ΤΕΙ καπούτ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 27 Απρ 2019, 18:24

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:18
Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:16
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:14
Μαχευτήκατε πολλοί ψεκασμένοι και ανησυχώ...
Έχουμε προθερμάνει τους φούρνους και δε βλέπω κρατιστές να μπαίνουν μέσα. Κάτι πρέπει να κάνουμε γι' αυτό. :wink
Οκ. Πες μας λίγο τις σπουδές σου.
Γιατί, σου το χρωστάω; Γιατί δε λες τις δικές σου; Γιατί δεν doxάρεσαι κιόλας; Σιγά μη σου δώκω και ΑΦΜ και ΑΜΚΑ για να εκφράσω μια άποψη. :lol:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21052
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Απρ 2019, 18:31

Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:24
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:18
Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:16


Έχουμε προθερμάνει τους φούρνους και δε βλέπω κρατιστές να μπαίνουν μέσα. Κάτι πρέπει να κάνουμε γι' αυτό. :wink
Οκ. Πες μας λίγο τις σπουδές σου.
Γιατί, σου το χρωστάω; Γιατί δε λες τις δικές σου; Γιατί δεν doxάρεσαι κιόλας; Σιγά μη σου δώκω και ΑΦΜ και ΑΜΚΑ για να εκφράσω μια άποψη. :lol:
Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι και η κυρά Σούλα με τον κυρ Μάκη εκφράζουν άποψη χωρίς να ξέρουν...

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 27 Απρ 2019, 18:35

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:31
Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:24
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:18


Οκ. Πες μας λίγο τις σπουδές σου.
Γιατί, σου το χρωστάω; Γιατί δε λες τις δικές σου; Γιατί δεν doxάρεσαι κιόλας; Σιγά μη σου δώκω και ΑΦΜ και ΑΜΚΑ για να εκφράσω μια άποψη. :lol:
Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι και η κυρά Σούλα με τον κυρ Μάκη εκφράζουν άποψη χωρίς να ξέρουν...
Πράγματι, μεγάλο πρόβλημα. Και ακόμη μεγαλύτερο το ότι μοιράζονται ένα λογαριασμό με ψευδώνυμο «Εμπεδοκλής». :lol:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21052
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Απρ 2019, 20:04

Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:31
Covington88 έγραψε:
27 Απρ 2019, 18:24

Γιατί, σου το χρωστάω; Γιατί δε λες τις δικές σου; Γιατί δεν doxάρεσαι κιόλας; Σιγά μη σου δώκω και ΑΦΜ και ΑΜΚΑ για να εκφράσω μια άποψη. :lol:
Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι και η κυρά Σούλα με τον κυρ Μάκη εκφράζουν άποψη χωρίς να ξέρουν...
Πράγματι, μεγάλο πρόβλημα. Και ακόμη μεγαλύτερο το ότι μοιράζονται ένα λογαριασμό με ψευδώνυμο «Εμπεδοκλής». :lol:
Ο κυρ Μάκης και η κυρά Σούλα δεν ξέρουν από αυτούς τους διαόλους. Λένε μόνο ότι οι νέοι δεν χρειάζεται να σπουδάζουν. Να πάνε να δουλέψουν στα χωράφια. Εκτός βέβαια από το γιόκα τους που επειδή δεν μπόρεσε να περάσει στο Πανεπιστήµιο τον έστειλαν στη Σλοβακία να σπουδάσει...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Απρ 2019, 20:34

Bipsco έγραψε:
27 Απρ 2019, 13:54
stavmanr έγραψε:
27 Απρ 2019, 10:23
Bipsco έγραψε:
26 Απρ 2019, 15:57

Η Φιλανδία αυτό κάνει. Μόνο τα τριτοκοσμικά κράτη εξάγουν πτυχιούχους.
Αυτό σημαίνει ότι στη Φινλανδία το μέσο επίπεδο εκπαίδευσης είναι σαφώς πεσμένο σε σχέση με την Ελλάδα, η οποία παρέχει τριτοβάθμια εκπαίδευση σε περισσότερους αναλογικά πολίτες της.
Έχω την εντύπωση ότι διαβάζεις τα πράγματα μονοδιάστατα...

https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... 9_YB17.png
H Φιλανδία παρέχει καλύτερη εκπαίδευση στους πολίτες της. Οι Φιλανδοί σκοράρουν υψηλότερα από μας στην κατάταξη του OECD για τις γνω΄σεις των μαθητών. Μιλούν καλύτερα ξένες γλώσσες και ξέρουν να χειρίζονται καλύτερα τους υπολογιστές. Θυμάμαι μια Φιλανδή υπουργό που είχε πει σε εκπομπή του BBC καλύτερα να προσλάβεις απόφοιτο λυκείου της χώρας της παρά Έλληνα απόφοιτο πανεπιστημίου.
Τί γενικεύσεις είναι αυτές;
Σου γράφω ότι ο μέσος έλληνας έχει καλύτερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση από το μέσο Φινλανδό. Μου απαντάς για την "ελίτ" των Φινλανδών, δηλαδή τη μειοψηφία που έχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αποκλειστικά...
Το ελληνικό σύστημα θα έπρεπε φυσιολογικά να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, καθώς εκπαιδεύει πανεπιστημιακά και τεχνολογικά μεγαλύτερο μέρος των πολιτών της χώρας, από ότι τα αντίστοιχα ξένα συστήματα. Ο μέσος έλληνας έχει πρόσβαση σε ανώτερου επιπέδου εκπαίδευση από τον μέσο αλλοδαπό.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 27 Απρ 2019, 21:09

stavmanr έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:34
Bipsco έγραψε:
27 Απρ 2019, 13:54
stavmanr έγραψε:
27 Απρ 2019, 10:23

Αυτό σημαίνει ότι στη Φινλανδία το μέσο επίπεδο εκπαίδευσης είναι σαφώς πεσμένο σε σχέση με την Ελλάδα, η οποία παρέχει τριτοβάθμια εκπαίδευση σε περισσότερους αναλογικά πολίτες της.
Έχω την εντύπωση ότι διαβάζεις τα πράγματα μονοδιάστατα...

https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... 9_YB17.png
H Φιλανδία παρέχει καλύτερη εκπαίδευση στους πολίτες της. Οι Φιλανδοί σκοράρουν υψηλότερα από μας στην κατάταξη του OECD για τις γνω΄σεις των μαθητών. Μιλούν καλύτερα ξένες γλώσσες και ξέρουν να χειρίζονται καλύτερα τους υπολογιστές. Θυμάμαι μια Φιλανδή υπουργό που είχε πει σε εκπομπή του BBC καλύτερα να προσλάβεις απόφοιτο λυκείου της χώρας της παρά Έλληνα απόφοιτο πανεπιστημίου.
Τί γενικεύσεις είναι αυτές;
Σου γράφω ότι ο μέσος έλληνας έχει καλύτερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση από το μέσο Φινλανδό. Μου απαντάς για την "ελίτ" των Φινλανδών, δηλαδή τη μειοψηφία που έχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αποκλειστικά...
Το ελληνικό σύστημα θα έπρεπε φυσιολογικά να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, καθώς εκπαιδεύει πανεπιστημιακά και τεχνολογικά μεγαλύτερο μέρος των πολιτών της χώρας, από ότι τα αντίστοιχα ξένα συστήματα. Ο μέσος έλληνας έχει πρόσβαση σε ανώτερου επιπέδου εκπαίδευση από τον μέσο αλλοδαπό.
H αναφορά μου ήταν για τους απόφοιτους λυκείου. Ωραίο το όνειρο σου! Και εγώ θα ήθελα να ισχύει. Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις και το βλέπεις ρομαντικά. Οι νέοι βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά. Γνωρίζεις πολλούς Έλληνες που θέλουν να σπουδάσουν μόνο για την εμπειρία της μάθησης;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Απρ 2019, 21:12

Bipsco έγραψε:
27 Απρ 2019, 21:09
stavmanr έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:34
Bipsco έγραψε:
27 Απρ 2019, 13:54

H Φιλανδία παρέχει καλύτερη εκπαίδευση στους πολίτες της. Οι Φιλανδοί σκοράρουν υψηλότερα από μας στην κατάταξη του OECD για τις γνω΄σεις των μαθητών. Μιλούν καλύτερα ξένες γλώσσες και ξέρουν να χειρίζονται καλύτερα τους υπολογιστές. Θυμάμαι μια Φιλανδή υπουργό που είχε πει σε εκπομπή του BBC καλύτερα να προσλάβεις απόφοιτο λυκείου της χώρας της παρά Έλληνα απόφοιτο πανεπιστημίου.
Τί γενικεύσεις είναι αυτές;
Σου γράφω ότι ο μέσος έλληνας έχει καλύτερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση από το μέσο Φινλανδό. Μου απαντάς για την "ελίτ" των Φινλανδών, δηλαδή τη μειοψηφία που έχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αποκλειστικά...
Το ελληνικό σύστημα θα έπρεπε φυσιολογικά να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, καθώς εκπαιδεύει πανεπιστημιακά και τεχνολογικά μεγαλύτερο μέρος των πολιτών της χώρας, από ότι τα αντίστοιχα ξένα συστήματα. Ο μέσος έλληνας έχει πρόσβαση σε ανώτερου επιπέδου εκπαίδευση από τον μέσο αλλοδαπό.
H αναφορά μου ήταν για τους απόφοιτους λυκείου.
μα... το σύνολο της συζήτησης γίνεται για την τριτοβάθμια εκπαίδευση...
Ωραίο το όνειρο σου! Και εγώ θα ήθελα να ισχύει. Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις και το βλέπεις ρομαντικά. Αλλά γνωρίζεις πολλούς Έλληνες που θέλουν να σπουδάσουν μόνο για την εμπειρία της μάθησης;
Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι θέλουν να σπουδάσουν επειδή κάποιοι τους έπεισαν ότι θα πιάσουν μία καρέκλα και θα παίζουν πασιέντζες για μία ζωή...
Και θεωρούμαι εγώ ο "ρομαντικός" της υπόθεσης; :p2:

Προσπαθώ να προσγειώσω τους συνανθρώπους μου: η εκπαίδευση δεν είναι μέσο επιτυχίας. Ήταν μέσο επιτυχίας όταν φάγαμε το σανό του αιώνιου Δημοσίου και τον πληρώνουμε επίσης αιώνια.
Εκπαιδευτείτε για να αποκτήσετε καλύτερο και ποιοτικότερο τρόπο σκέψης, άσχετα με τον τομέα που θα ακολουθήσετε.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 27 Απρ 2019, 21:26

stavmanr έγραψε:
27 Απρ 2019, 21:12
Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι θέλουν να σπουδάσουν επειδή κάποιοι τους έπεισαν ότι θα πιάσουν μία καρέκλα και θα παίζουν πασιέντζες για μία ζωή...
Και θεωρούμαι εγώ ο "ρομαντικός" της υπόθεσης; :p2:

Προσπαθώ να προσγειώσω τους συνανθρώπους μου: η εκπαίδευση δεν είναι μέσο επιτυχίας. Ήταν μέσο επιτυχίας όταν φάγαμε το σανό του αιώνιου Δημοσίου και τον πληρώνουμε επίσης αιώνια.
Εκπαιδευτείτε για να αποκτήσετε καλύτερο και ποιοτικότερο τρόπο σκέψης, άσχετα με τον τομέα που θα ακολουθήσετε.
Και το χειρότερο είναι ότι πολλοί αγαπάνε τα χαρτιά και όχι την μόρφωση. Όποιος θέλει, μπορεί να μορφωθεί χωρίς να πάει πανεπιστήμιο. Ζούμε στην εποχή του ιντερνετ και η γνώση είναι εύκολα προσβάσιμη. Το πτυχίο δεν σημαίνει ποιοτικότερο τρόπο σκέψης. Υπάρχουν πολλοί απαίδευτοι πτυχιούχοι.

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 28 Απρ 2019, 02:45

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:04
Εκτός βέβαια από το γιόκα τους που επειδή δεν μπόρεσε να περάσει στο Πανεπιστήµιο τον έστειλαν στη Σλοβακία να σπουδάσει...
Καημός που δε σε στείλανε κι εσένα, ε;

Υπονοώντας ότι άμα δε διαβάσεις θα πάρεις πτυχίο όπου και αν είσαι. Ε, ο γραικυλικός ακαδημαϊκός βόθρος είναι, όπως και να το κάνουμε, πιο λατρευτός για τους φανατικούς σανοφάγους της εγχώριας «εκπαιδεύσεως». :8)

Ορέστης 35

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Απρ 2019, 03:54

Bipsco έγραψε:
27 Απρ 2019, 21:26
stavmanr έγραψε:
27 Απρ 2019, 21:12
Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι θέλουν να σπουδάσουν επειδή κάποιοι τους έπεισαν ότι θα πιάσουν μία καρέκλα και θα παίζουν πασιέντζες για μία ζωή...
Και θεωρούμαι εγώ ο "ρομαντικός" της υπόθεσης; :p2:

Προσπαθώ να προσγειώσω τους συνανθρώπους μου: η εκπαίδευση δεν είναι μέσο επιτυχίας. Ήταν μέσο επιτυχίας όταν φάγαμε το σανό του αιώνιου Δημοσίου και τον πληρώνουμε επίσης αιώνια.
Εκπαιδευτείτε για να αποκτήσετε καλύτερο και ποιοτικότερο τρόπο σκέψης, άσχετα με τον τομέα που θα ακολουθήσετε.
Και το χειρότερο είναι ότι πολλοί αγαπάνε τα χαρτιά και όχι την μόρφωση. Όποιος θέλει, μπορεί να μορφωθεί χωρίς να πάει πανεπιστήμιο. Ζούμε στην εποχή του ιντερνετ και η γνώση είναι εύκολα προσβάσιμη. Το πτυχίο δεν σημαίνει ποιοτικότερο τρόπο σκέψης. Υπάρχουν πολλοί απαίδευτοι πτυχιούχοι.
οι σπουδες με γεμισαν ψυχολογικα προβληματα λογω μπουλιγκ

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21052
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Απρ 2019, 15:14

Covington88 έγραψε:
28 Απρ 2019, 02:45
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:04
Εκτός βέβαια από το γιόκα τους που επειδή δεν μπόρεσε να περάσει στο Πανεπιστήµιο τον έστειλαν στη Σλοβακία να σπουδάσει...
Καημός που δε σε στείλανε κι εσένα, ε;

Υπονοώντας ότι άμα δε διαβάσεις θα πάρεις πτυχίο όπου και αν είσαι. Ε, ο γραικυλικός ακαδημαϊκός βόθρος είναι, όπως και να το κάνουμε, πιο λατρευτός για τους φανατικούς σανοφάγους της εγχώριας «εκπαιδεύσεως». :8)
Εμένα δεν με στείλανε διότι ήμουν αρκετά ικανός να γράψω ικανοποιητικά στις πανελλήνιες.

Όσον αφορά το δεύτερο μισό, ψεκασμένος;

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 28 Απρ 2019, 17:38

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Απρ 2019, 15:14
Εμένα δεν με στείλανε διότι ήμουν αρκετά ικανός να γράψω ικανοποιητικά στις πανελλήνιες.
Ξαναλέω: Αν νομίζεις ότι παίρνεις πτυχίο ιατρικής ή φαρμακευτικής ή οτιδήποτε άλλο χωρίς διάβασμα απλά επειδή πλήρωσες, μάλλον ο ψεκασμένος είσαι εσύ και οι πηγές σου είναι τα σενάρια που κάνεις στο μυαλό σου για το γείτονα (ή τα παιδιά του γείτονα).

Να υποθέσω ξένα (ΙΔΙΩΤΙΚΑ) πανεπιστήμια δεν έχεις δει ούτε σε φωτογραφίες, έτσι; :lol:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 28 Απρ 2019, 17:46

Covington88 έγραψε:
28 Απρ 2019, 17:38
Ξαναλέω: Αν νομίζεις ότι παίρνεις πτυχίο ιατρικής ή φαρμακευτικής ή οτιδήποτε άλλο χωρίς διάβασμα απλά επειδή πλήρωσες, μάλλον ο ψεκασμένος είσαι εσύ και οι πηγές σου είναι τα σενάρια που κάνεις στο μυαλό σου για το γείτονα (ή τα παιδιά του γείτονα).
Πόσων χρονών είσαι βρε; :D

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 28 Απρ 2019, 17:57

Μηχανικός έγραψε:
28 Απρ 2019, 17:46
Covington88 έγραψε:
28 Απρ 2019, 17:38
Ξαναλέω: Αν νομίζεις ότι παίρνεις πτυχίο ιατρικής ή φαρμακευτικής ή οτιδήποτε άλλο χωρίς διάβασμα απλά επειδή πλήρωσες, μάλλον ο ψεκασμένος είσαι εσύ και οι πηγές σου είναι τα σενάρια που κάνεις στο μυαλό σου για το γείτονα (ή τα παιδιά του γείτονα).
Πόσων χρονών είσαι βρε; :D
Αρκετών για να μη χρειάζεται να απαντάω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΙ καπούτ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 28 Απρ 2019, 18:34

Θυμήθηκα έναν στον στρατό. Στην αναφορά παρουσιάζεται ως εξής: "Στρατιώτης μηχανικού Τάδε Ταδόπουλος σας αναφέρω κύριε λοχαγέ ότι είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και θέλω να γίνω ΑΕΙ(ήθελε να πει ΥΕΑ)".
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών