ΤΕΙ καπούτ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Απρ 2019, 22:29

Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Απρ 2019, 18:49
Otto Weininger έγραψε:
24 Απρ 2019, 16:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Απρ 2019, 23:38


Μάστορα, για πανεπιστήμια μιλάμε, όχι για κέντρα διασκέδασης. Όσο για τις φοιτητικές λέσχες, που προφανώς εννοείς τα εστιατόρια, μη σοκαριστείς. Είναι ήδη σε ιδιώτες, με τους κλασικούς γνωστούς διαγωνισμούς, και προκοπή δεν είδαμε...
Μάλλον θα πρέπει να βρείτε άλλο αφήγημα για τα προβλήματα των πανεπιστημίων στην Ελλάδα...

Εσύ αν δεν κάνω λάθος, σπούδασες σε κάποιο πανεπιστήμιο της Ιταλίας διότι απέτυχες να εισέλθεις σε ελληνικό. Δεν το αναφέρω για να σε προσβάλλω. Απλά για να δούμε ποιοι κάνουν τις κάθε προτάσεις και πόσο γνωρίζουν τα πραγματικά προβλήματα των πανεπιστημίων και της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης...
Δεν με προσβάλλεις. Ούτε απέτυχα κάπου. Προδιαγεγραμμένο ήταν να πάω Ιταλία, δεν έδωσα καν μηχανογραφικό.

Και ανεξάρτητα από εμένα, η συντριπτική πλειοψηφία των πανεπιστημίων και των campus είναι για τον πούτσο, μέσα στην βρώμα και την παραβατικότητα.

Παρουσιάζω ένα επιτυχημένο μοντέλο. Για να λειτουργήσουν όλα όσα λέω πρέπει να γίνουν όλα όχι μερικά.
Δηλαδή μας λες ότι δεν έχεις περάσει ούτε απέξω και ξέρεις τι γίνεται κιόλας. Μάλιστα...
Και απέξω έχω περάσει, και απο μέσα έχω περάσει και πιθανόν με το νέο ακαδημαϊκό έτος να περάσω ακόμα πιο μέσα αν αποφασίσω να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα τελικά.

Και φίλους έχω που σπούδασαν εκεί και οικογενειακούς φίλους καθηγητές.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Ορέστης 35

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Απρ 2019, 22:51

Οργισμένος έγραψε:
24 Απρ 2019, 00:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Απρ 2019, 23:38
Otto Weininger έγραψε:
23 Απρ 2019, 22:49


Κάτσε δεν τελείωσε. Φοιτητικες λεσχες και μπαρ σε ιδιώτες, μέσω διαγωνισμού.
Μάστορα, για πανεπιστήμια μιλάμε, όχι για κέντρα διασκέδασης. Όσο για τις φοιτητικές λέσχες, που προφανώς εννοείς τα εστιατόρια, μη σοκαριστείς. Είναι ήδη σε ιδιώτες, με τους κλασικούς γνωστούς διαγωνισμούς, και προκοπή δεν είδαμε...
Μάλλον θα πρέπει να βρείτε άλλο αφήγημα για τα προβλήματα των πανεπιστημίων στην Ελλάδα...

Εσύ αν δεν κάνω λάθος, σπούδασες σε κάποιο πανεπιστήμιο της Ιταλίας διότι απέτυχες να εισέλθεις σε ελληνικό. Δεν το αναφέρω για να σε προσβάλλω. Απλά για να δούμε ποιοι κάνουν τις κάθε προτάσεις και πόσο γνωρίζουν τα πραγματικά προβλήματα των πανεπιστημίων και της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης...
Ta προβληματα των ελλ πανεπιστημιων ειναι σημαντικα:

Κρατισμος, κομματισμος, μηδενικη ιδιωτικη πρωτοβουλια.

ΑΣΥΛΟ, ανομια, παρανομια, βρωμα, δυσωδια.

Κομματικη αναξιοκρατια.

Παλαιας κοπης διδακτικο συστημα σαθρως προσανατολισμενο σε εκπαιδευση μελλοντικων λεκτορων και οχι μελλοντικων επαγγελματιων υψηλης εξειδικευσης (εξ ου και σχολες με δυσκολη θεωρια- η οποια με διαφορους τροπους παρακαμπτεται απο τα συνηθη στουρναρια- πληρως αποσυνδεμενη απο τις κατευθυνσεις των συγχρονων δυτικων πανεπιστημιων). Αποσυνδεση τριτοβαθμιας εκπαιδευσης απο την παραγωγη, ανειδικευτα πτυχια-μεταπτυχιακα. Ναναι καλα η σοβιετια.

Ολα τα ανωθεν δεν τα αλλαζουν ουτε οι αριστεροι ουτε οι δεξιοι πλην ισως του ασυλου που πλεον εχει μετατρεψει κυριολεκτικα πολλα πανεπιστημια σε κανονικους βοθρους. Ομως δεν φτανει μονο αυτο.

Επισης η πλειοψηφια του κοσμου οπως και των εδω χρηστων ειναι μαλακες και αρνουνται να κατανοησουν ακομα και την υπαρξη των ανωτερω προβληματων.
:+1:

Ορέστης 35

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Απρ 2019, 23:12

Lord Brum έγραψε:
24 Απρ 2019, 17:21
Ασέβαστος έγραψε:
24 Απρ 2019, 08:44
Bipsco έγραψε:
23 Απρ 2019, 23:19

Είναι όμως σωστό μερικοί να μπαίνουν με 8 και να έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτούς που έβγαλαν 18;
σημασια εχει πως βγαινουν. λογικα αυτος που μπηκε με 8, δε θα βγει καν. αν παλι βελτιωθει, βγει, η και αριστευσει, γιατι να μην εχει τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα;
σε όλα τα πανεπιστήμια το επίπεδο διδασκαλίας (και ιδίως το επίπεδο αξιολόγησης) προσαρμόζεται στο επίπεδο των φοιτητών. Το να αριστεύσει κάποιος που μπήκε με 13 σε σχολή με βάση το 8 δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε να ανταγωνιστεί αποφοίτους σχολής με βάση το 18. Η αριστεία είναι σχετική και όχι απόλυτη, πρωτεύεις μεταξύ των συμφοιτητών σου και οι βαθμοί είναι τέτοιοι ώστε υποτυπωδώς να ακολουθούν καμπύλη gauss με κορύφωση περί το 4-6.
Αυτο ισχυει και στα αγγλικα πανεπιστημια; Αν μια χρονια ειναι υψηλοτερο το επιπεδο των φοιτητων, γινονται πιο αυστηρες οι βαθμολογιες;

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3041
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 24 Απρ 2019, 23:23

Ούτε στο εξωτερικό, τουλάχιστον σε χώρες της Ευρώπης, όλα τα πανεπιστήμια συνδέονται με την παραγωγή. Τα κλασσικά university λειτουργούν περίπου όπως τα ελληνικά πανεπιστήμια. Συνήθως τα ιδρύματα που έχουν αυτό τον ρόλο και γενικά την παραγωγή ατόμων έτοιμων να προσφέρουν σε παραγωγικές και μη διαδικασίες καλούνται UAS (university-applied-sciences).

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15099
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 24 Απρ 2019, 23:40

Ορέστης 35 έγραψε:
24 Απρ 2019, 23:12
Lord Brum έγραψε:
24 Απρ 2019, 17:21
Ασέβαστος έγραψε:
24 Απρ 2019, 08:44


σημασια εχει πως βγαινουν. λογικα αυτος που μπηκε με 8, δε θα βγει καν. αν παλι βελτιωθει, βγει, η και αριστευσει, γιατι να μην εχει τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα;
σε όλα τα πανεπιστήμια το επίπεδο διδασκαλίας (και ιδίως το επίπεδο αξιολόγησης) προσαρμόζεται στο επίπεδο των φοιτητών. Το να αριστεύσει κάποιος που μπήκε με 13 σε σχολή με βάση το 8 δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε να ανταγωνιστεί αποφοίτους σχολής με βάση το 18. Η αριστεία είναι σχετική και όχι απόλυτη, πρωτεύεις μεταξύ των συμφοιτητών σου και οι βαθμοί είναι τέτοιοι ώστε υποτυπωδώς να ακολουθούν καμπύλη gauss με κορύφωση περί το 4-6.
Αυτο ισχυει και στα αγγλικα πανεπιστημια; Αν μια χρονια ειναι υψηλοτερο το επιπεδο των φοιτητων, γινονται πιο αυστηρες οι βαθμολογιες;
ω ναι, όπως επίσης ότι αν μιαχρονιά σεένα μάθημα ο μέσος όρος είναι σημαντικά χαμηλότερος από τον μέσο όρο των τελευταίων 3-5 ετών σε ένα μάθημα προσίτθονται αδιακρίτως κάποιες μονάδες σε όλους (5-10 συνήθως) ώστε ο μέσος όρος να ανέβει. Επίσης (σπανιότερα) αφαιρούνται βαθμοί αν ο μέσος όρος είναι πάνω από 70. Aυτό το παπατζηλίκι το λέμε moderation και γίνεται είτε κατόπιν προτροπής είτε συμφωνίας του external examiner (συναδέλφου από άλλο πανεπιστήμιο που διασφαλίζει ότι η ποιότητα του συγκεκριμένου πτυχίου είναι η πρέπουσα). Γενικά η απαίτηση είναι οι βαθμοί στα προπτυχιακά να είναι κατά μέσο όρο 50-65. Αναλόγως βάζουμε και τα θέματα γνωρίζοντας πχ ότι την περασμένη χρονιά ο μέσος όρος ήταν 48 θα βάλουμε ένα δυο παραδείγματα κοντύτερα στα θέματα των εξετάσεων ώστε να γράψουν περισότεροι. Γενικά το τι προσπάθεια κάνουμε για να γράψουν καλά οι φοιτητές δεν το φαντάζεται όποιος δεν το ζει. Επειδή δε έχουμε και πολλούς ξένους πρέπει οι ερωτήσεις να είναι διατυπωμένες με τρόπο που έχουνσ υνηθίσει οι φοιτητές, άρα ούτε ερωτήσεις κρίσεως με παγίδες στη διατύπωση μπορούν να μπουν.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Ορέστης 35

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Απρ 2019, 23:46

Ενδιαφερον. Το υποψιαστηκα την τελευταια χρονια στο πανεπιστημιο. Ολες οι προηγουμενες φουρνιες ηταν για τα μπαζα, ειχαν γραψει πτυχιακες επιπεδου 4ης Δημοτικου, αλλα η δικη μου φουρνια ειχε καλο επιπεδο, και οι καθηγητες ηταν πολυ πιο φιδωλοι στους βαθμους μαζι μας.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Απρ 2019, 02:02

Bipsco έγραψε:
24 Απρ 2019, 21:19
Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Απρ 2019, 21:07
Bipsco έγραψε:
24 Απρ 2019, 19:07

Νόμος προσφοράς και ζήτησης.
:fp:

Δηλαδή μια εταιρεία θα ανοίξει R&D τμήμα σε μια χώρα ή πόλη που έχει 10 μηχανικούς ή 1000; Για σκέψου το λίγο και απάντησε μου αν έχω δίκιο που ισχυρίζομαι ότι γράψετε βλακείες...
Αν είχε βάση αυτό που ισχυρίζεσαι, τότε οι εταιρίες θα άνοιγαν R&D στην Ελλάδα. Είμαστε στην έκτη θέση σε απόφοιτους stem παγκοσμίως. Ποιος λέει βλακείες τώρα;
Αυτό μαζί με το σχόλιο ότι το ΕΜΠ πριν το ΠΑΣΟΚ ήταν στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου θα πρέπει να πάει στο νήμα με τις παπαριές που δεν πρέπει να χαθούν...
Εικόνα
Καταντάει κουραστικό να καλούμαι να απαντήσω σε παπαριές που βγάζετε από το μυαλό σας όλοι οι ανίδεοι...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Απρ 2019, 02:03

Otto Weininger έγραψε:
24 Απρ 2019, 22:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Απρ 2019, 18:49
Otto Weininger έγραψε:
24 Απρ 2019, 16:11


Δεν με προσβάλλεις. Ούτε απέτυχα κάπου. Προδιαγεγραμμένο ήταν να πάω Ιταλία, δεν έδωσα καν μηχανογραφικό.

Και ανεξάρτητα από εμένα, η συντριπτική πλειοψηφία των πανεπιστημίων και των campus είναι για τον πούτσο, μέσα στην βρώμα και την παραβατικότητα.

Παρουσιάζω ένα επιτυχημένο μοντέλο. Για να λειτουργήσουν όλα όσα λέω πρέπει να γίνουν όλα όχι μερικά.
Δηλαδή μας λες ότι δεν έχεις περάσει ούτε απέξω και ξέρεις τι γίνεται κιόλας. Μάλιστα...
Και απέξω έχω περάσει, και απο μέσα έχω περάσει και πιθανόν με το νέο ακαδημαϊκό έτος να περάσω ακόμα πιο μέσα αν αποφασίσω να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα τελικά.

Και φίλους έχω που σπούδασαν εκεί και οικογενειακούς φίλους καθηγητές.
Δεν φαίνεται καθόλου να ισχύουν όσα ισχυρίζεσαι. Είσαι αδιάβαστος στα βασικά...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Απρ 2019, 02:04

Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:03
Otto Weininger έγραψε:
24 Απρ 2019, 22:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Απρ 2019, 18:49


Δηλαδή μας λες ότι δεν έχεις περάσει ούτε απέξω και ξέρεις τι γίνεται κιόλας. Μάλιστα...
Και απέξω έχω περάσει, και απο μέσα έχω περάσει και πιθανόν με το νέο ακαδημαϊκό έτος να περάσω ακόμα πιο μέσα αν αποφασίσω να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα τελικά.

Και φίλους έχω που σπούδασαν εκεί και οικογενειακούς φίλους καθηγητές.
Δεν φαίνεται καθόλου να ισχύουν όσα ισχυρίζεσαι. Είσαι αδιάβαστος στα βασικά...
Ποια δεν ισχύουν;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 25 Απρ 2019, 02:36

Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:02
Bipsco έγραψε:
24 Απρ 2019, 21:19
Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Απρ 2019, 21:07


:fp:

Δηλαδή μια εταιρεία θα ανοίξει R&D τμήμα σε μια χώρα ή πόλη που έχει 10 μηχανικούς ή 1000; Για σκέψου το λίγο και απάντησε μου αν έχω δίκιο που ισχυρίζομαι ότι γράψετε βλακείες...
Αν είχε βάση αυτό που ισχυρίζεσαι, τότε οι εταιρίες θα άνοιγαν R&D στην Ελλάδα. Είμαστε στην έκτη θέση σε απόφοιτους stem παγκοσμίως. Ποιος λέει βλακείες τώρα;
Αυτό μαζί με το σχόλιο ότι το ΕΜΠ πριν το ΠΑΣΟΚ ήταν στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου θα πρέπει να πάει στο νήμα με τις παπαριές που δεν πρέπει να χαθούν...
Εικόνα
Καταντάει κουραστικό να καλούμαι να απαντήσω σε παπαριές που βγάζετε από το μυαλό σας όλοι οι ανίδεοι...
Δεν βγάζω τίποτα από το μυαλό μου. Στατιστικά του oecd είναι. Η σύγκριση γίνεται σε ποσοστά για να έχει νόημα. Δεν ήξερα ότι αυτό πρέπει να στο εξηγήσω.

Ορέστης 35

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Απρ 2019, 04:21

Lord Brum έγραψε:
24 Απρ 2019, 23:40
Ορέστης 35 έγραψε:
24 Απρ 2019, 23:12
Lord Brum έγραψε:
24 Απρ 2019, 17:21


σε όλα τα πανεπιστήμια το επίπεδο διδασκαλίας (και ιδίως το επίπεδο αξιολόγησης) προσαρμόζεται στο επίπεδο των φοιτητών. Το να αριστεύσει κάποιος που μπήκε με 13 σε σχολή με βάση το 8 δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε να ανταγωνιστεί αποφοίτους σχολής με βάση το 18. Η αριστεία είναι σχετική και όχι απόλυτη, πρωτεύεις μεταξύ των συμφοιτητών σου και οι βαθμοί είναι τέτοιοι ώστε υποτυπωδώς να ακολουθούν καμπύλη gauss με κορύφωση περί το 4-6.
Αυτο ισχυει και στα αγγλικα πανεπιστημια; Αν μια χρονια ειναι υψηλοτερο το επιπεδο των φοιτητων, γινονται πιο αυστηρες οι βαθμολογιες;
ω ναι, όπως επίσης ότι αν μιαχρονιά σεένα μάθημα ο μέσος όρος είναι σημαντικά χαμηλότερος από τον μέσο όρο των τελευταίων 3-5 ετών σε ένα μάθημα προσίτθονται αδιακρίτως κάποιες μονάδες σε όλους (5-10 συνήθως) ώστε ο μέσος όρος να ανέβει. Επίσης (σπανιότερα) αφαιρούνται βαθμοί αν ο μέσος όρος είναι πάνω από 70. Aυτό το παπατζηλίκι το λέμε moderation και γίνεται είτε κατόπιν προτροπής είτε συμφωνίας του external examiner (συναδέλφου από άλλο πανεπιστήμιο που διασφαλίζει ότι η ποιότητα του συγκεκριμένου πτυχίου είναι η πρέπουσα). Γενικά η απαίτηση είναι οι βαθμοί στα προπτυχιακά να είναι κατά μέσο όρο 50-65. Αναλόγως βάζουμε και τα θέματα γνωρίζοντας πχ ότι την περασμένη χρονιά ο μέσος όρος ήταν 48 θα βάλουμε ένα δυο παραδείγματα κοντύτερα στα θέματα των εξετάσεων ώστε να γράψουν περισότεροι. Γενικά το τι προσπάθεια κάνουμε για να γράψουν καλά οι φοιτητές δεν το φαντάζεται όποιος δεν το ζει. Επειδή δε έχουμε και πολλούς ξένους πρέπει οι ερωτήσεις να είναι διατυπωμένες με τρόπο που έχουνσ υνηθίσει οι φοιτητές, άρα ούτε ερωτήσεις κρίσεως με παγίδες στη διατύπωση μπορούν να μπουν.
Που να ξερες στα φραντσαιζ των αγγλικων πανεπιστημιων στην Ελλαδα τι προσπαθειες γινονται για να περασουν οι φοιτητες :D

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Απρ 2019, 09:31

Otto Weininger έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:04
Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:03
Otto Weininger έγραψε:
24 Απρ 2019, 22:29


Και απέξω έχω περάσει, και απο μέσα έχω περάσει και πιθανόν με το νέο ακαδημαϊκό έτος να περάσω ακόμα πιο μέσα αν αποφασίσω να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα τελικά.

Και φίλους έχω που σπούδασαν εκεί και οικογενειακούς φίλους καθηγητές.
Δεν φαίνεται καθόλου να ισχύουν όσα ισχυρίζεσαι. Είσαι αδιάβαστος στα βασικά...
Ποια δεν ισχύουν;
Τα περισσότερα. Οι γνώσεις σου δεν είναι από άνθρωπο που έχει περάσει από μέσα ή έχει συζητήσει με καθηγητές και φοιτητές. Πιάνω το πιο απλό. Ότι δεν γνωρίζεις ότι τα εστιατόρια εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια είναι σε ιδιώτες...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Απρ 2019, 09:50

Bipsco έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:36
Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:02
Bipsco έγραψε:
24 Απρ 2019, 21:19

Αν είχε βάση αυτό που ισχυρίζεσαι, τότε οι εταιρίες θα άνοιγαν R&D στην Ελλάδα. Είμαστε στην έκτη θέση σε απόφοιτους stem παγκοσμίως. Ποιος λέει βλακείες τώρα;
Αυτό μαζί με το σχόλιο ότι το ΕΜΠ πριν το ΠΑΣΟΚ ήταν στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου θα πρέπει να πάει στο νήμα με τις παπαριές που δεν πρέπει να χαθούν...
Εικόνα
Καταντάει κουραστικό να καλούμαι να απαντήσω σε παπαριές που βγάζετε από το μυαλό σας όλοι οι ανίδεοι...
Δεν βγάζω τίποτα από το μυαλό μου. Στατιστικά του oecd είναι. Η σύγκριση γίνεται σε ποσοστά για να έχει νόημα. Δεν ήξερα ότι αυτό πρέπει να στο εξηγήσω.
Απάντησα στην παπαριά που έγραψες. Αν άλλο θέλεις να γράψεις και άλλο γράφεις δεν μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου.
Εδώ είμαι για να σας παίρνω το σκαλπ...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Απρ 2019, 10:35

Lord Brum έγραψε:
24 Απρ 2019, 17:21
Ασέβαστος έγραψε:
24 Απρ 2019, 08:44
Bipsco έγραψε:
23 Απρ 2019, 23:19

Είναι όμως σωστό μερικοί να μπαίνουν με 8 και να έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτούς που έβγαλαν 18;
σημασια εχει πως βγαινουν. λογικα αυτος που μπηκε με 8, δε θα βγει καν. αν παλι βελτιωθει, βγει, η και αριστευσει, γιατι να μην εχει τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα;
σε όλα τα πανεπιστήμια το επίπεδο διδασκαλίας (και ιδίως το επίπεδο αξιολόγησης) προσαρμόζεται στο επίπεδο των φοιτητών. Το να αριστεύσει κάποιος που μπήκε με 13 σε σχολή με βάση το 8 δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε να ανταγωνιστεί αποφοίτους σχολής με βάση το 18. Η αριστεία είναι σχετική και όχι απόλυτη, πρωτεύεις μεταξύ των συμφοιτητών σου και οι βαθμοί είναι τέτοιοι ώστε υποτυπωδώς να ακολουθούν καμπύλη gauss με κορύφωση περί το 4-6.
αληθεια τωρα, μετρατε την ικανοτητα μαθησης ενος ανθρωπου, απο ενα και μονο τεστ που εδωσε στη ζωη του, τις πανελληνιες;

δεν θεωρειτε εξαιρετικα πιθανο, ο βαθμος αυτος να ειναι πολυ μεγαλυτερος η μικροτερος απο τις πραγματικες δυνατοτητες;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Απρ 2019, 10:37

Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Απρ 2019, 09:31
Otto Weininger έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:04
Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Απρ 2019, 02:03


Δεν φαίνεται καθόλου να ισχύουν όσα ισχυρίζεσαι. Είσαι αδιάβαστος στα βασικά...
Ποια δεν ισχύουν;
Τα περισσότερα. Οι γνώσεις σου δεν είναι από άνθρωπο που έχει περάσει από μέσα ή έχει συζητήσει με καθηγητές και φοιτητές. Πιάνω το πιο απλό. Ότι δεν γνωρίζεις ότι τα εστιατόρια εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια είναι σε ιδιώτες...
Δεν είπα σε τι έπεσα έξω. Είπα τι δεν ισχύει από αυτά:
1.παρανομία
2. Βρώμα
3. Πρεζεμποριο


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών