τι συνεβη στην μυτιληνη επωνυμη καταγγελια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

τι συνεβη στην μυτιληνη επωνυμη καταγγελια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 25 Απρ 2018, 20:31

http://www.defence-point.gr/news/zontan ... -mytilinis

Σχολιάζοντας το άρθρο σας, ότι στη Μυτιλήνη το πρόβλημα ήταν «το παραδάκι», εξ ου και τα επεισόδια, σας ενημερώνω καταρχάς ότι δεν είμαι ντόπιος, αλλά ζω και δουλεύω μόνιμα στη Μυτιλήνη. Δεν έχω συμφέροντα ή/και οικονομική εξάρτηση από ό,τι θα σας περιγράψω.







1ον. Τα μαγαζιά στην πλατεία Σαπφούς, δεν επηρεάστηκαν καθόλου ούτε από αυτή την κατάληψη, ούτε από αυτή των προηγούμενων μηνών, που ήταν δεκάδες φορές πιο τραγική.

Στη Μυτιλήνη, τα μαγαζιά είναι γεμάτα και ο κόσμος δεν έχει επηρεαστεί όσο οι Αθηναίοι από την κρίση, δεν χαλάνε τον καφέ τους για τίποτα, ενώ πετάνε τη σκούφια τους για καταστάσεις «αργία-γιορτή-διασκέδαση». Επαναλαμβάνω, τα μαγαζιά ήταν και είναι τίγκα. Επιπλέον, οι καταστηματάρχες δεν είναι σε σύγκρουση μεταξύ τους. Έχει για όλους και το ξέρουν.







2ον. Δεν υπάρχουν τουρίστες, των οποίων την «πίτα» λιμπίστηκαν κάποιοι. Κανένας τουρίστας. Ούτε για δείγμα.

3ον. Η μεγάλη αλήθεια. Ο κόσμος «τα έχει πάρει» με την κατάσταση. Δεκάδες νέοι, στρατεύσιμης ηλικίας, Αφγανοπακιστανοί, κάθε πρωί, με κάποιον από ΜΚΟ να δίνει το αρχικό σύνθημα, να φωνάζουν συνθήματα και Αλαχού Άκμπαρ, μέσα στα μούτρα μας. Από το πρωί μέχρι όποτε τους καπνίσει.

Αυτά, σε συνδυασμό με

1. την κατάσταση όπου έχουν ενοικιαστεί εκατοντάδες σπίτια σε αλλοδαπούς, όχι αναγκαστικά με οικογένειες,

2. έχουν διασπαρθεί πολύ προσεκτικά μέσα στην πόλη, ώστε να μη μείνει γειτονιά ανεπηρέαστη

3. τις πολύ συχνές ληστείες και ξυλοδαρμούς, που αποκρύπτουν τα τοπικά και πανελλαδικά μέσα

4. την εικόνα Ισλαμαμπάντ που παρουσιάζει πλέον η Μυτιλήνη κάποιες ώρες και μέρες (ξαφνικά βγαίνουν από ένα στενό 30-40 πακιστανοί «γαμπροί» και προχωράνε μπουλούκι)…

…έκαναν την κατάσταση να εκτραχυνθεί. Η υποστολή της σημαίας κάθε Κυριακή απόγευμα, προσελκύει πάντα πολύ κόσμο και χειροκροτήματα. Το κάλεσμα για παρουσία στην υποστολή πιστεύω ήταν αυθόρμητο, έτσι κι αλλιώς πάντα μαζεύεται κόσμος τη συγκεκριμένη ώρα στην πλατεία. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω πόσο αυθόρμητα ήταν.

Πάντως η εικόνα ταλαίπωρων παιδιών, μανάδων κ.λπ. είναι κατασκευασμένη, οι ΜΚΟ τους παρέχουν τα ΠΑΝΤΑ. Ρούχα, παπούτσια, σε μάρκες που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αγοράσω. Σπίτια, λογαριασμούς πληρωμένους. Οι ΜΚΟ «λύνουν και δένουν» σε καθεστώς αυτονομίας, είναι η επικίνδυνη εσωτερική απειλή, την οποία επιτέλους οσμίστηκαν οι ντόπιοι.

Σας ευχαριστώ πολύ, ακόμα και τώρα που σας γράφω, είμαι δίπλα στην πλατεία, έχω προσωπική εικόνα για όλα αυτά. Παναγιώτης Καλδής.


μαλιστα...
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: τι συνεβη στην μυτιληνη επωνυμη καταγγελια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Απρ 2018, 20:40

Κάποιος Νίκος θα κάνει υπομονή, λύσεις υπάρχουν όταν αφήσουμε τον φασισμό απεξω

Άλλωστε το φορτίο είναι γιά την Φραγκιά. Αργά ή γρήγορα όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. Βεβαίως οι ΜΚΟίτες είναι από τώρα.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48016
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: τι συνεβη στην μυτιληνη επωνυμη καταγγελια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 27 Απρ 2018, 15:59

http://www.lesvosnews.net/articles/news ... ynehis-roi

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ-ΣΥΡΙΖΑ 29,02
ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 28,55
Κ.Κ.Ε. - ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ 10,68


Μακάρι ν' ανέβουν και στα κρεβάτια τους και να τους γαμήσουν, και ν' ακούγεται τσικ τσικ τσικ τσικ καθώς θα τρίζει το κρεβάτι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών