Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 18:54

under έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:03
Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:01
under έγραψε:
18 Απρ 2019, 13:28
Εσενα σε αγαπαω γιατι ενιωσες στο πετσι σου τι σημαινει αθεια.
Δηλαδή, τί κακό μου έκανε η αθεΐα; Για κάντο φραγκοδίφραγκα να γελάσουμε!
εσενα δεν σε εβριζε ο αλλος ο αθεος επειδη δεν ησουν κατα τη γνωμη του αρκετα αθεος ; Ενιωσες το μισος της αθειας στο πετσι σου.
Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, αλλά και έτσι να είναι ποιος χ ...ζει τον κάθε παπάρα, δογματικό ή μη;
Εξάλλου πιο πολύ μίσος έχω νιώσει - λέμε τώρα - από φανατίλες ομόθρησκους σου!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 18:58

shrike έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:21
Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:10
shrike έγραψε:
18 Απρ 2019, 13:44
Γιατί ρε συ, όλα τα ζώα εξελίχθηκαν με τον ίδιο τρόπο; Υπήρχαν οι ίδιες συνθήκες, οι ίδιες ανάγκες, το ίδιο περιβάλλον για όλα;
Αν μάλιστα θυμάμαι καλά (και δεν θέλω να γκουγκλάρω τώρα), δεν είμαστε το μοναδικό είδος που εξελίχθηκε μ' αυτόν τον τρόπο.
Υπήρξαν κι άλλα πιθήκια που απέκτησαν νοημοσύνη, απλά είμαστε το μοναδικό που επιβίωσε. Ξαναλέω, μπορεί να μην θυμάμαι σωστά κάποια πράγματα που είχα διαβάσει παλιότερα, αλλά αν δεν κάνω λάθος τελικά (κι ας πει κανένας που τα ξέρει καλύτερα), με τον Νεάντερνταλ πχ δεν έχουμε καμιά σχέση. Άλλο είδος ήταν, που το φάγαμε (;) λάχανο.
Έχουμε και παραέχουμε σχέση. Μαζί του διασταυρώθηκε ο Σάπιενς και έχουμε περίπου 5% από το DNA του πρώτου. Αλλά ας μην ξεφεύγουμε.
Ε, ΟΚ. Είπα άλλωστε ότι δεν το θυμόμουν καλά. Μπορεί να έχουμε όπως λες κάποια σχέση, αλλά δεν είμαστε ακριβώς συνέχειά του.
Το ζουμί όμως είναι ότι ήταν άλλο νοήμον είδος που εξαφανίστηκε, έτσι δεν είναι;
Σωστά!
Βλέπεις ο θεός τους ήταν δευτεραντζα σε σχέση με αυτόν των δικών μας και δεν τους έσωσε! :smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Απρ 2019, 19:00

shrike έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:51
hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:47
shrike έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:30
Βασικά, οι κροκόδειλοι δεν έχουν σχέση με δεινοσαύρους, από ψάρια κατάγονται. Οι πιο κοντινοί συγγενείς των δεινοσαύρων είναι τα πουλιά αν δεν κάνω λάθος, οπότε δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ότι εξαφανίστηκαν ακριβώς αλλά εξελίχθηκαν; Ας πει κι ο hellegennes που τους έχει μελετήσει περισσότερο.
Οι κροκόδειλοι και τα πουλιά (ίδια γραμμή με τους δεινόσαυρους) είναι αρχοσαύρια. Οι κροκόδειλοι είναι οι πιο κοντινοί συγγενείς των πουλιών. Από ψάρια καταγόμαστε όλοι. Η σειρά είναι ψάρια>αμφίβια>αμνιωτά

Τα αμνιωτά χωρίστηκαν σε συναψιδωτά (πρόγονος κλάδος των θηλαστικών) και σαυρόψιδα, που είναι ο κλάδος που έδωσε τα σύγχρονα ερπετά (σαύρες και φίδια), τις χελώνες και τα αρχοσαύρια (κροκόδειλοι και δεινόσαυροι/πουλιά). Οι χελώνες και τα αρχοσαύρια αποσχίστηκαν πιο πρόσφατα από τα υπόλοιπα ερπετά.
Έχω την εντύπωση όμως, ότι οι κροκόδειλοι εξελίχθηκαν κατ' ευθείαν από ψάρια. Από συγκεκριμένο είδος μάλιστα, που υπάρχει μέχρι και σήμερα (το ξέρω, το έχω δει ζωντανά). Θέλω να πω, δεν εξελίχθηκαν σε κάποιο είδος δεινοσαύρου και στη συνέχεια σε κροκόδειλο, έτσι δεν είναι; Ή κάνω λάθος;

Το ψάρι πάντως όντως υπάρχει ακόμα και έχει αρκετά χαρακτηριστικά που θυμίζουν τον κροκόδειλο, πχ τα λέπια του που μοιάζουν με φολίδες, τα κάτω πτερύγια που έχουν κλίση προς τα κάτω σαν πόδια και μακρυά μούρη. Δεν θυμάμαι πώς το λένε, αλλά το έχω δει όπως είπα.
Όχι, οι δεινόσαυροι και οι κροκόδειλοι είχαν έναν κοινό πρόγονο, σχετικά πρόσφατο. Είναι διαφορετικοί κλάδοι μεν, αλλά ξαδέρφια. Τα ψάρια είναι πολύ πίσω στην αλυσίδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 19:01

Ασέβαστος έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:26
οι δεινοσαυροι (πλην κροκοδειλων και μερικων ακομη) δεν επιβιωσαν, οπως και χιλιαδες αλλα πλασματα, αναμεσα στα οποια και "ρατσες" ανθρωπων.

δεν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχουν μεταλλαξεις επιβιωσης για ολα, απλα οσα ετυχε να επιβιωσουν, ειναι οσα βλεπουμε γυρω μας.

μεχρι καποια στιγμη να σβησει ο ηλιος και να παρουν ολα τον πουλο.
Σου θυμίζω πως όλα τα πτηνά είναι απόγονοι δεινοσαύρων.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 18 Απρ 2019, 19:02

Pam έγραψε:
18 Απρ 2019, 17:15
SpoilerShow
nik_killthemall έγραψε:
18 Απρ 2019, 15:23
Pam έγραψε:
18 Απρ 2019, 14:55

Τόσο σε κόβει τόσο λες.Η επιστήμη ασχολείται με άλλο θέμα και η θρησκεία με άλλο.
αυτό είναι λάθος και το ακυρώνει η εκ της πολύ αρχής επιδίωξη της ίδιας της θρησκειας : Το ότι θέλει να βρίσκεται ΜΕΣΑ στην παιδεία ! Αν το θέμα της θρησκείας, δεν ήταν ίδιο με το θεμα της επιστήμης, μόνη της η θρησκεία θα αποσυρόταν από την παιδεία στην οποία διδάσκεται η απλή επιτομή της επιστήμης ! Δεν γίνεται αυτό γιατί στοχεύουν και τα δύο στο ίδιο πράγμα.

Το αντικείμενο και των δύο είναι το ίδιο : το να πορευτεί ο άνθρωπος προσπαθώντας να καταλαβει/ελέγξει τον εαυτό του, τι ειναι καλο για αυτόν, και εν συνεχεια τι είναι γύρω μας, τι ηταν πριν, τι ειναι τωρα και τι είναι μετά.

Απλά η επιστήμη το προσεγγίζει με την λογική, την απόδειξη (όταν υπάρχει) και τον αγνωστικισμό όταν απόδειξη δεν υπάρχει, παρέχοντας έτσι διαφάνεια και επομένως εντιμότητα μεταξύ των ανθρώπων, ενώ η θρησκεία το προσεγγίζει χωρίς διαφάνεια, με την εξ αποκαλύψεως αόρατη αλήθεια των θνητών εκλεκτών την οποία απαγορεύεται να την αμφισβητήσεις και αν δεν την δεχτείς θα υποστείς τις κακές συνέπειες στο μετά.

Όλα τα υπόλοιπα που λέτε είναι εντελώς χαζή συζήτηση, δηλ. για ποιο πράγμα αντιμάχεστε για το αν σε ένθρησκες κοινωνίες που μέχρι πρώτινος ο νηπιοβαπτισμός ήταν υποχρεωτικός δια νόμου, η πλειοψηφεία συγκεκριμένων πεδίων της επιστήμης, δηλώνουν πιστοί θρήσκοι ή όχι ? χαίρω πολύ !

Το επιχείρημα εδώ ΑΝ θα υπήρχε, θα ήταν πως ΑΝ είχαμε άθρησκες κοινωνίες, κοινωνίες δηλ. στις οποίες οι θρησκείες θα είχαν την υπόσταση "ενωση φιλων του τζατζικιου" δηλ. υπόσταση εκτός παιδείας και κρατικών θεσμών, και ωστόσο βλέπαμε οτι η πλειοψηφεία των επιστημόνων τείνει να έχει πίστη προς την ύπαρξη θεού ο οποίος αλληλεπιδρά μαζί μας και να είναι και φίλοι του τζατζικιού.
ΤΟΤΕ ναι, το επιχείρημα "και οι επιστήμονες τείνουν να είναι πιστοι και τζατζικοσυμπαθουντες" θα είχε βάση, θα έδειχνε πράγματι πως η θρησκευτική πίστη είναι ανεξάρτητη της επιστημονικής μόρφωσης και γνώσης γιατί ακόμα και οι κάτοχοί σε αυτήν καταλήγουν.
Το κράτος αυτό χτίστηκε από ευσεβείς Ορθόδοξους πιστούς και αγωνιστές κληρικούς και λαϊκούς ενώ και η νεοελληνική εθνική ταυτότητα θεμελιώθηκε στον Ελληνορθόδοξο χριστιανισμο.Ασφαλώς και η Ορθοδοξία θα έχει θέση μέσα στην παιδεία διαμέσου του μαθήματος των θρησκευτικών για τους Ορθόδοξους μαθητές όπως έχει θέση και το Ισλάμ στην Θράκη (σε δημόσια αλλά και μειονοτικά σχολεία) για τους μουσουλμάνους μαθητές,όπως έχει θέση ο Καθολικισμός δια μέσου Καθολικών θρησκευτικών για τους Καθολικούς μαθητές στα νησιά των Κυκλάδων με πολλούς Καθολικούς (Σύρος και Τήνος).
σόρι αλλά όσα λες είναι εκτός θέματος, πρέπει να πάρεις βαθειές ανάσες και να διαβάσεις τι σου γράφει ο άλλος ... Το από ποιους χτίστηκε αυτό το κράτος και τι ήταν αυτοί, είναι εκτός θέματος (και προφανώς διαφωνούμε).

Εγώ σου εξήγησα απλά γιατί

1) αυτό που είπες : Τόσο σε κόβει τόσο λες.Η επιστήμη ασχολείται με άλλο θέμα και η θρησκεία με άλλο, είναι ψευδές και

2) το ποιοι και πόσοι ειδικά γιατροί είναι πιστοί (που συζητάγατε με φοσι) δεν δείχνει απολύτως τίποτα, από τη στιγμή που όλος ο ντουνιάς βρίσκεται υποχρεωτικα σε ένθρησκη θεσμικά κοινωνία.

αν διαφωνούμε σε 2 ε δεν χρειάζεται να παμε και σε ένα άσχετο 3ο ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Απρ 2019, 19:10

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2019, 19:00
Όχι, οι δεινόσαυροι και οι κροκόδειλοι είχαν έναν κοινό πρόγονο, σχετικά πρόσφατο. Είναι διαφορετικοί κλάδοι μεν, αλλά ξαδέρφια. Τα ψάρια είναι πολύ πίσω στην αλυσίδα.
Εδώ είναι το κλαδικό δέντρο των αρχοσαύριων, όπου έχω τονίσει τον κλάδο που έδωσε τα σύγχρονα πουλιά και τους σύγχρονους κροκόδειλους:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 19:44

:bttp:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 19:51

under έγραψε:
18 Απρ 2019, 13:49
Ο ανθρωπος και ο πιθηκος επρεπε να επιβιωσουν σε διαφορετικες συνθηκες ; Στον ιδιο κοσμο δεν ζουμε ; Γιατι ενω ειμαστε φτιαγμενοι απο τα ιδια υλικα εμεις εχουμε πνευματικες λειτουργιες που ο πιθηκος δεν εχει ;
Ας απαντησει αυτο το απλο στο παιδι της η Ιφιδα και μετα θα του δωσει και τη σωστη απαντηση για τη μετα θανατον κατασταση.
¨Εχει να κάνει με την αύξηση ροής αίματος στον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Όπως και νά χει, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να πω στο παιδι μου "δεν ξερω" και μετά να κάτσω να το ψάξω, παρά να του πω παραμύθια

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:06

Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:44
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 16:01
Κατά τα λοιπά,σκουρόχρωμα,καφέ ή μαύρα,για την δουλειά.
Τότε που φοράς τα ράσα παπά;
Τι κουτή ερώτηση !
Αποκλείεται να φοράς και ράσα και σκουρόχρωμα παπούτσια δηλαδή ; :-?

Τέλος πάντων,για να μην μένεις στο σκότος,το "Papa" στο νικ μου δεν σημαίνει παπάς !

Ιδού ο original Papa John,πολύ πιο άθεος και βαρεμένος από σένα.Βασικά,για να το πω και τελείως όπως έχει,μπροστά του είσαι γατάκι :lol:

Γι' αυτό μην μου το παίζεις και πολύ εξυπνοπούλι γιατί εκεί που είσαι ήμουν πριν πολλάάάάάά χρόνια,αλλά ευτυχώς δεν παρέμεινα ένας στάσιμος και εγωιστής άνθρωπος, που νομίζει ότι τα ξέρει όλα επειδή και καλά πάει κόντρα στον...Χριστιανισμό ! Ούτε τα 5χρονα δεν σκέφτονται έτσι.

Πάρε λίγο Papa John να γουστάρεις τώρα


Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:12

Ασέβαστος έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:30
Δημοκράτης έγραψε:
18 Απρ 2019, 17:15
όταν έρχεται το παιδί σας και λέει ότι θέλει να γίνει Χριστιανός τι κάνετε;
του λεμε "ας προσεχες" :102:
Και του ανοίγουμε στο καπάκι μαγαζί που πουλάει κατσαβίδια.Για να γνωρίσει τα μυστικά της ανθρώπινης ψυχής και του σύμπαντος Κόσμου.
Διότι, τόσες έρευνες τόσων ετών,από ανθρώπους που ξόδεψαν την ζωή τους επάνω σε αυτό το φαινόμενο,δεν πιάνουν μία μπροστά σε έναν πωλητή κατσαβιδιών,που τα ξέρει όλα.Μα όλα όμως !

Seems fuckin' legit man.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 23:14

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:06
Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:44
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 16:01
Κατά τα λοιπά,σκουρόχρωμα,καφέ ή μαύρα,για την δουλειά.
Τότε που φοράς τα ράσα παπά;
Τι κουτή ερώτηση !
Αποκλείεται να φοράς και ράσα και σκουρόχρωμα παπούτσια δηλαδή ; :-?

Τέλος πάντων,για να μην μένεις στο σκότος,το "Papa" στο νικ μου δεν σημαίνει παπάς !

Ιδού ο original Papa John,πολύ πιο άθεος και βαρεμένος από σένα.Βασικά,για να το πω και τελείως όπως έχει,μπροστά του είσαι γατάκι :lol:

Γι' αυτό μην μου το παίζεις και πολύ εξυπνοπούλι γιατί εκεί που είσαι ήμουν πριν πολλάάάάάά χρόνια,αλλά ευτυχώς δεν παρέμεινα ένας στάσιμος και εγωιστής άνθρωπος, που νομίζει ότι τα ξέρει όλα επειδή και καλά πάει κόντρα στον...Χριστιανισμό ! Ούτε τα 5χρονα δεν σκέφτονται έτσι.

Πάρε λίγο Papa John να γουστάρεις τώρα

Αυτός είναι Papa John Philips.Εσύ, με αυτά που γράφεις, είσαι παπα-Γιάννης! :smt077:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 23:14

εντάξει δεν τα ξέρει όλα. Ξέρει όμως ότι όλες οι θρησκείες είναι αποκυήματα φαντασίας. Σε διαβεβαιώ ότι αυτό είναι ένα μικροσκοπικό υποσύνολο των "όλων".

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 23:15

Ήσουν άθεος Papa John και εγινες Χριστιανός; Τι σε εκανε να αλλάξεις;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ίφιδα την 18 Απρ 2019, 23:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 23:17

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:12
Ασέβαστος έγραψε:
18 Απρ 2019, 18:30
Δημοκράτης έγραψε:
18 Απρ 2019, 17:15
όταν έρχεται το παιδί σας και λέει ότι θέλει να γίνει Χριστιανός τι κάνετε;
του λεμε "ας προσεχες" :102:
Και του ανοίγουμε στο καπάκι μαγαζί που πουλάει κατσαβίδια.Για να γνωρίσει τα μυστικά της ανθρώπινης ψυχής και του σύμπαντος Κόσμου.
Διότι, τόσες έρευνες τόσων ετών,από ανθρώπους που ξόδεψαν την ζωή τους επάνω σε αυτό το φαινόμενο,δεν πιάνουν μία μπροστά σε έναν πωλητή κατσαβιδιών,που τα ξέρει όλα.Μα όλα όμως !

Seems fuckin' legit man.
Σωστά! Το 100% των Ελλήνων καθημερινά και νυχθημερόν ασχολούνται με τα μυστικά της ανθρώπινης ψυχής και του σύμπαντος Κόσμου. :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:21

foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:14
εντάξει δεν τα ξέρει όλα. Ξέρει όμως ότι όλες οι θρησκείες είναι αποκυήματα φαντασίας. Σε διαβεβαιώ ότι αυτό είναι ένα μικροσκοπικό υποσύνολο των "όλων".
Ποιος,ο Ασέβαστος ; Καλό παιδάκι,δε λέω,λίγο αγαθούλης,αλλά έχει ένα μείον : νομίζει ότι κατέχει την απόλυτη Αλήθεια επειδή,έτσι,ξέρω γω...
Κλασσικός Έλληνας ξερόλας,αλλά πιστεύω δεν είναι κακός άνθρωπος.

Αν φάνηκε άσχημο,δεν έχω τίποτα με τους ιδιοκτήτες χρωματοπωλείων,απλά πιστεύω πως δεν είναι οι ιδανικοί για να εξηγήσουν τα νοήματα του Χριστιανισμού και της οποιασδήποτε φιλοσοφικής θέσης.Όχι μόνο αυτοί,όλοι μας εδώ,που κατά κύριο λόγο είμαστε απλά φανατικοί.Αν ήξερες πραγματικά τι σημαίνει Χριστιανισμός (σαν στάση ζωής εννοώ) δεν θα ήσουν τώρα εδώ να "τσακώνεσαι" μαζί μου.Θα σου φαίνονταν απλά ποταπό το να ασχοληθείς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών