Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2019, 20:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:29

Νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά για πράγματα που δεν ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, κανένα μικρό παιδί. :)

Αν θεωρείς ότι πρέπει να τους πεις την "αλήθεια εξ αρχής", τότε θα πρέπει να τους την πεις για όλα.
Και φυσικά να κόψεις μαχαίρι και τα παραμύθια.
Γιατί αν δεν υπάρχει Άι Βασίλης, τότε δεν υπάρχουν ούτε νεράιδες, νάνοι, ζώα που μιλούν και δράκοι, δεν υπάρχουν οι ήρωες του Ντίσνευ και το κυριώτερο δεν υπάρχουν ούτε οι μυθολογικοί ήρωες.

Γενικώς, το βασικό πρόβλημα διαπαιδαγώγησης είναι ότι τα μικρά παιδιά δεν ρωτάνε μόνον αυτά στα οποία έχουμε έτοιμες κάποιες απαντήσεις που εμείς θέλουμε να δώσουμε. Αν όμως θεωρείς ότι μπορείς να του διευκρινήσεις τη διαφορά μεταξύ συμβολισμού και ψέμματος, ρεαλισμού και ιδεολογίας και κυρίως γιατί το α είναι θετικός συμβολισμός ενώ το ψ αρνητικό ψέμμα, καλή τύχη. :P

Πιο συγκεκριμένα, θα έλεγα να τον αφήσεις να σας ρωτάει αυτός ό,τι θέλει. Και να του απαντάτε με ερώτηση τύπου "εσύ τι πιστεύεις;", "εσύ τι θα ήθελες;" κλπ Άσε να σας κατευθύνει αυτός προς το δικό του σκεπτικό, είναι μαγικά τα παιδιά στις μικρές ηλικίες. :)
διαφωνω. τα παραμυθια δεν ειναι αναγκη να τα κοψεις, απλως να κανεις σαφες οτι προκειται για αποκυηματα φαντασιας.

ναι, δεν θα του φυτευεις αποριες, θα απαντας σε οτι σε ρωταει, αλλα οχι με τον δικο σου τροπο, με ασαφειες. πρεπει να του λες, με οσο πιο απλο και κατανοητο τροπο μπορεις, την αληθεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 19 Απρ 2019, 20:34

axilmar έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:44
Λαθος και παλι, τα ζωα μπορουν να εχουν την αισθηση του καλου και του κακου (παλι με περιορισμους σε σχεση με τους ανθρωπους):

https://www.livescience.com/16814-anima ... point.html
Δεν εχω χρονο τωρα να απαντησω αλλα απο μια πολυ προχειρη ματια που εριξα αυτο που επικαλεισαι δεν ειναι σωστη απαντηση αφενος γιατι προκειται για θεωριες και αφετερου γιατι δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την ανθρωπινη ηθικη.Εχει να κανει με το ενστικτο και οχι με την Λογικη.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2019, 21:03

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:29

Νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά για πράγματα που δεν ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, κανένα μικρό παιδί. :)

Αν θεωρείς ότι πρέπει να τους πεις την "αλήθεια εξ αρχής", τότε θα πρέπει να τους την πεις για όλα.
Και φυσικά να κόψεις μαχαίρι και τα παραμύθια.
Γιατί αν δεν υπάρχει Άι Βασίλης, τότε δεν υπάρχουν ούτε νεράιδες, νάνοι, ζώα που μιλούν και δράκοι, δεν υπάρχουν οι ήρωες του Ντίσνευ και το κυριώτερο δεν υπάρχουν ούτε οι μυθολογικοί ήρωες.

Γενικώς, το βασικό πρόβλημα διαπαιδαγώγησης είναι ότι τα μικρά παιδιά δεν ρωτάνε μόνον αυτά στα οποία έχουμε έτοιμες κάποιες απαντήσεις που εμείς θέλουμε να δώσουμε. Αν όμως θεωρείς ότι μπορείς να του διευκρινήσεις τη διαφορά μεταξύ συμβολισμού και ψέμματος, ρεαλισμού και ιδεολογίας και κυρίως γιατί το α είναι θετικός συμβολισμός ενώ το ψ αρνητικό ψέμμα, καλή τύχη. :P

Πιο συγκεκριμένα, θα έλεγα να τον αφήσεις να σας ρωτάει αυτός ό,τι θέλει. Και να του απαντάτε με ερώτηση τύπου "εσύ τι πιστεύεις;", "εσύ τι θα ήθελες;" κλπ Άσε να σας κατευθύνει αυτός προς το δικό του σκεπτικό, είναι μαγικά τα παιδιά στις μικρές ηλικίες. :)
διαφωνω. τα παραμυθια δεν ειναι αναγκη να τα κοψεις, απλως να κανεις σαφες οτι προκειται για αποκυηματα φαντασιας.

ναι, δεν θα του φυτευεις αποριες, θα απαντας σε οτι σε ρωταει, αλλα οχι με τον δικο σου τροπο, με ασαφειες. πρεπει να του λες, με οσο πιο απλο και κατανοητο τροπο μπορεις, την αληθεια.
Μα δεν το θέτω σαν "πρέπει". Την άποψη μου και τις δικές μου εμπειρίες, ως μάνα και ως παιδί, αναφέρω.

Και το σίγουρο είναι, ότι απ' ό,τι θυμάμαι ποτέ δεν περίμενα από τον πατέρα ή τη μάνα μου να μου εξηγήσουν γιατί αυτό και γιατί εκείνο. Ούτε θυμάμαι καν τι έπαιξε με τον Άι Βασίλη. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 19 Απρ 2019, 21:35

Nandros έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:35
Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
Αν διάβαζες το νήμα εξ αρχής, θα έβλεπες πως όλοι οι άθεοι - πλην ενός φανατικού - αναφέρουν πως εξηγούν στα παιδιά τους κάποια λογικά πράγματα και τα αφήνουν να διαλέξουν. Και ΔΕΝ θα διαλέξουν σαν νήπια, αλλά σαν λογικοί και ελεύθεροι άνθρωποι.
Επαναλαμβάνω: Αν τολμούν οι θρησκείες ας καταργήσουν την νηπιοκατήχηση και οι χριστιανοί τον νηπιοβαπτισμό,
Ας επανέλθουν στην κατήχηση ενηλίκων και τότε θα δούμε την πραγματικότητα.
.
Όχι όλοι, ένας άθεος που τιμάει τα παντελόνια που φοράει θα
έστελνε τα παιδια του σε αθειστικό κατηχητικό, θα τα
βάφτιζε στον μη θεό και θα τα μελετούσε την βίβλο για άθεους.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 19 Απρ 2019, 21:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:29
Ίφιδα έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:48
Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;
Νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά για πράγματα που δεν ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, κανένα μικρό παιδί. :)

Αν θεωρείς ότι πρέπει να τους πεις την "αλήθεια εξ αρχής", τότε θα πρέπει να τους την πεις για όλα.
Και φυσικά να κόψεις μαχαίρι και τα παραμύθια.
Γιατί αν δεν υπάρχει Άι Βασίλης, τότε δεν υπάρχουν ούτε νεράιδες, νάνοι, ζώα που μιλούν και δράκοι, δεν υπάρχουν οι ήρωες του Ντίσνευ και το κυριώτερο δεν υπάρχουν ούτε οι μυθολογικοί ήρωες.

Γενικώς, το βασικό πρόβλημα διαπαιδαγώγησης είναι ότι τα μικρά παιδιά δεν ρωτάνε μόνον αυτά στα οποία έχουμε έτοιμες κάποιες απαντήσεις που εμείς θέλουμε να δώσουμε. Αν όμως θεωρείς ότι μπορείς να του διευκρινήσεις τη διαφορά μεταξύ συμβολισμού και ψέμματος, ρεαλισμού και ιδεολογίας και κυρίως γιατί το α είναι θετικός συμβολισμός ενώ το ψ αρνητικό ψέμμα, καλή τύχη. :P

Πιο συγκεκριμένα, θα έλεγα να τον αφήσεις να σας ρωτάει αυτός ό,τι θέλει. Και να του απαντάτε με ερώτηση τύπου "εσύ τι πιστεύεις;", "εσύ τι θα ήθελες;" κλπ Άσε να σας κατευθύνει αυτός προς το δικό του σκεπτικό, είναι μαγικά τα παιδιά στις μικρές ηλικίες. :)
λάθος τακτική, τα παιδιά θα πιστέψουν από τον
προσωπικό τους θεό τα περρισσότερα, κάνε
την σωστή επιλογή και μην τα αφήσεις χωρις
διανοητικά εργαλεία.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Απρ 2019, 21:50

Βινόσαυρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:35
Nandros έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:35
Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:52
Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
Αν διάβαζες το νήμα εξ αρχής, θα έβλεπες πως όλοι οι άθεοι - πλην ενός φανατικού - αναφέρουν πως εξηγούν στα παιδιά τους κάποια λογικά πράγματα και τα αφήνουν να διαλέξουν. Και ΔΕΝ θα διαλέξουν σαν νήπια, αλλά σαν λογικοί και ελεύθεροι άνθρωποι.
Επαναλαμβάνω: Αν τολμούν οι θρησκείες ας καταργήσουν την νηπιοκατήχηση και οι χριστιανοί τον νηπιοβαπτισμό,
Ας επανέλθουν στην κατήχηση ενηλίκων και τότε θα δούμε την πραγματικότητα.
Όχι όλοι, ένας άθεος που τιμάει τα παντελόνια που φοράει θα
έστελνε τα παιδια του σε αθειστικό κατηχητικό, θα τα
βάφτιζε στον μη θεό και θα τα μελετούσε την βίβλο για άθεους.
Μια ζωή μακακίες ο πρακτοράκος! :003:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 19 Απρ 2019, 21:52

προβλημα;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 19 Απρ 2019, 22:05

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:29

Νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά για πράγματα που δεν ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, κανένα μικρό παιδί. :)

Αν θεωρείς ότι πρέπει να τους πεις την "αλήθεια εξ αρχής", τότε θα πρέπει να τους την πεις για όλα.
Και φυσικά να κόψεις μαχαίρι και τα παραμύθια.
Γιατί αν δεν υπάρχει Άι Βασίλης, τότε δεν υπάρχουν ούτε νεράιδες, νάνοι, ζώα που μιλούν και δράκοι, δεν υπάρχουν οι ήρωες του Ντίσνευ και το κυριώτερο δεν υπάρχουν ούτε οι μυθολογικοί ήρωες.

Γενικώς, το βασικό πρόβλημα διαπαιδαγώγησης είναι ότι τα μικρά παιδιά δεν ρωτάνε μόνον αυτά στα οποία έχουμε έτοιμες κάποιες απαντήσεις που εμείς θέλουμε να δώσουμε. Αν όμως θεωρείς ότι μπορείς να του διευκρινήσεις τη διαφορά μεταξύ συμβολισμού και ψέμματος, ρεαλισμού και ιδεολογίας και κυρίως γιατί το α είναι θετικός συμβολισμός ενώ το ψ αρνητικό ψέμμα, καλή τύχη. :P

Πιο συγκεκριμένα, θα έλεγα να τον αφήσεις να σας ρωτάει αυτός ό,τι θέλει. Και να του απαντάτε με ερώτηση τύπου "εσύ τι πιστεύεις;", "εσύ τι θα ήθελες;" κλπ Άσε να σας κατευθύνει αυτός προς το δικό του σκεπτικό, είναι μαγικά τα παιδιά στις μικρές ηλικίες. :)
διαφωνω. τα παραμυθια δεν ειναι αναγκη να τα κοψεις, απλως να κανεις σαφες οτι προκειται για αποκυηματα φαντασιας.

ναι, δεν θα του φυτευεις αποριες, θα απαντας σε οτι σε ρωταει, αλλα οχι με τον δικο σου τροπο, με ασαφειες. πρεπει να του λες, με οσο πιο απλο και κατανοητο τροπο μπορεις, την αληθεια.
Ούτε τα παραμύθια είναι απαραίτητο στάδιο σε μερικά παιδιά. Στο ένα παιδί μου πχ του άρεσε η Έλσα και η Άννα, no problem, του άρεσε, πέρασε τη φάση αλλά δεν έτρωγα και πολύ χρόνο να λέω εγώ παραμύθια. Δεν μου πάει και δεν είναι απαραίτητο. Δεν μου αρέσει να το πηγαίνω εγώ γύρω γύρω, έτσι μεγάλωσα, δεν είχα πρόβλημα και είχα μόνο τη μία φορά που έπιασα τους γονείς μου να μου λένε ψέματα.

Το άλλο παιδί δεν το χρειαζόταν καθόλου το παραμύθι, του έλεγες ό,τι έπρεπε να ειπωθεί με τον κατάλληλο τρόπο. Ποτέ δεν χάλασε το αυτοκίνητο, κάποιες φορές βαριόμουν να πάμε βόλτα και είχα κάτι καλύτερο να κάνω. Αντίστοιχα ποτέ δεν χάλασε η τηλεόραση, δεν έπεσε το ρεύμα και άλλα τινά που ακούω όταν είναι να περιοριστεί η χρήση υπολογιστή κλπ. Επισης δεν έκανε ποτέ φασαρία ότι κάτι δεν γινόταν, γιατί μου είχε εμπιστοσύνη ότι έτσι ήταν, όχι ότι κάτι είχε χαλάσει δήθεν, δηλαδή δεν προσπαθούσε να επαναστατήσει επειδή δεν με εμπιστευόταν.

Τεσσάρων χρονών βρεθήκαμε μπροστά σε απομεινάρι ανθρώπου από την Πομπηϊα σε μουσείο και εξήγησα ακριβώς τι ήταν, εντυπωσιάστηκε, that's all. Νομίζω όσο περισσότερο τα αποφεύγεις τόσο περισσότερο μυστήριο και μη χρειαζούμενη φασαρία δημιουργείς. Απλά έτσι έκανα, γιατί έχοντας να περάσω από τη μανούβρα της χριστιανικής κατήχησης, έφαγα λιγο χρόνο και ενέργεια και στενοχώρια προσπαθώντας με παραμύθια να ωραιοποιηθεί το αναπόφευκτο, είδα ότι δεν υπάρχει λόγος και όφελος από όλο αυτό, μόνο μπέρδεμα.

Δεν νομίζω ότι θα είχαμε φτάσει ποτέ τεσσάρων ετών να μιλάμε για Πομπηϊα αν τα πηγαίναμε όλα γύρω γύρω και δεν λέγαμε τα πράγματα με το όνομά τους. Λίγο μετά σταμάτησε να ενδιαφέρεται για τις κουβέντες μαζί μου, γιατί οι φίλοι του δεν νοιάζονταν για αυτά, αλλά για μαγκιές και βρισιές και χαζομαρούλες :) Επίσης είχα την αίσθηση ότι είχαμε εξηγήσει όλο τον κόσμο στα βασικά του και είχα αρχίσει να λέω, ωπα τα είπαμε όλα κιόλας; Τώρα πάλι ξεκινάμε να συζητάμε, αφού για χρόνια δεν ενδιαφερόμουν για πλεϊστέσο και διαβάσματα σχολείου. Το οποίο βέβαια στο σημερινό κόσμο δεν το προτείνω, καλό είναι το παιδί να μην έχει κενά και να είναι κοντά οι γονείς, αλλά απλά για την εικόνα, τι να έχει να πει κανείς με το παιδί σε κάθε ηλικία; Δεν με ενδιαφέρει απλά να κάνω πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν εμένα, το δημοτικό το έβγαλα μια χαρά, δεν το ξαναβγάζω... Αρκετοί άλλοι μπορούν και ίσως και να γουστάρουν!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2019, 22:27

Βινόσαυρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:29
Πιο συγκεκριμένα, θα έλεγα να τον αφήσεις να σας ρωτάει αυτός ό,τι θέλει. Και να του απαντάτε με ερώτηση τύπου "εσύ τι πιστεύεις;", "εσύ τι θα ήθελες;" κλπ Άσε να σας κατευθύνει αυτός προς το δικό του σκεπτικό, είναι μαγικά τα παιδιά στις μικρές ηλικίες. :)
λάθος τακτική, τα παιδιά θα πιστέψουν από τον
προσωπικό τους θεό τα περρισσότερα, κάνε
την σωστή επιλογή και μην τα αφήσεις χωρις
διανοητικά εργαλεία.
Δεν κατάλαβα τίποτα.
Ποιος είναι ο προσωπικός τους θεός;
Ποια είναι η σωστή επιλογή;
Και κυρίως τι είναι τα διανοητικά εργαλεία;

Η προβολή των δικών σου στερεότυπων ή απωθημένων;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 19 Απρ 2019, 22:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:27
Δεν κατάλαβα τίποτα.
Δεν πειράζει, όσο μπορεί ο καθένας
καλή καρδιά!
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2019, 22:32

Βινόσαυρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:27
Δεν κατάλαβα τίποτα.
Δεν πειράζει, όσο μπορεί ο καθένας
καλή καρδιά!
Η σωστή ευχή είναι "γερή καρδιά" καλό μου.

Μην επαναλαμβάνεις αντιεπιστημονικές ανοησίες, μας διαβάζουν και ανήλικα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Απρ 2019, 22:32

Μου αρέσει που υπάρχει στην Ελλάδα ένας βαθύτατος προβληματισμός αν θα μεγαλώσεις το παιδί ως θρήσκο ή άθρησκο, και τα περισσότερα παιδιά: α) Δεν μαθαίνουν να ζητούν συγγνώμη όταν είναι λάθος, β) Όταν ισχυρίζονται κάτι κι αποδεικνύεται σφαλμένο, επιμένουν μέχρι να πουν το γάλα, κρασί, γ) μαθαίνουν να βρίζουν στον δρόμο, στο ποδόσφαιρο, να παίρνουν τη σειρά του άλλου, να λένε σεξιστικές μαλακίες όταν μια γυναίκα οδηγάει, να παρενοχλούν σερβιτόρες εν ώρα εργασίας... Και τελικά το μόνο που μένει είναι να τους λύσουν και το θρησκευτικό. Schäuble που χρειαστήκατε...
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 20 Απρ 2019, 01:36

Nandros έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:39
Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:59
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:21
Ποιος,ο Ασέβαστος ; Καλό παιδάκι,δε λέω,λίγο αγαθούλης,αλλά έχει ένα μείον : νομίζει ότι κατέχει την απόλυτη Αλήθεια επειδή,έτσι,ξέρω γω...
Κλασσικός Έλληνας ξερόλας
,αλλά πιστεύω δεν είναι κακός άνθρωπος.

Αν φάνηκε άσχημο,δεν έχω τίποτα με τους ιδιοκτήτες χρωματοπωλείων,απλά πιστεύω πως δεν είναι οι ιδανικοί για να εξηγήσουν τα νοήματα του Χριστιανισμού και της οποιασδήποτε φιλοσοφικής θέσης.Όχι μόνο αυτοί,όλοι μας εδώ,που κατά κύριο λόγο είμαστε απλά φανατικοί.Αν ήξερες πραγματικά τι σημαίνει Χριστιανισμός (σαν στάση ζωής εννοώ) δεν θα ήσουν τώρα εδώ να "τσακώνεσαι" μαζί μου.Θα σου φαίνονταν απλά ποταπό το να ασχοληθείς.
ο μονος χαρακτηρισμος που δεν μου ταιριαζει με τιποτα, ειναι "φανατικος". ουτε ξερολας.

το να καταλαβαινει κανεις οτι το υπερφυσικο δεν υπαρχει, και οτι οι ιερεις ειναι απατεωνες, δεν αποτελει σπουδαιο κατορθωμα, ουτε σημαντικη γνωση. ειναι στο ιδιο επιπεδο με το να καταλαβαινει οτι τα δωρα δεν τα φερνει ο αηβασιλης.
Το αλήτικο, προκλητικό, ειρωνικό, υπεράνω υφάκι, γιατί το αφήνεις ασχολίαστο;
Ανησυχείς μήπως σε κακοχαρακτηρίσουν τοι χριστιανοί;
.
Το άφησε ασχολίαστο γιατί δεν έχει το δικό σου (σχεδόν ανύπαρκτο) επίπεδο.
Και αν με αποκαλέσεις αλήτη ξανά ΘΑ ΥΠΆΡΞΕΙ ΠΡΌΒΛΗΜΑ

Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 20 Απρ 2019, 01:40

Συντονιστές,έστειλα και π.μ. στον Νάνδρο,συμμαζέψτε τον γιατί ο τύπος ξεφεύγει άσχημα με τους χαρακτηρισμούς.
Ποιος του δίνει το δικαίωμα να αποκαλεί άλλους χρήστες ως αλήτες ;;

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 20 Απρ 2019, 01:42

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:11
Nandros έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:39

Το αλήτικο, προκλητικό, ειρωνικό, υπεράνω υφάκι, γιατί το αφήνεις ασχολίαστο;
Ανησυχείς μήπως σε κακοχαρακτηρίσουν τοι χριστιανοί;
.
καπτανιο δεν αρπαζομαι. πρωτον γιατι στομπουτσο μου, γενικοτερα, ειμαι ζεν και δε μου χαλαει ευκολα η ζαχαρενια.
και δευτερον γιατι αμα απαντω στον καθενα επιθετικα, θα τους χαλασω, και δε θαχω μετα ποιον να κοροιδευω.
Ορίστε και η απάντηση που ήθελες Νάνδρο.
Πας να το παίξεις και δικηγόρος.
Πάρε μαθήματα συμπεριφοράς από τον Ασέβαστο,τα χρειάζεσαι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών