 23 Απρ 2018, 10:20

Εδώ υπάρχουν ζευγάρια που χώρισαν ή που δεν παντρεύονται για να αποφύγουν να κάνουν κοινή δήλωση...
Σωστό το μέτρο.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός πληρώνει την εφορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Απρ 2018, 22:48

hades έγραψε:
23 Απρ 2018, 09:05
enaon έγραψε:
22 Απρ 2018, 23:57
ναι, κάνω δύο διαφορετικές εντελώς δηλώσεις, δύο φυσικά πρόσωπα, όπως πριν τον γάμο.

άσχετα ποιος πληρώνει, απλά μου έμοιαζε λογικό, οικονομικά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν καταλάβαινα τον λόγο, δεν μου άρεσε αυτό το μπλέξιμο σε αυτό το επίπεδο.
Δεν σου κλείδωνε το σύστημα;
το σύστημα παιδιά δεν κλείδωνε οταν ο ενοικιαστής έλεγε δίνει 1000 και ο εκμισθωτής έλεγε ότι λαμβάνει 100, εκεί θα κλείδωνε; Αν υπήρχε σύστημα και κλείδωνε κιόλας, δεν θα ζούσαμε εδώ που ζούμε. Τεσπα, εμένα μου αρέσει να ξέρω που ζω και ο μόνος τρόπος νομίζω είναι να κάνεις ελέγχους λογικής. Μερικές φορές κοστίζουν σε πρόστιμα, αλλά πάλι φθηνά βγαίνουν αν τα δεις σαν μαθήματα.
Θυμάμαι όταν ήμουν λίγο κάτω απο 20, ήθελα να πάω Αγγλία και όλοι, όλοι οι μεγάλοι γύρω μου λέγανε ότι αν δεν βγάλω εκλογικό βιβλιάριο δεν ταξιδεύω, απαγορεύεται. Αστεία πράγματα απο εδώ που τα κοιτάω τώρα, απλά το λέω γιατί τότε κατάλαβα οτι τα θέλει ο κώλος μας.

δεν ξέρω τι εμπειρία έχει ο κάθε ένας απο την πολιτεία μας στα χρόνια που είναι πολίτης, εμένα μου έμοιαζε σαν την διαδικασία που μαθαίνεις ποδήλατο.
Αν φοβάσαι μην πέσεις και χτυπήσεις, θα πας με βοηθητικές και μετά θα μάθεις και όλα ωραία. Αν όμως προσπαθούσες να μάθεις πότε πέφτεις για να ξέρεις εσύ, να μην πάρεις τον λόγο των υπολοίπων, ε οκ, το ποδήλατο τελικά κάνει πιρουέτες, πετάει, τρελά κόλπα, δεν έχω ιδέα γιατί το λέμε ποδήλατο τελικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 23 Απρ 2018, 22:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών