Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 23:30

Μη μαλώνετε και μη φωναζετε.

Θέλω να μάθω πως από άθεος έγινε χριστιανός ο Παπα Τζον, έχει ενδιαφερον

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:31

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:15
Ήσουν άθεος Papa John και εγινες Χριστιανός; Τι σε εκανε να αλλάξεις;
Επειδή είσαι καλό κορίτσι και σε συμπαθώ ιδιαίτερα,θα σου απαντήσω.
Δεν ήμουν ποτέ άθεος επειδή προέρχομαι από πολύ παραδοσιακή οικογένεια.Ακόμη και τις εποχές που ήμουν στα underground κυκλώματα,στο πίσω μέρος του μυαλού είχα την πίστη ότι η ζωή μου (και η ζωή όλων μας) δεν είναι τυχαίο γεγονός αλλά ότι αντίθετα κάτι άλλο υπάρχει από πίσω,το οποίο οφείλουμε να το ανακαλύψουμε.Τίποτε δεν σερβίρεται στο πιάτο,χρειάζεται αγώνας για να γίνεις καλλίτερος (και τις περισσότερες φορές,ο στόχος αυτός μένει ανεκπλήρωτος - λέγεται Υπέρ-Εγώ και είναι πολύ δύσκολο να το καταπολεμήσουμε ως το τέλος - ο Ηρακλής και η Λερναία Ύδρα αυτό το θέμα διαπραγματεύεται).
Χριστιανός δεν είμαι γιατί αν ήμουν δεν θα καθόμουν να βρίζομαι με τον Νάνδρο σε ένα φόρουμ της συμφοράς (διότι περί αυτού πρόκειται).Εκεί όμως εντοπίζω και το λάθος των αντίθετων από μένα,ότι δηλαδή βγάζουν ένα συμπέρασμα μόνο και μόνο από κάποια γραφόμενα.Μπορούμε να γράφουμε και να λέμε ό,τι θέλουμε,σημασία έχει όμως το τι πραγματικά είμαστε.Και δυστυχώς,για να απαντήσω στην ερώτησή σου,δεν είμαι Χριστιανός γιατί δεν εφαρμόζω σχεδόν τίποτα από τις βασικές αρχές του Χριστιανισμού.Πιστεύω όμως ότι είναι καταπληκτικό σαν κήρυγμα γιατί μιλάει πολύ απλά,χωρίς πολλές περιστροφές και πάντα θέτει το δίλημμα αν είσαι μαζί Του ή όχι.Στο χέρι του καθενός είναι να ακολουθήσει αυτά τα απλά και κατανοητά πράγματα,δυστυχώς όμως εμείς προτιμούμε να προτάσσουμε τον εγωισμό μας και να αποκαλούμε ο ένας τον άλλο Ταλιμπάν ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο.

Ελπίζω κάπως να σε διαφώτισα.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 18 Απρ 2019, 23:32

Σταματήστε τις προσωπικές αντεγκλήσεις και συζητήστε πολιτισμένα. Το νήμα καθαριστηκε.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:32

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:30
Μη μαλώνετε και μη φωναζετε.

Θέλω να μάθω πως από άθεος έγινε χριστιανός ο Παπα Τζον, έχει ενδιαφερον
Συγγνώμη αν παραφέρθηκα στο νήμα αυτό που είναι δικό σου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 23:32

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:21
foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:14
εντάξει δεν τα ξέρει όλα. Ξέρει όμως ότι όλες οι θρησκείες είναι αποκυήματα φαντασίας. Σε διαβεβαιώ ότι αυτό είναι ένα μικροσκοπικό υποσύνολο των "όλων".
Ποιος,ο Ασέβαστος ; Καλό παιδάκι,δε λέω,λίγο αγαθούλης,αλλά έχει ένα μείον : νομίζει ότι κατέχει την απόλυτη Αλήθεια επειδή,έτσι,ξέρω γω...
Δεν είναι "η απόλυτη αλήθεια" αυτό που λέει. Είναι απλά ένα πολύ μικρό κομματάκι αλήθειας.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:33

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:32
Σταματήστε τις προσωπικές αντεγκλήσεις και συζητήστε πολιτισμένα. Το νήμα καθαριστηκε.
Συγγνώμη και από σένα,έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:35

foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:32
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:21
foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:14
εντάξει δεν τα ξέρει όλα. Ξέρει όμως ότι όλες οι θρησκείες είναι αποκυήματα φαντασίας. Σε διαβεβαιώ ότι αυτό είναι ένα μικροσκοπικό υποσύνολο των "όλων".
Ποιος,ο Ασέβαστος ; Καλό παιδάκι,δε λέω,λίγο αγαθούλης,αλλά έχει ένα μείον : νομίζει ότι κατέχει την απόλυτη Αλήθεια επειδή,έτσι,ξέρω γω...
Δεν είναι "η απόλυτη αλήθεια" αυτό που λέει. Είναι απλά ένα πολύ μικρό κομματάκι αλήθειας.
Ίσως να μην τον παρακολουθείς τόσο στενά,όχι μόνο εδώ αλλά σε όλα τα νήματα.Τέλος πάντων ποιος είμαι εγώ για να κρίνω.Όμως θα με ενδιέφερε να μου αποδείξεις ότι όντως αυτό που λέει είναι ένα πολύ μικρό κομματάκι αλήθειας.Που το ξέρεις εσύ αυτό ;;Ειλικρινά ρωτάω,διότι λογικά οι θέσεις του αυτές θα διδάσκονται σε πανεπιστήμια και σε άλλες σχολές.Εφόσον είναι κομμάτια της Αλήθειας.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 23:36

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:31
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:15
Ήσουν άθεος Papa John και εγινες Χριστιανός; Τι σε εκανε να αλλάξεις;
Επειδή είσαι καλό κορίτσι και σε συμπαθώ ιδιαίτερα,θα σου απαντήσω.
Δεν ήμουν ποτέ άθεος επειδή προέρχομαι από πολύ παραδοσιακή οικογένεια.Ακόμη και τις εποχές που ήμουν στα underground κυκλώματα,στο πίσω μέρος του μυαλού είχα την πίστη ότι η ζωή μου (και η ζωή όλων μας) δεν είναι τυχαίο γεγονός αλλά ότι αντίθετα κάτι άλλο υπάρχει από πίσω,το οποίο οφείλουμε να το ανακαλύψουμε.Τίποτε δεν σερβίρεται στο πιάτο,χρειάζεται αγώνας για να γίνεις καλλίτερος (και τις περισσότερες φορές,ο στόχος αυτός μένει ανεκπλήρωτος - λέγεται Υπέρ-Εγώ και είναι πολύ δύσκολο να το καταπολεμήσουμε ως το τέλος - ο Ηρακλής και η Λερναία Ύδρα αυτό το θέμα διαπραγματεύεται).
Χριστιανός δεν είμαι γιατί αν ήμουν δεν θα καθόμουν να βρίζομαι με τον Νάνδρο σε ένα φόρουμ της συμφοράς (διότι περί αυτού πρόκειται).Εκεί όμως εντοπίζω και το λάθος των αντίθετων από μένα,ότι δηλαδή βγάζουν ένα συμπέρασμα μόνο και μόνο από κάποια γραφόμενα.Μπορούμε να γράφουμε και να λέμε ό,τι θέλουμε,σημασία έχει όμως το τι πραγματικά είμαστε.Και δυστυχώς,για να απαντήσω στην ερώτησή σου,δεν είμαι Χριστιανός γιατί δεν εφαρμόζω σχεδόν τίποτα από τις βασικές αρχές του Χριστιανισμού.Πιστεύω όμως ότι είναι καταπληκτικό σαν κήρυγμα γιατί μιλάει πολύ απλά,χωρίς πολλές περιστροφές και πάντα θέτει το δίλημμα αν είσαι μαζί Του ή όχι.Στο χέρι του καθενός είναι να ακολουθήσει αυτά τα απλά και κατανοητά πράγματα,δυστυχώς όμως εμείς προτιμούμε να προτάσσουμε τον εγωισμό μας και να αποκαλούμε ο ένας τον άλλο Ταλιμπάν ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο.

Ελπίζω κάπως να σε διαφώτισα.
Ένας ΜΗ χριστιανός ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσει το Του. Κάποιος σε παραμυθιάζει Ίφιδα!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:37

Ρε άνθρωπε,ό,τι θέλεις διαβάζεις ; Κατανοείς τι διαβάζεις ;;!!

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:38

Φυσικά και θα το γράψω με κεφαλαίο,τι είμαστε,ίσια κι όμοια με έναν Μύστη στο επίπεδο του Ιησού Χριστού ;!Σεβασμός κύριε !

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Απρ 2019, 23:39

Ίφιδα έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:48
Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;
Δεν χρειάζονται λόγια για αυτό που κάνεις. Οι πράξεις σου αρκούν και είναι δυνατότερες από λόγια. Δεν πας στην εκκλησία, δεν κάνεις τον σταυρό σου, δεν επικαλείσαι τον Θεό, δε φοράς κομποσκοίνι, δεν ανάβεις καντήλι.

Χαλαρά λοιπόν. Κι αν σου πει και κανένα τροπάριο δεν έπαθε κάτι. Όσο εύκολα το έμαθε, τόσο εύκολα θα το ξεχάσει.

Εμείς φέτος θα κάνουμε τσουρέκια και αβγά γιατί θέλει και δεν θα του χαλάσω χατήρι. Θα τον βοηθήσω να δημιουργήσει μια όμορφη ανάμνηση.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 23:41

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:21
Αν ήξερες πραγματικά τι σημαίνει Χριστιανισμός (σαν στάση ζωής εννοώ) δεν θα ήσουν τώρα εδώ να "τσακώνεσαι" μαζί μου.Θα σου φαίνονταν απλά ποταπό το να ασχοληθείς.
κάποιους χριστιανούς τους σέβομαι και τους τιμώ όπως το παπά στη Λέσβο που είχε την Αγκαλιά. Κάποιοι άλλοι είναι ωραία τυπάκια που έχουν όντως κάτι να πουν, θεωρώ ότι έχουν ζήσει δηλαδή ζωή πολύ άνω του μέσου όρου όπως μια γερόντισσα που είχε βάλει η blue εδώ και μου διαφεύγει το όνομά της.

γενικά είναι χαζό να νομίζουμε ότι ένα σύνολο ανθρώπων που αριθμεί δισεκατομμύρια θα είναι όλοι βλάκες ή κακοί μόνο και μόνο επειδή ασπάζονται μια κοσμοθέαση. Θα είναι απ' όλο το φάσμα των ανθρώπινων τύπων.

Άλλο αυτό και άλλο αν η κοσμοθέαση αυτή είναι αντικειμενικά ορθή ή αν η ίδια είναι καλόπροαίρετη ως emergent οντότητα. Δεν είναι, τι να κάνουμε.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 23:44

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:31
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:15
Ήσουν άθεος Papa John και εγινες Χριστιανός; Τι σε εκανε να αλλάξεις;
Επειδή είσαι καλό κορίτσι και σε συμπαθώ ιδιαίτερα,θα σου απαντήσω.
Δεν ήμουν ποτέ άθεος επειδή προέρχομαι από πολύ παραδοσιακή οικογένεια.Ακόμη και τις εποχές που ήμουν στα underground κυκλώματα,στο πίσω μέρος του μυαλού είχα την πίστη ότι η ζωή μου (και η ζωή όλων μας) δεν είναι τυχαίο γεγονός αλλά ότι αντίθετα κάτι άλλο υπάρχει από πίσω,το οποίο οφείλουμε να το ανακαλύψουμε.Τίποτε δεν σερβίρεται στο πιάτο,χρειάζεται αγώνας για να γίνεις καλλίτερος (και τις περισσότερες φορές,ο στόχος αυτός μένει ανεκπλήρωτος - λέγεται Υπέρ-Εγώ και είναι πολύ δύσκολο να το καταπολεμήσουμε ως το τέλος - ο Ηρακλής και η Λερναία Ύδρα αυτό το θέμα διαπραγματεύεται).
Χριστιανός δεν είμαι γιατί αν ήμουν δεν θα καθόμουν να βρίζομαι με τον Νάνδρο σε ένα φόρουμ της συμφοράς (διότι περί αυτού πρόκειται).Εκεί όμως εντοπίζω και το λάθος των αντίθετων από μένα,ότι δηλαδή βγάζουν ένα συμπέρασμα μόνο και μόνο από κάποια γραφόμενα.Μπορούμε να γράφουμε και να λέμε ό,τι θέλουμε,σημασία έχει όμως το τι πραγματικά είμαστε.Και δυστυχώς,για να απαντήσω στην ερώτησή σου,δεν είμαι Χριστιανός γιατί δεν εφαρμόζω σχεδόν τίποτα από τις βασικές αρχές του Χριστιανισμού.Πιστεύω όμως ότι είναι καταπληκτικό σαν κήρυγμα γιατί μιλάει πολύ απλά,χωρίς πολλές περιστροφές και πάντα θέτει το δίλημμα αν είσαι μαζί Του ή όχι.Στο χέρι του καθενός είναι να ακολουθήσει αυτά τα απλά και κατανοητά πράγματα,δυστυχώς όμως εμείς προτιμούμε να προτάσσουμε τον εγωισμό μας και να αποκαλούμε ο ένας τον άλλο Ταλιμπάν ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο.

Ελπίζω κάπως να σε διαφώτισα.
Σ ευχαριστώ πολύ που έκανες τον κόπο να απαντήσεις.
Κάποτε, είχα κι εγώ την ίδια πίστη με τη δική σου, ότι δηλαδή "είχα την πίστη ότι η ζωή μου (και η ζωή όλων μας) δεν είναι τυχαίο γεγονός αλλά ότι αντίθετα κάτι άλλο υπάρχει από πίσω,το οποίο οφείλουμε να το ανακαλύψουμε" όσο το σκεφτόμουν όμως και διάβαζα τις θρησκείες, κατεληξα πως ακριβώς αυτή η πίστη είναι προϊόν του Υπέρ Εγώ που λες παρακάτω. Σεβαστή η άποψή σου όμως και μοιραζόμαστε τον ίδιο στόχο νομίζω, ασχέτως που εγώ δεν πιστεύω. Να γίνουμε όσο καλύτεροι γινεται

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:46

foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:41
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:21
Αν ήξερες πραγματικά τι σημαίνει Χριστιανισμός (σαν στάση ζωής εννοώ) δεν θα ήσουν τώρα εδώ να "τσακώνεσαι" μαζί μου.Θα σου φαίνονταν απλά ποταπό το να ασχοληθείς.
κάποιους χριστιανούς τους σέβομαι και τους τιμώ όπως το παπά στη Λέσβο που είχε την Αγκαλιά. Κάποιοι άλλοι είναι ωραία τυπάκια που έχουν όντως κάτι να πουν, θεωρώ ότι έχουν ζήσει δηλαδή ζωή πολύ άνω του μέσου όρου όπως μια γερόντισσα που είχε βάλει η blue εδώ και μου διαφεύγει το όνομά της.

γενικά είναι χαζό να νομίζουμε ότι ένα σύνολο ανθρώπων που αριθμεί δισεκατομμύρια θα είναι όλοι βλάκες ή κακοί μόνο και μόνο επειδή ασπάζονται μια κοσμοθέαση. Θα είναι απ' όλο το φάσμα των ανθρώπινων τύπων.

Άλλο αυτό και άλλο αν η κοσμοθέαση αυτή είναι αντικειμενικά ορθή ή αν η ίδια είναι καλόπροαίρετη ως emergent οντότητα. Δεν είναι, τι να κάνουμε.
Συμφωνώ σε όλα.
Σου διαφεύγει όμως ότι όσοι είναι εναντίον του Χριστιανισμού αυτό ακριβώς πιστεύουν : ότι όλοι οι Χριστιανοί είναι ντε φάκτο πρόβατα,βλάκες,ταλιμπάν και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ για τους άθεους,αλλά δεν το λέω διότι απλά δεν ισχύει.Παντού υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί.
Σήμερα δεν τολμάς να πεις ότι είσαι Χριστιανός,θα δεχτείς χλευασμό.Πες ότι γουστάρεις όργια σε δάση με Πανικές τελετουργίες και αυτόματα θα βγεις ατομάρα.
Δεν είναι έτσι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 23:46

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:35
Ίσως να μην τον παρακολουθείς τόσο στενά,όχι μόνο εδώ αλλά σε όλα τα νήματα.Τέλος πάντων ποιος είμαι εγώ για να κρίνω.Όμως θα με ενδιέφερε να μου αποδείξεις ότι όντως αυτό που λέει είναι ένα πολύ μικρό κομματάκι αλήθειας.Που το ξέρεις εσύ αυτό ;;Ειλικρινά ρωτάω,διότι λογικά οι θέσεις του αυτές θα διδάσκονται σε πανεπιστήμια και σε άλλες σχολές.Εφόσον είναι κομμάτια της Αλήθειας.
Οι μη θρησκευάμενοι δε σκεφτόμαστε με τον ίδιον τρόπο που σκέφτεστε εσείς. Δεν υπάρχουν Αλήθειες με κεφαλαίο Α.

Εν πάση περιπτώσει κάποια από τα πράγματα που λέει ο Χριστιανισμός με κυριότερο το πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος και ο άνθρωπος όντως αντιφάσκουν με ό,τι διδάσκεται στα πανεπιστήμια. Και κάποια άλλα ξέρουμε όχι μόνο ότι είναι αποκυήματα φαντασίας αλλά ακόμα και πώς εμπνεύστηκε η φαντασία (κορυφαίο παράδειγμα το δόγμα της παρθενογένεσης επειδή 250 χρόνια πριν τους ευαγγελιστές οι Ο' μετέφρασαν την εβραϊκή λέξη Almah = "νεαρή γόνιμη γυναίκα" σαν "παρθένος").

Δε σου λέει κάτι τρελό ο Ασέβαστος. Απλώς ότι ο Χριστιανισμός όπως όλες οι άλλες θρησκείες έχει κι αυτός ισχυρή δόση από πράγματα που κυριολεκτικά έτυχε να κατεβάσει η γκλάβα του καθενός λες και το "δεν ξέρω" θα τιμωρούνταν με θάνατο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών