Νεκρη απο μπαλωθιες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 23 Απρ 2018, 09:36

Κρίμα για τη νεκρή. Όντως κάτι πρέπει να γίνει γι' αυτό το πανηλίθιο "έθιμο".

Για το πολιτισμένο κράτος όμως που λες... τουλάχιστον σ' εμάς εδώ τα θύματα προέρχονται από ατυχήματα.
Σε κάτι άλλα, "πολιτισμένα" μέρη, μπαίνουν πιτσιρικάδες ή και μεγαλύτεροι σε σχολεία, εστιατόρια, κινηματογράφους κλπ και κάνουν εκατόμβες.

Και δεν αναφέρομαι καν στο οργανωμένο έγκλημα.


Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 23 Απρ 2018, 10:24

Εμένα μου αρέσουν οι μπαλωθιές. Αρκεί να γίνονται με προσοχή και να μην υπάρχουν θύματα.
Σχετικά δε, με την αναφορά περί τριτοκοσμικών καταστάσεων, νομίζω ότι ο όρος χαρακτηρίζει περισσότερο το Μενίδι παρά την Κρήτη...
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25134
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 23 Απρ 2018, 10:35

Πόση λεβεντιά να αντέξεις, με τους κουραδόμαγκες που σηκώνουν όπλα σε γλέντια;
Εκτέλεση από drone σε όποιον ρίχνει μπαλωθιές
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Απρ 2018, 10:47

argouen έγραψε:
23 Απρ 2018, 09:30
Τι είναι το καζάνεμα? :rolleyes:
Αυτοσχεδια ομαδικη παραγωγη τσιπουρου συνοδευομενη απο γλεντι. Πολλες φορες χωρις αδεια

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Απρ 2018, 11:03

Μπαλωθιές σε Πακιστάν και Σαουδική Αραβία. Έτσι για να δούμε από που κρατάνε αυτα τα έθιμα και σε ποιές περιοχές γίνονται.



Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Απρ 2018, 12:13

Η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το ζευγάρι πρέπει να προστατεύει τον εαυτό του και τους καλεσμένους του από τέτοια ζώα.
Μια ιδέα είναι να υπάρχει κουτάκι για πρόθεση μπαλωθιάς στο RSVP, αν το τσεκάρεις δεν σε καλούν στο γάμο. Πιστεύω οι περισσότεροι δεν θα καταλάβαιναν ότι είναι παγίδα και θα το τσέκαραν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Απρ 2018, 12:20

Isomnia έγραψε:
23 Απρ 2018, 10:24
Εμένα μου αρέσουν οι μπαλωθιές. Αρκεί να γίνονται με προσοχή και να μην υπάρχουν θύματα.
Σχετικά δε, με την αναφορά περί τριτοκοσμικών καταστάσεων, νομίζω ότι ο όρος χαρακτηρίζει περισσότερο το Μενίδι παρά την Κρήτη...
Οι μπαλωθιες δεν είναι έθιμο. Είναι ένα νοσηρό φαινόμενο επίδειξης δύναμης, διασυνδέσεων, μάτσο, ατιμωρησίας. Είναι απότοκο ανομίας. Ανομία υπάρχει στο Μενίδι, ανομία και στην Κρήτη, ανομία πλέον στα παράλια της Αττικής, στην Κέρκυρα, κλπ.

Στο Μενίδι μπορεί να βόλεψε τη συνείδηση μας οτι "ήτανε Τσιγγάνοι", αλλά δεν είμαστε σίγουροι οτι ήτανε Τσιγγάνοι. Δεν πιάστηκε ο δράστης ούτε ταυτοποιήθηκε το όπλο. Θα μπορούσε να ήταν ο οποιοσδήποτε ακόμα και αστυνομικοί θα μπορούσαν να ήτανε αφού εννιάρια όπλα έχει η αστυνομία.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Απρ 2018, 12:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:13
Η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το ζευγάρι πρέπει να προστατεύει τον εαυτό του και τους καλεσμένους του από τέτοια ζώα.
Μια ιδέα είναι να υπάρχει κουτάκι για πρόθεση μπαλωθιάς στο RSVP, αν το τσεκάρεις δεν σε καλούν στο γάμο. Πιστεύω οι περισσότεροι δεν θα καταλάβαιναν ότι είναι παγίδα και θα το τσέκαραν.
Η αστυνομία μπορεί να εξαλείψει αυτό το νοσηρό φαινόμενο. Όπως σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό κράτος άμα πυροβολήσεις έρχεται η αστυνομία και σε μαζεύει, έτσι θα μπορούσε να γίνει και εδώ. Δεν υπάρχει δικαιολογία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Απρ 2018, 12:25

Υδράργυρος έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:25
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:13
Η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το ζευγάρι πρέπει να προστατεύει τον εαυτό του και τους καλεσμένους του από τέτοια ζώα.
Μια ιδέα είναι να υπάρχει κουτάκι για πρόθεση μπαλωθιάς στο RSVP, αν το τσεκάρεις δεν σε καλούν στο γάμο. Πιστεύω οι περισσότεροι δεν θα καταλάβαιναν ότι είναι παγίδα και θα το τσέκαραν.
Η αστυνομία μπορεί να εξαλείψει αυτό το νοσηρό φαινόμενο. Όπως σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό κράτος άμα πυροβολήσεις έρχεται η αστυνομία και σε μαζεύει, έτσι θα μπορούσε να γίνει και εδώ. Δεν υπάρχει δικαιολογία.
Μα ήρθε και τους μάζεψε, 3 άτομα έχουν συλληφθεί. Τι να το κάνεις;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 23 Απρ 2018, 12:27

Isomnia έγραψε:
23 Απρ 2018, 10:24
Εμένα μου αρέσουν οι μπαλωθιές. Αρκεί να γίνονται με προσοχή και να μην υπάρχουν θύματα.
Σχετικά δε, με την αναφορά περί τριτοκοσμικών καταστάσεων, νομίζω ότι ο όρος χαρακτηρίζει περισσότερο το Μενίδι παρά την Κρήτη...
Τι το ωραιο εχουν οι μπαλωθιες;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Απρ 2018, 12:32

Έχω κατέβει σε βάπτιση σε ένα χωριό λίγο πιο κάτω απο το Λάκκο.
ο πατέρας μετά απο 4 ή 5 κορίτσια έκανε αγόρι και το βάπτιζε.
Φανταστείτε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 23 Απρ 2018, 12:34

YouOnlyLiveOnce έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:27
Isomnia έγραψε:
23 Απρ 2018, 10:24
Εμένα μου αρέσουν οι μπαλωθιές. Αρκεί να γίνονται με προσοχή και να μην υπάρχουν θύματα.
Σχετικά δε, με την αναφορά περί τριτοκοσμικών καταστάσεων, νομίζω ότι ο όρος χαρακτηρίζει περισσότερο το Μενίδι παρά την Κρήτη...
Τι το ωραιο εχουν οι μπαλωθιες;
Να σου πω. Είναι ένα έθιμο που τηρείται στους γάμους κατά παράδοση ακόμη και εδώ στην βόρεια Ελλάδα.
Επί παραδείγματι, παλιά όταν πήγαιναν την προίκα της νύφης στο σπίτι των νεονύμφων ο γαμπρός και τα μπρατίμια (οι φίλοι του) έριχναν από μια δυο στον αέρα. Επίσης, κατά το γλέντι μετά το γάμο, έριχναν πάλι...
Το έθιμο καθεαυτό, είναι όμορφο. Γιορτάζει και δείχνει την χαρά του...
΄Ολα τα υπόλοιπα όμως που πολύ σωστά έχουν αναφερθεί παραπάνω και με τα οποία συμφωνώ απολύτως δίνουν στο έθιμο τη διάσταση του υποκόσμου, της τριτοκοσμικότητας, της υποκουλτούρας κ.ο.κ.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Απρ 2018, 12:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:25

Μα ήρθε και τους μάζεψε, 3 άτομα έχουν συλληφθεί. Τι να το κάνεις;
Κατόπιν εορτής; Τι να το κάνεις;

Μέχρι το 1980 μπαλωθιές υπήρχαν σε κάποια ορεινά χωριά της Κρήτης. Μετά την έλευση της πασοκικής ανομίας το φαινόμενο επεκτάθηκε και σε ολόκληρη την κρήτη, ακόμα και στο Λασήθι που δεν υπήρχε "παράδοση" οπλοφορίας.
Τα τελευτάια χρόνια έχει επεκταθεί στην Αττική, είδα στο Βόλο που δεν ήταν κανείς κρητικός, τώρα σκοτώθηκε στην Κέρκυρα, στο Μενίδι, κλπ μέχρι τον επόμενο.
Δεν είναι πολιτισμός αυτό το πράμα. Στον πρώτο πυροβολισμό θα πρέπει να πηγαίνει η αστυνομία και να συλλαμβάνει τον διοργανωτή, τον καταστηματάρχη, τον παληκαρά αν εντοπιστεί, να σχολάει η εκδήλωση και να αφαιρείται η άδεια του μαγαζιού. Οι νόμοι υπάρχουν, έχεις αστυνομία να το κάνει; Όχι. Μέτρα νεκρούς.

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 23 Απρ 2018, 12:36

Ερμής έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:32
Έχω κατέβει σε βάπτιση σε ένα χωριό λίγο πιο κάτω απο το Λάκκο.
ο πατέρας μετά απο 4 ή 5 κορίτσια έκανε αγόρι και το βάπτιζε.
Φανταστείτε.
Πού να φανταστείς τι έπαθα στην Κρήτη σε γάμο όταν έβγαλαν "κανονάκι"... :smt005:
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεκρη απο μπαλωθιες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Απρ 2018, 12:38

Isomnia έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:36
Ερμής έγραψε:
23 Απρ 2018, 12:32
Έχω κατέβει σε βάπτιση σε ένα χωριό λίγο πιο κάτω απο το Λάκκο.
ο πατέρας μετά απο 4 ή 5 κορίτσια έκανε αγόρι και το βάπτιζε.
Φανταστείτε.
Πού να φανταστείς τι έπαθα στην Κρήτη σε γάμο όταν έβγαλαν "κανονάκι"... :smt005:
Κάτι παρόμοιο έγινε και κάτω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών