Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 22:01

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:50
Όσα λες ακυρώνονται από το γεγονός ότι η αυτοκτονία συνεπάγεται παύση της ύπαρξής σου. Τι εγωισμός και εκδίκηση;

Ποια ήταν η ευθύνη που απέφυγε; Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του. Ποιες ευθύνες απέφυγε;

Αυτός που δεν αντέχει τον πόνο, είναι ψυχικά διαλυμένος. Δεν είναι ενεργητική πράξη, δεν είναι κάτι που ο άλλος κάνει, είναι κατάσταση.
Εξηγω παρα πανω.Μα τοσο νιονιο χρειαζεται να καταλαβεις τιε στι φυγοπονιαση;
Φιλε....φυγοπονος ειναι αυτος που ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.
Το λεει η ιδια η λεξη.
Η ευαισθησια δενε χει να κανει με ευαισθησια μονο στον εαυτο μου ξες.Δηλαδη δεν με αγαπανε....αααααα..δεν παιζω,αυτοκτονω,Η ευαισθησια εχει να κανει ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Ειμαι ευαισθητος,θελω να ειναι καλα οι αλλοι και να μην υποφερουν.Πιο ταληρακια δεν μπορω και βαριεμαι κιολας.
Ευαισθησια μονο ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑ ΑΠΛΑ ΕΓΩΙΣΜΟς ΚΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝ0Σ.

Πραγματικα δεν καταννοω το γεγονος οτι το εχεις σαν θετικο ο αλλος να αυτοκτονει επειδη ειδε την πρωην του να ειναι με αλλον.ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΩΗΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ;Ε ΑΥΤΟ ΛΕΩ. Ακρα εγωισμος,κακομαθημενος του κερατα ,ολοι για μενα,και οταν δεν μου κανετε το χατηρι φευγω.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΟΝΟ ΛΕΜΕ.ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
ΨΥΧΙΚΑ ΔΙΑΛΛΥΜΕΝΣΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ.ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ.
ΠΟΝΑΩ;;;;;;;;;;;ΦΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! αΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
Η ευαισθησια ειναι για τους αλλους.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΑς,ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟς ΑΚΡΑΤΟΣ.
Και ναι,ειναι γνωστο ,το λενε και ψυχολογοι οτι παρα πολλοι απο αυτους που αυτοκτονουν για ερωτικους λογους το σκεφτονται ως πραξη εκδικησης.ΕΓΩ ΘΑ ΦΥΓΩ,ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙς ΤΥΨΕΙΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΥΓΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ.
Ετσι σκεφτονται πολλοι ναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 13 Μάιος 2019, 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 22:05

Ju-87 έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:56
Ααα ρε Εσθηρ-αρα, τετοια ποστ "σαλατες" κανεις και για αυτο σε διαβαζουμε ... :003:
Καλα απο εσενα σιγουρα δεν περιμενα να το καταλαβεις. :smt005:

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 13 Μάιος 2019, 22:06

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μάιος 2019, 13:15
...Τα στοιχεία, ανά φύλο, αποκαλύπτουν ότι την περίοδο 2008 έως και 2016, έχουν καταγραφεί, στην Ελλάδα 3.487 αυτοκτονίες ανδρών και 750 γυναικών.
Ακομη και στις αυτοκτονίες, καταπιέζονται οι γυναίκες. Διοτι η αυτοκτονία ειναι μια πράξη απελευθέρωσης απο τα βασανα. Αλλά οχι, οι γυναίκες πρέπει να μεινουν εκεί, να υπηρετουν τους πασάδες.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 22:07

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:01
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:50
Όσα λες ακυρώνονται από το γεγονός ότι η αυτοκτονία συνεπάγεται παύση της ύπαρξής σου. Τι εγωισμός και εκδίκηση;

Ποια ήταν η ευθύνη που απέφυγε; Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του. Ποιες ευθύνες απέφυγε;

Αυτός που δεν αντέχει τον πόνο, είναι ψυχικά διαλυμένος. Δεν είναι ενεργητική πράξη, δεν είναι κάτι που ο άλλος κάνει, είναι κατάσταση.
Εξηγω παρα πανω.Μα τοσο νιονιο χρειαζεται να καταλαβεις τιε στι φυγοπονιαση;
Φιλε....φυγοπονος ειναι αυτος που ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.
Το λεει η ιδια η λεξη.
Η ευαισθησια δενε χει να κανει με ευαισθησια μονο στον εαυτο μου ξες.Δηλαδη δεν με αγαπανε....αααααα..δεν παιζω,αυτοκτονω,Η ευαισθησια εχει να κανει ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Ειμαι ευαισθητος,θελω να ειναι καλα οι αλλοι και να μην υποφερουν.Πιο ταληρακια δεν μπορω και βαριεμαι κιολας.
Ευαισθησια μονο ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑ ΑΠΛΑ ΕΓΩΙΣΜΟς ΚΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝ0Σ.

Πραγματικα δεν καταννοω το γεγονος οτι το εχεις σαν θετικο ο αλλος να αυτοκτονει επειδη ειδε την πρωην του να ειναι με αλλον.ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΩΗΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ;Ε ΑΥΤΟ ΛΕΩ. Ακρα εγωισμος,κακομαθημενος του κερατα ,ολοι για μενα,και οταν δεν μου κανετε το χατηρι φευγω.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΟΝΟ ΛΕΜΕ.ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
ΨΥΧΙΚΑ ΔΙΑΛΛΥΜΕΝΣΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ.ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ.
ΠΟΝΑΩ;;;;;;;;;;;ΦΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! αΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
Η ευαισθησια ειναι για τους αλλους.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΑς,ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟς ΑΚΡΑΤΟΣ.
Και ναι,ειναι γνωστο ,το λενε και ψυχολογοι οτι παρα πολλοι απο αυτους που αυτοκτονουν για ερωτικους λογους το σκεφτονται ως πραξη εκδικησης.ΕΓΩ ΘΑ ΦΥΓΩ,ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙς ΤΥΨΕΙΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΥΓΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ.
Ετσι σκεφτονται πολλοι ναι.
Δηλαδή αν πάω να σου χώσω μπουνιά στην μάπα και κάνεις πέρα, είσαι φυγόπονη;

Είπα κάπου ότι βλέπω την αυτοκτονία σαν κάτι θετικό; Σιγά μην χορέψω κιόλας. Θάνατος είναι. Αλλά το να πω ότι κάποιος που αυτοκτόνησε επειδή ράγισε η καρδιά του είναι φυγόπονος, με ξεπερνά. Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του, όχι αυτός που δεν πληγώνεται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 13 Μάιος 2019, 22:09

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:05
Ju-87 έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:56
Ααα ρε Εσθηρ-αρα, τετοια ποστ "σαλατες" κανεις και για αυτο σε διαβαζουμε ... :003:
Καλα απο εσενα σιγουρα δεν περιμενα να το καταλαβεις. :smt005:
Τι να καταλαβω βρε κατακαημενη που εχεις μπλεξει τα δαχτυλα σου πανω απο το πληκτρολογιο?? :smt005:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 22:11

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:07
Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:01
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:50
Όσα λες ακυρώνονται από το γεγονός ότι η αυτοκτονία συνεπάγεται παύση της ύπαρξής σου. Τι εγωισμός και εκδίκηση;

Ποια ήταν η ευθύνη που απέφυγε; Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του. Ποιες ευθύνες απέφυγε;

Αυτός που δεν αντέχει τον πόνο, είναι ψυχικά διαλυμένος. Δεν είναι ενεργητική πράξη, δεν είναι κάτι που ο άλλος κάνει, είναι κατάσταση.
Εξηγω παρα πανω.Μα τοσο νιονιο χρειαζεται να καταλαβεις τιε στι φυγοπονιαση;
Φιλε....φυγοπονος ειναι αυτος που ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.
Το λεει η ιδια η λεξη.
Η ευαισθησια δενε χει να κανει με ευαισθησια μονο στον εαυτο μου ξες.Δηλαδη δεν με αγαπανε....αααααα..δεν παιζω,αυτοκτονω,Η ευαισθησια εχει να κανει ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Ειμαι ευαισθητος,θελω να ειναι καλα οι αλλοι και να μην υποφερουν.Πιο ταληρακια δεν μπορω και βαριεμαι κιολας.
Ευαισθησια μονο ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑ ΑΠΛΑ ΕΓΩΙΣΜΟς ΚΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝ0Σ.

Πραγματικα δεν καταννοω το γεγονος οτι το εχεις σαν θετικο ο αλλος να αυτοκτονει επειδη ειδε την πρωην του να ειναι με αλλον.ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΩΗΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ;Ε ΑΥΤΟ ΛΕΩ. Ακρα εγωισμος,κακομαθημενος του κερατα ,ολοι για μενα,και οταν δεν μου κανετε το χατηρι φευγω.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΟΝΟ ΛΕΜΕ.ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
ΨΥΧΙΚΑ ΔΙΑΛΛΥΜΕΝΣΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ.ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ.
ΠΟΝΑΩ;;;;;;;;;;;ΦΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! αΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
Η ευαισθησια ειναι για τους αλλους.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΑς,ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟς ΑΚΡΑΤΟΣ.
Και ναι,ειναι γνωστο ,το λενε και ψυχολογοι οτι παρα πολλοι απο αυτους που αυτοκτονουν για ερωτικους λογους το σκεφτονται ως πραξη εκδικησης.ΕΓΩ ΘΑ ΦΥΓΩ,ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙς ΤΥΨΕΙΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΥΓΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ.
Ετσι σκεφτονται πολλοι ναι.
Δηλαδή αν πάω να σου χώσω μπουνιά στην μάπα και κάνεις πέρα, είσαι φυγόπονη;

Είπα κάπου ότι βλέπω την αυτοκτονία σαν κάτι θετικό; Σιγά μην χορέψω κιόλας. Θάνατος είναι. Αλλά το να πω ότι κάποιος που αυτοκτόνησε επειδή ράγισε η καρδιά του είναι φυγόπονος, με ξεπερνά. Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του, όχι αυτός που δεν πληγώνεται.
Το παραδειγμα με την μπουνια αδυνατω να το αντιληφθω.Δεν εχει καμια σχεση με το τι εστι ο φυγοπονος.Δεν λεμε να τρως σωματικο πονο.Δεν λεμε επισης να μην ανα΄λαμβανεις τις ευθυνες σου.Αυτος που δεν αναλαμβανει τθς ευθυνες ειναι ανευθυνος.Ο φυγοπονος ειναι αυτος που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ,ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΨΥΧΙΚΑ.
Τουτεστιν,δεν αντεχω τον πονο που νιωθω επειδη με απορριπτεις.ΔΕΝ ΤΟΝΑ ΑΝΤΕΧΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΩ,ΔΡΑΠΕΤΕΥΩ.Αδυναμια δειχνει....ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.Η ευαισθησια ειναι οταν ποναμε για αλλα πλασματα και νοιαζομαστε για αυτα,παλευουμε για αυτα και τα φροντιζουμε.ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΔΡΑΠΕΥΤΕΥΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ,ΤΟΝ ΨΥΧΙΚΟ και καθαρα εγωιστικο, δεν δεχομαστε την απορριψη,ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΓΕΥΤΟΥΜΕ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 13 Μάιος 2019, 22:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Uppercut

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 13 Μάιος 2019, 22:12

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:07


Δηλαδή αν πάω να σου χώσω μπουνιά στην μάπα και κάνεις πέρα, είσαι φυγόπονη;

Είπα κάπου ότι βλέπω την αυτοκτονία σαν κάτι θετικό; Σιγά μην χορέψω κιόλας. Θάνατος είναι. Αλλά το να πω ότι κάποιος που αυτοκτόνησε επειδή ράγισε η καρδιά του είναι φυγόπονος, με ξεπερνά. Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του, όχι αυτός που δεν πληγώνεται.
Κάτσε ρε συ Ελληγενή, γιατί πας να δώσεις δίκιο στην Εσθήρ τώρα. Άμα υπάρχει λόγος που πρέπει να φας τη μπουνιά, πρέπει να μπεις στη μέση για κάποιον άλλον ή κάτι και δεν το κάνεις απλά επειδή φοβάσαι τον πόνο, τότε είσαι φυγόπονος, ναι. Άμα πετάς τη ζωή σου για μία κοπέλα που τα φτιαξε με άλλον, είσαι κάτι τέτοιο πάλι. Λογικό είναι να πονάς, όπως και λογικό να φοβάσαι στην περίπτωση της μπουνιάς. Αλλά υπάρχουν πράγματα που δεν κάνεις για να γλυτώσεις από τον πόνο και υπάρχουν πόνοι που δικαιολογούν την υποχώρηση κι άλλοι όχι.

Προφανώς η Εσθήρ λέει πίπες για τους άντρες που είναι φυγόπονοι, αλλά είναι η Εσθήρ κι όποιος επιλέγει να κάνει συζήτηση μαζί της, ας βρει άκρη, εγώ δε συζητάω σοβαρά με τέτοια άτομα. Απευθύνθηκα σε σένα, γιατί στο παράδειγμα που δίνεις κι εγώ κάπως έτσι θα τον χαρακτήριζα τον νεαρό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 13 Μάιος 2019, 22:16, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 22:18

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:11
Το παραδειγμα με την μπουνια αδυνατω να το αντιληφθω.Δεν εχει καμια σχεση με το τι εστι ο φυγοπονος.Δεν λεμε να τρως σωματικο πονο.Δεν λεμε επισης να μην ανα΄λαμβανεις τις ευθυνες σου.Αυτος που δεν αναλαμβανει τθς ευθυνες ειναι ανευθυνος.Ο φυγοπονος ειναι αυτος που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ,ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΨΥΧΙΚΑ.
Καλό είναι, πριν αρχίσουμε να αναλύουμε την προσωπική μας αίσθηση για το τι σημαίνει μια λέξη, να ανοίγουμε κι ένα λεξικό:


φυγόπονος -η -ο [fiγóponos] Ε5 : (λόγ.) που έχει την τάση να αποφεύγει ενέργειες ή δραστηριότητες που απαιτούν ή προϋποθέτουν σωματικό ή πνευματικό μόχθο, κόπο· οκνηρός, τεμπέλης.

Αυτός που δεν αντέχει την απόρριψη δεν είναι τεμπέλης ούτε αποφεύγει να κάνει κάποια δουλειά. Και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να αντέχεις την απόρριψη. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, όταν νιώθεις τόσο απελπισμένος που θέλεις να αυτοκτονήσεις, είναι να ζητήσεις την βοήθεια ειδικών. Κι αυτό ακόμα δεν είναι εύκολο, γιατί το να προσεγγίζεις κάποιον με προβλήματα που έχεις βαθιά μέσα σου είναι εξαιρετικά δύσκολο και γι' αυτό έχουμε τηλεφωνικές γραμμές βοήθειας, που εισάγουν το στοιχείο της ανωνυμίας και της απόστασης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 13 Μάιος 2019, 22:20

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:11
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:07
Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:01


Εξηγω παρα πανω.Μα τοσο νιονιο χρειαζεται να καταλαβεις τιε στι φυγοπονιαση;
Φιλε....φυγοπονος ειναι αυτος που ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.
Το λεει η ιδια η λεξη.
Η ευαισθησια δενε χει να κανει με ευαισθησια μονο στον εαυτο μου ξες.Δηλαδη δεν με αγαπανε....αααααα..δεν παιζω,αυτοκτονω,Η ευαισθησια εχει να κανει ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Ειμαι ευαισθητος,θελω να ειναι καλα οι αλλοι και να μην υποφερουν.Πιο ταληρακια δεν μπορω και βαριεμαι κιολας.
Ευαισθησια μονο ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑ ΑΠΛΑ ΕΓΩΙΣΜΟς ΚΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝ0Σ.

Πραγματικα δεν καταννοω το γεγονος οτι το εχεις σαν θετικο ο αλλος να αυτοκτονει επειδη ειδε την πρωην του να ειναι με αλλον.ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΩΗΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ;Ε ΑΥΤΟ ΛΕΩ. Ακρα εγωισμος,κακομαθημενος του κερατα ,ολοι για μενα,και οταν δεν μου κανετε το χατηρι φευγω.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΟΝΟ ΛΕΜΕ.ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
ΨΥΧΙΚΑ ΔΙΑΛΛΥΜΕΝΣΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ.ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ.
ΠΟΝΑΩ;;;;;;;;;;;ΦΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! αΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.
Η ευαισθησια ειναι για τους αλλους.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΑς,ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟς ΑΚΡΑΤΟΣ.
Και ναι,ειναι γνωστο ,το λενε και ψυχολογοι οτι παρα πολλοι απο αυτους που αυτοκτονουν για ερωτικους λογους το σκεφτονται ως πραξη εκδικησης.ΕΓΩ ΘΑ ΦΥΓΩ,ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙς ΤΥΨΕΙΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΥΓΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ.
Ετσι σκεφτονται πολλοι ναι.
Δηλαδή αν πάω να σου χώσω μπουνιά στην μάπα και κάνεις πέρα, είσαι φυγόπονη;

Είπα κάπου ότι βλέπω την αυτοκτονία σαν κάτι θετικό; Σιγά μην χορέψω κιόλας. Θάνατος είναι. Αλλά το να πω ότι κάποιος που αυτοκτόνησε επειδή ράγισε η καρδιά του είναι φυγόπονος, με ξεπερνά. Φυγόπονος είναι αυτός που αποφεύγει τις ευθύνες του, όχι αυτός που δεν πληγώνεται.
Το παραδειγμα με την μπουνια αδυνατω να το αντιληφθω.Δεν εχει καμια σχεση με το τι εστι ο φυγοπονος.Δεν λεμε να τρως σωματικο πονο.Δεν λεμε επισης να μην ανα΄λαμβανεις τις ευθυνες σου.Αυτος που δεν αναλαμβανει τθς ευθυνες ειναι ανευθυνος.Ο φυγοπονος ειναι αυτος που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ,ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΨΥΧΙΚΑ.
Τουτεστιν,δεν αντεχω τον πονο που νιωθω επειδη με απορριπτεις.ΔΕΝ ΤΟΝΑ ΑΝΤΕΧΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΩ,ΔΡΑΠΕΤΕΥΩ.Αδυναμια δειχνει....ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.Η ευαισθησια ειναι οταν ποναμε για αλλα πλασματα και νοιαζομαστε για αυτα,παλευουμε για αυτα και τα φροντιζουμε.ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΔΡΑΠΕΥΤΕΥΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ,ΤΟΝ ΨΥΧΙΚΟ και καθαρα εγωιστικο, δεν δεχομαστε την απορριψη,ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΓΕΥΤΟΥΜΕ.
Τύπισσα, στη λέξη φυγόπονος, το συνθετικό -πονος αναφέρεται στον μόχθο, στην παραγωγή έργου. Δεν αναφέρεται στον πόνο ως αίσθηση σε ένα εξωτερικό ερέθισμα.

Ο αυτόχειρας δεν είναι απαραίτητα δραπέτης της πραγματικότητος και των ευθυνών. Κάποιες φορές αυτή η πράξη σημαίνει την ματαιότητα της υπάρξεως πέραν κάποιων δεδομένων καταστάσεων και όχι μόνο την ανικανότητα αντιδράσεως σε αυτές.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Uppercut

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 13 Μάιος 2019, 22:23

Βασικά μαλακία. Άμα η λέξη έχει πιο πολύ σημασία του τύπου "τεμπελιά" έχει δίκιο ο Χέλης, ίσως δεν την χρησιμοποιούμε με πιο βαριά έννοια, ήτοι κάποιος που υποχωρεί μπροστά στην πιθανότητα κάποιου ιδιαίτερου σωματικού ή ψυχικού πόνου. Επί της ουσίας μένω σ' αυτά που είπα για το αδικαιολόγητο μιας τέτοιας πράξης για τέτοιο λόγο, αυτό ήταν και μάλλον ούτε ο Ελληγενής διαφωνεί.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 22:27

Uppercut έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:23
Βασικά μαλακία. Άμα η λέξη έχει πιο πολύ σημασία του τύπου "τεμπελιά" έχει δίκιο ο Χέλης, ίσως δεν την χρησιμοποιούμε με πιο βαριά έννοια, ήτοι κάποιος που υποχωρεί μπροστά στην πιθανότητα κάποιου ιδιαίτερου σωματικού ή ψυχικού πόνου. Επί της ουσίας μένω σ' αυτά που είπα για το αδικαιολόγητο μιας τέτοιας πράξης για τέτοιο λόγο, αυτό ήταν και μάλλον ούτε ο Ελληγενής διαφωνεί.
Οποιοσδήποτε έχει περάσει δύσκολες στιγμές στην ζωή του και δεν έχει αυτοκτονήσει, σίγουρα συμφωνεί ότι αυτή η πράξη δεν δικαιολογείται από κάποιον που έχει την ψυχική του υγεία. Γι' αυτό και οι αυτόχειρες θεωρείται ότι δεν την έχουν. Η μόνη αιτιολογία σε ψυχικά υγιή άνθρωπο είναι να ξέρει ότι αν δεν αυτοκτονήσει τον περιμένει σίγουρα ένα πολύ χειρότερο τέλος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μάιος 2019, 22:35

Το φυγοπονος λεμε εχει τον πονο.Ο πονος μπορει να ειναι ειτε σωματικος ειτε ψυχικος,και εδω ΔΕΝ μιλαμε για σωματικο.Εθελοτυφλητε κανονικα.Η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ,Η ΘΛΙΨΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ.!!!ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.Δεν αντεχω τον ψυχικο πονο,ειμαι φυγοπονος.

Κατα τα αλλα,παρτε και ενα αρθρο απο ψυχιατρο.
Γιατί οι άνδρες αυτοκτονούν πολύ περισσότερο από τις γυναίκες

Παγκοσμίως, σύμφωνα με τα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (WHO), υπολογίζεται ότι αφαίρεσαν τη ζωή τους 793.000 άτομα το 2016. Και εδώ, οι περισσότεροι άντρες. Μάλιστα, το φαινόμενο είναι διαχρονικό. Από τότε που άρχισαν να καταγράφονται αυτά τα στοιχεία, η υπεροχή των αντρών ήταν πάντα αισθητή.

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Οι γυναίκες κάνουν απόπειρες, οι άντρες αυτοκτονούν
«Υπάρχουν πολλά γιατί», μας λέει ο κ. Κυριάκος Κατσαδώρος, ψυχίατρος και επιστημονικός υπεύθυνος της τηλεφωνικής Γραμμής Παρέμβασης για την Αυτοκτονία 1018 της «Κλίμακας». «Ένα βασικό είναι ότι οι άντρες δεν κάνουν απόπειρα. Αυτοκτονούν».

Έρευνες έχουν δείξει, όπως αναφέρει και το BBC σε αντίστοιχο θέμα, ότι οι γυναίκες κάνουν περισσότερες απόπειρες αυτοκτονίας (1,2 φορές περισσότερο από τους άντρες σύμφωνα με στοιχεία των ΗΠΑ) αλλά οι άντρες επιτυγχάνουν περισσότερο. Ο λόγος είναι ότι επιλέγουν ποιο βίαιους τρόπους και έτσι καθίσταται πιο δύσκολο να παρέμβει κάποιος και να σωθούν (όπως για παράδειγμα όπλο, όπου ειδικά στην Αμερική έχουν και αυξημένη πρόσβαση, λόγω της οπλοκατοχής).

Σύμφωνα με τα στοιχεία που είναι διαθέσιμα για την Ελλάδα, η πιο συχνή μέθοδος αυτοκτονίας των αντρών ήταν ο απαγχονισμός ενώ για τις γυναίκες η πτώση από ύψος.
«Οι άντρες δεν κλαίνε», αλλά αυτοκτονούν
Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι το αξιακό σύστημα στο οποίο έχουν μεγαλώσει οι άντρες. Πρέπει να είναι σκληροί, να μην κλαίνε, να μπλοκάρουν τα αρνητικά συναισθήματα. Όταν όμως αυτά υπάρχουν; «Απλά» δεν τα λένε. Τα καταπίνουν. Με αποτέλεσμα να μην αναζητούν βοήθεια. Αντίθετα, είναι απολύτως φυσιολογικό για μια γυναίκα να εκφράσει τα συναισθήματά της.

«Αυτή η διαφορά έχει σχέση με την αξιακή διάσταση του άντρα έτσι όπως είναι διαμορφωμένη σε πολλές κοινωνίες. Οι άντρες δεν επικοινωνούν τα προβλήματά τους εύκολα, οι άντρες δεν κλαίνε και έτσι όπως είναι διαμορφωμένες οι οικογένειες, έχει πέσει πάνω τους το βάρος της ευθύνης. Έτσι, όταν γίνει κάτι άσχημο, νιώθουν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ευθύνη που έχουν. Σκεφτείτε κάποιον που κλείνει η επιχείρησή του. Δεν έχει τη δυνατότητα πια να είναι ο άνθρωπος που ήταν πριν δύο μήνες όταν έβγαζε 10.000 το μήνα. Έχει επιπτώσεις στις σχέσεις του, στην αυτοπεποίθησή του και αυτή η αλλαγή στο status quo μπορεί να τον βάλει σε μια διαδικασία να σκέφτεται ότι οτιδήποτε είχε στηρίξει τον ανδρισμό του, έχει χαθεί», μας εξηγεί ο κ. Κατσαδώρος.
Η κατάθλιψη και το στίγμα
Το άλλο παράδοξο είναι, όπως τονίζεται και στην έρευνα του BBC, ότι παρόλο που οι γυναίκες είναι αυτές που διαγιγνώσκονται περισσότερο με κατάθλιψη, οι άντρες είναι αυτοί που θα τερματίσουν τη ζωή τους. Όπως μας εξηγεί ο κ. Κατσαδώρος, ένα μεγάλο ποσοστό των αυτοκτονιών έχει να κάνει με τις συναισθηματικές διαταραχές, κυρίως τις άτυπες συναισθηματικές διαταραχές. «Η αυτοκτονία είναι η κρυμμένη συναισθηματική διαταραχή, η κρυμμένη κατάθλιψη».

Όμως πολλοί άντρες που μπορεί να περνάνε κάποια καταθλιπτική εμπειρία, συνήθως δεν την αντιμετωπίζουν με τη βοήθεια ενός ειδικού, λόγω του στίγματος, που είναι ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Οι γυναίκες είναι πιο εύκολο να ζητήσουν βοήθεια και μπορούν πιο εύκολα να βγουν από τη κατάθλιψη. Έτσι, συνήθως οι άντρες, και λόγω ορμονικών συσχετισμών, θα εκδηλώσουν ένα μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο, συγκριτικά με τις γυναίκες.

Το αλκοόλ σκοτώνει
Πολύ σημαντικό είναι και το θέμα του αλκοόλ. «Ένα μεγάλο ποσοστό, που ξεπερνά το 60% των αντρών που έχουν αυτοκτονήσει, έχουν προηγουμένως κάνει κατανάλωση αλκοόλ. Το αλκοόλ βοηθάει το άτομο να ξεχάσει την κατάθλιψή του, να την κρύψει. Και ο κοινωνικός αλκοολισμός είναι αυτό ακριβώς, μια προσπάθεια το άτομο να καλύψει τις άσχημες σκέψεις, τα άσχημα συναισθήματα. Όμως, υπό την επήρεια του αλκοόλ, ο άνθρωπος γίνεται και πιο παρορμητικός, ώστε να προβεί σε μία τέτοια πράξη. Αποφασίζουν να τερματίσουν αυτό που δεν μπορούν να συνεχίσουν, αυτό που τους πονάει ψυχικά».
https://www.huffingtonpost.gr/entry/yia ... f6b0f6211e

Τα ιδια και εδω
https://jenny.gr/well-being/psyhologia/ ... ra-apo-tis
Πουθενα λοιπον ακομα και απο τους επιστημονες δεν υπαρχει αυτο που υπονοουν οι μισογυνιδες εδω,οτι οι αντρες αυτοκτονουν επειδη ειναι πιο ευαισθητοι.Εξηγησα παραπανω τι εστι ευαισθησια.Τα αλλα ειναι απλα εγωκεντρισμος.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 13 Μάιος 2019, 22:40

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:35
Το φυγοπονος λεμε εχει τον πονο.Ο πονος μπορει να ειναι ειτε σωματικος ειτε ψυχικος,και εδω ΔΕΝ μιλαμε για σωματικο.Εθελοτυφλητε κανονικα.Η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ,Η ΘΛΙΨΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ.!!!ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.Δεν αντεχω τον ψυχικο πονο,ειμαι φυγοπονος.

Κατα τα αλλα,παρτε και ενα αρθρο απο ψυχιατρο.
Γιατί οι άνδρες αυτοκτονούν πολύ περισσότερο από τις γυναίκες

Παγκοσμίως, σύμφωνα με τα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (WHO), υπολογίζεται ότι αφαίρεσαν τη ζωή τους 793.000 άτομα το 2016. Και εδώ, οι περισσότεροι άντρες. Μάλιστα, το φαινόμενο είναι διαχρονικό. Από τότε που άρχισαν να καταγράφονται αυτά τα στοιχεία, η υπεροχή των αντρών ήταν πάντα αισθητή.

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Οι γυναίκες κάνουν απόπειρες, οι άντρες αυτοκτονούν
«Υπάρχουν πολλά γιατί», μας λέει ο κ. Κυριάκος Κατσαδώρος, ψυχίατρος και επιστημονικός υπεύθυνος της τηλεφωνικής Γραμμής Παρέμβασης για την Αυτοκτονία 1018 της «Κλίμακας». «Ένα βασικό είναι ότι οι άντρες δεν κάνουν απόπειρα. Αυτοκτονούν».

Έρευνες έχουν δείξει, όπως αναφέρει και το BBC σε αντίστοιχο θέμα, ότι οι γυναίκες κάνουν περισσότερες απόπειρες αυτοκτονίας (1,2 φορές περισσότερο από τους άντρες σύμφωνα με στοιχεία των ΗΠΑ) αλλά οι άντρες επιτυγχάνουν περισσότερο. Ο λόγος είναι ότι επιλέγουν ποιο βίαιους τρόπους και έτσι καθίσταται πιο δύσκολο να παρέμβει κάποιος και να σωθούν (όπως για παράδειγμα όπλο, όπου ειδικά στην Αμερική έχουν και αυξημένη πρόσβαση, λόγω της οπλοκατοχής).

Σύμφωνα με τα στοιχεία που είναι διαθέσιμα για την Ελλάδα, η πιο συχνή μέθοδος αυτοκτονίας των αντρών ήταν ο απαγχονισμός ενώ για τις γυναίκες η πτώση από ύψος.
«Οι άντρες δεν κλαίνε», αλλά αυτοκτονούν
Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι το αξιακό σύστημα στο οποίο έχουν μεγαλώσει οι άντρες. Πρέπει να είναι σκληροί, να μην κλαίνε, να μπλοκάρουν τα αρνητικά συναισθήματα. Όταν όμως αυτά υπάρχουν; «Απλά» δεν τα λένε. Τα καταπίνουν. Με αποτέλεσμα να μην αναζητούν βοήθεια. Αντίθετα, είναι απολύτως φυσιολογικό για μια γυναίκα να εκφράσει τα συναισθήματά της.

«Αυτή η διαφορά έχει σχέση με την αξιακή διάσταση του άντρα έτσι όπως είναι διαμορφωμένη σε πολλές κοινωνίες. Οι άντρες δεν επικοινωνούν τα προβλήματά τους εύκολα, οι άντρες δεν κλαίνε και έτσι όπως είναι διαμορφωμένες οι οικογένειες, έχει πέσει πάνω τους το βάρος της ευθύνης. Έτσι, όταν γίνει κάτι άσχημο, νιώθουν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ευθύνη που έχουν. Σκεφτείτε κάποιον που κλείνει η επιχείρησή του. Δεν έχει τη δυνατότητα πια να είναι ο άνθρωπος που ήταν πριν δύο μήνες όταν έβγαζε 10.000 το μήνα. Έχει επιπτώσεις στις σχέσεις του, στην αυτοπεποίθησή του και αυτή η αλλαγή στο status quo μπορεί να τον βάλει σε μια διαδικασία να σκέφτεται ότι οτιδήποτε είχε στηρίξει τον ανδρισμό του, έχει χαθεί», μας εξηγεί ο κ. Κατσαδώρος.
Η κατάθλιψη και το στίγμα
Το άλλο παράδοξο είναι, όπως τονίζεται και στην έρευνα του BBC, ότι παρόλο που οι γυναίκες είναι αυτές που διαγιγνώσκονται περισσότερο με κατάθλιψη, οι άντρες είναι αυτοί που θα τερματίσουν τη ζωή τους. Όπως μας εξηγεί ο κ. Κατσαδώρος, ένα μεγάλο ποσοστό των αυτοκτονιών έχει να κάνει με τις συναισθηματικές διαταραχές, κυρίως τις άτυπες συναισθηματικές διαταραχές. «Η αυτοκτονία είναι η κρυμμένη συναισθηματική διαταραχή, η κρυμμένη κατάθλιψη».

Όμως πολλοί άντρες που μπορεί να περνάνε κάποια καταθλιπτική εμπειρία, συνήθως δεν την αντιμετωπίζουν με τη βοήθεια ενός ειδικού, λόγω του στίγματος, που είναι ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Οι γυναίκες είναι πιο εύκολο να ζητήσουν βοήθεια και μπορούν πιο εύκολα να βγουν από τη κατάθλιψη. Έτσι, συνήθως οι άντρες, και λόγω ορμονικών συσχετισμών, θα εκδηλώσουν ένα μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο, συγκριτικά με τις γυναίκες.

Το αλκοόλ σκοτώνει
Πολύ σημαντικό είναι και το θέμα του αλκοόλ. «Ένα μεγάλο ποσοστό, που ξεπερνά το 60% των αντρών που έχουν αυτοκτονήσει, έχουν προηγουμένως κάνει κατανάλωση αλκοόλ. Το αλκοόλ βοηθάει το άτομο να ξεχάσει την κατάθλιψή του, να την κρύψει. Και ο κοινωνικός αλκοολισμός είναι αυτό ακριβώς, μια προσπάθεια το άτομο να καλύψει τις άσχημες σκέψεις, τα άσχημα συναισθήματα. Όμως, υπό την επήρεια του αλκοόλ, ο άνθρωπος γίνεται και πιο παρορμητικός, ώστε να προβεί σε μία τέτοια πράξη. Αποφασίζουν να τερματίσουν αυτό που δεν μπορούν να συνεχίσουν, αυτό που τους πονάει ψυχικά».
https://www.huffingtonpost.gr/entry/yia ... f6b0f6211e

Τα ιδια και εδω
https://jenny.gr/well-being/psyhologia/ ... ra-apo-tis
Πουθενα λοιπον ακομα και απο τους επιστημονες δεν υπαρχει αυτο που υπονοουν οι μισογυνιδες εδω,οτι οι αντρες αυτοκτονουν επειδη ειναι πιο ευαισθητοι.Εξηγησα παραπανω τι εστι ευαισθησια.Τα αλλα ειναι απλα εγωκεντρισμος.
Ούτε για φυγόπονους κι εγωιστές λέει, αλλά όπως νομίζεις.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 22:47

Εσθήρ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 22:35
Το φυγοπονος λεμε εχει τον πονο.Ο πονος μπορει να ειναι ειτε σωματικος ειτε ψυχικος,και εδω ΔΕΝ μιλαμε για σωματικο.Εθελοτυφλητε κανονικα


Εντάξει, ενημέρωσε τους λεξικογράφους ότι κάνουν λάθος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 13 Μάιος 2019, 22:49

lolek1 έγραψε:
13 Μάιος 2019, 19:23
δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι αυτοχειρες ειναι αντρες
ουτε τυχαιο οτι η συντριπτικη πλειοψηφια που αυτοκτονουν λογω ερωτηκης απογοητευσης ειναι αντρες
για γυναικα δεν εχω ακουσει ποτε μου.

καλά, ας ήταν οι οικογενειακές συσκευασίες παγωτού δηλητηριώδεις

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών