μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69761
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2019, 13:23

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:02
Κατά τα άλλα γατάκι, καλό το τρολλάρισμα αλλά το θέμα είναι ότι παίζουν και πολλές πραγματικές περσόνες σ' αυτό το κόνσεπτ.
Κι άλλος μου είπε σε πμ ότι τρολάρω. Όπως απάντησα και σε εκείνον, το τρολάρισμά μου έγκειται στο ότι είμαι προκλητικός, όχι στο ότι γράφω ψέματα. Ό,τι γράφω, ακόμα και το ότι λέω στους ντίλερς στο καζίνο ότι πάω στο atm να πάρω το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης που λαμβάνω από την εργασία που κάνουν εκείνη τη στιγμή, όλα είναι 100% αλήθεια.
Ε, τόσο το χειρότερο για σένα.

Φαντάσου απλώς πόσο θα γελάνε αυτοί που διαβάζουν αυτά που γράφεις και παίζουν στο καζίνο ή ξοδεύουν με άλλους τρόπους, πολλαπλάσια ποσά από τα δικά σου, επειδή δεν γουστάρουν να πληρώνουν τύπους σαν και σένα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Ιουν 2019, 13:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:23
Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:02
Κατά τα άλλα γατάκι, καλό το τρολλάρισμα αλλά το θέμα είναι ότι παίζουν και πολλές πραγματικές περσόνες σ' αυτό το κόνσεπτ.
Κι άλλος μου είπε σε πμ ότι τρολάρω. Όπως απάντησα και σε εκείνον, το τρολάρισμά μου έγκειται στο ότι είμαι προκλητικός, όχι στο ότι γράφω ψέματα. Ό,τι γράφω, ακόμα και το ότι λέω στους ντίλερς στο καζίνο ότι πάω στο atm να πάρω το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης που λαμβάνω από την εργασία που κάνουν εκείνη τη στιγμή, όλα είναι 100% αλήθεια.
Ε, τόσο το χειρότερο για σένα.

Φαντάσου απλώς πόσο θα γελάνε αυτοί που διαβάζουν αυτά που γράφεις και παίζουν στο καζίνο ή ξοδεύουν με άλλους τρόπους, πολλαπλάσια ποσά από τα δικά σου, επειδή δεν γουστάρουν να πληρώνουν τύπους σαν και σένα.
Για εμένα γιατί χειρότερο; Έπαθα τίποτα; Τι μ' ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι; Εγώ είχα την τύχη να γεννηθώ σε καπιταλιστική χώρα και το απολαμβάνω.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69761
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2019, 13:34

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:23
Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:14

Κι άλλος μου είπε σε πμ ότι τρολάρω. Όπως απάντησα και σε εκείνον, το τρολάρισμά μου έγκειται στο ότι είμαι προκλητικός, όχι στο ότι γράφω ψέματα. Ό,τι γράφω, ακόμα και το ότι λέω στους ντίλερς στο καζίνο ότι πάω στο atm να πάρω το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης που λαμβάνω από την εργασία που κάνουν εκείνη τη στιγμή, όλα είναι 100% αλήθεια.
Ε, τόσο το χειρότερο για σένα.

Φαντάσου απλώς πόσο θα γελάνε αυτοί που διαβάζουν αυτά που γράφεις και παίζουν στο καζίνο ή ξοδεύουν με άλλους τρόπους, πολλαπλάσια ποσά από τα δικά σου, επειδή δεν γουστάρουν να πληρώνουν τύπους σαν και σένα.
Για εμένα γιατί χειρότερο; Έπαθα τίποτα; Τι μ' ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι; Εγώ είχα την τύχη να γεννηθώ σε καπιταλιστική χώρα και το απολαμβάνω.
Εσύ μια χαρά είσαι. Αν όλοι είχαν τις δικές σου απαιτήσεις για να νοιώθουν άρχοντες, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Για την ακρίβεια, σε θεωρώ το κάλλιστο παράδειγμα για το όριο της ποιότητας ζωής που πρέπει να κατοχυρωθεί ως ζητούμενο.

Προτείνω εισήγηση σε όλους τους συνδικαλιστικούς φορείς για τις θέσεις σου, θα επιτελέσεις εθνικό έργο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Ιουν 2019, 13:59



13.46

Ο Λάζαρος προσπαθεί ανεπιτυχώς εδώ και μήνες να βρει εργάτες για τα 30 στρέμματα που έχει. Η απάντηση που παίρνει από τους Έλληνες τον έχει απογοητεύσει.

"Μου έχουν πει ότι εγώ παίρνω 300€ ταμείο ανεργίας, για ποιο λόγο να πάω να δουλέψω; Ή θα πάω να δουλέψω 3 μήνες σε μια σεζόν και τα υπόλοιπα θα καθίσω και θα παίρνω το ταμείο μου."
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Ιουν 2019, 15:06

sys3x έγραψε:
25 Ιουν 2019, 11:24
Χαοτικός έγραψε:
25 Ιουν 2019, 02:32
sys3x έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:06
Κάτσε να φύγει ο συριζας και βλέπουμε, αυτό είναι που επείγει.
61 πόντοι πονέσανε :c020:
Γουέλ δατ τζόουκ ήζεντ φάνυ ένη μορ, σε κάθε περίπτωση μην τα κάνεις χειρότερα, για σένα εννοώ, όχι δε με νοιάζει απλά θα αρχίσω τα βρισίδια πάλι.
:roll:
Τι λε ρε; Τώρα είναι που θα γραφτώ και ως κομματικό μέλος κανονικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 25 Ιουν 2019, 15:12

Χαοτικός έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:06
sys3x έγραψε:
25 Ιουν 2019, 11:24
Χαοτικός έγραψε:
25 Ιουν 2019, 02:32


61 πόντοι πονέσανε :c020:
Γουέλ δατ τζόουκ ήζεντ φάνυ ένη μορ, σε κάθε περίπτωση μην τα κάνεις χειρότερα, για σένα εννοώ, όχι δε με νοιάζει απλά θα αρχίσω τα βρισίδια πάλι.
:roll:
Τι λε ρε; Τώρα είναι που θα γραφτώ και ως κομματικό μέλος κανονικά.

ενωσηΚ @ Πώς φαντάζεσαι τους χρήστες;
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Ιουν 2019, 15:13

ενωσηΚ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:12
Χαοτικός έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:06
sys3x έγραψε:
25 Ιουν 2019, 11:24


Γουέλ δατ τζόουκ ήζεντ φάνυ ένη μορ, σε κάθε περίπτωση μην τα κάνεις χειρότερα, για σένα εννοώ, όχι δε με νοιάζει απλά θα αρχίσω τα βρισίδια πάλι.
:roll:
Τι λε ρε; Τώρα είναι που θα γραφτώ και ως κομματικό μέλος κανονικά.

ενωσηΚ @ Πώς φαντάζεσαι τους χρήστες;
Εγώ είμαι ο Τσίπρας;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιουν 2019, 18:19

foscilis έγραψε:
25 Ιουν 2019, 10:38
Μην κάνετε σαν το δημόσιο υπάλληλο "ζηλεύεις τη μονιμότητά μου". Όχι ρε μουνί δεν τη ζηλεύω. Και ο λόγος που δεν τη ζηλεύω είναι ότι αγωνίζομαι για έναν κόσμο όπου ιδανικά θα τη μετανιώσεις έξι χιλιάδες φορές πριν ψοφήσεις.
Και η μέθοδος με την οποία επιδίωξες να το κάνεις αυτό ήταν να φέρεις στην κυβέρνηση τον ΣΥΡΙΖΑ; :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69761
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2019, 18:22

hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2019, 18:19
foscilis έγραψε:
25 Ιουν 2019, 10:38
Μην κάνετε σαν το δημόσιο υπάλληλο "ζηλεύεις τη μονιμότητά μου". Όχι ρε μουνί δεν τη ζηλεύω. Και ο λόγος που δεν τη ζηλεύω είναι ότι αγωνίζομαι για έναν κόσμο όπου ιδανικά θα τη μετανιώσεις έξι χιλιάδες φορές πριν ψοφήσεις.
Και η μέθοδος με την οποία επιδίωξες να το κάνεις αυτό ήταν να φέρεις στην κυβέρνηση τον ΣΥΡΙΖΑ; :lol:
Αν το δεις γενικότερα, ήταν όντως σοφή επιλογή. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 25 Ιουν 2019, 18:23

sys3x έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:06
Κάτσε να φύγει ο συριζας και βλέπουμε, αυτό είναι που επείγει.
0.60 μπλε χρώματος?

:102:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Ιουν 2019, 19:40

hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2019, 18:19
foscilis έγραψε:
25 Ιουν 2019, 10:38
Μην κάνετε σαν το δημόσιο υπάλληλο "ζηλεύεις τη μονιμότητά μου". Όχι ρε μουνί δεν τη ζηλεύω. Και ο λόγος που δεν τη ζηλεύω είναι ότι αγωνίζομαι για έναν κόσμο όπου ιδανικά θα τη μετανιώσεις έξι χιλιάδες φορές πριν ψοφήσεις.
Και η μέθοδος με την οποία επιδίωξες να το κάνεις αυτό ήταν να φέρεις στην κυβέρνηση τον ΣΥΡΙΖΑ; :lol:
Εντάξει ίσως ήταν λίγο ανορθόδοξη

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 26 Ιουν 2019, 08:47

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:59


13.46

Ο Λάζαρος προσπαθεί ανεπιτυχώς εδώ και μήνες να βρει εργάτες για τα 30 στρέμματα που έχει. Η απάντηση που παίρνει από τους Έλληνες τον έχει απογοητεύσει.

"Μου έχουν πει ότι εγώ παίρνω 300€ ταμείο ανεργίας, για ποιο λόγο να πάω να δουλέψω; Ή θα πάω να δουλέψω 3 μήνες σε μια σεζόν και τα υπόλοιπα θα καθίσω και θα παίρνω το ταμείο μου."
Τι εργατες θελει αυτος για 30 στρεμματα μια κουτσουλια τοπος ειναι.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 26 Ιουν 2019, 08:55

1. With less labor, less is produced, and therefore less can be consumed. The result: hunger, poverty, and wage cuts.
2. The fewer who work, the fewer who pay taxes, To get the same tax revenues, therefore, individuals must bear a heavier burden. The result: tax increases.
3. Decreasing purchasing power and increased taxation forces more firms into bankruptcy. The result: an increase in unemployment.
The unemployed must be supported by the community, which means an increase in public expenditures. The result: the collapse of public finance, despite an increase in taxation.
4. Contributions to the unemployment fund decrease, while poverty forces more to depend on it. The result: collapse of the unemployment compensation system, despite increases in contributions and cutting of benefits.
5. Private industry collapses under the increased burdens. Small firms become bankrupt. Independent people are ruined. Big capitalist firms, trusts, etc., are rescued by the state, since their collapse would throw hundreds of thousands of people into poverty. Billions go for rescuing banks, hundreds of millions for supporting the big industrial and shipping concerns.



200 χρονια μπροστα ηταν, και λιγα εβαλα.

ΤΣΟΛΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 05 Μαρ 2019, 15:51
Phorum.gr user: sofos

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΣΟΛΙΑΣ » 26 Ιουν 2019, 14:33

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:30
ΤΣΟΛΙΑΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:13
πατησιωτης έγραψε:
24 Ιουν 2019, 14:10
Απλώς επιβεβαιώνεται η αρχή του οικονομικού φιλελευθερισμού.Εάν στρεβλώσεις την αγορά με κοινωνικά ή "κοινωνικά" κριτήρια,οι άνθρωποι δεν θα πάψουν να ενεργούν ατομιστικά και άρα θα ελιχθούν ανάλογα.Εάν το επιδοματικό κίνητρο είναι αρκετά μεγάλο γιατί ο άλλος να θέλει νόμιμη εργασία και όχι μαύρη;

Γι αυτό είναι λάθος τα επιδοματικά μέτρα και σωστή η κοινωνική πρόνοια γι αυτούς που έχουν πραγματική ανάγκη. Έτσι ακριβώς δηλαδή ,όπως σχεδιάζει να πορευτεί η νέα κυβέρνηση.
γιαυτο η νεα κυβερνηση σχεδιαζει ΝΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ στο υψος του 1 δις τα διαθεσιμα χρηματα για επιδοματικη πολιτικη :smt005:

κοινωνια επιδοματουχων θελουν να σας κανουν οι εταιροι σας

εδω να θυμησουμε οτι το 30% των πολιτων στην γερμανια ζει εν πολλοις απο τα επιδοματα
Φαντάζομαι δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις τη διαφορά επιδοματικής και κοινωνικής πολιτικής. Να σε βοηθήσω. Σήμερα νεφροπαθής με εισόδημα 0 ευρώ ,παίρνει επίδομα 366 ευρώ . Νεφροπαθείς με εισόδημα 100.000 ευρώ ,παίρνει επίδομα 366 ευρώ. Στη Γερμανία ο πρώτος παίρνει πολύ μεγαλύτερο επειδή είναι άπορος ,ενώ ο δεύτερος μηδέν γιατί δεν το χρειάζεται. Απλό;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: μας λέει η τέτοια του καθαριστηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 26 Ιουν 2019, 14:39

οταν ο κουλης δηλωνει οτι θα δωσει 1 δις απο 700-800 εκ. για το κεα μονο ενας αποβλακωμενος δεν αντιλαμβανεται τι εννοει

https://www.iefimerida.gr/news/413571/m ... io-gia-tin

αυτες ειναι πολιτικες που καθοριζονται απο τους γαλλους τεχνοκρατες λαμβανοντας υποψιν και τις επισημανσεις του δντ που ουσιαστικα διαχειριζονται τα του προυπολογισμου

εν πολλοις οι οποιες πολιτικες καθοριζονται απο εξω,τα περιθωρια διαφοροποιησης των εδω φυλαρχων περιοριζεται στο σε ποιες κατηγοριες θα δινεται κανενα μερισμα των 300 ευρω
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών