Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Απρ 2019, 20:47

Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
..αυτα τα ηθη και εθιμα μονο σαν γραφικα μπορουμε να τα δουμε η να τους αλλαξουμε την αρχικη εννοια που ειχαν ως αρχικη ιστορικη εννοια , και οχι να προσπαθησουμε να τα καταργησουμε δια νομου ..
και οι Εβραιοι στο σηημερινο Ισραηλ εχουν την Χανουκα , ους ππολεμους των Μακαβαιων εναντιον των Ελληνων ..
να ζητησουμε και απο αυτους να τα καταργησουν ; :D

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Απρ 2019, 21:01

Η Επανάσταση των Μακκαβαίων έδωσε τέλος στην διαδικασία πλήρους εξελληνισμού των ιουδαϊκών κοινοτήτων της Παλαιστίνης που προωθούσαν οι Σελευκίδες βασιλείς. Η ιουδαϊκή θρησκεία δεν θα γίνονταν μια ακόμη ελληνιστική λατρεία η επαφή όμως των Ιουδαίων με το ελληνικό στοιχείο οδήγησε σε επανεκτίμηση πολλών ζητημάτων του ιουδαϊσμού.
Ταυτόχρονα δημιουργήθηκε και ένα χάσμα μεταξύ των Ιουδαίων. Άλλοι γοητεύτηκαν από τον ελληνικό τρόπο ζωής και τον υιοθέτησαν, ενώ άλλοι έμειναν πιστοί στα πάτρια.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF ... F%89%CE%BD

Μήπως αυτός ήταν ο λόγος; Ο εξελληνισμός δεν έγινε δια της βίας, υιοθετήθηκε από τους νέους Ιουδαίους.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Απρ 2019, 21:09

Antares έγραψε:
23 Απρ 2019, 21:01
Η Επανάσταση των Μακκαβαίων έδωσε τέλος στην διαδικασία πλήρους εξελληνισμού των ιουδαϊκών κοινοτήτων της Παλαιστίνης που προωθούσαν οι Σελευκίδες βασιλείς. Η ιουδαϊκή θρησκεία δεν θα γίνονταν μια ακόμη ελληνιστική λατρεία η επαφή όμως των Ιουδαίων με το ελληνικό στοιχείο οδήγησε σε επανεκτίμηση πολλών ζητημάτων του ιουδαϊσμού.
Ταυτόχρονα δημιουργήθηκε και ένα χάσμα μεταξύ των Ιουδαίων. Άλλοι γοητεύτηκαν από τον ελληνικό τρόπο ζωής και τον υιοθέτησαν, ενώ άλλοι έμειναν πιστοί στα πάτρια.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF ... F%89%CE%BD

Μήπως αυτός ήταν ο λόγος; Ο εξελληνισμός δεν έγινε δια της βίας, υιοθετήθηκε από τους νέους Ιουδαίους.

..οι οποιοι , εξελληνισμενοι Εβραιοι , ειχαν θεωρηθει ως προδοτες απο τους ζηλωτες Εβραιους και πηγαν να τους σφαξουν ..

Αυτα ομως ειναι αρχαιες ιστοριες και δεν εχουν σχεση με τον σημερινο ελληνικο η εβραικο λαο ..
Απλα οπως εμεις ως ελληνες δεν θα πρεπει να θυμωνουμε για την Χανουκα , ετσι και αυτοι δεν θα πρεπει να θυμωνουν γγια το καψιμο του Ιουδα η αλλα τετοια μεσαιωνικα εθιμα

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Απρ 2019, 23:55

Αν πάρεις την λέξη "Ἱούδας" θα δεις ότι στον λεξάριθμο εμπεριέχεται το στίγμα πυρ-αμίδος. Το κάψιμο λοιπόν μπορεί να είναι συμβολικό.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιούλ 2019, 01:06

Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
Οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να σώσουν τον Ιησού.

Δεν έχεις δει Μελ μια εργαρα που σαπακιαζουν το Χριστό δύο ώρες οι Ρωμαίοι αλλά μόνο επειδή επέμεναν οι αληθινοί κακοί?


Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Ιούλ 2019, 09:01

Ήταν μία εποχή στην οποία η ποινή του θανάτου επεβάλετo για ψύλλου πήδημα.
Οι σχέσεις μεταξύ Ιουδαίων-Ρωμαίων ήταν αν έχω καταλάβει καλά περίπου όπως οι σχέσεις Σύριζα-Γερούν το 2016.
Οι Ιουδαίοι λοιπόν δεν ήταν πολύ φιλο-ρωμαίοι αλλά δεν είχαν και πρόβλημα να πουν στον Pontius Pilate "ρε διοικητά εσύ που είσαι το αρμόδιο εντεταλμένο όργανο, σταύρωσε τον αυτόν που ήρθε και μας έκανε βαβούρα στο ναό". Η φράξια εν πάσει περιπτώσει των Ιουδαίων που δεν της άρεσε το κήρυγμα του Τζίζας το είπε αυτό.

Ο Pontius Pilate τώρα δεν το θεώρησε απειλή για τη Ρώμη, διότι και η πολιτική της Ρώμης εκείνα τα χρόνια δεν ήταν το απόλυτο κακό. Είχαν τον Καλιγούλα αλλά είχαν και τον Κλαύδιο που ήταν δημοκρατικός. Είχαν και τους Αδριανό-Μάρκο Αυρήλιο που μας έφτιαξαν εμάς τα πιτογυράδικα στην οδό Αδριανού, είχαν και τον Νέρωνα.
Ο Τζίζας λοιπόν δεν είχε λόγους να πει εναντίον της Ρώμης αυτής καθ' εαυτής. Το έπαιζε περισσότερο moral reform, όπως και ο Κικέρων πριν απ' αυτόν.
Έτσι το είδε ο Pilate αλλά -δυστυχώς γι αυτόν- δεν κράτησε χαρακτήρα και διέταξε τη σταύρωση.

Τώρα οπωσδήποτε οι anti-christian κάθε είδους ορθώς έπρεπε να καίγονται, αρχής γενομένης από τους ειδωλολάτρες.
Αλλά επειδή στους νεώτερους χρόνους δεν υπάρχει ειδωλολατρία, δεν υπάρχει και αντι-ειδωλολατρισμός.
Υπάρχει όμως αντι-σημιτισμός.

Αλλά οι σημερινοί Jews τα θεωρούν όλα αυτά κατάλοιπα του θρησκευτικού φανατισμού.
Στην πραγματικότητα ότι ήταν η ιερά εξέταση της Ισαβέλλας (αν και έχουν μεγαλοποιηθεί όλα αυτά σχετικά με Spain) ήταν και το ταλμούδ.
Το ταλμούδ λέει αντιχριστιανικά, είναι γεγονός & δεν το λέει μόνο ο Πλεύρης αλλά και οι ερευνηταί των ιερών κειμένων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 01 Ιούλ 2019, 09:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 01 Ιούλ 2019, 09:10

Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
παντως απο ολη την Βιβλο, ο Ιουδας ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε. Τον φαγανε οι πρωτοχριστιανοι.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Ιούλ 2019, 09:24

μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:10
Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
παντως απο ολη την Βιβλο, ο Ιουδας ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε. Τον φαγανε οι πρωτοχριστιανοι.
..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Ιούλ 2019, 09:34

Στην αρχή οι Ρωμαίοι δεν είχαν πρόβλημα με τον χριστιανισμό, εξ ου και ο Pilate είπε "νίπτω τας χείρας μου".
Αλλά πήρε φόρε και σ' αυτούς το ιερατείο. Οι vestal virgins, το μαντείο των Δελφών, οι ιερείς της Αρτέμιδος και του Ρα επίσης -στο βαθμό που πέρναγε ο λόγος τους- και έγιναν οι διωγμοί. Ότι έκαναν δηλαδή οι Άννας-Καϊάφας έκαναν και οι άλλοι μόλις είδαν να αναπτύσσεται η christian religion.

Ένα περίεργο είναι ότι στους πρωτοχριστιανικούς χρόνους, εποχή Constantine-Helen, ο Pilate θεωρείτο ... άγιος, όπως και η γυναίκα του, η Λουσίλλα.
Είχε δει όραμα λέει και μετάνοιωσε και άλλα φαιδρά.
Ήταν μία κατάσταση τύπου εποχής Αβέρωφ-πιστολέρο της οδού Σανταρόζα δικιάς μας, που είχαν δώσει εύφημο μνεία στον Ιωαννίδη - πριν ακόμα τον στείλουν στην Κέα.
Αλλά μετά ξεχάστηκε αυτό. Έγινε μία ιερά σύνοδος και είπαν οι άγιοι πατέρες "ρε σεις ζωντόβολα, σβήστε αυτόν τον Pilate από τας γραφάς, μην τρελαθούμε εδώ μέσα".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 01 Ιούλ 2019, 09:41

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:24
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:10
Yochanan έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αντισημιτικό το κάψιμο του ιούδα λενε οι Εβραιοι

Είμαι σίγουρος οτι ο αντισημιτισμος δεν έχει καμμια σχέση με τον χριστιανισμο και το γεγονος οτι ο προδοτης σταυρωτής του χριστου λέγεται Ιούδας είναι εντελώς τυχαίο και δεν έχει σχέση με το οτι ακουγεται σαν "Ιουδάιος".Οπως φυσικα ειναι τυχαιο οτι κατηγορουνται για τη σταυρωση του Χριστου οι Εβραιο και οχι οι Ρωμαιοι.
παντως απο ολη την Βιβλο, ο Ιουδας ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε. Τον φαγανε οι πρωτοχριστιανοι.
..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:
Ηταν γερμανοτσολιας ο Ιουδας ή ο Ιησους που έλεγε τα του καισαρα στον καιραρα και πως ηθελε την βασιλεια των ουρανών! Ρωμαιο-τσολιάς ο Ιησους!
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Ιούλ 2019, 09:47

μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:24
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:10


παντως απο ολη την Βιβλο, ο Ιουδας ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε. Τον φαγανε οι πρωτοχριστιανοι.
..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:
Ηταν γερμανοτσολιας ο Ιουδας ή ο Ιησους που έλεγε τα του καισαρα στον καιραρα και πως ηθελε την βασιλεια των ουρανών! Ρωμαιο-τσολιάς ο Ιησους!
Γιατί τι νομίζεις ότι ήταν ;
Είχε μπει την Κυριακή των Βαϊων σαν ..Υιός Δαυίδ με επαναστατημένο όχλο να κυρηξει επανάσταση κατά των Ρωμαίων και αυτός ...αντί να επιτεθει στα ρωμαϊκά οχυρά της Ιερουσσλημ , επετεθηκε στον Ναό του Σολομώντα και τον λήστεψε
Και μετά κρυφτηκε στο Όρος των Ελαιών όπου χρειάστηκε ολόκληρος στρατός για να τον συλλάβουν
Φταίει μετά ο Ιούδας που τον προδοσε η ο όχλος που φώναζε σταυρωσον αυτόν;

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 01 Ιούλ 2019, 09:49

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:47
Φταίει μετά ο Ιούδας που τον προδοσε η ο όχλος που φώναζε σταυρωσον αυτόν;
Συμφωνουμε και σε αυτο το ζητημα κολλητέ! :wave:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Ιούλ 2019, 09:51

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:47
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:24


..και σε εμένα είναι ο Ιούδας ο αγαπημένος μου ήρωας !!! :smt005:
Μαζί με τον Εφιάλτη τον Πηλό Γούση και τους γερμανοτσολιάδες της κατοχής !!! :smt005::003:
Ηταν γερμανοτσολιας ο Ιουδας ή ο Ιησους που έλεγε τα του καισαρα στον καιραρα και πως ηθελε την βασιλεια των ουρανών! Ρωμαιο-τσολιάς ο Ιησους!
Γιατί τι νομίζεις ότι ήταν ;
Είχε μπει την Κυριακή των Βαϊων σαν ..Υιός Δαυίδ με επαναστατημένο όχλο να κυρηξει επανάσταση κατά των Ρωμαίων και αυτός ...αντί να επιτεθει στα ρωμαϊκά οχυρά της Ιερουσσλημ , επετεθηκε στον Ναό του Σολομώντα και τον λήστεψε
Και μετά κρυφτηκε στο Όρος των Ελαιών όπου χρειάστηκε ολόκληρος στρατός για να τον συλλάβουν
Φταίει μετά ο Ιούδας που τον προδοσε η ο όχλος που φώναζε σταυρωσον αυτόν;
Ο όχλος λοιπόν ήταν κουφοντινάκια των Εξαρχείων και το ιερατείο στο ρόλο των Τσίπρα-Κοτζιά.
Ο δικός μας φυσικά και ήθελε Rome, όπως και η Νέα Δημοκρατία το 1974 ήθελε Europe.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Ιούλ 2019, 10:01

wooded glade έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:51
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:47
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 09:41


Ηταν γερμανοτσολιας ο Ιουδας ή ο Ιησους που έλεγε τα του καισαρα στον καιραρα και πως ηθελε την βασιλεια των ουρανών! Ρωμαιο-τσολιάς ο Ιησους!
Γιατί τι νομίζεις ότι ήταν ;
Είχε μπει την Κυριακή των Βαϊων σαν ..Υιός Δαυίδ με επαναστατημένο όχλο να κυρηξει επανάσταση κατά των Ρωμαίων και αυτός ...αντί να επιτεθει στα ρωμαϊκά οχυρά της Ιερουσσλημ , επετεθηκε στον Ναό του Σολομώντα και τον λήστεψε
Και μετά κρυφτηκε στο Όρος των Ελαιών όπου χρειάστηκε ολόκληρος στρατός για να τον συλλάβουν
Φταίει μετά ο Ιούδας που τον προδοσε η ο όχλος που φώναζε σταυρωσον αυτόν;
Ο όχλος λοιπόν ήταν κουφοντινάκια των Εξαρχείων και το ιερατείο στο ρόλο των Τσίπρα-Κοτζιά.
Ο δικός μας φυσικά και ήθελε Rome, όπως και η Νέα Δημοκρατία το 1974 ήθελε Europe.
Ο όχλος περίμενε από τον Καπετάν Ιησού που ήταν ραβίνος να τον σώσει από την ρωμαϊκή καταπίεση
Και αυτός ...επετεθηκε στον ναό του Σολομώντα σε Ιερείς και προσκυνητές !!!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών