Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Απρ 2019, 09:07

Beria έγραψε:
29 Απρ 2019, 08:53
The Rebel έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:58
SpoilerShow
24/04/2019
Ζούμε σε κρατική παράνοια.
Η εφορία ζητά 2.600 ευρώ από την 90χρονη που πουλούσε τερλίκια στη λαϊκή.
Σε απόγνωση η ηλικιωμένη γυναίκα.


[img]https://i.postimg.cc/768z97Ym/giag ... .jpg[/img]

Σαν να μην έφτανε η περιπέτειά της με την αστυνομία, μετά τη σύλληψή της επειδή πουλούσε πλεκτά παπουτσάκια (τερλίκια) κοντά σε λαϊκή αγορά στη Θεσσαλονίκη, μία 90χρονη καλείται τώρα να πληρώσει και πρόστιμα συνολικού ύψους 2.600 ευρώ.

Σύμφωνα με έγγραφο που έλαβε η 90χρονη από την εφορία Αμπελοκήπων, της επιβάλλεται πρόστιμο 2.500 ευρώ επειδή δεν τηρούσε λογιστικά βιβλία για τα τερλίκια που πουλούσε, και επιπλέον 100 ευρώ επειδή δεν είχε κάνει έναρξη επαγγέλματος.
«Πώς να πληρώσω αυτό το πρόστιμο; Ο άντρας μου άρρωστος, εγώ άρρωστη. Πού θα τα βρούμε τα λεφτά;», διερωτήθηκε η ηλικιωμένη, μιλώντας στον Alpha, και πρόσθεσε: «Δυο-τρία ευρώ πήρα από τα καλτσάκια, πώς θα πληρώσω τώρα;».

Αν και η ίδια δεν έχει κάτι στο όνομά της για να το κατασχέσει η εφορία, η ηλικιωμένη φοβάται ότι αν δεν καταφέρει να πληρώσει το πρόστιμο, τότε αυτό θα περάσει αργότερα σε ένα από τα πέντε παιδιά της.

Έχει πέντε παιδιά και πουλάει κάλτσες στις λαϊκές;

Βασικά θα είχες το δικαίωμα να το ρωτάς αυτό και άλλα μόνο αν απαγορευόντουσαν γενικώς οι κάλτσες στους ανθρώπους.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25141
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Απρ 2019, 09:26

wooded glade έγραψε:
29 Απρ 2019, 09:07
Beria έγραψε:
29 Απρ 2019, 08:53
The Rebel έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:58
SpoilerShow
24/04/2019
Ζούμε σε κρατική παράνοια.
Η εφορία ζητά 2.600 ευρώ από την 90χρονη που πουλούσε τερλίκια στη λαϊκή.
Σε απόγνωση η ηλικιωμένη γυναίκα.


[img]https://i.postimg.cc/768z97Ym/giag ... .jpg[/img]

Σαν να μην έφτανε η περιπέτειά της με την αστυνομία, μετά τη σύλληψή της επειδή πουλούσε πλεκτά παπουτσάκια (τερλίκια) κοντά σε λαϊκή αγορά στη Θεσσαλονίκη, μία 90χρονη καλείται τώρα να πληρώσει και πρόστιμα συνολικού ύψους 2.600 ευρώ.

Σύμφωνα με έγγραφο που έλαβε η 90χρονη από την εφορία Αμπελοκήπων, της επιβάλλεται πρόστιμο 2.500 ευρώ επειδή δεν τηρούσε λογιστικά βιβλία για τα τερλίκια που πουλούσε, και επιπλέον 100 ευρώ επειδή δεν είχε κάνει έναρξη επαγγέλματος.
«Πώς να πληρώσω αυτό το πρόστιμο; Ο άντρας μου άρρωστος, εγώ άρρωστη. Πού θα τα βρούμε τα λεφτά;», διερωτήθηκε η ηλικιωμένη, μιλώντας στον Alpha, και πρόσθεσε: «Δυο-τρία ευρώ πήρα από τα καλτσάκια, πώς θα πληρώσω τώρα;».

Αν και η ίδια δεν έχει κάτι στο όνομά της για να το κατασχέσει η εφορία, η ηλικιωμένη φοβάται ότι αν δεν καταφέρει να πληρώσει το πρόστιμο, τότε αυτό θα περάσει αργότερα σε ένα από τα πέντε παιδιά της.

Έχει πέντε παιδιά και πουλάει κάλτσες στις λαϊκές;

Βασικά θα είχες το δικαίωμα να το ρωτάς αυτό και άλλα μόνο αν απαγορευόντουσαν γενικώς οι κάλτσες στους ανθρώπους.
Ρε άνθρωπε έχει πέντε παιδιά και αναγκάζεται να πλέκει κάλτσες;
Πάμε καλά;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Απρ 2019, 10:46

Beria έγραψε:
29 Απρ 2019, 09:26
wooded glade έγραψε:
29 Απρ 2019, 09:07
Beria έγραψε:
29 Απρ 2019, 08:53


Έχει πέντε παιδιά και πουλάει κάλτσες στις λαϊκές;

Βασικά θα είχες το δικαίωμα να το ρωτάς αυτό και άλλα μόνο αν απαγορευόντουσαν γενικώς οι κάλτσες στους ανθρώπους.
Ρε άνθρωπε έχει πέντε παιδιά και αναγκάζεται να πλέκει κάλτσες;
Πάμε καλά;
Δεν έχω ιδέα, αλλά δεν έχω και το δικαίωμα να ασχοληθώ μ' αυτό.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Απρ 2019, 19:56

Beria έγραψε:
29 Απρ 2019, 09:26
wooded glade έγραψε:
29 Απρ 2019, 09:07
Beria έγραψε:
29 Απρ 2019, 08:53


Έχει πέντε παιδιά και πουλάει κάλτσες στις λαϊκές;

Βασικά θα είχες το δικαίωμα να το ρωτάς αυτό και άλλα μόνο αν απαγορευόντουσαν γενικώς οι κάλτσες στους ανθρώπους.
Ρε άνθρωπε έχει πέντε παιδιά και αναγκάζεται να πλέκει κάλτσες;
Πάμε καλά;
Καλα κανει ο καθε γερος εχει τον καημο του.

13 Απριλίου 2019
Λαμία:
Πουλάει χόρτα για να βρει παρηγοριά / Η συγκλονιστική ιστορία της γιαγιάς Μαρίας…


Εικόνα

Οδός Καποδιστρίου. Μπροστά στην τράπεζα και τους βιαστικούς ανθρώπους που τρέχουν να προλάβουν τις δουλειές τους, μια γιαγιά καθισμένη για ώρες στο σκαμνάκι της. Μαυροντυμένη. Με ένα πρόσωπο χαρακωμένο από τις ρυτίδες. Δείχνει μεγαλύτερη από την ηλικία της. Είναι 75 χρονών. Είναι η γιαγιά Μαρία που στήνει σχεδόν κάθε μέρα τον “πάγκο” με τη λιγοστή πραμάτεια της. Μερικά ματσάκια χαμομήλι, μια βρασιά άγρια χόρτα, τρεις χεριές μπιζέλια, δυο μαρουλάκια και μια μικρή σακούλα φρεσκοτριμένη ρίγανη. Αυτό όλο και όλο το εμπόρευμα. Την ώρα που την πλησιάζω, δίνει οδηγίες σε μια κυρία πως να καλομαγειρέψει τα χόρτα της…

Μέρες τώρα, φτάνοντας στο στέκι της, κοιτάζω να δω αν είναι εκεί. Μετά τις γιαγιάδες με τα τερλίκια και τις ζοχιές, που κατέληξαν σεσημασμένες και με τσακισμένη την αξιοπρέπεια τους, κατηγορούμενες για τις ελληνικές αρχές και υπόλογες στην ελληνική δικαιοσύνη, έχω την έγνοια της. Και εκείνη ξέρει ότι μπορεί να έχει την ίδια τύχη. Άραγε τι είναι αυτό που είναι πιο δυνατό από το φόβο των αρχών και παραμένει εκεί, μπροστά στο ιδιότυπο “μαγαζάκι” της;

Ο θάνατος κορίτσι μου. Ο θάνατος…
“Αν σου πω την ιστορία μου θα δακρύσεις και δεν το θέλω. Κοίτα να χαμογελάς και να χαίρεσαι κάθε στιγμή με τους δικούς σου ανθρώπους. Είναι σπουδαίο να τους έχεις. Έρχομαι εδώ γιατί δεν με χωράει το σπίτι μου. Όπου και να κοιτάξεις βλέπεις φωτογραφίες πεθαμένων. Είναι τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου. Όλα στα χώμα” μου λέει. Και κάπως έτσι, ξεκινάει η ιστορία της.

Το άγριο πρόσωπο της μοίρας
Η γιαγιά Μαρία γυρίζει το χρόνο πίσω. Θυμάται τον πρώτο της γιο. Μόλις 16 χρονών τότε. Ένας λεβέντης με θέληση για ζωή, με όνειρα. Όνειρα που κόπηκαν βίαια όταν το παιδί καταπλακώθηκε από τρακτέρ στις Βαρδάτες.

Εικόνα

“Ράγισε η καρδιά μου. Ξέρεις τι είναι για μια μάνα να θάβει το παιδί της; Ποτέ να μην το μάθεις”. Τα χρόνια περνούν. Η καρδιά της γιαγιάς Μαρίας όχι μόνο δεν ξανακολά αλλά σπάει σε χίλια κομμάτια όταν ο βίαιος θάνατος της ξαναχτυπά την πόρτα. Παραμονή της πρωτομαγιάς του 1999. Στα Καμένα Βούρλα η τροχαία σταματά για έλεγχο ένα βυτιοφόρο που μεταφέρει προπάνιο. Οι άνδρες της τροχαίας δεν φαντάζονται τι πρόκειται να ακολουθήσει. Στα επόμενα λεπτά, ένα βανάκι πέφτει πάνω στο βυτιοφόρο. Παίρνει φωτιά. Ακολουθεί έκρηξη. Σαν να σκάει βόμβα. Πέντε νεκροί. Ο ένας είναι ο γιος της γιαγιάς Μαρίας. Ο Κώστας. Επάγγελμα οδηγός. Ετών 42. Αφήνει πίσω του ένα αγοράκι μόλις εννέα ετών. Τον Γιώργο.

“Έλιωσαν τα πάντα. Δεν βρήκαμε τίποτα” λέει η γιαγιά Μαρία. Και η τραγωδία δεν έχει τέλος…
Της ξαναχτυπά την πόρτα το Δεκέμβρη του 2017, όταν ο γιος του Κώστα, ο Γιώργος, 27 χρονών πλέον, στρατιωτικός, κάνει βόλτα με την καινούρια του μηχανή. Λίγο έξω από τη Λαμία, ο οδηγός ενός ΙΧ επιχειρεί αναστροφή. Ο Γιώργος δεν προλαβαίνει να αντιδράσει. “Καρφώνεται” με τη μηχανή του στο αυτοκίνητο και εκεί κόβεται το νήμα της ζωής τους. Η γιαγιά Μαρία, δεν αντέχει άλλο. Λίγες μέρες μετά την κηδεία του εγγονού της, πηγαίνει να του ανάψει το καντήλι και εκεί πάνω στο μνήμα του, τη βρίσκουν μισοπεθαμένη. Έχει πιει φυτοφάρμακο για να δώσει τέλος στη ζωή της. Και στο μαρτύριο…

Οι γιατροί την κρατάνε στη ζωή. Μα η ζωή παραμένει σκληρή μαζί της. Χάνει μια εγγονή και πάλι σε τροχαίο και πρόσφατα τον άντρα της κόρης της.

“Θα λείψω λίγο. Την Τρίτη, μετά το μνημόσυνο του γαμπρού μου θα ξανάρθω εδώ στο δρόμο, θα έχω κόψει χαμομήλι, να έρθεις να πάρεις” λέει η γιαγιά Μαρία, “πάρε και λίγα χόρτα που μάζεψα, δεν θέλω λεφτά. Να βγαίνω έξω από το σπίτι θέλω, να μην πεθαίνω και ξαναπεθαίνω κάθε φορά που το μάτι μου πέφτει στους τοίχους που είναι γεμάτοι από τις φωτογραφίες των παιδιών μου και των εγγονιών μου.”

Αυτή είναι η γιαγιά της Καποδιστρίου. Η μαυροντυμένη Μαρία. Η γυναίκα που προσπερνάς κάθε φορά βιαστικά. Και αν για το κράτος είναι “παρεμπόριο” για τον Μπρεχτ είναι η «Μάνα κουράγιο» και για μας, η «Γιαγιά κουράγιο».
https://www.news247.gr/koinonia/lamia-p ... 12639.html
https://news-tora.eu/lamia-poylaei-chor ... as-marias/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Μάιος 2019, 18:21

3 Μαΐου 2019 174
Εξαρθρώνεται η«σπείρα» με τα τερλίκια!
Συνέλαβαν κι άλλη γιαγιά! Της επέβαλαν πρόστιμο 13.358 ευρώ για 34 ζευγάρια.


Εικόνα

Νέα περίπτωση γιαγιάς με τερλίκια βλέπει το φως της δημοσιότητας, καθώ εκτός από την περίπτωση της κ. Σουζάνα, μια 82χρονη ομογενής καλείται να καταβάλλει 13.358 ευρώ επειδή εντοπίστηκε να πουλά 34 ζευγάρια.

Σύμφωνα με το ρεπαρτάζ, πρωταγωνίστρια της υπόθεσης είναι η 82χρονη σήμερα Μαρία Κουμπάτοβα, ομογενής από τη Ρωσία. Το 2014, ούσα τότε 78 ετών, μην έχοντας κανένα εισόδημα, αποφάσισε, όπως υποστηρίζει, να πουλήσει τερλίκια στην πλατεία Αριστοτέλους.

Η Μαρία Κουμπάτοβα συνελήφθη πριν προλάβει να στήσει το εμπόρευμά της. Μάλιστα σύμφωνα με την κόρη της, παρέμεινε για εννέα ώρες στο Αστυνομικό Τμήμα Λευκού Πύργου, όπου λιποθύμησε και έκλαιγε συνεχώς, ενώ της επιβλήθηκε πρόστιμο 3.358 ευρώ.

Την επόμενη μέρα, η κόρη της, Τάμαρα Σαρίδου, που βρισκόταν στο πλευρό της, είδε το ύψος του προστίμου. Όπως λέει, πήγε στην Αστυνομία, όπου την διαβεβαίωσαν πως δεν θα κληθεί να πληρώσει κάτι. Μετά από έξι μήνες διαπίστωσε ότι το πρόστιμο δεν είχε «σβηστεί». Επισκέφτηκε τα Δικαστήρια, την Αστυνομία, το ΙΚΑ, την Περιφέρεια, Δικηγόρους και Λογιστές οι οποίοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι.

Πριν λίγες ημέρες, όταν θέλησε να υποβάλει την φορολογική δήλωση της μητέρας της ότι προστέθηκαν άλλα 10.000 ευρώ τόκοι. Η 82χρονη ισχυρίζεται ότι όχι μόνον δεν μπορεί να το αποπληρώσει, αλλά της δημιουργεί άγχος, ενώ η ίδια λαμβάνει ως σύνταξη το ποσό των… 30 ευρώ.

«Κατέβηκα να πουλήσω για πρώτη φορά τερλίκια και με συνέλαβαν. Ήθελα να βρω χρήματα. Δεν έχω έσοδα» εξηγεί . «Για πόσο θα με ζουν και θα με ταΐζουν οι γείτονες» αναρωτιέται η γιαγιά που κατοικεί στην Πολίχνη της Θεσσαλονίκης.

Η κόρη της Τάμαρα είναι επίσης άνεργη. «Δεν έχουμε χρήματα να πληρώσουμε το χρέος» λέει και ζητά από τις Αρχές να διαγράψουν το πρόστιμο. «Θέλω να πεθάνω ήσυχη. Να μην έχω χρέος ούτε εγώ, ούτε τα παιδιά μου» αναφέρει.



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
https://europost.gr/nea-epitychia-tis-e ... -zeygaria/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 19 Ιουν 2019, 19:16

18 Ιουνίου 2019
Παράνομο εμπόριο κάνουν ανενόχλητοι “μετανάστες” μπροστά στον Λευκό Πύργο..

Εικόνα

Παράνομο εμπόριο κάνουν ανενόχλητοι “μετανάστες” μπροστά στον Λευκό Πύργο, καταγγέλει η κόρη της γιαγιάς που συνέλαβαν για τα τερλίκια..!

Όλα αφορολόγητα, χωρίς ενοίκιο, χωρίς λογαριασμούς, ρεύμα, τηλέφωνο … και κυρίως χωρίς καμία ανησυχία μήπως τους συλλάβουν!

Δείτε το βίντεο:


https://hellas-now.com/paranomo-emporio ... ton-leyko/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Αύγ 2019, 19:03

Τετάρτη, 28 Αυγούστου 2019
Πρόστιμο 23.000 ευρώ σε καφενείο χωριού 40 κατοίκων γιατί βρήκαν την νύφη του και την πεθερά να… καθαρίζουν πατάτες!

Εικόνα

Πρόστιμο 23.000 επέβαλαν ελεγκτές του ΕΦΚΑ στον ιδιοκτήτη του μοναδικού καφενείου στην Ραβενή Θεσπρωτίας, επειδή βρήκαν την νύφη του και την πεθερά του αδερφού του να καθαρίζουν πατάτες.

«Λουκέτο» στο μοναδικό καφενείο ενός ορεινού χωριού της Θεσπρωτίας, με μόλις 40 κατοίκους έβαλε ο ΕΦΚΑ, ελεγκτές του οποίου επέβαλαν βαρύ πρόστιμο ύψους 23.000 ευρώ για ανασφάλιστη εργασία, επειδή βρήκαν στο κατάστημα την γυναίκα και την πεθερά του αδερφού του ιδιοκτήτη να…καθαρίζουν πατάτες.

«Το Μισοχώρι της Ραβενής», το καφενείο που λειτουργεί και ως ψησταριά στο χωριό όλο τον χρόνο, θα κλείσει μόλις κοινοποιηθεί το πρόστιμο, αφού, όπως λέει στο ethnos.gr ο νεαρός ιδιοκτήτης του, Βαγγέλης Τζώρτζης, δεν μπορεί να πληρώσει το ποσό των 23.000 ευρώ.

«Εγώ αυτά τα χρήματα τα βγάζω σε τέσσερα χρόνια. Μου φαίνεται εξωφρενικό το ποσό και νιώθω τεράστια αδικία. Καλούμαι να πληρώσω το ίδιο ποσό με έναν ιδιοκτήτη χώρου εστίασης στην Αθήνα ή στην Μύκονο που βγάζουν αυτά τα χρήματα σε μία μέρα και το σημαντικότερο είναι πως όλο τον χρόνο κρατάω μόνος μου το μαγαζί και μία μέρα που ήρθε ο αδερφός μου να με βοηθήσει, ήρθε και ο έλεγχος», δηλώνει.

Ο Βαγγέλης Τζώρτζης, γιος του ιερέα του χωριού, σπούδασε ψυκτικός στα Γιάννενα, αλλά επέστρεψε πριν από 5 χρόνια στην Ραβενή και ανέλαβε το καφενείο-ψησταριά που βρίσκεται στην πλατεία του χωριού.

Εικόνα

Η…επίσκεψη των δύο ελεγκτών του ΕΦΚΑ, που συνοδεύονταν και από δύο αστυνομικούς με πολιτικά, έγινε το βράδυ της Κυριακής 18 Αυγούστου. Λίγο πριν τα μεσάνυχτα στο μαγαζί ήταν περίπου 20 άτομα και ο Βαγγέλης Τζώρτζης βρισκόταν στην κουζίνα, πάνω από την σχάρα ψησίματος.

Η γυναίκα του αδερφού του, Σοφία, που καθόταν σε ένα τραπέζι και έτρωγε σηκώθηκε από την θέση της και μπήκε μέσα να του πει ότι ήρθε μια παρέα ξένων και τότε «οι ξένοι» βρέθηκαν μπροστά της στο εσωτερικό του καφενείου. Πίσω από τον πάγκο ήταν η πεθερά του αδερφού του και καθάριζε πατάτες βοηθώντας την μητέρα του.

«Όλους τους έγραψαν. Σημείωσαν ότι ήταν η μάνα μου και ο αδερφός μου, που όπως είπαν ως συγγενείς πρώτου βαθμού μπορούν να βοηθούν, ενώ έγραψαν ως ανασφάλιστες εργαζόμενες την νύφη μου και την πεθερά του αδερφού που ήταν για διακοπές στο χωριό. Τους λέγαμε πως είναι συγγενείς μας και δεν μας άκουγαν. Ο ένας από τους ελεγκτές ήταν αδιάλλακτος», εξηγεί ο νεαρός ιδιοκτήτης του καφενείου.

Η Ραβενή είναι ένα μικρό ορεινό χωριό του νομού Θεσπρωτίας, μεταξύ Ηγουμενίτσας και Ιωαννίνων. Το χειμώνα μένουν περίπου 40 κάτοικοι, όλοι ηλικιωμένοι. Ο Βαγγέλης Τζώρτζης με την σύζυγό του και την μόλις ενός έτους κόρη τους είναι οι μοναδικοί νέοι.

Εικόνα

Στην Ραβενή δεν υπάρχει κάτι άλλο πλην του καφενείου αυτού και για τα καθημερινά τους ψώνια οι κάτοικοι πηγαίνουν στην Βροσίνα Ιωαννίνων, σε απόσταση 5 χιλιομέτρων.

«Οι λιγοστοί κάτοικοι της Ραβενής φυλάνε Θερμοπύλες και η πολιτεία επέλεξε αυτό το μέρος για να ξεκινήσει την πάταξη της ανασφάλιστης εργασίας. Ο δήμος μας έχει 72 χωριά και οικισμούς με ελάχιστους μόνιμους κατοίκους και οι μικρές επιχειρήσεις περιμένουν τον Αύγουστο να δουλέψουν και να τονωθεί η τοπική οικονομία. Είναι απαράδεκτο αυτό που συνέβη. Προσπαθούμε να κρατήσουμε τους νέους στα χωριά και έρχονται οι αρχές να βάλουν αυτό το πρόστιμο», δηλώνει στο ethnos.gr, ο δήμαρχος Φιλιατών Σπύρος Παππάς.

Εικόνα
https://skeftomasteellhnika.blogspot.co ... .html#more
https://www.paok24.com/newsfish/ellada/ ... ze-patates

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30579
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Αύγ 2019, 19:08

The Rebel έγραψε:
28 Αύγ 2019, 19:03
«Όλους τους έγραψαν. Σημείωσαν ότι ήταν η μάνα μου και ο αδερφός μου, που όπως είπαν ως συγγενείς πρώτου βαθμού μπορούν να βοηθούν, ενώ έγραψαν ως ανασφάλιστες εργαζόμενες την νύφη μου και την πεθερά του αδερφού που ήταν για διακοπές στο χωριό. Τους λέγαμε πως είναι συγγενείς μας και δεν μας άκουγαν. Ο ένας από τους ελεγκτές ήταν αδιάλλακτος», εξηγεί ο νεαρός ιδιοκτήτης του καφενείου.
ισχύει γιατί διαμαρτύρονται
για παράδειγμα μόνο όταν η Μαρέβα ήταν σε διάσταση με τον Κούλη, δεν πιάνονταν οι οφσορ της στην περιουσία του
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Αύγ 2019, 19:10

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις παρατηρούμε ότι σε "τελειώνουν", οι Αδαέδες, Έφκα ...
Ας υποθέσουμε ότι πλήρωσες ή πήγες φυλακή και εξέτισες την ποινή.
Μόνο φάμπρικεν Γκερμάνιεν μπορείς πιά -αν γίνεται- ενώ οι γέροι ψάχνουν για πεζοδρόμιο να κοιμούνται.
Δεν είναι δηλαδή κάποιο π.χ. ζόρικο πρόστιμο Κ.Ο.Κ. που το τρως και το ξανατρώς.
Ενδιαφέρον θα είχε αν έχουμε δηλώσεις από βουλευτές - οποιουδήποτε κόμματος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 28 Αύγ 2019, 22:34

ουτε καν ξερω που ειναι η Ραβενη ,υποψιν γινεται χαμος απο πανηγυρια παντου στην περιοχη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Αύγ 2019, 23:27

Beria έγραψε:
29 Απρ 2019, 09:26
Ρε άνθρωπε έχει πέντε παιδιά και αναγκάζεται να πλέκει κάλτσες;
Πάμε καλά;
Μπορείς να αναλύσεις λιγάκι τι ακριβώς εννοείς; Έχει πέντε παιδιά. Που σημαίνει ότι...;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Αύγ 2019, 19:30

wooded glade έγραψε:
28 Αύγ 2019, 19:10
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις παρατηρούμε ότι σε "τελειώνουν", οι Αδαέδες, Έφκα ...
Ας υποθέσουμε ότι πλήρωσες ή πήγες φυλακή και εξέτισες την ποινή.
Μόνο φάμπρικεν Γκερμάνιεν μπορείς πιά -αν γίνεται- ενώ οι γέροι ψάχνουν για πεζοδρόμιο να κοιμούνται.
Δεν είναι δηλαδή κάποιο π.χ. ζόρικο πρόστιμο Κ.Ο.Κ. που το τρως και το ξανατρώς.
Ενδιαφέρον θα είχε αν έχουμε δηλώσεις από βουλευτές - οποιουδήποτε κόμματος.
Εικόνα

Ο ιδιοκτήτης του καφενείου απογοητευμένος όπως είναι, μάλλον θα κλείσει το μικρό καφενείο που τον συντηρεί, καθώς το πρόστιμο που του επέβαλαν τον έβαλε «μέσα». Ο νεαρός ιδιοκτήτης η γυναίκα του και το παιδί τους, είναι τα μοναδικά νεαρά άτομα στην περιοχή. Τώρα θα φύγουν και αυτοί;

Μεγάλη ντροπή για το άδικο ελληνικό κράτος. Αυτοί που εφάρμοσαν τον νόμο, οι ίδιοι δεν έχουν βοηθήσει ποτέ συγγενικά ή φιλικά πρόσωπα σε αντίστοιχες περιπτώσεις; Η μήπως όταν φοράνε το κοστούμι της δουλειάς εφαρμόζουν τον νόμο πιστά και όταν τελειώνει η βάρδιά τους είναι κανονικοί άνθρωποι; Δηλαδή το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι το μικρό καφενείο με την πεθερά που κόβει πατάτες;

Ας πάνε να πιάσουν τους μεγαλο-καρχαρίες που φέσωσαν το δημόσιο και τις τράπεζες και τώρα πληρώνουμε τα σπασμένα όλοι εμείς.


Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Αύγ 2019, 19:39

The Rebel έγραψε:
29 Αύγ 2019, 19:30
wooded glade έγραψε:
28 Αύγ 2019, 19:10
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις παρατηρούμε ότι σε "τελειώνουν", οι Αδαέδες, Έφκα ...
Ας υποθέσουμε ότι πλήρωσες ή πήγες φυλακή και εξέτισες την ποινή.
Μόνο φάμπρικεν Γκερμάνιεν μπορείς πιά -αν γίνεται- ενώ οι γέροι ψάχνουν για πεζοδρόμιο να κοιμούνται.
Δεν είναι δηλαδή κάποιο π.χ. ζόρικο πρόστιμο Κ.Ο.Κ. που το τρως και το ξανατρώς.
Ενδιαφέρον θα είχε αν έχουμε δηλώσεις από βουλευτές - οποιουδήποτε κόμματος.
Εικόνα

Ο ιδιοκτήτης του καφενείου απογοητευμένος όπως είναι, μάλλον θα κλείσει το μικρό καφενείο που τον συντηρεί, καθώς το πρόστιμο που του επέβαλαν τον έβαλε «μέσα». Ο νεαρός ιδιοκτήτης η γυναίκα του και το παιδί τους, είναι τα μοναδικά νεαρά άτομα στην περιοχή. Τώρα θα φύγουν και αυτοί;

Μεγάλη ντροπή για το άδικο ελληνικό κράτος. Αυτοί που εφάρμοσαν τον νόμο, οι ίδιοι δεν έχουν βοηθήσει ποτέ συγγενικά ή φιλικά πρόσωπα σε αντίστοιχες περιπτώσεις; Η μήπως όταν φοράνε το κοστούμι της δουλειάς εφαρμόζουν τον νόμο πιστά και όταν τελειώνει η βάρδιά τους είναι κανονικοί άνθρωποι; Δηλαδή το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι το μικρό καφενείο με την πεθερά που κόβει πατάτες;

Ας πάνε να πιάσουν τους μεγαλο-καρχαρίες που φέσωσαν το δημόσιο και τις τράπεζες και τώρα πληρώνουμε τα σπασμένα όλοι εμείς.

1299% συμμορία ζαίων ήταν.
Ο Βρούτσης θα το σβήσει μάλλον το πρόστιμο, αλλά δεν έχει σχέση με φόρους αυτό εξ ου και είναι αρμοδιότητα του Βρούτση ο οποίος είναι υπουργός εργασίας και όχι του Σταϊκούρα.
Αν δεν κάνουν τίποτα, παρατηρούμε ότι οι ζαίοι και το κκε πανηγυρίζουν δαιμονιωδώς.
Όπου κυκλοφορεί ζαίος πρέπει να τρώει ξύλο και να πηγαίνει στο νοσοκομείο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 29 Αύγ 2019, 20:07

Ας πάνε να πιάσουν τους μεγαλο-καρχαρίες που φέσωσαν το δημόσιο και τις τράπεζες και τώρα πληρώνουμε τα σπασμένα όλοι εμείς.
Αγαπητέ Επαναστάτη, κοίταξε την υπογραφή μου, για να καταλάβεις με ποιόν μιλάς.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Νέο «χτύπημα» στη φοροδιαφυγή....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 29 Αύγ 2019, 20:51

Ανατροπή στην υπόθεση με το καφενεδάκι στη Ραβενή Θεσπρωτίας καθώς κάποιοι παρουσίασαν μία διαφορετική εικόνα από αυτήν που ίσχυε στην πραγματικότητα. Το πρόστιμο των 21.000 ευρώ για τη συμμετοχή της πεθεράς στην επιχείρηση φαίνεται πως ήταν μόνο η μία όψη του νομίσματος



Σήμερα (29/8) το πρωί ήρθε στο φως της δημοσιότητας μία είδηση σχετικά με το καφενεδάκι στη Ραβένη Θεσπρωτίας στο οποίο επιβλήθηκε από κλιμάκιο ελεγκτών πρόστιμο 21.000 ευρώ με αποτέλεσμα να ετοιμάζεται για λουκέτο.

Σύμφωνα με το epiruspost.gr, δε, οι κάτοικοι είναι ανάστατοι ενώ οργισμένη υπήρξε και η αντίδραση του Δημάρχου Φιλιατών καθώς μέσα σε ένα 24ωρο το κλιμάκιο που έκανε σαφάρι στην περιοχή «έριξε» πρόστιμα άνω των εκατό χιλιάδων σε τέσσερις συνολικά επιχειρήσεις εστίασης.

Το αποκορύφωμα όμως ήταν το ένα και μοναδικό καφενείο στο χωριό Ραβενή. Η υπόθεση ξεκίνησε όταν το κλιμάκιο του ΕΦΚΑ πήγε και παρήγγειλε ουζάκια αλλά ο ιδιοκτήτης απουσίαζε. Όπως συνηθίζεται σε πολλά καφενεία τους «πελάτες» εξυπηρέτησε ο αδελφός του που βρισκόταν εκείνη την ώρα στο καφενείο κάνοντας ολιγοήμερες διακοπές στο χωριό. Και τον μεζέ για να συνοδεύσει τα ουζάκια πρόσφερε η πεθερά του ιδιοκτήτη.

Αυτό παρουσιάστηκε, λοιπόν, ως η μοναδική αιτία επιβολής του προστίμου κάτι που από ό,τι φαίνεται δεν ήταν αλήθεια.

Διαβάστε όλες τις Ειδήσεις απο το Dikaiologitika News


Σήμερα τo Dikaiologitika News σας παρουσιάζει αποκλειστικά την ευχαριστήρια επιστολή των γονέων οι οποίοι κατήγγειλαν στο Υπουργείο Εργασίας ότι στο μικρό καφενεδάκι, που τελικά ήταν ψησταριά σίγουρα 30 τραπεζοκαθισμάτων, εργάζονταν τα παιδιά τους ανασφάλιστα!

Ειδικότερα στην επιστολή οι γονείς ευχαριστούν το κλιμάκιο των ελεγκτών που αντέδρασε αμέσως στην καταγγελία.

Επίσης για του λόγου το αληθές στην καταγραφή του συμβάντος όπως αναφέρεται στην αναφορά των ελεγκτών που σας παρουσιάζει αποκλειστικά το Dikaiologitika News σημειώνεται ότι στο μαγαζί στις 18 Αυγούστου την ώρα που πήγαν οι ελεγκτές εργαζόταν η μητέρα του, ο αδερφός του ιδιοκτήτη, η γυναίκα του αδερφού του και η πεθερά του αδερφού του και εξυπηρετούσαν τουλάχιστον 30 τραπεζοκαθίσματα.

Σύμφωνα με τον νόμο υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση και οι σύζυγοι και οι συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας. Για αυτό τον λόγο και το κλιμάκιο των ελεγκτών προχώρησε στην επιβολή των διοικητικών προστίμων.

Στην συνέχεια στις 23 Αυγούστου οι γονείς έστειλαν ευχαριστήρια επιστολή στον υπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων Γιάννη Βρούτση που τον ευχαριστούσαν για την άμεση ανταπόκριση στην καταγγελία τους

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... Etdppc&m=1

Τελικά καταγγελία ήταν για ανασφάλιστη εργασία.
Μέσα στον υπερσυνδεσμο υπάρχουν και τα αντίστοιχα έγγραφα.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών