Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ορέστης 35

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Μάιος 2019, 11:16

DIOMEDESGR έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:12
Ορέστης 35 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 08:07
Στο μελλον οταν γεννιουνται οι ανθρωποι θα τους εμφυτευουν ενα κουμπι off για να το πατησουν οταν η καθε μερα ειναι βασανισμος. Θα ειναι ενα καλυτερο μελλον.
Κιαν πατηθεί κατά λάθος?
:p2:
θα βρισκεται σε δυσπροσιτο σημειο.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 15 Μάιος 2019, 11:20

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:16
θα βρισκεται σε δυσπροσιτο σημειο.
Μία καλή λύση που σκέφτομαι είναι να το βάλουν διπλα στο σημείο G.

Αφού κάνεις, πότε δεν το βρίσκει θα υπάρχει μια δικλειδα ασφαλείας.

:102:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Μάιος 2019, 11:32

Εδώ που τα λέμε, η αυτοκτονία είναι η μοναδική προσωπική (ελεύθερη) επιλογή που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 12:59

Ίφιδα έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:12
hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:05
Όπως δείχνει και το παραπάνω απόσπασμα, έχω δίκιο. Οι άντρες απλά είναι πιο αποτελεσματικοί στην αυτοκτονία.
.
Δε λέει μόνο αυτό, λέει κι οτι ντρεπονται να ζητήσουν βοήθεια ή να μιλήσουν για τα συναισθήματά τους και πως επίσης το αλκοόλ επιβαρύνει την ήδη επιβαρυμένη συναισθηματική τους κατάσταση.

Νομίζω τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει αυτή η κοινωνική συνθήκη που θέλει τον άντρα απόλυτα σκληρό συναισθηματικά, λες κι εκείνος δεν είναι άνθρωπος, τα "Οι άντρες δεν κλαίνε" "Οι άντρες δε ζητάνε βοήθεια" " Η δουλειά κάνει τους άντρες" κι άλλες τέτοιες μπούρδες
Αυτά είναι κοινωνικοί δείκτες. Η βαθύτερη αιτία όμως είναι βιολογική. Δεν είναι εύκολο να κάμψεις τα βιολογικά σου πρότυπα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 13:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:32
Εδώ που τα λέμε, η αυτοκτονία είναι η μοναδική προσωπική (ελεύθερη) επιλογή που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος.
Τι εννοείς;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 15 Μάιος 2019, 15:34

hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 12:59
Ίφιδα έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:12
hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:05
Όπως δείχνει και το παραπάνω απόσπασμα, έχω δίκιο. Οι άντρες απλά είναι πιο αποτελεσματικοί στην αυτοκτονία.
.
Δε λέει μόνο αυτό, λέει κι οτι ντρεπονται να ζητήσουν βοήθεια ή να μιλήσουν για τα συναισθήματά τους και πως επίσης το αλκοόλ επιβαρύνει την ήδη επιβαρυμένη συναισθηματική τους κατάσταση.

Νομίζω τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει αυτή η κοινωνική συνθήκη που θέλει τον άντρα απόλυτα σκληρό συναισθηματικά, λες κι εκείνος δεν είναι άνθρωπος, τα "Οι άντρες δεν κλαίνε" "Οι άντρες δε ζητάνε βοήθεια" " Η δουλειά κάνει τους άντρες" κι άλλες τέτοιες μπούρδες
Αυτά είναι κοινωνικοί δείκτες. Η βαθύτερη αιτία όμως είναι βιολογική. Δεν είναι εύκολο να κάμψεις τα βιολογικά σου πρότυπα.
Εννοείς σχιζοφρενεια, μανιοκατάθλιψη ή κάποια άλλη ψυχική διαταραχή; Σίγουρα κάποιες αυτοκτονίες οφείλονται σε τέτοιες διαταραχές αλλά ακόμα κι έτσι, αν δεν υπήρχε το στιγμα του αδύναμου για όσους δέχονται βοήθεια, πιθανόν πολλοί με κάποια φαρμακευτική αγωγή να μην κατέληγαν στην αυτοκτονία

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 15 Μάιος 2019, 16:04

οι αντρες για λογους που δεν μας απασχολουν τωρα, δινουν μικροτερη σημασια στην ζωη τους απ οτι οι γυναικες.
για αυτο τις επαναστασεις τις κανουν οι αντρες, οπως και αυτοι ειναι που πανε και πολεμανε μπροστα απο τα κανονια του εχθρου
οι αντρες ειναι που ριψοκινδυνευουν στην εργασια τους και με τα μηχανακια τους αλλα ακομα και σκυλος να σε δαγκωνει αντρας θα παει να σε βοηθησει. 100 γυναικες μαζι δεν προκειτε να πλησιασουν και να τον αρχισουν στο κλωτσιδι

Von Mackensen

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 15 Μάιος 2019, 16:42

-71 έγραψε:
13 Μάιος 2019, 13:45
Χρειάζονται περισσότερα για τη ψυχική υγεία αν και ήδη ο συριζα έχει κάνει πολλά.Να τονίσω ότι έχουμε και σταδιακή μείωση με την πτώση των δωσιλογικών κυβερνήσεων δεξιάς-συνοδοιπόρων.
Θέλεις να μας πεις ποια είναι αυτά τα πολλά που έχει κάνει ο Σύριζα για την ψυχική υγεία; Από περιέργεια ρωτάω γιατί νομίζω ότι είμαστε πάτος σε τέτοια θέματα όπως φυσικά ειμασταν και προ Σύριζα για να είμαι δικαιος.

Γιάννης

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 15 Μάιος 2019, 16:47

Ίφιδα έγραψε:
15 Μάιος 2019, 10:46

Η κατάθλιψη και το στίγμα

Το άλλο παράδοξο είναι, όπως τονίζεται και στην έρευνα του BBC, ότι παρόλο που οι γυναίκες είναι αυτές που διαγιγνώσκονται περισσότερο με κατάθλιψη, οι άντρες είναι αυτοί που θα τερματίσουν τη ζωή τους. Όπως μας εξηγεί ο κ. Κατσαδώρος, ένα μεγάλο ποσοστό των αυτοκτονιών έχει να κάνει με τις συναισθηματικές διαταραχές, κυρίως τις άτυπες συναισθηματικές διαταραχές. «Η αυτοκτονία είναι η κρυμμένη συναισθηματική διαταραχή, η κρυμμένη κατάθλιψη».

Όμως πολλοί άντρες που μπορεί να περνάνε κάποια καταθλιπτική εμπειρία, συνήθως δεν την αντιμετωπίζουν με τη βοήθεια ενός ειδικού, λόγω του στίγματος, που είναι ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα.
Οι γυναίκες είναι πιο εύκολο να ζητήσουν βοήθεια και μπορούν πιο εύκολα να βγουν από τη κατάθλιψη. Έτσι, συνήθως οι άντρες, και λόγω ορμονικών συσχετισμών, θα εκδηλώσουν ένα μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο, συγκριτικά με τις γυναίκες.
Έτσι ακριβώς.

Για τον λόγο αυτό είπα παραπάνω ότι τα περί "φυγοπονίας" είναι, εκτός απο αναληθή, και επιβλαβή. Η διαιώνιση τέτοιων απηρχαιωμένων προκαταλήψεων επιτείνει και διαιωνίζει το στίγμα και έχει σαν αποτέλεσμα περισσότερους θανάτους, αντρών αλλά και γυναικών που πάσχουν από κλινική κατάθλιψη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 22:45

Ίφιδα έγραψε:
15 Μάιος 2019, 15:34
hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 12:59
Ίφιδα έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:12


Δε λέει μόνο αυτό, λέει κι οτι ντρεπονται να ζητήσουν βοήθεια ή να μιλήσουν για τα συναισθήματά τους και πως επίσης το αλκοόλ επιβαρύνει την ήδη επιβαρυμένη συναισθηματική τους κατάσταση.

Νομίζω τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει αυτή η κοινωνική συνθήκη που θέλει τον άντρα απόλυτα σκληρό συναισθηματικά, λες κι εκείνος δεν είναι άνθρωπος, τα "Οι άντρες δεν κλαίνε" "Οι άντρες δε ζητάνε βοήθεια" " Η δουλειά κάνει τους άντρες" κι άλλες τέτοιες μπούρδες
Αυτά είναι κοινωνικοί δείκτες. Η βαθύτερη αιτία όμως είναι βιολογική. Δεν είναι εύκολο να κάμψεις τα βιολογικά σου πρότυπα.
Εννοείς σχιζοφρενεια, μανιοκατάθλιψη ή κάποια άλλη ψυχική διαταραχή; Σίγουρα κάποιες αυτοκτονίες οφείλονται σε τέτοιες διαταραχές αλλά ακόμα κι έτσι, αν δεν υπήρχε το στιγμα του αδύναμου για όσους δέχονται βοήθεια, πιθανόν πολλοί με κάποια φαρμακευτική αγωγή να μην κατέληγαν στην αυτοκτονία
Όχι, εννοώ αυτό που εξήγησα. Ότι για τον άντρα η απόρριψη -κοινωνική και ερωτική- βιολογικά σήμαινε τον αποκλεισμό από τον αναπαραγωγικό κύκλο, σε αταβιστικές κοινωνίες και αυτό μπορεί να έχει ως συνέπεια μόνο δύο πράγματα, ανάλογα με τον χαρακτήρα και τον ψυχισμό του ατόμου:

1. να πεισμώσει και να προσπαθήσει πιο επιθετικά να διεκδικήσει την θέση του
2. να εγκαταλείψει την προσπάθεια ως μάταιη, οπότε γι' αυτόν πλέον όλα θα είναι μάταια. Έχει χάσει τον σκοπό της ύπαρξής του (την αναπαραγωγή).

Προφανώς στις σύγχρονες κοινωνίες ο σκοπός της ύπαρξής μας δεν είναι μόνο η αναπαραγωγή, αλλά το DNA δεν γίνεται νερό και οι βιολογικές παρορμήσεις και τάσεις έρχονται στην επιφάνεια με τις κατάλληλες αφορμές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 22:49

lolek1 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 16:04
οι αντρες για λογους που δεν μας απασχολουν τωρα, δινουν μικροτερη σημασια στην ζωη τους απ οτι οι γυναικες.
για αυτο τις επαναστασεις τις κανουν οι αντρες, οπως και αυτοι ειναι που πανε και πολεμανε μπροστα απο τα κανονια του εχθρου
οι αντρες ειναι που ριψοκινδυνευουν στην εργασια τους και με τα μηχανακια τους αλλα ακομα και σκυλος να σε δαγκωνει αντρας θα παει να σε βοηθησει. 100 γυναικες μαζι δεν προκειτε να πλησιασουν και να τον αρχισουν στο κλωτσιδι
Όλοι αυτοί οι κίνδυνοι ζωής που εκθέτεις έχουν διαφορετικές βιολογικές βάσεις και δεν συμψηφίζονται. Το να κινδυνεύει με την εργασία του και το να αυτοκτονεί δεν έχουν την ίδια βιολογική αρχή. Δεν είναι κάποιο γενικό «οι άντρες νοιάζονται λιγότερο για την δική τους ζωή».

Εξάλλου δεν υπάρχει μεγαλύτερο σκύλιασμα σ' αυτήν την πραγματικότητα από την προστατευτικότητα της μάνας. Η μάνα λογαριάζει χίλιες φορές λιγότερο την δική της ζωή από την ζωή του παιδιού της, ακόμα κι όταν αυτό μεγαλώσει, σε σχέση με το πόσο λογαριάζει π.χ. ο άντρας την δική του ζωή αν πρόκειται να σώσει μια γυναίκα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Μάιος 2019, 23:20

Δεν με πειθει πληρως ο βιολογικος παραγοντας που αναλυεις helegenes, κατα πασα πιθανοτητα πολλοι περισσοτεροι ειναι οι μοναχοι και ενδεχομενως οι εθελοντες που μυουνται σε celibacy ομαδες, παρα οι θανατοι αντρων απο αυτοκτονια λογω αποτυχιας αναπαραγωγης (αν και ειναι δυσκολο να το ξερουμε αυτο). Φαινετε πως οι παραπανω ομαδες αποκτουν ενα νεο νοημα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 23:24

Και οι βιαστές είναι ένα απειροελάχιστο κομμάτι του πληθυσμού. Πάω στοίχημα ότι αυτό δεν θα ήταν αλήθεια 400.000 χρόνια πριν. Εξάλλου θα πρέπει να συγκρίνεις το μέγεθος της μοναστικής κοινότητας και των άσπιλων με τον γενικό πληθυσμό, όπου πράγματι είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Μάιος 2019, 23:31

hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 23:24
Και οι βιαστές είναι ένα απειροελάχιστο κομμάτι του πληθυσμού. Πάω στοίχημα ότι αυτό δεν θα ήταν αλήθεια 400.000 χρόνια πριν. Εξάλλου θα πρέπει να συγκρίνεις το μέγεθος της μοναστικής κοινότητας και των άσπιλων με τον γενικό πληθυσμό, όπου πράγματι είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι του.
Ισσ-ισα που εγω ηξερα το αντιθετο, οτι 400.000 χρονια πριν οι βιασμοι ηταν συχνοτατο φαινομενο. Με τον γενικο πληθυσμο γιατι να το κανω; Αφου οι περισσοτεροι εχουν κανονικες σεξουαλικες σχεσεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 15 Μάιος 2019, 23:40

paul25 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 23:31
hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 23:24
Και οι βιαστές είναι ένα απειροελάχιστο κομμάτι του πληθυσμού. Πάω στοίχημα ότι αυτό δεν θα ήταν αλήθεια 400.000 χρόνια πριν. Εξάλλου θα πρέπει να συγκρίνεις το μέγεθος της μοναστικής κοινότητας και των άσπιλων με τον γενικό πληθυσμό, όπου πράγματι είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι του.
Ισσ-ισα που εγω ηξερα το αντιθετο, οτι 400.000 χρονια πριν οι βιασμοι ηταν συχνοτατο φαινομενο. Με τον γενικο πληθυσμο γιατι να το κανω; Αφου οι περισσοτεροι εχουν κανονικες σεξουαλικες σχεσεις.
#Ορέστης 35
#blackpaint
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών