Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 17 Απρ 2019, 22:48

Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 17 Απρ 2019, 22:53

Εγώ θέλω το γιό μου ελεύθερο πνεύμα. Ως εκ τούτου το πιθανότερο είναι να μην έλεγα τίποτα και να τον άφηνα να το ψάξει μόνος του. Αν τύχαινε η περίσταση θα του έλεγα "ψάχτο μόνος σου".
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Απρ 2019, 22:54

κοίτα τα παιδιά αντίθετα με ό,τι λέει το σχετικό ανέκδοτο του βλάκα Ρουσώ, αν δεν ξοδέψεις χρόνο να τα πείσεις ότι υπάρχουν αυτά τα πράγματα σε γενικές γραμμές δεν πάει το μυαλό τους. Δεν είναι ηλίθια, από 3-4 χρονών και πάνω όση πιθανότητα έχουν να θεωρήσουν πραγματικά τα Σούπερ Ζωάκια άλλη τόση έχουν και τον Άη Βασίλη. Κάποια πράγματα βέβαια όπως οι δράκοι και οι δεινόσαυροι είναι γκρίζα ζώνη αλλά μέχρι εκεί.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 17 Απρ 2019, 23:00

Πιστεύω πως καλύτερα να παιδιά να μεγαλώνουν φυσιολογικά,ανάλογα με τον τόπο που ζουν.
Θυμάμαι πήγαινα κατασκήνωση,πρέπει να ήταν γύρο στο 1990. Από την πρώτη μέρα κόλλησα με ένα άλλο παιδί. Λίγο μέτα, μου είπε πως οικογενειακώς είναι άθεοι,αυτόματα παρότι δεν ήμουν από θρησκευόμενο backround, σταμάτησα να τον κάνω παρέα,αφού άκουσα κάτι ασύλληπτο για τα αυτιά μου και θεώρησα πως προσβάλω τον Θεό και μόνο που του μιλάω. :-?
Αν μεγαλώνεις το παιδί σου ορθολογικά, θα τον βρει τον δρόμο του από μόνος του γρήγορα.

Εγώ δεν ξέρω τι θα μπορούσα να πω, αφού πιστεύω ταυτόχρονα σε όλες τις θρησκείες(μόνο ισλάμ απέρριψα πλήρως ) με τον αθεισμό μέσα.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9076
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 17 Απρ 2019, 23:24

Εγώ προτίμησα να αφήσω τις κόρες μου να προβληματιστούν από μόνες τους γιατί δεν ήθελα να τις επηρεάσω.
Η αλήθεια είναι πως από μόνες τους διαμόρφωσαν μια δική τους άποψη, αποστασιοποιημένες από τη χριστιανική διδασκαλία...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2019, 23:25

Ίφιδα έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:48
Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;
Μπράβο Ίφιδα. Ένα πολύ καλό νήμα επιτέλους. Ελπίζω να μην το μαμήσουν!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2019, 23:28

Airman68 έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:24
Εγώ προτίμησα να αφήσω τις κόρες μου να προβληματιστούν από μόνες τους γιατί δεν ήθελα να τις επηρεάσω.
Η αλήθεια είναι πως από μόνες τους διαμόρφωσαν μια δική τους άποψη, αποστασιοποιημένες από τη χριστιανική διδασκαλία...
Για τον ΑηΒασίλη ή τον Χριστό, που για τον 2ο σίγουρα έμαθαν στο σχολείο, τί τους είπες;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Nero

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 17 Απρ 2019, 23:29

Αυτή η αντίληψη ότι η θρησκεία, που είναι ολόκληρος μηχανισμός με τεράστιες κοινωνικές και ψυχολογικές προεκτάσεις που μελετάει τόσος κόσμος, επι τόσους αιώνες χωρίς γενικό συμπέρασμα είναι κάτι τόσο ρηχό που μπορεί να ταυτιστεί με την πίστη στον Άι Βασίλη και τη νεράιδα των δοντιών είναι ειρωνικά τόσο ρηχή που καταντάει γελοία

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2019, 23:33

Nero έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:29
Αυτή η αντίληψη ότι η θρησκεία, που είναι ολόκληρος μηχανισμός με τεράστιες κοινωνικές και ψυχολογικές προεκτάσεις που μελετάει τόσος κόσμος, επι τόσους αιώνες χωρίς γενικό συμπέρασμα είναι κάτι τόσο ρηχό που μπορεί να ταυτιστεί με την πίστη στον Άι Βασίλη και τη νεράιδα των δοντιών είναι ειρωνικά τόσο ρηχή που καταντάει γελοία
Μη μας παραθέτεις τις θέσεις σου.
Στα παιδιά σου τί είπες; Αυτό είναι το θέμα.
Δεν έκανα παιδιά και θα ήθελα να ξέρω τί κάνουν οι νεώτεροι.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Απρ 2019, 23:35

Nandros έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:33
Nero έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:29
Αυτή η αντίληψη ότι η θρησκεία, που είναι ολόκληρος μηχανισμός με τεράστιες κοινωνικές και ψυχολογικές προεκτάσεις που μελετάει τόσος κόσμος, επι τόσους αιώνες χωρίς γενικό συμπέρασμα είναι κάτι τόσο ρηχό που μπορεί να ταυτιστεί με την πίστη στον Άι Βασίλη και τη νεράιδα των δοντιών είναι ειρωνικά τόσο ρηχή που καταντάει γελοία
Μη μας παραθέτεις τις θέσεις σου.
Στα παιδιά σου τί είπες; Αυτό είναι το θέμα.
Δεν έκανα παιδιά και θα ήθελα να ξέρω τί κάνουν οι νεώτεροι.
:o:o
κι εγώ γιατί νόμιζα ότι είχες;
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 17 Απρ 2019, 23:36

Τα δυο πιο σημαντικά στοιχεία για εμένα είναι τα εξής: το πρώτο, ήδη αναφέρθηκε, τα παιδιά πρέπει να εξερευνούν και να το ψάξουν μόνα τους μεγαλώνοντας. Στο σχολείο ή και από τους φίλους τους θα ακούσουν για θρησκείες και θεούς. Εδώ ερχόμαστε στο δεύτερο σημείο: εξηγούμε χωρίς ταυτίσεις (όσο γίνεται πιο ψυχρά: "κάποιοι πιστεύουν εκεί, κάποιοι άλλοι σε κάτι άλλο") και συνάμα χωρίς να σκορπάμε μίσος προς όσους πιστεύουν.

Αυτό που προέχει σ' αυτές τις τρυφερές ηλικίες είναι να ενισχυθεί η ανεκτικότητα τους και όχι η μισαλλοδοξία τους.
Αν κάποιος είναι ανεκτικός και δεν έχει μίσος για τους φέροντες διαφορετική κοσμοθέωρηση, τότε πραγματικά δεν με ενοχλεί να πιστεύει και στο ιπτάμενο μακαρανοτέρας.
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2019, 23:39

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:35
Nandros έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:33
Nero έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:29
Αυτή η αντίληψη ότι η θρησκεία, που είναι ολόκληρος μηχανισμός με τεράστιες κοινωνικές και ψυχολογικές προεκτάσεις που μελετάει τόσος κόσμος, επι τόσους αιώνες χωρίς γενικό συμπέρασμα είναι κάτι τόσο ρηχό που μπορεί να ταυτιστεί με την πίστη στον Άι Βασίλη και τη νεράιδα των δοντιών είναι ειρωνικά τόσο ρηχή που καταντάει γελοία
Μη μας παραθέτεις τις θέσεις σου.
Στα παιδιά σου τί είπες; Αυτό είναι το θέμα.
Δεν έκανα παιδιά και θα ήθελα να ξέρω τί κάνουν οι νεώτεροι.
:o:o
κι εγώ γιατί νόμιζα ότι είχες;
Ίσως με μπέρδεψες με άλλον.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 17 Απρ 2019, 23:39

Στην Ελλάδα καλώς η κακώς η θρησκεία είναι βασικό στοιχείο στην εθνική ταυτότητα.Με τελευταία έρευνα το 92% των Ελλήνων πιστεύουν στο Θεό και το 6% είναι άθεοι: https://www.newsbeast.gr/world/arthro/4 ... i-i-ellada
Υπεράνω όλων η πατρίς

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Απρ 2019, 23:42

Nandros έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:39
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:35
Nandros έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:33

Μη μας παραθέτεις τις θέσεις σου.
Στα παιδιά σου τί είπες; Αυτό είναι το θέμα.
Δεν έκανα παιδιά και θα ήθελα να ξέρω τί κάνουν οι νεώτεροι.
:o:o
κι εγώ γιατί νόμιζα ότι είχες;
Ίσως με μπέρδεψες με άλλον.
Μάλλον θα σκέφτηκα το γάμος άρα και παιδιά.
Σόρρυ!
:oops:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2019, 23:44

koukouvagia έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:36
Τα δυο πιο σημαντικά στοιχεία για εμένα είναι τα εξής: το πρώτο, ήδη αναφέρθηκε, τα παιδιά πρέπει να εξερευνούν και να το ψάξουν μόνα τους μεγαλώνοντας. Στο σχολείο ή και από τους φίλους τους θα ακούσουν για θρησκείες και θεούς. Εδώ ερχόμαστε στο δεύτερο σημείο: εξηγούμε χωρίς ταυτίσεις (όσο γίνεται πιο ψυχρά: "κάποιοι πιστεύουν εκεί, κάποιοι άλλοι σε κάτι άλλο") και συνάμα χωρίς να σκορπάμε μίσος προς όσους πιστεύουν.

Αυτό που προέχει σ' αυτές τις τρυφερές ηλικίες είναι να ενισχυθεί η ανεκτικότητα τους και όχι η μισαλλοδοξία τους.
Αν κάποιος είναι ανεκτικός και δεν έχει μίσος για τους φέροντες διαφορετική κοσμοθέωρηση, τότε πραγματικά δεν με ενοχλεί να πιστεύει και στο ιπτάμενο μακαρανοτέρας.
Σωστό.

Εμένα ο πατέρας μου δεν πίστευε, χωρίς να το διαφημίζει. Εγώ πάντως το είχα καταλάβει. Μια περίοδο είχα προσπαθήσει να γίνω θρήσκος από αντίδραση. Πήρα τη Βίβλο και τη διάβαζα κάθε βράδυ. Δεν άντεξα ούτε δυο μήνες από τη συσσωρευμένη <προφύλαξη από τον κανονισμό>.

Μια άλλη περίοδο πίστευα στο θεό των κενών. Ότι οκ δηλαδή, ίσως μέσα σ' αυτά που δε μπορούμε να εξηγήσουμε κρύβεται κι ένας θεός.
Μετά κατάλαβα ότι αυτό ήταν μια αχρείαστη υπόθεση.

Τελευταία βλέπω κάποιες έρευνες που λένε ότι οι θρήσκοι είναι πιο χαρούμενοι από τους άθρησκους.
Αν αυτό δεν βλάπτει τους άλλους, δεν υπάρχει καλύτερος λόγος να κάνεις κάτι από την προσωπική σου ευτυχία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dwarven Blacksmith την 17 Απρ 2019, 23:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών