Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 12 Ιουν 2019, 07:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 22:55
Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, το πιο αξιοπρεπές τέλος για έναν νεκρό, είναι να τον βάλεις μέσα σ' ένα βαθύ λάκκο, γυμνό, τυλιγμένο σ' ένα πανί ή ένα χάρτινο ή ξύλινο κουτί, να τον σκεπάσεις με χώμα και να τον αφήσεις ήσυχο.

Αναξιοπρεπές ή αφελές είναι να μην αποδεχόμαστε μια φυσική διαδικασία, που δεν θα προκαλούσε σε κανέναν πρόβλημα αν δεν γινόταν εκταφή. Αυτό που προκαλεί το κυρίως πρόβλημα, δεν είναι η αξιοπρέπεια του νεκρού αλλά μια προβολή του δικού μας σώματος στο σώμα του νεκρού και ο φόβος ότι θα προκαλέσει αηδία σε όποιον το ξεθάψει.

Με λίγα λόγια, άλλο το θέμα των πρακτικών προβλημάτων σε υπερκορεσμένα νεκροταφεία και άλλο η αξιοπρέπεια των νεκρών. Αυτή είναι απλώς το πρόσχημα.

Και στην τελική, οι φρικιαστικές πραγματικά φωτογραφίες του θέματος, θα μπορούσαν να είναι πανομοιότυπες ακόμη και στο περιβάλλοντα χώρο κρεματορίου, αν τα πράγματα συνεχίσουν να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.

Και βρίσκω πολύ κακόγουστη την "παιχνιδιάρικη" προσέγγιση του γιόχι γιατί το να μεταφέρει εμμέσως στην εκκλησία το πρόβλημα της διαχείρισης των ανθρώπινων πτωμάτων, ενώ το κύριο πρόβλημα είναι η κρατική αδυναμία διαχείρισης όλων των απορριμάτων, είναι στην καλύτερη αφελής και στη χειρότερη ύπουλη προσέγγιση.
:goodpost:
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Ιουν 2019, 07:56

Μηχανικός έγραψε:
12 Ιουν 2019, 00:54
Η καλύτερη λύση μέχρι πριν λίγο ήταν η ταφή σε νεκροταφείο μικρού χωριού.
Δεν χρειαζόταν να ξεθάψεις τον νεκρό εκτός άμα εσύ το επιθυμούσες.
Δεν πλήρωνες τίποτα για ενοίκιο τάφου ή για την φύλαξη των οστών.
Ήταν και όλοι ξαδέρφια (ακόμα και το γαϊδουράκι που τους πήγαινε), τα βρίσκανε.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Ιουν 2019, 11:18

Saliveros έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:57
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:45
Δεν είπα φυσιολογικές. Και φυσικά ήταν δολοφονία. Το να παίρνεις έναν άνθρωπο βιαίως από το σπίτι του, να τον εξαντλείς στην εργσία, να του δίνεις ελάχιστο φαγητό και να τον έχεις να ζεί μέσα στην βρωμιά και τις ασθένειες φυσικά και είναι δολοφονία.
Επιπλέον, φημολογείται ότι 2-3 Εβραίοι σκοτώθηκαν (κατά λάθος, φυσικά) πριν πεθάνουν από όλα αυτά.
:str8jack::str8jack::str8jack:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Ιουν 2019, 22:10

Saliveros έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:57
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:45
Δεν είπα φυσιολογικές. Και φυσικά ήταν δολοφονία. Το να παίρνεις έναν άνθρωπο βιαίως από το σπίτι του, να τον εξαντλείς στην εργσία, να του δίνεις ελάχιστο φαγητό και να τον έχεις να ζεί μέσα στην βρωμιά και τις ασθένειες φυσικά και είναι δολοφονία.
Επιπλέον, φημολογείται ότι 2-3 Εβραίοι σκοτώθηκαν (κατά λάθος, φυσικά) πριν πεθάνουν από όλα αυτά.
https://ellaniapili.blogspot.com/2019/05/hoax.html

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 13 Ιουν 2019, 16:02

Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:18
Τα νεκροταφεία ανήκουν στους δήμους.
Στο δήμο πληρώνεις ενοίκιο για τον τάφο.
Ο δήμος έβαλε ενοίκιο και στους οικογενειακούς τάφους.
Για το κουτάκι με τα κόκαλα του πατέρα μου που φυλάσσεται στον νεκροταφείο πληρώνω στο δήμο 20 ευρώ τον χρόνο.

Και οι άλλοι που το έχουν κάψει μιλάνε για τα λεφτά που θα χάσει η εκκλησία.

.
Πάρτε το κουτί μέ τά κόκκαλα σπίτια σας ρέ ...

Βάλτο στό χώμα η σέ μιά γλάστρα η στό πατάρι ....

Τί πληρώνεις τζάμπα λεφτά στά κορακια ;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21096
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 13 Ιουν 2019, 20:19

Δύο μέρες έλλειψα και έγινε χαμός.
Nandros έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:03
Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Ιουν 2019, 19:29
Τελικά, πολλοί κρύβετε έναν Αδόλφο. Φτάσαμε στην εποχή που τύποι ελεύθερα και δημοσίως ζητούν κρεματόρια τύπου Νταχάου και Άουσβιτς...
Τόση σαπίλα μαζεμένη σε 2 γραμμές! :o
.
Δεν είμαι ναζί αλλά θέλω κρεματόρια...
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιουν 2019, 19:44
Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Ιουν 2019, 19:29
Τελικά, πολλοί κρύβετε έναν Αδόλφο. Φτάσαμε στην εποχή που τύποι ελεύθερα και δημοσίως ζητούν κρεματόρια τύπου Νταχάου και Άουσβιτς...
Αυτό που γράφεις ισοδυναμεί με άρνηση ολοκαυτώματος και διώκεται ποινικά.
Δεν είμαι ναζί αλλά δεν με ενοχλούν τα κρεματόρια για οποιαδήποτε άλλη κοινωνική ομάδα πλην των Εβραίων και των γκέι.
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 19:47
Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Ιουν 2019, 19:29
Τελικά, πολλοί κρύβετε έναν Αδόλφο. Φτάσαμε στην εποχή που τύποι ελεύθερα και δημοσίως ζητούν κρεματόρια τύπου Νταχάου και Άουσβιτς...
Κάπου τα 'χεις μπερδέψει... "μεγάλε". Αν το να ζητάνε κάποιοι "ελεύθερα και δημοσίως" κάποια πράματα σου φαίνεται παράξενο ή κακό, τότε πρέπει να ψάξεις κάπου αλλού για Αδόλφους. Κατά προτίμηση, το πρωί όταν θα πλένεις τα δόντια σου.
Δεν είμαι ναζί αλλά αν ζητάμε ελεύθερα και δημοσίως κρεματόρια είναι διαφορετικό από τα κρυφά.
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:17
Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργος ο συγκεκριμένος συνειρμός;

Και ο Αδόλφος για λόγους υγιεινής έκαιγε τους νεκρούς. Και αν δεν κάνω λάθος η όποια φρίκη προκύπτει από τη σημειολογία του "ολοκαυτώματος" δεν αφορά στον τρόπο διαχείρισης των νεκρών αλλά των ζωντανών ανθρώπων.
Οι καπνοί των κρεματορίων για κάποιους είναι άμεσα συνδεδεμένοι με αυτό, δηλαδή ως στοιχείο ευτελισμού και όχι προστασίας της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Ποιος συνειρμός; Ότι όποιος λέει ότι πρέπει να υπάρχει και η επιλογή της καύσης, σκέφτεται σαν τον Αδόλφο;

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται όντως πολύ περίεργος συνειρμός, δεν το είχα καν σκεφτεί πριν το αναφέρει ο τύπος.
Δεν είμαι ναζί γιατί δεν είχα κάνει το συνειρμό,
Nandros έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:17
Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργος ο συγκεκριμένος συνειρμός;

Και ο Αδόλφος για λόγους υγιεινής έκαιγε τους νεκρούς. Και αν δεν κάνω λάθος η όποια φρίκη προκύπτει από τη σημειολογία του "ολοκαυτώματος" δεν αφορά στον τρόπο διαχείρισης των νεκρών αλλά των ζωντανών ανθρώπων.
Οι καπνοί των κρεματορίων για κάποιους είναι άμεσα συνδεδεμένοι με αυτό, δηλαδή εκλαμβάνονται ως στοιχείο ευτελισμού και όχι προστασίας της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Ο Αδόλφος δολοφονούσε κατά χιλιάδες; υγιείς ανθρώπους σε θαλάμους αερίων και για να κρύψει το έγκλημά, έκαιγε τα πτώματα τους σε κρεματόρια.
Όποιος προσομοιάζει με Αδόλφο αυτόν που ΜΕΤΑ τον δικό ΤΟΥ (όχι άλλων) θάνατο επιθυμεί το λείψανο του να καεί, είναι πολύ άρρωστος και να το ψάξει!
Δεν είμαι ναζί αλλά δεν έχω πρόβλημα με όσους έκαιγε μετά το θάνατο τους.
Nandros έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:24
Τα αποτεφρωτήρια σήμερα ΔΕΝ βγάζουν καπνό, αφού έχουν φίλτρα.
Κάτι άλλο;
.
Δεν είμαι ναζί γιατί τα κρεματόρια που φαντάζομαι θα έχουν μπουρί.
Nandros έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:25
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:17
Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργος ο συγκεκριμένος συνειρμός;

Και ο Αδόλφος για λόγους υγιεινής έκαιγε τους νεκρούς. Και αν δεν κάνω λάθος η όποια φρίκη προκύπτει από τη σημειολογία του "ολοκαυτώματος" δεν αφορά στον τρόπο διαχείρισης των νεκρών αλλά των ζωντανών ανθρώπων.
Οι καπνοί των κρεματορίων για κάποιους είναι άμεσα συνδεδεμένοι με αυτό, δηλαδή ως στοιχείο ευτελισμού και όχι προστασίας της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Ποιος συνειρμός; Ότι όποιος λέει ότι πρέπει να υπάρχει και η επιλογή της καύσης, σκέφτεται σαν τον Αδόλφο;

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται όντως πολύ περίεργος συνειρμός, δεν το είχα καν σκεφτεί πριν το αναφέρει ο τύπος.
Αυτό γίνεται επειδή οι ναζί σκέπτονται ναζιστικά!
.
Δεν είμαι ναζί γιατί σκέπτομαι ναζιστικά χωρίς να το καταλαβαίνω.
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:29
Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:24
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:20
Ποιος συνειρμός; Ότι όποιος λέει ότι πρέπει να υπάρχει και η επιλογή της καύσης, σκέφτεται σαν τον Αδόλφο;

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται όντως πολύ περίεργος συνειρμός, δεν το είχα καν σκεφτεί πριν το αναφέρει ο τύπος.
Ο συνειρμός είναι ότι καλό είναι να καίγονται οι νεκροί γιατί υπάρχει υπερπληθυσμός και δεν υπάρχει χώρος να θαφτούν όλοι.
Για τον ίδιο λόγο οι Ναζί επειδή ήταν πολλά τα πτώματα, τα έκαιγαν.
Μα το κάψιμο των νεκρών δεν γίνεται μόνο για το θέμα του χώρου ταφής. Σίγουρα γίνεται και γι' αυτό σε κάποιες κοινωνίες, αλλά δεν είναι ο μοναδικός λόγος που το ζητάν(μ)ε κάποιοι να υπάρχει ως επιλογή και εδώ. Υπάρχει το θέμα της υγιεινής, υπάρχει το θέμα της αποφυγής δυσάρεστων καταστάσεων στους συγγενείς (εκταφές, επαναταφές αν δεν έχει λιώσει, ρίξιμο στο χωνευτήρι ή αλλαγή χώρου ταφής και όλα αυτά παρουσία συγγενών) και διάφορα τέτοια.
Δεν είμαι ναζί αλλά οι φτωχοί και οικονομικά ανήμποροι που δεν έχουν λεφτά για ιδιόκτητο τάφο θα πρέπει να καίγονται.
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:37
Μα, δεν είπα ότι είναι περίεργο που το αναφέρεις. Το περίεργο για μένα ήταν που σου φάνηκε περίεργο που δεν κάναμε κι οι υπόλοιποι τον συνειρμό που έκανε ο Εμπεδοκλής (πωστονλέν).

Όπως είπα και πριν, προσωπικά δεν έκανα ποτέ αυτόν τον συνειρμό. Την καύση των νεκρών δεν την ανακάλυψε ο Χίτλερ, υπήρχε από πολλούς αιώνες νωρίτερα και σε κάποιους λαούς ήταν ο βασικός τρόπος ταφής. Ταφής... τέλος πάντων, κατάλαβες τι εννοώ.

Και ναι, οκ, θα πει κάποιος ότι και τη σβάστικα δεν την πρωτο-ζωγράφισε ο Χίτλερ, υπήρχε από την αρχαιότητα κλπ κλπ αλλά με τους Ναζί την έχουμε συνδέσει. Αλλά δεν είναι το ίδιο, γιατί τη σβάστικα το 99% του πληθυσμού στη Γη από τον Χίτλερ την έμαθε, άσχετα με την ιστορία της ως σύμβολο.
Δεν είμαι ναζί απλά είναι σύμπτωση ότι και τα κρεματόρια το 99% του πληθυσμού στη Γη από το Χίτλερ τα έμαθε, άσχετα με την ιστορίας της ως διαδικασία.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:17
Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργος ο συγκεκριμένος συνειρμός;

Και ο Αδόλφος για λόγους υγιεινής έκαιγε τους νεκρούς. Και αν δεν κάνω λάθος η όποια φρίκη προκύπτει από τη σημειολογία του "ολοκαυτώματος" δεν αφορά στον τρόπο διαχείρισης των νεκρών αλλά των ζωντανών ανθρώπων.
Οι καπνοί των κρεματορίων για κάποιους είναι άμεσα συνδεδεμένοι με αυτό, δηλαδή εκλαμβάνονται ως στοιχείο ευτελισμού και όχι προστασίας της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Γιατι είναι άρρωστος συνειρμός η σύγκριση μιας προτίμησης με ένα έγκλημα.
Είναι σα να λες εμένα μου αρέσει το σεξ στο μπάνιο και ο άλλος να λέει "Απίστευτο, υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να συμβαίνουν στα σπίτια μας αυτά που γίνονται στις πιο σκληρές φυλακές ".
Δεν είμαι ναζί γιατί μπορώ να σου δικαιολογήσω και το βιασμό αν είναι να μη με αποκαλείς ναζί.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιουν 2019, 20:51
Τελικώς το ερώτημα για ένα ορθολογιστή είναι ποιο πρόβλημα σε απασχολεί περισσότερο.
Ο χώρος που θα καταλαμβάνεις και συνεισφέρει στα υψηλά ενοίκια, ή οι εκπομπές βρώμικων αερίων που συμβάλλουν σε αναπνευστικά προβλήματα και κλιματική αλλαγή.

Εγώ προσωπικά πιστεύω η ταφή είναι καλύτερη, αρκεί να γίνονται τακτικές εκταφές και να μην χτίζονται νέα νεκροταφία.
Δεν είμαι ναζί αλλά τμήμα της τελικής λύσης όπως τα κρεματόρια είναι οικολογικά. Άσε που οι φτωχοί μας πιάνουν χώρο για να τους θάβουμε.
Nandros έγραψε:
11 Ιουν 2019, 23:21
Για να ξεκαθαρίσω το ξεκαθάρισμα σου...

(1) το πιο αξιοπρεπές στο παρελθόν και σήμερα σε άλλες κουλτούρες είναι η καύση. Μην γενικεύεις τα θέλω σου.

(2) στον περιβάλλοντα χώρο αποτεφρωτηρίου ΔΕΝ θα βρεις υπολείμματα λειψάνων, αφού όλα καίγονται και τα υπόλοιπα κονιορτοποιούνται και "εμφιαλώνονται".

(3) λες και δεν γνωρίζεις ότι η εκκλησία έχει τεράστια δύναμη στην Ελλάδα και επηρεάζει καταστάσεις.
.
(1) δεν είμαι ναζί γιατί στον 21ο αιώνα πρέπει να έχουμε στην κουλτούρα μας την καύση.

(2) δεν είμαι ναζί γιατί άλλο να παράγεις σαπούνι από τους πεθαμένους και άλλο κομπόστ με τα υπόλοιπα.

(3) δεν είμαι ναζί αλλά είχαν δίκιο οι ναζί που κυνήγησαν παπάδες.

Hater gonna hate.
SpoilerShow

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιουν 2019, 20:35

Εμπεδοκλής έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:19
....
Δεν είμαι ναζί αλλά (14 φορές!)

Hater gonna hate.
....
Λέγε, λέγε συνεχώς, ίσως και να το πιστέψεις ότι δεν είσαι, αλλά εμείς ξέρουμε πως είσαι!

Hater gonna hate όντως!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21096
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 13 Ιουν 2019, 20:38

Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:19
....
Δεν είμαι ναζί αλλά (14 φορές!)

Hater gonna hate.
....
Λέγε, λέγε συνεχώς, ίσως και να το πιστέψεις ότι δεν είσαι, αλλά εμείς ξέρουμε πως είσαι!

Hater gonna hate όντως!
.
Σαΐνι λέμε :smt005:

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 14 Ιουν 2019, 10:25

Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:19
....
Δεν είμαι ναζί αλλά (14 φορές!)

Hater gonna hate.
....
Λέγε, λέγε συνεχώς, ίσως και να το πιστέψεις ότι δεν είσαι, αλλά εμείς ξέρουμε πως είσαι!

Hater gonna hate όντως!
.
Νιώθει τόσο μεγάλη ανάγκη να συνδέσει την καύση των νεκρών με τους Ναζί και τον Χίτλερ, που σε βάζει σε σκέψεις μήπως έχει τύψεις για κάτι. Μπορεί απλά να αμύνεται κιόλας, από ντροπή που το σκέφτηκε πριν οποιονδήποτε άλλον, δεν ξέρω.

Είναι ο πρώτος που έκανε αυτή τη σύνδεση στο νήμα και μόλις άρχισαν οι απορίες "προς τι ο συνειρμός;" άρχισε τα "εσείς είστε φιλοναζήδες επειδή... έτσι". Σαν τους ομοφυλόφιλους ένα πράμα, που άμα τους πεις ότι οκ, κάνε ό,τι γουστάρεις αλλά εμένα δεν μ' αρέσει προσωπικά σαν πράξη σε λένε κρυφογκέυ (ψάξε βρες γιατί).

Άβυσσος το μυαλό του ανθρώπου...


Άβαταρ μέλους
Tigrayan
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 05 Ιαν 2019, 22:44

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tigrayan » 14 Ιουν 2019, 17:02

shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 18:22
Tigrayan έγραψε:
11 Ιουν 2019, 12:56
SpoilerShow
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 12:41

Α, μάλιστα. Δεν είχα ιδέα ότι δεν είσαι από εδώ, γι' αυτό μού έκανε εντύπωση αυτό που είπες περί υποχρεωτικής αποτέφρωσης, κάτι που εδώ τουλάχιστον δεν έτυχε να ακούσω ποτέ. Αν όντως γίνει κάτι τέτοιο σε χώρες με πολλούς Χριστιανούς, τότε ναι, το θεωρώ απαράδεκτο. Απαράδεκτο, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα και σε ό,τι αφορά τα ήθη και τον τρόπο που αντιλαμβάνονται κάποια πράγματα οι Χριστιανοί και γενικότερα οι πιστοί θρησκειών. Γιατί κι αυτά αλλάζουν με τα χρόνια και ανάλογα με τις ανάγκες. Αν για παράδειγμα για κάποιον παράξενο λόγο οι Χριστιανοί στην Ινδία γίνουν το 60-70% και πάρουν το πάνω χέρι, νομίζεις ότι θα αλλάξουν τις συνήθειές τους περί καύσης; Εγώ δεν το πιστεύω αυτό, υπάρχει σοβαρότατος λόγος να μην το κάνουν (όπως λέει κι ο pam πιο πάνω).

Το θέμα για μένα είναι να υπάρχει επιλογή, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου. Σε αυτό συμφωνούμε.

Σχετικά με τον τρόπο αποσύνθεσης τώρα, λες ότι στον Χριστιανισμό το σώμα θεωρείται ιερό, οπότε καλύτερα να μην καίγεται. Έχω την εντύπωση, ότι όποιος δει πως έχει γίνει ένα πτώμα μετά από κάποιους μήνες, θα διαφωνίσει ότι είναι καλύτερη αυτή η διαδικασία για κάτι που το θεωρεί "ιερό".
Έχω παραθέσει λινκ στην υπογραφή μου που εξηγεί ορισμένα πράγματα για την καταγωγή μου και εκτός αυτού το άβαταρ μου είναι εικόνα από την Λαιμπέλα(αρχαία εκκλησία στην Αβησυνία).Δεν ξέρω αν οι μουσουλμάνοι και οι χριστιανοί γίνουν πλειοψηφία στην Ινδία(αναφέρομαι στους μουσουλμάνους,τους χριστιανούς και τους εβραίους καθότι αυτές οι τρείς θρησκείες έχουν την ταφή βασικά) μπορούν να αλλάξουν τον νόμο και να απαγορεύσουν την αποτέφρωση.Ακόμα κι αν γινόταν πλειοψηφία δεν νομίζω να το έκαναν.Στον Ινδουισμό η καύση είναι καθήκον του πιστού και εκτός αυτού στην Ινδία ισχύει νόμος ανάλογα με το θρήσκευμα(για παράδειγμα οι μουσουλμάνοι έχουν δικαστήρια της Σαρία κτλ) και η αποτέφρωση δεν επιτρέπεται σε μουσουλμάνους και χριστιανούς της Ινδίας καθότι οι θρησκείες τους είναι αντίθετες σε αυτό.Οι χριστιανοί και οι μουσουλμάνοι στην Ινδία(μαζί αποτελούν το 17-18% του πληθυσμού της χώρας) και στις τρείς χριστιανικές περιοχές της Ινδίας https://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_India και γενικά όπου υπάρχουν χριστιανοί και μουσουλμάνοι η ταφή κυριαρχεί ενώ η αποτέφρωση κυριαρχεί όπου υπάρχουν ινδουιστές και Σιχ.Το σώμα στον χριστιανισμό θεωρείται ιερό και όπως είπα ο Θεός έχει ήδη δώσει παραδείγματα δια μέσου των αφθάρτων σωμάτων ορισμένων αγίων.Αν ο άνθρωπος θέλει παίρνει το μήνυμα.Επίσης για την τιμή της κηδείας στην πατρίδα μου πολλές φορές η κηδεία ταφής δεν κοστίζει τίποτα οι άνθρωποι είναι πολύ φτωχοί οι περισσότεροι και δεν έχουν λεφτά να δίνουν και ο ιερέας τελεί την ταφή χωρίς να πάρει ούτε δεκάρα αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα από τους συγγενείς του νεκρού.
Μετά, άμα λέω ότι η θρησκεία είναι λάστιχο και την κάθε περίπτωση τη μεταφράζουμε όπως μας βολεύει, γίνομαι κακός...

Άμα δεν λιώσει κάποιος "το έκανε ο Θεός επειδή ήταν Άγιος, για να μας δώσει το παράδειγμα". Άμα στα 3 χρόνια έχουν μείνει μόνο λίγα κοκκαλάκια "ήταν αγαθός άνθρωπος, έλιωσε σαν καλός Χριστιανός".
Δεν την μεταφράζουμε την θρησκεία όπως μας βολευει.Αυτοί που έχουν άφθαρτα σώματα είναι κάποιοι άγιοι τους οποίους έκανε αφθαρτους σωματικά ο Θεός.Τα υπολοιπα σώματα αποσυντίθενται με τον χρόνο και ακολουθούν έτσι την φυσική διαδικασία.Στέλνεται έτσι μήνυμα για την ιερότητα του σώματος.Το μήνυμα όσοι θέλουν το παίρνουν από εκεί και έπειτα δεν μπορούμε να αναγκασουμς κάποιον με το ζόρι να μην κάνει αποτέφρωση μετά θάνατον όπως δεν είναι δυνατό ούτε να μας αναγκάσουν εμάς που θέλουμε ταφή να κάνουμε αποτέφρωση.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21096
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 14 Ιουν 2019, 20:05

shrike έγραψε:
14 Ιουν 2019, 10:25
Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:19
....
Δεν είμαι ναζί αλλά (14 φορές!)

Hater gonna hate.
....
Λέγε, λέγε συνεχώς, ίσως και να το πιστέψεις ότι δεν είσαι, αλλά εμείς ξέρουμε πως είσαι!

Hater gonna hate όντως!
.
Νιώθει τόσο μεγάλη ανάγκη να συνδέσει την καύση των νεκρών με τους Ναζί και τον Χίτλερ, που σε βάζει σε σκέψεις μήπως έχει τύψεις για κάτι. Μπορεί απλά να αμύνεται κιόλας, από ντροπή που το σκέφτηκε πριν οποιονδήποτε άλλον, δεν ξέρω.

Είναι ο πρώτος που έκανε αυτή τη σύνδεση στο νήμα και μόλις άρχισαν οι απορίες "προς τι ο συνειρμός;" άρχισε τα "εσείς είστε φιλοναζήδες επειδή... έτσι". Σαν τους ομοφυλόφιλους ένα πράμα, που άμα τους πεις ότι οκ, κάνε ό,τι γουστάρεις αλλά εμένα δεν μ' αρέσει προσωπικά σαν πράξη σε λένε κρυφογκέυ (ψάξε βρες γιατί).

Άβυσσος το μυαλό του ανθρώπου...
Δεν είμαι ναζί αλλά γουστάρω κρεματόρια και δεν γουστάρω γκέι. Απορώ πως έγινε ο συνειρμός με τους ναζι. :8)

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 15 Ιουν 2019, 00:42

Pam έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:39
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:26
Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:22

Μεγαλύτερα νεκροταφεία = νέες θέσεις για δημοτικούς υπαλλήλους
Έπρεπε να στηρίζουν οι αριστεροί.
Το θέμα είναι ότι στις χώρες που δεν κάνουν εκταφή, έχουν αρχίσει να έχουν σοβαρό πρόβλημα με τα νεκροταφεία.
Τον ξάδερφό μου που τον πέθανε πέρσι (Αυστραλία), τον θάψανε πάνω απ' τον γιο του. Και υπάρχει χώρος και για έναν ακόμα...

Και μιλάμε για Αυστραλία, ε; Εκεί κι αν υπάρχει περισσευούμενος χώρος...
Η αποτέφρωση εμφανίζεται και σε περιοχές του κόσμου που έχουν υπερπληθυσμό και ελέιψεις σε χώρους ταφής.Φαντάσου μεγάλες πόλεις στον κόσμο με πολύ μεγάλο πληθυσμό και χώρες με επίσης μεγάλο πληθυσμό.Για παράδειγμα στην Ινδία το 80-85% των θανάτων είναι αποτέφρωση(το άλλο 15-20% που δεν κάνει αποτέφρωση είναι κυρίως μουσουλμάνοι και χριστιανοί).Στην δε Ιαπωνία το ποσοστό της αποτέφρωσης στους θανάτους είναι πάνω από 98% λόγω της έλλειψης χώρου και υπερπληθυσμού(π.χ το Τόκιο είναι η μεγαλύτερη πόλη παγκοσμίως).Ακόμα και σε περιοχές με πρόβλημα υπερπληθυσμού που κυριαρχούν χριστιανοί όπως π.χ στην υποσαχάρια Αφρική και στις Φιλλιπίνες κτλ εμφανίζεται το πρόβλημα της έλλειψης χώρου https://globalpressjournal.com/africa/z ... s-grounds/ αλλά εκεί μπαίνει στόπ στην αποτέφρωση για την ώρα για θρησκευτικούς λόγους κυρίως.Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πρόβλημα υπερπληθυσμού(το αντίθετο θα έλεγα).Άρα απουσιάζει και ένας λόγος που θα μπορούσε να σπρώξει τα πράγματα να κινηθούν πιο γρήγορα όσον αφορά την δημιουργία του αποτεφρωτηρίου.
Η καύση διαφέρει σημαντικά από την ταφή. Τώρα τι είναι καλύτερο... Δεν ξέρω.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Ιουν 2019, 11:23

Tigrayan έγραψε:
14 Ιουν 2019, 17:02
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 18:22
Tigrayan έγραψε:
11 Ιουν 2019, 12:56
SpoilerShow
Έχω παραθέσει λινκ στην υπογραφή μου που εξηγεί ορισμένα πράγματα για την καταγωγή μου και εκτός αυτού το άβαταρ μου είναι εικόνα από την Λαιμπέλα(αρχαία εκκλησία στην Αβησυνία).Δεν ξέρω αν οι μουσουλμάνοι και οι χριστιανοί γίνουν πλειοψηφία στην Ινδία(αναφέρομαι στους μουσουλμάνους,τους χριστιανούς και τους εβραίους καθότι αυτές οι τρείς θρησκείες έχουν την ταφή βασικά) μπορούν να αλλάξουν τον νόμο και να απαγορεύσουν την αποτέφρωση.Ακόμα κι αν γινόταν πλειοψηφία δεν νομίζω να το έκαναν.Στον Ινδουισμό η καύση είναι καθήκον του πιστού και εκτός αυτού στην Ινδία ισχύει νόμος ανάλογα με το θρήσκευμα(για παράδειγμα οι μουσουλμάνοι έχουν δικαστήρια της Σαρία κτλ) και η αποτέφρωση δεν επιτρέπεται σε μουσουλμάνους και χριστιανούς της Ινδίας καθότι οι θρησκείες τους είναι αντίθετες σε αυτό.Οι χριστιανοί και οι μουσουλμάνοι στην Ινδία(μαζί αποτελούν το 17-18% του πληθυσμού της χώρας) και στις τρείς χριστιανικές περιοχές της Ινδίας https://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_India και γενικά όπου υπάρχουν χριστιανοί και μουσουλμάνοι η ταφή κυριαρχεί ενώ η αποτέφρωση κυριαρχεί όπου υπάρχουν ινδουιστές και Σιχ.Το σώμα στον χριστιανισμό θεωρείται ιερό και όπως είπα ο Θεός έχει ήδη δώσει παραδείγματα δια μέσου των αφθάρτων σωμάτων ορισμένων αγίων.Αν ο άνθρωπος θέλει παίρνει το μήνυμα.Επίσης για την τιμή της κηδείας στην πατρίδα μου πολλές φορές η κηδεία ταφής δεν κοστίζει τίποτα οι άνθρωποι είναι πολύ φτωχοί οι περισσότεροι και δεν έχουν λεφτά να δίνουν και ο ιερέας τελεί την ταφή χωρίς να πάρει ούτε δεκάρα αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα από τους συγγενείς του νεκρού.
Μετά, άμα λέω ότι η θρησκεία είναι λάστιχο και την κάθε περίπτωση τη μεταφράζουμε όπως μας βολεύει, γίνομαι κακός...

Άμα δεν λιώσει κάποιος "το έκανε ο Θεός επειδή ήταν Άγιος, για να μας δώσει το παράδειγμα". Άμα στα 3 χρόνια έχουν μείνει μόνο λίγα κοκκαλάκια "ήταν αγαθός άνθρωπος, έλιωσε σαν καλός Χριστιανός".
Δεν την μεταφράζουμε την θρησκεία όπως μας βολευει.Αυτοί που έχουν άφθαρτα σώματα είναι κάποιοι άγιοι τους οποίους έκανε αφθαρτους σωματικά ο Θεός.Τα υπολοιπα σώματα αποσυντίθενται με τον χρόνο και ακολουθούν έτσι την φυσική διαδικασία.Στέλνεται έτσι μήνυμα για την ιερότητα του σώματος.Το μήνυμα όσοι θέλουν το παίρνουν από εκεί και έπειτα δεν μπορούμε να αναγκασουμς κάποιον με το ζόρι να μην κάνει αποτέφρωση μετά θάνατον όπως δεν είναι δυνατό ούτε να μας αναγκάσουν εμάς που θέλουμε ταφή να κάνουμε αποτέφρωση.
Ωραία όλα αυτά, αλλά αυτό που σου είπα δεν το έβγαλα απ' το μυαλό μου. Το έχω ακούσει πολλές φορές, και από θρήσκους (κυρίως θρήσκες, βέβαια) αλλά και από ιερέα. Πας για την εκταφή στα 3 χρόνια και αν έχει λιώσει εντελώς ο νεκρός "τι καλός άνθρωπος που ήταν..." αν έχει μείνει ο μισός "είχε πολλές αμαρτίες".

Οπότε, τι απ' τα δυο ισχύει; Ότι όποιος λιώνει είναι καλός Χριστιανός ή ότι όποιος δεν λιώνει είναι Άγιος; Γι' αυτό και μίλησα για "λάστιχο" και διαφορετική μετάφραση των ίδιων (φυσικών) φαινομένων, ανάλογα με τα συμφέροντα της στιγμής.


Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Ιουν 2019, 11:25

Εμπεδοκλής έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:05
shrike έγραψε:
14 Ιουν 2019, 10:25
Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2019, 20:35

Λέγε, λέγε συνεχώς, ίσως και να το πιστέψεις ότι δεν είσαι, αλλά εμείς ξέρουμε πως είσαι!

Hater gonna hate όντως!
.
Νιώθει τόσο μεγάλη ανάγκη να συνδέσει την καύση των νεκρών με τους Ναζί και τον Χίτλερ, που σε βάζει σε σκέψεις μήπως έχει τύψεις για κάτι. Μπορεί απλά να αμύνεται κιόλας, από ντροπή που το σκέφτηκε πριν οποιονδήποτε άλλον, δεν ξέρω.

Είναι ο πρώτος που έκανε αυτή τη σύνδεση στο νήμα και μόλις άρχισαν οι απορίες "προς τι ο συνειρμός;" άρχισε τα "εσείς είστε φιλοναζήδες επειδή... έτσι". Σαν τους ομοφυλόφιλους ένα πράμα, που άμα τους πεις ότι οκ, κάνε ό,τι γουστάρεις αλλά εμένα δεν μ' αρέσει προσωπικά σαν πράξη σε λένε κρυφογκέυ (ψάξε βρες γιατί).

Άβυσσος το μυαλό του ανθρώπου...
Δεν είμαι ναζί αλλά γουστάρω κρεματόρια και δεν γουστάρω γκέι. Απορώ πως έγινε ο συνειρμός με τους ναζι. :8)
Πρέπει να νιώθεις απίστευτη ντροπή που είσαι ο πρώτος (και σχεδόν ο μόνος) που συνδύασε αυτόματα την καύση των νεκρών με τα κρεματόρια των Ναζί, ε;


Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21096
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 19 Ιουν 2019, 20:10

shrike έγραψε:
19 Ιουν 2019, 11:25
Εμπεδοκλής έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:05
shrike έγραψε:
14 Ιουν 2019, 10:25

Νιώθει τόσο μεγάλη ανάγκη να συνδέσει την καύση των νεκρών με τους Ναζί και τον Χίτλερ, που σε βάζει σε σκέψεις μήπως έχει τύψεις για κάτι. Μπορεί απλά να αμύνεται κιόλας, από ντροπή που το σκέφτηκε πριν οποιονδήποτε άλλον, δεν ξέρω.

Είναι ο πρώτος που έκανε αυτή τη σύνδεση στο νήμα και μόλις άρχισαν οι απορίες "προς τι ο συνειρμός;" άρχισε τα "εσείς είστε φιλοναζήδες επειδή... έτσι". Σαν τους ομοφυλόφιλους ένα πράμα, που άμα τους πεις ότι οκ, κάνε ό,τι γουστάρεις αλλά εμένα δεν μ' αρέσει προσωπικά σαν πράξη σε λένε κρυφογκέυ (ψάξε βρες γιατί).

Άβυσσος το μυαλό του ανθρώπου...
Δεν είμαι ναζί αλλά γουστάρω κρεματόρια και δεν γουστάρω γκέι. Απορώ πως έγινε ο συνειρμός με τους ναζι. :8)
Πρέπει να νιώθεις απίστευτη ντροπή που είσαι ο πρώτος (και σχεδόν ο μόνος) που συνδύασε αυτόματα την καύση των νεκρών με τα κρεματόρια των Ναζί, ε;
Καμία. Εσύ θα νιώθεις καθόλου ντροπή που υποστηρίζεις την δημιουργία κρεματορίων;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών