Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Ιούλ 2019, 10:27

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 10:01
wooded glade έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:51
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:47


Γιατί τι νομίζεις ότι ήταν ;
Είχε μπει την Κυριακή των Βαϊων σαν ..Υιός Δαυίδ με επαναστατημένο όχλο να κυρηξει επανάσταση κατά των Ρωμαίων και αυτός ...αντί να επιτεθει στα ρωμαϊκά οχυρά της Ιερουσσλημ , επετεθηκε στον Ναό του Σολομώντα και τον λήστεψε
Και μετά κρυφτηκε στο Όρος των Ελαιών όπου χρειάστηκε ολόκληρος στρατός για να τον συλλάβουν
Φταίει μετά ο Ιούδας που τον προδοσε η ο όχλος που φώναζε σταυρωσον αυτόν;
Ο όχλος λοιπόν ήταν κουφοντινάκια των Εξαρχείων και το ιερατείο στο ρόλο των Τσίπρα-Κοτζιά.
Ο δικός μας φυσικά και ήθελε Rome, όπως και η Νέα Δημοκρατία το 1974 ήθελε Europe.
Ο όχλος περίμενε από τον Καπετάν Ιησού που ήταν ραβίνος να τον σώσει από την ρωμαϊκή καταπίεση
Και αυτός ...επετεθηκε στον ναό του Σολομώντα σε Ιερείς και προσκυνητές !!!
Το ίδιο λένε και τα κουμούνια σήμερα.
Ελάτε να σας ... σώσουμε για να σας πάμε στο γκουλάγκ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2019, 11:20

foscilis έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 01:06
Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
Οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να σώσουν τον Ιησού.

Δεν έχεις δει Μελ μια εργαρα που σαπακιαζουν το Χριστό δύο ώρες οι Ρωμαίοι αλλά μόνο επειδή επέμεναν οι αληθινοί κακοί?
Δείχνει πως τον σαπάκιασαν οι αιμοβόροι Ρωμαίοι βασανιστές γιατί σηκώθηκε μετά το πρώτο σαπάκιασμα.
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:10
Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
παντως απο ολη την Βιβλο, ο Ιουδας ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε. Τον φαγανε οι πρωτοχριστιανοι.
Έτσι ! :smt023 Και του έκλεψαν και τα χρήματα. :011:
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:24
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:10
Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
παντως απο ολη την Βιβλο, ο Ιουδας ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε. Τον φαγανε οι πρωτοχριστιανοι.
..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:
:smt018
Ο Πήλιο Γούσης ήταν ήρωας μπρε.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2019, 11:33

wooded glade έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:34
Στην αρχή οι Ρωμαίοι δεν είχαν πρόβλημα με τον χριστιανισμό, εξ ου και ο Pilate είπε "νίπτω τας χείρας μου".
Αλλά πήρε φόρε και σ' αυτούς το ιερατείο. Οι vestal virgins, το μαντείο των Δελφών, οι ιερείς της Αρτέμιδος και του Ρα επίσης -στο βαθμό που πέρναγε ο λόγος τους- και έγιναν οι διωγμοί. Ότι έκαναν δηλαδή οι Άννας-Καϊάφας έκαναν και οι άλλοι μόλις είδαν να αναπτύσσεται η christian religion.

Ένα περίεργο είναι ότι στους πρωτοχριστιανικούς χρόνους, εποχή Constantine-Helen, ο Pilate θεωρείτο ... άγιος, όπως και η γυναίκα του, η Λουσίλλα.
Είχε δει όραμα λέει και μετάνοιωσε και άλλα φαιδρά.
Ήταν μία κατάσταση τύπου εποχής Αβέρωφ-πιστολέρο της οδού Σανταρόζα δικιάς μας, που είχαν δώσει εύφημο μνεία στον Ιωαννίδη - πριν ακόμα τον στείλουν στην Κέα.
Αλλά μετά ξεχάστηκε αυτό. Έγινε μία ιερά σύνοδος και είπαν οι άγιοι πατέρες "ρε σεις ζωντόβολα, σβήστε αυτόν τον Pilate από τας γραφάς, μην τρελαθούμε εδώ μέσα".
Η γυναίκα του ήταν αγία. Λέει του πιλάτου στην Καινή Διαθήκη να τον αφήσει. Ο Πιλάτος ήταν για τα μπάζα.

μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:24
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:10


παντως απο ολη την Βιβλο, ο Ιουδας ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε. Τον φαγανε οι πρωτοχριστιανοι.
..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:
Ηταν γερμανοτσολιας ο Ιουδας ή ο Ιησους που έλεγε τα του καισαρα στον καιραρα και πως ηθελε την βασιλεια των ουρανών! Ρωμαιο-τσολιάς ο Ιησους!
Μια χαρά τα είπε. Γιατί δεν έκαναν καλά οι Ρωμαίοι στους Εβραίους ;



ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:47
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:24


..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:
Ηταν γερμανοτσολιας ο Ιουδας ή ο Ιησους που έλεγε τα του καισαρα στον καιραρα και πως ηθελε την βασιλεια των ουρανών! Ρωμαιο-τσολιάς ο Ιησους!
Γιατί τι νομίζεις ότι ήταν ;
Είχε μπει την Κυριακή των Βαϊων σαν ..Υιός Δαυίδ με επαναστατημένο όχλο να κυρηξει επανάσταση κατά των Ρωμαίων και αυτός ...αντί να επιτεθει στα ρωμαϊκά οχυρά της Ιερουσσλημ , επετεθηκε στον Ναό του Σολομώντα και τον λήστεψε
Και μετά κρυφτηκε στο Όρος των Ελαιών όπου χρειάστηκε ολόκληρος στρατός για να τον συλλάβουν
Φταίει μετά ο Ιούδας που τον προδοσε η ο όχλος που φώναζε σταυρωσον αυτόν;
:fp:
Φαντασιοπληξίες. Το σενάριό σου λέει πως τα χρήματα που πήρε από το Ναό του Σολομώντα τα εμπιστεύτηκε στον ταμία Ιούδα και μετά αυτός τον πρόδωσε για να τα κρατήσει ; :smt005:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Ορέστης 35

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Ιούλ 2019, 15:36

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:47
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:24


..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:
Ηταν γερμανοτσολιας ο Ιουδας ή ο Ιησους που έλεγε τα του καισαρα στον καιραρα και πως ηθελε την βασιλεια των ουρανών! Ρωμαιο-τσολιάς ο Ιησους!
Γιατί τι νομίζεις ότι ήταν ;
Είχε μπει την Κυριακή των Βαϊων σαν ..Υιός Δαυίδ με επαναστατημένο όχλο να κυρηξει επανάσταση κατά των Ρωμαίων και αυτός ...αντί να επιτεθει στα ρωμαϊκά οχυρά της Ιερουσσλημ , επετεθηκε στον Ναό του Σολομώντα και τον λήστεψε
Και μετά κρυφτηκε στο Όρος των Ελαιών όπου χρειάστηκε ολόκληρος στρατός για να τον συλλάβουν
Φταίει μετά ο Ιούδας που τον προδοσε η ο όχλος που φώναζε σταυρωσον αυτόν;
Τι ληστεψε και τι λαφυραγωγησε στο Ορος;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δεν έχω φίλο Εβραίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Ιούλ 2019, 19:15

Αν οι Ρωμαίοι, οι Έλληνες, οι Πέρσες, οι Βαβυλώνιοι, οι Φιλισταίοι, οι Αιγύπτιοι, οι Άραβες, οι Οθωμανοί και οι Βρετανοί δεν είχαν υποτάξει τους Εβραίους ακόμη θα γαμούσαν κατσίκες και τις κόρες τους. Ο πολιτισμός τους επιβλήθηκε διά της βίας και δυστυχώς η ηγεσία τους οπότε είχε την ευκαιρία δεν δίστασε να σκοτώσει από αθώους έως και τον Υιό του Θεού.

Μην ξεχάσετε να επιτεθείτε και στο θέατρο σκιών που παρουσιάζει τους Εβραίους δειλούς, ύπουλους και τσιγκούνηδες. Απορώ τι σχέση έχει με την πραγματικότητα. :lol:

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Δεν έχω φίλο Εβραίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2019, 19:41

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:15
Αν οι Ρωμαίοι, οι Έλληνες, οι Πέρσες, οι Βαβυλώνιοι, οι Φιλισταίοι, οι Αιγύπτιοι, οι Άραβες, οι Οθωμανοί και οι Βρετανοί δεν είχαν υποτάξει τους Εβραίους ακόμη θα γαμούσαν κατσίκες και τις κόρες τους.
Πάντως οι Εβραίοι είχαν βασίλεια πρίν τους υποτάξουν άλλοι λαοί. Και μάλιστα 2 βασίλεια :
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_o ... _(Samaria)
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Judah
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δεν έχω φίλο Εβραίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Ιούλ 2019, 19:52

Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:41
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:15
Αν οι Ρωμαίοι, οι Έλληνες, οι Πέρσες, οι Βαβυλώνιοι, οι Φιλισταίοι, οι Αιγύπτιοι, οι Άραβες, οι Οθωμανοί και οι Βρετανοί δεν είχαν υποτάξει τους Εβραίους ακόμη θα γαμούσαν κατσίκες και τις κόρες τους.
Πάντως οι Εβραίοι είχαν βασίλεια πρίν τους υποτάξουν άλλοι λαοί. Και μάλιστα 2 βασίλεια :
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_o ... _(Samaria)
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Judah
Ο πολιτισμός δεν μετριέται με τον αριθμό βασιλείων. Θα ήθελα όμως να μου παραθέσεις κάποια ευρήματα των σπουδαίων αυτών βασιλείων. Διότι με βάση τα ευρήματα μιλάμε για αρχιτσομπαναραίους με μαντρία που εξουσίαζαν άλλους απλούς τσομπάνηδες.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Δεν έχω φίλο Εβραίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2019, 20:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:52
Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:41
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:15
Αν οι Ρωμαίοι, οι Έλληνες, οι Πέρσες, οι Βαβυλώνιοι, οι Φιλισταίοι, οι Αιγύπτιοι, οι Άραβες, οι Οθωμανοί και οι Βρετανοί δεν είχαν υποτάξει τους Εβραίους ακόμη θα γαμούσαν κατσίκες και τις κόρες τους.
Πάντως οι Εβραίοι είχαν βασίλεια πρίν τους υποτάξουν άλλοι λαοί. Και μάλιστα 2 βασίλεια :
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_o ... _(Samaria)
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Judah
Ο πολιτισμός δεν μετριέται με τον αριθμό βασιλείων. Θα ήθελα όμως να μου παραθέσεις κάποια ευρήματα των σπουδαίων αυτών βασιλείων. Διότι με βάση τα ευρήματα μιλάμε για αρχιτσομπαναραίους με μαντρία που εξουσίαζαν άλλους απλούς τσομπάνηδες.
Ε, εντάξει τώρα. Δεν είπαμε ότι ήταν τόσο πολιτισμένοι όσο οι Έλληνες ώστε να εξάγουν την παιδεραστία :

Οι Πέρσες είναι λαός που δέχεται ξένα έθιμα περισσότερο από κάθε άλλον: Φορούν λ.χ. τη μηδική στολή, επειδή βρήκαν πως είναι πιο όμορφη από τη δική τους, και στον πόλεμο πάλι τους αιγυπτιακούς θώρακες. Έμαθαν ακόμη να επιδίδονται σε κάθε είδους απόλαυση, και σμίγουν και με αγόρια, πράγμα που το έμαθαν από τους Έλληνες. :o Καθένας τους παντρεύεται πολλές νόμιμες γυναίκες και έχει στη διάθεσή του ακόμη περισσότερες παλλακίδες.
http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 30&page=25
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δεν έχω φίλο Εβραίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Ιούλ 2019, 20:14

Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 20:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:52
Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:41

Πάντως οι Εβραίοι είχαν βασίλεια πρίν τους υποτάξουν άλλοι λαοί. Και μάλιστα 2 βασίλεια :
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_o ... _(Samaria)
https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Judah
Ο πολιτισμός δεν μετριέται με τον αριθμό βασιλείων. Θα ήθελα όμως να μου παραθέσεις κάποια ευρήματα των σπουδαίων αυτών βασιλείων. Διότι με βάση τα ευρήματα μιλάμε για αρχιτσομπαναραίους με μαντρία που εξουσίαζαν άλλους απλούς τσομπάνηδες.
Ε, εντάξει τώρα. Δεν είπαμε ότι ήταν τόσο πολιτισμένοι όσο οι Έλληνες ώστε να εξάγουν την παιδεραστία :

Οι Πέρσες είναι λαός που δέχεται ξένα έθιμα περισσότερο από κάθε άλλον: Φορούν λ.χ. τη μηδική στολή, επειδή βρήκαν πως είναι πιο όμορφη από τη δική τους, και στον πόλεμο πάλι τους αιγυπτιακούς θώρακες. Έμαθαν ακόμη να επιδίδονται σε κάθε είδους απόλαυση, και σμίγουν και με αγόρια, πράγμα που το έμαθαν από τους Έλληνες. :o Καθένας τους παντρεύεται πολλές νόμιμες γυναίκες και έχει στη διάθεσή του ακόμη περισσότερες παλλακίδες.
http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 30&page=25
Οκ, στο δίνω. Όμως δεν ξέρω αν οι κόρες του Λωτ είχαν περάσει τα 16.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Δεν έχω φίλο Εβραίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2019, 20:21

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 20:14
Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 20:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:52


Ο πολιτισμός δεν μετριέται με τον αριθμό βασιλείων. Θα ήθελα όμως να μου παραθέσεις κάποια ευρήματα των σπουδαίων αυτών βασιλείων. Διότι με βάση τα ευρήματα μιλάμε για αρχιτσομπαναραίους με μαντρία που εξουσίαζαν άλλους απλούς τσομπάνηδες.
Ε, εντάξει τώρα. Δεν είπαμε ότι ήταν τόσο πολιτισμένοι όσο οι Έλληνες ώστε να εξάγουν την παιδεραστία :

Οι Πέρσες είναι λαός που δέχεται ξένα έθιμα περισσότερο από κάθε άλλον: Φορούν λ.χ. τη μηδική στολή, επειδή βρήκαν πως είναι πιο όμορφη από τη δική τους, και στον πόλεμο πάλι τους αιγυπτιακούς θώρακες. Έμαθαν ακόμη να επιδίδονται σε κάθε είδους απόλαυση, και σμίγουν και με αγόρια, πράγμα που το έμαθαν από τους Έλληνες. :o Καθένας τους παντρεύεται πολλές νόμιμες γυναίκες και έχει στη διάθεσή του ακόμη περισσότερες παλλακίδες.
http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 30&page=25
Οκ, στο δίνω. Όμως δεν ξέρω αν οι κόρες του Λωτ είχαν περάσει τα 16.
Το ήξερα ότι θα παίξεις αυτό το χαρτί. :smt005:
Οι κόρες του Λωτ και ο Λωτ δεν ήταν Εβραίοι. :smt018 Ήταν πρόγονοι των Μωαβιτών και των Αμμωνιτών, εχθροί των Εβραίων. Εβραίοι ήταν μόνο οι απόγονοι του Αβραάμ και πιο συγκεκριμένα Ισραηλίτες ήταν οι απόγονοι του Ιακώβ .
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δεν έχω φίλο Εβραίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Ιούλ 2019, 20:36

Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 20:21
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 20:14
Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 20:05

Ε, εντάξει τώρα. Δεν είπαμε ότι ήταν τόσο πολιτισμένοι όσο οι Έλληνες ώστε να εξάγουν την παιδεραστία :

Οι Πέρσες είναι λαός που δέχεται ξένα έθιμα περισσότερο από κάθε άλλον: Φορούν λ.χ. τη μηδική στολή, επειδή βρήκαν πως είναι πιο όμορφη από τη δική τους, και στον πόλεμο πάλι τους αιγυπτιακούς θώρακες. Έμαθαν ακόμη να επιδίδονται σε κάθε είδους απόλαυση, και σμίγουν και με αγόρια, πράγμα που το έμαθαν από τους Έλληνες. :o Καθένας τους παντρεύεται πολλές νόμιμες γυναίκες και έχει στη διάθεσή του ακόμη περισσότερες παλλακίδες.
http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 30&page=25
Οκ, στο δίνω. Όμως δεν ξέρω αν οι κόρες του Λωτ είχαν περάσει τα 16.
Το ήξερα ότι θα παίξεις αυτό το χαρτί. :smt005:
Οι κόρες του Λωτ και ο Λωτ δεν ήταν Εβραίοι. :smt018 Ήταν πρόγονοι των Μωαβιτών και των Αμμωνιτών, εχθροί των Εβραίων. Εβραίοι ήταν μόνο οι απόγονοι του Αβραάμ και πιο συγκεκριμένα Ισραηλίτες ήταν οι απόγονοι του Ιακώβ .
Ναι μωρέ, ξέρω, απλή συνωνυμία. :c020:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Ιούλ 2019, 21:44

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Απρ 2019, 20:42
lolek1 έγραψε:
23 Απρ 2019, 19:56
εγω δεν καταλαβαινω γιατι οταν φτιαχνονταν τα ευαγγελια εβαλαν τον ιουδα να κανει ολα αυτα, αφου ο χριστιανισμος στηριζεται και στον ιουδαισμο
Γιατι οταν η χριστιανικη θρησκεια διαδιδονταν στα ανωτερα κοινωνικα στρωματα της ρωμαικης κοινωνιας , δεν μπορουσαν να κατηγορησουν τους Ιουυδαιους ως ''θεοκτονους'' και την πληρωσαν οι Εβραιοι ..
Ο ..Ρωμαιος Επαρχος Ποντιος Πιλατος (που οπως ελεγε ο ρωμαιος Ιστορικος Φλαβιος Ιωσηπος ηταν πολυ σκληρος και σε καταδικαζε ευκολα σε θανατο ) ...παρασυρθηκε απο τους κακους εβραιους τους οποιους ειχε υποδουλους και ενω αυτος ηθελε να αφησει ελευθρο τον Ιησου , τελικα αναγκαστηκε να δεχθει ...δημοκρατικα :smt005: την επιθυμια του εβραικου οχλου :roll:

playah
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2019, 16:42

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από playah » 04 Ιούλ 2019, 16:50

Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.

επίσης τυχαίο είναι ότι υπάρχει και ο άγιος Ιούδας
SpoilerShow
και μη λες ψέμματα
SpoilerShow
δεν έχεις φίλους

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Ιούλ 2020, 12:28

( Περιοδικό Στρατιωτική Ιστορία 145 , Επισημάνσεις , Σεπτέμβριος 2008 )

Όταν ο χαλίφης Ομάρ εισήλθε στα κατακτημένα Ιεροσόλυμα ( Φεβρουάριος 638 )κατευθύνθηκε προς το Ναό του Σολομώντος, συνοδευόμενος από τον πατριάρχη Ιεροσολύμων Σωφρόνιο. Ο πατριάρχης , βλέποντας τον Ομάρ να στέκεται στο σημείο από όπου ο προφήτης Μωάμεθ είχε αναληφθεί ( κατά την ισλαμική παράδοση ) στους ουρανούς , ψιθύρισε κλαίγοντας : ΄Ιδητε το βδέλυγμα της ερημώσεως το ρηθέν δια Δανιήλ του προφήτου. ( Ματθαίος 24,15 ). Ο Ομάρ οδηγήθηκε στον Πανάγιο Τάφο και την ώρα της μουσουλμανικής προσευχής ζήτησε να απλώσει το χαλί για να προσευχηθεί. Ο Σωφρόνιος του είπε να το ανοίξει όπου ήθελε , αλλά ο διορατικός Άραβας κατακτητής αρνήθηκε , σκεπτόμενος ότι οι ομόθρησκοί του θα διεκδικούσαν ως δική τους την θέση που προσευχήθηκε. Έτσι βγήκε έξω απ' τον ναό και άπλωσε το χαλί στον Πυλώνα του Μαρτυρίου. Πράγματι , ο Πυλώνας διεκδικήθηκε απ' τους μουσουλμάνους και οι χριστιανοί εκδιώχθηκαν από εκεί.

Το 1096 , κατά την Α΄Σταυροφορία , εκτελέστηκε η πρώτη συστηματική μαζική εξόντωση Εβραίων επί δυτικοευρωπαϊκού εδάφους ( είχαν προηγηθεί διωγμοί το 888 στο Μετς , το 992 στη Λιμόζ και το 1000 λόγω των προφητειών περί συντέλειας του κόσμου* ). Oι Εβραίοι που κατοικούσαν κατά μήκος των εμπορικών οδών στη Γαλλία , στη Γερμανία και στην Ουγγαρία , αντιμετώπισαν την οργή της Γερμανικής Σταυροφορίας. Οι Εβραίοι έμποροι , εξαιτίας της απαγόρευσης της τοκογλυφίας στις δυτικές χώρες , ίδρυσαν πιστωτικούς οίκους και δάνειζαν έντοκα τους χριστιανούς. Παρά το γεγονός ότι οι βασιλείς στη Γαλλία και στη Γερμανία διατηρούσαν, για ευνόητους λόγους , φιλικές σχέσεις μαζί τους και οι αρχιεπίσκοποι τους αντιμετώπιζαν ευνοϊκά, ο κατώτερος κλήρος και οι λαϊκές μάζες τους έβλεπαν με μίσος και φθόνο λόγω της συσσώρευσης πλούτου. Οι Εβραίοι ζητούσαν , εξαιτίας του υψηλού κινδύνου , υψηλά επιτόκια από τους επίδοξους σταυροφόρους οι οποίοι έπρεπε να αγοράσουν τον πολεμικό τους εξοπλισμό , αποκομίζοντας τεράστια κέρδη. Έτσι , τον Μάιο του 1096 , ο Γερμανός κόμης Εμιχ φον Λάιζινγκεν, ξεκινώντας τον διωγμό από την πόλη Βορμς , έσφαξε αδιακρίτως τους Εβραίους της Σαξωνίας και της Ρηνανίας , παρά τις αντιρρήσεις των τοπικών επισκόπων. Το ίδιο έπραξαν και ο ιεροκήρυκας Φόλκμαρ και ο μαθητής του Πέτρου του Ερημίτη Γκόλτσακ στην κοιλάδα του Μοζέλα , στη Βοημία , στη Βαυαρία και στην Ουγγαρία.

Όταν οι Σατυροφόροι εισήλθαν στα Ιεροσόλυμα ( Ιούλιος 1099 )έσφαξαν αλλόθρησκους όλων των ηλικιών ( άνδρες , γυναίκες , παιδιά ) σε δρόμους , σπίτια και τεμένη. Το ιερό τζαμί του Αλ Ακσά γέμισε πτώματα και όταν ο Ραϋμόνδος του Αγκιγέρ το επισκέφτηκε , γέμισε αίματα μέχρι τα γόνατά του. Πολλοί Εβραίοι της πόλης κατέφυγαν στη μεγάλη συναγωγή ζητώντας έλεος. Οι Σταυροφόροι όμως πυρπόλησαν το κτίριο καίγοντάς τους ζωντανούς.




* Δεν πρωτοεμφανίστηκε λοιπόν το φαινόμενο το 2000. :lol: Και ο Βυζαντινός συγγραφέας Λέων Διάκονος ( 10ος αι. ) αναφέρει στην Ιστορία του πως το 1000 μ.Χ. πολλοί περίμεναν την Δευτέρα Παρουσία λόγω των τρομακτικών γεγονότων της εποχής που σήμαιναν : ἀλλοίωσιν ἄρτι τὸν βίον λαβεῖν, τὴν προσδοκωμένην δευτέραν κατάβασιν τοῦ Σωτῆρος καὶ Θεοῦ ἐπὶ θύραις ἐγγίζειν· ( Βλ. https://www.archaiologia.gr/wp-content/ ... 7/75-3.pdf , σελ. 8 , τέλος 1ης παραγράφου ).
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Ιούλ 2020, 12:41

Η δολοφονία του Πρίσκου και η εκδίκηση
https://chilonas.com/2020/05/09/https-wp-me-p1op6y-e7a/

Το παρόν άρθρο αναφέρεται σε ένα συμβάν κατά την διάρκεια του Μεσαίωνα όταν είχε καταλυθεί το Δυτικό Ρωμαϊκό Κράτος και η πλούσια επαρχία της Γαλατίας που κυβερνιόταν από Φράγκους ηγεμόνες, αποτελούσε πεδίο συγκρούσεων, οι πόλεις ήταν σχεδόν ερημωμένες και παντού επικρατούσε φόβος και ανασφάλεια. Το εν λόγω χρονικό σημείο της ιστορίας, αποτελεί αρχή της σύγχρονης εποχής και το τέλος του κλασικού κόσμου και αφορά κυρίως στην Εβραϊκή κοινότητα η οποία ζούσε στην Γαλατική επικράτεια.

Οι Εβραίοι ζούσαν στη Γαλλία πριν έλθουν οι Φράγκοι και εν προκειμένω η Μεροβίγγεια δυναστεία. Όσο βάρβαρη και αν ήταν εκείνη την εποχή η Δυτική Ευρώπη, οι Εβραίοι καθώς και άλλες μειονότητες απολάμβαναν μεγάλο μέρος θρησκευτικής και κοινωνικής ελευθερίας σε σύγκριση με ό,τι επικράτησε στον Μεσαίωνα, μετά τον 10ο αιώνα.

Στο περιβάλλον του Φράγκου βασιλέα Χιλπέριχου Ι (βασιλιάς Σουασόν και Νευστρίας 561-584 μ.Χ.) υπήρχε μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα ονόματι Πρίσκος ο οποίος ζούσε ισορροπώντας επικίνδυνα μεταξύ δύο παρατάξεων. Από την μία πλευρά, ήταν επικεφαλής σε μια καταπιεσμένη και κακομεταχειριζόμενη Εβραϊκή κοινότητα στη Γαλατία, ενώ από την άλλη, εντάχθηκε ενεργά στους εσωτερικούς κύκλους των Φράγκων βασιλέων και επισκόπων, τους ίδιους που καταπίεζαν τον λαό του, καταφέρνοντας να διατηρεί αυτή την επισφαλή ισορροπία για δεκαετίες. Ήταν κάτι σαν προσωπικός προμηθευτής του Χιλπέριχου, αποκτώντας επιδέξια και μεταφέροντας στο βασιλιά ό,τι επιθυμούσε ο μονάρχης. Εντυπωσιασμένος από το έργο του, ο βασιλιάς συμπαθούσε τον Πρίσκο και ενθάρρυνε την συναναστροφή του με τους αυλικούς και επισκόπους του βασιλείου. Ένας από τους άνδρες που γνώρισε ο Χιλπέριχος στον Πρίσκο ήταν ο Επίσκοπος (και ιστορικός) Γρηγόριος της Τουρς (περ. 539-594) ο οποίος στο έργο του «Ιστορία των Φράγκων» αναφέρει ότι ο Πρίσκος και ο Χιλπέριχος ήταν «φίλοι» και ο βασιλιάς του φερόταν «ευγενικά» (Βιβλίο VI, κεφάλαιο 5). Ωστόσο, οι ιδιοτροπίες και οι γνώμες των μοναρχών άλλαζαν εύκολα με την πάροδο του χρόνου.

Όταν το 580 μ.Χ., σε μια επιδημία δυσεντερίας ο Χιλπέριχος έχασε δύο γιους, άρχισε να ανησυχεί και να ενδιαφέρεται για τη θεολογία και την εκκλησία, εκφράζοντας το ενδιαφέρον του με πλούσιες δωρεές σε Χριστιανικούς θεσμούς. Σύντομα όμως δεν περιορίστηκε στα χρήματα και πρόβαλλε απαιτήσεις επιδιώκοντας ουσιαστικότερο ρόλο στα θρησκευτικά δρώμενα. Προς τούτο πίεσε τους επισκόπους του να τροποποιήσουν την εκκλησιαστική θεολογία και το 581 μ.Χ. διέταξε τον Πρίσκο και την Εβραϊκή κοινότητα να ασπαστούν τον Χριστιανισμό. Ο Γρηγόριος της Τουρς και οι επίσκοποι του κατάφεραν να απορρίψουν τις προτεινόμενες τροποποιήσεις του βασιλιά στη Χριστιανική θεολογία, αλλά ο Πρίσκος και η Εβραϊκή κοινότητα δυσκολεύονταν να αντιταχθούν στον βασιλιά.

Ο Πρίσκος, από την πλευρά του, αρνήθηκε να αλλαξοπιστήσει με αποτέλεσμα την απώλεια της συμπάθειας και εύνοιας του βασιλιά. Ο Γρηγόριος της Τουρς, έγραψε: «Ειδικά ο Πρίσκος δεν μπορούσε με κανένα τρόπο να αποδεχθεί την εντολή του Χιλδέριχου. Ο βασιλιάς οργίστηκε και διέταξε να τον φυλακίσουν, λέγοντας ότι αν δεν πειθόταν οικειοθελώς, έπρεπε να υποχρεωθεί να υπακούσει». (Ιστορία των Φράγκων, VI.17). Τελικά, ο Πρίσκος αποφυλακίστηκε χωρίς να υπακούσει και προσπάθησε να ξαναρχίσει τη ζωή του. Δυστυχώς όμως η ταλαιπωρία του δεν είχε τελειώσει.

Όταν αποφυλακίστηκε, εξακολουθούσε να αντιστέκεται στα αιτήματα του βασιλιά και αντ’ αυτού συνέχισε να συμμετέχει στην τοπική συναγωγή, ειρηνικά και χωρίς απειλές, αλλά παρά την ειρηνική φύση της διαμαρτυρίας του, η αποφασιστικότητά του εξόργισε πολλούς από την βασιλική αυλή, αν όχι τον ίδιο τον βασιλιά. Αυτή η τριβή, δυστυχώς, οδήγησε σε ένα τραγικό αποτέλεσμα. Σύμφωνα με τον Γρηγόριο της Τουρς, μια μέρα που ο Πρίσκος και οι φίλοι του μετέβαιναν στη συναγωγή μια συμμορία με επικεφαλής τον Φατίρ/Phatir έναν συνεργάτη του βασιλιά, έστησε ενέδρα στο δρόμο και καθώς ο Πρίσκος και οι φίλοι του ήταν άοπλοι, σφαγιάστηκαν :p1: από τους επιτιθέμενους. Οι δολοφόνοι ωστόσο, υποτίμησαν την αντίδραση της κοινότητας.

Η αιματοχυσία σόκαρε την πόλη, διότι ο Πρίσκος παρά την αντιπαράθεση με το βασιλιά, ήταν πολύ συμπαθής στην κοινότητα. Εξοργισμένοι από αυτό που συνέβη, οι κάτοικοι της πόλης συγκεντρώθηκαν και επιτέθηκαν στους δολοφόνους. Από την συμμορία που επιτέθηκε στον Πρίσκο, μόνο ο αρχηγός κατάφερε να γλιτώσει, καταφεύγοντας σε ένα γειτονικό Φραγκικό βασίλειο που διοικείτο από τον αδελφό του Χιλπέριχου, βασιλέα Γκούντραμ/Guntram (βασ. 561-593). Αν και διέφυγε από την πόλη, ο Φατίρ δεν κατάφερε τελικά να ξεφύγει από την οικογένεια, τους φίλους και τους υποστηρικτές του Πρίσκου και όπως αναφέρει ο Γρηγόριος της Τουρς: «Λίγες μέρες αργότερα σκοτώθηκε από συγγενείς του Πρίσκου». (Ιστορία των Φράγκων, VI.17).
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών