Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Να την ξανά χτίσουμε

Ναι
4
57%
Όχι
3
43%
 
Σύνολο ψήφων: 7

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 12 Μάιος 2019, 11:59

Διάβασα ότι θέλουν να ξαναχτίσουν μέρος της αλλά γιατί δεν την φτιάχνουμε όλη ξανά όπως ήταν; Προσωπικά τα ερείπια μου είναι θλιβερό θέαμα και και στο μόνο που εξυπηρετούν είναι να λειτουργούν σαν τουριστοπαγίδα για να κόβουμε εισιτήρια. Μπορούσε άνετα να γίνει παγκόσμιο σημείο πολιτισμού, να γίνονται εκδηλώσεις, χίλια δυο πράγματα. Φανταστείτε πολιτιστικές ημερίδες για την Ελληνική γλώσσα στη ακρόπολη ας πούμε ή συναντήσεις αρχηγών κρατών. Συμφωνεί κανείς ή μόνο εγώ έχω όραμα σε αυτό το κωλοκράτος γαμώτο;
Συνημμένα
59891655.jpg

Γιωργης

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 12 Μάιος 2019, 12:02

Ναι, να φορανε και. Χλαμυδες και σανταλια, και πριν απο καθε συναντηση των πολιτικων αρχηγων να ψαλλουν και υμνους στο δια, γιατι ελληνας δίχως κιτσαριο ειναι Σα μπολονεζ διχως παρμετζιαννα.

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 12 Μάιος 2019, 12:03

Δεν είπα αυτό Γιώργη φάε τα χάπια σου

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7496
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 12 Μάιος 2019, 12:03

Σαμψών έγραψε:
12 Μάιος 2019, 11:59
Διάβασα ότι θέλουν να ξαναχτίσουν μέρος της αλλά γιατί δεν την φτιάχνουμε όλη ξανά όπως ήταν; Προσωπικά τα ερείπια μου είναι θλιβερό θέαμα και και στο μόνο που εξυπηρετούν είναι να λειτουργούν σαν τουριστοπαγίδα για να κόβουμε εισιτήρια. Μπορούσε άνετα να γίνει παγκόσμιο σημείο πολιτισμού, να γίνονται εκδηλώσεις, χίλια δυο πράγματα. Φανταστείτε πολιτιστικές ημερίδες για την Ελληνική γλώσσα στη ακρόπολη ας πούμε ή συναντήσεις αρχηγών κρατών. Συμφωνεί κανείς ή μόνο εγώ έχω όραμα σε αυτό το κωλοκράτος γαμώτο;
φαινονται τα κανουρια που βαζουνε σε καποια σημεια και δεν ειναι και πολυ ωραιο
απο οτι καταλαβα αυτο που θα φτιαξουν θαναι μεσα στο ναο και υπαρχουνε αρκετα κομματια κλπ οποτε καπως παλευεται

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Μάιος 2019, 12:04

Σαμψών έγραψε:
12 Μάιος 2019, 11:59
Διάβασα ότι θέλουν να ξαναχτίσουν μέρος της αλλά γιατί δεν την φτιάχνουμε όλη ξανά όπως ήταν; Προσωπικά τα ερείπια μου είναι θλιβερό θέαμα και και στο μόνο που εξυπηρετούν είναι να λειτουργούν σαν τουριστοπαγίδα για να κόβουμε εισιτήρια. Μπορούσε άνετα να γίνει παγκόσμιο σημείο πολιτισμού, να γίνονται εκδηλώσεις, χίλια δυο πράγματα. Φανταστείτε πολιτιστικές ημερίδες για την Ελληνική γλώσσα στη ακρόπολη ας πούμε ή συναντήσεις αρχηγών κρατών. Συμφωνεί κανείς ή μόνο εγώ έχω όραμα σε αυτό το κωλοκράτος γαμώτο;
Φυσικά και όχι.
Το διατηρούμε, το μελετούμε, το θαυμάζουμε, αλλά συνεχίζουμε και φτιάχνουμε καλύτερα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Γιωργης

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 12 Μάιος 2019, 12:07

Ουτως η αλλως ειναι υπερτιμημένο ως μνημειο. Οι σοβαροι τουριστες επισκεπτετονται το βερολινο (δεκαδες εκατομμύρια περισσοτεροι τουριστες απο την ελλαδα καθε χρονο.) Οποτε χαμενα λεφτα.
Μετα διαλογο κανουμε ανοιξες το νημα, εκφραστηκα. Γιατι χάπια.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Μάιος 2019, 12:08

Γιωργης έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:02
Ναι, να φορανε και. Χλαμυδες και σανταλια, και πριν απο καθε συναντηση των πολιτικων αρχηγων να ψαλλουν και υμνους στο δια, γιατι ελληνας δίχως κιτσαριο ειναι Σα μπολονεζ διχως παρμετζιαννα.
:lol::lol:

να αναλάβει την οργάνωση και διαχείριση του χώρου το ισεε
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 12 Μάιος 2019, 12:10

Σαμψών έγραψε:
12 Μάιος 2019, 11:59
Διάβασα ότι θέλουν να ξαναχτίσουν μέρος της αλλά γιατί δεν την φτιάχνουμε όλη ξανά όπως ήταν; Προσωπικά τα ερείπια μου είναι θλιβερό θέαμα και και στο μόνο που εξυπηρετούν είναι να λειτουργούν σαν τουριστοπαγίδα για να κόβουμε εισιτήρια. Μπορούσε άνετα να γίνει παγκόσμιο σημείο πολιτισμού, να γίνονται εκδηλώσεις, χίλια δυο πράγματα. Φανταστείτε πολιτιστικές ημερίδες για την Ελληνική γλώσσα στη ακρόπολη ας πούμε ή συναντήσεις αρχηγών κρατών. Συμφωνεί κανείς ή μόνο εγώ έχω όραμα σε αυτό το κωλοκράτος γαμώτο;
:D:smt023
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 12 Μάιος 2019, 12:13

Rocco Siffredi έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:03
φαινονται τα κανουρια που βαζουνε σε καποια σημεια και δεν ειναι και πολυ ωραιο
απο οτι καταλαβα αυτο που θα φτιαξουν θαναι μεσα στο ναο και υπαρχουνε αρκετα κομματια κλπ οποτε καπως παλευεται
Έχω να πάω 2 χρόνια, δεν ξέρω τι φτιάχνουν τώρα. Πάντως τα μάρμαρα από δω και από κει και οι σκαλωσιές δεν μου άρεσαν.

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 12 Μάιος 2019, 12:14

Ναι, θα είναι πολύ καμπ.
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7496
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 12 Μάιος 2019, 12:15

Σαμψών έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:13
Rocco Siffredi έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:03
φαινονται τα κανουρια που βαζουνε σε καποια σημεια και δεν ειναι και πολυ ωραιο
απο οτι καταλαβα αυτο που θα φτιαξουν θαναι μεσα στο ναο και υπαρχουνε αρκετα κομματια κλπ οποτε καπως παλευεται
Έχω να πάω 2 χρόνια, δεν ξέρω τι φτιάχνουν τώρα. Πάντως τα μάρμαρα από δω και από κει και οι σκαλωσιές δεν μου άρεσαν.
στις κολωνες Παρθενωνα πχ που βαζουνε σε καποια σημεια καινουρια μαρμαρα φαινεται η διαφορα

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 12 Μάιος 2019, 12:16

Feindflug έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:04
Φυσικά και όχι.
Το διατηρούμε, το μελετούμε, το θαυμάζουμε, αλλά συνεχίζουμε και φτιάχνουμε καλύτερα.
Μα ούτω η άλλως την ξαναφτιάξαμε μετά από την καταστροφή από τους Βενετούς. Δηλαδή μαζέψαμε τα κομμάτια και τα στήσαμε μαζί, γιατί να την αφήσουμε στη μέση; Άσε που θα την θαυμάζουμε καλύτερα μετά.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7496
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 12 Μάιος 2019, 12:23

τα 3/4 θαναι ασπρο και το υπολοιπο το κανονικο πουχει μεινει θα φαινεται γαμω :lol:

σκεψου και το αλλο θα πρεπει να κλεισει τελειως για να γινει
και επειδη ειμαστε Ελλαδαρα για να γινουν ολα αυτα θα παρει κατι χρονια εδω αναστηλωσεις κανουνε και κρατανε δεκαετιες

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Μάιος 2019, 12:23

Σαμψών έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:16
Feindflug έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:04
Φυσικά και όχι.
Το διατηρούμε, το μελετούμε, το θαυμάζουμε, αλλά συνεχίζουμε και φτιάχνουμε καλύτερα.
Μα ούτω η άλλως την ξαναφτιάξαμε μετά από την καταστροφή από τους Βενετούς. Δηλαδή μαζέψαμε τα κομμάτια και τα στήσαμε μαζί, γιατί να την αφήσουμε στη μέση; Άσε που θα την θαυμάζουμε καλύτερα μετά.
Ε να φτιάξουμε και κανέναν Περικλή τότε, να τον θαυμάζουμε κι αυτόν.
Διατήρηση ως έναν βαθμό, το θέμα είναι να προχωρούμε ταυτόχρονα προς το μέλλον, όχι να θρηνούμε και να νοσταλγούμε μπροστά σε μνημεία.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Να ξαναχτίσουμε την ακρόπολη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 12 Μάιος 2019, 12:24

Rocco Siffredi έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:15
Σαμψών έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:13
Rocco Siffredi έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:03
φαινονται τα κανουρια που βαζουνε σε καποια σημεια και δεν ειναι και πολυ ωραιο
απο οτι καταλαβα αυτο που θα φτιαξουν θαναι μεσα στο ναο και υπαρχουνε αρκετα κομματια κλπ οποτε καπως παλευεται
Έχω να πάω 2 χρόνια, δεν ξέρω τι φτιάχνουν τώρα. Πάντως τα μάρμαρα από δω και από κει και οι σκαλωσιές δεν μου άρεσαν.
στις κολωνες Παρθενωνα πχ που βαζουνε σε καποια σημεια καινουρια μαρμαρα φαινεται η διαφορα
Εντάξει δεν λέω για τσαπατσουλιές. Να ασχοληθεί κανας σοβαρός εννοώ όχι το Ελ κράτος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών