Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 06 Αύγ 2019, 18:35

Ασέβαστος έγραψε:
06 Αύγ 2019, 17:44
Chainis έγραψε:
06 Αύγ 2019, 14:57

Δηλαδή η Κίνα ή η Ινδία θα είχαν τα ίδια οικονομικά μεγέθη αν είχαν 50 - 100 εκ. κατοίκους, αυτό μου λες;
Το ότι σε μια χώρα κάθε χώρα μπορεί να δουλεύουν διπλάσιοι άνθρωποι είναι ανεξάρτητο από την ισχύ της;
ναι, ειναι.

οσο οι κινεζοι απλως εσκαφταν τη γη με την τσαπα, οσο πολλοι κι αν ηταν, τον παγκοσμιο πουλο επαιρναν. κατι αλλο εκαναν και εγιναν ανθρωποι. κατι που πριν απο αυτους ειχαν κανει τα (λιγα) αδελφια τους στο χονγκ κονγκ, και ειχαν γινει ανθρωποι πολυ νωριτερα.
Συμφωνώ.
Κι όταν στην Αμερική όργωναν με βόδια πριν από δυο αιώνες ήταν άλλα τα δεδομένα.
Δηλαδή η Ταϊβάν ή η Ν. Κορέα έχουν την ίδια ισχύ με την Κίνα υποθέτω (που κι εκεί ήταν στην ίδια κατάσταση πριν μερικές δεκαετίες).
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2019, 18:37

Chainis έγραψε:
06 Αύγ 2019, 16:08
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 15:50
Chainis έγραψε:
06 Αύγ 2019, 15:29


ΑΕΠ, βιομηχανική παραγωγή, κονδύλια για την άμυνα, ένοπλες δυνάμεις, εφεδρείες, παραγωγή συστημάτων και υλικών του στρατού.
Τα έψαξες αυτά και βρήκες ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη;
Όλα όσα είπες είναι στρατός* εκτός από το ΑΕΠ, το οποίο είναι περίπου το μισό από της Ελλάδας και την βιομηχανική παραγωγή, για την οποία δεν ξέρω ιδιαίτερα πράγματα, ξέρω όμως ότι η οικονομία τους είναι πολύ πιο αδύναμη.

Με την λογική σου, η Νιγηρία είναι πιο ισχυρή χώρα από την Δανία. :lol:


* και αφορά αριθμό στρατιωτών, όλα τα υπόλοιπα είναι παρλαπίπες.
Τα 850 δισ. USD $ της Τουρκίας είναι τα μισά από τα 200 της Ελλάδος;
Ενδιαφέρον!

Όσα είπα είναι ισχύς, τέτοια που μας υποχρεώνει να κάνουμε τουμπεκί σε βασικά εθνικά θέματα.
Ο συσχετισμός Δανίας - Νιγηρίας είναι αστείος από κάθε άποψη.
Η Τουρκία είναι 80 εκατομμύρια. Έχει περισσότερο ΑΕΠ αριθμητικά. Αναλογικά έχει πολύ μικρότερο. Είναι σαν να λες ότι η τετραμελής οικογένειά σου που βγάζει 2000 τον μήνα έχει μεγαλύτερη δύναμη από την ατομική δική μου που βγάζει 1000.

Η Νιγηρία έχει υψηλότερο ΑΕΠ από την Δανία σε αριθμητικούς όρους, άρα κατά την λογική σου είναι ισχυρότερη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2019, 18:41

Chainis έγραψε:
06 Αύγ 2019, 14:57

Δηλαδή η Κίνα ή η Ινδία θα είχαν τα ίδια οικονομικά μεγέθη αν είχαν 50 - 100 εκ. κατοίκους, αυτό μου λες;
Το ότι σε μια χώρα κάθε χώρα μπορεί να δουλεύουν διπλάσιοι άνθρωποι είναι ανεξάρτητο από την ισχύ της;
Είναι ενδιαφέρον που φέρνεις αυτές τις δυο χώρες σαν παράδειγμα. Έχουν ίδιο πληθυσμό. Πες μας πόσο παρόμοιες είναι σε ισχύ. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2019, 18:42

nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 16:45

οι άνθρωποι με ημερομηνια λήξης -γιατί όσοι πεθάνουν άτεκνοι αυτό είναι... έχουν άποψη για την ζωη!!!!!! :fp:
Μην τρομάξεις αλλά σού έχω ένα νέο: όλοι οι άνθρωποι έχουν ημερομηνία λήξης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 06 Αύγ 2019, 18:46

Ασέβαστος έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:22
nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:11
Ασέβαστος έγραψε:
06 Αύγ 2019, 17:51


αν η αγγλια την επεφτε στην ινδια, σε μια εποχη που η δευτερη ηταν υπαναπτυκτη αλλα ειχε 20πλασιο πληθυσμό, ποια θα κερδιζε;
Η Ινδία η ποσότητα πάντα κερδίζει σε βάθος χρόνου
α, τι καλα!

αν 100 κονκισταδορες την επεφταν σε μερικες χιλιαδες ινδιανους;

αν μια καραβια βρεττανοι την πεφτανε σε μερικες χιλιαδες αυστραλους αβοριγινες;

αν ο μεγαλεξαντρος εκανε ντου στην ασια; ο καισαρας σε ολο το γνωστο κοσμο; οι μογγολοι...

ασε, δεν εχει νοημα να συνεχισω.
Δεν έχει γιατί είσαι αρκετά ανόητος για να συμπεράνεις με τους διάφορους συσχετισμούς
αν δεν χάσουν πληθυσμό τα μέρη που αναφέραμε σε σχετικά μικρο διαστημα η ευρώπη δεν θα είναι αυτή που γνωρίζουμε
και επειδη δεν σε κόβει δεν αναρωτιέσαι και το γιατί η ανθρωπότητα παραμένει σε μια στασιμότητα

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 06 Αύγ 2019, 18:51

hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:42
nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 16:45

οι άνθρωποι με ημερομηνια λήξης -γιατί όσοι πεθάνουν άτεκνοι αυτό είναι... έχουν άποψη για την ζωη!!!!!! :fp:
Μην τρομάξεις αλλά σού έχω ένα νέο: όλοι οι άνθρωποι έχουν ημερομηνία λήξης.
φυσικά αλλά ενα μέρος των γονιδίων μεταφέρονται στην επόμενη γενιά και συνεχίζουν να ζουν

αν κάποιος άτεκνος πεθάνει..πεθαίνει τελειωτικά, ίσως είναι καλυτερα μια και τα πιο εγωιστικά γονίδια
το αξίζουν και συνεχίζουν

υσ...χάζεψες? δεν σε θυμάμαι να είσαι τοσοοο :102:

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 06 Αύγ 2019, 18:56

Κι επειδή κύριε hellegennes το αν έχεις άποψη ή όχι σε τούτον τον κόσμο εξαρτάται από το αν ένα γονίδιό σου μεταφερθεί κάπου, κάπως, κάποτε...κάθησε να σε λέει χαζεμένο ο "άνθρωπος" που αντιπροσωπεύει ό,τι χυδαιότερο (ακόμα και από φασιστόμουτρα) έχει γραφτεί εδώ μέσα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2019, 21:04

nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:51


αν κάποιος άτεκνος πεθάνει..πεθαίνει τελειωτικά
ενώ αν κάποιος με 25 παιδιά πεθάνει δεν πεθαίνει τελειωτικά; Πεθαίνει με αναστολή;
ενα μέρος των γονιδίων μεταφέρονται στην επόμενη γενιά και συνεχίζουν να ζουν
αν νομίζεις ότι η μεταφορά των γονιδίων είναι και μεταφορά της ύπαρξής σου, μπορείς να καταψύξεις το DNA σου και να κάνεις ευθανασία για δοκιμή...
Θα περιμένω τα νέα σου εδω, στο φόρουμ. :smt047

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2019, 21:07

ethereal έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:56
Κι επειδή κύριε hellegennes το αν έχεις άποψη ή όχι σε τούτον τον κόσμο εξαρτάται από το αν ένα γονίδιό σου μεταφερθεί κάπου, κάπως, κάποτε...κάθησε να σε λέει χαζεμένο ο "άνθρωπος" που αντιπροσωπεύει ό,τι χυδαιότερο (ακόμα και από φασιστόμουτρα) έχει γραφτεί εδώ μέσα.
Σε αυτό το νήμα, ο Χελ, είναι στο ύψος που θα τον ήθελα σε όλα τα νήματα. :g030:

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 06 Αύγ 2019, 21:42

Η αύξηση του αριθμού των συνταξιούχων είναι πρόβλημα. Θα το αντιληφθείτε όταν πάρετε σύνταξη και γκρινιάζετε για το ύψος της.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2019, 23:06

nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:51
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:42
nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 16:45

οι άνθρωποι με ημερομηνια λήξης -γιατί όσοι πεθάνουν άτεκνοι αυτό είναι... έχουν άποψη για την ζωη!!!!!! :fp:
Μην τρομάξεις αλλά σού έχω ένα νέο: όλοι οι άνθρωποι έχουν ημερομηνία λήξης.
φυσικά αλλά ενα μέρος των γονιδίων μεταφέρονται στην επόμενη γενιά και συνεχίζουν να ζουν

αν κάποιος άτεκνος πεθάνει..πεθαίνει τελειωτικά, ίσως είναι καλυτερα μια και τα πιο εγωιστικά γονίδια
το αξίζουν και συνεχίζουν

υσ...χάζεψες? δεν σε θυμάμαι να είσαι τοσοοο :102:
Και τι είναι τα γονίδια; Μετεμψύχωση; Στην ουσία οι γονιδιακές διαφορές που έχουν τα παιδιά σου από μένα, σε σχέση με σένα, είναι ανύπαρκτες. Το γονιδίωμά μας είναι σχεδόν πανομοιότυπο. Άρα όσο συνεχίζεις να ζεις μέσα από τα παιδιά σου, σχεδόν άλλο τόσο συνεχίζω να ζω κι εγώ μέσα από τα παιδιά σου.

Τα υπόλοιπα είναι μεταφυσικές μπούρδες. Το μοναδικό είδος αθανασίας που ξέρουμε, είναι η αθανασία των ιδεών. Κι αυτές δεν εξαρτώνται καθόλου από την τεκνοποιία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 06 Αύγ 2019, 23:07

hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 23:06
nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:51
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:42


Μην τρομάξεις αλλά σού έχω ένα νέο: όλοι οι άνθρωποι έχουν ημερομηνία λήξης.
φυσικά αλλά ενα μέρος των γονιδίων μεταφέρονται στην επόμενη γενιά και συνεχίζουν να ζουν

αν κάποιος άτεκνος πεθάνει..πεθαίνει τελειωτικά, ίσως είναι καλυτερα μια και τα πιο εγωιστικά γονίδια
το αξίζουν και συνεχίζουν

υσ...χάζεψες? δεν σε θυμάμαι να είσαι τοσοοο :102:
Και τι είναι τα γονίδια; Μετεμψύχωση; Στην ουσία οι γονιδιακές διαφορές που έχουν τα παιδιά σου από μένα, σε σχέση με σένα, είναι ανύπαρκτες. Το γονιδίωμά μας είναι σχεδόν πανομοιότυπο. Άρα όσο συνεχίζεις να ζεις μέσα από τα παιδιά σου, σχεδόν άλλο τόσο συνεχίζω να ζω κι εγώ μέσα από τα παιδιά σου.

Τα υπόλοιπα είναι μεταφυσικές μπούρδες. Το μοναδικό είδος αθανασίας που ξέρουμε, είναι η αθανασία των ιδεών. Κι αυτές δεν εξαρτώνται καθόλου από την τεκνοποιία.
:+1:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 06 Αύγ 2019, 23:28

hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 23:06
nemo έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:51
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:42


Μην τρομάξεις αλλά σού έχω ένα νέο: όλοι οι άνθρωποι έχουν ημερομηνία λήξης.
φυσικά αλλά ενα μέρος των γονιδίων μεταφέρονται στην επόμενη γενιά και συνεχίζουν να ζουν

αν κάποιος άτεκνος πεθάνει..πεθαίνει τελειωτικά, ίσως είναι καλυτερα μια και τα πιο εγωιστικά γονίδια
το αξίζουν και συνεχίζουν

υσ...χάζεψες? δεν σε θυμάμαι να είσαι τοσοοο :102:
Και τι είναι τα γονίδια; Μετεμψύχωση; Στην ουσία οι γονιδιακές διαφορές που έχουν τα παιδιά σου από μένα, σε σχέση με σένα, είναι ανύπαρκτες. Το γονιδίωμά μας είναι σχεδόν πανομοιότυπο. Άρα όσο συνεχίζεις να ζεις μέσα από τα παιδιά σου, σχεδόν άλλο τόσο συνεχίζω να ζω κι εγώ μέσα από τα παιδιά σου.
Επίσης, συνεχίζεις να ζεις μέσω των παιδιών των χιμπατζήδων.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3149
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 07 Αύγ 2019, 01:28

Bipsco έγραψε:
06 Αύγ 2019, 21:42
Η αύξηση του αριθμού των συνταξιούχων είναι πρόβλημα. Θα το αντιληφθείτε όταν πάρετε σύνταξη και γκρινιάζετε για το ύψος της.
Αναρωτιεμαι, ολοι αυτοι οι ατεκνοι εχουν σκεφτει αν θα υπαρχει κανεις να τους φροντισει στα γεραματα. Και με τη φροντιδα δεν εννοω απαραιτητα αμεσα (ξεσκατισμα πχ), αλλα να πληρωνει φορους για συνταξεις, να μαζευει τα σκουπιδια, να δουλευει σε νοσοκομεια κτλ. Μπορειτε να φανταστειτε μια κοινωνια με πχ 60% να ειναι πανω απο 65;

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 07 Αύγ 2019, 01:33

hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:37
Chainis έγραψε:
06 Αύγ 2019, 16:08
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 15:50


Όλα όσα είπες είναι στρατός* εκτός από το ΑΕΠ, το οποίο είναι περίπου το μισό από της Ελλάδας και την βιομηχανική παραγωγή, για την οποία δεν ξέρω ιδιαίτερα πράγματα, ξέρω όμως ότι η οικονομία τους είναι πολύ πιο αδύναμη.

Με την λογική σου, η Νιγηρία είναι πιο ισχυρή χώρα από την Δανία. :lol:


* και αφορά αριθμό στρατιωτών, όλα τα υπόλοιπα είναι παρλαπίπες.
Τα 850 δισ. USD $ της Τουρκίας είναι τα μισά από τα 200 της Ελλάδος;
Ενδιαφέρον!

Όσα είπα είναι ισχύς, τέτοια που μας υποχρεώνει να κάνουμε τουμπεκί σε βασικά εθνικά θέματα.
Ο συσχετισμός Δανίας - Νιγηρίας είναι αστείος από κάθε άποψη.
Η Τουρκία είναι 80 εκατομμύρια. Έχει περισσότερο ΑΕΠ αριθμητικά. Αναλογικά έχει πολύ μικρότερο. Είναι σαν να λες ότι η τετραμελής οικογένειά σου που βγάζει 2000 τον μήνα έχει μεγαλύτερη δύναμη από την ατομική δική μου που βγάζει 1000.

Η Νιγηρία έχει υψηλότερο ΑΕΠ από την Δανία σε αριθμητικούς όρους, άρα κατά την λογική σου είναι ισχυρότερη.
Μπερδεύεις το ΑΕΠ με το κατά κεφαλήν εισόδημα.

Ο πληθυσμός είναι βασικόςς συντελεστής ισχύος αλλά προφανώς όχι ο μοναδικός.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών