Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Οκτ 2020, 15:27

οχι οπως λεμε αθεος αθεος!

ο ενας σφοδρος κομμουνιστης και κυνηγος του χριστιανισμου επι μακρον(αγιασαν πολλοι,βλ κριμαιας!τον οποιο θυμηθηκε βεβαια στα δυσκολα,οπως θυμηθηκε τοτε και την φιλοπατρια)

ο αλλος κατ εξοχην αντιχριστος,την παραμικρη αρχη ή διδασκαλια του χριστιανισμου δεν ασπαστηκε.το αντιθετο.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Οκτ 2020, 15:33

το οτι αυτοι δυο που καναν τοσα εγκληματα ηταν και αθεοι,δεν σημαινει πως "αρα ολοι οι αθεοι λειτουργουν ετσι" :lol: δεν χρειαζεται καποιος να απολογειται για τις πραξεις τους ή να προσπαθει να τους μετακυλισει αλλου...ημαρτον! :lol:

ο χιτλερ ηταν εμπλεος μισους,ρατσιστης σε θεση εξουσιας για αυτο και εκανε τα εγκληματα που εκανε.ο ορισμος του αντιχριστιανισμου
ο αλλος θεωρουσε τον χριστιανισμο περιπου ως αντιπαλο,το εβλεπε ιδεολογικα και παραλληλα οργανωνε διωξεις κ.λπ και βεβαιως και ποιον δε διωκε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Οκτ 2020, 15:40

Ζαποτέκος έγραψε:
03 Οκτ 2020, 15:00
Εβραϊκή παράδοση 12ος αι.

Αν ένας Εβραίος επιχειρήσει να σκοτώσει έναν αθώο Γεντίλο ( = ξένο ) , όλοι οι άλλοι Εβραίοι οφείλουν να ενωθούν εναντίον του για να σώσουν τον Γεντίλο.

------------------------------------------------



( Ουνέσκο , Το δικαίωμα να είσαι άνθρωπος , Εκδόσεις ΓΕΣ/ΔΙΣ )
Είσαι σίγουρος γι΄αυτό; Επίσης το αθώος πως ορίζεται από τους μεν και τους δε; Η εξέγερση του 115 μ.χ. που καταστάλθηκε από τον Τραιανό γιατί έγινε;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Οκτ 2020, 15:48

Κόκκορας έγραψε:
09 Οκτ 2020, 15:33
το οτι αυτοι δυο που καναν τοσα εγκληματα ηταν και αθεοι,δεν σημαινει πως οι αθεοι λειτουργουν ετσι :lol: δεν χρειαζεται καποιος να απολογειται για τις πραξεις τους ή να προσπαθει να τους μετακυλισει αλλου...ημαρτον! :lol:
Το ξέρω, εγώ το πάω εκεί που το πήγαινα εξαρχής, ότι η θρησκεία πέραν του πνευματικού είναι και ένα πολιτισμικό υπόβαθρο.
Το άμεσο νόημα της παραπάνω ερώτησης δεν είναι για τα πρωτεία του Πάπα αλλά: "Είσαι με το ΗΒ ή με την Ιρλανδία;".

Έτσι και ο άθεος που μεγαλώνει στη Σαουδική Αραβία μπορεί να απορρίψει τη θρησκεία του αλλά να μη σέβεται τις γυναίκες σαν ίσες. Δεν σημαίνει ότι θα εντοπίσει επιτυχώς και θα εξαλλείψει κάθε επιρροή της κυρίαρχης θρησκείας στα πιστεύω του.

Αυτό σημαίνει πολιτισμικά χριστιανός. Δεν πάω ούτε εγώ να βγάλω τους χριστιανούς Χίτλερ. Αλλά αν οι γνώμες αυτές για τους Εβραίους ήταν διαδεδομένες στον πολιτισμό που μεγάλωσε ο Χίτλερ, και ο χριστιανισμός έχει παίξει ιστορικό ρόλο σε αυτό, δεν μπορεί ο Χίτλερ ξαφνικά να ξεριζώσει τα πάντα με το να γίνει άθερος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Οκτ 2020, 15:55

το uber alles ηταν το υποβαθρο που ψαχνεις και ισως και καποια ναματα της γαλλικης επαναστασης

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 09 Οκτ 2020, 16:00

Κόκκορας έγραψε:
09 Οκτ 2020, 15:07
δεν ηταν χριστιανος,τον ανεχοταν μεχρι να επικρατησει και απο μια εκτιμηση στην μανα του που ηταν

το αντιθετο βασικα του χριστιανος ηταν...θεωρουσε αυην την θρησκεια θρησκεια των αδυναμων,που κανει τον ανθρωπο αδυναμο και επομενως μπολιαζει λαθος την νοοτροπια του υπερανθρωπου που ειχε κατα νου για τους πολιτες του

αλλα ηταν too much εκεινη την ωρα να τα βαλει και με αυτην,το αφησε για πιο μετα το ξηλωμα.
Μα κι οταν επικρατησε επεβαλλε Χριστιανικο δογμα τον λεγομενο ''Θετικο/Γερμανικο Χριστιανισμο''

Εικόνα

Oι στρατιωτες ειχαν το Gott mit uns(=O θεος μαζι μας) στις ζωνες τους.

Υποψη οτι και σημερα πολλοι νεοναζιστες δηλωνουν φανατικοι Χριστιανοι,το λεγομενο κινημα της Xριστιανικης Ταυτοτητας.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Οκτ 2020, 16:01

οποτε καποιοι νεοναζι μου λες πως δηλωνουν κ χριστιανοι :lol: .καταλαβαινεις την διαφορα και το οξυμωρο του πραγματος

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 09 Οκτ 2020, 21:30

Antares έγραψε:
09 Οκτ 2020, 15:40
Ζαποτέκος έγραψε:
03 Οκτ 2020, 15:00
Εβραϊκή παράδοση 12ος αι.

Αν ένας Εβραίος επιχειρήσει να σκοτώσει έναν αθώο Γεντίλο ( = ξένο ) , όλοι οι άλλοι Εβραίοι οφείλουν να ενωθούν εναντίον του για να σώσουν τον Γεντίλο.

------------------------------------------------



( Ουνέσκο , Το δικαίωμα να είσαι άνθρωπος , Εκδόσεις ΓΕΣ/ΔΙΣ )
Είσαι σίγουρος γι΄αυτό; Επίσης το αθώος πως ορίζεται από τους μεν και τους δε; Η εξέγερση του 115 μ.χ. που καταστάλθηκε από τον Τραιανό γιατί έγινε;
Το βιβλίο μοιάζει σοβαρό. Δεν μπορεί να γράφει ψέματα. :102:

Νομίζω πως ο Τραϊανός είχε εκστρατεύσει κατά των Περσών και οι Ιουδαίοι της Κύπρου , της Κυρηναϊκής και της Παλαιστίνης βρήκαν την ευκαιρία και επαναστάτησαν. Η τελευταία επανάστασή τους ήταν επί αυτοκρατόρων Φωκά και Ηρακλείου. Ζαποτέκος @ Ολοκαύτωμα Ελλήνων από Εβραίους στην αρχαιότητα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Οκτ 2020, 21:54

Ζαποτέκος έγραψε:
09 Οκτ 2020, 21:30
Νομίζω πως ο Τραϊανός είχε εκστρατεύσει κατά των Περσών και οι Ιουδαίοι της Κύπρου , της Κυρηναϊκής και της Παλαιστίνης βρήκαν την ευκαιρία και επαναστάτησαν. Η τελευταία επανάστασή τους ήταν επί αυτοκρατόρων Φωκά και Ηρακλείου. Ζαποτέκος @ Ολοκαύτωμα Ελλήνων από Εβραίους στην αρχαιότητα
Σκότωσαν με ειδεχθή τρόπο τους πρώην γείτονές τους, Έλληνες και άλλους. Καταστάλθηκε από τους απεσταλμένους του Τραιανού και έφτασαν στο σημείο να αφανίσουν σχεδόν τους Εβραίους. Ένας αλληλοσκοτωμός δηλαδή, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Επίσης δεν νομίζω να ανήκαν στις κατώτερες οικονομικές τάξεις και κατείχαν αξιώματα, μόρφωση. Δεν είναι λίγο περίεργο; Οι Έλληνες ήταν επίσης υπόδουλοι με αξιώματα και μόρφωση, δεν ήταν οι κυρίαρχοι ώστε να επαναστατήσουν εναντίον τους.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Οκτ 2020, 19:29

Κόκκορας έγραψε:
09 Οκτ 2020, 15:07
δεν ηταν χριστιανος,τον ανεχοταν μεχρι να επικρατησει και απο μια εκτιμηση στην μανα του που ηταν
:smt023

Απ' το ημερολόγιο του Γκαίμπελς :

Ο Φύρερ απαγορεύει τον βομβαρδισμό της Αθήνας. Αυτό είναι δίκαιο και ευγενικό εκ μέρους του. Η Ρώμη και η Αθήνα είναι "η Μέκκα" του. Λυπάται βαθιά που αναγκάσθηκε να πολεμήσει τους Ελληνες. Εάν όμως οι Αγγλοι δεν είχαν εγκατασταθεί εκεί, δεν θα βοηθούσε πότε τους Ιταλούς.
Επρόκειτο για δική τους υπόθεση και όφειλαν να τη διευθετήσουν μόνοι τους. Ο Φύρερ είναι ένας άνθρωπος ολοκληρωτικά προσανατολισμένος στην αρχαιότητα. Μισεί τον χριστιανισμό, επειδή κατέστησε τις αξίες της ανθρωπότητας ανάπηρες. Σύμφωνα με τον Σοπενχάουερ, ο χριστιανισμός και η σύφιλη έκαναν την ανθρωπότητα δυστυχισμένη και ανελεύθερη. Τι μεγάλη διαφορά υπάρχει ανάμεσα σ' έναν καλοσυνάτο και σοφό χαμογελαστό Δία και σ' έναν καταπονημένο από τους πόνους εσταυρωμένο Χριστό...
Πόσο διαφέρει μια σκοτεινή εκκλησία από έναν φωτεινό, ελεύθερο αρχαίο ναό... Και ό,τι αφορά τους σκλάβους, που υποτίθεται ότι ο χριστιανισμός απελευθέρωσε; Στην ουσία ήταν στον Μεσαίωνα πολύ πιο ανελεύθεροι και καταπιεσμένοι, παρά στην αρχαία Ρώμη. Και εν πάση περιπτώσει τι σημαίνει τελικά δουλεία; Είναι σήμερα ένας βιομηχανικός προλετάριος περισσότερο ελεύθερος από έναν σκλάβο πριν από την αμερικανική "ελευθερία" στις Νότιες πολιτείες; Τα πάντα είναι προκαταλήψεις...
....
Συζητήσαμε εκ νέου για το Βατικανό και τον χριστιανισμό. Ο Φύρερ είναι αντίπαλος των υπερβολών τους, αλλά μου απαγορεύει, για λόγους τακτικής, ν' αποχωρήσω από την Καθολική Εκκλησία. Και για μια τέτοια βλακεία είμαι αναγκασμένος να πληρώνω εδώ και μία δεκαετία τον εκκλησιαστικό φόρο . :lol:


ΓΚΑΙΜΠΕΛΣ, Ο ΜΑΓΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ , ΙΑΚΩΒΟΣ ΠΕΡ. ΧΟΝΔΡΟΜΑΤΙΔΗΣ, Εκδόσεις Περισκόπιο , σελ. 45 και 47


Εικόνα
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Οκτ 2020, 20:11

Ντέηβιντ Ίρβιγκ , Ο Πόλεμος του Χίτλερ

Ο Χίτλερ , ο Χριστιανισμός και οι Εκκλησίες

SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
συνεχίζεται...
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Οκτ 2020, 20:11

SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα
συνεχίζεται ...
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Οκτ 2020, 20:12

SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Οκτ 2020, 20:13

Εμένα οι καλύτεροι μου φίλοι είναι ρεμάλια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2020, 20:31

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Οκτ 2020, 15:48
Κόκκορας έγραψε:
09 Οκτ 2020, 15:33
το οτι αυτοι δυο που καναν τοσα εγκληματα ηταν και αθεοι,δεν σημαινει πως οι αθεοι λειτουργουν ετσι :lol: δεν χρειαζεται καποιος να απολογειται για τις πραξεις τους ή να προσπαθει να τους μετακυλισει αλλου...ημαρτον! :lol:
*άθεος στη Σαουδική Αραβία
* = λαθρομετανάστης στο Ισραήλ = τουλούμπα χωρίς ρίγες.

Πρέπει να κάνουμε έναν κατάλογο με τα πιο σύντομα ανέκδοτα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών