Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιούλ 2019, 19:40

- Casper - έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:29
Έλεος. Πραγματικά έλεος. Αν καλυτετέψουν όλες οι άλλες συνθήκες σε Ελλάδα και Κύπρο (γιατί εδώ δεν είναι Βρετανία) τότε να παίρνουν και τα κινητά (που δεν συμφωνώ πάλι).

Στην εταιρία που ήμουν security κανείς δεν τους άντεχε. 7 έπιανες δουλειά; 6:45 παρουσίες και ενημέρωση. Έφτανες 6:51; Υπόγραφες χαρτί ότι άργησες. (Μέχρι 6:50 δικαιούσαι). Αν αργούσαν να σου στείλουν άτομο να σε αλλάξει όμως και γινόταν 7:15-7:20 ακόμα και βάλε, ούτε λόγος. Αργούσες 1 λεπτό στο διάλειμμα; Αναφορά. Είσαι σε σημείο νυχτερινή βάρδια που δεν πατάει ψυχή και χαζέψεις έστω την ώρα στο κινητό; Υπογράφεις αναφορά. Κινητό έπρεπε να είχαμε πάντα μαζί σε περίπτωση που δεν λειτουργούσε ο ασύρματος, και επειδή δεν έχεις σε όλα τα πόστα ασύρματο. Αν μάζευες πολλές αναφορές σε απέλυαν. Εγώ ένα χρόνο δεν έφαγα ούτε μία, αλλά μου την χάρισαν μια φορά που ήμουνα 3ις ώρες σε σημείο και έπρεπε να περιμένω να κλείσει η πύλη ΑΠΛΑ, χωρίς άλλο καθήκον, και χάζεψα λίγο ίνστα. Πολλές φορές ευχόμουν να είχα φάει και να με απέλυαν. Πολλοί όμως από τα νεύρα τους έφευγαν από μόνοι τους. Συνθήκες στρατού. Ζητάς να πιεις νερό ή να πας τουαλέτα και σου λένε όχι. ΣΚ πάντα εκεί. Νυχτερινές βάρδιες ούτε λόγος για έξτρα πληρωμή. Μισθός πείνας, εσύ να σκοτώνεσαι και εσείς να ασχολήστε με τρίχες. Ας καλυτερέψουν όλα τα άλλα και βλέπουμε! Και επίσης να βάζουμε και λίγο τον εαυτό μας στη θέση του άλλου έτσι; Αν τύχει κάτι σοβαρό εν ώρα δουλειάς, το κινητό το χρειάζεσαι. Είναι που είναι τέρμα προσβλητικό!

Υγιής επιχειρηματικότητα! Σύντομα κοντά μας πιο ασύδοτη και ξεδιάντροπη
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιούλ 2019, 19:49

Naida έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:40
- Casper - έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:29
Έλεος. Πραγματικά έλεος. Αν καλυτετέψουν όλες οι άλλες συνθήκες σε Ελλάδα και Κύπρο (γιατί εδώ δεν είναι Βρετανία) τότε να παίρνουν και τα κινητά (που δεν συμφωνώ πάλι).

Στην εταιρία που ήμουν security κανείς δεν τους άντεχε. 7 έπιανες δουλειά; 6:45 παρουσίες και ενημέρωση. Έφτανες 6:51; Υπόγραφες χαρτί ότι άργησες. (Μέχρι 6:50 δικαιούσαι). Αν αργούσαν να σου στείλουν άτομο να σε αλλάξει όμως και γινόταν 7:15-7:20 ακόμα και βάλε, ούτε λόγος. Αργούσες 1 λεπτό στο διάλειμμα; Αναφορά. Είσαι σε σημείο νυχτερινή βάρδια που δεν πατάει ψυχή και χαζέψεις έστω την ώρα στο κινητό; Υπογράφεις αναφορά. Κινητό έπρεπε να είχαμε πάντα μαζί σε περίπτωση που δεν λειτουργούσε ο ασύρματος, και επειδή δεν έχεις σε όλα τα πόστα ασύρματο. Αν μάζευες πολλές αναφορές σε απέλυαν. Εγώ ένα χρόνο δεν έφαγα ούτε μία, αλλά μου την χάρισαν μια φορά που ήμουνα 3ις ώρες σε σημείο και έπρεπε να περιμένω να κλείσει η πύλη ΑΠΛΑ, χωρίς άλλο καθήκον, και χάζεψα λίγο ίνστα. Πολλές φορές ευχόμουν να είχα φάει και να με απέλυαν. Πολλοί όμως από τα νεύρα τους έφευγαν από μόνοι τους. Συνθήκες στρατού. Ζητάς να πιεις νερό ή να πας τουαλέτα και σου λένε όχι. ΣΚ πάντα εκεί. Νυχτερινές βάρδιες ούτε λόγος για έξτρα πληρωμή. Μισθός πείνας, εσύ να σκοτώνεσαι και εσείς να ασχολήστε με τρίχες. Ας καλυτερέψουν όλα τα άλλα και βλέπουμε! Και επίσης να βάζουμε και λίγο τον εαυτό μας στη θέση του άλλου έτσι; Αν τύχει κάτι σοβαρό εν ώρα δουλειάς, το κινητό το χρειάζεσαι. Είναι που είναι τέρμα προσβλητικό!

Υγιής επιχειρηματικότητα! Σύντομα κοντά μας πιο ασύδοτη και ξεδιάντροπη
Όπως τα λες :011:

Επίσης για τον υπάλληλο του γραφείου, αν τελειώνει τις υποχρεώσεις του π.χ στο 5ωρο ή στο 6ωρο, γιατί να τον έχουνε εκεί άλλες τόσες ώρες; Μόλις τελειώσει αυτό που του αναθέτουν να φεύγει. Αν χρειάζεται να μείνει όμως σε περίπτωση που γίνει κάτι επείγον, ή αν προκύψει κάποια παραγγελία και δεν ξέρω και εγώ τι, να μην έχουν την απαίτηση να κοιτάει το ταβάνι. 8 και 12 ώρες και πράγματα να έχεις να κάνεις (και τα πιο απλά πράγματα αφού μιλάτε για αντικείμενο) ούτως ή άλλως δεν μπορείς να το πας σερί. Τα θέλουνε όλα δικά τους.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Ιούλ 2019, 19:55

Τετράωρο δουλεύουν οι υπάλληλοι γραφείου εργολάβου σε ΔΕΚΟ. Είχαμε μια (πρέπει να δουλεύει ακόμη, εδώ και κάμποσα χρόνια). Αλλά ο μισθός απ' ότι μου είχε πει ήταν 500 ευρώ καθαρά. Βέβαια δεν είναι άσχημα για 4 ώρες. Απλά γιατί δεν υπήρχε δουλειά για παραπάνω. Ούτε σε εμάς υπάρχει.
Εκτός και αν πρέπει να είσαι στο πόστο λόγω βάρδιας που είναι οκτάωρη. Αλλά να δουλεύεις σερί οκτάωρο σε word, excel, τηλέφωνα, πελάτες, προισταμένους, δεν γίνεται.

- Casper -

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιούλ 2019, 20:05

Antares έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:55
Τετράωρο δουλεύουν οι υπάλληλοι γραφείου εργολάβου σε ΔΕΚΟ. Είχαμε μια (πρέπει να δουλεύει ακόμη, εδώ και κάμποσα χρόνια). Αλλά ο μισθός απ' ότι μου είχε πει ήταν 500 ευρώ καθαρά. Βέβαια δεν είναι άσχημα για 4 ώρες. Απλά γιατί δεν υπήρχε δουλειά για παραπάνω. Ούτε σε εμάς υπάρχει.
Εκτός και αν πρέπει να είσαι στο πόστο λόγω βάρδιας που είναι οκτάωρη. Αλλά να δουλεύεις σερί οκτάωρο σε word, excel, τηλέφωνα, πελάτες, προισταμένους, δεν γίνεται.
Ε ναι. Αυτό λέω κι' εγώ.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 07 Ιούλ 2019, 20:12

Αυτά λες:
- Casper - έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:49
Naida έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:40
- Casper - έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:29
Έλεος. Πραγματικά έλεος. Αν καλυτετέψουν όλες οι άλλες συνθήκες σε Ελλάδα και Κύπρο (γιατί εδώ δεν είναι Βρετανία) τότε να παίρνουν και τα κινητά (που δεν συμφωνώ πάλι).

Στην εταιρία που ήμουν security κανείς δεν τους άντεχε. 7 έπιανες δουλειά; 6:45 παρουσίες και ενημέρωση. Έφτανες 6:51; Υπόγραφες χαρτί ότι άργησες. (Μέχρι 6:50 δικαιούσαι). Αν αργούσαν να σου στείλουν άτομο να σε αλλάξει όμως και γινόταν 7:15-7:20 ακόμα και βάλε, ούτε λόγος. Αργούσες 1 λεπτό στο διάλειμμα; Αναφορά. Είσαι σε σημείο νυχτερινή βάρδια που δεν πατάει ψυχή και χαζέψεις έστω την ώρα στο κινητό; Υπογράφεις αναφορά. Κινητό έπρεπε να είχαμε πάντα μαζί σε περίπτωση που δεν λειτουργούσε ο ασύρματος, και επειδή δεν έχεις σε όλα τα πόστα ασύρματο. Αν μάζευες πολλές αναφορές σε απέλυαν. Εγώ ένα χρόνο δεν έφαγα ούτε μία, αλλά μου την χάρισαν μια φορά που ήμουνα 3ις ώρες σε σημείο και έπρεπε να περιμένω να κλείσει η πύλη ΑΠΛΑ, χωρίς άλλο καθήκον, και χάζεψα λίγο ίνστα. Πολλές φορές ευχόμουν να είχα φάει και να με απέλυαν. Πολλοί όμως από τα νεύρα τους έφευγαν από μόνοι τους. Συνθήκες στρατού. Ζητάς να πιεις νερό ή να πας τουαλέτα και σου λένε όχι. ΣΚ πάντα εκεί. Νυχτερινές βάρδιες ούτε λόγος για έξτρα πληρωμή. Μισθός πείνας, εσύ να σκοτώνεσαι και εσείς να ασχολήστε με τρίχες. Ας καλυτερέψουν όλα τα άλλα και βλέπουμε! Και επίσης να βάζουμε και λίγο τον εαυτό μας στη θέση του άλλου έτσι; Αν τύχει κάτι σοβαρό εν ώρα δουλειάς, το κινητό το χρειάζεσαι. Είναι που είναι τέρμα προσβλητικό!

Υγιής επιχειρηματικότητα! Σύντομα κοντά μας πιο ασύδοτη και ξεδιάντροπη
Όπως τα λες :011:

Επίσης για τον υπάλληλο του γραφείου, αν τελειώνει τις υποχρεώσεις του π.χ στο 5ωρο ή στο 6ωρο, γιατί να τον έχουνε εκεί άλλες τόσες ώρες; Μόλις τελειώσει αυτό που του αναθέτουν να φεύγει. Αν χρειάζεται να μείνει όμως σε περίπτωση που γίνει κάτι επείγον, ή αν προκύψει κάποια παραγγελία και δεν ξέρω και εγώ τι, να μην έχουν την απαίτηση να κοιτάει το ταβάνι. 8 και 12 ώρες και πράγματα να έχεις να κάνεις (και τα πιο απλά πράγματα αφού μιλάτε για αντικείμενο) ούτως ή άλλως δεν μπορείς να το πας σερί. Τα θέλουνε όλα δικά τους.
Είναι αλήθειες όσα λες φίλε μου (γνωρίζω σεκιουριτάδες στη Θεσ/νίκη) αλλά νομίζω ότι όλα αυτά αρμόδιος να τα λύσει είναι κάποιος σύνδεσμος εργαζομένων ή στην τελική μια αναφορά στο υπουργείο εργασίας που οφείλει να προστρέξει κάποιος αν θέλει να δικαιωθεί (αν δικαιωθεί...).
Το θέμα εδώ είναι η ενασχόληση με τα media εν ώρα εργασίας και μάλιστα η υπερβολική και άωρη ενασχόληση.
Το να περιμένεις 2 ώρες να κλείσει μια πόρτα δεν είναι παράλογο να ασχοληθείς με κινητό αλλά το να φιλάς δρόμο με καταστήματα βράδυ, είναι.
Ξέρω ότι καταλαβαίνεις τη διαφορά

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Ιούλ 2019, 20:14

Άραγε αυτοί που το αντικείμενο της εργασίας του είναι να ασχολούνται με social media, τι κάνουν όταν λουφάρουν;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 07 Ιούλ 2019, 20:17

Ασχολούνται με τα social media; :p2:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Ιούλ 2019, 23:08

O I έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 20:17
Ασχολούνται με τα social media; :p2:

Ο.Ι.
Ναι ρε τύπε, κάτι influencers, κάτι enterpreuners, κάτι botακια, κάτι 60λεπτοι, κάτι μαρκετίστες και τέτοια.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιούλ 2019, 12:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 11:07
Naida έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 10:51
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 10:40
Έχω απολύσει υφιστάμενο μου χωρίς αποζημίωση επειδή χάζευε στο instagram δύο ώρες την ημέρα.

Η αλήθεια είναι ότι οι αλήθειες πονάνε και ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε τεμπέληδες.
Δεν ήταν παραγωγικός δηλαδή; Δεν έβγαζε τη δουλειά που του αναλογούσε;
Πίστεψες ότι ο Εμπεδοκλας είχε υφιστάμενο; :lol:
Πρόσεχε αγαπητέ μου διότι ο κόσμος είναι μικρός και οι θέσεις εργασίας δυσεύρετες...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 08 Ιούλ 2019, 12:51

Απαγορεύουμε αυστηρώς σε υπαλλήλους να χαζολογουν στο νετ εν ώρα εργασίας εκτός κι αν είναι όμορφες κοπέλες οπότε είμεθα ελαστικοί και κάνουμε τα στραβά (και γλυκά) μάτια για λόγους ευγενείας και καλών τρόπων.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 08 Ιούλ 2019, 12:53

Naida έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 10:51
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 10:40
Έχω απολύσει υφιστάμενο μου χωρίς αποζημίωση επειδή χάζευε στο instagram δύο ώρες την ημέρα.

Η αλήθεια είναι ότι οι αλήθειες πονάνε και ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε τεμπέληδες.
Δεν ήταν παραγωγικός δηλαδή; Δεν έβγαζε τη δουλειά που του αναλογούσε;
Δεν έκανε λαικ στις φωτο που ανεβαζε ο προϊστάμενος...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 08 Ιούλ 2019, 13:09

perseus έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 12:53


Δεν έκανε λαικ στις φωτο που ανεβαζε ο προϊστάμενος...
Αυτό είναι βαρύ. Δίκαιη η απόλυση.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Ιούλ 2019, 15:19

Antares έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 19:55
Τετράωρο δουλεύουν οι υπάλληλοι γραφείου εργολάβου σε ΔΕΚΟ. Είχαμε μια (πρέπει να δουλεύει ακόμη, εδώ και κάμποσα χρόνια). Αλλά ο μισθός απ' ότι μου είχε πει ήταν 500 ευρώ καθαρά. Βέβαια δεν είναι άσχημα για 4 ώρες. Απλά γιατί δεν υπήρχε δουλειά για παραπάνω. Ούτε σε εμάς υπάρχει.
Εκτός και αν πρέπει να είσαι στο πόστο λόγω βάρδιας που είναι οκτάωρη. Αλλά να δουλεύεις σερί οκτάωρο σε word, excel, τηλέφωνα, πελάτες, προισταμένους, δεν γίνεται.
Ενώ γίνεται να δουλεύεις 8 ώρες σε βαριές, χειρωνακτικές δουλειές.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Ιούλ 2019, 15:22

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 12:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 11:07
Naida έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 10:51


Δεν ήταν παραγωγικός δηλαδή; Δεν έβγαζε τη δουλειά που του αναλογούσε;
Πίστεψες ότι ο Εμπεδοκλας είχε υφιστάμενο; :lol:
Πρόσεχε αγαπητέ μου διότι ο κόσμος είναι μικρός και οι θέσεις εργασίας δυσεύρετες...
Σήκωσε το τηλ να μην ξαναβρώ ποτέ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προβληματισμός για χρήστες των social media εν ώρα εργασίας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Ιούλ 2019, 15:37

Feindflug έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:19
Ενώ γίνεται να δουλεύεις 8 ώρες σε βαριές, χειρωνακτικές δουλειές.
Έχω δουλέψει σε εργοστάσιο στη Γερμανία. Οι καθαρές ώρες είναι 7, η μία ώρα μοιράζεται για διαλείμματα ενδιάμεσα. Τέτοιες δουλειές έκαναν οι μετανάστες του 1960-70. Φυσικά με αυστηρή τήρηση της εργατικής νομοθεσίας και με αρκετά μεγάλο μισθό. Πολλές φορές προάγονταν σε άλλα πόστα (επιστάτες κυρίως).
Σήμερα είναι διαφορετικά. Η αυτοματοποίηση προχωράει και οι νέοι έχουν τουλάχιστον απολυτήριο λυκείου ή abitur εκεί.
Για δουλειές όπως οικοδόμος, τεχνίτης κλπ. δεν γνωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών