«Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Ιουν 2019, 19:53

εξαρτάται.

Η πορνεία συνήθως είναι βιασμός. Δεν κάνει σεξ μαζί σου για να πάτε κρουαζιέρα αλλά για να βγάλει ένα πεντόευρω και τα άλλα 15 ο νταβάς.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 10 Ιουν 2019, 20:33

foscilis έγραψε:
10 Ιουν 2019, 19:53
εξαρτάται.

Η πορνεία συνήθως είναι βιασμός. Δεν κάνει σεξ μαζί σου για να πάτε κρουαζιέρα αλλά για να βγάλει ένα πεντόευρω και τα άλλα 15 ο νταβάς.
:+1:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 10 Ιουν 2019, 22:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιουν 2019, 15:12
Dante Alighieri έγραψε:
10 Ιουν 2019, 15:00
Δυστυχως εχεις δικιο σε μεγαλο βαθμο. Θα προτεινα κατι που θα το χαρακτησιζα ανατρεπτικο - μαλλον εσφαλμενα αλλα δεν μπορω καλυτερα - κι αυτο ειναι να αντιμετωπιζεται και ο βιαστης και η βιασμενη ως θυματα. Αυτο δεν σημαινει καποια αλλαγη στην ποινικη αντιμετωπιση και στην τιμωρια των εγκληματων. Αλλα μια μεριμνα της κοινωνιας για διαφυλλαξη της ψυχικης ισορροπιας των ανθρωπων. Το να ειναι ο βιαστης, ο δολοφονος, ο φασιστας, ο κομμουνιστης ο ανθρωπος απο την αλλη μερια και μεις οι κανονικοι και οι εγκεκριμενοι απο την εδω μερια, ειναι προεκταση της χριστιανικης και γενικα της μονοθειστικης αντιληψης περι Θεου και διαβολου.
Εχουμε καταντησει να εχουμε αναγκη την υπαρξη του κακου για να οριζουμε την αξιοσυνη του εαυτου μας.
Εγω παντα βλεπω με επιφυλακτικοτητα οσους αποζητουν εκδικητικη δικαιοσυνη
Σαφώς. Κατά τα άλλα, η χριστιανική συμβολή στο σεξ είναι αδίκως υποτιμημένη. Σκέφτεσαι πόση ερωτική αφλογιστία θα έπεφτε στους περισσότερους άθεους αν τους αφαιρούσες το στοιχείο του βρώμικου, πρόστυχου και κυρίως αμαρτωλού στοιχείου στο σεξ; :lol:


Ψιλά γράμματα, θα μου πεις. Ίσως.


Συμφωνώ. Το παραλληλιζω με τα ναρκωτικα και ποσο λιγοτερα θα χρησιμοποιουνταν αν δεν ηταν παρανομα.
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιουν 2019, 15:54
Dante Alighieri έγραψε:
10 Ιουν 2019, 15:00
Δυστυχως εχεις δικιο σε μεγαλο βαθμο. Θα προτεινα κατι που θα το χαρακτησιζα ανατρεπτικο - μαλλον εσφαλμενα αλλα δεν μπορω καλυτερα - κι αυτο ειναι να αντιμετωπιζεται και ο βιαστης και η βιασμενη ως θυματα. Αυτο δεν σημαινει καποια αλλαγη στην ποινικη αντιμετωπιση και στην τιμωρια των εγκληματων. Αλλα μια μεριμνα της κοινωνιας για διαφυλλαξη της ψυχικης ισορροπιας των ανθρωπων. Το να ειναι ο βιαστης, ο δολοφονος, ο φασιστας, ο κομμουνιστης ο ανθρωπος απο την αλλη μερια και μεις οι κανονικοι και οι εγκεκριμενοι απο την εδω μερια, ειναι προεκταση της χριστιανικης και γενικα της μονοθειστικης αντιληψης περι Θεου και διαβολου.
Εχουμε καταντησει να εχουμε αναγκη την υπαρξη του κακου για να οριζουμε την αξιοσυνη του εαυτου μας.
Εγω παντα βλεπω με επιφυλακτικοτητα οσους αποζητουν εκδικητικη δικαιοσυνη
Δηλαδή να αντιμετωπίζεται ο βιαστής ως άρρωστος ;
Και που σαν άρρωστος έχει ειδική νομική αντιμετώπιση ;
Να αντιμετωπιζεται σαν αρρωστος ναι. Δεν προτεινω ομως αλλη ποινικη αντιμετωπιση. Ακομα καλυτερα θα ελεγα οχι να αντιμετωπιζεταιο βιαστης ως αρρωστος, αλλα ο βιασμος ως αρρωστια. Καταλαβαινεις οτι εκει πρεπει να υπαρχει μεριμνα από την κοινωνια για το πως γαλουχει τα μελη της.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 10 Ιουν 2019, 22:34

foscilis έγραψε:
10 Ιουν 2019, 19:53
εξαρτάται.

Η πορνεία συνήθως είναι βιασμός. Δεν κάνει σεξ μαζί σου για να πάτε κρουαζιέρα αλλά για να βγάλει ένα πεντόευρω και τα άλλα 15 ο νταβάς.
Το ιδιο και οταν δουλευουμε. Εξαναγκασμος ειναι και δεν το κανουμε για προσωπικη απολαυση. Εδω παλι μπαινει το ζητημα του τι ειναι συναινεση. Με τοσες παραμετρους χανεται το νοημα. Ποτε ειναι εγκυρη και αμιγης η συναινεση;
Hec est vipera versa in viscera genitricis

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 10 Ιουν 2019, 22:34

quote=ΑΙΝΕΙΑΝ06 post_id=702380 time=1560150001 user_id=666]
Επαμεινώνδας έγραψε:
09 Ιουν 2019, 23:20
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
09 Ιουν 2019, 22:49
Και αφήνοντας τους νομικούς ορισμούς στην άκρη , το σεξ το φλερτ και ο έρωτας θέλει ευγένεια τακτ τρυφερότητα ..
Και πάντοτε σέβεσαι τις διαθέσεις ευαισθησίες της ερωτικής παρτεναιρ σου
Αλλιώς το σεξ δεν διαφέρει από το να βαράς μαλακια ..
Γιατί πρέπει να ακολουθούμε αυτή τη διάκριση; Τι δουλειά έχει κύριέ μου το φλερτ και ο έρωτας σε αυτήν τη συζήτηση;
Γιατί είναι κακούργημα ο βιασμός και όχι πλημμέλημα μπορεί να το απαντήσει κανείς;
Γιατί μήπως ο Έλληνας έχει γαλουχηθεί ως νοοτροπία διαφορετικά ;
Του στυλ το σκληρό αρνητικό που κυνηγά πολιορκεί και καταφέρνει να ρίχνει τις γκόμενες στο κρεββάτι , σαν τρόπαια που επιβραβεύουν και αποδεικνύουν τον αντρισμο του ;
Μήπως και οι Ελληνίδες έχουν γαλουχηθεί στην νοοτροπία "τραβάτε με και ας κλαίω;"
Και επιβραβεύουν ερωτικά τον άντρα που είναι σκληρός και δυναμικος , τις πολιορκεί και τις ρίχνει ορμητικά σαν άντρας στο κρεββάτι , και ..ρίχνει και καμιά σφαλιάρα σαν άντρας μάγκας βαρύς νταης και ααηκωτος ;
[/quote]

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Ιουν 2019, 09:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιουν 2019, 12:15

Νομίζω ότι δραματοποιείς πολύ το θέμα. Ειλικρινά.

Και δεν το λέω για να τον "απαλύνω" ως πράξη αλλά για έναν πολύ απλό λόγο που αφορά απλώς στη μετάθεση των ρόλων. Πιστεύω δηλαδή ότι τα έντονα ψυχολογικά προβλήματα θα προκύψουν μόνον στην περίπτωση που αποδεχθείς ψυχολογικά και όχι σωματικά το ρόλο του θύματος. Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω βάσει ποιας λογικής πρέπει να νοιώσεις θύμα εσύ επειδή ο άλλος είναι ένας σαδιστής μαλάκας. Γιατί αυτό ακριβώς είναι. Μία ανύπαρκτη ερωτικά οντότητα που προσπαθεί να αποκτήσει κάποιο στοιχείο αρσενικής ταυτότητας μόνον μέσω της βίας. Και το πρόβλημα θα το έχω εγώ; Αυτός έχει να λύσει πολύ περισσότερα θέματα από μένα. :lol:

Για μένα θα είναι κάτι δυσάρεστο, ανεπιθύμητο, αηδιαστικό (πρόσθεσε όποιον άλλον προσδιορισμό θέλεις) αλλά να νοιώσω εγώ ξεφτιλισμένη επειδή είναι ξεφτίλας ο άλλος, το βλέπω μάλλον χλωμό. Και ναι, σαφώς και θα έκανα καταγγελία και αν γινόταν δίκη και εμφανιζόταν κάποιος δικηγόρος σαν αυτούς που λέει ο φόσι, με στόχο να με παρουσιάσουν ως εύκολη τσούλα άλλοι ήταν αυτοί που θα έφευγαν σοδομισμένοι. Για να βάλω στο θέμα και την οπτική του Περσέα.

Γι' αυτό και πιστεύω ότι τα ζόρικα θέματα μπορούν να προκύψουν μόνον όταν ο βιασμός γίνει στην παιδική ηλικία. Εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Νομίζω όμως ότι οι ενήλικες που θα πάθουν ζημιά, είχαν κάποια προβλήματα και πριν το βιασμό και ο βιασμός ήταν απλώς η αφορμή για να εκδηλωθούν. Η αφορμή όχι η αιτία.



*Υπενθυμίζω ότι αναφέρομαι στον βιασμό, που δεν αφήνει σωματικά τραύματα, όπως αυτός που ανέφερες στο παράδειγμα σου.
Νομίζω ότι το υποτιμάς πολύ το θέμα. Το βλέπεις 'εξω απ το χορό και το αναλύεις εντελως ψυχρά λες και μαλώνεις μ έναν μαλάκα στο δρόμο που σε βρίζει.
Το ότι ένας βιαστής είναι σαδιστής μαλάκας το λιγότερο, που έχει πολλά θέματα να λύσει δε κάνει το γεγονός της παραβίασης του σώματός σου λιγότερο σημαντικό. Και δεν έχει να κάνει με την ψυχολογία του θύματος, ούτε με το άν είχε κάποια προβλήματα πριν τον βιασμό. Όλοι έχουν, ακόμα και οι δυνατότεροι άνθρωποι.

Προσωπικά δεν έχω βιώσει τέτοιο γεγονός, ευτυχώς, το μόνο που βίωσα ήταν επίθεση και χούφτωμα απ αυτά που σου αφήνουν μελανιά για καμια βδομάδα. Η αντίδρασή μου ήταν, αφού τελείωσε η φάση, υστερικό γέλιο, ανύποτη αηδία και βρώμα -αν με είχαν βουτήξει σε βόθρο θα ένιωθα καλύτερα, πέρασα 2 ώρες κάνοντας μπάνιο και βγήκα με γρατσουνιές απ το τρίψιμο- και οργή. Και το χειρίστηκα και καλά, σώθηκα απ τα χειρότερα κι είχα πάρει και την "εκδίκησή" μου.Κι ούτε ήταν η πρώτη φορά που με χούφτωσαν παρά τη θέλησή μου. Ήταν η επίθεση μαζί με την πράξη. Ούτε να φανταστώ δε μπορώ, το πως μπορεί να νιώθουν τα θύματα.

Το είδα όμως στο φιλικό μου περιβάλλον, σε μια απ τις δυνατότερες γυναίκες που έχω γνωρίσει στη ζωή μου, απ αυτές που αρχικά το χειρίστηκαν με άρνηση δεν έγινε και τίποτα, σιγά μην αφήσω τον μαλάκα να με νικήσει κλπ. Ε η γυναίκα αυτή δεν ήταν ποτέ ξανά η ίδια,παρόλο που έκανε την ζωή της, σπούδασε, έζησε μόνη απο μικρή, έκανε οικογένεια, ακόμα και σήμερα 20 χρόνια μετά ακόμα ξυπνάει με εφιάλτες και μισεί το μεγαλύτερο μέρος των ανδρών.

Δεν είναι ένα το ψυχολογικό θέμα που έχεις να λύσεις. Εσύ μιλάς μόνο για την αντιμετώπιση ως προς τον βιαστή. Η γνώση ότι εκεινος είναι μαλάκας δεν κάνει το δικό σου τραύμα λιγότερο επίπονο. Είναι η επίθεση ως πράξη, είναι ο τρόμος ότι θα πεθάνεις, είναι τα αηδιαστικά που ακούς, είναι έλλειψη εμπιστοσύνης, είναι η ντροπή, είναι οργή προς τον εαυτό σου που δεν κατάφερες να σε υπερασπιστείς κι ένα κάρο άλλο. Ακόμα κι αν αναλύσεις διεξοδικά και με ψυχρή λογική το θέμα και δεν αποδεχθείς το ρόλο του θύματος ψυχολογικά, δεν παύεις να είσαι.
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:48

Πέρα από το δραματικό στοιχείο που εμπεριέχεται στον πραγματικό βιασμό, πιστεύω ότι το κυρίως περιφερειακό παιχνίδι παίζεται σε ένα τελείως κόντρα πλαίσιο.

Δηλαδή την προσπάθεια διατήρησης του κεκτημένου των γυναικών στην ερωτική χειραγώγηση των ανδρών (πράγμα πανεύκολο) και τη δυνατότητα να μπαινοβγαίνουν σ' αυτό το σκηνικό όταν αυτές και μόνον αυτές γουστάρουν.
Δηλαδή θεωρείς την συναίνεση χειραγώγηση των ανδρών; Δεν κατάλαβα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69623
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιουν 2019, 11:13

Ίφιδα έγραψε:
11 Ιουν 2019, 09:59

Νομίζω ότι το υποτιμάς πολύ το θέμα. Το βλέπεις 'εξω απ το χορό και το αναλύεις εντελως ψυχρά λες και μαλώνεις μ έναν μαλάκα στο δρόμο που σε βρίζει.

Aκριβώς αυτό.

Το να βιώσεις ως τρομαγμένο θύμα το οτιδήποτε μπορεί να σου συμβεί, όταν βρίσκεσαι σε φάση αδυναμίας, είναι απολύτως φυσιολογικό. Δεν μιλάω με την υπεράνω οπτική του υπεράνθρωπου αλλά ενός κανονικού ανθρώπου.
Αλλά όταν περάσει το πρώτο διάστημα έντασης, σαφώς και θα δω το πράγμα έξω από το χορό, όσο πιο ψυχρά μπορώ.

Στην τελική, κάποιος λόγος υπάρχει που λέμε αυτά που μας πονάνε "ψυχικά τραύματα" έτσι δεν είναι; Σ' αυτή τη φάση δεν ψάχνουμε τι πόνεσε το σώμα μας αλλά το μυαλό μας. Το γιατί πόνεσε το σώμα στη χ ή ψ φάση το ξέρουμε πάντα.

Αν θέλεις πιο λεπτομερείς αναλύσεις σε όλες τις παραγράφους που έγραψες, φυσικά και θα το κάνω.
Αλλά με ψυχρή λογική (όση τουλάχιστον διαθέτω) και όχι συναίσθημα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 11 Ιουν 2019, 11:22

Συμφωνω με Γαλη ειναι νομίζω υποκριτικό να χρησιμοποιεί κάποιος εναν βιασμό σαν μια γενική δικαιολογία για τα πάντα
η ζωή συνεχίζεται και πέρα από αυτό

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 11 Ιουν 2019, 11:30

Φτασαμε στο σεξ με ιδιωτικο συμφωνητικο ή οχι ακομα ?

Μετα το γαμο που λεει και η πανσοφη ορθοδοξη εκκλησια μας
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69623
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιουν 2019, 11:32

nemo έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:22
Συμφωνω με Γαλη ειναι νομίζω υποκριτικό να χρησιμοποιεί κάποιος εναν βιασμό σαν μια γενική δικαιολογία για τα πάντα
η ζωή συνεχίζεται και πέρα από αυτό
Υποθέτω ισχύει και για τους άνδρες, έτσι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69623
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιουν 2019, 11:35

...Ή ο βιασμός ενός άνδρα είναι άλλο πράγμα;

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 11 Ιουν 2019, 11:36

Εξαρταται τον βιασμο να πουμε μπειτε σε λεπτομεριες :lol::lol:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69623
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιουν 2019, 11:38

pikey25 έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:36
Εξαρταται τον βιασμο να πουμε μπειτε σε λεπτομεριες :lol::lol:
Θα διασκέδαζες το ίδιο με τον δικό σου; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 11 Ιουν 2019, 11:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:38
pikey25 έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:36
Εξαρταται τον βιασμο να πουμε μπειτε σε λεπτομεριες :lol::lol:
Θα διασκέδαζες το ίδιο με τον δικό σου; :lol:
Επίσης, βιασμός ενός άντρα μπορεί να γίνει κι από άντρα... :wink


pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: «Ο νέος Ποινικός Κώδικας κάνει τον βιασμό πλημμέλημα»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 11 Ιουν 2019, 11:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:38
pikey25 έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:36
Εξαρταται τον βιασμο να πουμε μπειτε σε λεπτομεριες :lol::lol:
Θα διασκέδαζες το ίδιο με τον δικό σου; :lol:
Τι θα μου κανες ? :lol:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών