Incel δικαζει φεμινιστριες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 02:40

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:38
blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:33
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:26

Μου εστηναν καρτερι εξω απ το σπιτι μου. Για εκδικηση....
εκδικηση για τι; τι εκανες;
Μιλησα στην αστυνομια.
Για τι πραγμα μιλησες και πως; Εκανες μηνυση, καταγγελια, κατι τετοιο;

Γραφικός

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 16 Ιούλ 2019, 02:42

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 18:30
Απολυτο δικιο. Ντροπη στον λευκο ιπποτη που του επιτεθηκε για να εισπραξει το θαυμασμο των γυναικων. Σαν εναν Αλβανο που αφησε τα μεγαλοσωμα σκυλια του να μου επιτεθουν για να εντυπωσιασει κατι πορνες.
Ο ίδιος τον προκάλεσε αφού.

Ορέστης 35

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Ιούλ 2019, 02:57

blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:40
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:38
blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:33


εκδικηση για τι; τι εκανες;
Μιλησα στην αστυνομια.
Για τι πραγμα μιλησες και πως; Εκανες μηνυση, καταγγελια, κατι τετοιο;
E δε θελω να πω εδω την ιστορια.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 03:17

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:57
blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:40
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:38


Μιλησα στην αστυνομια.
Για τι πραγμα μιλησες και πως; Εκανες μηνυση, καταγγελια, κατι τετοιο;
E δε θελω να πω εδω την ιστορια.
Aυτα τα κανουν οταν δεν ξερουν που μενεις. Κατα τ αλλα, snitches get stiches.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 16 Ιούλ 2019, 03:37

Uppercut έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:07
Δεν μου αρέσει η πούτσα, αλλά το ντίλντο μου αρέσει. Μπορν δις γουέι!!111


Λεσβιακή λογική. Οι γκέι άντρες δεν φτιάχνουν ομοιώματα μουνιών για να γαμήσουν. Επίσης γκέι άντρες θα βρεις απ' όλα. Χοντρούς, σάπιους, ωραίους, μοντέλα, ηθοποιούς, κλπ. Λεσβίες (όχι bi ή αυτές που φασώνονται με άλλες για να καυλώσουν οι άντρες) θα βρεις κατά 99,99% μόνο μπαζόλες. Δεν είναι επειδή δεν βρίσκουν άντρες, όχι ρε τυχαίο είναι. Ο σεξουαλικός τους προσανατολισμός εκ φύσεως είναι πλαστικές κι όχι σάρκινες πούτσες.
Σε ευχαριστω πολυ. Καιρο εψαχνα να βρω μια υπογραφη.

:blm:
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Ορέστης 35

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Ιούλ 2019, 10:07

blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 03:17
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:57
blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:40


Για τι πραγμα μιλησες και πως; Εκανες μηνυση, καταγγελια, κατι τετοιο;
E δε θελω να πω εδω την ιστορια.
Aυτα τα κανουν οταν δεν ξερουν που μενεις. Κατα τ αλλα, snitches get stiches.
Σοβαρεψου. Η ζωη ειναι δυσκολη.

(ειδες που δε σε εβρισα;)

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Ιούλ 2019, 10:15

Το δικό σου σκυλί Ορέστη,δεν το ειχες μαζί όταν σου αμόλησαν τα πιτμπουλ οι Αλβανοι? Ελπίζω να μην το κρατάς κλειδωμενο στο σπιτι επειδη ειχατε δεχτεί μπούλινγκ παλιότερα.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 10:18

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 10:07
blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 03:17
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 02:57

E δε θελω να πω εδω την ιστορια.
Aυτα τα κανουν οταν δεν ξερουν που μενεις. Κατα τ αλλα, snitches get stiches.
Σοβαρεψου. Η ζωη ειναι δυσκολη.

(ειδες που δε σε εβρισα;)
κι εσυ την κανεις ακομα πιο δυσκολη με το να εκτιθεσαι σε τετοιες συμπεριφορες. Να, ουτε γω σ εβρισα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιούλ 2019, 13:43

pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 21:18
Στη γλώσσα υπάρχουν οι λέξεις αρρενωπότητα και θηλυκότητα που έχουν να κάνουν με το πόσο σεξουαλικά ελκυστικός είναι ο άλλος. Για τους άνδρες, επιπροσθέτως υπάρχει και η λέξη ανδρισμός που αντίστοιχο δεν υπάρχει για τις γυναίκες, ούτε ως λέξη, ούτε ως έννοια. Μια γυναίκα δεν την απασχολεί ποτέ να αποδείξει πόσο γυναίκα είναι. Έναν άντρα τον απασχολεί πάρα πολύ να αποδείξει πόσο άντρας είναι (ανδρισμός).

Έχω την αίσθηση ότι αυτό παίζει ρόλο στη φάση με τους γκαίη άντρες και τις γκαίη γυναίκες. Οι γυναίκες γενικά είναι πιο άνετες και πρακτικές στη σεξουαλικότητά τους και ευκολότερα μεταπηδούν από τη μία φάση στην άλλη ή παραμένουν bisexual, χωρίς να τίθεται μείζον ζήτημα ταυτότητας. Εξάλλου, πολύ συχνά οι γυναίκες γίνονται μάνες κι αυτό απορροφά τεράστιο μέρος του κάθε είδους δυναμικού τους. Η προοπτική αυτή διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό τις επιλογές, τις προτεραιότητες και την κουλτούρα της γυναικείας κοινότητας, κι όταν γίνει πραγματικότητα για μια γυναίκα τη μεταμορφώνει εντελώς. Πολλοί λίγοι θυμούνται τη μάνα τους να κοιτάει πως να τους ξεφορτωθεί για να κυνηγάει τα γκομενάκια, οι περισσότεροι θυμόμαστε τη μανούλα που ήταν πάντα εκεί και ασχολούνταν με την πάρτη μας, ενίοτε σε ενοχλητικό βαθμό.
Για τους άντρες αυτό είναι πιο δύσκολο γιατί προσπαθούν μονίμως να αποδείξουν την ταυτότητα του φύλου τους και η ομοφυλοφιλική εμπειρία, ακόμα και σε φαντασιακό επίπεδο, γίνεται αμέσως μείζον ζήτημα ταυτότητας.
Επίσης, η πατρότητα δε συγκρίνεται ως προς την ένταση της εμπειρίας με την μητρότητα και δεν αποτελεί τόσο σημαντική προτεραιότητα ούτε ακρογωνιαίο λίθο της ταυτότητας.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω.
Όλα καλά, εκτός από το μπλε κείμενο. Δεν ισχύει για όλους τους άνδρες. Δεν γνωρίζω ποσοστά. αλλά δεν είναι όλοι που προσπαθούν να αποδείξουν τον ανδρισμό τους, δεν έχουν τέτοια ανάγκη. Ίσως να ισχύει για τους σκληρούς/ φανατικούς ομοφοβικούς, για τους οποίους υπάρχουν μελέτες ότι - ίσως - είναι γκέυ που αρνούνται να το αποδεχτούν.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 16 Ιούλ 2019, 15:04

Nandros έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 13:43
pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 21:18
Στη γλώσσα υπάρχουν οι λέξεις αρρενωπότητα και θηλυκότητα που έχουν να κάνουν με το πόσο σεξουαλικά ελκυστικός είναι ο άλλος. Για τους άνδρες, επιπροσθέτως υπάρχει και η λέξη ανδρισμός που αντίστοιχο δεν υπάρχει για τις γυναίκες, ούτε ως λέξη, ούτε ως έννοια. Μια γυναίκα δεν την απασχολεί ποτέ να αποδείξει πόσο γυναίκα είναι. Έναν άντρα τον απασχολεί πάρα πολύ να αποδείξει πόσο άντρας είναι (ανδρισμός).

Έχω την αίσθηση ότι αυτό παίζει ρόλο στη φάση με τους γκαίη άντρες και τις γκαίη γυναίκες. Οι γυναίκες γενικά είναι πιο άνετες και πρακτικές στη σεξουαλικότητά τους και ευκολότερα μεταπηδούν από τη μία φάση στην άλλη ή παραμένουν bisexual, χωρίς να τίθεται μείζον ζήτημα ταυτότητας. Εξάλλου, πολύ συχνά οι γυναίκες γίνονται μάνες κι αυτό απορροφά τεράστιο μέρος του κάθε είδους δυναμικού τους. Η προοπτική αυτή διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό τις επιλογές, τις προτεραιότητες και την κουλτούρα της γυναικείας κοινότητας, κι όταν γίνει πραγματικότητα για μια γυναίκα τη μεταμορφώνει εντελώς. Πολλοί λίγοι θυμούνται τη μάνα τους να κοιτάει πως να τους ξεφορτωθεί για να κυνηγάει τα γκομενάκια, οι περισσότεροι θυμόμαστε τη μανούλα που ήταν πάντα εκεί και ασχολούνταν με την πάρτη μας, ενίοτε σε ενοχλητικό βαθμό.
Για τους άντρες αυτό είναι πιο δύσκολο γιατί προσπαθούν μονίμως να αποδείξουν την ταυτότητα του φύλου τους και η ομοφυλοφιλική εμπειρία, ακόμα και σε φαντασιακό επίπεδο, γίνεται αμέσως μείζον ζήτημα ταυτότητας.
Επίσης, η πατρότητα δε συγκρίνεται ως προς την ένταση της εμπειρίας με την μητρότητα και δεν αποτελεί τόσο σημαντική προτεραιότητα ούτε ακρογωνιαίο λίθο της ταυτότητας.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω.
Όλα καλά, εκτός από το μπλε κείμενο. Δεν ισχύει για όλους τους άνδρες. Δεν γνωρίζω ποσοστά. αλλά δεν είναι όλοι που προσπαθούν να αποδείξουν τον ανδρισμό τους, δεν έχουν τέτοια ανάγκη. Ίσως να ισχύει για τους σκληρούς/ φανατικούς ομοφοβικούς, για τους οποίους υπάρχουν μελέτες ότι - ίσως - είναι γκέυ που αρνούνται να το αποδεχτούν.
.
Από την κοινωνική μου εμπειρία αλλά και από τον εαυτό μου, παρατηρώ ότι αν την πέσει μια λεσβία γυναίκα σε μια στρέητ γυναίκα, η στρέητ γυναίκα ποτέ δε νιώθει ότι το γεγονός αυτό καθ' αυτό την πρόσβαλλει. Επίσης, εγώ που εκτός από στρέητ είμαι αρκετά συντηρητικό άτομο, άμα με πεις λεσβία θα ξύσω το κεφάλι μου με απορία και θα πω "ξέρω γω, χαζός είναι, αφού δεν είμαι" δε θα τσατιστώ ούτε θα προσβληθώ. Στους άντρες όμως διάφορες χυδαίες παραλλαγές της λέξης γκέη αποτελούν βρισιά και τρόπος υποβιβασμου του άλλου. Γι αυτους είναι σημαντικό αυτό το πράγμα και τους αφορά ενώ οι γυναίκες σχεδόν αδιαφορούν.
Επίσης, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι γυναίκες όταν κουτσομπολεύουν, τη λεσβία θα την κοροιδέψουν ότι είναι άσχημη (αν τυχαίνει να είναι) όχι ότι είναι λεσβία. Επίσης, μπορεί να την κουτσομπλεύουν γιατί δεν έκανε δικά της παιδιά (δεν έκανε δικά της παιδιά γι αυτό φέρεται έτσι κλπ). Ίσως και να την κουτσομπολέψουν λίγο αν παριστάνει το σκληρό καρύδι ενώ είναι μια σταλιά. Γενικά δεν θεωρείται ένα πολύ ενδιαφέρον τόπικ κουτσομπολιού.
Για τους άντρες γκέη όμως ο κόσμος κουτσομπολεύει πολύ περισσότερο και με πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 15:11

pal έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 15:04

Από την κοινωνική μου εμπειρία αλλά και από τον εαυτό μου, παρατηρώ ότι αν την πέσει μια λεσβία γυναίκα σε μια στρέητ γυναίκα, η στρέητ γυναίκα ποτέ δε νιώθει ότι το γεγονός αυτό καθ' αυτό την πρόσβαλλει. Επίσης, εγώ που εκτός από στρέητ είμαι αρκετά συντηρητικό άτομο, άμα με πεις λεσβία θα ξύσω το κεφάλι μου με απορία και θα πω "ξέρω γω, χαζός είναι, αφού δεν είμαι" δε θα τσατιστώ ούτε θα προσβληθώ. Στους άντρες όμως διάφορες χυδαίες παραλλαγές της λέξης γκέη αποτελούν βρισιά και τρόπος υποβιβασμου του άλλου. Γι αυτους είναι σημαντικό αυτό το πράγμα και τους αφορά ενώ οι γυναίκες σχεδόν αδιαφορούν.
Επίσης, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι γυναίκες όταν κουτσομπολεύουν, τη λεσβία θα την κοροιδέψουν ότι είναι άσχημη (αν τυχαίνει να είναι) όχι ότι είναι λεσβία. Επίσης, μπορεί να την κουτσομπλεύουν γιατί δεν έκανε δικά της παιδιά (δεν έκανε δικά της παιδιά γι αυτό φέρεται έτσι κλπ). Ίσως και να την κουτσομπολέψουν λίγο αν παριστάνει το σκληρό καρύδι ενώ είναι μια σταλιά. Γενικά δεν θεωρείται ένα πολύ ενδιαφέρον τόπικ κουτσομπολιού.
Για τους άντρες γκέη όμως ο κόσμος κουτσομπολεύει πολύ περισσότερο και με πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
αυτο ισχυει επειδη οι σεξιστες αντρες μισουν τους γκει επειδη "γινονται γυναικες", εξ ου και η αρχαικη διακριση αναμεσα σε "παθητικους" και "ενεργητικους", με τους δευτερους ν αντιμετωπιζονται ως λιγοτερο ηθικα μεμπτοι. Με αλλα λογια, ομοφοβια και μισογυνισμος εχουν κοινη ριζα.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιούλ 2019, 15:19

ρε παιδιά, μπορεί κανείς να κάνει μία περίληψη του βίντεο του ΟΠ;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Uppercut

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 16 Ιούλ 2019, 15:21

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 15:19
ρε παιδιά, μπορεί κανείς να κάνει μία περίληψη του βίντεο του ΟΠ;
Ένας κοντός αγάμητος μαύρος, που έχει ίντρο όπου ραπάρει ντροπαλά ο ίδιος και λόγκο ρεντ πιλλ εντ λότζικαλ κόντεντ, υποστηρίζει έναν καραφλό κοντοπίθαρο ο οποίος ισχυρίζεται ότι είναι άδικο που δεν του κάθονται τα μουνάκια που γουστάρει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιούλ 2019, 15:43

pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 21:18
Στη γλώσσα υπάρχουν οι λέξεις αρρενωπότητα και θηλυκότητα που έχουν να κάνουν με το πόσο σεξουαλικά ελκυστικός είναι ο άλλος. Για τους άνδρες, επιπροσθέτως υπάρχει και η λέξη ανδρισμός που αντίστοιχο δεν υπάρχει για τις γυναίκες, ούτε ως λέξη, ούτε ως έννοια. Μια γυναίκα δεν την απασχολεί ποτέ να αποδείξει πόσο γυναίκα είναι. Έναν άντρα τον απασχολεί πάρα πολύ να αποδείξει πόσο άντρας είναι (ανδρισμός).

Έχω την αίσθηση ότι αυτό παίζει ρόλο στη φάση με τους γκαίη άντρες και τις γκαίη γυναίκες. Οι γυναίκες γενικά είναι πιο άνετες και πρακτικές στη σεξουαλικότητά τους και ευκολότερα μεταπηδούν από τη μία φάση στην άλλη ή παραμένουν bisexual, χωρίς να τίθεται μείζον ζήτημα ταυτότητας. Εξάλλου, πολύ συχνά οι γυναίκες γίνονται μάνες κι αυτό απορροφά τεράστιο μέρος του κάθε είδους δυναμικού τους. Η προοπτική αυτή διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό τις επιλογές, τις προτεραιότητες και την κουλτούρα της γυναικείας κοινότητας, κι όταν γίνει πραγματικότητα για μια γυναίκα τη μεταμορφώνει εντελώς. Πολλοί λίγοι θυμούνται τη μάνα τους να κοιτάει πως να τους ξεφορτωθεί για να κυνηγάει τα γκομενάκια, οι περισσότεροι θυμόμαστε τη μανούλα που ήταν πάντα εκεί και ασχολούνταν με την πάρτη μας, ενίοτε σε ενοχλητικό βαθμό. Για τους άντρες αυτό είναι πιο δύσκολο γιατί προσπαθούν μονίμως να αποδείξουν την ταυτότητα του φύλου τους και η ομοφυλοφιλική εμπειρία, ακόμα και σε φαντασιακό επίπεδο, γίνεται αμέσως μείζον ζήτημα ταυτότητας. Επίσης, η πατρότητα δε συγκρίνεται ως προς την ένταση της εμπειρίας με την μητρότητα και δεν αποτελεί τόσο σημαντική προτεραιότητα ούτε ακρογωνιαίο λίθο της ταυτότητας.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω.
Αρρενωπότητα σημαίνει "έχω τη δυνατότητα να κυριαρχώ" και θηλυκότητα σημαίνει "έχω τη δυνατότητα να προκαλέσω".

Το θέτω τελείως γενικά αλλά όντως είναι δύο τελείως διαφορετικά γήπεδα.

Και σαφώς η κυριαρχία είναι πολύ πιο δύσκολη από την πρόκληση.

Αυτό διαφοροποιεί και τον τρόπο που οι γκέι άντρες ή γυναίκες εκλαμβάνουν με φυσικότητα ή μη το όποιο υπονοούμενο.

Για τις γυναίκες δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο η απόδοση του χαρακτηρισμού λεσβία γιατί στην ουσία δεν χάνουν κάποιο στοιχείο που να θίγει άμεσα την υπαρξιακή τους ταυτότητα. Από το ρόλο υποταγής στο ετεροφυλικό σεξ μεταφέρονται σε ένα πιο ισότιμο πεδίο (ανεξαρτήτως του αρσενικού και θηλυκού ρόλου που συνεχίζει να υφίσταται σε όλες τις ομοφυλόφιλες σχέσεις).

Για τους άντρες όμως ο χαρακτηρισμός "γκέι" είναι κάτι περισσότερο από ερωτική ιδιαιτερότητα γιατί τους τοποθετεί αυτομάτως σε ένα πεδίο όπου αποδέχονται ή επιθυμούν την υποταγή, άρα αποποιούνται -αμέσως ή εμμέσως- το θεμελιώδες στοιχείο της αρσενικής ταυτότητας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Incel δικαζει φεμινιστριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιούλ 2019, 15:47

pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 21:18
Στη γλώσσα υπάρχουν οι λέξεις αρρενωπότητα και θηλυκότητα που έχουν να κάνουν με το πόσο σεξουαλικά ελκυστικός είναι ο άλλος. Για τους άνδρες, επιπροσθέτως υπάρχει και η λέξη ανδρισμός που αντίστοιχο δεν υπάρχει για τις γυναίκες, ούτε ως λέξη, ούτε ως έννοια. Μια γυναίκα δεν την απασχολεί ποτέ να αποδείξει πόσο γυναίκα είναι. Έναν άντρα τον απασχολεί πάρα πολύ να αποδείξει πόσο άντρας είναι (ανδρισμός).

Έχω την αίσθηση ότι αυτό παίζει ρόλο στη φάση με τους γκαίη άντρες και τις γκαίη γυναίκες. Οι γυναίκες γενικά είναι πιο άνετες και πρακτικές στη σεξουαλικότητά τους και ευκολότερα μεταπηδούν από τη μία φάση στην άλλη ή παραμένουν bisexual, χωρίς να τίθεται μείζον ζήτημα ταυτότητας. Εξάλλου, πολύ συχνά οι γυναίκες γίνονται μάνες κι αυτό απορροφά τεράστιο μέρος του κάθε είδους δυναμικού τους. Η προοπτική αυτή διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό τις επιλογές, τις προτεραιότητες και την κουλτούρα της γυναικείας κοινότητας, κι όταν γίνει πραγματικότητα για μια γυναίκα τη μεταμορφώνει εντελώς. Πολλοί λίγοι θυμούνται τη μάνα τους να κοιτάει πως να τους ξεφορτωθεί για να κυνηγάει τα γκομενάκια, οι περισσότεροι θυμόμαστε τη μανούλα που ήταν πάντα εκεί και ασχολούνταν με την πάρτη μας, ενίοτε σε ενοχλητικό βαθμό. Για τους άντρες αυτό είναι πιο δύσκολο γιατί προσπαθούν μονίμως να αποδείξουν την ταυτότητα του φύλου τους και η ομοφυλοφιλική εμπειρία, ακόμα και σε φαντασιακό επίπεδο, γίνεται αμέσως μείζον ζήτημα ταυτότητας. Επίσης, η πατρότητα δε συγκρίνεται ως προς την ένταση της εμπειρίας με την μητρότητα και δεν αποτελεί τόσο σημαντική προτεραιότητα ούτε ακρογωνιαίο λίθο της ταυτότητας.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω.
Αρρενωπότητα σημαίνει "έχω τη δυνατότητα να κυριαρχώ" και θηλυκότητα σημαίνει "έχω τη δυνατότητα να προκαλέσω".

Το θέτω τελείως γενικά αλλά όντως είναι δύο τελείως διαφορετικά γήπεδα.

Και σαφώς η κυριαρχία είναι πολύ πιο δύσκολη από την πρόκληση.

Αυτό διαφοροποιεί και τον τρόπο που οι γκέι άντρες ή γυναίκες εκλαμβάνουν με φυσικότητα ή μη το όποιο υπονοούμενο.

Για τις γυναίκες δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο η απόδοση του χαρακτηρισμού "λεσβία" γιατί στην ουσία δεν χάνουν κάποιο στοιχείο που να θίγει άμεσα την υπαρξιακή τους ταυτότητα. Από το ρόλο υποταγής του στρέιτ σεξ μεταφέρονται σε ένα πιο ισότιμο πεδίο (ανεξαρτήτως του αρσενικού και θηλυκού ρόλου που συνεχίζει να υφίσταται σε όλες τις ομοφυλόφιλες σχέσεις).

Για τους άντρες όμως ο χαρακτηρισμός "γκέι" είναι κάτι περισσότερο από ερωτική ιδιαιτερότητα γιατί τους τοποθετεί αυτομάτως σε ένα πεδίο όπου αποδέχονται ή επιθυμούν την υποταγή, άρα αποποιούνται -αμέσως ή εμμέσως- το θεμελιώδες στοιχείο της αρσενικής ταυτότητας. Τη δυνατότητα κυριαρχίας.

Σαφώς και κάποιοι το έχουν ξεπεράσει αλλά αυτοί ήταν και είναι άνθρωποι που αυτά τα θέματα τα έχουν λύσει ή επεξεργαστεί επαρκώς ώστε να μην τους επηρεάζουν.

Για τον μέσο άνθρωπο όμως, είναι μάλλον δύσκολο να ανταπεξέλθει άνετα σε κάτι τέτοιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών