Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Νοιώθω λευκός Ευρωπαίος

Ναι
70
69%
Οχι
31
31%
 
Σύνολο ψήφων: 101

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 17:35

Πράγματι από την προφορά σε μια γλώσσα που κάποιος δεν την έχει για μητρική, μπορείς να καταλάβεις πολύ πιο εύκολα πού μεγάλωσε (το οποίο μπορεί να είναι παντελώς άσχετο με την εθνικότητά του). Δηλαδή είναι εύκολο να καταλάβεις αν κάποιος είναι Αλβανός, όταν μιλάει ελληνικά, αν τα έχει για ξένη γλώσσα. Από την άλλην, αν έχει τα ελληνικά για πρώτη ή δεύτερη γλώσσα (είναι δίγλωσσος), είναι αδύνατον από την προφορά να καταλάβεις τίποτα. Αντιθέτως, αν μιλήσει μια τρίτη γλώσσα, π.χ. αγγλικά, επειδή θα την μιλήσει σαν Έλληνας, ο αγγλόγλωσσος θα τον περάσει για Έλληνα.

Από την προφορά σε μια ξένη γλώσσα, δηλαδή, μπορείς πολλές φορές να καταλάβεις ποια γλώσσα έχει ο συγκεκριμένος ομιλητής για μητρική του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 17:39

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 17:35
Πράγματι από την προφορά σε μια γλώσσα που κάποιος δεν την έχει για μητρική, μπορείς να καταλάβεις πολύ πιο εύκολα πού μεγάλωσε (το οποίο μπορεί να είναι παντελώς άσχετο με την εθνικότητά του). Δηλαδή είναι εύκολο να καταλάβεις αν κάποιος είναι Αλβανός, όταν μιλάει ελληνικά, αν τα έχει για ξένη γλώσσα. Από την άλλην, αν έχει τα ελληνικά για πρώτη ή δεύτερη γλώσσα (είναι δίγλωσσος), είναι αδύνατον από την προφορά να καταλάβεις τίποτα. Αντιθέτως, αν μιλήσει μια τρίτη γλώσσα, π.χ. αγγλικά, επειδή θα την μιλήσει σαν Έλληνας, ο αγγλόγλωσσος θα τον περάσει για Έλληνα.

Από την προφορά σε μια ξένη γλώσσα, δηλαδή, μπορείς πολλές φορές να καταλάβεις ποια γλώσσα έχει ο συγκεκριμένος ομιλητής για μητρική του.
Ε, αυτό θα καταλάβεις, πού ανήκει. Δηλαδή, αν η καλή του γλώσσα είναι η ελληνική, μεγάλωσε στην Αθήνα, και πάει Αλβανία μόνο κάθε Αύγουστο χεστήκαμε. Το αυτό ισχύει και για έναν Έλληνα που μεγάλωσε στη Γερμανία, θα έχει στα αγγλικά του πιθανώς γερμανική προφορά. Το περίεργο είναι όταν Τούρκοι που γεννήθηκαν-μεγάλωσαν Γερμανία διατηρούν τουρκική προφορά στα γερμανικά. Ενώ τα γερμανοτουρκικά σχολεία θα ιδρυθούν προσεχώς, θέλω να πω, πήγαν σε γερμανικά σχολιά. Αυτό ακόμα ερευνάται.
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 20 Ιαν 2020, 17:41

Οχι τόσο από την προφορά, όσο από τα λάθη που κάνει κάποιος στην ξένη γλώσσα. Π.χ. όταν πρωτοήλθα εδώ, μου έκανε εντύπωση που με ρωτούσαν (στα Αγγλικά) "τι ώρα έχετε στην Ελλάδα". Φυσικά, δεν ήθελαν να πουν ώρα (time) αλλά (weather), όμως στα Σλαβομακεδόνικα η ίδια λέξη (време) σημαίνει και τα δύο
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 17:45

Πάντως η χοντρή απάτη είναι σε όσους λένε πως ξεχωρίζουν από τη φάτσα Γιαπωνέζους, Κορεάτες, και Κινέζους. Αδύνατον, το μόνο που μπορείς να δεις ίσως είναι αν κάποιος είναι από Βόρεια ή Νότια Κίνα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 20 Ιαν 2020, 17:57

Ολα τα σχετικά με τις φάτσες είναι αστεία, από την στιγμή που έχουμε δύο ηθοποιούς που έπαιξαν τους εξής ρόλους:

- Ομάρ Σαρίφ (Αιγύπτιος): τους Ρώσους Ζιβάγκο, Νικόλαο Β', Ρομοντανόφσκι και Ραζουμόφσκι. Επαιξε επίσης τον πρίγκηπα Ροδόλφο (Αυστραικός), τον Τσε Γκεβάρα, καθώς και τον ... Τζέγκις Χαν. Γιά τον Τζέγκις Χαν δεν ξέρω, αλλά γιά τους άλλους δεν χρειάσθηκε μακιγιάζ και ήταν πειστικός.

- Σων Κόννερυ (Σκωτσέζος): τον Ισπανό Ραμίρες, τον Νορβηγό Ρόαλντ Αμουντσεν, τον Αραβα Μουλάϊ Αχμέτ αρ-Ραϊσούνι, τον Λιθουανό Ράμιους και τον ... Αγαμέμνωνα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 17:57

Cavaliere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 17:39
Το περίεργο είναι όταν Τούρκοι που γεννήθηκαν-μεγάλωσαν Γερμανία διατηρούν τουρκική προφορά στα γερμανικά. Ενώ τα γερμανοτουρκικά σχολεία θα ιδρυθούν προσεχώς, θέλω να πω, πήγαν σε γερμανικά σχολιά. Αυτό ακόμα ερευνάται.
:lol:
Αυτό δεν είναι περίεργο. Είναι μάλλον γκετοποίηση. Σημαίνει ότι στο σπίτι τους μιλάνε αποκλειστικά τούρκικα.

Το αυτό ισχύει και για πολλούς Τούρκους στην Ελλάδα. Έχω αρκετούς πελάτες Τούρκους. Όλοι είναι εδώ από αμνημονεύτων χρόνων, όσες γενιές μπορούν να θυμηθούν. Αλλά υπάρχουν κάποιοι που μιλάνε άψογα τα ελληνικά και άλλοι που έχουν εμφανή σημάδια τούρκικης προφοράς (δεν προφέρουν ηχηρό το γάμα*, προφέρουν ηχηρά τα τζ και τσ και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες).


* π.χ. την μαγιά την προφέρουν μαϊά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Ιαν 2020, 17:59

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ποτέ, είναι για ποιο λόγο οι Αργεντίνοι θεωρούνται "σκούροι". Αντε, για τους Μεξικανούς το κατανοώ. Αλλά... οι Αργεντίνοι;
Ζούμε σε μια οικονομία.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 18:09

Leporello έγραψε:
20 Ιαν 2020, 17:57
Ολα τα σχετικά με τις φάτσες είναι αστεία, από την στιγμή που έχουμε δύο ηθοποιούς που έπαιξαν τους εξής ρόλους:

- Ομάρ Σαρίφ (Αιγύπτιος): τους Ρώσους Ζιβάγκο, Νικόλαο Β', Ρομοντανόφσκι και Ραζουμόφσκι. Επαιξε επίσης τον πρίγκηπα Ροδόλφο (Αυστραικός), τον Τσε Γκεβάρα, καθώς και τον ... Τζέγκις Χαν. Γιά τον Τζέγκις Χαν δεν ξέρω, αλλά γιά τους άλλους δεν χρειάσθηκε μακιγιάζ και ήταν πειστικός.

- Σων Κόννερυ (Σκωτσέζος): τον Ισπανό Ραμίρες, τον Νορβηγό Ρόαλντ Αμουντσεν, τον Αραβα Μουλάϊ Αχμέτ αρ-Ραϊσούνι, τον Λιθουανό Ράμιους και τον ... Αγαμέμνωνα.
Όλο το καστ του Prince of Persia είναι Βρετανοί. Νομίζω κανείς δεν είναι μακιγιαρισμένος, αν και ο πρωταγωνιστής δεν κάνει τόσο για Πέρσης. Ο Μπεν Κίνγκσλι, όμως, που είναι ο κακός της ιστορίας, κάνει μια χαρά. Τώρα, θα μου πεις, δεν είναι 100% Βρετανός. Πάντως ούτε Πέρσης είναι. Η μάνα του είναι Βρετανίδα και ο πατέρας του Κενυάτης με απώτερη καταγωγή από Ινδία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 18:09

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 17:57
Cavaliere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 17:39
Το περίεργο είναι όταν Τούρκοι που γεννήθηκαν-μεγάλωσαν Γερμανία διατηρούν τουρκική προφορά στα γερμανικά. Ενώ τα γερμανοτουρκικά σχολεία θα ιδρυθούν προσεχώς, θέλω να πω, πήγαν σε γερμανικά σχολιά. Αυτό ακόμα ερευνάται.
:lol:
Αυτό δεν είναι περίεργο. Είναι μάλλον γκετοποίηση. Σημαίνει ότι στο σπίτι τους μιλάνε αποκλειστικά τούρκικα.

Το αυτό ισχύει και για πολλούς Τούρκους στην Ελλάδα. Έχω αρκετούς πελάτες Τούρκους. Όλοι είναι εδώ από αμνημονεύτων χρόνων, όσες γενιές μπορούν να θυμηθούν. Αλλά υπάρχουν κάποιοι που μιλάνε άψογα τα ελληνικά και άλλοι που έχουν εμφανή σημάδια τούρκικης προφοράς (δεν προφέρουν ηχηρό το γάμα*, προφέρουν ηχηρά τα τζ και τσ και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες).


* π.χ. την μαγιά την προφέρουν μαϊά.
Κι οι Αλβανοί και οι Γιούγκοι το έχουν με το Γιώτα που το λένε J.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 20 Ιαν 2020, 18:13

Cavaliere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 17:45
Πάντως η χοντρή απάτη είναι σε όσους λένε πως ξεχωρίζουν από τη φάτσα Γιαπωνέζους, Κορεάτες, και Κινέζους. Αδύνατον, το μόνο που μπορείς να δεις ίσως είναι αν κάποιος είναι από Βόρεια ή Νότια Κίνα.
Οι Ιάπωνες είναι πιο μαύροι απ' τους Κορεάτες ; :smt017

Εικόνα

Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 18:15

Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιοι έχουν πιο ηλίθια μαλλιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 18:16

Ζαποτέκος έγραψε:
20 Ιαν 2020, 18:13
Cavaliere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 17:45
Πάντως η χοντρή απάτη είναι σε όσους λένε πως ξεχωρίζουν από τη φάτσα Γιαπωνέζους, Κορεάτες, και Κινέζους. Αδύνατον, το μόνο που μπορείς να δεις ίσως είναι αν κάποιος είναι από Βόρεια ή Νότια Κίνα.
Οι Ιάπωνες είναι πιο μαύροι απ' τους Κορεάτες ; :smt017

Εικόνα

Εικόνα
Οι Ιάπωνες της Ν.Ιαπωνίας ναι, είναι πιο σκούροι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 20 Ιαν 2020, 18:18

Cavaliere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 18:16
Οι Ιάπωνες της Ν.Ιαπωνίας ναι, είναι πιο σκούροι.
Γιώργης της Ιαπωνίας : Νιώθετε κίτρινοι Ασιάτες ;
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 18:20

Ζαποτέκος έγραψε:
20 Ιαν 2020, 18:18
Γιώργης της Ιαπωνίας : Νιώθετε κίτρινοι Ασιάτες ;
Ο φυλετισμός είναι κάτι πολύ έντονο στους Κινέζους, τους οποίους έχω ζήσει. Χωρίς πλάκα.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών