Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Μάιος 2019, 00:33

Belisarius έγραψε:
09 Μάιος 2019, 10:21
Νομίζω ότι εξαρτάται. Το πεζοδρόμιο γενικά ανήκει στο δήμο. Ωστόσο σε κάποιες περιπτώσεις όπως εμπρός από καταστήματα, συνεργεία κτλ το πεζοδρόμιο, από ένα σημείο και πέρα, παύει να ανήκει στο δήμο καθώς αποτελεί ουσιαστικά μέρος της αυλής του ακινήτου. Εκεί η ευθύνη βαραίνει τον ιδιοκτήτη του ακινήτου. Ο δήμος θεωρητικά επιδιορθώνει μόνο το κομμάτι που του ανήκει και όχι το κομμάτι που εντάσσεται στο ακίνητο.
Μόνο αν δεν πρόκειται στ' αλήθεια για πεζοδρόμιο και πρόκειται για προαύλιο χώρο της οικοδομής. Ωστόσο δήμος θα πρέπει να φροντίζει να υπάρχει πεζοδρόμιο πέραν της γραμμής του προαύλιου χώρου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Μάιος 2019, 00:40

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
09 Μάιος 2019, 13:10
1) στην περίπτωση που αιτία της βλάβης στο πεζοδρόμιο είναι ένα γεγονός που εκφεύγει της σφαίρας ευθύνης του δήμου , αρμόδιος είναι ο παρόδιος ιδιοκτήτης προς αποκατάσταση του πεζοδρομίου που κείται έμπροσθεν της οικίας του,

2) στην περίπτωση όμως που η βλάβη στο πεζοδρόμιο προκλήθηκε ένεκα πρωθύστερης επικίνδυνης ενέργειας άλλων φορέων πχ ή του δήμου διαμέσου των αρμοδίων οργάνων του ή άλλων φορέων όπως οργάνων της ΕΥΔΑΠ ή της ΔΕΗ που εκτέλεσαν εργασίες για αποκατάσταση βλάβης σε σωλήνες υπόγειους κάτω από τα πεζοδρόμια, τότε την ευθύνη αποκατάστασης την έχει ο φορέας εκτέλεσης ( δήμος ή λοιποί φορείς ) καθότι με την επέμβασή τους δημιούργησαν μία εστία κινδύνου ώστε να καθιερώνεται από την σχετική νομοθεσία η ιδιαίτερη νομική τους υποχρέωση να "διορθώσουν" τη ζημία που έκαναν.

https://www.vimaonline.gr/20/article/23 ... idioktiton
Καλά, η πρώτη παράγραφος είναι μνημείο ηλιθιότητας. Αν το πεζοδρόμιο φθαρεί λόγω χρόνου, σπάσει λόγου καιρού, βλάστησης ή ατυχήματος, δεν είναι υπεύθυνος ο δήμος, γιατί δεν το προκάλεσε ο δήμος. Ωστόσο είναι περιουσία του δήμου. Ποια βουλή το υπέγραψε αυτό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 10 Μάιος 2019, 01:07

Τα πεζοδρόμια ανήκουν στο δήμο, αλλά το κόστος της πλακόστρωσης επιβαρύνει κανονικά τους ιδιοκτήτες των κτιρίων.
Δεν ζητάει όμως ο δήμος τα λεφτά από τους ιδιοκτήτες όταν φτιάχνει τα πεζοδρόμια, παρότι θα έπρεπε βάση του νόμου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Μάιος 2019, 03:54

Γιατί; Πότε φτιάχνει πεζοδρόμια ο δήμος; Οκέι, έφτιαξαν μερικά πεζοδρόμια κάποτε, πριν 50 χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ορέστης 35

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Μάιος 2019, 08:17

Εμενα μου τη σπαει που σφουγγαριζουν τα πεζοδρομια μπροστα απο το μαγαζι./σπιτι τους τους λες και τους ανηκουν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22522
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Μάιος 2019, 08:40

Ορέστης 35 έγραψε:
10 Μάιος 2019, 08:17
Εμενα μου τη σπαει που σφουγγαριζουν τα πεζοδρομια μπροστα απο το μαγαζι./σπιτι τους τους λες και τους ανηκουν.
εγώ πάω και σφουγγαρίζω στους παραδίπλα, πάνε μετά και τα λερώνουν αλλά τα ξανασφουγγαρίζω, τους έχω σπάσει τα νεύρα.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18132
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 10 Μάιος 2019, 08:51

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
09 Μάιος 2019, 15:14
Ερωτηση :Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;
Aπαντηση Documento: H Mαρεβα
Ο τσιπρας βεβαια..

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 10 Μάιος 2019, 11:38

hellegennes έγραψε:
10 Μάιος 2019, 00:40
Καλά, η πρώτη παράγραφος είναι μνημείο ηλιθιότητας. Αν το πεζοδρόμιο φθαρεί λόγω χρόνου, σπάσει λόγου καιρού, βλάστησης ή ατυχήματος, δεν είναι υπεύθυνος ο δήμος, γιατί δεν το προκάλεσε ο δήμος. Ωστόσο είναι περιουσία του δήμου. Ποια βουλή το υπέγραψε αυτό;
Το ιδιο πνευμα υπαρχει και οταν σου φτιαξουν μια πλατεια η ενα παρκο, πληρωνει ο παροδιος ιδιοκτητης συμφωνα με τον Νομο λογω εξωραισμου του περιβαλλοντος του. Βεβαια πολλοι Δημοι δεν χρεωνουν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 10 Μάιος 2019, 13:03

Με αυτή τη λογική, ο ιδιώτης μπορεί να περιφράξει το κομμάτι του πεζοδρομίου που του ανήκει ώστε να μην έχει πρόσβαση τρίτος; Για την ασφάλειά τους βεβαίως βεβαίως :smt047
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Μάιος 2019, 13:12

Αδυνατώ την λογική του νομοθέτη ότι υπεύθυνος για την δημόσια περιουσία οφείλει να είναι κάποιος που αγοράζει ένα σπίτι/μαγαζί/οποιοδήποτε οίκημα στον ίδιο δρόμο.

Δεν είναι ούτε δική μου περιουσία ούτε μπορώ να την κάνω ό,τι θέλω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9114
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 10 Μάιος 2019, 13:33

don't speak έγραψε:
09 Μάιος 2019, 17:12
Το αστείο είναι αν έχεις φυτέψει ένα δέντρο στο πεζοδρόμιο και έχει γίνει θεριό και έχει χαλάσει το πεζοδρόμιο και πλέον δεν μπορεί να περάσει πεζός, πρέπει να πάρεις άδεια από το Δήμο για να το κόψεις και σιγά μην την πάρεις :lol:
... εκτός και αν το δέντρο ξεραθεί από "φυσικά" αίτια: χλωρίνη, ούρα, κλπ. :lol:
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 10 Μάιος 2019, 13:53

Μισό, όταν πεζοδρόμια και δρόμοι σκάβονται για έργα του δήμου, πρέπει μετά ο πολίτης να στρώσει άσφαλτο και πλάκα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Μάιος 2019, 14:14

Όχι, λέει ότι αν είναι έργα του δήμου που δεν γίνονται για όφελος των παρόδιων ιδιοκτητών, είναι υπεύθυνος ο δήμος. Κλάιν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 10 Μάιος 2019, 18:40

Δε νομίζω να λέει για όφελος. Για λογαριασμό μάλλον εννοείς.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22522
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος ευθύνεται για ατυχήματα σε χαλασμένα πεζοδρόμια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Μάιος 2019, 18:50

Μηχανικός έγραψε:
09 Μάιος 2019, 19:40
Χρειάζεται άδεια για να κόψεις το δένδρο και αν το έχει φυτέψεις μέσα στην αυλή σου. :D
νομίζω όχι , εκτός από ένα ποσοστό απο εκείνα που ήταν στο οικόπεδο πριν χτίσεις, Διόνυσος και τέτοια δηλαδή. Πάντως εγώ έχω να δώ τον δήμο να βάζει πεζοδρόμιο σε νέο κτήριο καμία 10αριά χρόνια, 5-6 περιπτώσεις που ξέρω τα βάλανε μόνοι τους, διάλεξαν απο τα σχέδια που έφερε ο πεζοδρομιάς :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών