Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ορέστης 35

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Ιουν 2019, 22:20

fagano3 έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:35
Στρακαστρουκας έγραψε:
13 Ιουν 2019, 11:43
Σημερα παρακολουθησα ενα περιστατικο οπου το μετρο ηταν full και ξαφνικα μπαινει ενας πολυ χοντρος τυπος και αρχιζουν να τσακωνονται λεγοντας οτι ειναι χοντρος και δεν χωραει. Θεωρειται οτι ηταν σωστη η συμπεριφορα τους?
Εαν δεν χωρουσε γιατι ηταν ρατσιστικο αν του το ειπαν ευγενικα;

Θα ηταν ρατσιστιχο αν τον βριζαν σε στυλ οξω ρε χοντρελα.

Μου φαινεται πραγματικα πολυ περιεργο ατομο που εχει περασει τα 15 να κοροιδεψει καποιον μπροστα στα μουτρα του για την εμφανιση του.

Πρεπει να ειναι εντεως αγροικος για να το κανει αυτο.

Απο κει και περα οι δικαιωματιστες το εχουν χασει.

Οχι ,η παχυσαρκια δεν ειναι φυσιολογικη.Ειναι μια συγχρονη μαστιγα.

Ειδα προσφατα στο φεισ οτι η nike εβαλε στα μαγαζια της κουκλα με μεγεθος εξτρα λαρτζ ταχα για να πολεμησει τη ...χοντροφοβια.

Ε ας βαλουν και μια κουκλα που καπνιζει.

Και οποιος κατω απο τα σχολια εγραφε οτι δεν ειναι εξυπνο ιδιως στην Ελλαδα που εχει σοβαροτατο προβλημα παχυσαρκιας τετοιες διαφημιστικες κινησεις τον ορμουσαν δεκα μουρλες κατηγορωντας τον για μπουλινγκ.
Οταν δοκιμαζω παπουτσια για τρεξιμο αισθανομαι λιγο απατεωνας. Τους λεω οτι τα θελβ για περπατημα κυριως.





Επαρχια;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Ιουν 2019, 22:25

Εκτός όλων των άλλων βλέπεις και πολλές σκατόφατσες (ανδρικές, γυναικείες, νέες, γερασμένες) πολλές φορές με το γυαλί ηλίου στο μετρό, να κοιτάνε με την μύτη ψηλά (σκατόφατσες λόγω της έκφρασης, αλλά και αν άλλαζαν έκφραση δεν θα γινόταν καλύτερα). Οι Έλληνες είχαν και έχουν γαλήνιες φάτσες. Τι είναι τούτα;
Μου έχουν τύχει μερικές χοντροί/ες αλλά δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα. Πολύ ευγενικοί.
Τώρα αν πήγε να μπει σε γεμάτο τρένο κακώς. Ούτε εγώ μπαίνω αν δεν βιάζομαι ιδιαίτερα και το άλλο έρχεται σε 4,5 λεπτά.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 14 Ιουν 2019, 22:40

Μη του βαζεις δυσκολα. Εδω μια απλη ερωτηση δε μπορει να απαντησει.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιουν 2019, 22:43

fagano3 έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:35
Ειδα προσφατα στο φεισ οτι η nike εβαλε στα μαγαζια της κουκλα με μεγεθος εξτρα λαρτζ ταχα για να πολεμησει τη ...χοντροφοβια.

Ε ας βαλουν και μια κουκλα που καπνιζει.

Και οποιος κατω απο τα σχολια εγραφε οτι δεν ειναι εξυπνο ιδιως στην Ελλαδα που εχει σοβαροτατο προβλημα παχυσαρκιας τετοιες διαφημιστικες κινησεις τον ορμουσαν δεκα μουρλες κατηγορωντας τον για μπουλινγκ.
Δηλαδή στην Ελλάδα που έχει πρόβλημα παχυσαρκίας είναι κακό να λέμε ότι και οι παχύσαρκοι μπορούν να αγοράσουν αθλητικά ρούχα και να αθληθούν. :roll:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιουν 2019, 22:47

Antares έγραψε:
14 Ιουν 2019, 22:25
Εκτός όλων των άλλων βλέπεις και πολλές σκατόφατσες (ανδρικές, γυναικείες, νέες, γερασμένες) πολλές φορές με το γυαλί ηλίου στο μετρό, να κοιτάνε με την μύτη ψηλά (σκατόφατσες λόγω της έκφρασης, αλλά και αν άλλαζαν έκφραση δεν θα γινόταν καλύτερα). Οι Έλληνες είχαν και έχουν γαλήνιες φάτσες. Τι είναι τούτα;
Μου έχουν τύχει μερικές χοντροί/ες αλλά δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα. Πολύ ευγενικοί.
Τώρα αν πήγε να μπει σε γεμάτο τρένο κακώς. Ούτε εγώ μπαίνω αν δεν βιάζομαι ιδιαίτερα και το άλλο έρχεται σε 4,5 λεπτά.
Όποιος πάει να μπει σε τρένο που είναι τίγκα είναι ήδη λάθος. Χοντρός, ανορεκτικός, γέρος,ανάπηρος σε καροτσάκι, έγκυος κτλ. Δεν σπρώχνεις να μπεις. Περιμένεις το επόμενο. Όπως και περιμένεις πρώτα να αδειάσει για να μπεις. Και κάνεις στο πλάι να υπάρχει διάδρομος γι' αυτούς που βγαίνουν. Όταν μπαίνεις μέσα προσπαθείς όσο το δυνατόν να μην έχεις επαφή το σώμα σου με τον άλλο,να μην ενοχλείς. Και όπως προείπε κάποιος πιο πριν ντουζάκια παιδιά σώζουν ζωές. Και όχι βαριά αρώματα. Και δοντάκια πλύσιμο.
Και μην αναπνέετε με το στόμα ανοιχτό μέσα στις μούρες μας. Είναι εκνευριστικό και μπορεί να έχετε ίωση και να κολλήσουμε. Και αυτά τα γαμημένα σίδερα στη μέση είναι για να κρατιόμαστε, όλοι θα βολέψουμε κάπως τα χεράκια μας. Και όχι με τον καφέ μέσα στα ΜΜΜ.
Και εννοείται βέβαια δεν σχολιάζεις την φυσική κατάσταση κάποιου, τη μούρη του πόσο ξινισμένη είναι, τα μαλλιά του,τα γυαλιά του,πόσο γκέι είναι,πόσο κοντό φοράει, πόσο μακρύ φοράει κτλ κτλ και γενικά ότι αφορά τον άλλο. Γενικά είναι αγένεια να ασχολείσαι με κάποιον άλλο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

fagano3

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 14 Ιουν 2019, 22:48

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιουν 2019, 22:43
fagano3 έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:35
Ειδα προσφατα στο φεισ οτι η nike εβαλε στα μαγαζια της κουκλα με μεγεθος εξτρα λαρτζ ταχα για να πολεμησει τη ...χοντροφοβια.

Ε ας βαλουν και μια κουκλα που καπνιζει.

Και οποιος κατω απο τα σχολια εγραφε οτι δεν ειναι εξυπνο ιδιως στην Ελλαδα που εχει σοβαροτατο προβλημα παχυσαρκιας τετοιες διαφημιστικες κινησεις τον ορμουσαν δεκα μουρλες κατηγορωντας τον για μπουλινγκ.
Δηλαδή στην Ελλάδα που έχει πρόβλημα παχυσαρκίας είναι κακό να λέμε ότι και οι παχύσαρκοι μπορούν να αγοράσουν αθλητικά ρούχα και να αθληθούν. :roll:
Γιατι ειπε κανεις οτι απαγορευεται;

Ουτε να καπνιζεις απαγορευεται , αλλα απαγορευεται η διαφημιση του.

Οι κουκλες στη βιτρινα πρεπει να εχουν ρουχα μονο σε κανονικο μεγεθος.Φυσικα το καταστημα θα εχει ρουχα σε ολα τα μεγεθη.

Το προτυπο και η διαφημιση πρεπει ομως να ειναι ο υγιης ανθρωπος και αυτος δεν ειναι ο παχυσαρκος.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιουν 2019, 22:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιουν 2019, 22:43
fagano3 έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:35
Ειδα προσφατα στο φεισ οτι η nike εβαλε στα μαγαζια της κουκλα με μεγεθος εξτρα λαρτζ ταχα για να πολεμησει τη ...χοντροφοβια.

Ε ας βαλουν και μια κουκλα που καπνιζει.

Και οποιος κατω απο τα σχολια εγραφε οτι δεν ειναι εξυπνο ιδιως στην Ελλαδα που εχει σοβαροτατο προβλημα παχυσαρκιας τετοιες διαφημιστικες κινησεις τον ορμουσαν δεκα μουρλες κατηγορωντας τον για μπουλινγκ.
Δηλαδή στην Ελλάδα που έχει πρόβλημα παχυσαρκίας είναι κακό να λέμε ότι και οι παχύσαρκοι μπορούν να αγοράσουν αθλητικά ρούχα και να αθληθούν. :roll:
Έλα ντε, βλέπαμε οι κατατρεγμένες :lol: αυτού του κόσμου τις κούκλες της Nike αδύνατες και λέγαμε δε θα γίνω ποτέ έτσι και χλαπ ένα εκλεράκι. Ενώ τώρα; λες θα φάω και το εκλεράκι μου και θα γυμναστώ κιόλας.Ποιοοοοος κερδίζει; Εεεε;.ποιιιιοοοος;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιουν 2019, 22:57

fagano3 έγραψε:
14 Ιουν 2019, 22:48
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιουν 2019, 22:43
fagano3 έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:35
Ειδα προσφατα στο φεισ οτι η nike εβαλε στα μαγαζια της κουκλα με μεγεθος εξτρα λαρτζ ταχα για να πολεμησει τη ...χοντροφοβια.

Ε ας βαλουν και μια κουκλα που καπνιζει.

Και οποιος κατω απο τα σχολια εγραφε οτι δεν ειναι εξυπνο ιδιως στην Ελλαδα που εχει σοβαροτατο προβλημα παχυσαρκιας τετοιες διαφημιστικες κινησεις τον ορμουσαν δεκα μουρλες κατηγορωντας τον για μπουλινγκ.
Δηλαδή στην Ελλάδα που έχει πρόβλημα παχυσαρκίας είναι κακό να λέμε ότι και οι παχύσαρκοι μπορούν να αγοράσουν αθλητικά ρούχα και να αθληθούν. :roll:
Γιατι ειπε κανεις οτι απαγορευεται;

Ουτε να καπνιζεις απαγορευεται , αλλα απαγορευεται η διαφημιση του.

Οι κουκλες στη βιτρινα πρεπει να εχουν ρουχα μονο σε κανονικο μεγεθος.Φυσικα το καταστημα θα εχει ρουχα σε ολα τα μεγεθη.

Το προτυπο και η διαφημιση πρεπει ομως να ειναι ο υγιης ανθρωπος και αυτος δεν ειναι ο παχυσαρκος.
Οι κούκλες δεν είναι πρότυπα, είναι για να δεις πως σου πέφτει το ρούχο.

Newsflash, εγώ συμφωνώ ότι το να "αποδεχτείς τον εαυτό σου" και να γεμίσουμε χοντρούς δεν είναι η σωστή προσέγγιση, αλλά το shaming δεν δουλεύει, φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα.
Αν θες να γίνει κάτι κατά του φαινομένου μην κοιτάς στο να επιτίθεσαι σε ανθρώπους αλλά στο regulation της διατροφής.
Last week, researchers from the University of London released the results of a study which showed conclusively that so-called "fat shaming" is totally ineffectual, if the goal is to make the shamed lose weight.

In fact, the "school of tough love" approach to encouraging overweight friends and family to shed pounds has been proven actively to encourage weight gain. This will surprise no one who has any common sense, since guilt and shame are primary motivators in making a subject seek solace in comfort mechanisms (and food is one of these).
https://www.independent.co.uk/voices/co ... 29294.html
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιουν 2019, 22:58

Αν χωρίσεις και πάρεις γάτες ίσως μπορει να θεωρηθείς γεροντοκόρη; :p2:
Πάντως γάτες πρέπει οπωσδήποτε να παίζουν στο πλάνο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Ιουν 2019, 22:59

Δηλαδή όποια δεν είναι παντρεμένη ή δεν παντρευτεί γίνεται γεροντοκόρη; Εγώ θα γελούσα αν με αποκαλούσε έτσι το τρόλ. Είμαι Κυρία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιουν 2019, 23:01

Antares έγραψε:
14 Ιουν 2019, 22:59
Δηλαδή όποια δεν είναι παντρεμένη ή δεν παντρευτεί γίνεται γεροντοκόρη; Εγώ θα γελούσα αν με αποκαλούσε έτσι το τρόλ. Είμαι Κυρία.
Εγώ είμαι γεροντοκόρη :8) έχω και τις γάτες
Αλλά δε ξέρω ηλικιακά αν θεωρούμαι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Ιουν 2019, 23:02

Κυρία από τα 18 με αποκαλούν, δεκτό και το δεσποινίς από πολύ μεγαλύτερους και ως μια ηλικία.
Από εκεί και πέρα μόνο κυρίες μπορούν να μας αποκαλούν όπως ακριβώς και έναν άνδρα. Τον άνδρα είτε είναι ρεμάλι, είτε δεν έκανε ποτέ οικογένεια για να προσφέρει στην κοινωνία απογόνους, κύριο δεν τον αποκαλείς;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 14 Ιουν 2019, 23:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Ιουν 2019, 23:10

Εντάξει δεν έχω και σε μεγάλη εκτίμηση αυτό το είδος για να το παντρευτώ με σκοπό να ανέβω στάτους. Θα προτιμούσα χρήματα ή δόξα.
Ο Regulus το βασιλικό αστέρι, γνωστός και ως η καρδιά του Λιονταριού, ο παρατηρητής του βορρά. Ο Fomalhaut ο αλχημιστής και παρατηρητής του νότου, ο Αlderbaran, ο παρατηρητής της ανατολής και τέλος ο Antares η καρδιά του Σκορπιού, ο παρατηρητής της δύσης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 14 Ιουν 2019, 23:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Ιουν 2019, 23:18

Naida έγραψε:
14 Ιουν 2019, 21:00
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:33


.
Στό σχολείο νομίζω Υποχρεωτικά πάνε τά παιδία....

Νά υποθέσω ότι στά υπαρκτά ή υποθετικά παιδιά σου θά τά άφηνες νά μασαμπουκιάζουν ΟΣΟ καί ΟΤΙ γούσταραν ;;;

Χωρίς κανένα μέτρο ...χωρίς πρόνοια.... χωρίς σκέψη γιά τό μέλλον τους ....χωρίς αιδώ ;;;

Σκέψου παιδαγωγικά σέ παρακαλώ....

.
Το παιδαγωγικό είναι το επιτακτικό;
.
Ανάγκα καί Θεοί πείθονται....έλεγαν οι σοφοί.... μάλα περισσά οι ανθρωπάκοι....

Η έχεις κάποιο νέο τρόπο παιδαγωγικής νά εκθέσεις .... Οτι θέλουν στύλ....

Δέν ξέρουν τί θέλουν αφού.... ούτε καί μείς θά έλεγα κάπου ....σέ άλλο νήμα....

καί ηρέμησε.... :a108:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ρατσισμος σε βαρος των χοντρων στο μετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιουν 2019, 23:27

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Ιουν 2019, 23:18
Naida έγραψε:
14 Ιουν 2019, 21:00
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Ιουν 2019, 20:33


.
Στό σχολείο νομίζω Υποχρεωτικά πάνε τά παιδία....

Νά υποθέσω ότι στά υπαρκτά ή υποθετικά παιδιά σου θά τά άφηνες νά μασαμπουκιάζουν ΟΣΟ καί ΟΤΙ γούσταραν ;;;

Χωρίς κανένα μέτρο ...χωρίς πρόνοια.... χωρίς σκέψη γιά τό μέλλον τους ....χωρίς αιδώ ;;;

Σκέψου παιδαγωγικά σέ παρακαλώ....

.
Το παιδαγωγικό είναι το επιτακτικό;
.
Ανάγκα καί Θεοί πείθονται....έλεγαν οι σοφοί.... μάλα περισσά οι ανθρωπάκοι....

Η έχεις κάποιο νέο τρόπο παιδαγωγικής νά εκθέσεις .... Οτι θέλουν στύλ....

Δέν ξέρουν τί θέλουν αφού.... ούτε καί μείς θά έλεγα κάπου ....σέ άλλο νήμα....

καί ηρέμησε.... :a108:

.
Είμαι υπέρ της εκμάθησης μέσω του παιχνιδιού και της προσωπικής ενασχόλησης των γονιών για σωστά πρότυπα και υγιείς συνήθειες σε όλα τα επίπεδα. Τα υποχρεωτικά και αυτό το στιλ έτσι το ψιλοφασίζον δεν μ' αρέσει. Είμαι πολύ ήρεμη. Παρασκευή σήμερα :D
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών