Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 21:24

lolek1 έγραψε:
13 Μάιος 2019, 19:23
δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι αυτοχειρες ειναι αντρες
ουτε τυχαιο οτι η συντριπτικη πλειοψηφια που αυτοκτονουν λογω ερωτηκης απογοητευσης ειναι αντρες
για γυναικα δεν εχω ακουσει ποτε μου.
Εικόνα
Μονο μουτζα μπορω να ριξω σε εναν(και κομπλιμεντο ειναι) που συνεχως και συνεχεια και παντα και εις τους αιωνας των αιωνων αμην,λεει συνεχως παπαριες και κυριως δειχνει τον κομπλεξικο σεξισμο και μισογυνισμο του.Το αυτο και για τον νηματοθετη.
Το μονο που καταφερνετε ειναι να αυτορεζιλευοσαστε ως καρακομπλεξαρες,διοτι ακριβως αυτο δειχνει αυτος ο καργα μισογυνισμος. :wave:
Πραγματικα προκαλειτε λυπηση,διοτι δειχνει τεραστια προβληματα γμτ με την ερωτικη σας ζωη. :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 13 Μάιος 2019, 21:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Γιάννης

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 13 Μάιος 2019, 21:26

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μάιος 2019, 13:15
Άνδρες είναι οι περισσότεροι αυτόχειρες στην Ελλάδα ενώ το 2014 ήταν το έτος με τις περισσότερες αυτοκτονίες στην Ελλάδα, σύμφωνα με έγγραφο του υπουργείου Υγείας που διαβιβάστηκε στη Βουλή.

Τα στοιχεία έχει συλλέξει η Ελληνική Στατική Αρχή και διαβιβάστηκαν στη Βουλή, από το υπουργείο Υγείας, στο πλαίσιο του κοινοβουλευτικού ελέγχου.

Σε αυτά αποτυπώνεται η εξέλιξη των αυτοκτονιών από το 2008 έως το 2016, ανά φύλο και ανά ηλικιακή ομάδα. Στα στοιχεία δεν περιλαμβάνονται οι μη θανατηφόρες απόπειρες.

Από τα στοιχεία προκύπτει πως από το 2008 έως το 2016 οι άνδρες που αυτοκτόνησαν είναι πολλαπλάσιοι των γυναικών και οι περισσότεροι είναι ηλικίας 45 έως 49 ετών.

Ωστόσο στο γενικό σύνολο, οι αυτοκτονίες σημειώνονται πιο συχνά στις ηλικίας 40 έως 59 ετών.

Επίσης από το 2008 μέχρι το 2014 οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα αυξήθηκαν σε ποσοστό 51,4%. Πιο αναλυτικά, το 2008 οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα ανήλθαν σε 373, το 2009 ανήλθαν σε 391, το 2010 ανήλθαν σε 377, το 2011 ανήλθαν σε 411, το 2012 σε 508, το 2013 ανήλθαν σε 533, το 2014 ανήλθαν σε 565, το 2015 σε 529 και το 2016, τελευταίο έτος για το οποίο υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία, οι αυτοκτονίες ανήλθαν σε 464.

Εικόνα

Τα στοιχεία, ανά φύλο, αποκαλύπτουν ότι την περίοδο 2008 έως και 2016, έχουν καταγραφεί, στην Ελλάδα 3.487 αυτοκτονίες ανδρών και 750 γυναικών.

Ανά ηλικιακή ομάδα, την περίοδο 2008 έως 2016, έχουν καταγραφεί:

Στην ηλικιακή ομάδα 10-14 ετών 3 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 15-19 ετών 60 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 20-24 ετών 161 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 25-29 ετών 224 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 30-34 ετών 320 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 35-39 ετών 308 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 40-44 ετών 375 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 45-49 ετών 463 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 50-54 ετών 420 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 55-59 ετών 413 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 60-64 ετών 337 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 65-69 ετών 248 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 70-74 ετών 227 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 75-79 ετών 256 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 80-84 ετών 211 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 85+ ετών 170 αυτοκτονίες

https://www.reader.gr/news/koinonia/292 ... aytoheires
Καθόλου τυχαίο, και δεν ισχύει μόνο για την Ελλάδα.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 21:29

Μα και βεβαια τυχαιο δεν ειναι.Αυτο που δειχνει ομως,δεν ειναι οτι οι γυναικες ειναι αναισθητες,μια χαρα αισθανονται και συναισθανονται,μαλιστα οι γυναικες εχουν πολυ πιο ανεπτυγμενη την ενσυναισθηση,αλλα οτι απλα οι αντρες ειναι ΦΥΓΟΠΟΝΟΙ,σε γενικες γραμμες περισσοτερο απο τις γυναικες.Ειτε σας αρεσει ειτε οχι.Δεν εννοω ολοι βεβαια,απλα σ εενα ποσοστο παραπανω απο τις γυναικες.Αυτο δειχνει και τιποτα παραπανω.Οι γυναικες απλα ,ΣΕ ΓΕΝΙΚΕς ΓΡΑΜΜΕς,ειναι πιο ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ απο τους αντρες.

Uppercut

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 13 Μάιος 2019, 21:33

Ρε, παιδιά ειλικρινής απορία και μη με βρίσετε: Αφού ο Έθνι προφανώς δε μπορεί να βρει γυναίκα κι η Εσθήρ προφανώς δε μπορεί να βρει άντρα, γιατί δε γνωρίζεστε μεταξύ σας μήπως και παίξει κάτι;

Γιάννης

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 13 Μάιος 2019, 21:34

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:29
Μα και βεβαια τυχαιο δεν ειναι.Αυτο που δειχνει ομως,δεν ειναι οτι οι γυναικες ειναι αναισθητες,μια χαρα αισθανονται και συναισθανονται,μαλιστα οι γυναικες εχουν πολυ πιο ανεπτυγμενη την ενσυναισθηση,αλλα οτι απλα οι αντρες ειναι ΦΥΓΟΠΟΝΟΙ,σε γενικες γραμμες περισσοτερο απο τις γυναικες.Ειτε σας αρεσει ειτε οχι.Δεν εννοω ολοι βεβαια,απλα σ εενα ποσοστο παραπανω απο τις γυναικες.Αυτο δειχνει και τιποτα παραπανω.Οι γυναικες απλα ,ΣΕ ΓΕΝΙΚΕς ΓΡΑΜΜΕς,ειναι πιο ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ απο τους αντρες.
Ό,τι να'ναι.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 21:34

Uppercut έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:33
Ρε, παιδιά ειλικρινής απορία και μη με βρίσετε: Αφού ο Έθνι προφανώς δε μπορεί να βρει γυναίκα κι η Εσθήρ προφανώς δε μπορεί να βρει άντρα, γιατί δε γνωρίζεστε μεταξύ σας μήπως και παίξει κάτι;
Θα σε βρισω εγω,διοτι η μαμακια παει συννεφο.Αφου δεν μπορεις να ζησεις χωρις να πεταξεις την μαλακια σου,για αυτο εισαι εδω αρα.
Το πως εβγαλες συμπερασμα οτι εγω δενε χω αντρα,ειναι ακριβως αυτο που σε κανει αξιοπιστο.Ουτε εχω πει ποτε οτι δεν εχω αντρα,και βασικα εχω πει το αντιθετο.
ΕΧΩ ΑΝΤΡΑ ΦΙΛΤΑΤΕ και αντε γεια. :wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 13 Μάιος 2019, 21:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 21:36

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:29
Μα και βεβαια τυχαιο δεν ειναι.Αυτο που δειχνει ομως,δεν ειναι οτι οι γυναικες ειναι αναισθητες,μια χαρα αισθανονται και συναισθανονται,μαλιστα οι γυναικες εχουν πολυ πιο ανεπτυγμενη την ενσυναισθηση,αλλα οτι απλα οι αντρες ειναι ΦΥΓΟΠΟΝΟΙ,σε γενικες γραμμες περισσοτερο απο τις γυναικες.Ειτε σας αρεσει ειτε οχι.Δεν εννοω ολοι βεβαια,απλα σ εενα ποσοστο παραπανω απο τις γυναικες.Αυτο δειχνει και τιποτα παραπανω.Οι γυναικες απλα ,ΣΕ ΓΕΝΙΚΕς ΓΡΑΜΜΕς,ειναι πιο ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ απο τους αντρες.
Ο γιος μιας πελάτισσάς μου κρεμάστηκε πρόπερσι σε μια γέφυρα και έκοψε τις φλέβες του. Δεν άφησε σημείωμα, δεν είπε τίποτα σε κανέναν. Όμως την ίδια μέρα είχε δει την πρώην του, που μόλις χώρισαν, με έναν άλλον. Θέλω να μου εξηγήσεις τι σημαίνει σ' αυτήν την περίπτωση «φυγόπονος».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 21:37

this_man έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:34
Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:29
Μα και βεβαια τυχαιο δεν ειναι.Αυτο που δειχνει ομως,δεν ειναι οτι οι γυναικες ειναι αναισθητες,μια χαρα αισθανονται και συναισθανονται,μαλιστα οι γυναικες εχουν πολυ πιο ανεπτυγμενη την ενσυναισθηση,αλλα οτι απλα οι αντρες ειναι ΦΥΓΟΠΟΝΟΙ,σε γενικες γραμμες περισσοτερο απο τις γυναικες.Ειτε σας αρεσει ειτε οχι.Δεν εννοω ολοι βεβαια,απλα σ εενα ποσοστο παραπανω απο τις γυναικες.Αυτο δειχνει και τιποτα παραπανω.Οι γυναικες απλα ,ΣΕ ΓΕΝΙΚΕς ΓΡΑΜΜΕς,ειναι πιο ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ απο τους αντρες.
Ό,τι να'ναι.
Δεν σου αρεσε αλλα ετσι ειναι.Αυτοκτονει οχι ο ευαισθητος,αλλα ο φυγοπονος και ο ανευθυνος. :102:

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 21:41

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:36
Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:29
Μα και βεβαια τυχαιο δεν ειναι.Αυτο που δειχνει ομως,δεν ειναι οτι οι γυναικες ειναι αναισθητες,μια χαρα αισθανονται και συναισθανονται,μαλιστα οι γυναικες εχουν πολυ πιο ανεπτυγμενη την ενσυναισθηση,αλλα οτι απλα οι αντρες ειναι ΦΥΓΟΠΟΝΟΙ,σε γενικες γραμμες περισσοτερο απο τις γυναικες.Ειτε σας αρεσει ειτε οχι.Δεν εννοω ολοι βεβαια,απλα σ εενα ποσοστο παραπανω απο τις γυναικες.Αυτο δειχνει και τιποτα παραπανω.Οι γυναικες απλα ,ΣΕ ΓΕΝΙΚΕς ΓΡΑΜΜΕς,ειναι πιο ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ απο τους αντρες.
Ο γιος μιας πελάτισσάς μου κρεμάστηκε πρόπερσι σε μια γέφυρα και έκοψε τις φλέβες του. Δεν άφησε σημείωμα, δεν είπε τίποτα σε κανέναν. Όμως την ίδια μέρα είχε δει την πρώην του, που μόλις χώρισαν, με έναν άλλον. Θέλω να μου εξηγήσεις τι σημαίνει σ' αυτήν την περίπτωση «φυγόπονος».
Φυγοπονος ειναι διοτι δεν αντεχει τον πονο της απορριψης.ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.Ολοι εχουν απορρΙφθει απο καποιον.ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ.Ξες,δεν ειναι υποχρεωτικο να μας θελουν οσοι θελουμε εμεις.

Επισης ειναι ΌΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΞΗ ΕΚΔΙΚΙΣΗΣ να αυτοκτονεις επειδη ο αλλος σε απερριψε.Ειναι σαν να λες,με απερριψες,κατσε μαλακα να δεις τι θα κανω να το εχεις τυψεις για ολη σου την ζωη.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ,ΑΝΤΡΕς Η ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ.
Ειναι ξεκαθαρη αδυναμια,ΕΓΩΙΣΜΟΣ...ΔΙΟΤΙ νομιζουν οτι ειναι υποχρεωμενοι οι αλλοι να τους αγαπουν και φυγοπονια.Απορω εσυ,που δνε το καταλαβαινεις,Δεν σε εχω για χαζο.

Ευαισθησια ειναι να εχεις ενσυναισθηση για αλλα πλασματα και να πασχιζεις για αυτα.ΟΧΙ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ απολυτα εγωιστικο απο σενα να απαιτεις να σε θελει ο αλλος,αλλιως αυτοκτονεις.

Καταννοω την αυτοκτονια λογω ασθενειας ανιατης βεβαια.Ειναι αλλη αυτη η περιπτωση.Αλλα και παλι δειχνει φυγοπονια νκαι αδυναμια,Δεν το κατακρινω ομως καθολου.Ειναι ενα ειδος ευθανασιας.
Ομως η περιπτωση που περιγραφεις για μενα ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ,Η ΠΙΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ,ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΗ ΠΡΑΞΗ και φυγοπονια και ακομα και πραξεη εκδικησης.

Άβαταρ μέλους
Tigrayan
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 05 Ιαν 2019, 22:44

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tigrayan » 13 Μάιος 2019, 21:48

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μάιος 2019, 13:15
Άνδρες είναι οι περισσότεροι αυτόχειρες στην Ελλάδα ενώ το 2014 ήταν το έτος με τις περισσότερες αυτοκτονίες στην Ελλάδα, σύμφωνα με έγγραφο του υπουργείου Υγείας που διαβιβάστηκε στη Βουλή.

Τα στοιχεία έχει συλλέξει η Ελληνική Στατική Αρχή και διαβιβάστηκαν στη Βουλή, από το υπουργείο Υγείας, στο πλαίσιο του κοινοβουλευτικού ελέγχου.

Σε αυτά αποτυπώνεται η εξέλιξη των αυτοκτονιών από το 2008 έως το 2016, ανά φύλο και ανά ηλικιακή ομάδα. Στα στοιχεία δεν περιλαμβάνονται οι μη θανατηφόρες απόπειρες.

Από τα στοιχεία προκύπτει πως από το 2008 έως το 2016 οι άνδρες που αυτοκτόνησαν είναι πολλαπλάσιοι των γυναικών και οι περισσότεροι είναι ηλικίας 45 έως 49 ετών.

Ωστόσο στο γενικό σύνολο, οι αυτοκτονίες σημειώνονται πιο συχνά στις ηλικίας 40 έως 59 ετών.

Επίσης από το 2008 μέχρι το 2014 οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα αυξήθηκαν σε ποσοστό 51,4%. Πιο αναλυτικά, το 2008 οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα ανήλθαν σε 373, το 2009 ανήλθαν σε 391, το 2010 ανήλθαν σε 377, το 2011 ανήλθαν σε 411, το 2012 σε 508, το 2013 ανήλθαν σε 533, το 2014 ανήλθαν σε 565, το 2015 σε 529 και το 2016, τελευταίο έτος για το οποίο υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία, οι αυτοκτονίες ανήλθαν σε 464.

Εικόνα

Τα στοιχεία, ανά φύλο, αποκαλύπτουν ότι την περίοδο 2008 έως και 2016, έχουν καταγραφεί, στην Ελλάδα 3.487 αυτοκτονίες ανδρών και 750 γυναικών.

Ανά ηλικιακή ομάδα, την περίοδο 2008 έως 2016, έχουν καταγραφεί:

Στην ηλικιακή ομάδα 10-14 ετών 3 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 15-19 ετών 60 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 20-24 ετών 161 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 25-29 ετών 224 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 30-34 ετών 320 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 35-39 ετών 308 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 40-44 ετών 375 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 45-49 ετών 463 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 50-54 ετών 420 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 55-59 ετών 413 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 60-64 ετών 337 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 65-69 ετών 248 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 70-74 ετών 227 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 75-79 ετών 256 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 80-84 ετών 211 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 85+ ετών 170 αυτοκτονίες

https://www.reader.gr/news/koinonia/292 ... aytoheires
Μία υγιής κοινωνία δεν πάσχει από αυτοκτονίες.Ο άνθρωπος φτάνει στην αυτοκτονία όταν έχει καταλήξει μέσα σε ψυχικό αδιέξοδο και νιώθει ότι δεν.υπάρχει κάτι να τον κρατά στην ζωή (μέγα λάθος).

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 21:50

Όσα λες ακυρώνονται από το γεγονός ότι η αυτοκτονία συνεπάγεται παύση της ύπαρξής σου. Τι εγωισμός και εκδίκηση;

Ποια ήταν η ευθύνη που απέφυγε; Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του. Ποιες ευθύνες απέφυγε;

Αυτός που δεν αντέχει τον πόνο, είναι ψυχικά διαλυμένος. Δεν είναι ενεργητική πράξη, δεν είναι κάτι που ο άλλος κάνει, είναι κατάσταση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 21:53

Tigrayan έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:48
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μάιος 2019, 13:15
Άνδρες είναι οι περισσότεροι αυτόχειρες στην Ελλάδα ενώ το 2014 ήταν το έτος με τις περισσότερες αυτοκτονίες στην Ελλάδα, σύμφωνα με έγγραφο του υπουργείου Υγείας που διαβιβάστηκε στη Βουλή.

Τα στοιχεία έχει συλλέξει η Ελληνική Στατική Αρχή και διαβιβάστηκαν στη Βουλή, από το υπουργείο Υγείας, στο πλαίσιο του κοινοβουλευτικού ελέγχου.

Σε αυτά αποτυπώνεται η εξέλιξη των αυτοκτονιών από το 2008 έως το 2016, ανά φύλο και ανά ηλικιακή ομάδα. Στα στοιχεία δεν περιλαμβάνονται οι μη θανατηφόρες απόπειρες.

Από τα στοιχεία προκύπτει πως από το 2008 έως το 2016 οι άνδρες που αυτοκτόνησαν είναι πολλαπλάσιοι των γυναικών και οι περισσότεροι είναι ηλικίας 45 έως 49 ετών.

Ωστόσο στο γενικό σύνολο, οι αυτοκτονίες σημειώνονται πιο συχνά στις ηλικίας 40 έως 59 ετών.

Επίσης από το 2008 μέχρι το 2014 οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα αυξήθηκαν σε ποσοστό 51,4%. Πιο αναλυτικά, το 2008 οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα ανήλθαν σε 373, το 2009 ανήλθαν σε 391, το 2010 ανήλθαν σε 377, το 2011 ανήλθαν σε 411, το 2012 σε 508, το 2013 ανήλθαν σε 533, το 2014 ανήλθαν σε 565, το 2015 σε 529 και το 2016, τελευταίο έτος για το οποίο υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία, οι αυτοκτονίες ανήλθαν σε 464.

Εικόνα

Τα στοιχεία, ανά φύλο, αποκαλύπτουν ότι την περίοδο 2008 έως και 2016, έχουν καταγραφεί, στην Ελλάδα 3.487 αυτοκτονίες ανδρών και 750 γυναικών.

Ανά ηλικιακή ομάδα, την περίοδο 2008 έως 2016, έχουν καταγραφεί:

Στην ηλικιακή ομάδα 10-14 ετών 3 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 15-19 ετών 60 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 20-24 ετών 161 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 25-29 ετών 224 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 30-34 ετών 320 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 35-39 ετών 308 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 40-44 ετών 375 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 45-49 ετών 463 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 50-54 ετών 420 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 55-59 ετών 413 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 60-64 ετών 337 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 65-69 ετών 248 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 70-74 ετών 227 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 75-79 ετών 256 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 80-84 ετών 211 αυτοκτονίες
Στην ηλικιακή ομάδα 85+ ετών 170 αυτοκτονίες

https://www.reader.gr/news/koinonia/292 ... aytoheires
Μία υγιής κοινωνία δεν πάσχει από αυτοκτονίες.Ο άνθρωπος φτάνει στην αυτοκτονία όταν έχει καταλήξει μέσα σε ψυχικό αδιέξοδο και νιώθει ότι δεν.υπάρχει κάτι να τον κρατά στην ζωή (μέγα λάθος).
Σωστο.
ΚΑΙ αν ειναι δυνατον...την αυτοκτονια να την θεωρουμε δειγμα πιο σωστου ανθρωπου/φυλου..απο αυτον που ΔΕΝ αυτοκτονει.
Και για να το κανω ταληρακια,καποιοι να λενε η υποννοουν οτι οι αντρες ειναι πιο ευαισθητοι ,αρα πιο καλοι,γλυκουληδες,σωστοι κλπ επειδη αυτοκτονουν,ενω οι γυναικες ειναι οι απανθρωπες.
Ε οχι.
Η ευαισθησια δεν ειναι η φυγοπονια η αδυναμια.Εασθησια ειναι να εχω καταρχην ενσυναισθηση,που οι γυναικες την ΕΧΟΥΝ σε μεγαλυτερο βαθμο απο τους αντρες και η φροντιδα.ΦΡΟΝΤΙΔΑ;

Τουτεστιν ειμαι ευαισθητος/συμπονω/παω σε αποτελέσμα φροντιζω.


ΟΧΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΕΡΡΙΨΑΝ ΤΗΝ ΑΦΕΝΤΟΜΟΥΣΟΥΝΑΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΧΤΩ,ΑΥΤΟΚΤΟΝΩ,
Δεν μιλαω για αυτοκτονιες λογω ανιατης ασθενειας το ξεκαθαριζω,παρολο που και αυτο δειχνει πιο φυγοπονιαση.Αναφερομαι στο παραδειγμα του χελι και στο υποννοουμενο του νηματοθετη και αλλων λοιπων μισογυνηδων.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 13 Μάιος 2019, 21:56

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:41
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:36
Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:29
Μα και βεβαια τυχαιο δεν ειναι.Αυτο που δειχνει ομως,δεν ειναι οτι οι γυναικες ειναι αναισθητες,μια χαρα αισθανονται και συναισθανονται,μαλιστα οι γυναικες εχουν πολυ πιο ανεπτυγμενη την ενσυναισθηση,αλλα οτι απλα οι αντρες ειναι ΦΥΓΟΠΟΝΟΙ,σε γενικες γραμμες περισσοτερο απο τις γυναικες.Ειτε σας αρεσει ειτε οχι.Δεν εννοω ολοι βεβαια,απλα σ εενα ποσοστο παραπανω απο τις γυναικες.Αυτο δειχνει και τιποτα παραπανω.Οι γυναικες απλα ,ΣΕ ΓΕΝΙΚΕς ΓΡΑΜΜΕς,ειναι πιο ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ απο τους αντρες.
Ο γιος μιας πελάτισσάς μου κρεμάστηκε πρόπερσι σε μια γέφυρα και έκοψε τις φλέβες του. Δεν άφησε σημείωμα, δεν είπε τίποτα σε κανέναν. Όμως την ίδια μέρα είχε δει την πρώην του, που μόλις χώρισαν, με έναν άλλον. Θέλω να μου εξηγήσεις τι σημαίνει σ' αυτήν την περίπτωση «φυγόπονος».
Φυγοπονος ειναι διοτι δεν αντεχει τον πονο της απορριψης.ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.Ολοι εχουν απορρΙφθει απο καποιον.ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ.Ξες,δεν ειναι υποχρεωτικο να μας θελουν οσοι θελουμε εμεις.

Επισης ειναι ΌΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΞΗ ΕΚΔΙΚΙΣΗΣ να αυτοκτονεις επειδη ο αλλος σε απερριψε.Ειναι σαν να λες,με απερριψες,κατσε μαλακα να δεις τι θα κανω να το εχεις τυψεις για ολη σου την ζωη.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ,ΑΝΤΡΕς Η ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ.
Ειναι ξεκαθαρη αδυναμια,ΕΓΩΙΣΜΟΣ...ΔΙΟΤΙ νομιζουν οτι ειναι υποχρεωμενοι οι αλλοι να τους αγαπουν και φυγοπονια.Απορω εσυ,που δνε το καταλαβαινεις,Δεν σε εχω για χαζο.

Ευαισθησια ειναι να εχεις ενσυναισθηση για αλλα πλασματα και να πασχιζεις για αυτα.ΟΧΙ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ απολυτα εγωιστικο απο σενα να απαιτεις να σε θελει ο αλλος,αλλιως αυτοκτονεις.

Καταννοω την αυτοκτονια λογω ασθενειας ανιατης βεβαια.Ειναι αλλη αυτη η περιπτωση.Αλλα και παλι δειχνει φυγοπονια νκαι αδυναμια,Δεν το κατακρινω ομως καθολου.Ειναι ενα ειδος ευθανασιας.
Ομως η περιπτωση που περιγραφεις για μενα ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ,Η ΠΙΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ,ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΗ ΠΡΑΞΗ και φυγοπονια και ακομα και πραξεη εκδικησης.
Τύπισσα, χρησιμοποιείς λάθος όρους. Φυγόπονος κι εγωιστής όποιος δεν αντέχει τον πόνο της απόρριψης;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 13 Μάιος 2019, 21:56

Ααα ρε Εσθηρ-αρα, τετοια ποστ "σαλατες" κανεις και για αυτο σε διαβαζουμε ... :003:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών